Algemene Vergadering der VN in New York geopend Moedgevend Benelux—gesprek o: VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11542 Eén minuut voor gebed en meditatie Nederlander spionneerde voor Tsjechische geheime dienst M' D Mau-Mau staat gouverneur van Kenya naar het leven Frankrijk wordi niet voldoende door de VS gesteund Over weer zes weken bijeen Assemblée Woensdag 15 Oct. 1952 ^Dsgblad^voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna ItjJjET KAPITOOL VAN DE VREDE" Koningin Elisabeth naar Australië Doodde vrouw haar baby? Lester Pearson (Canada) tot voorzitter gekozen Lege sigarettendoosjes in een Haags tramhuisje Officier van justitie eiste twee jaar Abnormaal koude dagen voor October Twee Fireflies boven Curagao neergestort A s. week verklaring van Churchill Zal deel van het leger Indo-China verlaten? Een vragenrubriek Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur. H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 In 1954 op reis Koningin Elizabeth van Engeland en Prins Philip zullen in het begin van 1954 een bezoek brengen aan Australië en Nieuw-Zeeland. ZU zullen tevens Ceyion bezoeken, aldus is gisteravond door het „Buckinghampaleis" bekend gemaakt. Het koninklijk paar zal in December 1953 uit Engeland vertrekken, het grootste deel van de maand Januari 1954 in Nieuw-Zeeland verblijven en daarna Australië bezoeken tot begin April. De koninklijke reis naar Austra lië is reeds tweemaal uitgesteld. De eerste maal wegens ziekte van wijlen koning George de zesde, de tweede maal aan het begin van dit jaar, toen konin gin (toen nog prinses) Elizabeth en prins Philip hun reis naar Australië in Kenya, moesten onderbreken wegens het overlijden van koning George. De Amsterdamse recherche heeft een 44-jarige vrouw gearresteerd, op grond van de verdenking, dat zij ruim zeven jaar geleden, dus onmiddellijk na de bevrijding, haar pasgeboren baby van het leven heeft beroofd. De moeilijke omstandigheden, waarin de vrouw des tijds verkeerde, zouden de aanleiding zijn geweest. is de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties t. 'morgen bijeengekomen in het zojuist geheel voltooide, fraaie eigen gebouw [pi v *aJ d00rr Warren Austin (V.S.) het „Kapitool van de Vrede" is van a 00rd?* dr Nervo, leider van de Mexicaanse delegatie en voorzitter cle vorige Alg. Vergadering het woord nam, verzocht hij de afgevaardigden n J- ,en een minuut stilte in acht te nemen voor gebed en meditatie. der deze afgevaardigden bevinden zich o.a. de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson; zijn Russische collega Wysjinski, de Britse minister van staat Selwyn Lloyd, mevr. E. Roosevelt, mevr. Laksjimi Pandit, zuster van de premier van India en leidster van de Indische delegatie en Sir Moh. Khan, minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan. Ook de burgemeester van New- York was ter verwelkoming aanwezig. Bij geheime stemming werd de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, tot voorzitter van deze zevende zitting van de Alg. Vergadering gekozen. 1AE eerste bijeenkomst van de agenda- commisie van de Alg. Vergadering die gisteren het werk van de Algemene Vergadering had moeten regelen en moeten besluiten of een algemeen debat over Tunesië, Marokko en de apartheid in Zuid-Afrika moest worden aanbe volen, werd tot vandaag uitgesteld. Dr Nervo gaf in zijn openingsrede een overzicht van de internationale ont wikkeling sedert de vorige zitting, die yOOR de Haagse rechtbank stond gis- termiddag terecht één der hoofd personen uit het veelbesproken rege ringscommuniqué van 29 October 1951, waarin omstandig mededeling werd ge daan over de activiteiten van de Tsje chische geheime dienst in Nederland, welke mededelingen destijds door velen niet au serieux werden genomen. Aan verdachte, de 34-jarige planoloog dr. D. E. K. uit Den Haag, was spionnagc voor de Tsjechische inlichtingendienst ten laste gelegd. K., geen communist, doch wel iemand met linkse sympathieën, zou eerst de Tsjechen hebben geholpen bij het be- spionneren van Nederlanders in Praag, waar zijn echtgenote op de Nederland se legatie werkte, en zou later in Den Haag, zij het weinig belangrijke, inlich tingen hebben verstrekt aan de Tsje chische geheime dienst, onder meer door zijn berichten in een leeg sigaret tendoosje in een Haags tramhuisje te deponeren, waar een ander ze kwam ophalen (de zgn. „dode brievenbus"). De officier van Justitie, mr. Over- beek, meende, dat met het deponeren van de inlichtingen het misdrijf van de spionnage was voltooid, en eiste twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte's raadsman, mr. Lam- brechtsen, meende echter, dat eerst van een voltooid delict kon worden gespro ken, indien was bewezen, dat de gege- Nieuwe depressie op komst Maandag steeg het kwik tot zeven graden Celsius, maar gisteren kwam de temperatuur hier in het midden van Noord-Holland niet hoger dan vijf d zes graden. Zover wij kunnen nagaan is dit een rtcord-koude herfstdag, zo vroeg in October in deze eeuw waargenomen. In De Bilt werd ruim vijf graden Celsius gemeten, hetgeen deze eeuw ook nog niet zo vroeg was voorgekomen. Een groot deel van de dag viel flis- teren regen bij een straffe Noord oosten wind. Vandaag kunnen nog enkele buien vallen, afgewisseld niet opklaringen, maar het blijft te koud. Over Zuid- en Midden- Engeland trekt vandaag alweer een regenzone van een nieuwe Oceaan-depressie naar het Noord oosten. Kans op regen blijft de komende dagen hierdoor proot en de temperatuur, die gemiddeld de laatste dagen vijf d zes graden be neden normaal lag, zal ook de ko- niende dagen nog te laag blijven. Het is dan ook geen wonder, dat wen overal over het koude weer hoort klagen. Weerberichf Verwachting tot hedenavond: hogere middagtempera- turen Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Droog en vrij zonnig Weer. Koude ochtend, 's Middags hogere temperaturen dan gisteren- Donderdag: Zon op: 7.06 onder 17.44 Maan op: 4.18 onder 1S.35 vens in handen van een buitenlandse mogendheid waren geraakt. Aangezien dit bewijs niet was geleverd, conclu deerde hij tot vrijspraak. Mr. Lam- brechtsen was voorts van mening, dat het regeringscommuniqué over deze affaire geen ander doel had gehad dan de regering te helpen bij de verdediging van de begroting van Binnenlandse Zaken, waarop de B.V.D. voorkomt. Verdachte zélf verklaarde schuldig te zijn. Hij zei, niet onder dwang van een politieke partij tot spionnage te zijn gekomen, doch beheerst te zijn geweest door een grote afschuw voor de oorlog. Amerika was in zijn a(gien het land, dat op oorlog aanstuurde. De rechtbank zal op 28 October uitspraak doen. in Parijs werd gehouden. De creditzijde; zo zeide hij, is niet erg bemoedigend. Na zeven jaar V.N.-werk moeten wij erkennen, dat wij tegenover een toe stand staan, waarin de mogelijkheden voor vrede donkerder zijn, inplaats van dat wij onze eerste doelen hebben be reikt. Na onderhandelingen, geduldiger dan ooit in de geschiedenis der wereld, wordt de Koreaanse kwestie nu weer door kanonnen besproken. Hij verdedig de wat de Koreaanse zaak betreft het door de V.N. in Panmoendjon voorge stelde beginsel van de vrijwillige repa triëring der krijgsgevangenen en drong er bij de Alg. Vergadering op aan, het Mexicaanse, en alle andere, voorstellen te bestuderen, die een einde aan de oorlog in Korea zouden kunnen maken. Volgens dr Nervo moet de V.N. ac tief zoeken naar middelen om de ideo logische kloof, die overal ter wereld aan de dag treedt, te overbruggen. Twee Fireflies van de Marine Lucht vaartdienst zijn gisteren boven het landgoed Groot Sint Joris op Curapao tegen elkaar gebotst en neergestort. De luitenant ter zee derde klasse P. Dek ker werd gedood. De luitenant ter'slee twee klasse H. Moekardanoe wist zich met een parachute te redden. Hij liep lichte schrammen op. De oorzaak van de botsing is niet bekend. De Fireflies oefenden in formatie vliegen. Het onge luk is het eerste vliegongeval met do delijke afloop op de Antillen. De nieuwe voorzitter, Pearson, is nauw met de V.N. en de Noordatlanti- schc Verdragsorganisatie verbonden. Hij heeft alle bijeenkomsten van de Alge mene Vergadering bijgewoond. Bij de stemming voor het voorzitterschap wa ren geen candidaten gesteld. Hij kreeg 51 stemmen, mevr. Pandit 4 en voorts vijf onthoudingen. Trygve Lie bracht John D. Rocke- feller, die de grond voor het nieuwe ge bouw der V.N. beschikbaar stelde en de Amerikaanse regering, die 65 millioen dollar leende voor de bouw, hartelijk dank. De Br i»se atoomornp' De Britse eerste minister Winston Churchill heeft gisteren in het Lager huis verklaard, dat hij de volgende week een verklaring zal afleggen over de Britse atoomproef op de Monte Bello- eilanden. Churchill voegde er aan toe, dat hij alle bijzonderheden, voor zover zij met het geheime karakter van de zaak te verenigen zijn, zou mededelen. (Door Harold King) UET feit, aldus schrijft Reuters cor- respondent Harold King, dat de Ver. Staten hebben aangekondigd, dat zjj in c"e agendacommissie der Alg. Vergade ring der V.N. zullen stemmen voor een behandeling van de kwesties Tunesië en Marokko, heeft in Frankrijk het gevoel verlevendigd, dat het niet die steun krjjgt van Amerika, die het als deelge noot van het Atlantisch Pact meent te moeten ontvangen. Qok is men van oor deel, dat de andere Navo-landen geen billijk deel dragen van de zo zware oor logslast, die op Frankrjjks schouders nE Beneluv-confcrentle In Knokke is geëindigd. Tol voorbij het middernachtelijk D ,„,r waren dc achttien ministers nog in vergadering bqeen. Daarna werd een „iteegeven en zeide minister-president Drees: „Wij zijn tot goede resultaten gekomen, besloten is de banden tussen de drie landen zo sterk als «Her «te huidige omstandigheden mogelijk is aan te halen." Vele belemmeringen onder de hu g evenwicht 7ijn van de betalingsbalansen zijn verdwenen, daartoe, als h t gebie(j van de buitenlandse handel met derden andere zijn bestlZ. drIe re(fcringen gaan bHjkens de zal een sterke nogmaajs volledig accoord met de opvatting, dat uitgegeven verklaring g yan dp Benclux-landen eerst zal kunnen worden volledige eeon -^ grote verschjiien tussen de economieën der drie landen verwcrkelukt. Directe bestudering van diverse problemen zal worden uit de weg zijni ge wckcn zul|en de Benelux-ministers weer bijeenkomen a3nlTrLdtaat van deze onde. zoekingen onder ogen te zien. TOT rt hun spijt moesten de ministers voldoende op^d^weder- h'^elfeit dat het loonpeil in Nederland enige neiging tot stijgen vertoont. Doch de loonpolitiek mag zeker niet de be talingsbalansen in gevaar brengen en daardoor de werkloosheid vergroten. Doel der regeringen blijft de kosten van levensonderhoud zo iaag mogelijk te houden en het levenspeil der volke ren te verhogen. Om de voorwaarden en de samenstel lende factoren van loon- en prijspoli tiek na te gaan zal een speciale com missie worden ingesteld onder minis teriële leiding die in de drie landen contact zal opnemen met de beroeps organisaties. Om de problemen der pro ductiekosten en de daaruit voortvloei Een hoekr in het hotel te Knokke (België) waar op het ogenbilk een belangrijke conferentie van de Be nelux-ministers wordt gehouden. Van links naar rechts ziet men o.a. de Nederlandse ministers Suurhof, Mansholt en Drees. ende handelskwesties tussen België en Nederland te onderzoeken en te trach ten tot gemeenschappelijke regelingen te komen, zullen bedrijfstakgewijs com missies van werkgevers en werknemers worden gevormd. TENEINDE een geleidelijke samen- groeiïng van de verschillende on derdelen van hun economisch beleid te verzekeren hebben de drie regeringen besloten: 1 Een permanente ministe riële groep in te stellen, die ermee be last is de daadwerkelijke toenadering te verzekeren in belangrijke regerings beslissingen op economisch gebied; 2. er zullen nauwe contacten bestaan tus sen de Nederlandse Bank, de Nationale Bank van België en Luxemburgse in stanties met medewerking der regerin gen; 3. de nauwe samenwerking op het gebied van de buitenlandse handels politiek zal worden versterkt. rust in verband met de strijd tegen de communisten in Indo-China. In Parijs is men over het bedrag dat het in de kader der hulpverlening van de Ver. Staten voor het lopende belas tingjaar zal ontvangen (525 millioen dol lar) teleurgesteld. Aan de Franse mi nister voor Indo-China, Letourneau, was indertijd in Washington beloofd, dat er ongeveer 125 millioen dollar extra beschikbaar zou worden gesteld. Dit is nu tot 25 millioen, dus met 100 millioen dollar verminderd. In Franse regeringskringen vreest men, dat door deze tegenvaller een deel van het Franse troepencontingent uit Indo-China naar het moederland terug geroepen zal moeten worden met alle noodlottige gevolgen van dien. Over het Amerikaanse besluit om de kwesties Tunis en Marokko op de agenda van de Alg. Vergadering te wil len plaatsen zei Jacques Bardoux, voor zitter van de commissie voor Buiten landse Zaken van de Franse Nationale Vergadering gisteren: „Ik betreur dit besluit, vooral om de delicate toestand waarin het Amerika brengt, dat van Frankrijk zonder ver goeding of garanties machtiging heeft verkregen om luchtbases in Marokko te bouwen. Het komt me voor, dat dit feit belangrijk genoeg is voor Amerika om zich minstens van stemming te onthou den". Havenstaking in Austra'ië Dinsdag is in Australië een havensta king van 24 uur gehouden. Het werk lag in alle havens stil. De staking vorm de een protest tegen verlaging der lonen en verlenging der arbeidstijden. VANDAAG zullen onze lezers in de krant weer EEN NIEUWE RUBRIEK vinden. Wij hebben haar „Vragen staat vrij" genoemd, omdat zij onze lezers wil helpen in het oplossen van kwesties, waarmee zij zelf geen weg weten. Het staat een ieder volkomen vrij vragen te stellen op alle gebieden van het leven. Men behoeft niet bevreesd te zijn, dat vertrouwelijke zaken openlijk in de krant zullen worden behan deld. Afgedrukt worden problemen van algemene aard. Persoonlijke vragen zullen wij schriftelijk be- antwoorflen. Hoe men zulk een brief moet inkleden wordt elders in dit blad aangegeven. De briefschrijver kan ervan over tuigd zijn, dat ons antwoord hem op zo kort mogelijke termijn zal bereiken. Wij vertrouwen erop, dat onze lezers deze „service" naar waarde zullen weten te schatten. „MENTOR" zal zijn rubriek van nu af aan iedere Woensdag laten verschijnen. HOOFDREDACTIE P het ogenblik, dat onze lezers deze regels onder ogen krijgen, is in het nieuwe gebouw van de Verenigde Naties te New York opnieuw een groot aantal van de belangrijkste staatslieden ter we reld bijeen om gemeenschappelijke belangen te bespreken en daardoor de vrede en rust op aarde te dienen. Ten minste, héél eenvoudig gezegd, is dit precies de bedoeling van het instituut, dat met zoveel warmte de verouderde Volkenbond kwam vervangen. De Ver enigde Naties zijn er uitsluitend ten dienste van de volkeren, die er naar verlangen „vrij van vrees en vrij van angst" te kunnen leven. Het zou zo moeten zijn, dat iedere delegatie als het ware stond te trap pelen van ongeduld om samen met an dere groepen aan de slag te kunnen gaan, teneinde nieuwe plannen voor verhoging van het algemene welzijn te mogen realiseren. Zo is het misschien wel enkele jaren geweest, maar wij kunnen ons niet voorstellen, dat er vandaag nog één staatsman is, die er gens in zijn achtergedachten de illusie koestert, dat deze algemene vergade ring een frisser en rooskleuriger beeld te zien zal geven dan de vorige. Het is bijzonder gemakkelijk over deze dingen te schamperen, maar het is een uitzonderlijk verdrietige ge dachte, dat het forum van de hoogste internationale samenwerking in een paar jaar tijd verworden is tot een spreekgestoelte, waar koude oorlogen met warme hoofden en hete zinnen worden uitgevochten en waar rede voeringen worden gehouden, die soms eigenlijk verhulde oorlogsverklaringen inhouden. Want, laten wij vooral goed begrijpen, dat er uitlatingen uit speeches, op vorige vergaderingen ge houden, te citeren zijn, die eigenlijk een „casus belli" betekenen. En die dat vroeger ook feitelijk zouden zijn geweest. ET deze opmerking geven wij tegelijkertijd het nut van de Verenigde Naties aan. Het is een zeer menselijke gedachte, dat men tevreden moet zijn met wat men onder bepaalde omstandigheden kan bereiken. Wie altijd naar de hoog ste toppen mikt, loopt kans de zaken, die wat lager liggen, over het hoofd te zien. De UNO heeft hooggestemd de top der menselijke mogelijkheden wil len beklimmen. Maar de staatslieden hebben tijdig begrepen, dat deze top niet te bereiken was. In plaats van een positieve bijdrage tot vrede en rust te leveren, is de UNO als het ware een psychiatrische inrichting geworden, waar met moeilijkheden beladen lie den kans krijgen hun overspannen in zichten publiekelijk af te reageren. Dat is geen onvriendelijkheid of on eerbiedigheid. Wij kunnen het niet helpen, dat wij deze grote staatslieden vaak stakkerds vinden, die door hun diverse regeringen met een aantal pro blemen worden opgescheept, die zij (zomin als een ander) kunnen verwer ken. Dit geestelijk-mislukte proces leidt dan tot uitbarstingen van boos heid, die even venijnige antwoorden uitlokken. De kuur duurt meestal een paar maanden. De „hoogheden" gaan uiteen, opgelucht als na het gebruik van een moreel laxeermiddel; bet op sparen van nieuwe „proppen" duurt gewoonlijk opnieuw een jaar en tegen die tijd zijn de microfoons en de tele visiecamera's in het UNO-gebouw weer neergezet en staan de tolken klaar om de knapste scheldkannonades prompt in een andere taai over te brengen. \CHTEN onze lezers, dat zulke vertoningen van zielesehoonwas- serij geen zin hebben? Zij zou den iets moeten weten van de pracirk van zenuwartsen om te kun nen begrijpen, dat een kind, dat m zijn jeugd véél geplaagd is, later tot een veiwror.gen mens kan uitgroeien. Wat te zeggen van vrouwen en mannen die iedere dag opnieuw door de ernstigste zorgen worden geplaagd? Voor hen misschien privé al eens zenuwartsen; in het openbaar het rostrum der Ver enigde Naties tijdens de algemere ver gadering, die gisteren is begonnen. Dit beeld, wij weten Let. is niet bij ter opwekkend. Het is bekend, dat heel wat leden van delegaties met „ge mengde gevoelens" naar de Verenigde Staten zijn vertrokken. In hun hart vragen zij zich wellicht af of de onge twijfeld hoge kosten, aan hun uitzen ding verbonden, wel waardevolle re sultaten kunnen opleveren. Zij dienen te bedenken, dat het in ieder geval belangrijk is, dat er ge praat wordt, afgezien van de waarde van hetgeen wordt gezegd. En boven dien: al moge dan de algemene verga dering van de Verenigde Naties vrij wel uitsluitend teleurstellingen bren gen, de lagere organen van de UNO doen zoveel goed, vaak voortreffelijk werk, dat degene, die zich ervan be wust is, dat bij met bescheiden maten moet. meten, wellicht iets van tevre denheid kan opbrengen. Het is ten slotte beter, dat allen éénmaal per jaar bijeenkomen dan dat zij voor goed uit elkander gaan, met alle gevolgen van dien. De gouverneur van Kenya (Brits O. Afrika), Sir Evelyn Baring, heeft een brief ontvangen, waarin zijn leven wordt bedreigd en die is getekend na mens „het hoge gerechtshof van de „Mau-Mau" De gouverneur, die een reis door het land maakt, heeft de brief niet zelf gelezen, maar men heeft hem dc inhoud ervan verteld. Sir Evelyn be sloot echter In zjjn reisplannen geen verandering te brengen. De brief werd ontvangen, nadat de politie de aanhouding bekend had ge maakt van twee inheemsen, die worden beschuldigd van moord op het opper hoofd Waroe-Hioe van de Kikoejoes, die vorige week het slachtoffer werd van een aanslag door de anti-blanke Mau- Mau-organisatie. De arrestatie is de eerste sedert de moorden en de aan vallen op boerenbedrijven enkele weken geleden zijn toegenomen. De twee ge arresteerde mannen zijn lid van de stam der Kikoejoes. Een politie-officier heeft verklaard, dat een derde arrestatie bin nenkort wordt verwacht.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1