Dinsdag begint de Tweede Kamer met de begrotingsdebatten Was t hoger beroep wel wettig? KLOOSTERBALSEM 3a(nf MeeSfeif Werd Korea in 1949 ontijdig door de VS. ontruimd? BRANDwondeh vlugger 'n. 'Pannetje. Europese jongeren aanvaardden een resolutie over jeugd en politiek Regering uit zich over de achtergronden der langdurige kabinetsformatie Positie minister zeer versterkt DEZE ontwikkeling heeft verschillen de, onderling nauw samenhangende gevolgen. In de eerste plaats zijn de deskundigen, die op aanwijzing of verzoek van de betrokken minister zich op de ministeries of in advies- Dieper liggende oor zaken iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiinniiiiiniinHiffliniiittnHiiimifflimHiiiiiiflHtiiiiHiiiiinniniiiBa Benauwende situatie Het verlangen naar directe actie leidt tot onverschilligheid Streven naar jaarlijkse „Europese dag" Chef transportbedrijf had teveel wanbetalers Dr Egeler keerde uit Peru terug Mannequin veroordeeld wegens meineed Miss Holland dingt mee naar Miss World-titel r~ Niet gewoon en niet ongewoon Ttuet.. MeeSt... Een onvolledig telegram en een geheim rapport Amsterdams Hol staat voor een Salomonsoordeel Albert Einstein's theorie wordt onderzocht De politiek van Pinay is geslaagd Ambassadeur der V. S. bij Mossadeq Zuidslaaf in VN-gesprek contra Sowjets Nieuwe actie van Bevan Zes doden bij aardschokken op Haiti VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 (Van onze parlementaire redacteur) plNSDAGmDDAG zullen in de Tweede Kamer de begrotingsdebatten begin- rn' Z ,m y00rl0piftc van verschillende hoofd stukken der begroting terwtJl in een tweetal gevallen ook de memorie van antwoord van de regering al gereed kwam. In de begrotingscommissies en de afdelingen van de Kamer evenals op de betrokken departementen wórdt in hoog tempo gewerkt. Er is dan ook, zo gaf men ons van bevoegde zijde te verstaan, alle reden om optimistisch te z«n. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden mag worden verwacht, dat de Tweede Kamer nog vóór Kerstmis met de behan deling van de begroting klaar zal komen. Een behandeling, die hoe belangrijk in andere jaren ook dit keer wel van zeer bijzondere betekenis is in verband met de te verwachten breedvoerige discussies over de formatie en de basis van het derde kabinet-Drees. dere woorden, dat bijvoorbeeld de verhoudingsgewijze lange levensduur van onze kabinetten in ernstig gevaar zou worden gebracht. Ter nadere verduidelijking wijzen wij op één facet van het complex van oorzaken, die tot deze ontwikkeling hebben geleid. Door de ontwikkeling van het maatschappelijke en politieke leven sinds het begin van deze eeuw heeft het regeren geleidelijk aan een geheel ander karakter gekregen. Ter wijl ook zeer belangrijke regeringsda den vroeger in het algemeen zonder al te veel moeite en deskundigheid door politiek-geïnteresseerden konden wor den^ beoordeeld, is dit thans geheel an ders. Nu vereisen zelfs on het eerste ge zicht tamelijk eenvoudige beslissingen veelal grondige studie en voorberei ding, met name ten aanzien van de ge volgen. Hetgeen uiteraard mede ver band houdt met het feit. dat de over heid zich thans intensief bezig houdt met het maatschappelijke leven. Bo vendien is de wijze, waarop een geno men beslissing in de practijk wordt uitgevoerd, heden ten dage van veel groter betekenis dan vroeger, aange zien de overheid bij de uitvoering nog een tamelijk grote vrijheid heeft, 7OALS gebruikelijk zijn deze discus- A* sies met behulp van een schriftelij ke gedachtenwisseling tussen de Ka mer en de regering grondig voorbe reid. Uiteraard is daarbij ook nogal wat aandacht geschonken aan de lange duur van en de verwikkelingen rond de formatie. En de regering beaamt in haar zojuist verschenen memorie van antwoord, dat een en ander ongetwij feld een onbehaaglijke indruk heeft gemaakt en dat het landsbelang met een snellere oplossing zou zijn gediend geweest. In dit verband wijst de regering op de moeilijkheden, die uit de veelheid van partijen ten onzent en uit de on derlinge verhoudingen tussen deze voortspruiten. En vervolgt dan: ,.De moeilijkheden worden groter door de toenemende gewoonte, dat Kamerfrac ties bij het overleg omtrent de forma tie niet enkel het ontweroprogram be oordelen, maar ook gekend willen worden in de verdeling van de porte feuilles en de keuze van personen. Toegegeven moet worden, dat deze .verdeling en deze keuze onder bepaal de omstandigheden van nog meer be lang kunnen zijn dan de formuleringen van het ontwerpprogram. Het is dan ook begrijpelijk, dat fracties, of althans fractievoorzitters, met wie overleg wordt gepleegd, enig inzicht willen hebben in hetgeen te dien opzichte te verwachten is. Menen de fracties ech ter hierin medezeggenschap te moeten hebben, waarbij zij dan allicht weer tegenover elkaar komen te staan, dan worden daardoor de verhoudingen scheef getrokken, terwijl de formatie ernstig kan worden bemoeilijkt." Na nog enkele meer feitelijke be schouwingen te hebben gegeven, be sluit minister-president dr Drees deze onmerkingen met het uitspreken van de hoop, dat in de toekomst uit de op gedane ervaringen lering zal worden getrokken. rjP zichzelf onderschrijven wij de wens van dr Drees ten volle. De vraag dringt zich echter op, waarom in het allerjongste verleden de verde ling der portefeuilles en het aanzoeken van personen bij de besprekingen over de kabinetsformatie zijn betrokken ge worden. Hier ligt immers het grootste ver schilpunt tussen de jongste formatie en de formaties van vóór 1940. En de ontwikkeling in dit opzicht is zó spre kend. dat moet worden gevreesd, dat alleen maar een wijziging in de manier van formeren tot volstrekt niet beoog de resultaten zou leiden en dat met de nadelen ook de voordelen van de Nederlandse wijze van werken over boord zouden worden gezet. Met an- STUNTS NATUURLIJK herinnert u zich nog wel die pastoor, die onlangs in de Seine is gedoken? Welnu, hij duikt nog best, hoor, en zijn ideaal een kerk bij elkaar te springen is al bijna werkelijkheid gewor den. Hij treedt in vele plaatsen op en overal huivert het publiek. Maar het betaalt! TOCH mdg ik die pastoor ©el. doet het eens anders dan we Hij. mBe leend zijn. Zijn ambtgenoten hou den donderende bedelpreken en de regeringen laten het u gewoon be. talen, als er ergens geld voor no dig is. Maar waarom geeft minister Witte niet een nummertje koord dansen weg, boven het Binnenhof; als hij geld nodig heeft voor zijn 50.000 woningen? WAAROM wil minister Staf niet op het Plein 1813 te Den Haag met een beer vechten, teneinde geld in te zamelen voor de aanschaffing van een eskadrons zware tanks? En is het van minister Beel dan soms teveel gevraagd, als hij in de. kwaliteit van goochelaar gaat optreden voor het paleis aan de Lange Voorhout, met de bedoeling een fonds te stichten voor werk loze voetballers? (De droeve slachtoffers van het Zondagssport- verbod). JJAN willen we voor de reeds grij zende minister Drees nog volstaan met het befaamde marmotje, waar mee Z.E. langs de huizen kan tren- xingtnu: „./uTjrouio wil je me. rnurremorjes zien?", zulks ten bate van een preniievrij staatspensioen. En voor prof. Kernkamp, die onze overzeese rijksdelen onder' zijn hoede heeft, hadden we een wa- jang-wongvoorstelling geprojec teerd. pEN heerlijke tijd zouden we tege moet gaan. De ministers zouden eindelijk eens dingen doen. die aller aandacht zouden hebben. Die nota's, memoranda, resoluties en memories van antwoord spreken toch al zo weinig tot de verbeel ding. Tja, schone dagen zouden het zijn. We zouden onze ministers dubbele salarissen en driedubbele pensioenen geven. Maar ja, ze doen 't tóch niet.... colleges met de voorbereiding 'van een bepaalde maatregel bezighouden, vol strekt onmisbaar geworden. In de tweede plaats is de positie van een minister tegenover zijn ambtgeno ten, wanneer een onder zijn leiding voorbereide maatregel in de minister raad wordt besproken, een andere dan vroeger. Alle ministers zijn immers met werk overladen, zodat hun de tijd ontbreekt zich diepgaand met niet on der hun ministerie vallende zaken be zig te houden. Bovendien missen zij de bijzondere kennis en voorlichting om de door anderen voorgestelde maatre gelen volledig te kunnen beoordelen Met als gevolg dat, als eenmaal de al gemene richtlijnen zijn vastgesteld, de voorbereiding en de uitvoering van concrete maatregelen goeddeels aan de betrokken minister wordt overgelaten In de derde plaats is ook de verhou ding tussen een minister en de Ka mers grondig gewijzigd. Met name de nu zo gewichtige voorbereiding, maar ten dele ook de uitvoering gaat buiten de Kamers om. De moeilijkheden, die de Kamers ondervinden, werd enkele jaren geleden wel bijzonder duidelijk gedemonstreerd, toen de Tweede Ka mer bij de voorbereiding van een door haar gewenste wijziging in een belas- tingontwerp de hulp moest vragen van een hoge ambtenaar van het ministerie van financiën. LIET bovenstaande maakt duidelijk, dat en hoe de positie van de individuele minister in alle opzichten zeer aanzien lijk is versterkt. Dit vérkiaart tevens, waarom de bij formatie-besprekingen betrokken fracties ten aanzien van de verdeling der portefeuilles en de vdor deze portefeuilles aan te zoeken perso nen in toenemende mate zekerheid wil len hebben alvorens tot definitieve me dewerking te besluiten. Het spreekt welhaast vanzelf, dat al leen maar een andere methode van for matie in deze voor het voortbestaan van onze democratische staatsinstellingen zo benauwende situatie geen wijziging kan brengen. Wil men in ernst ook in de toekomst een gezonde volksinvloed op het regeringsbeleid handhaven 'en ver sterken, dan zullen ook en vooral an dere maatregelen nodig zijn. Waarbij men bijvoorbeeld zou kunnen denken aan het instellen van fractie-secretari aten, balast met het verschaffen van deskundige voorlichting aan de leden van een fractie. UET EJROPEES FORUM der politie- ke jongeren, dat gisteren in plenai re zitting in de Haagse Ridderzaal bij een was, heeft na ampele debatten een resolutie van de tweede commissie over de jeugd en de politiek goedgekeurd. In deze resolutie wordt de onverschil ligheid van de jeugd voor de politiek een algemeen verschijnsel genoemd, waarvan de voornaamste oorzaken zijn: het verlangen naar directe actie bij de jeugd, het langzame tempo van het de mocratische apparaat, het vaak verwar rend karakter van de politieke activi teit, de verscheidenheid van belangen sferen, waartoe de jeugd in de moder ne maatschappij wordt geroepen, en de onvoldoende leiding in de burgerlijke maatschappij met betrekking tot de na tionale en internationale democratische lichamen. Gevraagd wordt aan de per- tijen om zo mogelijk haar politiek aan de neiging tot actie bij de jeugd aan te passen, de jeugd een werkelijke ver antwoordelijkheid in eigen kring te ge- en beter met Akker's Klooster balsem, die de wond zuivert, ontsteking voorkomt en de groei van de nieuwe huid bevordert: GEEN GOUD ZO GOED' (Advertentie Ing Med Groot bedrag verdween in eigen zak Vijf en dertig duizend gulden heeft de chef van het Rotterdamse kantoor van een internationale transportorgani satie in twee en een half jaar tijds ver duisterd. Dat is gebleken, toen dezer dagen een accountantsonderzoek in de boekhouding van het kantoor werd in gesteld. De chef had het tekort steeds gewe ten aan het feit, dat er zoveel wanbeta lers waren. De vracht, die met bestem ming Den Haag te Rotterdam binnen kwam, liet hij door plaatselijke expedi teurs bezorgen, maar het geld, dat zij hiervoor ontvingen, stortte hij niet in ae kas. Een enkel maal, wanneer er een tekort werd ontdekt, betaalde hij iets van zijn schuld af, om de achterstand in te halen, maar het gat werd steeds groter. De accountant kreeg argwaan, toen bleek, dat bij het Amsterdamse kantoor van deze maatschappij veel minder wanbetalers waren. De chef is door de politie opgesloten. Luxemburgse onderscheiding voor pro'. Rutten De oud-minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th Rutten is door de Groothertogin van Luxemburg onderscheiden met het grootkruis van de Orde van de Eiken kroon. ven en te trachten alles uit de politiek der-partijen te verwijderen, dat de weer zin en 'het wantrouwen van de jeugd zou oproepen. Voorts wordt in de resolutie aan de nationale politieke partijen gevraagd, een wezenlijke plaats in te ruimen voor de vraagstukken van de éénwording van Europa. De wens wordt tot uiting gebracht jaarlijks een „Europese dag" óp een vastgestelde datum te houden. Tevens werd besloten om, teneinde misverstanden te voorkomen onder de vele talen sprekende afgevaardigden, het woord „federation" te vervangen door, „European community". Nederlands hoogterecord op de Nevado Huantsan Met het KLM-toestel uit Havana is gisteren op Schiphol aangekomen dr C G. Egeler, leider van de Nederlandse Andes-expeditie, die in de Zuidelijke Cordillera Blanca (Peru) geologische onderzoekingen heeft verricht en eni ge tot nog toe onbestegen toppen heeft beklommen. Met de beklimming van de 6395 meter hoge Nevado Huantsan werd een Nederlands hoogterecord ge vestigd. Dr Egeler werd op Schiphol ontvangen door bestuursleden van de Koninklijke Nederlandse Alpenvereni ging en van het Koninklijk Aardrijks kundig Genootschap. De onderzoeker vertelde o.m.. dat zijn reisgezel, de heer De Booy, die thans in Bolivia vertoeft, bij het „nemen" van een af grond zeventig mejar in de diepte was gestort, doch in zachte sneeuw was terechtgekomen, waardoor hij geen noemenswaardig letsel opliep. Ver schillende nachten werden in de open lucht bij twintig graden vorst doorge bracht. Haar huis werd gebruikt als speelgelegenheid Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisterochtend de 28-jarige mannequin L. F. K. uit Amsterdam wegens mein eed, afgelegd in een strafzaak betref fende hazardspel, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Dit arrest is conform de eis gewezen en vormt een bevestiging van het vonnis, dat de recht bank verdachte in eerste instantie had opgelegd. In de strafzaak betreffende het ha zardspel had de mannequin aanvanke lijk als getuige onder ede verklaard, dat in haar huis aan de Jan Luyken- straat slechts roulette werd gespeeld door haar eigen kennissen en bovendien, dat na afloop iedereen zijn geld weer terugkreeg. Later moest zij op deze verklaring terugkomen en bekennen een meineed te hebben afgelegd. De 19-jarige Amsterdamse mannequin Sanny Weitner, die bij de Miss Hol landverkiezingen in Februari 1951 de tweede prijs behaalde, zal morgen naar Engeland reizen om aldaar deel te ne men aan de verkiezing van Miss World. Zij neemt dus de plaats in van Betty van Proosdij, die dit jaar gehuwd is en dientengevolge niet meer aan de verkiezing van Miss World mag deel nemen. Sanny Weitner zal per vliegtuig ver trekken, daar zij als één der weinige deelneemsters aan het schoonheidscon cours door de B.B.C. zal worden ge ïnterviewd in het programma „ln Town Tonight". DEN zeventienjarig meisje te Macara Zuid-India) heeft thans al sinds een half jaar niet gegeten of gedron ken. Ze Is volkomen ge zond en verricht de nor male huishoudelijke werkzaamheden. Zelfs verliest ze niet aan ge wicht. Artsen hebben het kind onderzocht en niets abnormaals gevon den buiten het feit, dat zq geen voedsel nuttigt. p\E fakir Rayo, die in Parijs vijf-en-veertig dagen heeft doorgebracht met zijn uitgestoken tong aan een houten paaltje genageld, heeft iets nieuws op zijn program. Hij wil een jaar door brengen in een grote gla zen fles, waarin slechts een kleine spleet zal zijn aangebracht voor de toe voer van verse lucht en voedsel. IN de omgeving van de Boheemse plaats Kowe- prus is een uit de vijf tiende eeuw daterende werkplaats van valse munters gevonden. 1/ APITEIN Mitsuo Fut- sjida leidde op 7 Dec. 1941 het Japanse bom bardement op de Ameri kaanse basis Pearl Har- bor. Na de oorlog werd hij tot het christendom bekeerd en thans zal hij te San Francisco een op leiding voor missionari» volgen. nE Britse vliegtuigfa- u briek Folland Air- craft werkt op het ogen blik aan. de vervaardi ging van een zeer licht jachtvliegtuig, dat ee» snelheid moet ontwikko len, groter dan die van het geluid. MEESTER'S HET FIJNE SAKSISCHE LEVERWORSTJE VLEES WARENFABRIEIC J. MEESTER N.V. WUHE Advertentie, ing. Med.) nE KOREAANSE kwestie speelt ook op het veld, waarop de Amerikaan se verkiezingsstrijd wordt gespeeld een uitermate belangrijke rol. Het regent verwijten over en weer en speciaal Truman en z(jn regering, die tenslotte steunen op 't democratische bevolkings deel, moeten heel wat door de Republi keinen afgevuurde Korea-pijlen trach ten te weerstaan. Het spreekt vanzelf, dat verklaringen en onthullingen wor den gelanceerd. Zo verklaart het bekende Ameri kaanse weekblad „Time" dat het door de afdeling Verre Oosten van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken opgestelde en op 23 Maart 1949 door president Truman ondertekende besluit om de Amerikaanse bezettings troepen uit Zuid-Korea terug te trek ken. was gebaseerd op een onvolledig weergegeven telegram van generaal MacArthur, de toenmalige comman dant van de Amerikaanse strijdkrach ten in het Verre Oosten en opperbe velhebber der geallieerde bezettings troepen in Japan. „MacArthur seinde in Januari 1949 aan Washington, dat de door Amerika nen opgeleide Zuidkoreaanse troepen slechts in staat waren de orde in het land zelf te handhaven, doch dat zij niet in staat waren afdoende tegen stand te bieden aan een inval uit het Noorden. Hij voegde hieraan toe, dat Amerikaanse troepen in Korea hun voor dat tijdstip geldende opdracht bijna hadden vervuld en dat zij konden worden teruggetrokken", aldus „Time", dat vervolgt: „De deskundigen voor het Verre Oosten van het ministerie van buitenlandse zaken hebben even wel geen aandacht geschonken aan MacArthurs waarschuwing, dat de Zuidkoreanen niet het hoofd zouden kunnen bieden aan een inval uit het Noorden des lands. Zij lieten dit ge deelte van MacArthurs telegram weg uit het besluit, dat zij voor de presi dent opstelden en dat door hem werd ondertekend". „President Truman zegt", aldus „Ti me", „dat de Amerikaanse troepen werden teruggetrokken aan de hknd van een uiterst geheim memorandum van de commissie van Amerikaanse stafchefs, dat in 1947, toen generaal Eisenhower chef van de generale staf van het leger was, werd opgesteld. Dit is onjuist. Truman nam zijn uite'nde- lijke beslissing aan de hand van een onvolledig weergegeven telegram van generaal MacArthur en wel op 23 Maart 1949". TIME" brengt voorts het reeds eer- der genoemde en van 1947 date rende speciale rapport van generaal Albert Wedemeyer, dat hij voor het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken opstelde, in herinnering. In dit rapport verklaart Wedemeyer onder meer: „Het terugtrekken der Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid- korea zou leiden tot een bezetting van dit land, hetzij door Sowjetrussische troepen, hetzij en dit schijnt waar schijnlijker door militaire eenheden, die de Sowjets in Noord-Kdrea hebben opgeleid." „Time" besluit: „De inhoud van Wedemeyers rapport werd eerst vee! later openbaar gemaakt en de generaal heeft Woensdag verklaard, dat de commissie van Amerikaanse stafchefs het niet ter inzage heeft gekregen." Uit honderd vijftien inzendingen werd het ontwerp van de architect Frank Heath gekozen voor de bouw van een nieuw stadion te Melbour- ne (Australië). Het is bestemd voor de Olympische Spelen van 1956. Het stadion zal 125.000 toeschou wers kunnen bevatten pjET Amsterdamse gerechtshof zal in de komende veer tien dagen een jSalomonsoordccl moeten vellen in de vraag, of er in een rechtszaak al dan niet wettig hoger beroep is aangetekend. Reeds nu is duidelijk, dat zich in deze kwestie zeer ongewenste feiten hebben voor gedaan, waarvan een verdachte de dupe kan worden. Er blijken gerechtelijke stukken te zijn ondertekend door personen, die daartoe in het geheel niet bevoegd waren en op plaatsen, di» de wet daarvoor zeer duidelijk niet aanwijst. Onwettige akten in stratzaak JN Augustus werd door de Amsterdamse rechtbank een jongeman wegens ver duistering veroordeeld, die nooit eerder met de justitie in aanraking was geweest. Terug in zijn cel kwam een griffie-ambte naar bij hem, die hem vroeg, of hij afstand wilde doen van hoger beroep en hem na een bevestigend antwoord een papier ter tekening voorgeleide. De ver dachte tekende, zonder er van doordrongen te zijn wat hij nu precies met zijn handtekening bekrachtig de, zo verklaarde hij thans voor het Hof. De ambte naar signeerde de akte eveneens. Hier bleek tevens, dat de betrokken ambtenaar in hét geheel niet bevoegd was geweest tot deze handeling, zodat men naar het oordeel van de president kon spre ken van een valse akte. Een paar dagen later maak te de raadsman van de jon geman duidelijk, dat deze wel degelijk in hoger be roep wenste te gaan. Een griffie-ambtenaar, die wel bevoegd was, ging naar het Huis van Bewaring cn sprak met hem, waarbij bleek, dat de jongen inder daad zo van streek was ge weest, dat hij niet meer had geweten wat hij deed. Ook hierop had de presi dent uiteraard aanmerkin gen. Hij meende, dat een akte als deze van zoveel be lang is. dat alles moet wor den gedaan om te bereiken, dat geen verdachte afstand van beroep doet zonder dit te hebben overwogen otf zelfs maat te weten. De bevoegde ambtenaar tekende ten slotte, terug gekeerd op de griffie, een akte, waarin de verdachte hoger beroep aantekende. Bovendien werd nog een stuk opgemaakt, volgens hetwelk ook de officier van justitie in appèl ging, maar deze bleek het stuk zelfs nooit te hebben gezien. Zo kwam het, dat het Am sterdamse hof niet meer wist, of er nu geldig beroep was aangetekend of niet. De procureur-generaal meende van niet en vond, dat de termijn intussen was verlopen. Hij nam het de verdachte zeer kwalijk, dat deze een stuk had getekend zonder te weten wat er in stond. Het hof kon in raad kamer niet tot een beslis sing komen en zal er nu veertien dagen over den ken. Over de buiging in het sterrelichi Prof. Albert Einstein heeft in 1916 beweerd, dat de sterren zich niet bevin den op de plaats, waar zjj schijnen te staan. Dat zou volgens hem het gevolg zijn van het feit, dat het licht, dat de sterren naar de aarde zenden, door de aantrekkingskracht van de zon wordt afgebogen. In de sterrenwacht van Yale University te New Haven (Conn., VS) wordt deze theorie thans onderzocht. Er zijn reeds proeven genomen, waar bij bleek, dat de afwijking groter was dan Einstein had voorspeld. Thans worden vier foto's door middel van me tingen nauwkeurig onderzocht. Twee ervan zijn gemaakt te Khartoem tij dens de zonsverduistering in Februari van dit jaar, de andere op dezelfde plaats twee maanden later, des nachts. Op deze wijze kon men gelijke foto's maken van hetzelfde stuk hemel. Men gaat thans met de modernste meetin strumenten na, of de sterren inderdaad allemaal op dezelfde plaats staan. Over enige weken hoopt men het onderzoek te beeindigen. Hei Franse prijspeil is sinds Maari gedaald De Franse regering acht haar econo mische politiek een succes. Volgens de staaatssecretaris voor economische za ken, Tony Revillon, zijn de prijzen naar de maatregelen, die de regering begin Maart heeft genomen, gemiddeld met 1.6 pet gezakt. Verleden jaar stegen ze voor gebruiksgoederen in dezelfde pe riode met 7.5 pet, voor levensmiddelen met 5.2 pet. Vermindering van de invoer heeft tot een verbetering in de handelsbalans van vijftig procent geleid. De regering streeft ernaar, voldoende voedsel aan te voeren zonder de producenten te scha den. De Amerikaanse ambassadeur in Per- zië, Henderson, en de directeur van het „punt-vier"-program voor Perzië, War- ne, zijn gisteren door premier Mossadeq ontvangen. Het parlement van Perzië heeft een wet goedgekeurd, die de regering mach tigt een vervolging tegen de ex-premier Ghavam Es Soeltaneh in te stellen. De regering stelt hem verantwoordelijk voor de troebelen tussen 18 en 21 Juli, waarbij meer dan 20 personen omkwa men. In het gebied om Teheran met een straal var. 50 tot 80 km is de noodtoe stand afgekondigd. Op het platteland hebben zich moeilijkheden voorgedaan tussen boeren en landeigenaren naar aanleiding van de invoering van agra rische hervormingen. Lonen in saiellieilanden In de trustschapscommissie van de V.N. is het tot een botsing gekomen tussen de Sowjet-Unie en Wit-Rusland enerzijds en Joegoslavië en de voorzit ter, de Argentijn Munoz, anderzijds. In bet debat over de niet-zelfbesturende gebieden zei de Joegoslaaf Djerda, dat de lonen in koloniale gebieden voor in heemsen lager zijn dan voor blanken. „Een dergelijke toestand bestaat in de satellietlanden van de Sowjet-Unie", aldus Djerda, „waar de Sowjets beter betaald worden dan de inwoners". De afgevaardigden van de Sowjet- Unie en Wit-Rusland protesteerden heftig tegen deze uitlating. Zij wensten, dat Munoz de spreker het woord ont nam. De voorzitter liet Djerda echter uitspreken, _zeggende dat de andere af gevaardigden desgewenst na hem het woord konden krijgen, maar het debat niet mochten onderbreken. Bevan en zijn aanhangers, die aan het ultimatum der leiding van de Labour- partij om niet als afzonderlijke fractie in het parlement op te treden gehoor gaven, hebben thans nieuwe activitei ten buiten het parlement aangekondigd. Bevan en enkele van zijn belangrijkste aanhangers zullen op 23 November in een groot Londens theater op een ver gadering het woord voeren. Volgens te New York ontvangen be richten hebben zich van Maandag tot Woensdag in Haiti vier aardbevingen voorgedaan, tengevolge waarvan zes personen de dood vonden en vijftig ge wond werden. Er zijn ruim duizend dak lozen. De materiële schade wordt od 50.000 dollar geraamd. J

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 9