Schuman wijst Adenauers voorste! goeddeels van de hand Protestmanifestatie tegen de gratieverlening aan Lages VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11536 „Terug op hei punt van uiigang Frankrijk acht V.N. onbevoegd inzake Noord-Afrika Van de zwarie schoorsfeen naar nog diepere duisternis Knoeierijen bij de welzijnzorg van de luchtmachtstaf Cong ressen De Nederlandse militaire missie moet snel verdwijnen wederom impasse over de Koningin opent „Sloiermeer" Woensdag 8 Oct. 1952. Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ex-koningin Narriman wil niet scheiden Mossadeq antwoordt op Westelijke nota Belastingambtenaar van fraude verdacht Twee onverteerbare brokken Onvoorwaardelijke steun van Groot - BriHannië Het atoomvliegtuig zal f 100 millioen kosten Maar het brengt 60 millioen per jaar op.... Reeks van ongelukken bij explosie in Helsinki Stille tocht naar de Euterpestraat Mr B. Stokvis treedt uit de CPN Een roetzwarte ziel.... D Voor hel Hoog Militair Gerechtshof Luitenant beschuldigde meerdere van fraude en kwam zelf voor de rechter Slachtoffer van wrijving in hogere regionen Gestorven in dienst van medische wetenschap Komt marinehospitaal te Heemstede? Donderdag debat over motie van wantrouwen Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 049 Faroek verhuist naar Rome Ex-koningin Narriman van Egypte heeft gisteren alle geruchten, volgens welke zU zou willen scheiden van ex- koning Faroek, gelogenstraft. Het Egyp tische blad „El Ahram". welke het be richt publiceerde, had gemeld, dat Narriman haar familie in Egypte reeds op de hoogte had gebracht en dat deze een snelle echtscheidingsprocedure had aangevraagd. Faroek heeft zich over deze berichten hoogst verbaasd getoond. Ex-koningin Narriman vertoeft mo menteel voor een geneeskundige behan deling in Lausanne. Zij heeft trouwens de kliniek, waar zij is verpleegd, reeds verlaten en zal binnenkort naar Italië terugkeren. Naar verluidt zal Faroek in de omgeving van Rome een villa van veertig kamers betrekken. Hedenmiddag publicatie Mossadeq, de Perzische premier, heeft gistermiddag de Britse zaakgelastigde Middieton en de Amerikaanse ambas sadeur Henderson, het Perzische ant woord op de jongste Westelijke nota overhandigd. Naar verluidt zal de in houd van het antwoord hedenmiddag gelijktijdig in Teheran, Washington en Londen worden gepubliceerd. De recherche te Leeuwarden heeft onder verdenking van verduistering een adjunct-commies van de Rijksbelastin gen, inspectie invoerrechten en accijn zen, gearresteerd. Het vermoeden wordt geuit dat de adjunct-commies een be drag van f 1800, dat toebehoorde aan derden, niet heeft besteed voor het doel, waafvoor men hem dat bedrag ter hand had gesteld. De Amerikaanse ambassade te Ankara heeft verklaard, dat de berich ten, volgens welke een lid van de Ame rikaanse militaire missie te Ankara we gens spionnage wordt vervolgd, niet juist zijn. V/ OM is een kritiek punt bereikt in de Frans-Duitse onderhandelingen over de toekomst van het Saargebied. De Franse minister van huitenland- Ise zaken, Schuman, heeft in een brief aan de Westduitse Bondskanselier Ade- liauer diens jongste voorstellen aangaande een Europees bestuur voor dit landje verworpen. Schuman blijkt met name te zijn gestruikeld over de sugges tie, de internationalisering van de Saar slechts vijf jaar te laten duren en dan opnieuw eei beslissing te nemen. Het geheel der voorstellen is echter voor de Franse minister een bittere teleurstelling gebleken. Hij meent, dat de bespre kingen hiermee vrijwel zijn beland op het punt, waar men is begonnen. Hoe wel Amerika en Engeland er van overtuigd zijn, dat de onderhandelingen in een impasse zijn geraakt, schijnt er nog geen reden te zijn, aan beide partijen de bemiddelingsvoorstellen voor te leggen, welke twee maanden geleden wcr- iden opgesteld voor het geval een accoord onmogelijk zou blijken. VOLGENS berichten uit Bonn hielden de voorstellen van Adenauer in. dat het Saargebied zelfbestuur zou krijgen onder toezicht van de Raad van Minis ters der Kolen- en Staalgemeenschap. Alle burgerlijke rechten en vrijheden der bevolking dienden te worden ge waarborgd. Het gebied zou door de Raad van Ministers der K.S.G. in het buiten land moeten worden vertegenwoordigd. Verder dienden er onderhandelingen te beginnen, teneinde de conventies tussen Frankrijk en het Saargebied te vervan gen door een nieuwe economische orde, die de belangen van het Saargebied, Frankrijk en Duitsland zou beschermen. Tenslotte zou, gelijk gezegd, deze nieu we status vijf jaar moeten gelden, in afwachting van een definitieve regeling. Behalve dit punt zal stellig ook de voorgestelde opheffing van de econo mische unie tussen Frankrijk en de Saar een zwaar te verteren brok voor Schuman zijh geweest. De Franse mi nister heeft echter geen bezwaar ge maakt tegen uitstel der Saarlandse ver kiezingen tot 15 December. Daarmee zou worden tegemoetgekomen aan bet Duit se voorstel, geen verkiezingen in de Saar te houden voordat de Bondsdag er. de Eondsraad zi-:h hebben uitgesproken over de Conventie van Bonr ep het ver d-ag voor de Europese verdedigingsge meenschap. Frankrijk zou echter niet vóór de verkiezingen wil1 en overgaan tot erkenning der Duitsgezinde par'ijen. Intussen heeft het parlement van het Saargebied gisteren op voorstel van pre mier Johannes Hoffmann besloten, de algemene verkiezingen uit te stellen, ten einde alsnog een accoord tussen Frank- De Franse regering heeft Dinsdag het besluit genomen, geen enkele inmenging der Verenigde Naties in zaken, Frans-Noord-Afrika betreffende, te zullen dulden. Na de kabinetsvergadering, waarin deze beslissing is gevallen, werd de volgende officiële bekendmaking uitgegeven: „De Franse delegatie bü de Verenigde Naties zal niet toestaan dat de internationale organisatie zich zal inlaten met zaken, welk uitsluitend Frankrijk bevoegd is te behandelen". Welk besluit de Algemene Vergadering der Verenigde Naties dus ook aangaande Tunis en of Marokko zou willen nemen, Frankrijk zal het volstrekt veronachtzamen. Zo zal b.v. aan geen enkele commissie der Verenigde Naties toestemming worden verleend de Franse gebieden In Noord-Afrika te betreden. rijk en Duitsland mogelijk te maken. Hoffmann heeft verteld, dat zijn rege ring in September aan Frankrijk en Duitsland heeft voorgesteld, onder inter nationaal toezicht een volksstemming over de voorgestelde „Europeisatie" te houden. Dr A. Plesman heeft gisteren bij de uitreiking van legpenningen aan de K.L.M.-vliegers die meer dan 10.000, 15.000 of 20.000 vlieguren volbracht hebben, zijn getrouwen een kijkje op de financiële zorgen van het bedrijf gegeven. Zo zei hij, dat de KLM in 1967 misschien één, misschien twee atoomvliegtuigen zal hebben, die dan elk 100 millioen gekost hebben. „Ze brengen per jaar echter 60 millioen op", zei dr Plesman. Terwijl een muziekcorps het „In naam van Oranje" speelde en HM. de Koningin glimlachend de hand ophief, opende zich gisteren de grootste poort ter wereld, de poort welke toegang gaf tot de tuinstad Slotermeer, de nieuwe uitleg van Amsterdam en één van de vier tuinsteden welke in de toekomst buiten de Ringspoorbaan zullen verrij zen. Deze gigantische poort was sa mengesteld uit de lenige lijven van 120 jongens en meisjes wier enthousias me zo groot wa.s, dat ze een uur lang in de regen bleten staan, om hun ern stige taak van „poort" tot een goed Franse delegatie zal de Assemblée verlaten Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen dat de Franse delegatie zal wor den opgedragen zich te verzetten tegen plaatsing van de punten „Tunis" en „Ma rokko" op de agenda der Algemene Vergadering. Komt het hiertoe toch, dan zal de Franse delegatie de verga derzaal waarschijnlijk verlaten, na de V.S. onbevoegd te hebben verklaard zich met deze binnenlandse Franse aan- felegenheden in te laten. rankrijk zal ten deze onvoorwaardelijk door Groot-Brittannië worden gesteund De Franse regering heeft de autoritei ten te Washington van haar beslissing in kennis gesteld. De Amerikaanse ambassadeur Dunn heeft de Franse minister van buiten landse zaken Schuman verleden week medegedeeld dat de Verenigde Staten Frankrijk bij de behandeling van deze kwesties zullen steunen, mits de fran- In een kabelfabriek bij Helsinki zijn door gassen, die na een ontploffing ontstonden vier arbeiders en negentien brandweerlieden bedwelmd geraakt. In de omgeving van de fa""®}5 on.1' 6tond een paniek. Velen vluchtten in nachtgewaad de straat op. Bij een bot sing tussen een ziekenauto en een po litieauto, die zich naar de plaats de. onheils spoedden, werden drie politie mannen gewond. WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond. MINDER BUIIG Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buie Overwegend matige wind tussie Noordwest en Zuidwest. Wein g verandering in temperatuur. DONDERDAG: Zon op 6 54, on der 17.59 Maan op 21.12, onder 14.21 uur. sen er geen bezwaar tegen maken dat ze op de agenda der Algemene Verga dering worden opgenomen. De Franse autoriteiten blijken echter ongerust te zijn over de grondslagen der Ameri kaanse politiek tegenover de Franse Noord-Afrikaanse gebieden. De burgemeester van Amsterdam heeft aan het comité van protest tegen de gratieverlening aan SD-man Willy Lages, toestemming verleend tot het houden van een nationale protestmani festatie, op Zondag 12 October. De deel nemers aan deze betoging zullen vanaf de Nieuwmarkt, waar te 13.00 uur wordt verzameld, een stille tocht maken naar de voormalige Euterpestraat, thans Ger- rit van der Veenstraat geheten. Bij de verzetsmonumenten Weteringschans en Apollolaan zullen kransen worden ge legd. Bij de vurige protesten tegen de gra tieverlening aan Lages heeft zich thans dat gevoegd van de Rotterdamse actie groep tegen de Duitse herbewapening. Deze groep, die zich „Dat Nooit Weer!" Mr. dr. Benno J. Stokvis heeft giste ren ter kennis van het partijbestuur der C.P.N. gebracht, dat hij voor het lid maatschap der partij bedankt. Mr. Ben no Stokvis is van 1946 af gedurende zes jaar lid geweest van de C.P.N.-fractie der Tweede Kamer. VEN 21-jarige schoor- steenveger uit Kerk rede heeft de Matste maanden overvloedige be wijsgronden verstrek voor de bewering, da. de mens door zijn beroep beïnvloed kan worden. Er zijn namelijk geleer den (en dit voor de cn- ingewiiden) die beweren dat een schapenhouder oo de lange duur op zijn schaven zal ^njvken en dat men een Afroep hengelaar kan herkennen aan zijn vissensnuit. Jvu zijn dit onschuldige ge vit gen van ^„opgaan ie beroep onze iSchoorsteenveger echter, had zich door de nis van rookkanalen en beroete pijpen du^n3 laten beïnvloeden dallU) plotseling begon te beho ren tot het <v werd duisterlmgen. w'er" namelijk oplich ,er' neen een tegenwicht mag heten voor bet neerlate - deambt dat hij voordien bedreef. Ook hadden de activiteiten van de jon geman een opfouuicnd 'rekje Hij gaf ^ch w< „oor aannemer en - wanneer dit niet lukte als zoon van een aanne mer IN deze kwaliteiten wist wist de jongeman in kwestie twee Heerlen se aannemers te bewegen, hem voor 6500 gulden aan bouwmaterialen te leveren. Zodra het mate riaal bij hem thuis was gearriveerd, werd het door de schoorsteenveger verkocht. Van het geld maakte hij goede sier. zich geen sikkepit'bekom merend om het schone streven, dat ledereen zich op zijn eigen manier voor de wederopbouw verdienstelijk dient te maken. E schoorsteenveger had in zijn rookschachten behalve zijn eerlijkheid ook zijn ridderlijkheid verloren, want in één van zijn bedenkelijke onder nemingen werd een lief tallige vrouwelijke kan toorbediende het slac u- of/er. Hij had bij dit meis- ke dat werkte op het Heerlense depot van de Dordrechtse as fait fabriek een indrukwekkend, ver haal opgehangen over dakbedekkingen, die door zijn vader de bekende aannemer moesten worden aangebracht op kerken in Schaesberg en Spekho.lzerheide. Het meisje geloofde de schoor steenveger volkomen, doch later kwam de te leurstelling, toen de „zoon van de aannemer" zich niet meer vertoonde. UET meisje of haar va- der zullen vermoede lijk de schade die bij na f 6000.- bedraagt moeten betalen. Wel be loofde de schoorsteenve ger, nadat hij voor de Maastrichtse rechtbank 8 maanden tegen zich had horen eisen dat hij de aangerichte tmhade zelf wou vergoeden, doch de officier wan justitie meende aan de echtheid van die belofte te mogen twijfelen. Hij vroeg nog hoe de schoorsteenveger zo harteloos kon zijn, om mensen die je vertrouw den, op te lichten. Waarop de dakenkruiper: „Omdat je mensen die je NIET vertrouwen nu eenmaal niet op KUNT lichten!" Waarvan acte. noemt, zegt in een telegram aan de minister van Justitie, dat strafvermin dering en uiteindelijke vrijlating van Lages en andere oorlogsmisdadigers door de groep wordt gezien als een onderdeel van de voorbereiding der Duitse herbewapening. De groep wenst zekerheid, dat op deze gratieverlening geen verdere concessies zullen volgen. Koningin Juliana wandeltin ge zelschap van burgemeester mr. A. E, d'Ailly naar de Bos- en Lommer- brug. einde te brengen. Trouwens, ook de vorstelijke bezoekster gaf blijk tegen een buitje te kunnen. Bij haar bezich tiging van de nieuwe tuinstad bleef ze een kwartier lang in de modder voor de Sloterplas staan, terwijl de regen striemend op haar neerdaalde. Bij het gehele bezoek van de ko ningin bleek, hoezeer zij begaan is met dé woningnood in het naiRürlogse Ne derland. De starre tijdschema's, die ook voor dit bezoek waren opgesteld, ble ken onze vorstin niet te interesseren. Ze liet zich voorlichten over de plan nen, volgens welke er in de vier tuin steden 35.000 woningen zullen verrij zen. Het gehele project zal tien jaar vergen. Ook bezocht de koningin een rluplexwoning in één van de nieuwe straten. Voor de bewoners van de tuinstad is er over deze vreugdedag een droeve schaduw gevallen, doordat een 2Vs- jarig knaapje, dat met zijn moeder naar de versiering was gaan kijken, zoek raakte. Later bleek, dat het kind spelenderwijs in het water is geraakt en verdronken. Voor het Hoog Militair Gerechtshof is gisteren in hoger beroep een verduiste ringsaffaire bij de dienst Welzijnszorg van de luchtmachtstaf te Scheveningen behandeld. Een eerste luitenant, P„ had destijds deze zaak aan de gang gebracht, toen hij tekorten ontdekte in de kas welke hij te beheren had gekregen. Hij wees drie schuldigen aan: een vaandrig, een soldaat en het hoofd van de R.A.O. bü de luchtmacht, kapitein H. F. van de H. Na een onderzoek werden de drie verdach ten voor de krijgsraad gebracht. De soldaat, die f 600.verduisterd had, werd tot f 200.boete veroordeeld en de vaandrig, die zich f 700.had toegeëigend kreeg f 300.boete. De kapitein, wien ten laste was gelegd dat hij de verduiste ringen niet nad gemeld, hoewel ze hem bekend waren, werd vrijgesproken. ernstige zenuwinstorting te hebben op gelopen, weshalve hij weer werd weg geleid. De soldaat en de vaandrig be kenden schuld. Tegen de soldaat werd bevestiging van het vonnis gevraagd en tegen de vaandrig werd een maand ge vangenisstraf met ontslag uit de militai re dienst, zonder ontzetting uit de be voegdheid bij de gewapende macht te dienen, geëist. Uitspraak 21 October. Korte tijd daarop werd de luitenant, die het kastekort had ontdekt, op zijn beurt voor de krijgsraad gebracht en tot zes weken veroordeeld, omdat hij met kasbewijzen zou hebben geknoeid. Hij achtte zich echter onschuldig, om welke reden hij in hoger beroep ging. Zijn raadsman zei, dat hij het slachtof fer was geworden van wrijvingen in de hogere regionen. Niemand bad er be zwaar tegen, dat hij de vaandrig en de soldaat beschuldigde, doch van de ka pitein moest hij afblijven. De advocaat fiscaal vroeg bevestiging van het vonnis van de krijgsraad. De raadsman voerde nog aan, dat zijn cliënt enkele boek houdkundige fouten had gemaakt, waar in ondeskundigen oplichting hadden gezien, en dat het toch onaannemelijk was, dat Pdie drie knoeiers had aan gebracht, zijn vingers zou willen bran den. De kapitein, die vervolgens word voorgeleid, bleek door deze affaire een In de gevangenis op het eiland Mo- neil Is het tweede van tweehonderd „menselijke proefkonijnen", die zich vrijwillig hebben aangemeld, overle den als slachtoffer van proefnemingen door het Amerikaanse leger om de ge neeswijze van een op Korea voorko mende leverziekte te vinden. yWEE congressen hebben in de afge lopen dagen sterk de aandacht getrokken. Daar was in de ëerste plaats cie wapenschouw van de Labour-partij in Engeland. Voorts de bijeenkomst van de Russische communistische partij in Moskou. Toen Attlee en de zijnen bij de laatste Verkiezingen in Churchill hun meerdere moesten erkennen, hebben wij opge merkt, dat Labour na 1945 zulk eeq ontzaglijke last te dragen had gekre gen, dat het zonder twijfel de inner lijke gezondheid van de partij ten goede zou komen, indien zij in oppositionele situatie zou komen te verkeren. Het is nu eenmaal zo, dat „regeren" zoveel krachtsinspanning vereist en boven dien politieke „ingetogenheid", dat de oppositie vele aantrekkelijke kanten heeft voor degenen, die de tijd voor hergroeperen gekomen achten. Het Labour-congres bedoelde dus vooral een getuigenis van eenheid te zijn en bovendien wilde men zien te komen tot een politieke richtingsbepaling, welke de partij bij de volgende verkiezingen weer aan het bewind zou brengen. Het is voor ons de vraag of het congres de resultaten heeft gebracht, die men ervan verwachtte. Het succes van de linkse rebel Bevan is namelijk uiter mate gewichtig voor de toekomstige koers van Labour, hoewel wij terdege in het oog zullen moeten houden, dat juist in de oppositie de dingen feller en ongecontroleerder kunnen worden gezegd dan het geval zou zijn, indien de zegsman tot de regeringspartij zou behoren. Een dergelijk verschijnsel doet zich in ons land uiteraard ook voor. Het is hier evenwel niet zo opvallend, omdat in Nederland geen enkele partij over een absolute meerderheid in het parlement beschikt en zich dientenge volge altijd voorzichtig tegenover haar partners moet uitlaten. In Engeland is dat anders. LIET gevaarlijkste moment in het La bour-congres achten wij het succes van Bevan, die streeft naar een tege moetkomender politiek tegenover Rus land en dus naar een koelere verhou ding met de Verenigde Staten. Dat is toch niet zo onbegrijpelijk, want met alle eerbied voor de offers, die Amerika zich getroost voor de opbouw van een sterke Westeuropese macht, economisch en militair, het is duidelijk, dat de Verenigde Staten in dit streven een goed stuk eigenbelang dienen. Daar tegen zou geen bezwaar bestaan, in dien er nergens enig symptoom van Amerikaanse overheersing te bespeu ren was. Maar Amerika wenst een de gelijke contróle' op de gang van zaken in Europa ,dat zonder zijn hulp nog om het naakte bestaan zou worste len. De uitslag van het Labour-congres moet in de Verenigde Staten een on aangename indruk hebben achterge- ten, temeer nu de debatten in Straats burg hebben aangetoond, dat aan de stille Amerikaanse wens van een „klei ne federatie" niet is voldaan, mrfar dat de Europese politieke leiders de voor keur hebben gegeven aan het Engelse leiderschap zonder dat Engeland enige verantwoordelijkheid voor de besluiten op zich behoeft te nemen. LIET is interessant naast deze ontwik keling te stellen de plannen van de communistische partij. Het lijdt name lijk geen twijfel, dat zij vooral op het propagandistische vlak een wijziging teweeg wil brengen, die tot doel heeft de Verenigde Staten los te weken van Europa. Stalin heeft in een uitvoerig betoog proberen aan te tonen, dat de „kapitalistische landen" eerder onder ling in de grootste conflicten zullen ge raken dan dat zij moeilijkheden met de Sowjet-Unie zullen ondervinden. Ma lenkof ging nog verder en zette uiteen, dat er op economische gronden scherpe tegenstellingen tussen Amerika en de andere kapitalistische landen te wach ten zijn en dat voorbereidingen voor een nieuwe oorlog deze moeilijkheden moeten oplossen. Wij geloven, dat de situatie duidelijk is. Moskou meent te kunnen speculeren op verschillen van mening, die inder daad in het Westen bestaan. Maar lde communistische leiders zijn zozeer doordrongen van hun eigen systeem, waarin alles aan het dictaat wordt over gelaten, dat zij niet schijnen te begrij pen, dat de conferentietafel in demo cratische landen een machtig wapen ter bescherming van de rust en orde betekent. Het is juist de eenheid (waar binnen grote verscheidenheid) van het democratische Westen, welke de com munistische politiek een halt heeft toe geroepen. En het zijn slechte psycholo gen, die denken te mogen spelen op de „verscheidenheid", welke een hoog goed is van alle vrije mensen. Niettemin zal het Westen er ver standig aan doen nauwkeurig te letten op stromingen, die tegemoetkomend neutralisme prediken. Op dat moment namelijk wordt het geconfronteerd met de nieuwe Russische tactiek, die nu in Moskou is bepaald. Indonesisch parlement zeqi Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarin wordt voor gesteld het landgoed „Eikenrode" te Heemstede voor een bedrag van f 250.000 te kopen. Men wil op „Eiken rode" het nieuwe marinehospitaal in richten. V.S. bouwen watervliegtuig met straalaandrijving De Amerikaanse marine heeft be kend gemaakt, dat zij een contract ge sloten heeft met de „Glenn Martin- fabriek voor de bouw van het eerste Amerikaanse watervliegtuig met uit sluitend straalaandrijving. De defensie-kwestie blijft de parle mentaire en politieke gemoederen in Indonesië boven alles bezig houden. Zo zullen Donderdag de debatten worden gehouden over de door de heer Baha- ruddin ingediende motie van wantrou wen ten aanzien van het defensiebe leid. Bü de parlementaire beschou wingen in tweede termijn over de de fensiebegroting hebben verschillende sprekers een zo spoedig mogelijke ont binding geëist van de Nederlandse mi litaire missie. De heer Yamin (partijloos) stelde zelfs voor, dat zolang Nederland de souvereiniteit van Indonesië over West- Irian niet erkent, er op het gebied van de defensie geen samenwerking met Nederland zal zijn. Hij kondigde aan, dat hij een ontwerp-motie gereed heeft inzake de kwestie van de Nederlandse militaire missie. Vele sprekers vroegen reorganisatie van het ministerie van defensie en van de legerleiding.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1