Mevr. vari Vis trad af als presidente de plattelandsvrouwen DINSDAG GAAN DE V.S. TER STEMBUS HUNTEI Brits minister van Kenya aangekomen koloniën in De grote slag in Indo-China bij Zwarte rivier verwacht Jo Vincent zong voor Provinciale Bond 'ti fjenneijt LM... Verdeling van de defensie-uitgaven over langer tijdvak niet raadzaam LICHT OF ZWAAR, MENEER? Er zijn vele belangrijke posten voor de subsidies uitgetrokken NHUWl Vergaderingen van vier commissies naast de bekende HUNTER in cupverpakking Drie nieuwe afdelingen van plattelandsvrouwen Artis een belangrijk schip van bijleg ZONDDAG Samenhang met algemeen Westers militair plan GcÉN AFSTAND VAN NIEUW GUINEA Veertig mille voor de Nederlandse opera Subsidie voor „Speelwagen" Slag om het Witte Huis H oe „men" zal stemmen Inheemse actie tegen de Mau-Mau Inwoners van Bolsward en Delft ter stembus r\RIE-en-twintig maan- den oud is de jonge ling Jimmy Parmenter uit Jacksonville (Flori- da). Sinds tien maanden rookt hij af en toe met veel smaak een licht si gaartje. Hij zal nu dit ge not moeten afzweren totdat hjj in staat is, zelf zijn rokertjes te gaan kopen. De rechter heeft deze jongste roker ter wereld het roken verbo den en zijn moeder be last met de uitvoering van het vonnis. Ontwerp-begroting sluit opt18.301.521 Regeling voor subsidiëring boerderijenbouw Ple ver» heeft begroting met reuzencijfers VS wil een Atlantische betalingsunie Nieuwe besprekingen over de „Groene Pool" Vooraanstaande politici hielden inleidingen EXTRA MUD Ook Britse consul moet Teheran verlaten De situatie in Indo-China Fransen heroverden enkele stellingen „C honderden plattelandsvrouwen, die gisteren uit aiie delen van de provincie raar l*0*» voor de grote, provinciale herfstvcrgaderTng van ÜC 'ontreden van d^hekenH1"6,1 Ce" bl'zondcrc verrassing, toen de voorzit ster het optreden van de bekende zangeres Jo Vincent aankondigde. Voor het echter zo ver was, wachtte de vergadering een omvangrijke agenda, waarvan het belangrijkste punt de verkiezing van drie nieuwe bestuursleden was. Na zes jaar op eminente wyze de belangen van de Noordholandse plattelandsvrouwen (e hebben behart gd, waren de dames mevr. Vis-Leguit, mevr. Oud-Stofberg en mevr. Van Wijk Hazckamp aan de beurt om af te treden. In haar nla-its be noemde de vergadering de dames mevr. N. Vetliman—Visser uit Anna l'au- jowna. mevr. Broekman Vriesman uit Bergen en mevr. Immink—Bronkhorst Bit de Haarlemmermeer. het wereldcongres in Canada worden betaald. Bij de Wereldbond van Platte landsvrouwen zijn 5.500.000 vrouwen uit 23 landen aangesloten. Dit interna tionale contact achtte spreekster van groot belang. Mevr. VisserVen kondigde twee wintercursussen op de Volkshogeschool te Bergen aan. Er is een cursus voor deelneemsters op de Zandhoeve en een voor deelnemers op 't Oude Hof. Tot slot is er dan een gemeenschappelijke tweedaagse excursie. Verkiezing. Nadat gezamenlijk enkele liederen waren gezongen, volgde de bestuurs verkiezing. Mevr. V. Vis—Leguit (Ven huizen), mevr. R. Oud^-Stofberg (Haar lemmermeer) en mevr. A. van Wijk— Hazekamp Wieringermeer) waren, na zes jaar uitstekend werk voor de Prov. Bond te hebben verricht, aan de beurt om af te treden. Er waren zes candi- daten, van wie benoemd werden mevr. N. VethmanVisser (Anna Paulowna, 185 stemmen), mevr. BroekmanVries man (Bergen, 155 stemmen) en mevr. A. ImminkBronkhorst (Haarlemmer meer, 111 stemmen). Er zijn door verschillende spreeksters tot de scheidende bestuursleden harte- In haar openingstoespraak deelde de presidente, mevr. V. Vis—Leguit, mede, dat het aantal afdelingen van de Pro vinciale Bond is gestegen tot negen en-zestig. De nieuwe afdelingen zijn Landsmeer, Oostzaan en Medemblik. Dat er een afdeling Medemblik werd opgericht, is te danken aan het feit, dat de Bond gelegenheid kreeg om in deze plaats een geschenk aan H.M. de Koningin aan te bieden. Over deze ont moeting met de vorstin vertelde de presidente enkele aardige bijzonderhe den. Het geschenk. Volgens het protocol mocht mevr. Vis—Leguit maar één minuut met ko ningin Juliana spreken. De vorstin was echter zo getroffen door het geschenk van de plattelandsvrouwen en zij toon de zoveel belangstelling, dat er niet meer om de tijd werd gedacht. De Koningin bewonderde het door de leden van de Bond vervaardigde laken en de vele kunstig geborduurde vingerdoek jes lange tijd en Haar antwoord was: Als ik nu een congres heb weet ik wat ik moet pakken, want in die dingen grijp ik altijd mis". Óok de aanwezige hofdame bevestig de later dat de Koningin het geschenk op zeer hoge prijs had gesteld. Voorlichting. Verder over de agende sprekend, drong de presidente er bij de dames op aan, gebruik te maken van de Stichting voor Huishoudelijke voorlichting, die belangrijk werk doet. Mevr. Wayboer, lid van het hoofd bestuur, vroeg de dames een speciale Bondszcgel van ƒ0,10 te kopen. Van het geld dat hierdoor bijeen komt, kan de uitzending van een afgevaardigde naar lijke woorden van dank gericht voor het vele, goede werk, dat zij in de af gelopen zes jaar voor de groei van de Bond en de verheffing van de platte landsvrouw hebben gedaan. Mevr. BrugmanGrootes schetste de goede hoedanigheden van de drie aftredende dames afzonderlijk en bood namens de leden een Encyclopaedie voor Vrouwen aan. Ook namens het hoofdbestuur wer den hartelijke woorden van dank tot de scheidende bestuursleden gericht. Jo Vincent, In de middaguren werd in korte tijd de rondvraag afgehandeld, waarna de dames nog een uurtje konden genieten van de zang van de gaste van deze mid dag, Jo Vincent. De gebouwen op het terrein van „Ar tis" verkeren in een vrij verwaarloosde staat en behoeven dringend herstel. De kosten van de in dit verband uit te voeren werkzaamheden worden ge raamd op het niet onaanzienlijke be drag van f 1750.000. Waar de gebouwen gezamenlijk eigendom zijn van de ge meente Amsterdam drie vierde en de Provincie Noord-Holland één vierde zullen de genoemde kosten in deze verhoudingen door beide belang hebbende partijen dienen te worden betaald, waarom Ged. Staten voorstel len hiervan een bedrag ad. f 437.500 voor rekening van de provincie te ne men. Tevens komen zij met het voor stel om ten behoeve van „Artis" met ingang van 1 Jan. 1953 tot wederop zegging jaarlijks tot dekking van het tekort van de exploitatierekening een subsidie uit de provinciale kas te ver lenen ten bedrage van een derde van dit tekort tot een maximum van 103.300. (Advertentie, ing. wied.) IBMIIIilllillHIIBIBBHBMBilIBMBBBWBBWBHBWl MINISTER Beel heeft plannen om de Zondag tot complete rustdag te maken, en te dien einde het be drijven van sport op die dag te verbieden. De tienduizenden sport- enthousiasten in ons land zullen uitroepen, dat de minister hier op een vreselijke manier buitenspel staat en sommigen mompelen grimmig: ze moesten 'm 'n straf schop geven! nE joegen van Zijne Excellentie zijn op zyn minst wonderlijk. Een van mijn ooms vertelt zo'n drie, vie - maal per jaar, hoe in zijn leu9 het voornaamste vertier zich aj- speelde rond de tapkast. Het via. heel normaal als kinderen van li, 15 jaar achter grote glazen bier zaten en als vaders van gezinnen, na hun Zondagsuitgangetje stom dronken op hun bases terugkeer den. MA al die ongerechtigheid is de SP°['- als een verlossing gekomen. Mil- lioenen mensen over de gehele wereld vinden in de svort een ge zonde afleiding, tienduizenden vin den in de sport een mogelijkheid om zich een doel voor ogen te stel len. Sport kweekt gezonde mensen. VUKEN we nu eens naar de luttele gehuchten Slagharen en hutten (gemeente Hardenberg)waar de Zondag nog heilig is. Een zeer conservatieve bevolking zorgt er namelijk voor, dat er op Zondag geen sport beoefend kan worden en dat zodoende de enige attractie voor honderden jongelieden de straat is. HET droeve resultaat van dit conser vatisme was, dat dezer dagen voor de Almelosche rechtbank 17 jon gens terecht stonden, omdat ze de vrije Zondagen hadden gebruikt voor het bedrijven van allerlei schanddaden. (Bewezen is name lijk, dat de zondaars vooral de Zondag voor hun bedenkelijke activiteiten gebruiken). Er is nog een tiental jongelieden uit Slag haren en hutten, dat op berechting wacht en nog vele anderen wisten aan de greep van de justitie te ontkomen. £EN commissie van geestelijken be studeert maatregelen om het kwaad de kop in te drukken. De conclusie, die men nu al trekt lutdt: „Er is te weinig ontspanning voor de jongelui, hetgeen vooral te tvijlen is aan het verbod van de sport op Zondag. En nou mag u drie keer raden, wie wij nu een» graag op dienstreis naar hu'ten er Slagharen zouden zien gaan... Regerinq antwoordt Tweede Kamer: [)E NEDERLANDSE regering heeft in het schriftelijke antwoord, dat zij aan de Tweede Kamer heeft gegeven op het door dit laatste college uitgebracht voorlopig verslag over de begroting voor 1953, verklaard, dat zij het niet raad zaam acht, om de defensie-uitgaven ad zes milliard gulden in navolging van de gang van zaken in Engeland over een langer tijdvak dan vier jaar te ver delen, vooral niet, omdat de jaarlijkse begroting ad anderhalf milliard met een algemeen Westers militair plan"samenhangt, in de uitvoering van welk plan in verband met de hogere financiële lasten, welke dit plan zal meebrengen, reeds temporisatie wordt toegepast. Ged. Staten van Noord-Holland stel- incoV00r met 'n8ang van het boekjaar 1952-1953 de jaarlijkse bijdrage uil de provinciale kas aan de Nederlandse Opera te Amsterdam als bijdrage in het ongedekte tekort op de exploitatiere kening te verhogen van f 25000 tot een maximum van f 40.000, zulks onder voorwaarde, dat zij jaarlijks inzage krijgen van de begroting, de rekening cn het jaarverslag van genoemde stichting. Voor het Concertgebouworkest is eveneens een bedrag van veertig mille op de begroting uitgetrokken terwijl de Haarlemse Orkest Vereniging hierop wederom voor een bedrag van f 15.000 staat genoteerd. In de vergadering van Prov. Staten d.d. 18 Nov. a.s. komt een voorstel van Ged. Staten aan de orde om aan het Historisch Genootschap „Oud West- Friesland" voor 1953 een bijdrage te verlenen van ten hoogste duizend gul den in het eventueel tekort ter zake van de uitgave van het maandblad ,De Speelwagen". VOLGENDE WEEK Dinsdag zulen de Amerikanen hun slem op een der can- didatcn voor het presidentschap uitbrengen en millioenen kiezers beraden zich op hun financiële positie, hun inkomsten en hun schulden, bij het bepalen van hun keuze tussen Eisenhower en Stevenson. Hoewel communisme, Korea en corruptie belangrijke punten zijn, achten waarnemers deze keuze vla de portemonnaie een belangrijke factor. Volgens hen zijn de meeste Amerikanen in de eerste plaats geïnteresseerd bij hun eigen economische positie. In de landbouwstaten lopen de me ningen of de democraten dan wel de re publikeinen beter voor de boeren zul- IAE DEMOCRATEN met Stevenson en Truman aan het hoofd vertellen de kiezers, dat zij het nooit zo goed had den als nu en dat een republikeinse re gering het land armer zal maken. Eisenhower en zijn republiekeinen beloven de Amerikanen betere tijden, een einde van de inflatie, van hoge be- lastigen en van verspilling door de re gering. Op de vier millioen negerkiezers, die normaliter democratisch stemmen, schijnt het „welvaartsthema" der demo craten de meeste indruk te hebben ge maakt. De Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, is gisteren per vlieg tuig uit Londen in Nairobi, de hoofd stad van Kenya, aangekomen. Hij zal eerj onderzoek instellen naar oorzaak en verloop van het Mau-Mau-terro- risme. Lyttelton deelde mede, dat hij een enderhoud zal hebben met de Afrikaan se Unie en vertegenwoordigers van an dere organisaties. Zoals bekend is de Afrikaanse Unie met haar honderddui zend leden de grootste inboorlingen organisatie van Kenya. Haar leider Brandende Speer" is in verzekerde bewaring genomen. Ook zal de minis ter een autoreis van enkele dagen door het land maken. Het bestuur van Kenya, dat nu niet in staat is bijeenkomsten uit te schrij ven om de stammen mededelingen te doen, laat nu met vliegtuigen pamflet ten boven de woonplaatsen der inboor lingen uitwerpen. Er zijn thans ook berichten binnen gekomen over de eerste Onafhankelijke activiteit van inheemsen tegen de M^u- In dit antwoord aan de Tweede Ka mer verklaart de regering voorts, dat haar niets bekend is van enige Ame rikaanse inmenging in de Nederlandse verkiezingsactie. Enigerlei druk om bepaalde affiches wel of niet toe te laten heeft zij niet uitgeoefend. In antwoord op de vraag, waarom bij de kabinetsformatie van overleg met de V.V.D. is afgezien, wordt gezegd, dat het doen verschijnen van het com muniqué van het V.V.D.-hoofdbestuur op het ogenblik, waarop de besprekin gen over de nieuwe kabinetsformatie zouden beginnen, overleg met de V.V.D. waarvan toch reeds kon worden ver wacht, dat het moeilijk zou zijn, on reëel deed worden. Ten aanzien van de aangekondigde huurverhoging is de regering van me ning, dat deze door de meeste groepen van huurders, en in het bijzonder door de minst draagkrachtigen, niet kan worden gedragen zonder compensatie of tegemoetkoming. Zolang een ernstig woningtekort bestaat, lijkt het onmoge lijk, in betekenende mate de krotop ruiming ter hand te nemen. Er bestaat volgens de regering geen aanleiding tot bezorgdheid t.a.v. de uitvoering van het bouwprogramma 1952. Ten aanzien van Nieuw-Guinea ver klaart de regering geen heil te zien in een hervatting van de besprekingen met Indonesië. Een afstand van Nieuw- Guinea door het Koninkrijk of aan be perking der Nederlandse souvereiniteit over dat gebiedsdeel dan wel aan het aanvaarden van een mandaat denkt de regering niet. Op 17 December zullen de inwoners van Delft en van Bolsward ter stem bus gaan om hun mening kenbaar te maken omtrent de al of niet wenselijk heid van de instelling van een Europees politiek gezagsorgaan. Drie ufgevaarriig den van de Nederlandse raad der Euro- pese beweging in Straatsburg nebben de propaganda in Delft ter hand geno men. De bevolking zal in de komend» weken worden „bewerkt" met brochu res, folders, pamfletten en affiches Er verschijnen spandoeken in de stad, van diverse gebouwen zal de Europese vlag wapperen en ten slotte worden er ver scheidene vergaderingen gehouden De kosten van de propaganda worden ge dragen door de Europese beweging doch de stemming wordt door de ge meente bekostigd. VILIEGENDE schotels zijn nog allerminst uitgevlogen. Dezer dagen zagen de inwoners van het Zuidfranse dorp Gaillac een formatie overtrekken. Kern van de luchtvloot was een „vliegende sigaar". ACHT honden hebben in Philadelphia, in de Amerikaanse staat Mis- sissippi, een gedeeltelijk invalide man aangeval len en verscheurd. IAE „vredeskerk" te Hi- rosjima, welke wordt gebouwd uit giften en ga ven van christenen over de gehele wereld als aan denken aan de eerste atoombomexplcrsie, heeft een geschenk ontvangen van de „Bochumer Ve- rein" een van de belang rijkste Westduitse staal fabrieken. Het bestaat uit vier stalen klokken. CEN meubelzaak in New York kreeg een merkwaardig telefoontje van een van haar dames klanten. Ik moet, zo zei ze, tijdelijk mijn meubels ergens op slaan. Kunt u nu de opslagruimte schil deren in dezelfde kleur als mijn flat, zodat mijn inboedel geen heimwee krijgt? Mau. Een regeringsgezinde verzets groep van tweehonderd inheemsen is in het district Njeri in actie gekomen. Zij geven inheemsen, van wie wordt vermoed, dat zij in verbinding staan met de Mau-Mau, aan bij de autori teiten. Provinciale millioenennota 1953 noor Gedeputeerde Staten dezer pro- vincie is aangeboden de ontwerp-be groting 1953, welke op 18 November a.s. in een zitting van de Provinciale Staten aan de orde zal worden gesteld. Deze ontwerp-begroting, sluitende op een eindcijfer van f 18.301.521 in de gewo ne dienst, is sluitende gemaakt zonder dat een beroep op de reserves behoefde te worden gedaan, terwijl de raming van de uitkering uit het provinciefonds ongewijzigd is overgenomen. Op deze begroting zijn veel belang rijke posten uitgetrokken voor gezond heidszorg, onderwijs enz., terwijl voor tal van subsidieposten verhoging wordt voorgesteld, namelijk voor de drankbe strijding met f 250Ó, tbc-bestrijding met f 10.000, kankerbestrijding met f 10.000, geneeskundig toezicht met f 5000, han delsdag- en avond-scholen met f 10.000, Koningin Wilhelmina-stucfiefonds met f 7500, muziek met f 30.000, musea met f 80.300, leeszalen en bibliotheken met f 20.000. Ook zijn enkele nieuwe sub sidieposten geraamd, namelijk voor de Stichting Noord-Holland voor maat schappelijk werk van f 25.000, en voor het vormings- en ontwikkelingswerk onder fabrieksmeisjes van f 10.500. Voor werkverruiming is f 50.000 meer op de begroting gebracht. Enkele andere be langrijke uitgaven, zoals voor Neder landse Opera, Artis enz. worden elders in dit blad afzonderlijk vermeld. Op bepaalde detailpunten van deze begro ting komen wij nog nader terug. Op een vraag van het Tweede Ka merlid, de heer Droesen (KVP) be treffende het resultaat van de bespre kingen tussen de ministers van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Financiën inzake de financie ring van de boeKderijenbouw op ont gonnen en nieuwverkavelde gronden, heeft de minister van Landbouw, Vis serij cn Voedselvoorziening geantwoord, dat een regeling voor de subsidiëring is getroffen en dat de minister binnen kort uitvoerige inlichtingen over deze subsidieregeling zal verschaffen. Amerikaanse hulp moet een groot tekort dekken Pleven, de Franse misister van lands verdediging, heeft bü de Nationale Ver gadering een begroting voor 1953 inge diend, welke astronomische cijfers ver meldt voor de militaire uitgaven van zijn land. Het eindcijfer beloopt 1464 milliard france, hetgeen 64 milliard meer is dan voor 1952. Hiervan zal ech ter 44 milliard worden „bevroren", tot dat men weet, welk bedrag Amerika uiteindelijk aan hulp wenst te ver lenen. Meer dan de helft is nodig voor de strijdkrachten in Europa, n.1. 898 mil liard. Voor Indo-China is 387 milliard uitgetrokken, voor de andere Franse overzeese gebieden 40 milliard en voor bescherming burgerbevolking 7 milli ard. Voor de defensie in Europa is voor het volgende jaar zestig milliard meer uitgetrokken, daarentegen is het be drag voor Indo-China met dertien mil liard verlaagd. President Trumans adviseurs voor buitenlandse economische politiek be spreken op het ogenblik een plan, dat de stichting inhoudt van een Atlanti sche betalingsunie. Dit met het doel de Amerikaanse hulpverlening te vervan gen door een uitbreiding van de handel als middel om de dollarproblemen der Europese landen op te lossen. In het algemeen voorziet het plan in vermindering van de beperkingen van de internationale handel. Er zou een valutastabilisatiefonds van vele milli oenen dollars moeten worden gevormd om de betalingsbalansen der Atlanti sche landen in evenwicht te brengen. De betalingsunie zou moeten worden gesteund door verlaging van de tarief muren, een Atlantische economische raad en een Atlantische productieraad. Het plan zal worden voorgelegd aan de nieuwe president. Zoals men weet. zijn zowel Eisenhower als Stevenson voorstander om een blijvende oplossing van het probleem van het dollartekort te vinden. De Franse regering heeft gisteren be sloten 20 Januari 1953 voor te stellen als datum voor de volgende volledige conferentie over de voorgenomen „groe ne Pool", het project om Europa één landbouwmarkt te geven. len zorgen, uiteen. In de steden zijn de meeste zakenlie den en hoofdarbeiders voor Eisenhower, omdat zij „de belastingen schreeuwend hoog vinden" en „omdat de regering in het wilde weg geld uitgeeft". Als de inflatie geen halt wordt toegeroepen zul len wij tot socialisme komen, aldus ve le arbeiders. Voorts zeggen de republi keinen, dat zij de steun van de meeste vrouwen hebben, alsmede die van de jongere generatie, mannelijk zowel als vrouwelijk. Hier vindt generaal Eisen hower vooral steun, omdat huisvrou wen klagen over hoge levensmiddelen- prijzen en omdat vooral moeders en jonge mensen bevreesd zijn voor de oor log in Korea. In New York verklaarde Eisenhower Woensdag, dat zijn belofte om persoonlijk naar Korea te gaan als hij tot president wordt gekozen „elk Amerikaans gezin moed heeft gegeven". De Republikeinse en de Democrati sche Partij hebben tezamen reeds twee millioen "ollar aan de verkiezingscam pagne voor het presidentschap besteed. Europees forum der politieke iongeren Het Europees forum der politieke jongeren is gisteren in de Ridderzaal in commissievergaderingen bueen geweest. De vier vicc-presidentcn, die gisteren werden gekozen treden voorlopig als voorzitter van de respectieve commis sies op Het zijn Malfatti (Christen-De mocraat) uit Italië. Loautc (Liberaal) uit Frankrijk, Stray (Conservatief) u t Noorwegen cn Loefberg (Socialist) uit Zweden, De twee grote commissies, po litieke eenheid van Europa en economi sche en sociale vraagstukken, hebben in totaal 59 leden, de beide kleinere com missies zijn samengesteld uit 36 leden. Het aantal erkende afgevaardigden in de jeugd-assemblée bedraagt 188. Ten einde een inzicht te geven in de samenstelling van één der grote com missies, laten wij hier de zetelverde ling volgen: Socialisten 14, Chr. democraten 14, liberalen 12, conservatieven 6, onafhan kelijke Europese jeugd 6, socialistisch»1 jeugd van de Verenigde Staten van Europa 2, federalisten 2 en federalis tische interuniversitaire unie 2. De heer André Philip, algemeen ge delegeerde van de Europese beweging heeft in de economische commissie een inleiding gehouden, waarbij hij de twee hoofdproblemen van deze tijd noemde de soms internationale drang tot industrialisatie in de minder ont wikkelde landen en de betalingscrisis welke zeer storend werkt voor de in ternationale handel. Andere inleidingen werden gegeven door de heer Per Haekkeron, Deens parlementslid en secretaris-generaal van de internationale unie van socia listische jongeren, mr Philip Farine chef van het kabinet van Mauricp Schuman en door dr Leo Schurman voorzitter van de unie van jongf Christen-demoeraten Heden zullen d< rapporten der commissies in de assem blée worden behandeld. (Advertentie. Ing. Med.l De Perzische minister van Buiten landse Zaken, dr Fatemi, heeft gisteren de Zwitserse gezant te Teheran, die thans de Britse belangen in Perzië be hartigt, medegedeeld, dat Perzië er niet mee kan instemmen, dat een lid van het voormalige Britse ambassadepersoneel te Teheran als Brits consul werkzaam blijft. De gezant had het Perzische mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver zocht er mede in te stemmen dat één Britse consul tijdelijk te Teheran zou blijven. Minister Fatemi herhaalde voorts een vroegere Perzische verklaring, dat geen enkele Brit, die tevoren een post in een koloniaal gebied heeft vervuld, voor een Britse diplomatieke functie in Perzië in aanmerking kan komen. De voorhoede van de Vietminh- opstandclingen heeft de Noordelijke oever van de Zwarte Rivier bereikt en versterkte Franse troepen staan aan de Zuidelijke oever opgesteld om het elk ogenblik verwachte offensief op te van gen. Een Franse woordvoerder ver klaarde Woensdag, dat voor elke drie opstandelingen twee Fransen gereed slaan om in de strijd te worden ge worpen. Verwacht wordt, dat de op standelingen zullen trachten door te breken naar Laos, Cambodja en Indo- China's Westelijke buurtstaten. Franse jagers hebben Woensdag in het bergachtige gebied Thai troepen verzamelingen van de Vietminh aange vallen. De strategisch belangrijke weg van Jen Baj naar Nohia Lo, waarlangs de opstandelingen versterkingen aan voeren, is afgesneden. Een aanval der opstandelingen op een Franse post ten Zuiden van Ninh Binh, in de delta van de Rode Rivier is afgeslagen Ook hebben Franse strijdkrachten de post Ben San, 20 km ten Noorden van Saigon, heroverd.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3