Tussen Naguib en Nahas dreigt een openlijk conflict NEENT verenigde noord hollandse dagbladen Levenslang in plaats van de doodstraf voor Lages Franse duikboot bij oefening voor Cannes verdwenen Brits-Chinees vuurgevecht Wafd-leider wil beslist niet heengaan Financiële steun van V.S. aan Japan Generaal Ridgway in ons land Koude oorlog om ons rokertje Finland ontvangt de aan de Sowjet- Unie betaalde boeten terug Hou vast Donderdag 25 Sept. 1952 •77e Jaargang No. 11525 Dagblad voor Den HelderKoegrasTexel, Wieringen en Anna Paulowna Spanning om zuivering in Egypte Mossadeq overhandigt zijn antwoordnota Regering handhaaft haar bezwaren Zwaluw, waarheen is uw vlucht? Scheveningse logger voor Texel gestrand Dl Acht en veertig personen zijn aan boord DE KRANT GRATIS TOT WCTOBERAS nu een abonnement op de De sigéret is nog niet de sigaar I Incident bij Honkong De VN willen elfduizend Noordelijken vrijlaten In belang van behoorlijke rechtstoepassing Motivering van het gratiebesluit Russisch minister gast op banket in Helsinki De Britse metaalarbeiders werken niet meer over Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 1 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 049 \USSe" ,de ERyP«sche regering en de Wafd over I de nosUie van riflartm a i2 EeyPtisch« regering en de Wafd over Lu i!i.ïï iw Sart^e,der Nahas dreiKt de vorm aan te nemen van een opeidUke botslng. Nahas heeft Woensdag een verklaring uitgegeven, waarin in !ïe niw-L sl*chtsAllah of het Egyptische volk hem van zijn mA™ Vnh!n« h. verdrijven H« kan rekenen op de steun van alle partij leiders. Volgens hen zou er geen „Wafd zonder Nahas" kunnen bestaan. De regering heeft verklaard, dat zij stukken kan overleggen, op grond waarvan wettige bezwaren tegen plaatsing van Nahas' naam op de lijst van oprichters der party de Nieuwe Wafd kunnen worden ingebracht. Op grond hiervan xal de pwu thans tot nader order geen verklaring aangaande de vereiste reorgani satie by de regering indienen. Eerst dient overeenstemming over de kwestic- Nahas te zun bereikt. Ter bevordering van de opbouw van het land De Ver. Staten zijn van plan gedu rende het op 30 Juni 1953 eindigende begrotingsjaar in Japan een bedrag van zevenhonderd vijftig millioen dollar uit te geven. Dit deelde de ambassadeur der Ver. Staten Robert Murphy, mede op een diner te Tokio. Deze verklaring zou inhouden, dat de Ver. Staten vast besloten zijn te verhinderen, dat een programma van Japanse herbewape ning tot een economische crisis in dit land zou lijden. Het bedrag, hierboven genoemd, zal worden besteed voor het in stand hou den der in Japan gelegerde Ameri kaanse beveiligingsstrijdkrachten; dek king van verblijfkosten van leden der Amerikaanse militaire en burgerdien sten en hun gezinnen; betaling van ma teriaal en arbeid der Japanners ten behoeve van de strijd in Korea en het aankopen en betalen van Japanse ar beid ten bate van de uitvoering van het Amerikaanse programma tot hulpverle ning aan landen van het Verre Oosten. Murphy zeide voorts, dat de Ver. Staten bereid zijn Japan ook nog op andere wijze economische bijstand te verlenen. De Perzische premier, dr Mohammed Mossadeq. heeft Woensdagavond de Britse en Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers te Teheran het Perzische antwoord op de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen ter op lossing van de oliekwestie overhandigd. Het conflict vindt zijn aanleiding in een verklaring van de regering, dat zij bezwaar heeft tegen het aanblijven van de thans 75-jarige Moestafa Nahas als leider van de Wafd. Deze is Maandag bekend gemaakt. Daarbij werd te ken nen gegeven, dat Nashas niet in de nieuwe organisatie van de partij dien de te worden opgenomen en dat hij „wegens gezondheidredenen" diende heen te gaan. Later nadat een delegatie van de partij de zaak met generaal Naguib had opgenomen is gemeld, dat er weliswaar geen bezwaar was, dat Nahas naam op de lijst van oprichters zou worden vermeld, maar dat de wet in volle zwaarte zou worden toegepast, indien er iets bezwarends aan het licht zou komen. Nahas heeft thans gereageerd met een verklaring, waarin zijn weigering om heen te gaan tot uitdrukking komt. De Egyptische justitie stelt nu 'n on- Duizenden zwaluwen in de streek van Graf in Stiermarken, die door plotseling opgetreden winterkoude zijn overvallen en nog te jong en te zwan waren om de oudere vogels op hun trek naar warmer oorden te volgen, worden thans op initiatief van de plaatselijke dierenbeschermings vereniging verzameld. Een spe ciaal Joegoslavisch vliegtuig zal deze vogels dan naar Fiume bren gen waar zij in het Warme kli maat van de Adriatische kust zul len worden losgelaten. derzoek in naar het ongeluk, dat twee jaar geleden aan boord van de Egyptische mijnenveger Gaza is ge beurd, als gevolg waarvan het schip voor Mersa Matroeh is gezonken. Het schip loste toentertijd muni tie; er trad een explosie op, waarbij een doden en vijftien gewonden vielen te betreuren. Ex-koning Faroek had op dat mo ment het schip voor persoonlijke doel einden in gebruik. In de omgeving van Mersa Matroeh werd een groot buitenverblijf voor hem gebouwd, een karwei, waarbij honderden van is sterkste gedetineerden uit de Egypti sche gevangenissen werden gebruikt. Dezen waren in een koninklijk ge vangenenkamp bijeengebracht. (Van een onzer redacteuren) De Scheveningse logger Sch. 10 Leen- dert is tegen middernacht gestrand ou der de Texelse wal ten oosten van het Molengat. Het schip Was onbestuurbaar geworden door het breken van een roerketting. Tegen half een is de red dingboot Prins Hendrik uitgevaren ter i assistentie. Deze bereikte tegen half twee het droogliggende vaartuig. Gisteravond arriveerden op Schiphol generaal en mevrouw Ridgway. Zij werden o.m. begroet door de voorzitter der verenigde chefs van staven, Vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe. Franse marine-autoriteiten maken zich op het ogenblik in zeer hoge mate ongerust over de duikboot La Sybille. Deze heeft deelgenomen aan oefenin gen voor do Zuidfranse kust ter hoogte van Cannes en is bij een duiktocht tussen deze stad en het eiland Porquerolles niet weer boven gekomen. Het schip heeft acht en veertig officieren en manschappen aan boord. Alle moge lijke hulpkrachten zijn ingeschakeld om het vermiste vaartuig op te zoeken. Onder leiding van vice-admiraal Pothiau, bevelhebber van de marinestrijd- krachlen in de Middellandse Zee, zijn hiervoor vliegdekschepen, kruisers, fre gatten en een anti-duikbootgroep bijeengebracht. Een groep Amerikaanse mili tairen, die in reddingswerk voor duikboten gespecialiseerd is, komt uit Duitsland over. Men vermoedt dat de duikboot ergens bij St Tropez ligt. in de buurt van de plaats waar verleden jaar een andere Franse onderzeeboot ver dween. Toen kwamen vijf en twintig man om het leven. Wie zich thans opgeeft betaalt nö 1 OCTOBER bet eerste abonnement*, geld. - Betaling ls mogelijk per kwartaal, per maand of per week. Gemakkelijker kan bet niet Maakt gebruik van onderstaand formulier. Invullen, ondertekenen en verzenden naar ons bureaui of afgeven aan onze bezorger of agent ter plaatse en de zaak ts Ondergetekende Straat Rulsno. wenst zich mei tngang van 1 OCTOBER 1952 te abonnerea Betaling zaJ geschieden per: Kwartaal f 6.20: maand t f 207: week 4 f 0.49 (Incasso Inbegrepen) Handtekening Datum UEN paar losse geruch- ten hebben in het nuchtere Nederland een golf van enthousiasme veroorzaakt, vooral on der de' sigarettenrokers, die - omdat de belastin gen de sigaret zo'n zware pijp laten roken - toch al danig de sigaar zijn. Wat is er gebeurd? Eén van de grootste Nederlandse tabaksfabrikanten ver brak de gemaakte prijs afspraken met andere fa brikanten en bracht een goedkopere sigaret op de markt, waaraan de at tractie was verbonden, dat de winkeliers per 1000 stuks drie doosjes van 20 cadeau worden gegeven als verkoopspre mie. Eén en ander werd ondersteund door een enorme reclame-actie. Een tweede grote fa briek «leeft op deze actie voor het nieuwe merk geantwoord, door de prij zen van enige „leidende merken" met een stuiver te verlagen, ook dit on der gegalm van een grote reclame. Enkele kleinere fabrieken spelen voor be langstellende derde, in de hoop, dat de twee groten elkander zullen slachten en zij de botjes bij elkaar mogen vegen. Doch onder het sigarettenrokende pu bliek was de vreugde nog groter, want nu was er toch een heuse prijzen oorlog onder de sigaret- tenfabrikanten aan de gang! En daar kon het publiek alleen maar wèl bij varen. F)OCH de „vijandelijkhe- den" beperken zich al leen tot de twee grootste fabrieken, die in deze concurrentiestunt (want anders kan men het voor lopig rüiet zien) wel een klein - of desnoods groot - veertje kunnen laten. De winst op sigaretten is voor de fabrikanten zeer gering. Een pakje sigaret ten van 75 cent zou onge veer drie dubbeltjes kun nen kosten, als de heer Van der Kieft niet zoveel werk maakte van het in nen der accijnzen en de omzetbelasting. Wanneer een fabrikant een baal si garetten van 1000 stuks levert, waarvan de ver koopsprijs in totaal f 35.- is, krijgt hij slechts zes guldens in handen. Van dat bedrag moet hij zijn fabriek met uiterst kost bare machines, de lonen, de sociale lasten, de ver pakking, de verkoopsor ganisatie, de reclame en zijn eigen rokertje beta len! Hij mag blij zijn, als hij door die sigaretten- verkoop niet de sigaar wordt. Per maand consumeert Nederland echter zo'n vijftienmillioen sigaret ten, waarvan de helft uit shag gedraaid wordt, doch in deze enorme rookwolk is toch meer dan één sigarettenfabriek geluidloos verdwenen. MET deze situatie op de m achtergrond, kan men het dus vrijwel uitgeslo ten achten, dat de siga retten over de hele linie in prijs zullen dalen. Iedere „klap", die men een concurrent toedient, wreekt zich prompt og ie uitdeler van die klap. De enorme reclame, die de concurrentiestunt verge zelt, de lagere prijzen: dit alles maakt een siga- rettenoorlog vrijwel on mogelijk. Het publiek zal in ieder geval een» zeer gering voordeel van de strijd tussen de twee gro te fabrieken trekken. Tenzij de accijnzen ver laagd zouden worden. Doch dat is weer een ander verhaal In de buurt van Hongkong heeft zich hedenmorgen (pl. tijd) gedurende korte tijd een vuurgevecht voorgedaan tus sen Chinese kustbatterijen en twee Britse oorlogsschepen. Beide Britse oorlogsschepen, de torpedobootjager „Consort" en het fregat „Mounts Bay" snelden de veerboot „Tak Sjing", die vaart tussen Hongkong en de Portugese kolonie Macao, te hulp, nadat dit schip buiten de Chinese territoriale wateren was aangehouden en geënterd door een Chinese kanonneerboot. De Chinezen hebben twee Chinese passagiers van de veerboot meegenomen. Toen de Britse marinevaartuigen de veerboot bege leidden naar Hongkong openden Chi nese kustbatterijen het vuur en scho ten drie granaten op hen af. De Brit ten hebben daarna gedurende vijf mi nuten het vuur beantwoord. Later vertelde de commandant van de veerboot, dat men aanvankelijk het bevel van de Chinezen om „bij te draaien" niet opvolgde en werd bescho ten door machinegeweren. Toen ver zocht de veerboot telegrafisch om hulp. Gelukkig werd geen der opvarenden door de kogels van de machinegewereft gewond. De romp van de veerboot werd enigszins beschadigd. Het Griekse schip Axios is gisteren voor de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland in botsing gekomen met het Zweedse ms Travancore. Beide schepen zijn naar Rotterdam gegaan voor her stel. Communisten protesteren De Verenigde Naties hebben verle den week meegedeeld, elf duizend Ko reaanse burgers, die in de hitte van de strijd door de verbondenen gevan gen waren genomen, op vrije voeten te zullen stellen. Hiertegen heeft de communistische delegatie naar de be standsbesprekingen te Panmoendjon geprotesteerd. De geallieerde legerleiding heeft dit jaar reeds eerder 27.000 krijgsge vangenen onder overeenkomstige om standigheden op vrije voeten doen stellen. De Westduitse minister van Fi nanciën heeft in het parlement ver klaard. dat de financiële positie van de Bondsrepubliek gezond is, doch dat er geen reserves zijn. Zoals in een deel van onze oplage gisteren al werd gemeld, heeft de mi nister van Justitie medegedeeld, dat by Kon. Besluit de aan W. P. F. Lages opgelegde doodstraf bij wijze van gra tie is veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Zoals bekend is de Duit ser Willy Lages in de periode van Mei 1940 tot Mei 1945. terwijl hij een offi ciersrang bekleedde bij de z.g. S. S„ De Russische minister van Handel Kumykin, heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Unie het verzoek van Finland heeft goedgekeurd om terugbetaling van de boeten voor de vertraagde her stelleveranties in dit jaar. De boeten bedroegen 18-5.000 dollar. Minister Kumykin was de voor naamste buitenlandse gast op het Dinsdag door de Finse regering ge geven banket in verband met de be ëindiging van de Finse hersteüeve ranties aan de Sowjet-Unie. Na de aanvullende handelsovereenkomst tus sen beide landen genoemd te hebben verklaarde Kumykin, dat een uitbrei ding van de goederenruil mogelijk zou zijn indien beide partyen dit wensten. i,De tot dusverre bereikte resultaten vormen een goede basis voor de vriendschap tussen onze lan den en zullen de vrede bevorderen", aldus de minister. Ze willen loonsverhoging Britse vakverenigingsleidcrs hebben, de „vredestichters" van de regering ne gerend, drie millioen arbeiders in de machine-industrie opgeroepen om met ingang van 20 October geen overwerk meer te verrichten. De maatregel, die dient om kracht bij te zetten aan loon eisen, zal de machineindustrie op drie nillioen man-uren per week komen te ;taan en de wapenproductie belemme- •en. De werkgevers, die de eis van de vakbonden tot een loonsverhoging van twee pond sterling per week hebben ifgewezen, willen het geschil voorge legd zien aan een arbitragecommissie onder staatstoezicht. opgetreden als leider van de Aussen- dicnststelle en voor een deel van die tijd als commandant van het Einsatz- kommando van de Sicherheitspolizei en de S. D. te Amsterdam. Uit deze gratieverlening mag niet worden afgeleid, dat de aan Lages op gelegde doodstraf niet als ten volle ge rechtvaardigd is aangemerkt. Integen deel moet Lages als een der zwaarste oorlogsmisdadigers worden beschouwd. Bij de beslissing om in het onderha vige geval van tenuitvoerlegging van de doodstraf af te zien kon niet buiten beschouwing worden gehouden het feit, dat nu reeds zeven en een half iaar verlopen zijn sinds ons land van de Duitse overheersing is bevrijd en de laatste misdrijven, waarvoor Lages is veroordeeld, zijn gepleegd. Zwaarder echter heeft gewogen de omstandigheid, dat na het onherroepe lijk worden van de uitspraak, waar'oi.i Lages ter dood is veroordeeld, nu reeds meer dan twee jaar verstreken zijn, ge durende welke men de veroordeelde In onzekerheid heeft gelaten omtrent zijn lot. Vervolg van kolom 6) de kaart met eenheden manoeuvreert. Maar die ligt in de moed en het uithou- dinsvermogen van de soldaat, die weet. welke taak hem wat uiteraard geen weldenkend mens hoopt te wachten staat. Aan onduidelijkheden hebben wij niets. Evenmin aan uitspraken, tegen spraken, verklaringen en verzekeringen Nog minder aan een leger, dat enige oefening in het nemen van modderba den heeft gekregen. De verdediging van onze gewesten kèn en wij herhalen, dat wij nog al tijd vertrouwen op de vredelievendheid van ieder mens zó belangrijk zijn dat iedereen, die er deel aan heeft, hei recht kan opeisen e weten waar hij aan toe is. Wat ons betreft onder het motto Hold fastHou vast 1 MAUWELIJKS hadden wij de dop op onze vulpen geschroefd na het schrijven van ons artikel over de mi litaire verdediging van ons land of wij ontvingen een beschouwing van onze militaire medewerker, waarin deze in hetzelfde probleem treedt. Bo vendien gaven de internationale pers- bureaux uitvoerige berichten over de meningen van de militaire autoriteiten, die de leiding van de herfstoefening in Duitsland hadden gehad, terwijl als om het koor volledig te maken werd gemeld, dat de Nederlandse af gevaardigde tri Straatsburg, de heer J. J. Fens, als rapporteur van de po litieke commissie, aan de Europese Assemblée heeft voorgesteld te ver klaren, dat alle NATO-lariden een ge lijk recht hebben om verdedigd te worden. Dit voorstel is vervat in hei rapport der commissie, waarin critiek wordt uitgeoefend op tegengestelde verklaringen van militaire bevelheb bers der NATO naar aanleiding van berichten als zouden Noord-Nederland en Noordwest-Duitsland in geval van een aanval uit het Oosten worden prijsgegeven. Wij noteren dit laatste bericht hier ter plaatse niet, omdat de inhoud er van onbekend is. Wij leiden er uit af, dat de militair-deskundige Fens klaar blijkelijk toch ook niet zo gerust is on de verzekering van minister Staf. waarover wij gisteren schreven. Er is bepaald iets aan de hand geweest; of de moeilijkheden zijn nog niet uit de v/eg geruimd. Want waarom zou de heer Fens anders deze categorische verklaring wensen? Hij heeft er zeker geen behoefte aan een open deur in te trappen. HE aanstichter van al deze verklarin gen en verzekeringen is de Franse maarschalk Juin, de opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in midden-Europa. Na de oefening „Hold fast" heeft de opperbevelhebber van het Britse Rijnleger verklaard, dat zijn verdedigingsplan was gegrondvest in deze oefening. Hij wilde niet volhou den, dat het volmaakt was, maar acht te het de moeite van verdere bestude ring waard. Juin constateerde van zijn kant, dat bij deze oefening divisies op een front van 50 xm waren samenge trokken. Op deze basis zouden 80 tot 100 divisies nodig zijn voor de verde diging van de tegenwoordige Westduitse grens. En Juin vroeg zich af of het, indien wij over zulk een macht zouden beschikken, niet beter zou zijn na een vijandelijke aanval snel zelf tot een offensief over te gaan. Dan is er ten slotte onze militaire medewerker, die vaststelt, dat de „strozak-exercitie" in Duitsland voor de soldaat wellicht niet bevredigend is geweest, maar dat oefeningen op deze schaal er vooral zijn voor de be velvoerende officieren en staven. „By een oefening als „Hold fast" gaat", zo schrijft hij, „het individu op in de massa, waarmee bij grote opera ties nu eenmaal wordt gewerkt. Zelfs bataljons of brigades zijn bij zo'n grote manoeuvre niet meer dan het bekende vlaggetje op de stafkaart. De 150000 man, die aan „Hold fast" deelnamen waren tezamen misschien dertig van zulke vlaggetjes en met deze luttele voorwerpen heeft men werkelijk „ge oefend". Dat wil zeggen: de stafoffi cieren, die in de practijk strategie gin gen bedrijven. Of soldaat Jansen nu zonder geweer in brigade X meeliep is voor deze stafofficieren niet belang rijk. Van betekenis is slechts of briga de Y zich op die er. die tijd bij bri gade X en artillerie-afdeling Z kan voegen, voor een gezamenlijke aanval oo vijandelijke divisie nummer zoveel Hoe werkt het „liason-systeem" tussen Nederlandse, Amerikaanse en Belgi sche onderdelen: hoe pakt men het conglomeraat samen tot één leger? Kan men 150.000 man bevoorraden met voedsel, benzine en munitie? „Er gebeurt op dp militaire staven niet meer dan op de kaderscholen: men verplaatst een vlaggetje oo de kaart. Doch bij een oefening „Hold fast" ver oorzaakt die verplaatsing van dat, vlag getje een enorme tangbeweging van bataljon II, het in stelling komen van artillerie-afdeling IV, de opmars van divisie I. Het schijnt een grimmig spel, waarbij de soldaat zelf echter een betrekkelijk passieve rol kan spelen. Het zijn de bevelhebbers, die oefenen en het ziin ook de bevelhebbers, die bij een onver hoopte werkelijke aanval zullen moe ten weten hoe de opmarssnelhpid is, hoe de ingewikkelde verbindin®sripl»-e1s functionneren. Het is hier volkomen ,.het schaaksoel" waarbij de witte en de zwarte stukken door één man ge plaatst worden". HAT mag allemaal waar zijn maar het probleem ligt daar niet precies Want honderd stafofficieren moven duizend vlaggetjes verplaatsen, indien Jan Soldaat op dat momont „met twee linkerhanden" staat te klungelen loont de hele zaak onontwarbaar in de vort. Zelfs onze militaire medewerker maakt ons niet wijs. dat men 150.000 man m-dig heeft om officieren te laten oefenen. Men heeft officieren nodig om 150 000 man tot volwaardige soldaten te maken! Daarenboven heeft het gebrek aan soldatesk werk een funeste invloed op het enthousiasme van de soldaat, hoe groot misschien de militaire en trategi- sche betekenis van Hold fast is geweest. De verdediging van West-Europa ligt niet uitsluitend bii de stafofficier die op (Zie vervolg kolom 5) Weerbericht Verwachting tot hedenavond. MINDER ZACHT Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-west en West. Minder zacht dan giste ren. VRIJDAG; Zon op 6.33, onder 18.29. Maan op 15.08, onder 21.50.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1