iir Eerst rechtvaardige voorwaarden dan pas vrede in Korea Noordelijke generaals willen de bestandsbesprekingen hervatten DE LEIDING WIL BEVAN EEN ULTIMATUM STELLEN Nieuw Amerikaans protest over beschieting Rode Kruis-vliegtuig Perzië breekt met Engeland Een boodschap via radio-Peking Zeshonderd gulden M' VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11544 Dagblad voor Oen Helder, Koegras, Texel, Wiering Sterren stralen overal in fout van expresse oorzaak treinramp bij Harrow Boer Dominici nu in hechtenis Acheson sprak in Alg. Vergadering Linkse groep moet worden ontbonden Rede voor deradio van Mossadeq Vrijdag 17 Oef. 1952 en en Anna Paulowna Twintigduizend op 10283 De Westerse were'd zal niet ineenstorten Ernstige crisis in Labour-partii Russen schonden regels Joe Louis zegt: ,,lk stem Stevenson" Nederlands geschenk in nieuwe V N.-gebouw? van het luchtverkeer Weerbericht Doel: louter propaganda Trachtte duikboot Sibylle botsing te voorkomen? Tsjanqs troepen vallen Chinees eiland aan VEERTIG DODEN IN NIGERIA BOESMAN'S BALLON OP DRiFT Een misplaatste grao? Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 MUIT Kolonel Wilson, het hoofd van de commissie van onderzoek, heeft mede gedeeld dat het spoorwegongeluk te Harrow veroorzaakt is door dat de exprestrein uit Schotland met volle snelheid door een waarsehuwingssein en twee seinen, die op onveilig ston den, ig gereden. De kolonel, die hoofdinspecteur is van de spoorwegen, zei dat het niet gebruikelijk is een oordeel uit te spre ken voordat het bewijsmateriaal nauw keurig is onderzocht, maar dat hij het nu toch heeft gedaan met het oog op het grote openbare belang. Het onder zoek is verdaagd tot een later bekend te maken dag. De moordzaak Drummond De voornaamste getuige ih de zaak van de moord op het Britse gezin Drummond, de boer Gustave Dominci, ia Donderdag in hechtenis genomen op beschuldiging van het niet verlenen van hulp aan iemand in doodsgevaar. Tijdens het jongste verhoor heeft Do minici namelijk meegedeeld, dat hij het dochtertje van de Britse voedsel deskundige indertijd nog levend heeft aangetroffen. Zij was dodelijk gewond dcor de slagen, die de moordenaar haar met de kolf van zijn geweer had toe gebracht. Dominici heeft niets gedaan om haar te helpen. Volgens de Franse wet staat op het niet verlenen van hulp in een derge lijk geval een gevangenisstraf varië rend van een maand tot drie jaar en een boete van 12.000 tot 500.000 francs. In de 517de Staatsloterij, tweede klasse, tweede lijst, is op lot 10283 een prijs van f 20.000 gevallen. J)E minister van O., K. en W., mr Cals bracht een bezoek aan de Cinetone-filmstudio's bij Amster dam, waar thans de eerste opna men worden gemaakt voor de nieuwe Nederlandse speelfilm „Sterren stralen overal", die de ge schiedenis van een emigranten familie behandelt. Op onze foto ziet men van links naar rechts Kitty Jansen, Guus Oster (die in de film optreden), de burgemees ter van Amsterdam, minister Cals en de regisseur Gerard Rutten. V. PAv aISMC." bcsland »P rechtvaardige voorwaarden zal zijn bereikt, zullen de Ver, Naties de strijd in Korea staken, zeide de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, gisteren in een rede tot de Alg. Vergadering n New Vork, die thans is begonnen met het algemene debat over de wereld problemen. Onze strijd, aldus Acheson, zal worden voortgezet, zolang dit nodig is om aggressie een halt toe te roepen en vrede en veiligheid te herstellen. Wü moeten de aanvaller ervan overtuigen, dat voortgezette strijd hem meer zai kost dan hjj winnen kan. Acheson deed een beroep op elk lid van de V.N. om zijn verantwoordelijkheid na te komen door de gemeenschappelijke actie in Korea te steunen en bij te dragen aan de herbouw van het land. JN het vervolg van zijn toespraak zeide Acheson, dat de Assemblee zich met drie groepen van vraagstukken zal heb ben bezig te houden. 1. De kwesties, die op de veiligheid betrekking hebben. 2. Problemen met betrekking tot de ver vulling van nationale en individuele verlangens en tenslotte kwesties han delend over economische vooruitgang en gemeenschappen. Ondanks de gemaakte vorderingen blijft de voedselvoortbrenging in de wereld langzamer toenemen dan de we reldbevolking en beschikt de wereld thans over minder voedsel per hoofd dan vóór de oorlog, aldus Acheson. Hij noemde het „tragisch", dat „sommige krachten in de wereld door haar op vattingen van internationale samenwer king ter verbetering van levensvoor waarden weerhouden werden". Er heersen volgens Acheson opvat tingen, die betwijfelen of de vrije staten zich aan de veranderde wereld kunnen I EIDERS van de Britse Socialistische Partjj hebben gisteravond besloten Bevan een ultimatum te stellen. Van hera zal worden geëist, dat hij zün linkse groep ontbindt en de aanvallen op an dere socialistische parlementsleden sts&kti Het ultimatum, dat is opgesteld door de leidende socialistische parlementsle den. wordt naar verwachting volgende week voorgelegd aan eei fractieverga dering. Indien de desbetreffende resolu tie zou worden verworpen, zouden Attlee en de andere leiders van de „oude garde" zich uit de fractie terug trekken. Als het ultimatum zou worden aangenomen door de meerderheid van de 296 socialistische leden van het La gerhuis, zouden Bevan en zijn volgelin gen óf zich er bü moeten neerleggen óf rekening moeten houden met uitzetting uit de party. UET „schaduw-kabinet" de leidende socialisten nam het besluit tot het stellen van het ultimatum na een lang durige vergadering, waarin, naar werd vernomen, Attlee een aanzienlijke meer derheid verkreeg. De plotselinge beslissing van de hoog ste leiding om de rebellen te dwingen hun kaarten op tafel te leggen, toont da tl., zij *dè toestand als zo oiiduldbaar bt»»" schouwt, dat er een einde aan gemaakt moet worden, zelfs als dit ten koste van de overwinning bij de volgende verkie zingen zou moeten gaan. Dit is de grootste crisis in de partij sinds 1931, toen de toenmalige eerste- minister MacDonald en verscheidene collega's uit de partij traden om toe te treden tot een „nationale regering". Achter Bevan staan de ex-ministers Wilson en Freeman, vier leden van het partijbestuur en een vijftigtal parle mentsleden. Men rekent op een felle strijd. Door een gematigde groep zal getracht wor den een middenweg te vinden, maar de leiders zijn besloten met het ultimatum te staan of te vallen. „Ik zal op gouverneur Stevenson stem men en ik zal hem mijn diensten aanbie den", verklaarde de gewezen wereld kampioen zwaargewicht bokser Joe Louis Woensdag te Washington. In een toelichting zeide hij nog: „Ik heb in 1945 in Europa in Eisenhowers leger gediend en ik ben van mening dat de neger-militairen niet te goed werden behandeld. Ik zal ook naar het Zuiden der Ver. Staten reizen, om generaal Eisenhower te horen spreken. Ik wil ho ren of de generaal in het Zuiden wel licht niet iets anders zegt dan in het Noorden". aanpassen zonder in een economische chaos te vervallen. „Zulke verwachtin gen zijn gegrondvest op een analyse, die de feiten hebben gelogenstraft". Bij deze opmerkingen doelde de Ame rikaanse afgevaardigde kennelijk op de jongstè beweringen van het commu nistische partijcongres in Moskou en de publicaties van Stalin in h^t blad „De Bolsjewiek", dat Rusland geen strijd voorziet tussen Oost en West, omdat de kapitalistische wereld door economisch verval en daaruit voortvloeiende onder linge strijd „vanzelf" wel ineen zal storten. Sprekend over de veiligheid, merkte Acheson op, dat stelsels van regionale en collectieve zelfverdediging, in over eenstemming met het Handvest der In zijn rede voor de Algemene Vergadering heeft Trygve Lie melding gemaakt van plannen voor een Nederlands geschenk voor het nieuwe gebouw van de V.N. „Ne derland heeft zijn verlangen ken baar gemaakt om een geschenk aan te bieden voor het verhoogde gedeelte van de hoofdingang van het Assemblée-gebouw", zeide Lie. Wij vèrriemen in dit verband, dat de beivu te plannen hun beslag nog niet hebben gekregen, daar de mo gelijkheden er van nog in Neder land worden onderzocht en de be sprekingen tussen de Nederlandse regering en het secretariaat van de V.N. nog gaande zijn. DEAN ACHESON Stalin gokt op 't verkeerde paard V.N., een integrerend beeld zijn van een universeel stelsel van collectieve vei ligheid, dat op het ogenblik in Korea zijn grootste proef doormaakt. Over „rechtvaardige verlangens van afhankelijke volken" verklaarde de mi nister. dat niemand het recht van deze volken op uiteindelijke zelfregering be twist. De bestaande geschillen hebben slechts betrekking op methode en tijd stip. Sommigen menen, dat het over dragen van macht te snel gaat, dat de afhankelijke volken nog niet rijp zijn voor zelfregering, terwijl volgens ande ren het proces te langzaam verloopt. In de meeste gevallen moet getracht worden een of andere schikking tussen de twee standpunten te vinden, aldus Acheson. Hij wilde hiermee echter niet zeggen, dat de Ver. Naties niet moeten helpen bij het bereiken van een vreed zame oplossing, integendeel, de V.N. zouden tekort schieten als zij zich niet voor deze kwesties interesseerden. Op de agenda. INE Algemene Vergadering heeft met 46 tegen 1 stem, bij zes onthoudingen, een poging van Zuid-Afrika teniet ge daan om de kwestie van de behandeling van mensen van Indische afkomst in Zuid-Afrika van de agenda te weren. De agendacommissie heeft besloten het vredesverdrag voor Oostenrijk en de Tsjechoslowaakse beschuldiging, dat A'mér-ika zich door middel van „opstan dige activiteit" met binnenlandse aange legenheden van communistische landen bemoeit, op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. DREMIER Mossadeq van Perzië heeft medegedeeld, dat zijn regering verplicht is de diplomatieke betrekkingen tussen Perzië en Engeland te verbreken. Hij noemde geen tijdstip voor het van kracht worden van de maatregel en sprak de hoop uit, dat de Britse regering haar politiek zou wijzigen in het licht van de huidige omstandigheden en dat vriendschappelijke diplomatieke betrekkingen tenslotte hervat zouden kunnen worden. Voordat Mossadeq deze verklaring voor de radio uitsprak, had hij gedurende drie uur een onderhoud met de Sjah. Eigen lijk zou hij zijn mededeling in het parlement hebben moeten doen, doch dit kon niet doorgaan, omdat het vereiste aantal volksvertegenwoordigers op de bijeen komst van het parlement ontbrakIn regeringskringen te Washington wordt dit Perzische besluit zeer betreurd. De Perzische zaakgelastigde in Londen en de andere nog aanwezige personeelsleden van de Perzische ambassade zijn naar Teheran teruggeroepen. IN zijn verklaring deelde Mossadeq 1 nog mede, dat zijn regering al haar best had gedaan om een oplossing in het oliegeschil te bereiken, maar dat ..de Britse regering een regeling steeds had belet". Het verbreken van de di plomatieke betrekkingen met Londen, zei de premier, betekende niet het ver breken van de vriendschappelijke be trekkingen met het Engelse volk. Generaal-majoor Mathewson, de Ame rikaanse commandant in Beriyn, heeft Donderdag een tweede nota aan de Russische autoriteiten gezonden naar aanleiding van de beschieting van een ongewapend Ameriaaans Rode-Kruis- vlicgtuig boven Oostduits gebied. Het eerste protest werd op 8 Octobcr, de dag van het incident, verzonden. In het nieuwe Amerikaanse verklaarde Mathewson, dat mogelijk net toestel door krachtige wind en tijdenj e storing van de radio van de v0°rRe." schreven corridor was afgeweken, doen hij hield vast aan zün overtuiging, da '•het gebruik van wapens door Sowje - Jagers Amerikaanse levens op het sp- had gezet en een grove schending a de overeengekomen regels voor ne luchtverkeer van en naar Berlijn in hield". In het Sowjet-antwoord op het eerste Protest was verklaard, dat het toestel Eedurende 55 minuten buiten de corri dor had gevlogen en een bevel van o Sowjet-jagers om te landen op een Oostduits vliegveld niet had opgevolgd. Verwachting ge»dig tot hedenavond OCHTENDMIST In de ochtend plaatselijke mist. overigens droog weer met over drijvende wolkenvelden. Zwakke veranderlyke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gistere Zaterdag: Zon op 7.10 onder Maan op 6.44 onder 17.40 16.58 DADIO-FEKING heeft gisteren een K bericht van het persbureau „Nieuw China" omgeroepen, volgens hetwelk de Noordelijke generaals een "hr^ve" hebben gezonden aan generaal Mark Clark, de opperbevelhebber van de V.N. i„ Korea met voorstellen in de eerste plaats om een onmiddellijke hervatting van de bestandsbesprekingen in Pan- moendjon- Voorts stellen de Noorde- n ke generaals voor: Repatriëring van l,ct internationale gebruik, in het bu onder de Conventie van Geneve van 1949 en de ontwerp-bestandsovereen- komst Voor zover deze Is opgesteld. De te volgen werkwyze by de repa triëring moet via onderhandelingen worden vastgesteld. „„.„«w in Korea gesloten wordt en een vreed zame regeling van de Koreaanse kwes tie tot stand komt, moet gij aan onze redelijke verzoeken voldoen. Alle aan dacht van de vredelievende volkeren van de gehele wereld is op U ge richt." zo besluit de Noordelijke bood schap. Volgens Reuter moet de boodschap van Radio-Peking hoofdzakelijk van propagandistische aard worden geacht. A MERIKAANSE infanteristen gesteund door Zuid-Koreaanse bataljons, heb ben Donderdag hun opmars aan het centrale front ten Noorden van Koemh- wa voortgezet. Zij drongen verder door in de drie kilometer diepe voorposten gordel der Chinezen. Op de derde dag van de aanval der Verbondenen werden de tweeling-top pen, dcor de soldaten „Jane Russell" ge naamd, veroverd zonder tegenstand van de Noordelijken. De Amerikanen, die een andere heuve» bestormden in dit gebied, ontmoetten echter krachtig verzet der Chinezen. HE Franse duikboot „Sibylle", die op 24 September met 48 man aan boord in de Middellandse Zee verging, is waarschijniyk ondergegaan doordat zij trachtte een botsing te voorkomen, al dus luidt een voorlopige conclusie van een commissie van onderzoek. Een Franse torpedobootjager voerde een schijnaanval op de gedoken „Si bylle" uit. De normale handeling van een duikbootcommandant ingeval van moeilijkheden bij het duiken is, aldus deze conclusie, het snel leegpompen van de tanks om de oppervlakte te bereiken. Dit zou wellicht de comman dant van de „Sibylle" niet hebben aan gedurfd uit vrees voor een botsing met de aanvallende torpedoboot. Communistische troepen leden zware verliezen Chinees-nationalistische eenheden hebben dezer dagen een grote guerilla- aanval uitgevoerd op een eiland ter hoogte van de Zuidchinese kust, waar- by ruim tweeduizend communistische militairen werden gedood of gewond, aldus een bericht uit Formosa. Het eiland is het halverwege tussen Foetsjou en Swatou gelegen Nan Joe. Na drie dagen van bloedige strijd ont ruimden de Chinese nationalisten het weer, met medeneming van 810 krijgs gevangenen en een grote buit, waar onder 2460 stuks anti-tankgeschut en 61 zware machinegeweren. De comman dant van een Chinese communistische divisie is gedood of gewond. Trein kwam in botsing met een loopkraan Woensdag zijn 40 personen om het leven gekomen en verscheidene ge wond toen een trein op weg van l.aeof naar Offa, in Nigeria ongeveer 150 km van de eerste stad in botsing kwam met een loopkraan. TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f L—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6,05 per maand f 2.02 by vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 ET alle eerbied voor de kranten lezer menen wij te kunnen zeg gen, dat het wel eens gebeuren zal, dat een bepaald bericht hem ontgaat. Wat hij zeker niet overgesla gen heeft, is de mededeling van een paar dagen geleden, dat het jaarmaxi mum aan deviezen voor toerisme is verhoogd van 400 tot 600 per per soon. Want ook al zal het voor de meeste Nederlanders een volslagen onmogelijkheid zijn éénmaal per jaar een veelvoud van dat bedrag op te brengen voor een reis naar het bui tenland, wellicht doet het sommigen goed op een rustig ogenblik te over peinzen wat zij zouden uitvoeren, in dien zij nu werkelijk eens zo'n som voor hun plezier zouden kunnen be stemmen! Niettemin zijn er natuurlijk anderen, die in staat zijn zonder zich daarvoor grote inspanningen te ge troosten 600 voor een vacantietrip neer te leggen. Te uwer geruststelling zij geconstateerd, dat journalisten hier bepaald niet bijbehoren. Aan deze zaak zitten enige onver kwikkelijke kanten. Toen de bevrij ding daar was, stond de voorlopige Ne derlandse regering voor de welhaast onmogelijke taak orde in een chaos te brengen. Zij moest een beroep doen op de nog aanwezige kapitaalkracht van een deel van ons volk en bovendien zware lasten leggen op de schouders van hen, die van loon of salaris moes ten leven. Deze situatie was in die ja ren begrijpelijk. Er is evenwel nadien herhaaldelijk gewaarschuwd, dat de regering niet het recht had de staat gezond te maken ten koste van de volksgemeenschap. Wij willen er thans buiten blijven of de nivelleringspoll- tiek opzettelijk is gevoerd dan wel een „aangenaam" uitvloeisel van de nood zakelijke belastingpolitiek was. Het resultaat was in ieder geval, dat de „bestaanszekerheid" van de staat hech ter werd naarmate die van de individu- ële burger verminderde. Wij wijzen slechts op de ontzaglijk moeilijke en zorgwekkende positie van de midden stand. De sterk verbeterde financiën plaats van Nederland is mede van de interne financiële politiek afhankelijk en buitendien van allerlei gunstige economische omstandigheden in de wereld. TOEN wij een maand geleden kennisnamen van de financiële beschouwingen in de Millioenen- nota en de daarop betrekking hebbende opmerkingen in de Troon rede, meenden wij te moeten vaststel len, dat de minister van financiën terecht de economische situatie van ons land als uiterst labiel schil derde. Een ongunstige wending in de conjunctuur zou verloren kunnen doen gaan, wat wij tot dan toe gewon nen hadden. In dit opzicht was de Mil- l.oenennota niet bijzonder optimistisch gesteld Men mocht, zo merkte de mi nister in dit stuk op, de spectaculaire verbetering van onze goud- en devie zenvoorraad niet zien als maatstaf voor de toekomstige ontwikkeling van de Nederlandse economie. De vraag komt thans naar voren of het besluit om de toeristendeviezen met de helft te verhogen gegrond is op een verandering van inzicht van de betrokken bewindsman. Heeft, om het andersuit te drukken, het voorzichtige pessimisme plaats gemaakt voor een onverhuld optimisme? Wij hebben tot nu toe namelijk nergens vernomen, dat de economicche toestand in de we reld zich dusdanig heeft geconsoli deerd. dat de gunstige gang van zaken wat ons land betreft gecontinueerd zal worden. Men zou zelfs, in het licht van wat wij in de aanvang van dit stuk op merkten. kunnen stellen, dat de mi nister met een gerust hart de devie- zentoewiizing kon verhogen als „een mooi gebaar" tegenover het buiten land, in do wetenschap, dat er toch geen belangrijke groen Nederlanders is, die van deze verbetering gebruik kan maken. Want dat do h„t buitehland met deze maatregel pen ple zier doet, is niet twijfelachtig. Daaren boven kunnen wii niet uitsluitend het toeristenbezoek aan ons land animeren zonder zelf een duit in het buitenland se zakie te doen. hoewel de Nederland se hotelier en pensionhouder het ge nomen besluit nauwelijks kunnen toe- ïuirhen. DE zaak van het toerisme is in dit verband toch wel varf secundair belang. Wij zouden wel willen weten op welke concrete gronden de regering tot dit besluit is gekomen, omdat onze betalingsbalans chronisch troetelkind (en met recht) van minister Lieftinck er nauw mee samenhangt. Onheldering op korte termijn is ge wenst. Gevaar hoven Ierland De ballon, waarmee de voorzitter van de Haagse Ballonclub, J. Boesman, te Dublin optreedt ter gelegenheid van de aldaar gehouden „week van de thee", is Woensdagavond van zijn kabels los geraakt en in noordelijke richting afge dreven. Men gelooft, dat men te maken heeft met een misplaatste grap. Via de radio is gewaarschuwd voor et gevaar, dat de onbemande ballon voor de luchtvaart oplevert. De heer Boesman, die zich met zijn echtgenote, mevrouw Boesman—Visscher en de heer C. de Vos Klootwijk in de Ierse hoofd stad bevindt, heeft voorts door de poli tie laten bekendmaken, wat men moet doen, wanneer de ballon ergens wordt aangetroffen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1