Watermassa verpletterde stuurloze duikboot „Sibylle" NEEMT 1IMU COURANT Zware beschuldiging hangt boven het hoofd van Nahas Pasja Revolutionnair Europees plan in Straatsburg aanvaard Vreemdelingenlegioen trok twee Haarlemse knapen aan Bloemistenknechtjehieldde bloemetjes binnen Grote brand teistert scheepswerf VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11526 Acht en veertig Franse marinemannen stierven op zeebodem Nieuw-Guinea Vrijdag 26 Sept. 1952 Dagblad voor Den Helder, KoegrasTexel, Wieringen en Anna Paulowna Grote olievlek brachi opheldering: Aangrijpende taferelen in marinecommando 'ij dekte één van Faroeks Hij financiële stunts Jonge overvallers wilden in Vreemdelingenlegioen Droeve lijst Nauwe economische banden met Gemenebest DE KRANT GRATIS TOT 1 OCTOBER A S nu een abonnement op de RECHTSZAAK VELSER AFFAIRE UITGESTELD Recordvlucht New York-Frankfort a. M. in twaalf uur mei tachtig passagiers VIA DE V.N. NAAR EEN WERELDREGERING Londense conferentie komt met voorstel In Korea gesneuveld Meneer Jopie in de taxi Schip liep bijna op eigen houtje te water Schade laat zich nog niet schatten Gangsterswerk van Oostduitse politiemannen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 mm TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 MA een nacht van afschuwelijke span- ning, waarin met alle beschikbare middelen naar het vermiste vaartuig werd gezocht, heeft de Franse admira liteit gistermorgen moeten bekend ma ken, dat de duikboot Sibylle als verlo ren moet worden beschouwd. Het schip werd sinds Woensdag vermist, nadat het in het kader van een anti-duikboot oefening voor de Zuidfranse kust was ondergedoken. Het is vermoedelijk stuurloos geworden, toen in zevenhon derd en vijftig meter diep water gezon ken en tenslotte op de zeebodem Ver pletterd door de enorme watermassa's die er op drukten. Dat is althans de veronderstelling van de deskundigen. Drie officieren, negen onderofficieren en vier en dertig manschappen hebben bij dit ongeluk de dood gevonden. Het zal onmogelijk zijn het wrak te ber gen, zo is medegedeeld. ^ADAT het schip Woensdag niet op de vastgestelde tijd boven water was gekomen, is men gaan zoeken. Daarbij vond men op tien kilometer ten Oosten van kaap Camarat, ten Zuiden van St Tropez, een grote olievlek, welke zich langzaam uitbreidde. Verder werden een waarschuwingsboei en enkele an dere voorwerpen aangetroffen. De ver bindingskabel van de boei bleek te zijn gebroken. De olievlek lag op een plaats die overeenstemde met de laatst beken de positie van de duikboot. Er zijn geen lijken aangetroffen. De ondergang van het schip werd gisteren in de loop van de morgen be kend gemaakt in het gebouw van het Te Caïro acht men het niet onmoge lijk, dat er tegen Nahas aanklachten wegens misbruik van macht zullen wor den ingediend. Toen de Wafd aan de macht was, had koning Faroek 91.000 Egyptische Fonden nodig voor zaken in de Ver. Staten. Onder verantwoordelijk heid van Nahas, die toen premier was, regelde de toenmalige minister van Financiën een lening uit staatsgelden, ten behoeve van Farock. Het blad „Al Ahram" schrijft, dat Nahas verantwoor delijk is voor „een nog niet eerder voor gekomen schending" van de Grondwet. Indien men Nahas inderdaad schuldig zou verklaren, zou hij krachtens de wet op de politieke partijen uit de leiding van de Wafd en het politieke leven moeten treden. De politieke en religieuze leider van Soedan, Sir Fyed Abdoel Rahman al Mahdi Pasja, zal te Londen een bespre king hebben met Jftinister Eden, waar bij zo verluidt in politieke kragen Engeland zal proberen aan de weet te komen of de regering van Naguib te winnen zal zijn voor de nieuwe Grond wet van Soedan, die het land op het zelfbestemmingsrecht wil voorbereiden. Engeland zou bereid zijn in te stemmen met het uitstel der verkiezingen in de Soedan, die in de loop van November gehouden zouden moeten worden, ten einde Egypte's medewerking aan de grondwetsontwikkelingen te verzeke ren. De wijze waarop de Egyptische rege ring de Duitse financiële deskundige, dr Hjalmar Schacht, ontvangen heeft, doet veronderstellen, dat Naguib de economische kant van de taak der nieuwe regering aan Schacht zal toe vertrouwen. Uit Damascus wordt vernomen, dat Schacht zich op 15 December naar Syrië zal begeven, om de reorganisatie van de Syrische economie en financiën te onderzoeken. Te Caïro is Donderdag offcieel mede gedeeld, dat vijf Egyptsche ambassa deurs en gezanten en eén tiental onder staatssecretarissen en hoge functiona rissen uit de regeringsdienst zijn ont slagen in het eerste stadium van een zuivering in de regeringsdiensten. Onder degenen, die ontslagen zijn, bevindt zich de Egyptische gezant in Nederland, Mohamed Aly Sadek, oom van ex-koningin Narriman. Voor de arrondissementsrechtbank te Den Haag verschenen gisteren de 21-jarige verzekeringsagent J. J. de B., de 18-jarige verzekeringsagent J. Th. de B. en de 18-jarige kantoorbe diende H. K. de K., allen uit Noord- Brabant, die in Mei een gewapende roofoverval hadden gepleegd op een sigarenzaak in Leiden. Bij de behan deling voor de rechtbank bleek, dat het drietal plannen had opgevat om dienst te nemen bij het Franss Vreemdelingenlegioen en zich door deze overval in net bezit wilden stel len van het benodigde reisgeld. De officier van justitie eiste tegen de oudste van het drietal twee jaar ge vangenisstraf met aftrek en tegen de beide anderen ieder anderhalf jaar, door te brengen in een jeugdgevan genis. Uitspraak over veertien dagen. marinecommando te Toulon. Vrouwen, die de gehele nacht hadden zitten wachten, vielen in zwijm of barstten in snikken uit, toen een hoge officier de volle wachtkamer binnentrad en de vreselijke mededeling deed. De voorle zing van de lijst met de namen der slachtoffers werd door uitroepen en snikken onderbroken. Onder do slacht offers is de luitenant Jean Billot, die beschouwd wordt als de bekwaamste duikbootingenieur van Frankrijk. De Sibylle, die als Sportsman deel heeft uitgemaakt van de Britse marine, is de laatste van de vier aan Frankrijk uitgeleende onderzeeboten. Het schip had een oppervlakte-waterverplaatsing van 715 ton, was bewapend met een 10 cm kanon, een twintig millimeter luch^, doelkanon en zes torpedolanceérbuizcn. Boven water had zij een' snelheid van 25 km, onder water een vaart van Mi km per uur. K— -s- f -• - Reeds zeven malen eerder iii de geschiedenis der Franse ma rine heeft zich een ramp met een duikboot voorgedaan. We publi ceren hieromtrent de navolgende lijst: 1905: Farfadet zinkt voor Bizer- ta 14 doden. 1910: Pluviose gaat in liet. Ka naal onder27 doden. 1912: Cendemiaire vergaat bij Brest25 doden. 1928 Ondine verongelukt bij Portugal43 doden. 1932Promethée zinkt bij Cher- bourg56 doden. 1939: Phoenix vergaat bij Indo- China71 doden. 1946: Ramp met duikboot voor Toulon 22 doden. Voor de „Sybille" aan Frankrijk --werd overgedragen, voer zij onder '/•Engelse vlag en onder de naam „Sportsman". Uit die tijd dateert deze opname. Een program van tien punten om In een gezamenlijke Wcsteuropese inspan ning de overzeese gebieden verder tot ontwikkeling te brengen en daardoor Europa minder afhankelijk te maken van de Verenigde Staten, is Donder dagavond door de Straatsburgse As- semblée welhaast met algemene stem men aanvaard. Het zou in de vorm van een aanbeveling aan het comité der ministers worden overgelegd en omvat o.m. de stichting van een investerings bank, overeenkomsten tot stabilisatie der grondstoffenmarkt en wederzijdse voorkeursrechten voor de Europese landen en het Gemenebest. Het laatste plan is door de Zweedse professor Ohltn als revolutionnair bestempeld. De Britse delegatie heeft de verde diging van het voorstel gemaakt tot een ondersteuning van haar met zoveel kracht verdedigde inzicht, dat conti nentaal Europa en Engeland zich nauw bij elkaar moeten aansluiten. „In de strijd tegen communisme en econo- Twee Haarlemse jongemannen van omstreeks twintig jaar hadden in Apr plannen om dienst te nemen in het Vreemdelingenlegioen in Nooid-Afrika. Daarvoor was het echter nodig een rei Wie zich thans opgeeft betaalt n4 1 OCTOBER het eerste abonnements geld. - Betaling la mogelijk pex kwartaal, per maand of per week. Gemakkelijker kan bet niet Maakt gebruik van onderstaand formulier. Invullen, ondertekenen en verzenden naar ons bureau of afgeven aan onze bezorger of agent ter plaatse en de zaak is tn orde Ondèrgetekende Straat Hulsno. wenst zlcb met Ingang van 1 OCTOBER 1952 te abonneren. Betaling zal geschieden per: maand f 2 07; week 4 f 0.49 (incasso Inbegrepen) Kwartaal 4 6.20; Handtekening Datum naar Parijs te maken. Over geld be schikten zij niet en daarom pikten zij een auto en reden allereerst naar Putte in Noord-Brabant. In dit grensplaatsje zetten zij de auto in een garage en deel den de garagehouder mee, dat zij een week later terug zouden keren, om de auto te halen. Liftend werd de reis naar Parijs voort gezet. De ouders van de één hadden inmiddels bericht gekregen, waar hun zoon vertoefde en de vader begaf zich naar Parijs. Hij heeft de zoon mee naar huis genomen, waar de politie hem al opwachtte in verband met de auto-dief stal. Zijn vriend daarentegen heeft Noord-Afrika wél bereikt, doch deze heeft minder prettige ervaringen opge daan. Het beviel hem dermate slecht, dat hij naar huis vluchtte. Ook hij werd na aankomst aangehouden. Donderdagmiddag heeft het tweetal voor de Haarlemse rechtbank terecht gestaan. De oficier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat het nog te prijzen was dat zij de gestolen auto net jes in een garage hebben geplaatst. Hij sprak van een misplaatste kwa jongensstreek, waarvan de eigenaar van de auto enige tijd de dupe i9 ge weest. De eis luidde een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voor arrest. De Haarlemse rechtbank zou op 6 October beginnen met de behandeling van de strafzaken, die men pleegt aan te duiden als de „Velser affaire". Wij vernemen, dat de verdachten bij de rechtbank bezwaarschriften hebben ingediend tegen kennisgeving van ver dere vervolging. Nu deze bezwaar schriften zijn binnengekomen zal de openbare behandeling van de strafza ken niet in October geschieden. De bezwaarschriften zullen begin No. vember in raadkamer in behandeling komen. misch verval zullen Europa en het Brit ss. gemenebest samengaan", zo riep de Britse conservatief Amefy de vergade ring toe. Slechts enkelen gaven hun stem niet De Super 6 Clipper „Goodwill' van de Pan American World Airways heeft gisteren een nieuw snelheidsre cord gevestigd door het traject New Vork Frankfort zonder tussenlandin gen af te leggen In elf uur en 56 minuten. Dit betekent dat de „Good will" heeft gevlogen met een gemid delde snelheid van 485 kilometer per uur. Er «aren tachtig passagiers aan boord, plus een bemanning van zeven leden. Na aankomst te Frankfort ver klaarde de 38-jarige gezagvoerder, dat het niet zijn bedoeling was geweest een recordvlucht te maken. Hij had, op een hoogte van 21.000 voet gevlo gen met een normale kruissnelheid, doeh de „wind in de rug" was de hele reis zeer sterk geweest, zodat nu en dan een snelheid werd bereikt van 625 kilometer per uur. Op de Londense conferentie van par lementsleden uit vijfentwintig landen over de mogelijkheid van een wereld regering is een plan ingediend, waarin wordt voorgesteld het Handvest van de Verenigde Naties radicaal te wijzigen om zodoende een wereldregering mo gelijk te maken. Het plan voorziet in een politiemacht van de VN om de naleving van be sluiten van internationale rechtbanken en de bepalingen van het Handvest te verzekeren, een wereldtribunaal van arbitrage en een wetgevende macht voor de gehele wereld. Geopperd wordt dat iedereen zowel burger van de Ver enigde Naties als van zijn eigen land is. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 20 September 1952 tijdens gevechtshandelingen in Korea is gesneuveld de soldaat T. Bajema. Soldaat Bajema was geboren 22 Juli 1929 en afkomstig uit Blokker. Hij was ongehuwd. CEN Haagse bloemist heeft op eigen houtje een variatie gevonden op het aloude spreekwoord: „Al te goed is buurmans gek", namelijk: „Al te goed is loopjongens gek!" Het had de bloemist, wiens vertrouwen in de mensheid een zekere faam genoot, dan ook niet meegezeten. De man had een 19-jarig knecht je, Jopie, in dienst. Een aardige knul om te zien, en een jongen die voor uit wou. Dit waardeerde zijn werkgever ten zeer ste in hem en om hem te bewijzen, hoe groot zijn vertrouwen in Jopie was, gaf hij hem op een dag een duplicaat sleutel van het geldkistje, dat be waard placht te worden onder een partij oude rommel, ergens onder een etalage. In April van dit jaar geviel het, dat de bloemenwinkelier de in houd van zijn geldkistje inspecteerde. Ontstellend moet voor hem de ont dekking zijn geweest, dat er vierduizend gulden aan het oorspronkelijke bedrag mankeerde. De bloemist riep zijn loop jongen erbij, die in een zondvloed van tranen be kende, dat hij de bloe metjes maar eens buiten had gezet. Of beter ge zegd, hij had ze binnen gehouden, want Jopie bekende ook, dat hij zo'n slordige drie mille er door had gejaagd, door bestellingen per taxi bij de klanten te bezorgen. Hij vond het blijkbaar zo'n lekker gevoel, om als een soort bruidegom met een bos bloemen in zijn arm door de stad te toeren. Na een vermanende toespraak en bij de ont roerende aanblik van de wenende Jopie, besloot de bestolen bloemist om het geval door de vin gers te zien. De jongen beloofde hartgrondig be> terschap en hij zou er voor zorgen, dat de vier duizend gulden netjes met twee rijksdaalders per week zouden worden terugbetaald. MIET lang na dit geval betrapte de bloemist zijn veelbelovende knecht echter wéér op een dief stal. Nu had hij geld van een bestelling in zijn zak gehouden. En wéér om hulde de mantel der lief de dit drama in een bloe- menzaak. De vorige week evenwel werd het zelfs deze geduldige bloemist te erg, toen hij ontdekte, dat Jopie de inhoud van een busje, dat in de win kel was opgehangen voor het een of ander liefda dige doel, op zak gesto ken had. De vertoornde bloemist belde onmiddel lijk de politie op en per auto werd Jopie naar het kantoor van Hermandad gereden. Hij hoefde daar niet te proberen de zaak te verbloemen, want daar weten ze wel weg met dit soort brandneteltjes Liet lijkt ons nauwelijks nodig te be wijzen, dat de opeenvolgende Ne derlandse regeringen na 1945 niet bij zonder gelukkig zijn geweest met de behandeling van zaken, die betrek king hadden op de overzeese gebieds delen. Na de niemand bevredigende gebeurtenissen in de Oost zijn er moeilijkheden ontstaan met de West. Frof. Kernkamp zal al zijn kennis, zijn tact, zijn beminnelijkheid zelfs, moeten aanspreken om de moeilijkhe den uit de weg te ruimen. Zijn zorgen zullen zich overigens niet meer tot Indonesië uitstrekken, omdat de Unie zaken voortaan onder „buitenlandse" aangelegenheden zullen ressorteren, hetgeen het einde betekent van een probleem, dat slechts door verblinde betweters optimistisch kon worden bezien. De verhouding tussen Nederland en Indonesië wordt thans voor een be langrijk deel bepaald door de kwestie Nieuw-Guinea. In de Troonrede kon digde de Regering aan „zowel de gees telijke en sociale ontwikkeling der be volking van Nieuw-Guinea als de eco nomische vooruitgang van liet land te zullen bevorderen". „Het ligt in de be doeling zo spoedig mogelijk een ont wikkelingsplan voor dit gebiedsdeel vast te stellen. Door een en ander dient de grondslag te worden gelegd voor de mogelijkheid, dat op den duur de bevolking in staat zal worden ge steld zelve over haar toekomst te be slissen. Hiermede wordt tevens gehan deld in overeenstemming met artikel 73 van het Handvest der Verenigde Naties". QP het eerste gezicht lijkt deze verze- kering hoopgevend. Wij moeten haar om twee redenen met de grootste voorzichtigheid benaderen. Wij dienen in de eerste plaats te bedenken, dat al na de souvereiniteitsoverdracht aan de gouverneur van Nieuw-Guinea werd opgedragen de ontwikkeling van Nieuw- Guinea te bevorderen. Tal van bladen hebben geruime tijd wij schreven inmiddels 1951 te verstaan gegeven, dat de regering iets als een planbureau wilde instellen. Dit bureau zou de kan sen moeten nagaan. Op 6 December van het vorig jaar verklaarde minister Pe ters in de Kamer, dat de regering een plan wilde opstellen en dat de eerste voorbereidingen waren getroffen. Er werd evenwel geen planbureau opgericht, maar een commissie inge steld, de commissie-Pieters, die niet behoorlijk kon arbeiden, omdat haar werkzaamheden werden doorkruist door de besprekingen tussen Nederland en Indonesië, die in de eerste helft van dit jaar werden gehouden. In Mei werd van officiële zijde bekend gemaakt, dat ie minister een bezoek aan Nieuw-Guinea zou brengen. Dat bezoek ging niet door. Wij vernamen weer iets over Nieuw- Guinea, toen dit gebiedsdeel een zorg bij de kabinetsformatie opleverde. Het fijne hoorden wij hier niet van. Totdat nu plotseling in de Troonrede een posi tieve toezegging wordt gedaan. TAE lezer zal hebben begrepen, dat wij bijzonder zachtzinnig gestemd wa ren, toen wij in de aanvang van dit artikel schreven, dat onze regeringen sinds 1945 „niet bijzonder gelukkig" zijn geweest met het behandelen van „over zeese zaken". Maar die zachtzinnigheid houdt werkelijk op, wanneer wij de indruk krijgen, dat thans weer een fraaie formule gevonden is om de volks vertegenwoordiging aan het lijntje te houden en verder niets te ondernemen. Het heet, dat Nederland souverein is in Nieuw-Guinea. Niettemin houden de Indonesische leiders niet op te verzeke ren, dat zij niet zullen rusten voordat Nieuw-Guinea aan het grondgebied van de Republiek is toegevoegd. In de tweede plaats kunnen wij de opmerking in de Troonrede over het zelfbeschikkingsrecht van de autochtone bevolking gevoegelijk leggen naast de ettelijke andere zaken, waarin Nederland terwille van de goede sfeer aan de eisen van Indonesië tegemoet kwam. Wat doet de regering bijvoorbeeld voor de in ons land vertoevende Ambonezen? Vooralsnog hebben wij geen enkele reden om aan te nemen, dat de regering werkelijk concrete plannen heeft. En zij zal met daden moeten komen om de wereld ervan -e overtuigen, dat het Nederland met het behoud van Nieuw- Guinea ernst is. Wij willen namelijk op dit ogenblik nog niet aannemen, dat de regering oewust haar handen aflaat van Nieuw-Guinea om dit land later .als een blok aan haar been" aan Indo nesië te kunnen afstaan. Wij stellen vertrouwen in het optre den van Prof. Kernkam; als minister. Maar hij zal er goed aan doen ten spoe digste met zijn ideeën voor de dag te komen. Gistermiddag om ongeveer vijf uur ontdekte men op het terrein van de Bodewes-scheepswerven N.V.; één schade laat zich voorshands niet schat ten. Ook alle tekeningen voor het in aanbouw zijnde schip en voor een aan tal vaartuigen, dat in de toekomst zou worden gebouwd zijn bijvoorbeeld mee verbrand. Op de werf is men nog druk bezig met ervooi te zorgen, dat het op stapel de grootste bedrijven aan het Winscho- staande schip niet op eigen houtje te terdiep, een begin van brand. De brand weren van Hoogezand en Sappemecr waren spoedig ter plaatse, doch de stormachtige wind had het aanvanke lijk geringe brandje reeds aangeblazen tot een enorme vuurzee, welke de grote constructichal van de werf, waarin alle materialen voor de te bouwen schepen worden gelast, teisterde. On danks alle inspanningen van de beide brandweren, werd de grote hal een prooi der vlammen. Een op stapel staande kustvaarder kon men op het nippertje beletten op eigen houtje tc water te gaan. Op het moment dat de brand uitbrak was er niemand op de werf aanwezig. Over de oorzaak van deze ramp tast men dan ook nog in het duister. De water zal schuiven. De onderliggers zijn voor een groot deel verbrand. De materiële schade, welke enorm moet zijn, wordt door verzekering gedekt. Het is de vraag of er voorlopig nog op de werf gewerkt kan worden. De constructiehal is volkomen onbruikbaar geworden. Het op stapel staande schip, dat 31 December afgeleverd moest worden,' zal nog op de door de brand geteister de werf worden geklonken en dan te water worden gelaten. Het zal daarna op een andere werf worden afgebouwd. In de ouderdom van 83 jaar Is te Maartensdijk overleden de heer J. B. Vesters, oud-redacteur van de Volks krant. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, Walter Donelly, heeft bij de Sowjet-autoriteiten geprostesteerd tegen een incident, dat in Juli j.1. heeft plaatsgevonden, en waarbij de Duitse beambte, Gerhard Palzer, 80 a 90 me ter binnen de grens van de Amerikaan se zone, door drie of vier Oostduitse politiemannen werd gegrepen. Toen Palzer zich losrukte en wilde vluchten, schoten de politiemannen hem neer. Weerbericht Verwachting tot hedenavond ENKELE BUIEN Half tot zwaar bewolkt met enke le buien. Matige tot vrij krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen Zuid-west en West. On geveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZATERDAG: Zon op 6.35, onder 18.27. Maan op 15.53, onder 23.10.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1