pl Ver. Staten hebben !an inzake Korea geen nieuw „Ik houd van Ike, maar niet als president" Faroeks „ijzeren gardisten" komen voor de rechter De Vakbeweging keert zich tegen Bevan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Berichten over resolutie aan Alg. Vergadering V.N. ongegrond Ned.kustvaarderin Kanaal gezonken Zweedse kroonprins naar school Pres. Truman op verkiezingsveldtocht Groot baggerwerk in Australië Iniernaiionale Donderdag 2 Oct. 1952. 77e Jaargang No. 11531 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna DEMENTIE VAN MINISTER ACHESON Weer opstand onder de krijgsgevangenen Schriftelijke vragen uit de Eerste Kamer Hertog van Edinburgh Jirst gentleman" CROMYKO IS IN MOSKOU AANGEKOMEN Drie opvarenden worden vermist Oudste postzegel ter wereld .Republikeinen willen de klok terugzetten" Gegund aan Hollandse Aannemings Mij. Naguib wordt overal feestelijk ontvangen DE NOTA OORLOG Geen debat in Westduitse Bondsdag Amsterdamse kreeg haar derde tweeling Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland Attlee zet zich schrap Met<- De „spionnagecentra" in West-Berlijn moeten sluiten Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefpon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 ALLE GERUCHTEN of berichten, volgens welke de Ver. Staten voornemens n zonden zijn aan de a.s. Algemene Vergadering der Ver. Naties een nieuw plan voor te leggen om een einde te maken aan de oorlog in Korea, zijn volkomen ongegrond, verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, gisteren op een persconferentie. Verschillende Amerikaanse bladen en pers agentschappen hebben gisteren n.1. een bericht verspreid, inhoudende, dat de Ver. Staten aan de Algemene Vergadering der V.N. een resolutie zouden voor leggen, waarin de communisten zou worden verzocht een einde ie maken aan de Koreaanse oorlog op basis van de bestandsvoorstellen, die de onderhandelaars der verbondenen onlangs te Panmoendjon aan hun communistische collega's hebben voorgelegd. Een RCuter-berichtmcldde gisteren nog, dat wordt ver wacht, dat de drie Westelijke mogendheden op de a.s. Algemene Vergadering de leden zullen vragen het door de Ver. Naties bij de besprekingen in Panmoendjon ingenomen standpunt te onderschrijven. Nederlands verdediging Het lid van de Eerste Kamer, de heer Gerretson, heeft schriftelijk aan de mi- nister-president en de ministers van Algemene Zaken en Buitenlandse Za ken gevraagd, of de regering de zeker heid bezit, dat in geval na verdediging in geallieerd verband een vijand het grondgebied van het Koninkrijk in Eu ropa nochtans zou bezetten, geen der bondgenoten afzonderlijk vrede zal sluiten voordat het gehele grondgebied van het rijk in en buiten Europa zal zijn bevrijd en teruggegeven. De heer Gerretson heeft voorts gevraagd, of de regering, bij ontstentenis van die zeker heid, de zware Nederlandse defensie inspanning in geallieerd verband niet temin verantwoord acht. Bij koninklijk decreet is prins Philip, de echtgenoot van koningin Elizabeth van Engeland, bij alle plechtigheden en bijeenkomsten het recht van voor rang boven alle andere mannelijke leden van de Britse koninklijke familie PRINS PHILIP Jirst gentleman" verleend. Tot op heden kwam deze plaats officieel zijn zoon, de jonge prins Charles, toe. Prins Philip be houdt echter de laatste plaats onder de koninklijke hertogen in de volgorde van voorrang in het Hogerhuis. Algemeen gelooft men, dat prins Philip zal worden uitgeroepen tot „prins-gemaal", of misschien, hoewel minder waarschijnlijk, tot „koning gemaal". Dit zou binnenkort dan wel bij de kroning gebeuren. Andrei Gromyko, de Sowjetrussl- Sche ambassadeur in Engeland, is gis teren in Moskou aangekomen. Gro myko en Arkadi Sobolief, de Russi sche ambassadeur in Polen en gewe zen adjunct-secretaris van de V.N., hebben visa gekregen om zich naar de zevende zitting van de algemene ver gadering der V.N., die binnenkort in New York zal worden geopend, te begeven. evenwicht met ebu-landen in de maand september De Nederlandse Bank deelt mede dat blijkens de voorlopige gegevens, het betalingsverkeer tussen Nederland en de overige landen van de Europese Be talingsunie gedurende de maand Sep tember 1952 in evenwicht is geweest. Weerbericht Verwachting tot hedenavond. nog buiig Zwaar tot half bewolkt met nu en dan buien. Vrij krachtige tot ma tige wind hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren VRIJDAG: Zon op 6.44. onier 18.13. Maan op 17.47, onder 6.40 IN kringen van het Amerikaanse acht ste leger in Korea toonde men zich enigszins verrast door het gisteren met zoveel nadruk verspreide bericht over de aanwezigheid van ongeveer tiendui zend Russen in Noord-Korea. Het feit, dat de Russen de Noordelijken advise ren en technische bijstand verlenen, al dus een zegsman van dit legerkorps, is reeds lang bekend. Maar wij hebben geen enkel bewijs van directe deelne ming van de Russen aan de strijd. Er is nooit een Russisch soldaat gedood, ge wond of gevangen genomen. Van het front HE vijfde luchtmacht heeft bekend ge- maakt, dat vierhonderd superforten gedurende twee en een half uur een zware bomaanval hebben ondernomen op een grote fabriek te Nasam, die chemische stoffen voor munitie maakte en als een der belangrijkste industriële hulpbronnen van Noord-Korea werd be schouwd. Het doelwit werd na de aan val in vlammen achtergelaten. Voorts bombardeerden Amerikaanse vliegtui gen gedurende drie uur een grote op slagplaats ten Zuiden van de haven Wonsan. Voorts is bekend gemaakt, dat in de maand September 126 vijandelijke vlieg tuigen buiten gevecht zijn gesteld. De vijfde Amerikaanse luchtmacht zelf verloor in die tijd 30 toestellen. Weer ongeregeldheden DIJ nieuwe ongeregeldheden op het eiland Tsjejoe voor de Koreaanse- kust, zijn vijf en veertig krijgsgevange nen om het leven gekomen. Zij kwamen in verzet tegen de bewaking. Voorts werden er nog honderd twintig gewond. Ook twee Amerikaanse soldaten liepen verwondingen op. De legerleiding /.ai een onderzoek instellen. In totaal be vinden zich in het kamp vijfduizend ge vangenen. Zy waren hier ondergebracht uit de kampen van Koic, nadat daar in Februari ongeregeldheden uitbraken. Eerst thans is bekend geworden, dat de Nederlandse kustvaarder „Luetor", welke met een lading steen van Guern- sey onderweg was naar Londen, Dinsdag avond tussen Kaap Levi en Barfleur is gezonken. Drie opvarenden worden ver mist. De vijf overige leden der beman ning zün gisteravond door een Franse trawler opgepikt en in Barfleur aan land gezet. Zy hadden bijna een etmaal in een reddingssloep rondgedreven. Het is nog niet duidelijk, wat de oorzaak van de ramp is geweest. Te Cornja Bela in Karinthië is een postzegel ontdekt op een brief van 1838. Het zou dus de oudste postzegel ter wereld zijn. Zij vertoont enige gelijkenis met een zes maanden geleden even eens in Karinthië gevonden post zegel, die het jaar 1839 draagt. Deze is door een Amerikaanse verzamelaar voor 50.000 dollar aangekocht. „Ik houd van Ike, doch ik houd van hem als opperbevelhebber van de strijdkrachten, niet als president", verklaarde president Truman gisteren tijdens een verkiezingstoespraak te Belton in Montana. Volgens waarne mers spant Truman zich op zyn ver kiezingsveldtocht nog meer in dan in 194», toen hp streed voor zyn eigen verkiezing. Bij iedere stopplaats, die zijn trein maakt, doet hy opnieuw aanvallen op Eisenhower, die hy „een stroman van particuliere belangen", „ben candidaat met vyf sterren", „een bokkenschie- ter" of „een militaire geest" noemt. In een radiorede voor leden van de vakvereniging van arbeiders in de kledingindustrie verklaarde Truman, dat als de republikeinen de verkiezin gen zouden winnen, de oude garde dit zou beschouwen als een blanco vol macht om de sociale vooruitgang van de afgelopen twintig jaar te niet te doen. De republikeinen stemden vol- Dat het werk van de Nederlandse havenbouwers en aannemers van grote baggerwerken overal ter wereld in groot aanzien staat, is een bekend feit. Doch het doet het Hollandse hart toch goed weer te vernemen, dat, ondanks zware concurrentie bij de inschrijving vanuit de Ver. Staten, Duitsland en Belgie, opnieuw een groot waterwerk aan Nederlandse ondernemers is opge dragen. De regering van West-Austra- lie heeft gisteravond bekend gemaakt, dat zij het uitbaggeren van de t"*K®n's: geul naar Kwinana, de plaats (dicht bij Fremantle), waar de „Anglo Iranian OH Company" een nieuwe Zeer grote raffi naderij zal doen bouwen, heeft gegund aan d« Hollandse Aannemings My. De geul moet bevaarbaar worden gemaakt voor tankschepen tot een grootte van 40.000 ton. Men verwacht, dat de werkzaamhe den in de geul, bekend onder de naam Cockburn Sound" niet minder dan drie en een half jaar in beslag zullen nemen. Het zal voor het grootste deel worden uitgevoerd door het personeel van genoemde maatschappij. gens de president in het Congres ook systematisch voor verlaging van de defensiebegroting, omdat zij het ge vaar voor hun eigen zaak meer vre zen, dan het gevaar voor het land. Het studentenblad van de Columbta Universiteit te New York, waarvan generaal Eisenhower president Is, heeft zich gisteren uitgesproken voor steun aan de tegenstander van de ge neraal, de democratische candidaat gouverneur Stevenson. De zesjarige Zweedse kroonprins Carl Custaf is aan zijn eerste schooljaar begonnen. Hier zien wij de jonge prins met enkele schoolkameraadjes- ver diept in een blokkendoosspel tijdens het speelkwartier. De dame is zijn onderwijzeres. Terwyl generaal Naguib zyn reis door de Nyldelta voortzet en overal door de bevolking feestelijk wordt ingehaald, gaat de zuivering in de hpge hof- en regeringskringen nog steeds voort. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van het Egyptische leger maakte gister avond bpkend, dat twaalf leden van ex- koning Faroeks voormalige „ijzeren garde" binnenkort terecht zullen moe ten staan, op beschuldiging van moord en van het aanzetten daartoe. Een onderzoek heeft volgens de woord voerder aangetoond, dat de ijzeren gar de werd opgericht, kort na het uitbre ken van de Palestijnse oorlog. Haar op dracht was elk verzet tegen Faroek te breken. Op die wijze zijn verschillende personen, die een bedreiging voor de Egyptische troon werden geacht, uit de weg geruimd. De Westduitse Bondsdag heeft gis teren, met alleen de stemmen van de communisten tegen, besloten, geen de bat te houden over de notawisseling tussen Westelijke mogendheden en Rusland inzake Duitsland en over de politiek der Bondsregering in deze kwestie. De voormalige „ijzeren gardisten" zijn thans in een militaire gevangenis opgesloten. Onder hen bevinden zich verschillende generaals. Eén van hen, generaal Amer, probeerde op de dag, dat koning Faroek afstand deed, met een Egyptisch militair vliegtuig te ont komen, doch het toestel werd tot lan den gedwongen. Een ander, generaal Hoessein Sirry, wordt naast moord nog ten laste gelegd zich te hebben schuldig gemaakt aan het op grote schaal smok kelen van verdovende middelen. In Amsterdam-Noord, bij de familie Ruisendaal aan de Heggerankweg 100, is een tweeling geboren: Elly van 3</t en Annie van 4 pond. Niets bijzonders, maar wel als men weet, dat Elly en Annie al drie zusjes en een broertje hebben, die ook tweelingen zijn. Willy en Rietje werden 21 Augustus 1948 ge boren en ruim een jaar later kwamen Cor en Joke. Een dag na de geboorte van de laatste twee vierde mevrouw Ruisendaal haar 27e verjaardag. De Westduitse autoriteiten hebben voor invoer van textielproducten uit Nederland een bedrag toegewezen van 1 millioen D.M. Voorts is een bedrag van 4 millioen D.M. toegewezen voor invoer uit Nederland van industriële pioducten. ^RTHUR Deakin, leider van (le grote Bond van Transportarbeiders en verleden jaar voorzitter van het Ver bond van Britse Vakverenigingen, T.U.C., heeft de linkervleugel van Be- van Woensdag op het partycongres van de Labour te Morecambe beschul digd van „het zaaien van wantrou wen, die het vertrouwen van het volk in de Labourbeweging zal vernieti gen". Onder een mengeling van toe juichingen en afkeuringen verklaarde hy, dat de bijna 5 millioen vakvereni gingsleden van de Labourparty „al tijd het recht zullen handhaven om hun mening kenbaar te maken" (De vakverenigingen z,yn over het alge meen tegen Bevan). Deakin zeide, dat de vakbeweging ernstig bezorgd was over het „meningsverschil, dat binnen dp party bestaat". Deakin bracht hulde aan Morrisson, die niet herkozen is als lid van het bestuur. Hij waarschuwde de „Beva- nisten", dat de vakverenigingen zich zullen verzetten tegen de tactiek van de aanhangers van Bevan", De rede van Deakin werd enige malen onderbroken door uitroepen, gejouw en gezang. Denis Healy, voormalig internatio naal secretaris van de partij, viel de „Bevanisten" aan wegens hun veel vuldige critiek op Amerika. Hij zei naar aanleiding van een uitlating van Bevan, dat diegene, die verklaard had UARRY Ernshaw, de nieuwe voor zitter van de Labourpartij, ziet men hier de openingsrede uitspre ken van het partijcongres, dat thans in Morecambe wordt gehouden. Voorts staan op de foto, van links naar rechts: Dr. Edith Summerskill, mr. Herbert Morrison, de burge meesteres van Morecambe, Attlee, Morgan Phillips en ten slotte dan Ernshaw. dat „Amerikanen bang zijn voor de vrede omdat hij werkloosheid tenge volge zou hebben, een misdaad begaat tegen het internationaal socialisme". Crossman, Bevans specialist op het gebied van buitenlandse zaken, die bij het begin van zijn rede minutenlang werd uitgejouwd, zei, dat oorlog onver mijdelijk is als de herbewapeningswed loop ongebreideld wordt voortgezet. Resoluties MA de redevoeringen werd het partij program voor de buitenlandse po litiek goedgekeurd. Voorts zijn enkele resoluties aangenomen, die o.a. zeggen, dat de zaak van de vrede het beste kan worden gediend door vast te houden aan de socialistische beginselen en te weigeren zich aan buitenlandse druk on dergeschikt te maken. De Britsé socia listen zullen hun steun blijven geven aan het NAVO-verdrag. De Ver. Naties zullen op elk gebied worden gesteund. Het Britse gemenebest heeft overigens voorrang boven alle andere politieke groeperingen. Wij wensen, aldus het politieke pro gram, volledig met de Europese landen samen te werken, doch zullen niet deel nemen aan federale instellingen. De inwendige strijd, een gevolg van Bevans overwinningen by 'de verkie zingen in het partijbestuur, dreigt alle andere kwesties op de agenda te over schaduwen. Attlee's aanhangers schij nen vastbesloten de strijd met Bevans aanhangers uit te vechtan. Boodschap van Ollenhauer rtP het congres is een boodschap voor- gelezen van de voorzitter van de Duitse Sociaaldemocratische Partij, Ol lenhauer, waarin deze zegt dat een ver deeld Duitsland bestendiging betekent van de status quo met alle onbeperkte gevaren daarvan". Ollenhauer zegt, dat de Duitse socialisten het eens zijn met de Britse Labourbeweging. dat alle mid delen moeten worden beproefd om te ontdekken of een vierlandenconferen- tie de huidige spanningen in de wereld zou kunnen wegnemen. Qp het ogenblik vertegenwoordigt de w Socialistische Internationale zes-en- dertig arbeiders- en socialistische par tijen met tezamen bijna tien millioen leden. Alle socialistische partijen in de vrije landen van Europa zijn bij de Internationale aangesloten. In niet minder dan negen landen, waaronder Nederland, Engeland en alle Scandina vische landen werden bij de laatst gehouden verkiezingen verhoudings gewijs op deze partijen het grootste aantal stemmen uitgebracht. De socialistische partij-dagbladpers heeft een totale oplage van meer dan zeven millioen: de onafhankelijke so cialistische dagbladpers heeft een op lage, die nog bijna één millioen groter is. Deze en vele andere gegevens ziin te vinden in het dezer dagen verschenen jaarverslag over de jaren 1951-1952 van de Socialistische Internationale, dat op een van 17 tot 21 October a.s. te Milaan te houden congres zal worden be sproken. De Sociali tische Internationale werd on 30 Jun' 1951 te Frankfurt ongericht. Zij is in zekere zin een voortzetting van de in 1923 tot Socialistische Arbeiders- Internationale omgedoopte Tweede In ternationale. Deze ging tijdens de tweede wereldoorlog te gronde en werd officieel met ingang van 1 Januari 1943 ontbonden. Dat het sindsdien, niettegenstaande sommigen reeds in de oorlogsjaren een spoedig herstel van een internationale socialistische samenwerking hadden bepleit, nog meer dan vijf jaar duurde, voordat deze samenwerking haar de finitieve organisatorische vorm kreeg, is aan verschillende oorzaken toe te schrijven. In de eerste plaats wel aan de omstandigheid, dat de feitelijke po sitie van verschillende belangrijke so cialistische partijen in de loop der jaren ingrijpende veranderingen had onder gaan. In de tweede plaats was het so cialistische leiderschap van de meer dogmatisch ingestelde Duitse en Oos tenrijkse socialisten overgegaan op d8 practische Engelsen. Tenslotte beston den en bestaan er tussen de onder scheiden socialistische partijen zeer aanzienlijke verschillen van organische en ideologische aard. Een en ander ver traagde de oprichting van een nieuwe Socialistische Internationale aanzien- lijk. Wel kwam al in 1946 een tweetal internationale socialistische conferenties bijeen en werd besloten tot het inrich ten van een klein contact-bureau, dat tot taak zou hebben om feitelijke in lichtingen door te geven en toekomstige conferenties voor te bereiden. In De cember van het volgende jaar kwam het tot de instelling van COMISCO, het Comité van de Internationale Socialis tische Conferentie. Het was de COMISCO, die er na enkele jaren in slaagde een voor alle partijen aanvaardbare „Verklaring van doelstellingen en taken van het demo cratische socialisme" op te richten So cialistische Internationale. nadruk stellen de statuten van Socialistische Internationale voor- op, dat iedere aangesloten partij, zowel in politieke als in organisatorische en tactische aangelegenheden, volkomen vrij is. De Socialistische Internationale heeft dan ook vooral een propagandist.!*.**» voorlichtende taak. Zo vermeldt het jaarverslag naast tal van propagandistische en een reeks in cidentele activiteiten een tweetal con ferenties van leiders van de socialisti sche pers uit een aantal Europese landen alsmede verschillende discussiegroepen over internationale politieke, humani taire en agrarische vraagstukken. Regelmatig kwamen bovendien in het afgelopen jaar door verschillende par tijen afgevaardigde deskundigen bijeen, onder anderen ter bespreking van vraagstukken in verband met de Euro pese eenheid en de Europese Kolen en Staal Gemeenschap, alsmede van de economische en sociale gevolgen van de herbewapening. Voorts is nog de vermelding waard de technische en administratieve steun, verleend aan de socialistische groep in de te Straatsburg vergaderende F.»m van Europa. us staat de Partij van de ArbeiA en de andere bij de Socialistische In ternationale aangesloten partijen een schat van gegevens, commentaren en ervaringen ter beschikking met betrek king tot internationale en nationale po litiek. sociale, economische en andere problemen. En hier ligt tevens, gezien met name de huidige ontwikkeling op inter- en supra-nationaal terrein in West-Europa, de grote betekenis van een organisatie als de Socialistische In ternationale. Zij is niet langer, gelijk in vroeger jaren, een schrikaanjagend in stituut; integendeel, zij noodt tot na volging, zoais verantwoordelijke libe rale, protetants-christelijke en rooms- katholieke politieke leiders hier en el ders zich hoe langer hoe meer bewust zijn geworden. En ten dele reeds heb ben trachten te verwerkelijken. Aldc IA Noia van Tsioeikot Het hoofd van de Russische contróle- commissie in Berlijn, generaal Tsjoei- kof, heeft gisteren in een nota aan de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, Donnelly, sluiting geëist van „spionnage- en terroristencentra" in West-Berlijn, die betrokken zijn bij „misdrijven" tegen Oost-Duitsland en Oost-Berlijn. Ook de andere Weste lijke Hoge Commissarissen ontvingen een dergelijke nota. De Russische nota zegt o.a., dat Westberlynse firma's de „agenten" bommen, zwavelzuur, krachtige vergif ten en onzichtbare inkt leveren en dat het Westberlijnse radiostation „Rias" in werkelijkheid een groot spionnage- centrum is, dat regelmatig instructies aan zyn agenten uitzendt. i

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1