JERSEY heefi hef hart gestolen TOT UW DIENST, MEVROUW! Supermodern en warm De iijd van hei herfstfruit mjsf sr«Lvssïï!1.szssj* Kinderwagen of kuif Een aparte stoombehandeling maakt het krimp- en rekvrij f PARIJS LANCEERT OOK OE MODE VOOR KINDEREN 1 Nieuwe snufjes in de huishouding M' Ottoman voor avondblouses WAAR GEEFT U DE VOORKEUR AAN? Qitmcud cetó iwoA de ledaa£.feug.d ZATERDAG 11 OCTOBER 1952 stapel brieven groeit gestadig maar bij het schiften blijkt één onderwerp verreweg de meerder heid te halen. Het huwelijk. Zowel vrouwen als mannen hebben naar de pen gegrepen om tegenover Saskia hun overkropt en dikwijls verbitterd gemoed te luchten, en diezelfde Saskia heeft zich verbijsterd afgevraagd: Hoe is het mogelijk dat de mensen elkaar, jaren achtereen, soms met de beste bedoelin gen het wreedste lijden kunnen aan- doen! Want bijna al deze pennen zijn in gal gedoopt; bijna al deze bladzijden schreeuwen de schuld uit van de ander de ènder, die de echtelijke samenleving^ eenmaal zo hoopvol begonnen, hopeloos en vreugdeloos bedorven heeft. Is dat werkelijk zo? Kan bij een nauw partnership als het huwelijk wer kelijk één van de twee de uitsluitende aanstichter zijn van de mislukking? Of is misschien het oude spreekwoord toch niet zover mis, dat wist te vertellen- Waar er twee kijven, hebben er twee schuld? Ik stel u voor geregeld één van deze klein-formaat huwelijksdrama's nader te bekijken en ik zou behalve mijn eigen opinie, ook graag de uwe daarnaast willen stellen. Geen probleem is zo ur gent als dat van het huwelijk, en van dat huwelijk vooral de zijde, die het minst naar buiten gekeerd is: die der sexuele samenleving. Hoeveel wanbe grip, hoeveel misverstand en weder zijdse verbittering daarbij te pas komt onthullen deze brieven op werkelijk ontstellende wijze. „De vrouw begrijpt hierin de man niet, de man mokt tegen de vrouw die hij óók niet begrijpt, en het giftige kruid van de verwijdering begint welig op te schieten ontrouw, verwijten en ontreddering zijn de bit tere vruchten. ZEG nu niet, wat lk u bidden mag: Die jonge mensen van tegenwoor dig trouwen ook maar raak, de moraal is heel en al zoek. Want het zijn geen jonge mensen, die mij hierover schrijven, maar ouderen, die bij alle goede wil enkel teleurstelling, en erger dan dat. geoogst hebben. Heel veel wat wij moderne verwildering noemen is niets anders dan de late rente van het slecht belegde kapitaal der generatie, die aan de onze vooraf ging. Hün moraal blijkt in het algemeen eerst nu voos en zonder werkelijke waarde. Het zijn vooral de vrouwen die, verkeerd voor gelicht door haar moeders, in de prac- tijk totaal bedrogen uitkomen. Hier hebt u als allereerst een sterk voorbeeld van een zo volkomen scheef beeld van het huwelijk, dat het u waar schijnlijk als mij zal vergaan: u zult tweemaal moeten lezen, eer u het ge looft. „Aangezien ik zestig jaar ben, dus klaarblijkelijk één der vrouwen uit dat „schijnheilig" tijdvak wil ik u hier even verklaren, in navolging van mensen die het kunnen weten: Dat de intieme ver houding tussen man en vrouw, zonder het huwelijk, niet iets onfatsoenlijks is, maar zelfs zondig. En dat die ver houding slechts geoorloofd is in een goed huwelijk, met het oog op de in standhouding der wereld (het moeder schap dus). Kunnen de man en de vrouw dan niet van elkaar houden zon der die verhouding en toch zeker wel op wat oudere leeftijd? U schrijft: De moeder denkt teveel aan haar kinderen. De vrouw is dus op de eerste p.aats Moeder; laat de man op de eerste plaats r 'iSow. DOOR SASKIA Het Parijse modehui s „E nfantillage" ontwierp op het gebied van kinderkleding voorde komende winter enige nieuwe modellen. Van links naar rechts: „Pare Monceau", een jurk geborduurd met kruisjes van een hel dere kleur; „Postillon", een ensemble van jurk, mantel en hoed in een groene tint; „Gelee Blanche", een lichte mantel, gegarneerd met hermelijn. NU hef zoetjes aan tijd wordt de minder warme garderobe te verwisselen voor de echte winterkleding, ziet men allerwegen in de étalages de jerseypakjes opduiken Niet zo verwonderlijk, want zij zijn ideaal voor de komende tijd, temeer, daar men het jasje kan combineren met een andere tint rok en omgekeerd. De prijs is voor een ieder bereikbaar I Kan men zich een duurdere klasse veroorloven, dan zal er meer keuze zijn in uitvoering; de goedkopere soorten hebben namelijk eenzelfde standaardmodel. Vader zijn, daar is hij toch toe geroe pen. Dan zal hij zich ook eens op zijn tijd kunnen inbinden, en zijn natuur eens kunnen beheersen". Lieve mevrouw, bij zoveel misver stand is het bijna ondoenlijk, aan een antwoord te beginnen. Ik zal het toch proberen, omdat ja. omdat ik eerlijk gezegd zo'n medelijden heb met uw dochters zo u die bezit. Want met welke vreemdsoortige ideeën gaan die het huwelijk in: ik lees dat met verbijs tering uit /uw eigen woorden. Dat zij- een zeer intieme verhouding aangaan met een man, welke verhouding eigen lijk, buiten het huwelijk (maar daarbin nen even goed: een of andere plechtig heid of officieel papier kan het karak ter van een handeling niet veranderen slecht, onfatsoenlijk, zondig is. Alleen met het oog op de gevolgen is die in wezen slechte verhouding dan nog ge oorloofd: de kinderen moeten weer goed maken wat de ouders met schaam te misdreven. Want de wereld moet in stand gehouden worden alleen de 'be volkingsaanwas verontschuldigt de sexualiteit. MEVROUW, gelóóft u nu wezen lijk zo'n volstrekt onhoudbare en met alle werkelijkheid strij dige theorie? Bent u nu wezenlijk in uw jonge jaren hand in hand met de Kloris uwer dromen singeltjes gaan kuieren terwille van uw eventueel nageslacht? Of was u alleen maar, heel gewoon en heel menselijk, verliefd en niet anders? U wilt mij toch niet wijs maken dat uw eerste gedachten' niet de krul in zijn huif of de tinteling in zijn ogen, maar de wieg en de kinderwagen golden? Het kan zijn dat u al zover heen was, me vrouw. Maar hij niet, dat weet ik voor u mee. Er is geen vrijer geboren die aan iets anders dan aan vrijen denkt, wan neer hij een lief en appetijtelijk meis- ke tegen het lijf loopt. En hij blijft aan vrijen denken, mevrouw en het strekt hem tot eer, zolang hij er de trouw en de zorgzaamheid bij betracht. En komt er dan bij tijd en wijle ook een wieg aan te pas: alla, het doet hem deugd, hij mag dat kleine grut wel. Maar dat het hem daarom begonnen is ach kom, ik ben er nog nooit zo een tegen gekomen. Wie heeft u dat wijs gemaakt, mevrouw? En waar hebt u dat brand merk der zondigheid van de sexuele Verhouding vandaan! Toch stellig niet uit het Evangelie. Dat herhaalt alleen het oude schone voorschrift: dat een man zijn vader en moeder verlaten zal en zijn vrouw aankleven en die twee zullen tot één vlees zijn. Ziet u wel? Geen woord over die wereld, die zo nodig in stand gehouden moet worden. Kinderen zijn een toegift, geen voor waarde. Of zijn dan soms alle kinder- -oze huwelijken mislukt? Ik weet wel beter. AFGAANDE op de eerste afbeel ding, bestaat er geen twijfel, of het pakje werd ontworpen door een Fransman, die er een bijzon dere verfijning in legde. De rok is glad gehouden. Het jasje is wel een aan dachtige beschouwing waard; de slui ting gelijkt veel op die van een tuniek, zij het dan in moderne versie. Grappig is de kraag, welke, neergelaten, doet denken aan een pellerine. Ook op het gebied der japonnen spreekt het jersey-materiaal een woordje mee. Een andere Fransman lanceerde de tweede illustratie. Hij gaf aan de rok vrij veel ruimte, maar aan de achterzijde wordt deze sober ge houden. De slanke mouw doet 't bij dit jurkje uitstekend. Toch is voor de min der courante maten aan te raden, zich er eerst terdege van te vergewissen, of jersey nu inderdaad de ideale dracht is, gezien het feit, dat het gehele figuur extra geaccentueerd wordt Tegenwoordig geeft men het mate riaal een aparte stoombehandeling, waardoor het krimp- en rekvrij wordt gemaakt. Geen chemische praeparaten worden er later gebruikt om de stof in het model te brengen. Zelfs garandeert men, dat de kwaliteit na de behande ling voor de volle 100 pet. blijft ge handhaafd. De tailleurs worden, nadat zij klaar zijn, niet meer op de strijk plank geperst, maar volgens een an dere methode bewerkt, door ze op een pop te plaatsen, welke het model van het pakje heeft. Op deze wijze wordt het in zijn geheel gestoomd. Bij het meer geklede genre van de jersey-costuums valt, in tegenstelling met de eenvoudiger modellen het ac cent op de achterzijde van de rok en hebben de jasjes alle een blousende •ug. Het ietwat stijve karakter, dat het jersey pak je vroeger had, is daardoor van de baan. Otteman-jersey is een van de laatste snufjes van het mode-front. Men ge bruikt het voor de avondblouses, ter wijl het ook bij recepties goede dien sten kan bewijzen. Voor de avond blouse verwerkt men echter in het weefsel als extraatje gouden of zil- peren nylondraden, welke niet aan oxydatie onderhevig zijn. Dit was dus een verhaal over jersey, waarvan men met recht kan zeggen, dat het het hart van menige vrouw heeft gestolen. pjEEFT u een truitje en een recht rokje, beide van dezelfde kleur? Dan is dit uit Amerika over gewaaide modesnufje juist iets voor u. Het is een mouwloze pullover met een verbrede schou derlijn. Hij sluit strak om de heup, maar zit ruim in de taille. De onze is nog enigszins getailleerd, u kunt hem echter ook recht-toe-recht-aan ma ken. Over een eenvoudig japonnetje is hij eveneens wel te dragen. De bedoe ling is, dat de kleur fel contrasteert met die van truitje of jurk, wat weer niet zeggen wil, dat ieder de ogen dicht moet knij pen als hij u tegenkomt. En let er vooral op, dat de kleur u staat! Jersey leent zich bij zonder goed voor zo'n overblouse, maar u kunt ook ander materiaal ge bruiken. In het voorpand zijn coupenaden aange bracht. De hals is hier zo gemaakt, dat hij aansluit bij een rond boordje of kraagje, maar u kunt daar vanzelfsprekend elke gewenste vorm aan geven. De halsrand wordt evenals de armsgaten met schuine repen stof afge werkt. Op de rug komt een splitje met knoopjes en lusjes. Op ons modelletje is ter garnering een patje van dubbele stof genaaid, dat u in plaats van in de hier getekende vorm ook ge woon recht kunt maken. V stikt alleen de korte einden vast, zodat er een zakdoekje of een sjaaltje tussen gestoken kan wor den. Een bijoutje of een kettinkje eraan doet het ook leuk. U kunt de blouse ook met biesjes in de kleur van wat u eronder draagt garneren. Bent u zo trots op uw slanke taille, dat u er niets voor voelt deze on der zo'n „zak" weg te stoppen, dan maakt u de pullover aan de onder kant wat ruimer en draagt er een brede cein. tuur om. U bereikt dan toch ook eens een ander effect met uw truitje en het is bovendien lekker warm. Dus juist iets voor de koude avonden, als de kachel nog niet mag branden Appelen en peren zijn in Nederland de meest gebruikte vruchten. Zij zijn dan ook het gehele najaar en de gehele winter te krijgen in een grote verschei denheid van smaak, vorm en kleur. Het is wel eens aardig om op dc kenmerken van de diverse soorten hard fruit te letten. De liefhebber van fris-zure, stevige handappels kan beginnen met de gele James Grieve en Glorie van Holland om via de Groninger Kroon, de wat droge maar fleurige sterappel en de forse No tarisappel met zijn vettig huidje te ein digen met de goed bewaarbare sappige Goudreinet. De roodblozende Jonathan, Bellefleur en Laxton's Superbe, de Cox en Ellison Orange zijn minder zuur en volgens velen fijner van smaak. Op iets goeds duiden de namen Present van En geland en Princesse Noble. Voor het gebruik in de keuken ne men we de vastvlezige Manks Codlin, Bellefleur of Bramley's Seedling wan neer we appelbollen, compote of gebak ken appelschijven willen maken. Als moesappel worden vele soorten ver kocht, de een beter van smaak dan de ander. Moes van goudreinetten geldt als bijzonder smakelijk. Om suiker te be sparen, kan men moes koken van een combinatie van zure en zoete appelen, zoals zoete Bloemée, Ermgard, kaneel- appel. In dit geval verdient zeven van de vruchtenmassa aanbeveling, daar de zcete vruchten niet gemakkelijk moe zen. Ook de ene handpeer is de andere niet. Tot de beste worden gerekend de slanke Conférence en de Bonne Louise, d: lange bruine Triomphe de Vienne en de dikke bruine Beurré Hardy, de Légi- pont en de Doyenné du Comice, om er maar enkele te noemen. Voor compote en inmaak lenen zich v ioral de soorten met een niet-flauwe smaak: o.a. de muskusachtige Wililams Bon Chrétien, de Beurré Lebrun en de Herfstpeer van Geulle hoewel ge stoofde maagdeperen en Bonne Louises ook niet te versmaden zijn. De appelvormige kweepeer behoort niet tot de eigenlijke peersoorten, maar verdient toch vermelding, omdat er lke heerlijke, geurige compote van gemaakt kan worden. Brei niet langer voor de vraat zuchtige motten nu U volop geMITINiseerde, motvrlje wol kunt kopen (Advertentie, Ing. Med.) Tot Uw dienst, Mevrouw!", klinkt het telkens uit de mond van vriendelijke verkoopsters als ik langs de tafels in het grote magazijn drentel en uitleg krijg bij de vele practische huishoudelijke voorwerpen, die uitgestald liggen. Een wandeling door een groot warenhuis kan voor ieder van ons een les in practische huishoudkunde zijn. Indien u niet te zeer verknocht bent aan ingewortelde methodes die u van „huis-uit" -hebt meegekregen, indien u niet alleen Uw werk wijze als de beste beschouwt, kijkt u, als ik, gedurende zo'n middag winkelen, ondanks onze jarenlange ervaring in huis en hof, verrast naar de steeds weer nieuwe uitvindingen die er gedaan worden, om ons werk te vergemakkelijken. Het zijn soms knappe, maar ook heel dikwijls simpele nieuwigheden waar wij, o domoren die wij zijn, toch maar niet zelf aan ge dacht hebben. Mevrouw!" Waarom? Omdat de ver wezenlijking van bovenstaande vragen belangrijk is. Via de besteding van het huishoudgeld, komt men pratende weg uit bij zware onderwerpen als: budgetering, loon- en prijspolitiek. „Tot Uw dienst, Mevrouw!" kunt u met ingang van heden beluisteren op onze wekelijkse Vrouwenpagina. In deze rubriek zullen wij u op de hoogte houden van nieuwe aanwinsten. Niet met de bedoeling om u aan te zetten uw portemonnaie zo snel mogelijk lichter te maken, maar mocht u toch iets moeten vernieuwen of aanschaf fen, dan weet u wat er op de markt te koop is. Misschien is het ook een goede hulp bij het kiezen van een ca deautje of het samenstellen van een verlanglijstje. *Vel ja, legt u aan de hand van onze mededelingen een ver langlijstje aan. Het duurt niet lang meer of u zult het hard nodig hebben om het werk van kleine en grote Sin terklazen te verlichten. En om dan maar direct van wal te steken: UITENLANrfteE gasten hebben beeld, durft een hulsvrouw die zich zelf respecteert geen geschilde aard appels te halen ,uit angst voor een luie huisvrouw te worden aangezien. Natuurlijk, het is alles maar een BitiPL^tt 'dee. maar tegen ideeën en vooroorde- ,W wil vpp! nrac- Ien heeft het nieuwe de strijd aan te H=Pi7 £ptppd«phfn ^hridken bh binden- Het nieuwe, ook de nieuwe VI VVUUUUQ, ..V.V haar fijne tandjes de mooiste plakjes, dun en vooral zuinig voor de brood belegging, naast elkaar op het schaal tje legt. Zij z(jn verrukt over de mos- terdspuiter, die de kleinst denkbare hoeveelheid kan neerleggen en onno- EER dan In de zuidelijke landen heeft de Nederlandse huisvrouw in veel bredere lagen belangstel ling voor het onderwerp: „Practische JUUVs V W111V.VA u dig uitdrogen van een „tc-veel-nemen" voorkomt. In de keuken kijkt men Huishoudkunde", waarbij vragen als: verwonderd hoe men met de dunschil- „Hoe voorkom Ik nutteloos werk, hoe Ier. handig en vlug bij aardappels, vereenvoudig Ik steeds weerkerende asperges en schorseneren het werk kan doen. Zij weten hun verbazing "f spaarzaam zijn haast niet te uiten als de groenten- met tuRn tijd, mijn huishoudgeld?" maar man alles fijngesneden, geraspt ot voren komen. .Wen «p WW wjjkt deze verrukking voor schroom. °"r verschillende instanties kunnen Ja thuis, zelfs in België, toch heus wjj krijgen. Steeds hoort men zacht niet zo ver weg, in Brussel bijvoor- of hard de woorden: „Tot Uw dienst tfi Een zeer goed POTLOOD MET OPGEDRUKTE NAAM voor de prijs van ƒ0.25. Geen ruzie meer onder het huiswerk maken, omdat Jan handig het potlood van Piet heeft „georganiseerd". Het bewijs van de rechtmatige eigenaar kan geleverd worden. Er is een keuze uit 200 jongens- en meisjesnamen en mocht Uw kroost daar toch nog buiten val len, dan wordt de naam van uw kind speciaal gedrukt mits U zes stuks tegelijk neemt. Maar hier aan is dan ook het voordeel van reductie: zes stuks kosten name lijk f 0.85. V- Hebt U voor het twaalf uurtje van de op school overblij vende kinderen al PLASTIC BROODZAKJES in gebruik? Zij kosten twee stuks voor een kwar tje en men kan er vele weken meedoen. Er zijn meer voordelen, waarvan de voornaamste is, dat ie broodbelegging nooit met boek of schrift in aanraking kan ko men, wat met papier toch nog wel eens het geval is, Alle dagen oud brood eten, is ook niet zo lekker. Die klacht is nu de Wereld uit, want in de zakjes droogt het brood niet uit. U kunt nu zonder angst voor vruchtenvlekken een tomaat of ander fruit in het twee de zakje meegeven. De kinderen vinden het niet erg 's avonds het zakje even uit te wassen om 's morgens weer een schoon om hulsel te hebben. Waarschijnlijk hebt u meer potjes, schaaltjes of pannetjes zonder, dan mèt deksel. Koopt u zich dan PARODOR voor f0.95. Parador zijn vier plastic hoesjes van verschillende grootte. Elas tiek in de rand zorgt er voor, dat u ze over alle dekselloze voor werpen heen kunt trekken. Rest jes eten, melk, lekkernijen zijn nu beschermd tegen stof en vlie gen. Wilt U echter nog een prac- ttsch gebruik op heel ander ter rein, geeft u dan één hoesje mee aan uw dochter als zij naar school gaat of boodschappen gaat doen. Natuurlijk gaat zij op de fiets. Bij regenweer behoeft zij nu geen nat zadel meer te hebben als haar fiets ergens buiten moet staan. Nog een idee. Bij regenweer naar school? Stap met iedere voet in een hoesje en 'er zijn geen natte voeten meer. Op de fiets hebben ze heus niet veel te lij den. Dit alles staat tot uw dienst, Mevrouw! PETRA

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 11