Agenda Algemene Vergadering bevat belangrijke punten I Grote deining over de rechtse „ondergrondse" in Duitsland Duitse schilder copieerde vele meesters op geniale wijze Eisenhower bijtvan zich af De poort van het nieuwe land Men is zuinig met het verlenen van premies uit het Fonds Terlingen Net op tijd uit Korea terug Vooral over Korea worden bewog debatten verwacht H de algemene vergadering van'L" Vpl?lC„tJ>.b<^^ans!aande te beginnen Volkenrechtelijke kwestie van veel betekenis A*£. belangrijke volkenreehtelijke kwestie moet genoemd worden het plan tot instelling van een internationaal stiafgerechtshof en codering van inter nationaal strafrecht. Dit moet gezien worden als een logische voortzetting van het optreden der tribunalen van Neurenberg en Tokio na de oorlog. Het VS gaan communistische invloed bij VN na EERSTE TANDJE Vele door Zinn genoemde feiten bevestigd Jeugdorganisatie dreigt met aanklacht De Egyptische import beperkingen Goud ontdekt op een Egyptisch landgoed Van ex-koning Faroek Het I.V.V.V. protesteert bij Uruguay Knoeierijen bij het Goois natuurreservaat Zichzelf bij de politie aangegeven Rechter van Canaris c.s. staat terecht Makelaar beschuldigd van verduistering Verscheidene factoren spelen een rol Data verzending zeepost Duizendste retourvlucht Amsterdam-Curagao Kunst en cultuur Oprichting stichting Concertgebouworkest 8. en W. van Amsterdam vra gen enorme subsidies Congres van lekespelers te Amsterdam VRIJDAG 10 OCTOBER 1952 5 algemene vergadering van d#» Vamn» 7 v »»nsiaanae te 1 in zes hoofdpunten worden onderverdeeld "aflin ler sPrake zal komen, kan Nederlandse delegatie, aan devooravond VÏn ."iK L Pat«n' Ud van de de pers uiteengezet. Deze punten ziin- 1 n/». k vertrek naar New York voor den enerzijds en de Sowjet-Unie met'de onder af* "T" de Westerse ,an' derzüds, 2. De Arabische staten .F haar invloed staande landen an- derzuaS' z. ue /tramscne staten en hnn "V u awduue lanuen an- rassenkwestie I» landen: De •chter gebleven gebieden en twee punten waarover ™?p?A- economische ten Volkenrechteliike kwesties aarover weinig zal worden gezegd, 6. Volkenrechtelijke kwesties. *rEN aanzien van punt 1, aldus meende de heer Patijn te kunnen voorspellen, kan men bewogen debatten verwachten gezien de jongste verklaringen van Sow- jetrussische zijde. Daaruit heeft men de conclusie getrokken dat de Sowjets zul len pogen tweedracht te zaaien onder de Westerse bondgenoten. Als eerste concreet punt van samen treffen figureert de kwestie-Korea. Men verwacht, dat de Amerikanen zullen po gen de uitdrukkelijke steun der alge mene vergadering te verkrijgen voor hun beleid, in het bijzonder ten aanzien van het principiële punt van de repa triëring der krijgsgevangenen. Men zal ter vergadering zo weinig mogelijk ver schil van mening tussen de Westerse landen onderling willen laten blijken. Wel is te verwachten, dat de nodige gelegenheden tot het maken van pro paganda niet onbenut zullen blijven. Ook de discussies over de kwestie der ontwapening zal men moeten beschou wen als deel uitmakend van de koude oorlog, waarbij het Westen zijn voorstel len zal doen tegenover de aanbiedingen van Sowjetrussische zijde. YJT/AT punt 2 betreft: vrijwel de gehele "Arabische gordel van Perzië tot Ma rokko is bij de agenda van de V. N. be trokken. Men verwacht een concentratie van de aandacht op de betrekkingen van Frankrijk met Tunis en Marokko. In het algemeen ligt hier een conflict tussen de ontwaakte nationale trots der Ara bische landen en de overtuiging der Westerse landen dat hun posities in eerstgenoemde gebieden een wezenlijk belang vertegenwoordigen. Het schijnt wel zeker te zijn, dat de kwesties Tunis en Marokko op de agenda zullen wor den opgenomen. De vraag zal hier wel gaan draaien om de competentiekwestie. Wat de houding der Nederlandse dele gatie zal zijn, zal afhangen van hetgeen ter tafel gebracht wordt. De rassenkwestie in Zuid-Afrika ls van beide kanten principieel gesteld zo dat er weinig mogelijkheid tot geven en nemen bestaat. Feitelijke aanleiding tot de behandeling is het beroep van India en Pakistan op de bepalingen van het Handvest die discriminatie verbie- Advertentie, mg. Med den. Hiertegenover voert Zuid-Afrika aan, dat het een aangelegenheid van binnenlandse competentie betreft. Moge- j men aansturen op een uitspraak door het Hof te Den Haag. plan schijnt algemeen in principe ge steund te worden ofschoon men mis schien om technische redenen nog wat uitstel zal wensen. Ten aanzien van de kwestie der toe lating van nieuwe leden tot de V.N. geldt als hoofdvraag, of het veto der grote mogendheden ook hierbij gelding heeft. Mogelijk zal men dit aan het Internatio naal Gerechtshof willen voorleggen. Als leden van de Veiligheidsraad tre den af Nederland, Turkije en Brazilië. De verwachting is, dat Denemarken, Li banon en Columbia in hun plaats zullen worden gekozen. De Amerikaanse Senaatscommissie voor de binnenlandse veiligheid zal Maandag in New York een onderzoek in stellen naar mogelijke opstandige invloe den onder personen, die verbonden zijn met de Verenigde Naties. Er zal een onderzoek worden inge steld naar infiltratie in Amerika van personen, die hun diplomatieke status als dekmantel gebruiken. 'tl Jtowztje inkt... VEN kleine anderhalve eeuw geleden bezong onze vaderlandse dichter Tollens eens in hoogdravende be woordingen het heugelijke en in het beknopte mensenleven historisch en biologisch zo belangrijke feit van het doorkomen van hel eerste tandje bij een aanverwante kleuter. rj herinneren ons dit jraaie rijm werk weer, nu het bericht tot ons komt dat de acht maanden oude koning Ahmed Foead de tweede van Egypte onder luid gekrijop Capri dit eerste Tollense tandje heeft voelen doorkomen. Velen zullen ongetwijfeld een vertederde en meewarige glimlach niet kun- nen onderdrukken bij het verne men van dit nieuws, evenais ve len ook geglimlacht zullen hebben, toen (R)ex Faroek op dteze.fde aanvallige leeftijd zijn eerste tand je kreeg. fïOK hij zal wel luidkeels in zijn kost- bare wieg hebben gekreten, z0a£ hij ook kortgeleden weende, toen hij voor de laatste maal zijnv - ten in de aarde van de Ny.deUa drukte om zich aan boord van zijn jacht en in een ballingschap te - geven. Want bij de Egupter.aren waren de eerste tanden al veel <- der door gekomen, zij waren g - scherpi en geslepen en de hanae- tinpen tan de vorst waren reeds tandenknersend gadegeslagen, dat eindelijk dit oude vo.lt ^jn nieuwe stalen Naguib-kaken wijs beraden in Faroeks door de lana des tiids reeds aangetaste feoda lisme zette. VN zo ligt dan nu Ahmed Foead te huilen op Capri. De tranenoan (l<j kleine koning hebben (nog) pee tragische achtergrond, of men m in het pijnlijke doorkomen van au eerste tandje reeds een glimp »<j de tragiek en de vergankelijkheid van dit ganse mensenleven wtuen zien. \ATEN wij slechts hopen voor de U Egyptenaren, dat louter "erstancis- kiezen zijn jeugdige, koninklijke kaken zullen nullen veel en veel meer dan bij zijn verbannen va Als dat gebeurt, is het ook niet e <J indien Faroek en Narriman eerste tijd des nachts door zijn (T krijt een uurtje wakker UfOen Hoewel wij dit laatste over g betwijfelen. 1 Het gisteren reeds door ons gepubli ceerde relaas van de Hessische premier Zinn over het bestaan van een door de Amerikanen gesteunde ondergrondse organisatie heeft in West-Duitsland grote deining veroorzaakt. Reeds zijn verschillende door Zinn genoemde fei ten juist gebleken. De Amerikanen zijn door deze affaire in verlegenheid ge bracht, doordat zij de verklaring van Zinn niet rechtstreeks hebben tegen gesproken. De commissie voor de grond wet uit de Westduitse Bondsdag zal een onderzoek naar deze kwestie in stellen, terwijl in Frankfort een ge- Niet voor reeds geaccredi teerde goederen Zoals bekend heeft de Egyptische regering op 7 October een aantal maat regelen genomen ter beperking van de invoer. Nader wordt vernomen, dat hiervan zijn uitgezonderd die goederen, waarvoor reeds accreditieven waren geopend en die vóór 31 December a.s. worden verscheept. Bovendien zijn uit gezonderd staatsbeleggingen, brand stoffen, culturele goederen, monsters en geschenken. De Egyptische autoriteiten maakten voorts bekend, dat importeurs voor de uitvoering van zaken, afgesloten vóór 7 October j.1., onder overlegging van be wijsstukken tot 18 October a.s. aanvra gen voor invoervergunningen kunnen indienen. Het betreft in deze gevallen reeds verladen of gecontracteerde goe deren, waarvoor geen accreditieven zijn geopend. Het Egyptische blad „AI Achbar' meldt, dat in geheime brandkasten op een voormalig landgoed van ex-koning Faroek grote hoeveelheden goud zijn gevonden. Het blad schrijft, dat, toen Antoine Pulli, voormalig beheerder van Fa roeks persoonlijke zaken, vragen over geheime cijfers, die in het Abdin te Cairo gevonden waren, werden gesteld, deze antwoordde: „Stel me in vrijheid en ik zal de geheime'geschiedenis van Egypte in de afgelopen zeventien jaar schrijven". Pulli behoort tot de hoffunctionaris sen die zich in arrest bevinden. Vakbondsrechten geschonden In een communiqué van het „Inter nationale Verbond van Vrije Vakver enigingen" wordt verklaard, dat de heer J. H. Oldenbroek (Nederland), algemeen secretaris van dit verbond, gisteren aan de gezant van Uruguay in België een nota heeft gezonden, waar in wordt geprotesteerd tegen de schending van de vakverbondsrech ten door de regering van Uruguay In het document wordt verklaard, dat meer dan 500 vakbondsleden ge vangen zitten en dat tal van andere de vlucht hebben genomen. „Er werd be- SSSX ï.rT'ond5ïïk£ voor8 onderlinge hufpvertening^welke in het land is ontstaan ten bate van het trampersoneel, te Montevideo da S inw£M 1951 "wercf aaS en vólgens welke de lonen verhoogd zouden worden, te doen naleven al- dus de nota. Aioomhagel" in Adelaide In Adelaide zijn Donderdag radio-ac- tieve hagelstenen zo groot als knlkk"s gevallen. Men weet n.et^ deze gas ontploffing op de Monte-Bello eilanden mengde commissie van Duitse en Ame rikaanse hoge ambtenaren is bijeenge komen om de zaak te bespreken. Naar verluidt heeft de politieke adviseur van de Amerikaanse hoge commissaris, Samuel Reber, verklaard, dat de door Zinn bedoelde organisatie door de Amerikanen is opgericht na het uitbreken van de oorlog in Korea. Men wenste op alles voorbereid te zijn. Reber zou verder hebben gezegd, dat de leden van de groep niet geschikt waren gebleken voor hun taak en dat niets het voortbestaan van de organi satie wettigde. Zinn heeft intussen verklaard, dat leiders van de Bund Deutscher Ju- gend, een rechtse jeugdorganisatie, ac tief aan de oprichting en instandhou ding van de organisatie hebben mede gewerkt. Hij zei, dat de regering be schikt over de onweerlegbare bewijzen ervan. Desondanks heeft het landelij ke bestuur van de Bund Deutscher Jugend ontkend, dat leiders van deze bond zich aan de gewraakte feiten zou den hebben schuldig gemaakt Ge dreigd werd met een aanklacht bij ge rechtelijke instanties. Panmoend/on Russische val De republikeinse candidaat voor het Amerikaanse presidentschap .generaal Eisenhower, heeft in een rede te San Francisco de onderhandelingen te Pan- moendjon een Russische val genoemd. Deze had ten doel, tijd te winnen zodat de communisten hun militaire positie konden versterken. Ze waren thans de helft sterker dan bjj het begin der on- onderhandelingen. Eisenhowers rede, de belangrijkste van de republikeinse verkiezingscam pagne, culmineerde in drie punten. Hij oefende felle critiek op het beleid van de regering-Truman sinds het einde van de tweede wereldoorlog ën hekelde in het bijzonder de daden van Dean Ache- son. Inzonderheid over het tweede punt, zijn aandeel in de bepaling van het ver- dedigingsgebied de Verenigde Staten, was hij zeer uitvoerig. Hij zei, dat de Amerikaanse regering nauwelijks twee jaar geleden had uitgemaakt, dat de rand van dit gebied liep over een reeks van eilandengroepen in het Westen van de Stille Oceaan, en verweet haar, dat zij dit aan de pötentiele vijand had me degedeeld. Een waardeschatting van het gebied was in 1947 gemaakt door de commissie van stafchefs, waarvan Eisenhower toen lid was. Daarbij had de commissie alleen op militaire over wegingen gelet en zich zorgvuldig bui ten politiek oordelen gehouden. Verder verweerde Eisenhower zich teen het verwijt, dat hij in 1945 de Rus sische politiek verkeerd had beoordeeld Hij erkende, dat hij toen optimistisch was geweest; „maar wij zouden het ons zelf bitter hebben verweten, als we toen niet hadden gestreefd naar vriendschap met Moskou", aldus de generaal. Hij neende, dat de koude oorlog met alle middelen der moderne propaganda moest worden voorgezet. Rentmeester door het bestuur geschorst De rentmeester van de stichting „Goois natuurreservaat", de heer H. S. uit Bussum, is dezer dagen door het bestuur geschorst in afwachting van het resultaat van een onderzoek door de rijksrecherche naar bepaalde han delingen in de afgelopen jaren. Men vermoedt, dat er geknoeid is met de verkopen van hout uit de bossen van het reservaat. Deze practijken zouden begonnen zijn in* de bezettingstijd, ter wijl de rentmeester na de bevrijding gezwicht zou zijn voor chantage door een houthandelaar, die van de gebeur tenissen in de oorlog op de hoogte ge weest zou zijn. Deze handelaar is inmiddels naar Canada geëmigreerd. Een nieuwe Van Meegeren" Een Duitse schilder, die tussen 1945en 1950 een groot aantal schil derijen van Rembrandt, Degas, Re- noir, Matisse, Rousseau, Watteau e.a. heeft nagemaakt, heeft bij de procu reur te Hamburg een aanklacht tegen zichzelf en zijn naaste medewerker ingediend. Als reden voor de aanklacht gaf de schilder, een zekere Malskat, dat de handelaar, een zekere Dietrich Fey, die zijn vervalsingen in West-Duits land, Berlijn en Zwitserland zou heb ben verkocht, hem tot de vervalsingen had aangezet, doch de opbrengst der schilderijen voor zichzelf hield en hem, Malskat, in armoede liet leven. Bij een onderzoek in de woning van Fey heeft de politie zeven vervalste schilderijen van Chagall, Vlamink en Rousseau aangetroffen en 21 zuiver nagemaakte tekeningen van Rouault, Degas, Barlach, Beckmann en Fainin- In April 1945 werden het hoofd van de voormalige Duitse contra-spionnage- dienst, admiraal Canaris cn vijf mede- beklaagden, na een proces door een SS-standgerecht, opgehangen. Voor hun aandeel hierin staan thans de SS- rechter Thorbeck en de openbare aan klager Hoppenkothen te Miinchen te recht. Beide voormalige SS-officieren voer den Donderdag te hunner verdediging aan in het voorjaar van 1945 van me ning te zijn geweest dat Duitsland overeenstemming met de Westerse verbondenen had kunnen bereiken, om daarna gezamenlijk de strijd tegen de Sowjet-Unie voort te zetten. ger. Verscheidene schilderijen waren door vooraanstaande Duitse en bui tenlandse deskundigen als authentie ke werken erkend. Slechts de echtge note van Chagall zou in Zwitserland een aantal schilderijen, die de hand tekening van haar echtgenoot droe gen, als vervalsingen hebben herkend. In de Oostpolder, nabij Harderwijk wordt hard gewerkt aan een gi gantische schutsluis, die in de toe komst de poort zal vormen tu:sen het IJsselmeer en het randkanaal van de Oostpolder. Eind 1953 hoopt men met het werk gereed te zijn. „Handgeld" was opeens zoek Tegen de Amsterdamse makelaar J. Van der P. heeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam giste ren terzake van verduistering van 5000 gulden tien maanden gevangenisstraf geëist. Zowel de verdachte als de offi cier van Justitie waren destijds van het vonnis van de Rechtbank te Amsterdam, zes maanden, in hoger beroep gegaan. De verdachte had als tussenpersoon bij de voorgenomen verkoop van het hotel-café-restaurant „Le Pont d'Avi- gnon" te Amsterdam, van de adspirant- koopster een pensionhoudster als aanbetaling op de koopsom een bedrag van f 5000.— in ontvangst genomen. Hij zou dit bedrag aan de verkoper afdra gen, wanneer de gehele koopsom was betaald. De koop ging echter niet door, zodat Van der P. het „handgeld" minus de door hem gemaakte onkosten aan de pensionhoudster wou terug betalen. Deze eiste echter de terugbe taling van de volle f 5000.door de verkoper en wilde met Van der P. niets te maken hebben. Het is ook de gewone garg van zaken, dat een makelaar het „handgeld" aan de verkoper overhan digt, zodra een contract getekend is. De verdachte hield het geld dus bij zich. In October 1951 moest hij een gevangenis straf, welke hij nog te goed had, uit zitten. Vóór zijn vertrek stelde hij de f 5000.aan een vriendin ter hand. 3ij Van der P.'s terugkeer bleek het geld verdwenen, terwijl de vriendin ontkende dat het ooit in de portefeuille had ge zeten, die verdachte haar destijds ter hand had gesteld. Van der P. heeft te gen haar een aanklacht wegens meineed ingediend. De makelaar heeft beloofd de schade te vergoeden. Verduistering van f 5000.werd bewezen geacht en de uitspraak volgt over 14 dagen. Sieun bij woninqverbeterinq Er wordt de laatste tijd dikwijls ge schreven over de mogelijkheid van het verbeteren van woningen met steun van het z.g. Fonds Terlingen. Het ge volg van deze bei'ichten is, dat timmer lieden en metselaars overstroomd wor den met aanvragen van mensen, die menen, dat ze op deze wijze goedkoop in of aan hun woning verschillende verbeteringen kunnen laten aanbreng en, doordat het fonds, het Rijk en de gemeente een aanzienlijk deel van de kosten van verbetering voor hun reke ning nemen. Daar zou dan nog bij ko men een subsidie van de DUW. Het gevolg is ook, dat vele gemcentebestu ren mensen bij zich krijgen, want een Het einde van de staking bij de zuivelfabriek „De Ommelanden" is nog niet in zicht. De werkwil ligen hebben in de cantine van de fabriek hun tehuis gevonden, 's nachts slapen zij er en 's avonds zoeken ze er hun vertier. ieder heeft wel wat aan zijn woning te laten opknappen. Deze mensen zullen onherroepelijk worden teleurgesteld. Voor hen is het Fonds Terlingen niet in het leven ge roepen en de aanvragen, die gebaseerd zijn op de gedachte, het onderhoud aan bestaande woningen, of het verbeteren er van. met subsidie te doen uitvoe ren, worden alle afgewezen, als niet voldaan wordt aan één voorwaarde, waaraan tot dusverre in de publicaties in de courant geen of onvoldoende aandacht wordt geschonken. Die belangrijke voorwaarde is, dat het eerste doel moet zijn, te voorkomen dat een bestaande woning in staat van onbewoon,baarheid geraakt. Hierdoor wordt het aantal huizen, waarop de regeling van toepassing kan worden verklaard, reeds tot een minimum be perkt. Ieder behoorlijk huis, dat in goed bewoonbare staat is, maar waar in de eigenaar wel enige verbeteringen zou willen aanbrengen, valt buiten de ze regeling. Echter mag de toestand ook weer niet zo zijn, dat het geval vrijwel hopeloos is. In de tweede plaats wordt geen subsidie verleend in de kosten van gewoon onderhoud. Er moet werkelijk sprake zijn van verbete ringen. Ten slotte wordt rekening gehouden met de financiële toestand van de aan vrager. Het is volstrekt niet zo, dat ieder, die een aanvraag richt tot het Fonds om subsidie en voldoet aan de voorwaarden van „het weer in be woonbare staat brengen van woningen die onbewoonbaar dreigen te worden", automatisch in het bezit van subsidie wordt gesteld. Wie het zelf goed kan betalen, zal heel weinig kans maken. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw- Guinea, m.s. „Oranje" (27 Oct.l; Ned Antillen, m.s. „Poseidon" (13 Oct.); Suriname, m.s. „Stentor" (15 Oct.); Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika, m.s. „Win chester Castle" (11 Oct.); Canada, s,s, .Maasdam" (16 Oct.); Argentinië, Uru guay, Bolivia, Chili, Paraguay, m.s „Yapeyu" (11 Oct.); Brazilië en overi ge Zuidamerikaanse bestemmingen m.s. .Aldabi" (16 Oct); Australië en Nieuw-Zeeland: via Engeland (11 Oct.) Vader van Bilthovense arts eiste dv/angsom van de staat Gisteren keerde de Officier van Ge zondheid, H. J. F. Zylker, woonachtig te Bilthoven, uit Korea in ons land terug. Dokter Zylker heeft „naam ge maakt" door het kort geding dat door zijn vader bi) de Haagse rechtbank aanhangig werd gemaakt en waarin van de staat een dwangsom van f 10.000. werd geëist voor elke dag die de dok ter na 30 September in Korea zou ver toeven. Dokter Zylker had een verbandakte vpor de tijd van één jaar, ingaande 1 October 1951, voor dienst in Korea ge tekend. Daar hij ervan overtuigd was, uiterlijk' 30 September van dit jaar weer thuis te zijn, fiad hij een medische practijk in de Betuwe aanvaard, en wel per 1 November. Het zag er echter al lerminst naar uit, dat het departement van Oorlog gevolg zou geven aan de dringende verzoeken van de dokter om hem zo spoedig mogelijk naar huis te zenden. Toen werd het kort geding aan hangig gemaakt. Dokter Zylker is ten slotte toch nog op tijd thuisgekomen. De actie zal dus waarschijnlijk niet doorgezet worden. Bij zijn aankomst zei de dokter nog, dat niemand het lan ger dan een jaar aan het Koreaanse front kan uithouden. „De sterkste kerels krijgen een angstpsychose en durven vaak zelfs nauwelijks meer in een auto te stappen uit vrees dat hun wat zal overkomen". Op 15 December 1934 vertrok van Schiphol een Fokker F18 machine, be- ■ter bekend als de „Snip", Zeven da gen later landde het toestel op Curagao en daarmede volbracht het de eerste vlucht van de KLM naar West-Indië, maar ook de eerste tr ansatlantische vlucht van de KLM. Gisteren, bijna 18 jaar later, stond de heer Van Balkom, destijds tweede piloot van de „Snip", nu onderdirec teur van de KLM, andermaal op Schiphol bij een vertrekkend toestel naar de West. Het was namelijk de 1000ste retourvlucht van de KLM naar Curagao. In de achttien jaar van de vliegver binding AmsterdamCuragao hebben de KLM-toestellen op deze lijn een afstand gevlogen van 20.924.000 km. of wel ruim 500 maal rond de aarde. In totaal waren de toestellen 50667 vlieg uren in de lucht. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld mede\yer- king te verlenen aan de totstandkoming van een stichting voor het beheer van het Concertgebouworkest. Tevens heeft het college voorgesteld voor het seizoen 1950-1951 ter tegemoetkoming in de in dat seizoen geleden verliezen een extra subsidie te verlenen van f 133.0C0. een subsidie beschikbaar te stellen van ruim 3>A ton ter tegemoetkoming in de exploitatietekorten in het seizoen 1951 1952 (de rekening voor 19511952 wijst een tekort van f 748.000.aan) en een zelfde bedrag voor het exploitatietekort van het orkestbehecr voor het seizoen 19521953. Voorts ste'Ien B. en W. voor, een aanvangskapitaal van f 100.000. ter beschikking te stellen ten behoeve van de financiering d«r stichting, ten einde eventuele liqui-li'eitsmoeilijkhc- den te bestrijden. Het Concertgebouw orkest zal zijn oude naam behouden. Op acht November zal in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amster dam een congres over het lekespel worden gehouden. Het initiatief hier toe werd genomen door het Werkcen trum voor het lekespel, met medewer king van het ministerie van O., K. en W. Het congres zal onder voorzitter schap staan van Ben Groeneveld. De leden van het Werkcentrum, mevr. H Boersma—Smit, Ben Albach en Lou Hoefnagels zullen inleidingen houden. Er zal door Leidenaars een masker- spelletje opgevoerd worden, een reli gieus spel door een groep uit Oegsi- geest, en een biisnelletje door Amster damse A. J. C.-ers. Deze bijeenkomst behoort tot een -•eeks van drie congressen, in Amster dam te houden: op 29 November over de volksdans en op 13 December over de volkszang.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3