Is liften klaploperij of niet? DE VERMISTE OORRING De jeugd geeft antwoord Pim. Pain. Pom in hel nieuwe huis LAXEER-AKKERTJES DAMPO De vergeten categorie Een 13-jarige jongen EEN 18-JARIG MEISJE LIFTEN deide, ÜMMAtie njn Propaganda voor het boek in nieuwe vorm Koningin Elizabeth II nam haar portret in ontvangst Zweden krijgt in 1954 televisie Commissie adviseert tot bouw van twee zenders Pingpongballen in de longen Broekhuizen geklopt Siguret en Carrera waren buitengewoon op dreef Hagenaars reserve in de plaats van Piet Kraak KAREL VAN DER MEER FLUIT DUITSLAND-SAARLAND VIJFTIEN NEDERLANDERS IN RALLYE VAN MONTE CARLO rWdg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken Geestelijk leven Conferenties op „De Haaf" te Bergen BEROEPINGSWERK Wordt U gekweld DOOR. PATRICIA WENTWORTH £uiiteb ttnönaah, Het Radioprogramma DONDERDAG 30 OCTOBER 1952 WEET U lezers en lezeressen, met absolute zekerheid te ver- tellen, hoe we aan het woord „bian- pen" komen? Mijn woordenboek zegt- „etymologie onbekend", maar Piet Breeuwer, uit Zaandijk, die we als tegenstander van spieken leerden waarderen, verzekert mii dat w „„L voor „Bond van Internationale Ailtn" d®"* B i a P - een letterwoord inzenders ondersteunt deze Ba'saglcrs en een der andere „parasieten" verandert, in overeenstemm!" hi' de passagiers" in sport positief te veroordelen is Druk^lL'h'" me zUn °Pvattil>tf. dat deze maken; immers: het woordenboek Lo j We cr ons nict over te rijden met passerende auto's" toe- inzonderhtVa verklaring: „gratis mee- vrijwel geheel vervangen door liften". d «edurende 1940—'45, thans kIap 1 opèrij"*of nt?1'7'Is*" h" t 'verstandig ""T Bcschouw het als jongens? Voor meisjes" Ook als „u Pr mee bezig te houden? Voor Hier volgen drie antwoorden op onze vragen.' Het eerste is van een dertien jarige knaap, die onbekend wenst te blijven. IJe vind. liften geen klaplopen, »ldaar de chauffeur geen extra kosten hoeft te maken voor de mensen, die gratis meerijden. Hij hoeft er immers geen extra ben zine voor te kopen en evenmin an dere benodigdheden. Dat een bestuurder iemand iaat staan, kan ik me best voorstellen, daar het mogelijk is, dat hij haast heeft en ook, omdat er maar al te vaak aanslagen gepleegd worden op chauffeurs. Iets anders vind ik het, als hij kinderen of oude mensen tever geefs hun duim laat opsteken, daar deze toch geen kwaad kunnen uit richten. Onverstandig is het van een meisje alleen met iemand mee te rijden, die ze niet kent. Er lopen immers nog altijd abnormale men sen rond, zodat een ontvoering of iets dergelijks niet uitgesloten is. Om als jóngen mee te rijden is naar mijn mening niet erg, doch het hangt er wel van af, hoe oud je bent. Iemand, die al een jaar of 16 is, kan toch bijna niets over komen? Jongere mensen zou ik het echter niet aanraden. B. v. d. M. Ook een 18-jarig meisje zegt haar mening: rje vraag: „Is liften geoorloofd?", kan volgens mij slechts met een positief „nee" beantwoord Worden. Liften is in geen enkel opzicht goed te praten. Niet alleen omdat er verscheidene gevaren aan verbon den zijn, maar ook omdat het feit zelf: ie speculeren op de welwil lendheid zvatn anderen, iets misse- $RSris. "Er zijn echter mensen', die het liften als een soort sport be schouwen en zich beijveren Zo lang mogelijke afstanden liftend af te leggen, terwijl ze daar ook nog trots op zijn. Natuurlijk is het erg prettig geld uit te sparen, maar dit weegt niet op tegen liet enorm aantal gevaren, dat zo'n autotochtje kan hebben. Vooral voor meisjes, ook al zijn ze niet alleen, is liften onverant woordelijk, immers liften brengt direct gevaar met zich mee. MAYA S. BOUMA. En ten slotte de beschouwing vam een journalist in de dop van 16 jaar: Ante wagen zoeft over de beton- weg. Plotseling zien we daar een lifter staan. „We zullen hem maar meenemen, niet? Een prachtkans voor een nieuw artikel!" Dan staan We stil. ..Goede morgen, mijnheer. U kunt meerijden tot Uitgeest". „Goede morgen, heren, pat treft: ik moet naar Amsterdam". Dan rijden we alweer. „Zou ik u enige vragen mogen stellen?" „Natuurlijk. Ga uw gang". „Waarom lift u eigenlijk en doet u het graag?" „Laat ik beginnen met te zeggen, dat ik niet graag lift, heren. Maar er bestaat voor mij geen andere mogelijkheid om zo af toe eens een weekend thuis te zijn. Mijn ver diensten zijn n.l. zo gering, dat ik de hoge reiskosten niet betalen kan". „Denkt u dat liften klaploperij Is?" „Neen en toch ook weer ja. Mijn verstand zegt me, dat het in myn omstandigheden geen klaploperij is, maar zodra ik in een auto stop, heb ik het gevoel op andermans kosten tc TCizCTt," „Wat denkt u van automobilis ten, die u met een lege wagen voorbijrijden?" „Ik heb altijd de neiging zo iemand uit tc foeteren. Maar toch doe ik het niet, want niemand ts verplicht een lifter mee te nemen. „Vindt u het verstandig te lif ten?" „Ik oind het niet verstandig, maar evenmin onverstandig. Wat jongens en mannen betreft dan. Meisjes en vrouwen zou ik niet aanraden by een alleen rijdende heer in de wa gen te stappen". Ten slotte dit: heeft u enig idee hoe we aan het Woord „Mappen komen?" Eerlijk gezegd niet. Misschien is het een verbastering van „bijstap- pen", nietwaar?" U maakt er zich ook maar met een grapje af. Maar stelt u zich ge rust: 11^ weet het ook niet. A pro vos, als u naar Amsterdam moet tuit u liier tot mijn spijt moeten uitstappen. Goede reis. verder „Dank u." J. BALDER, St. Pancras RHBS klasse 4. 16 jr zlJn meer voortreffelijke ant woorden. Enkele schrijvers zeg gen met Hans Reinders uit Castri- cum dat liften „een minderwaardi ge en beschamende bezigheid" is, „zuivere bedelarij", maar de mees ten zijn minder absoluut in hun oordeel. J. N. Graaff uit Den Hel- T. Weekt b.v. een lans voor de militairen: „daze jongens verdie nen practisch geen cent en willen eens per week toch ook wel naar hun eigen huis en hun eigen stad of qorp, Van het zakgeld kunnen ze het niet doen, dus wat moeten ze dan? In de kazerne blijven of y,;en?" Anderen verdedigen het liften voor ieder, die niet in staat is, een nodzakelijke reis of een va- cantietocht te financieren: „welk kwaad geschiedt cr eigenlijk wan neer de bezitter van een auto, die toch al bevoorrecht is boven de meesten, een jonden zonder geld laat profiteren van zijn luxe?" Maar ook zij vinden in de regel het vragen van een gunst bescha mend; zij zouden willen dat de automobilist in een lego wagen uit zichzelf stilhield, wanneer een zwaar bepakte vacantieganger voort- zwoegt langs 't heren wegen. En zij zijn vrijwel unaniem van oordeel, dat iemand, die in staat is zélf zijn reis te betalen, nóóit moet liften. Ook zjjn er geen meningsverschil len waar liet liften van meisjes be treft. „Wanneer een meisje bij een bestuurder in de auto stapt, kan het gebeuren, dat zij een karakterloos man treft, die haar lastig valt. U begrijpt wel, wat ik hiermee bedoel. Een jongen kan zich tegen zulke laag gezonken individuen beter we ren dan een meisje". Aldus Jan Toes uit Den Helder en met wat andere woorden zeggen de overige auteurs hetzelfde. En het oordeel over de onwillige bestuurders? Men heeft/ een open oog voor het risico, dat de chauf feur loopt, herinnert aan de ge ruchtmakende aanslagen en auto diefstallen van enkele jaren geleden en vindt, dat de automobilist het recht heeft naar eigen inzicht te handelen. Zij, die het liften prin cipieel veroordelen, veroordelen óók de goedhartige bezitter, omdat hij het kwaad in de hand werkt en zij voor op haalt en doorrijdt". Terwijl de voorstanders van liften toch ook niet verder kunnen komen dan tot een gereserveerd vertrouwen van weerskanten. Een van hen noemt als een voordeel voor de automobi list het „opdoen van mensenkennis" en voor de lifter „oefening in vol harding en doorzettingsvermogen, wanneer hij twee uur of langer moet wachten, vóór hij zijn doel bereikt". HE derde kwestie, waarover we van gedachten kunnen wisselen, is de volgende: IS HET GOED, DAT EEN MEISJE ZICH OPMAAKT? WE MOGEN ONS TOCH NIET ANDERS VOORDOEN, DAN WE ZIJN! Laat niet alleen de meisjes, maar ook de jongens hun antwoor den vóór Dinsdag a.s. zenden aan D. L. Daalder, Komlaan 8, Bergen N.-HPapier aan één kant beschrijven! En geef eerlijk je mening. deze ronde luiden 50 56 8 0.892 48 56 7 0.857 50 52 12 0.961 31 52 5 0.596 50 43 8 1.162 25 43 3 0.581 50 64 5 0.781 43 64 5 0.671 50 32 8 1.562 30 32 5 0.937 4 11 en rheumatische pijnen wrijft U weg met (Advertentie. Ing. Med.) De Commissie' voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek heeft 't licht doen zien aan een boekje van Anne H. Mulder „Een Ars Amandi" - de ondertitel luidt: „dat is de kunst van het beminnen van boeken en brui den, vlinders en rotatiepersen, metro's en paradijsvogels, benevens ten reeks suggesties en adviezen om eigendunke lijk en vermetel in de wind te slaan". De bedoeling van deze uitgave is „enthousiasme te wekken voor het vor men van een eigen bibliotheekje, en daartoe een leidraad aan te bieden". Het door de Nederlandse schilder B. van Vlijmen vervaardigde portret van koningin Elisabeth II van Engeland is de vorstin gisteren door de heren G. J L. van der Lande en W. Friedhoff, voorzitter en secretaris van de Neder landse Kamer van Koophandel te Lon den aangeboden. Het stuk werd in olieverf naar foto's vervaardigd en aangekocht door een aantal Nederland se firma's dat onbekend wenst te blij ven. PROF. H. J. WOLTER OVERLEDEN Op 79-jarige leeftijd is gisteren te Laren overleden prof. H. J. Wolter, oud-hoogleraar aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Prof. Wolter behoorde als schilder tot de Larense school. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau en in het Franse legioen van eer. De Zweedse televisie-minnaars, die nu nog moeten afstemmen op een Deens station, zullen in 1954 waarschijn lijk „nationale" programma's kunnen aanschouwen. Een commissie, die be last is geweest met de voorbereiding van experimentele uitzendingen, heeft de regering geadviseerd, twee zenders te bouwen, de ene bij Stockholm, de andere bü TJpsala. Wanneer volgend jaar met de bouw wordt begonnen, kan het eerste sta tion in 1954 in gebruik worden geno men. De zender in Upsala zou dan in 1955 kunnen volgen. De commissie wil de zendtijd voorlopig vaststellen op negen uur per week en na een half jaar na gaan, of het mogelijk is over te gaan tot dagelijkse uitzendingen. Verwacht wordt, dat Zweden dan 30.000 ontvangtoestellen zal tellen. Een ontvanger kost thans 1500 tot 2000 kronen. Specialisten, verbonden aan een ziekenhuis te Lima (Peru) heb ben meegedeeld, dat zij bij be paalde longoperaties gebruik ma ken van pingpongballen om de door het wegnemen van aange taste weefsels ontstane ruimten op te vullen. In verscheidene honderden gevallen heeft men reeds met goed gevolg van deze methode gebruik gemaakt. Tot dusver gebruikte men kunsthars bij dergelijke operaties, doch de prijs van dit materiaal was te hoog. Tijdens de zevende ronde van het tornooi om het wereldkampioenschap driebanden, werden twee wereldre cords geëvenaard. De Fransman Sigu ret evenaarde het wereldrecord hoog ste serie door in zijn partij tegen de Argentijn Friedenthal in één beurt twaalf caramboles te maken. Het re cord staat op naam van de Egyptenaar Soussa sedert '33 te Cairo gemaakt, de Fransman Lagache in September 1938 te Buenos Aires gemaakt en Fuentez (Uruguay) in October 1948 eveneens te Buenos Aires gemaakt. Voorts slaagde de Argentijn Carrera er in zijn partij tegen Criales (Argen tinië) het wereldrecord particulier ge middelde te egaliseren (1.562). Het we reldrecord staat op naam van Fuentez (Uruguay) met 1.562 en werd in Octo ber 1948 te Buenos Aires gemaakt. De uitslagen van Ventura (Spanje) Broekhuizen (Ned.) Siguret (Fr.) Friedenthal (Arg.) Tiedtke (Dld.) Garcia (Chili) Vingerhoedt (Belg.) Monestrier (Urug.) Carrera (Arg.) Criales (Columb.) Voor de oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen F.C Saarbrücken op Woensdag 5 Novem ber in het Olympisch Stadion te Am sterdam is in de plaats van de gebles seerde Kraak de Amsterdammer Ha genaars (De Volewijckers) als reserve keeper aangewezen. De wedstrijd zal om 15 uur aanvangen. De Nederlandse scheidsrechter Ka- rel van der Meer zal, naar wjj verne men, de wedstrijd tussen de Duitse Bondsploeg en Saarland, welke op 19 November in het Stadion te Hamburg wordt gespeeld, leiden. NEDERLAND NEEMT DEEL AAN F.I.F.A. TORNOOI Het bestuur van de KNVB heeft be sloten een elftal af te vaardigen naar het FIFA-jeugdtornooi (voor spelers van 1618 jaar), dat van Maandag 13 tot en met Vrijdag 17 April 1953 in België zal worden gehouden. Daarmee is het aantal inschrijvingen voor dit tomooi tot twaalf gestegen. De KNAC deelt mede, dat zij vijf tien inschrijvingen van Nederlanders heeft ontvangen voor de Rallye van Monte Carlo, welke van 20 tot en met 27 Januari zal worden gehouden. In het reglement voor deze stetrit was de gelegenheid open gesteld voor veertig Nederlandse equipes. De lijst van Nederlandse inschrijvers ziet er als volgt uit: J. F. Schieck, Oud- Beyerland (Renault Fregate); A. Ploeg, Velp, Gelderland (Renault Fregate); Prof. dr ir P. A. van Lammeren, Wa- geningen (Porsche); J. A. J. Heiden- dahl, De Bilt (Peugeot); B. D. Proos Hoogendijk, Amsterdam (Sunbeam Talbot); H. de Rijk, Amstelveen (IFA); J. Hazemeijer, Holten (Mercedes Benz); M. Zorab, Lugano (Lancia Aurelia); F. Hulsker, Rotterdam (Fiat); M. Polle, Halfweg (Opel); E. M. van den Bergh, Amersfoort (Opel); M. Gatsonides, Bentveld (Ford Zephyr) A. Blansjaar, Leidschendam (Borg- ward); Th. J, Koks, Haarlem (Volks wagen); W. Wijnman, Amsterdam (Standard Vanguard). Nog een snelvoetige 7 sjech Er zijn nog meer snelvoetige Tsje chen dan alleen Emil Zatopek. Stanis- law Jungwirth is er namelijk te Praag in geslaagd het wereldrecord op de 1000 meter te verbeteren. Hij noteerde een tijd van 2 min. 21.1 sec., waarmee hij 0.2 sec. onder het oude record bleef dat de Zweed Olie Aberg In Augustus van dit jaar op zijn naam had gebracht. 92. Boer Krelis, dacht niet anders of baron Van Pottum was gekomen om de achterstallige pacht te halen. Maar tot lijn grote verbazing informeerde de baron het allererst naar zijn gezond heid. „Voel je je al weer wat beter, Krelis?" „Ja, meneer de baron, dat gaat wel, maar toch zal het nog wel een maandje duren voor ik de oude ben. En daarom zou ik beleefd willen vra gen, geeft u mij nog wat uitstel". „Kre lis", zei de baron plechtig, „laten we daar niet verder over praten. Je be hoeft mij die pacht nog niet te beta len. Ik scheld je zelfs die achterstallige pacht kwijt. Jij begint mij weer te be talen zodra je beter bent!" De arme boer hapte naar adem. Als het dak naar beneden zou zijn gevallen, had hij niet méér verbaasd kunnen zijn. „Meneer de baron, dat meent u niet!" „Ja zeker, ik. meen het wel en we praten er niet meer over. Wat betekenen die paar cen ten voor mij" Krelis, die de baron al die tijd met open mond had zitten aan staren, liet zijn mond nu met één klap dichtvallen. Zó had hij de baron nog nooit meegemaakt. En al mocht hij ver baasd zijn. de baron zelf was het niet minder. „Ben ik dat nu, die dit alle maal gezegd heeft", mompelde hii half tot zichzelf. „Of is het mijn BETERE IK, dat hier gesproken heeft?" tAdvertentie, ing Med-l Het Provinciaal Centrum der Ned. Herv. Kerk in Noord-Holland boven het IJ, organiseert in November twee weekendconferenties op De Haaf te Bergen. De eerste, op 1 en 2 November, zal gewijd zijn aan „Het protestantisme in onze streek en in onze tijd". Dr A. de Wilde van Nieuwe Niedorp zal spreken over de „Rooms-katholieke machtspoli tiek", ds J. Borghardt van Den Helder over „Het wezen der Hervorming". Al gemene leiding heeft ds J. H. Klein Wassink, van Alkmaar. Op 15 en 16 November volgt een be spreking over „De christen en de poli tiek. de christen in de politiek". Dr J. A. Rasker, van Haarlem, die mede het herderlijk schrijven van de Ned. Herv. Synode over het vraagstuk van oorlog en vrede opstelde), zal „De houding van de christen tegenover de overheid" in leiden, mr A. H. Heering, van Den Haag, beantwoordt de vraag „Hoe ver dedigen wij onze vrijheid?" Leiding ds H. B. Meyboom van Obdam. De eerste conferentie heeft ten doel de houding der protestanten tegenover de r.k. kerk nader te bezien, 'de tweede beoogt nadere bezinning op het vraag stuk van oorlog en vrede. Êredikant met verlof in Nederland. ie classis Rotterdam heeft prep. ge- cxamineerd en beroepbaar verklaard de heer Augustijn te Rotterdam. De heer Augustijn kan het eerste jaar nog geen beroep in overweging nemen, doch hij is bereid des Zondags in de dienst des Woords voor te gaan. GER. KERKEN (ond. art. 31 K.O.): Beroepen te Eindhoven: F. F. Pel» te Almelo. GEREFORM. GEMEENTEN: Beroepen te Leiden: W. C. Lamain, te Grand Rapids (USA). EXAMENS: Aan de V.U. zijn geslaagd voor het prop. examen theologie, de heren A. J. Jels te Amsterdam, H. Molenaar te Wormer en P. Veenhuysen te Ede. Aan het seminarium der Remonstrant se Broederschap is geslaagd voor het prop. examen de heer P. Pels te Voor schoten. NED. HERV. KERK: Aangenomen naar Bedum: L. A. Eigenraam, vicaris te Delft. GEREFORM. KERKEN: Beroepen te LuttelgeestKuinre: H. van Benthem te Holwerd; te Oudewa ter: K. Welbedacht te Scharnegoutum. Aangenomen naar Pajetl (Soemba) voor de missionnaire dienst van de Soembanese kerk en die van de ker ken van de Soembazending: P. G. van Berge te 's Gravenhage, missionnair ADVERTENTIE door rheuinatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar ge bruik regelmatig Toga) Togal zui- bart en maag. Bij apotheek en vert de nieren en is onschadelijk voor drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. (Advertentie. Ing. Med.) 22) „Zie je Mark dikwijls?" Dat hielp, want nu kon ze enige ge raaktheid tonen. „En waarom zou ik niet? O er is geen enkele reden! H ij schrijft komische liedjes en j ij speelt orgel. Dat is een prachtige combinatie Hij hoorde hoe ze hijgde toen ze hem toebeet: „Dat is schandelijk van je, Grant". „Weineen, ik constateer eenvoudig rC'zijn liedjes zijn knap,... als je van zulke dingen houdt". „In orde, hoor.maar ik houd er niet te veel van". u Ik houd er in 't geheel met van, ik heb er niets mee op". Maar je bent wél op Mark gesteld. Wil je me soms vertellen, dat je van hem houdt om zijn persoon alleen? Ze wist, dat hij haar tot een uitval wilde verlokken en zou hem dat genoe gen niet gunnen. Ogenschijnlijk uiterst kalm antwoordde ze: „Als het zo was, zou dat jou niet aangaan; Nu dat zou er van afhangen, omdat, bearlip je je niemand anders kunt trouwen voor je van mij pscheide bent en je kunt me van mij scheiden, •enzjj i k dat mogelijk maak Weer een kleine, ondraaglijke pauze. ,r„i vroee Cecily: „En doe ja dat. oen vroeg Cecily: „O. neen!" „Dan zal Ik maar drie jaar wachten". moeten „Lieve kind! Wat bedoel je met die drie jaar?" „Wel, na drie jaar kan men echt scheiding aanvragen, heeft mr. Water- son gezegd!" „Juist. Hij zei, dat ik na drie jaar echtscheiding kon krijgen wegens moedwillige verlating. Want, zie je, niet ik, maar jij hebt „moedwillig ver laten". en als ik verkoos, me daarin te schikken, zou je er niets, hoegenaamd niets tegen kunnen doen". Nu werd het haar te machtig. Woe dend beet ze hem toe: „Maar je zult scheiden je moet!" „Geen denken aan. Waarom ook? Je verbeeldt je toch niet, dat ik opnieuw ,ou willen trouwen na zulk een on aangename ervaring?" „Dat was het niet!" Die woorden waren er uit voor ze er zelf erg in had en ze hoorde hem lachen. „Niet helemaal? Niet aldoor? Kom, dat is ten minste iets. De bruid zegt tot de bruidegom: „Bedankt voor de mooie herinnering!" Nu waren ze aan de bocht van de weg. Haar adem inhoudend, rende ze weg, de Laan in. 't Bloed klopte haar n de oren en haar hart bonkte. Ze was gekwetst en boos. En nu zou hij we ten.. ja hij wist, dat ze was wegge rend, omdat langer blijven haar te zwaar zou vallen. Maar ze kem niet eens hard genoeg lopen, om thuis te zijn vóór hy haar inhaalde. Toen ze aan het tuinhek morrelde, reikte zijn hand over haar schouder en lichtte de klink op. 't Hek ging open en ze over schreed de drempel, maar hij greep haar vast en een ogenblik later voelde zij zijn wang tegen de hare. „Dank Je wel voor de ruzie, schat", zei hij met een lachje, garf haar een licht duwtje en verdween. ELFDE HOOFDSTUK Frank Abbott kwam laat thuis: als netto resultaat van een lange middag bracht hij een reeks vingerafdrukken uit het houtvestershuis mee, de meeste uit de kamer met het geblokkeerde venster. De afdrukken waren die van twee mensen, een man en een vrouw., sommige ook uit de gang, maar biina alle toch uit die gesloten kaïmer. Bo ven waren geen vingerafdrukken; geen enkel teken verried, dat iemand de oude laag stof ook maar had betreden. ,,'t Is duidelijk, dat twee mensen elkaar in die kamer hebben ontmoet. Ze zijn op dezelfde manier binnenge komen als wij en hebben zich niet om de rest van 't huis bekommerd. Dat i- zo klaar als een klontje. Er zijn in geheel geen afdrukken van anderen zodat er m.i. óf geen moord is ge pleegd óf als dit-wel het geval was de man 't heeft gedaan. Ik vroeg m» zelf af, of hier ook sprake was van eei drama uit jaloezie de één-man-met twee-vrouwen-driehoek. Wat denkt u daarvan? Stel eens, dat Louise Roger? een oude „vlam" van hem was en hen verraste bij hun rendez-vous dat is één van de Franse woorden, waar mijn chef zo 't land aan heeft! Ja. maar hoe heeft ze 't dan klaargespeeld, geen vingerafdrukken na te laten? 't Ant woord op deze vraag zou moeten zijn, dat ze handschoenen aan had". Tijdens zijn „rapport" stond hij naast juffrouw Silver, die in een lage arm stoel was gezeten, 't Was een half uur voor het middagmaal en ze waren al leen in de huiskamer. Van haar brei werk opziend, zeide hij: „Als die vrouw in dat huis was vermoord, zouden er zeker vlekken zijn of sporen, die waren uitgewist". „Dat weet ik, dat weet ik wel", her nam Frank, met zijn elleboog op de schoorsteenmantel leunend. „Maar de gang was schoongeveegd er was een bezem in de keuken en Smith heeft het ding meegenomen om te zien of hij er ook wat op kan ontdekken. De vloerstenen zijn volgens hem niet afge wassen; daar wil hij een eed op doen" „En de zakken voor de haard?" •l „Geen spoor van een bloedvlek". Na even geaarzeld te hebben ging Frank voort: „Er is maar één kleinigheid waarschijnlijk niet van belang". „Ik zou graag weten, wat die klei nigheid is", zei uffrouw Silver. „U kent de gang tussen de keuken en de voordeur. Rechts is de stenen muur on links het zijpaneel van de trap. Welnu, tamelijk hoog op dat hou* is een donkere vlek, die bloed zou kun nen zijnze is nog van jonge datum •n in de bovenste houtlaag gedrongen Smith heeft er wat afgeschrapt, zodal wij er morgen meer van zullen weten ■n dan zullen we moeten nagaan, of de vingerafdrukken van de vrouw door Vlary Stokes zijn gemaakt". Terwijl haar breinaalden rusteloos voortklikten. vroeg juffrouw Sllvei ernstig: „Heb je nog meer voetafdruk ken van haar gevonden?" (Wordt vervolgd) CANTATE „EIN FESTER BURG" van J. S. Bach. Oorspronke lijk in iets eenvoudiger vorm voor een andere gelegenheid ge schreven, heeft Bach deze can tate later bestemd voor de her denking van de Hervormingsdag op 31 October. De tekst is het be kende lied van Luther; de melo die van dit machtige koraal komt op meestelijke wijze gevarieerd telkens terug, in de koorgedeel ten zowel als in de soli. Van de orkestrering zijn liefst vier ver schillende lezingen bekend; nie mand weet, welke de oorspronke lijke is. Zelfs in zijn eenvoudigste gedaante is deze cantate evenwel een indrukwekkend werk. (Don derdag 21.40 over Hilversum I, 402 m VRIJDAG 31 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gram.muziek. U.52 Omroeporkest. 12.30 Land- en Tuinfcouw- mededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.}5 Salonorkest. 13.45 Viool en plano. 14.00 Herdenking Hervormingsdag. 15.15 Voordracht. 15 35 Metropole-Orkest. 16.00 „De invloed van de onderstam bij vruchtbomen", causerie. 16.15 Kamerorkest. 16.45 Gram.muziek. 17.00 Instrumentaal trio. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Fries programma. 18.00 Gram.muziek. 18.10 „Een goed woord voor een goede zaak", 18.15 Lichte muziek. 18.45 Huismuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Re geringsuitzending: „Verklaring en toelich ting". 19.30 Gram.muziek. 19.40 Kapél koor. 20.00 Radiokrant. 20.20 Hervormings- svond. 21.30 Gram.muziek. 21.40 Kamer orkest, vocaal ensemble en solisten. 22.15 Gram.muziek. 22.25 Kunstrubriek. 22.15 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.15 Evangelisatie-uitzending in het Engels. 23.30—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7 00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8 50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram. muziek. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 „Kin deren en Mensen", causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Gram.muziek. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgelspel. 11.25 Radio- feuilleton. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram.muziek. 150!» Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramo- foonmuziek. 13.20 Gram.muziek. 13.50 Idem. 14 00 Voor de huisvrouw. 14.20 Cla- vecimbel-recital. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Sopraan, als en piano. 15.30 Dans muziek. 16.00 Gram.muziek. 16.30 Voorde Jeugd. 17.00 Koorzang. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Socialis tische liederen. 19.15 Gram.muziek. 19.30 „Moreel beraad", causerie. 19.50 Berich ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Vlooi en plano. 20.30 „Benelux", causerie. 20.40 „Leven op de aarde", cau'- serie. 21.00 Metropole-orkest, koor en solisten. 21.4.5 „Het leven betrapt", klank beeld. 22.05 Buitenlands overzicht. 22 20 Lichte muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.30— 24.00 Kamerorkest, Experimenteel Televisieprogramma van de VARA. 20.1521.45: 1. Actualiteit; 2. „Jeugd aan de barre"; 8. „De Ameri kaanse Presidentsverkiezingen"; 4. „The Jubilee Singers"; 5. Weeroverzicht; 6. Documentaire over de haringvissen); 7. Vsrié-T.V.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5