Engelse thee nu in vele Nederlandse gezinnen In Genève wordt een nieuw terrein van atoomonderzoek betreden Prinses Beatrix tekende rebus „Vacantiespreiding" struikelt over de schoolvacanties Belangrijk onderwijscongres over het plan-Rutten FOTO-PUZZLE-PRIJSVRAAG WEK DE GAL IN UW LEVER OP Prins Bernhard reikte weer vier Zilveren Anjers uit Den Haag verwerkelijkt de plannen voor Bescherming Burgerbevolking 9±*£ÉJ2SU<*n, pVsisch onA.,™.!,. Onbeperkte publicatie van ontdekkingen Voor prijsvraag erefonds oud-verpleegsters Fraude ontdekt bij een woningbouwvereniging Diefstallen uit een NS- goederenloods Tegen verdachte werd vijf jaar geëist De pachtprijzen stegen gemiddeld 6 procent Vergeleken met vorig jaar In Augustus '52 kwamen 4591 woningen gereed Telefooncentrales naar maat" geleverd IJsindustrie wil „Melkijs" Royale afschenk is opvallend Radio-voorlichting over de emigratie Officiële hulp voor het Fonds vervalt.... Vele interessante prae-adviezen 'ft Bennetje infcl... BAANTJE Staatscommissie zal het probleem moeten bezien Nieuw Unesco-gebouw Nieuw duo voor „Een uur muziek" „Meesters van de spotprent" Nieuw afdelingsonderzo ek naar wetsontwerp Spoedig werving van 17.000 vrijwilligers voor onze lezers! HOOFDPRIJS f IGO.- Een tweede prijs van f 25.- Vijf prijzen van I 10.- Extra premie van I 25.- De deelnemers aan de rnnf»«»n de Europese Raad voor ^rnnh^ull onderzoek te Amsterdam, hebben termorsen verklaard, dat in w Geneve te stichten Europe£ laborsto^ rlnm voor het atomaire onderzoek een geheel nieuw gebied van onderzoek za" worden betreden. De geleerden zullen met behulp van een eosmotron, dat een energie levert van meer dan tienduizend millioen eleetron volts de krachten gaan onderzoeken, die de atoomkern bijeenhouden. Aangezien het hier zu" ver wetenschappelijke research betreft konden de geleerden niets mededelen 0V?I v, Pracliscbe toepassing die hun ontdekkingen zullen vinden. Wel kon d.*ü. b?Iovrn' dat rt^e van ruimer strekking kunnen worden dan de toepas- WOENSDAG 8 OCTOBER 1052 Eind October zal een landelijke actie worden ingezet waarvan de baten bestemd zijn om aan 600 oud-verpleeg sters een jaarlijkse uitkering van f 1200.- te verschaffen. De actie bestaat wit een rebusprijsvraag. De rebus werd door prinses Beatrix en enkele van haar schoolvriendinnen tijdens een vacantiekamp getekend. Iedereen kan tan de prijsvraag deelnemen, mits met de oplossing een zeker bedrag aan postzegels wordt opgestuurd. De Justitie te Rotterdam is momen teel bezig met een onderzoek naar de vermoedelijke verduistering van 23 miile uit de kas van de R.K. woning bouwvereniging „Voor het Huisgezin', door de penningmeester. De verdachte, die inmiddels wegens geestesstoornissen In een inrichting voor zielszieken is op genomen, heeft bekend geldsbedragen ut de door hem beheerde kas te hebben geleend, hoewel hij bestreed dat deze bedragen f 23.QOO zouden belopen. Op het beleid van de vereniging, die 130 woningen in Rotterdam beheert, was in 1950 van gemeentelijke zijde cri- tiek uitgeoefend, omdat dit beleid niet voldeed aan de eisen die gesteld zijn voor het beheer van woningwetwonin gen. Na een reorganisatie van het be stuur, werd een nieuwe penningmeester benoemd. Na een gemeentelijke kas- contróle bleek, dat deze penningmeester fraude had gepleegd. D tul» morgens „kiplekker" uit bed springen. Ckt dag moet uw lerer eea liter gal ib C Ingewanden doen stromen, anders ver- rt uw voedsel niet. het bederft U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem leplantaardlge CARTER'S LEVERPI)> LETJES om die liter gal op te wekken ea uw spijsvertering en stoelgang op natuur- hjke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doea ftromen. Eist Carter's LeverptUetjea. (Advertentie, Ing. Med.) rS'^f" v'a" büy' faraday, Herz en ande- ®JWendien zal dit ffezamenliik on- toenaderlnrett«We,n,5 bij(,riWn '°t de toenadering tussen de Europese volke- De resultaten, in de loop der onder zoekingen bereikt, zullen onbep-rkt worden gepubliceerd en voor elkeen °veJ*al toegankelijk zijn. Men heeft k°ortC,nh?Vdal 00k ingeland binneiv Teïwin1 de Europese raad zal toetreden. tr»nJi.u gebouwd wordt aan het een- ale laboratorium, hetgeen zeven jaar zal duren, gaat het Nederlands—Noorse atoom- en kernonderzoek gewoon door. -,?• van de raad zullen jaarlijks vier millioen dollar bijdragen. Vijf jaar gevangenisstraf eiste giste ren de officier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank tegen de 41- J.aPg>eJ Maastrichtenaar D- W., die be schuldigd was van diefstal van grote partijen textielgoederen uit een goede renloods van de N.S. Verschillende be wijzen en een bezwarende verklaring van zijn echtgenote ten spijt, bleef de verdachte ontkennen. Uitspraak over 14 dagen. Uit de statistiek van de pachtprijzen over het jaar 1951—1952 blijkt, dat de pachtprijzen van de nieuw-afgesloten pachtcontracten vijf procent gestegen zijn voorzover het de zeekleigronden betreft en zeven procent in de overige gebieden. Vergeleken met 1940 stegen de pachtprijzen met 48 procent op de zeekleigronden en circa 40 procent in de rivierkleigebieden en de weide streken. Op de zandgronden bedroeg de verhoging 46 procent. De prijzen van los bouwland stegen sinds 1940 niet 22 procent, voor de weidestreken is dit percentage 35 en voor de zand gronden 11. In Augustus van dit jaar zijn 4591 woningen, waaronder 157 duplexwonin- gen, opgeleverd, waardoor dus voor 4748 gezinnen nieuwe woonruimte beschik baar kwam. In Augustus van het vorige jaar kwamen 5094 woningen gereed, waaronder 336 duplexwoningen. In de eerste acht maanden van dit jaar wer den 33.686 woningen voltooid. Van de in Augustus 1952 gereedgeko men woningen, staan er in Noord-Hol land 385, exclusief Amsterdam. In Aug. 1951 kwamen er 566 woningen in onze provincie gereed. Sedert de bevrijding zijn er nu 230.059 woningen gebouwd, waarvan 12.295 duplexwoningen. Voor 242.354 gezinnen werd zodoende woonruimte ge schapen. Een niet alledaagse gebeurtenis was het, toen gisteren een nieuwe huiste lefooncentrale met bedieningstafel in een nieuw gebouw van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam werd aangebracht. Gebrui kelijk is dat een dergelijke technische installatie wordt gebouwd wanneer het bouwwerk, dat haar onderdak zal ver lenen, gereed is. Om verscheidene re denen is van deze regel bij de NDSM afgeweken. Zo is dan naast het portiersgebouw een houten werkplaats gezet en daar in is in circa zes maanden tijds het vernuftige geheel van een telefoon- centmle samengesteld. Gistermorgen werd een wand uit deze werkplaats verwijderd en de centrale (met een gewicht van tussen de vier en vijf ton) verrold naar haar definitieve be huizing. Daar was een gedeelte van één der muren uitgespaard om de centrale doorgang te kunnen verlenen. Het ver rollen over een afstand van circa twin. tig meter nam nog geen tien minuten in beslag. Het geschiedde tijdens de korte periode dat de zon haar stralen nog even deed voelen, zodat de kost bare en gevoelige apparatuur (van cir ca honderd duizend gulden) geen na deel van de nog geen uur later tveer overvloedige regen heeft ondervonden De coöperatieve roomijsindustrie acht het wenselijk, dat het vetgehalte van het roomijs wordt verlaagd tot 8 pet., en dat daarnaast bepalingen worden gemaakt voor de invoering van een product „melkijs", thans wordt con sumptieijs in de handel gebracht met ongeveer 2'/i pet. vet, dus gelijk aan dat van de gestandaardiseerde melk, doch waarin geen melkvet aanwezig is. Het consumptieijsbesluit 1935, dat slechts twee soorten ijs, n.1. roomijs met een melkvetgehalte van ten mins te 12 pet. en consumptieijs kent, wordt thans door de commissie (bedoeld in artikel 17 van de Warenwet) aan een herziening onderworpen. t Door een ontploffing in een labo ratorium van een munitiefabriek bij Mexico zijn Dinsdagochtend vijf perso nen om het leven gekomen en twaalf gewond. ADVERTENTIE In talloze gezinnen van Ne derland wordt op het ogen blik een Engelse thee ge schonken. Men weet, dat de Nederlandse huisvrouw op het gebied van thee haar eigen wensen heeft en in de regel weinig op een „buitenlandse", een andere thecsmaak is ge steld. Met de Engelse thee is dat anders. Engeland is van oudsher het land van thee-proevers. En nu Douwe Egberts Pickwick Thee, Engelse melange, in Ne derland heeft gebracht (tegen de prijs van 73 cent per pakje!) is het opvallend hoe sterk het aantrekkelijke groene pakje in de winkels wordt gevraagd. Men kan deze overgang naar Pickwick Thee toeschrijven aan 2 redenen. In de eerste plaats is Pickwick Thee op vallend krachtig en geurig. En buitendien heeft deze En gelse melange een buitenge woon rijke afschenkiets,; dat in onze dagen weer be hoorlijk meetelt. (Advertentie. Ing. Med.) Het Commissariaat voor de Emigra tie deelt mede: In de komende maan den zullen in de radiorubriek „Verkla ring en toelichting" van de regerings voorlichtingsdienst (iedere Vrijdag van 19.1019.30 uur over Hilversum 1, 402 m.) de laatste vijf minuten gewijd zijn aan emigratie. Zoveel mogelijk zal dit wekelijks geschieden. Voor aspirant emigranten is het luisteren naar deze uitzendingen van veel belang, daar zij hierdoor op de hoogte blijven van de actuele ontwikkeling der emigratie mogelijkheden en problemen. Spreker in deze rubriek is de heer H. A. van Luyk, hoofdambtenaar bij het Com missariaat voor de Emigratie Adres aan de reaerinp Ik betreur het bijzonder, dat het Prins Bernhard Fonds als centraal punt voor de financiering der culturele ar beid de enige officiële hulp, die het van de overheid genoot, aan het einde van Vrijdag en Zaterdag zal op „Woud- schoten" bij Zeist een onderwijscongres worden gehouden door de vereniging „Het Nederlands Cultureel Contact". Er zal een bespreking worden gehouden over het onderwijsplan-Rutten. Reeds zijn een aantal ter discussering inge diende praeadviczen van enkele hoog leraren bekend. WORDT gevraagd: een man, niet be eneden 35 jaar, om te werken voor 155 millioen bazen, de werkweek bedraagt 105 uur (minimum), ook Zondags wordt gewerkt, arbeids contract loopt over vier jaar, sollici tanten moeten genegen zijn, de vrij heden van een particulier leven op te offeren. "JIJ moeten in staat zijn een tot twee millioen employé's te controleren. Beslissingen durven nemen, die de loop der geschiedenis en het leven van millioenen mensen beïnvloeden. yiJ moeten genegen zijn, de eenzaam- heid als vaste regel te aanvaarden, kerngezond zijn en een oersterk ge stel bezitten, voortdurend mensen willen ontvangen en vriendelijk te woord te staan. T\E man die wij zoeken moet een er- varen leider zijn. Hij moet beseffen, dat zeven van zijn voorgangers midden in hun werk doodgebleven zijn, waarvan drie door moordaan slagen. Hij moet weten, dat alles wat hij doet of zegt door duizenden wordt pezier. en gehoord en van commentaar voorzien. SOLLICITANTEN worden ervoor ge- waarschuwd, dat deze betrekking in de letterlijke zin van het woora moordend is. Brieven te richten aan: Het Ameri kaanse volk(6) Prof. dr W. Banning oordeelt, dat het sociaal-paedagogische deel van het plan aanvulling en soms nadere uitwerking verdient. Over de individueel-paedago- gische zijde wordt gepraeadviseerd door prof. mr M. J. Langeveld. Hij stipt daarbij het belangrijke onderwerp aan van een regeling, die onbemiddelde ouders in staat moet stellen hun kinde ren die weg te laten volgen, die zij voor aanleg en aard in staat zijn tot een goed einde te brengen. Ook spreekt hij van een noodzakelijke verplichting om bepaalde kinderen het buitengewoon basisonderwijs te laten vólgen. Over de aethische vorming praead- viscert de heer B. Verhoeven, die het verheugend noemt, dat het motief der algemene mensvorming als een zilveren draad door dit onderwijsplan loopt. Pri maire voorwaarde tot het welslagen hiervan acht de heer Verhoeven de vor ming van competente leerkrachten in een geest en met de methodiek, die de creatieve krachten in de jonge mens tot ontwikkeling kunnen brengen. Prof dr K. J. Popma behandelde in zijn praeadvies de levensbeschouwelijke vorming. Hij wijst er daarin op, dat men bij de van het onderwijs uitgaande vorming zeker drie zelfstandige verban den heeft te veronderstellen: gezin, kerk en school. De school kan zich van le vensbeschouwelijk onderricht onmoge lijk onthouden. Over de sociaal- en ontwikkelings psychologische aspecten is een praead vies van dr B. C. J. Lievegoed. Dr C. Jansen Sj. adviseerde over de vernieu wing van het M.O. o.a. tot oplossing van het selectieprobleem, waarbij hij o.a. betoogt, dat geen' onderwijsvernieuwing mogelijk is zonder een terugkeer naar grotere vrijheid. Voor het selectiepro bleem zelf bestaat geen onmiddellijke oplossing. Deze moet men beginnen te zoeken in de school voor zich. Het be lang van de leerling, gezien vanuit de aanleg moet daarbij voorop staan en niet dat van de afzonderlijke vakken. H.M. de Koningin zal morgen middag ojf paleis Soestdijk prins Na kom Sawan Sakdiphinit van Thai land en diens echtgenote, die voor een kort bezoek in Nederland vertoeven, ontvangen. Mej. M. O. C. A. Schouwenaars ontvangt de Zilveren Anjer uit handen van de Prins. dit jaar zal moeten missen, aldus begon Prins Bernhard de rede, die hij gisteren uitsprak in het gebouw van de Xed. Handelmaatschappij bij de uitreiking van de Zilveren Anjers 1952. Door de onlangs tot stand gekomen wetswijzi ging immers zal het integraal aanmer- Het Centraal Werkcomité Vacantie heeft in een adres aan de regering om bepaalde voorbereidende maatregelen in verband met de vacantiespreiding verzocht. Sinds 1949 is door dit comité op bescheiden wijze een actie gevoerd ter bevordering van de zo zeer nood zakelijke vacantiespreiding. Na enkele jaren kan worden geconstateerd, dat het begrip vacantiespreiding zowel als de betekenis er van, tot onze bevolking is doorgedrongen en dat zich, onder invloed van de ontwikkelde activiteit, enige spreiding heeft voltrokken. Toch, aldus het comité in dit adres, moet thans worden geconstateerd, dat de ontwikkeling der vacantiespreiding in een slop dreigt te geraken. Dit zal zo blijven, indien niet van de zijde der Rijksoverheid zal worden getracht ten aanzien van de zomervacanties der scholen leiding te geven. Het Werkcomité geeft de regering in zyn adres in overweging over te gaan tot de instelling van een staatscommis sie. die tot taak zal moeten hebben: a. Een rapport uit te brengen over mo gelijke wijziging van de tijdstippen der examens en andere factoren in detech- schoolwezen niet langer een onoverko- menlijke belemmering vormt voor een redelijke spreiding; b. Te rapporteren over wenselijkheid tot het stellen van voorschriften of het Te Parijs is bekend gemaakt, dat een internationale commissie van vijf ar chitecten de plannen voor de bouw van een nieuw hoofdkwartier van de JNESCO in Parijs, dat 2687 millioen fr. ,al kosten heeft goedgekeurd. Het hoofd kwartier zal o.m. een kantoorgebouw van 16 verdiepingen omvatten, dat 65 meter hoog en 100 meter lang zal zijn. De stichting „Een uur muziek" te Amsterdam heeft de violist Theo Olof en de pianist Gerard Hengeveld uitge nodigd, zich te verenigen tot een duo om in de onder haar auspiciën georga niseerde paedagogische concerten op Nederlandse scholen op te treden. Daar „Een uur muziek" in ons land bij eni ge honderden onderwijsinstellingen ge regeld concerten laat geven, hebben beide kunstenaars deze verbintenis aan vaard. In het Haagse Gemeente-museum is een tentoonstelling geopend, getiteld: „Meesters van de tpotprent" (Van treffen van maatregelen ten aanzien ï)aumier tot stemberg"). van de zomervacanties, in het bijzon der van de lagere scholen. In het Centraal Werkcomité Vacantie hebben o.a. zitting de voornaamste werknemers- en werkgeversorganisa ties, reisverenigingen, onderwijsorga nisaties, het Centraal Planbureau, het transportwezen en het Hotel- en Res taurantbedrijf. Over het algemeen bevat de tentoon stelling humoristische tekeningen, die niet het karakter hebben van een poli tieke of sociale satyre, al heeft men door omstandigheden hier en daar een uitzondering op deze regel moeten ma ken. De tentoonstelling omvat 300 spot prenten van niet minder dan 104 kun stenaars uit binnen- en buitenland. i - .raa"mVJ' nisch-organisatorische structuur in de ken als bedrijfskosten van giften der nit „nrI„t vl,wm v-un- vennootschappen aan het Eonds gege ven, tot het verleden behoren. De Prins, die dit met enige stemver heffing zei, merkte op hoe anders deze materie bijv. in de Ver. Staten is gere geld en (lok hoeveel sterker daar het besef van de noodzaak van de vrije sociale en culturele arbeid ligt. Na op dit onderwerp dieper te zijn ingegaan, reikte de Prins vervolgens voor de derde maal de Zilveren Anjers uit. Voor de eerste maal bevond zich onder hen een buitenlander, n.1. mej. M. C. A. Schouwenaars uit Antwerpen, die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de persoonlijkheidsvorming van de jonge vrouw in de industrie. Voorts werd de Anjer uitgereikt aan de doch ter, doch bestemd voor dr. Ernst .Hel" dring, voorzitter van de Vereniging Rembrandt, die veel deed voor de ver rijking van het openbare cultuurbezit van ons land; aan koster H. H. Kieze- brink van de bekende Walburgskerk in Zutphen, die met zijn rondleidingen het publiek in contact bracht met een oud en belangrijk Nederlands cultuurbezit en tenslotte aan de heer E. H. C. van Vrijberghe de Koningh (Cruys Voor berg!)o.a. voor het door het tot stand brengen van het „Nederlandse costuum- museum. kabinet van inode en smaak te Den Haag. ons schoolwezen. Dit opdat wegen kun' nen worden gevonden, waardoor het Inzake oprichting „Artillerie inrichtingen' De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft een nieuw afde- lingsonderzoek voorgesteld met betrek king tot het wetsontwerp tot bekrachti ging van de oprichting van de N.V. Ne derlandse Machinefabriek „Artillerie- inrichtingen". De reden hiervan is, dat de regering in Mei bij nota van wijzigin gen een nieuw artikel aan het ontwerp heeft toegevoegd, rqet de bedoeling zo veel mogelijk waarborgen te scheppen voor een rdgelmatige voortgang en voldoende omvang van de productie van militaire goederen. De regering achtte het gewenst een regeling te treffen, ten einde de productie in verband met de defensie-verplichtingen zo goed moge lijk te verzekeren. In aansluiting hierop zal de raad van commissarissen de taak krijgen op de uitvoering van het pro ductieprogramma toe te zien. Den Haag kan beschouwd worden als een pionierstad op het gebied van be scherming der burgerbevolking. Met grote voortvarendheid hebben de resi dentie, Voorburg en Rijswijk (deze drie steden zijn verenigd tot een zgn. „A"- kring) plannen opgesteld welker uitvoe ring gedeeltelijk reeds is begonnen. De zer dagen heeft het Rijk gelden toege wezen voor dc bouw van schuilkelders in Den Haag, Voorburg en Rijswijk, welke plaats kunnen bieden aan in totaal 10.000 peronen. Men overweegt aan deze schuilruimtc uitbreiding te ge ven door de aanleg van schuilloopgra- ven in de plantsoenen en parken. Tal van gemeentelijke dienstchefs en andere hoofdambtenaren hebben een basiscursus gevolgd op de stafschool B.B., te Barneveld, zodat dit jaar reeds de hoofden en plaatsvervangende hoof den voor de brandweer, politie, genees kundige dienst, gas- en radiatiedienst, opruim- en reddingsdienst, hersteldienst en dienst sociale verzorging konden worden aangewezen. Het gehele geüni formeerde politiepersoneel is opgeleid voor de B.B.-taak. Deze maand wordt aangevangen met de opleiding van in structeurs voor de gas- en radiatie- dients. De Kring Den Haag zal ruim 19.000 man nodig hebben waarvan er reeds 2000 beschikbaar zijn. Men ontveinst zich niet, dat het moeite zal kosten 17.000 vrijwilligers te werven, temeer daar het'Rijk nog geen bevredigende sociale voorzieningen heeft getoffen. De brandweer in de kring zal de be schikking krijgen over zestig spuiten. Het is zeker, dat op het tijdstip, waarop met de werving van vrijwilligers zal worden begonnen, voldoende materiaal voor de opleidingscursussen aanwezig is. De rijksbijdrage is echter onvoldoen de om alle kosten te dekken. De zesde opgave van onze foto-puzzle prijsvraag vindt U hieronder op genomen, De deelnemers kunnen weer aan de slag. Het laatste plaatje wordt a.s. Zaterdag geplaatst, waarbij gelijktijdig nadere bijzonderheden over inzending zullen worden geplubliceerd. Voor degenen, die ter elfder ure nog willen deelnemen zij opgemerkt, dat do prijsvraag op 20 September een aanvang nam en vervolgens werd voortgezet op 24 ert 27 Sept. en op 1 en 4 October j.1.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3