MRP wenst een uitspraak van Franse kabinet het Britse regering kondigt de noodtoestand in Kenya af Achttien ministers bespreken de opheffing van het dollartekort Peru poogt impasse in Korea met compromis-voorstel te doorbreken Adlai of Ike President Robert" is bankroet Minister Mansholt naar Suriname? Kompe's in de V.S. leggen arbeid neer Registratie van communistische partij in Verenigde Stater Koningin en Prins weer thuis Dinsdag 21 Oct. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11547 Dagblad voor Den Helder, KoegrasTexel, Wieringen en Anna Paulowna r~ Premier Drees voor de JARO FRANKRIJK EN DE EUROPESE DEFENSIE Pinay wacht op verkiezingen in de VS Gouverneur acht toestand „uiterst ernstig Meer dan honderddertig personen in arrest Twee maanden geëist tegen journaliste Koude houdt aan Enige lichte regen 1 Fransen ontruimen weer post bij Nghia Lo Meerderheid der partijen tegen EDG-verdrag? Bezoek tn verband met tien/'arenp'an Maillet werd verhoord VS zouden invoerbeperkingen willen verzachten Europese landen moeten zelf nog meer doen Afwerend gebaar van prinsMoneim vanEgyple De strijd aan het front Zus had gewinkeld Zij wordt door Rusland opgeleid en betaald gaat intussen voort Jacht met ze'e' te koop. m Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 049 Premier dr. W. Drees richt het woord tot de leden van de Jeugd Air.cneur Radio Omroep. Morgen zal de eerste minizter, ter gelegenheid van de dag der Verenigde Natiesde Nederlandse jongeren via de microfoon van de JARO toespreken. De Britse regerinz heeft Maandag be sloten, voor geheel Kenya de noodtoe stand af te kondigen. Reden hiertoe is de toenemende onveiligheid in het ge bied, veroorzaakt door het optreden van een geheime organisatie met name Mau Mau. Deze heeft meer dan veertig moorden en een aantal brandstichtingen „Belediging van Sukarno' Tegen de hoofdredactrice van het „Nieuw Soerabajasch Handelsblad", me vrouw A. H. Fuhri-Mierop, is twee maanden gevangenisstraf geëist wegens een door haar op 27 October 1951 ge schreven artikel, getiteld „Oude koeien". De achttien dagen, gedurende welke mevr. Fuhri in voorarrest heeft gezeten, zullen worden afgetrokken. De uit spraak werd bepaald op 1 November. Aan mevr. Fuhri was primair ten laste gelegd opzettelijke belediging van het staatshoofd, en subsidiair het in het openbaar uiting geven aan gevoelens van vijandschap, haat of minachtig te gen een of meer bevolkingsgroepen in Indonesië. Mevr. Fuhri voerde aan, dat het arti kel niet gericht was tegen president Soekarno. doch tegen een rede, die hij in zijn paleis had gehouden ter gelegen heid van de „dag der Verenigde Naties". (Van onze weerkundige medewerker) r\E weersverbetering tijdens het afgelopen weekeinde was door de harde Oostenwind minder mooi, ondanks de af en toe zon nige perioden. Het droge weer komt voor de werkzaamheden op het platteland goed van pas, maar de temperaturen blijven maai steeds veel te laag. Ook gisteren kwam het kwik hier in Noord- Holland niet hoger dan 7 graden C. Het hogedrukgebied met hel centrum boven Scandinavië neemt boven West-Europa in betekenis- at. Daa,r de luchtdruk vooral ten Zuiden van ons land flink daalt wakkert de wind uit het Oosten aan, waarmee aanhoudend koude lucht uit Duitsland wordt aange voerd. Een storing die zich over Frankrijk langzaam naar het Noorden beweegt, en gisteravond reeds in het Zuiden enige lichte regen veroorzaakte, kan later ook hier in het Noorden af en toe enige lichte regen brengen. Van een weersverbetering van beteke nis is dan ook nog geen sprake. WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond AANHOUDEND KOUD Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in de Zuidoostelijk! helft van het land tijdelijk regen Matige tot krachtige Noordooste iijke wind. Koud weer. WOEN. iDAG: Zon op 7.17. ondei 17.31. Maan op .11.57, onder 18.46 op haar conto staan. Over de honderd dertig personen zün in verband hiermee reeds gearresteerd. Reeds eerder op de dag was bericht, dat een bataljon Brit se troepen naar Kenya was gezonden en dat een kruiser naar het gebied onder weg was. Een deel van de troepen is Maandag in Nairobi aangekomen. Sir Evelyn Baring, de gouverneur van Kenya, acht de toestand uiterst ernstig. Vrijwel alle huizen van de blanken lij ken op forten. Ieder die ertoe in staat is, draagt dag en nacht wapenen. In het gebied waar de Mau Mau ontreedt. wo nen eenmillioen leden van de Kikoejoe- stam. Leden van de Mau Mau hebben Zon dag de gebouwen van een poloclub in Nairobi en een perceel weidegrond, aan blanken toebehorend, in brand gesto ken. Tien Kikoejoe's zijn gearresteerd. Tevens zijn Zondag een en veertig per sonen aangehouden, omdat zij hadden deelgenomen ana een plechtigheid van de Mau Mau. Voorts zijn in Noord-Ke- nya dertig personen gevangengenomen, omdat zij schuldig werden geacht, aan moord op een inheemse politieman, dan wel hebben deelgenomen aan de plech tigheid, welke aan de moord vooraf ging. Algehele mobilisatie in Thai Frans-Vietnamcse strijdkrachten heb ben Maandag onder zware druk van dc Vietminh een post op 15 km ten Noord westen van Nghia ontruimd. Het garni zoen slaagde er in door de linies der opstandelingen heen te breken en de Franse troepen te Tule op 25 km ten Noordwesten van Nghia Lo te bereiken. In het gehele gebied van Thai is een soort van „algemene mobilisatie" afge kondigd. In deze provincie zijn verle den jaar bij een dergelijke mobilisatie eveneens alle mannen, die in staat wa ren wapens te dragen en die een mili taire opleiding hadden genoten, opge roepen. De moord oo de Drummonds MA wat er zich gedurende het afgelopen weekend op de congressen van radi calen en radicaal-socialisten heef! afgespeeld is het geen wonder, dat som mige Franse politici nu wel eens willen weten, wat dc regering te Parijs met betrekking tot het Europese defensieverdrag van pian is te doen. Daarom heeft de katholieke politicus Teitgen Maandagavond een bezoek bjj zijn partijgenoot minister Schuman afgestoken en er via hem bij het kabinet op aangedrongen, dat het spoedig een uitspraak zal doen. Het zou het EDG-verdrag zonder verwijl aan de Nationale Vergadering moeten voorleggen, doch deze zou eerst moeten afwachten, in hoeverre er vorderingen worden gemaakt op de weg naar een Europese statenbond, alvorens een beslissing te nemen. Het verdrag had 7 October moeten worden ingediend, maar dc Franse regering schijnt eerst de resultaten van de Amerikaanse presidentsverkiezingen te willen afwachten. Teitgen schijnt gekant te zijn tegen wijziging van het verdrag op dit ogenblik. Verwacht wordt, dat het verdrag een goede kans op aanvaarding heeft, wanneer de verlangde statenbond spoedig voor verwezenlijking vatbaar blijkt. Aldus een Reuterbericht uit Parijs. tegen het Duitse militarisme krijgen, of zij zullen pogen het daarheen te lei den, dat de oorlog in Indo-China niet meer door Parijs alleen uitgevochten .zal worden. Met andere woorden, dat de strijd tegen het communisme in de vroegere Franse kolonie ook in Atlan tisch verband gevoerd zal worden. Lukt dit niet, dan is het hoogst waar schijnlijk dat Frankrijk niet aan het Europese leger zal meedoen, dat het zal trachten een eigen sterk leger te vor men en dat het een einde zal zien te maken aan de kostbare oorlog tegen de VietMinh. Maar zonder Frankrijk is er geen E.D.G. denkbaar. Het gehele Euro- rjNZE Parijse correspondent blijkt min- der optimistisch te zijn. Hij meent, dat de redevoeringen van Herriot en Daladier wel eens tot gevolg zouden kunnen hebben, dat er van een Euro pees leger niets terecht komt. Want de ze politici hebben uitgesproken, wat er in vele Fransen omgaat: de vrees voor een Duits overwicht in de Europese De fensiegemeenschap. Dit verklaarde Her riot onder meer door er op te wijzen, dat Frankrijk een groot deel van zijn leger in Indo-China moet houden, waar voor jaarlijks vijf milliard gulden wordt uitgegeven. De opschudding, door deze uiteenzettingen veroorzaakt, werd nog te groter, toen bleek, dat Pinay het in feite met zijn voorgangers niet oneens zou zijn. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk, zo meent onze correspondent, dat de Franse Kamer het voorstel tot vorming van een Europees leger zal verwerpen Tegen zijn de Gaullisten, de communis ten, de radicalen, een deel van de so cialisten en zelfs enkele katholieken, partijgenoten van minister Schuman Dat wil dus zeggen: de grote meerder heid van de Kamer. V[U zijn er twee mogelijkheden, aldt*^ onze correspondent. Of de Fransen zullen proberen het ontwerp zo te ver anderen. dat zij een afdoende garantie pese leger moet steunen op de Franse infanterie. Zonder Franse soldaten zou die E.D.G. natuurlijk helemaal een Duit se Wehrmacht worden, aangezien de kleinere landen militair veel lichter we gen dan Bonn. Waar dit uiteindelijk op moet uitlopen is nog moeilijk te voor zien. Zal Amerika genoeg krijgen van dat Europese gewirwar en in hoofdzaak Duitsland militair op de been gaan hel pen? Zal bet een fellere economische druk op Frankriik gaan uitoefenen om mensen als Herriot en Daladier wat in schikkelijker ten opzichte van de EDG te maken? Voorlopig zullen we dat nog wel niet weten, aangezien de Franse regering wel zal beginnen met de EDG voorlopig niet in het parlement te brengen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, is voornemens om in de loop van volgend jaar een bezoek te bren gen aan Suriname, aldus verluidt in Den Haag. Zijn bezoek zou voorname lijk verband houden met de uitvoering van het tienjarenplan voor Suriname, meer in het bijzonder met de ontwik kelingsplannen van de stichting mecha nische landbouw voor Suriname. Volgens inlichtingen van particuliere zijde uit Avignon zou de Franse politie Maandagavond Pierre Maillet, een van de drie gebroeders Maillet wier namen vaak zijn genoemd bij het onderzoek in de moordzaak-Drummond hebben aan gehouden. Pierre Maillet is dertig jaar er, konerslager te Digne. Maillet is inmiddels in zijn woning teruggekeerd. Hij zeide. dat de over hem in omloop zijnde berichten een onjuiste voorstelling van zaken vormden. {luim de helft van de 375.000 Ame rikaanse mijnwerkers, die zjjn aange sloten bij de onder leiding van John Lewis staande mijnwerkersunie, heb ben Maandag aan het reeds aange kondigde voornemen tot staking ge volg gegeven. John. Lewis had contracten met de mijndirecties afgesloten, die voorza gen in een loonsverhoging voor de mijnwerkers van 1.90 dollar per dag De regeringsraad voor de stabilisatie der lonen bepaalde Zaterdag j.1, even wel dat de loonsverhoging niet meer dan anderhalve dollar per dag zou mogen bedragen. De meeste mijnwer kers zijn thans van mening dat hier door de afgesloten contracten zijn ko men te vervallen. De ministers van financiën der acht tien landen, die deel uitmaken van ,dc Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES), beraadslagen op het ogenblik te Parijs over de beste manier, om het doilartekort op te hef fen. Afgevaardigden van Amerika en Canada nemen aan de besprekingen deel. Verwacht wordt, dat van Ameri kaanse zijde een belangrijke mate van verzachting der invoerbeperkingen in de V.S. in het uitzicht zal kunnen wor den gesteld. Overigens ligt het voor de hand te veronderstellen, dal tevens een nog grotere inspanning van de Europese landen zal worden verlangd. Uitbreiding der economische bedrijvigheid -ai vol gens de Amerikanen niet alleen Ame rikaans kapitaal aantrekken, doch ook de ernstige economische spanningen in de Atlantische gemeenschap doen ver minderen. Deze verklaringen zullen het antwoord zijn op de uiteenzettingen van de mi nisters. volgens welke hun landen de handelsbalans in het evenwicht willen brengen of houden, door vergroting van de productiviteit, vermindering van de invoer uit dollarlanden. uitbreiding van de export naar dit gebied en handha ving van de economische stabiliteit bin nen eigen grenzen. Overigens blijft dan nog een dollartekort bestaan, welks op heffing zal afhangen van de gestes van Amerika. Daarom zal worden aange drongen op slechting der Amerikaanse tolmuren en invoerbeperkingen. Deze kwestie is op het ogenblik al in de V.S. in onderzoek. Men verwacht •VObr-- ectl -iföwphër 1 'irévoerpolitrék ge lijke sympathie bij democraten en repu blikeinen. De vader van een Londens schoolmeisje ontdtkte Zaterdag j.l. dat zijn dochtertje van om streeks twaalf jaar en een bedrag van 120 pond sterling verdwenen waren. Hij waarschuwde de politie die op onderzoek toog en. vijftig '■ilömeter van haar woning ver wijderd, drie Loniense school meisjes opmerkte, die gebukt gin gen onder bundels speelgoed en kleren. Eén van de drie was hei met het geld verdvenen meisje ie beide andere vuren vriendin netjes van dezelfdt leeftijd, die hadden geholpen bij het uitgeven ervan. Er was no) vijftig pond sterling over Leden van contróle-raad v/ensei Twee leden van de Amerikaanse raad voor controle op ondermijnende activi teit hebben voorgesteld registratie van de Amerikaanse communistische partij te eisen, omdat zij door Rusland wordt „bestuurd, opgeleid en ,in zekere mate, gefinancierd". Zij menen, dat het wenselijk is dat de partij ook lijsten van haar functionaris sen en leden, alsmede een overzicht van haar inkomsten en uigaven indient. Deze leden hebben een onderzoek in gesteld naar de coirmunistische partij aan de hand van de vet van McCarran. die registratie van ale communistische mantelorganisaties vireist. Als de raad de aanbevelingen o\erneemt, zal er waarschijnlijk strijd ontstaan over de geldigheid van de \v4 van McCarran. De Peruviaanse afgevaardigde, dr Be- launde, heeft in de Algemene Vergade ring der V. N. een voorstel ingediend, dat moet helpen bij de oplossing der impasse in de besprekingen te Pan- moendjon. Hij wil alle krijgsgevangenen bijeen brengen in een speciale zone, waar ze onder bescherming der V.N. zullen staan. Daartoe dient een inter nationale commissie te worden gevormd uit vertegenwoordigers der betrokken staten en van neutrale landen. Van Nonrdkoreaanse zijde is om toelating van een eigen delegatie tot de discus sies in de Algemene Vergadering ver zocht. Generaal Mark Clark, de opperbevel hebber der verbonden troepen in Ko rea, heeft intussen een Noordelijk voor stel tot vrijlating van alle gevangenen van de hand gewezen, als ziinde nutte loos gepraat, dat hervatting der be sprekingen niet wettigt. De strijd aan het front gaat intussen voort. De ver bondenen hebben twee stellingen op de .driehoekshpuvel" moeten prijsgeven. Mr F. J Kranenburg, de staatssecre taris voor het leger, heeft Maandag een onderhoud gehad met generaal Mark Clark. H.M. de Koningin en Prins Bernhard zijn gisteren om ruim vijf uur van hun weekeinde-jachtpartij te Rambouillet, net de regerings-Dakota in Nederland teruggekeerd. De koninklijke machine landde op het vliegveld Soesterberg. Prins Mohammed Abd el Moneim. een neef van ex-koning Faroek. is door generaal Naguib tot prifis- regent benoemd. Hij zal de plaats van de 8 maanden oude koning Foead 11, innemen, tot de laatste meerderjarig is geworden. f-JET is, geloven wij, niet mogelijk ooit de uitslag van een verkiezing te voorspellen. Een poging in die rich ting met betrekking tot de strijd om het presidentschap in de Verenigde Staten is al bij voorbaat tot misluk ken gedoemd, omdat nergens ter we reld het persoonlijk optreden van dc candidaten de keuze zozeer beinvloedt als juist in Amerika. Een ongelukki ge wending in de laatste redevoerin gen van de candidaten kan een stem ming geheel doen omslaan. Niettemin is er wel gelegenheid op dit ogenblik te bezien hoe Eisenhower en Stevenson de voorlaatste ronde hebben overleefd. Wat dus - om bij de eerste te beginnen - algemene te leurstelling heeft gebracht, is, dat Je géneraal er kennelijk niet in is geslaagd een politiek te voeren die boven en buiten de partijen lag. Eisenhowër heeft het aanvankelijk wel geprobeerd, maar hij is al spoedig verstrikt ge raakt in de opvattingen van de oude republikeinen en hij gebruikt argumen- ten, die al vele malen door hem naar voren zijn geschoven en derhalve veel van hun vat op de massa van het kie zersvolk hebben verloren. Generaal Eisenhower heeft een aantal eigen schappen op zijn credit staan, dat gro te aantrekkingskracht op de Ameri kaan uitoefent. Hij is de eenvoudige „soldaat" gebleven en hij spreekt de kiezers toe met de directheid, die hij overhield van toespraken tot de troep. Ware hij ingewikkelder in zijn zeg gingswijze, het zou niet zo algemeen duidelijk zijn geworden, dat hij steeds verder in conservatieve richting koerst. Daarmee mag hij boeren en industri ëlen winnen, hij heeft de negers ver loren, evenals de arbeiders, die van hem maatregelen verwachten, die niet in hun voordeel zijn. LIET Gallup-instituut, dat wij overi gens na de blunder bij de vorige presidentsverkiezingen niet al te ern stig moeten nemen, heeft uitgerekend, dat Eisenhower zijn voorsprong op Ste venson aan het verliezen is. Deze de mocratische candidaat is een uitmun tend spreker; hij houdt een speech maar één keer. Hij georuikt het wapen van de ironie, dat meer invloed heeft op de intellectueel dan op de gewone man. Deze snapt hem niet altijd. Ste venson zou, dunkt ons, geen partij voor Eisenhower zijn, indien Truman zich niet mede op het verkiezingspad had begeven. De huidige president is nu juist wèl een figuur, die de kleine man kan begrijpen. Truman kent zijn land door en door en hij bespeelt r.rA ribt bonhommie de gevoelens van de ge middelde Amerikaan voortreffelijk. Het kan voor het buitenland van groot belang zijn, wie president van de Verenigde Staten wordt, indien de poli tiek van de gekozen candidaat sterk ver schilt van die van zijn voorgangen. Nu wil het geval, dat er tussen Éisenhowef en Stevenson geen enkel verschil van mening bestaat over de buitenlandse politiek, voorzover zij betreft de steun aan West-Europa en in het algemeen de samenwerking met de Atlantische lan den. Wij schreven vroeger, dat men Eisenhowers ongelukkige opmerking over de Russische satelietstaten beter kan vergeten. Er worden tijdens een verkiezingscamnagne in Amerika wel ■neer domme dingen gezegd. T7R is nog een gewichtige factor in de strijd om het presidentschap. Nog nooit heeft de televisie er een rol in ge speeld als thans het geval is. En Steven son maakt van dit nieuwe, fascinerende middel op verreweg de beste manier "ebruik. Televisie dringt tot de huiska mers door en de democratische candi daat schijnt in de Amerikaanse huis kamers een biizonder geziene gast te riin. Deze factor maakt de uitslag nog -wzekerder. Staat dus in het algemeen aan Eisen howers zijde diens grote populariteit, Stevenson heeft Truman en de televisie. Het is de vraag welke combinatie op de duur het sterkst is. Maar. zoals gezegd, voor Europa is deze uitslag van weinig belang, omdat beide candidaten zich reeds op de hui dige Amerikaanse politiek ten opzichte van het oude werelddeel hebben vast gelegd. VHIE tegenwoordig in de jacht op een troon en hij waereld vooruit wil liet zich met de eer welke komen, kan heter een men gewoonlijk alleen klein melkzaakje opzet, een president bewijst, ten, dan een republiek omringen. Slechts één stichten Dat wordt vu weer bewezen door de lotgevallen van het kleine gezelschap. dat in een onder Liberiaanse vlaa varend Nederlands jacht., de „President Robert" aan het repuhHekic spelen was gegaan. Men herin nerf zich dc apschiedenis een Maastrichtse notaris, de heer Qvaedvlieg en een Haagse familie, beslo ten het noria jaar de vrii- hp{d tP kiezen, -waartoe te in Fnneland een i acht kochten en indelend het zeenat ko~en Fr gingen nropmde berichten over ■Ut ierhf en zijn in tater1 echttip-n opvarenden Ze •ouden iets te maken hpbhen met deviezen mokkelHet reisdoel '"as. zp ?pi men tenmin ste. Kaapstad waar een •oon vpn de Hgngse fnmj. t'p die zich „presidnu* p o hert" lipt napviev -retp teekomstmogeUik ''eden -ag ding had „president Ro bert" met vele van zijn 'echte collega's gemeen, dat hij fantastische belof ten kon doen. welke erh- ter nimmer uitgevoerd konden worden. Zijn Kaapstadse plannen zijn nooit bekend gemaakt, maar hij had zijn onder danen in elk geval een -chitterendp toekomst in het. vooruitzicht gesteld yAN alle plannen en beloften van „presi dent Robert" is niets terechtgekomen Het iacht ligt in Southamp- ton. en de eigenaar, de vader van de president JJEZE ..president" zetelde doet alle moei'e de schuit, in de kajuit van het te vérkopen. Alleen „pre sident Robert", zijn ouders,, drie zusters en drie broers bevinden zich nog aan boord. De nota ris, de aalmoezenier en enkele andere opvaren den hebben het schip ver laten. Het familiebezit is zozeer t.eruqqelopen. dat de kapitein, een Pool, geen salaris meer ont vangt. De passagiers heb ben al hun persoonlijke eigendommen aan de man moeten brengen en ze be vinden zich in een stem ming om op te schieten. PRESIDENT Robert" ligt inmiddels in zijn hut. vanwaar hij de ge ruchten tegenspreekt dat zijnschip voor smokke larij is gebruikt en dat het. een Indonesisch poli ticus naar ziin vaderland, heeft overgebracht De familie, uit wier midden eens een president naar voren trnd. schijnt nu van "lo.n in Engeland te blij ven Er zal dan echter ■•erst geld. gevonden moe- 'en worden F.r is nog geen redeH.ju hgd op de ..President Robert" die ruim. f ?co heeft ge kost, gedaan.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1