Winterse rust in oefenkamp „De het Amphibisch Mok" DE FILMS VAN DEZE WEEK ORCAM Personeel zeegaande vloot nu 4000 man, straks veel groter Netto opbrengst van bridgedrive voor GMF bedroeg f 240,95 de zware 't staat als'n pool boven water... MARINIERS IN ACTIE OP DE KUST VAN TEXEL Nog éénmaal het bevel:Vastvuren MET het einde van de maand Oetober is voor het amphibisch oefenkamp „De Mok" op Texel een periode van rust ingegaan. Niet alleen de rust, die ken merkend is voor de sfeer na een zware oefening, maar ook de rust van de na- herfst en de wintermaanden. Van begin April tot eind Oetober bevinden zich. behalve de circa honderdvüftig man permanent personeel, steeds een kleine driehonderd mariniers voor een meer speciale vorming gedurende vier weken in het kamp. Z(j hebben dan hun eerste militaire vorming in Doorn reeds achter de rug. Sommigen van hen, die in de derde pliase van hun opleiding (de eigen lijke specialisatie) „opgaan" voor mitraillist of mortierist, zien „De Mok" nog voor een tweede maal, wanneer zij zich op de gevechtsschietbaan van het kamp verder bekwamen. Maar voorlopig is het met de bedrijvigheid in en bij „De Mok" gedaan. Slechts ongeveer zestig man blijven achter voor de „oVerwintering" Haven van Den Helder weer onder controle Memorie van Antwoord Marinebegroiing Overdien'- periode zal korter worden Aanbesteding van het Roode Kruis gebouw „Marmag" treedt op in de Marine-cantine IN HET KORT Tivoli: „Een geschonden Rosing-Westerik bereikte hoogste percentage „Formosa"het toneel van geanimeerde strijd Tussen Haaks en Kuifje Witte: „Dr. Knock" Bazar Lutherse kerk ZATERDAG 1 ypVEMBER 1952 TIJDENS de laatste oefening landden twee versterkte infanteriepelotons mariniers op de voet van de „Stuifdijk" in de Zuidoosthoek van Texel. De „vijand" had reeds gevoelige verliezen geleden. Een belangrijk radafstation werd door middel van een rubberboot actie buiten gevecht gesteld. Straalja gers en een oorlogsbodem hebben een zware bunker, die voor de gelande (roe pen één der belangrijkste verzetshaar- den belooft te worden, onder vuur ge nomen. In de aanval LIET eerste peloton, dat met de eerste landingsgolf op „Uur U" op het strand is gezet, komt in stelling achter de duinen op de rechter flank, in de buurt van de plaats, waar zich het thans verwoeste radarstation oevindt. De mitrailleursectie en de bazooka- ploeg, die deel uitmaken van dit pelo ton, brengen vuur uit op de bunker. Twee van de drie geweergroepen. die het tweede peloton vormen, zetten kracht bij aan de aanval. Een mortier- groep komt met brisant- en rookgrana- ten in actie. Achter de duinen op de rechter flank is een bazooka, een antitank-raket buis, in stelling gebracht ANDER de huidige omstandigheden menen wjj er bezwaar tegen te moe ten maken détailgegevens over de sterkte van de Kon. Marine te moeten verstrekken, deelt de minister van Marine mee in de zojuist verschenen Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de ontwerp-begroting 1953 van zijn departement. Wel wilde hij op vragen van enkele Kamerleden mede delen, dat de getalsterkte van de vloot in het laatste jaar geen wijziging van belang heeft ondergaan. Het personeel der zeegaande vloot zal in het jaar 1953 ongeveer vierduizend man bedra gen. Dit aantal zal aanzienlijk hoger worden naarmate de afbouw gereed komt van de nieuwe vlooteenhcden en de sterkte der opleidingen kan ver minderen. TN INDONESIë zelf vertoeven geen marine-onderdelen meer. Terugtrek king van het personeel van de afd. Zeemacht van de militaire missie in Indonesië ligt voorshands niet in het voornemen. De concentratie van het in Nieuw-Guinea aanwezige marineperso-, Heel is gegrond op krijgskundige en economische overwegingen en is uiter aard tegen niemand gericht. Tot terug roeping van Hr Ms „Piet Hein" uit de Koreaanse wateren zonder een ander oorlogsschip daarvoor in de plaats te stellen, zoals door enkele leden was verzocht zal niet worden overgegaan. De kosten van deelneming aan de strijd ln Korea zijn begroot op ongeveer drie millioen gulden. Bij de door zeer vele Kamerleden geuite lof aan het adres van de militairen der zeemacht, die een taak 'in de Koreaanse wateren vervul len, sluit de minister zich gaarne aan. Maatregelen zijn genomen of voor bereid om in tijden van spanning de koopvaardijschepen zo snel mogelijk ven een defensieve (militaire) uitrus ting te voorzien. Het aanhouden van vrijwillig die nend marinepersoneel na eindiging van het dienstverband is geen gevolg ge weest van stagnatie in de verwerkelij king der na-oorLpgse personeelsplannen, doch van het feit, dat tijdens de oor logsjaren geen toevloed van nieuw per soneel kon plaats vinden. Dit vacuum moest worden opgevangen. Er is echter in het belang der betrokkenen steeds naar gestreefd, de „overdien"-periode zo kort mogelijk te houden. Thans is het stadium bereikt, dat het ontslag een jaar na diensteindiging kan'worden verleend. De minister hoopt, dat men zo spoedig rrfcgelijk tot de normale pro cedure in deze zal kunnen terugkeeren. Een vlammenwerperploeg brengt, na een omtrekkende beweging, vuur uit op een zware bunker, écn van de belangrijkste vijande lijke verzetshaarden. De derde geweergroep van dit tweede peloton versterkt met een vlammen werperploeg en een vernielingsgroep, heeft een andere taak. Zij concentreert zich op de linker flank, splitst zich af en verlaat het zachtgele strand om on der langs de beschoeiing van blauw zwart bazalt in Zuidwestelijke richting op te trekken. Een omtrekkende bewe ging. die de groep dwars van de vijan delijke bunker brengt. De (nog steeds denkbeeldige) vijand wordt geacht, zich voor het grootste deel achter de bunker te hebben terug getrokken. Het vuur van de rechter flank wordt hogerop gelegd. De stoot- ploeg van links gaat tot de aanval over. De vlammenwerper noodzaakt een eventuele laatste verdediger, de poor ten van de bunker te sluiten en het vuren te staken. Spoedig nadat de springlading, die Marinier III Van Bruggen behendig in het bolwerk heeft geworpen, tot ontploffing is gekomen, klinkt het bevel: „Vastvuren". Een on- onewone stilte treedt in. Men zal zich verder tot zuiveren bepalen. Het doel, de herovering van de con trole op de haven van Den Helder ter voorkoming van veel kwaad, is bereikt. Gistermiddag is in hotel Bellevue in het openbaar aanbesteed de bouw van een Roode Kruis-gebouw te Den Hel der, dat onder architectuur van de he ren J. Peters en ir B. Roelofs zal ver rijzen naast de o. 1. school aan de Ban- kastraat. De volgende aannemers schreven in: Gebr. Kersbergen f 40.410, M. C. v. d. Plas f 40.440, W. Veenstra en Zoon f 40.440, P. Vermeulen f 40.440, K. de Klerk f 41.525, W. Steeman f 41.550, H. Lont, Hippotytushoef f 41.945, S. Kok, Heiloo f 42.200, G. Reijers f 42.425, P. Tuin, 't Zand f 42.947, J. Kingma en Zoon, Middenmeer f 431330, Jl dé Wit f 43.925, C. Boerdijk f 44.149, Jac. Bak ker, Hippolytushoef f 44.313, H. Toes, Schagerbrug f 44.390, fa Modder en Cuperus f 44.950, gebr. Smit f 44.990, Minnevoo en Walboom f 45.150, fa. V. d. Wouw f 45.950, C. van Essén f 46.270, gebr. Smit, St. Pancras f 46.446, gebr. Riemer f 47.180, H. de Boer, Anna Paulowna f 47.562. G. Groot f 50.800, I. v. d. Meulen, Hippolytus hoef f 58.324, W. C. Koppen f 72.835. Het revue-gezelschap van „Marmag", de vereniging van personeel der Ma rinemagazijnen, komt op Woensdag avond 5 November in de Marinecanline voor het voetlicht met een programma ten bate van het Marine-sanatorium fonds en de afdeling „Gezinszorg" van de V.B.Z. Na afloop wordt gedanst met medewerking van de Hawaiian-band „De Busschieters". De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. G. H. D. Bettink, Timorlaan 15, tel. 2890 en dr M. C. Vroom, Plantsoenstraat 11, tel. 2485. Het wekelijkse spreekuur van „Ze- denopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek Beth, Spoorstraat 9, tel. 2150 (ook na zes u.). Vanmiddag om twee uur begint in het Ti'voli-theater een voorstelling van het ..Kindercircus Elleboog" ten bate van Pro Juventute. Morgenochtend om half elf spreekt de heer Sam de Wolff in de bovenzaal van café „Postbrug" voor de Humanis tische Gemeenschap. Morgenavond om half acht houdt de heer Willem van Iependaal in Casino zijn uitgestelde lezing voor het Insti tuut voor Arbeiders Ontwikkeling. Morgenavond om half acht begint in de Nieuwe kerk aan de Weststraat de eerste maandelijkse jeugddienst van de Ned. Herv. Gemeente. (Adverten' De Nederlandse titel van de film, die tot en met Maandagavond in het Tivoli-theater wordt vertoond, dekt niet de inhoud, suggereert alhans iets anders dan de toeschouwer in werke lijkheid wordt geboden. Dat is maar goed, al zullen er gisteravond in Ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen werd in restaurant „Formosa" een bridge-drive gehouden, waaraan, over zeven lijnen verdeeld, zeven en zestig paren deelnamen. In zijn openingswoord bracht de heer L. H. Quant onder meer dank aan de eigenaar van „Formosa", de heer G. van Baaren, die voor deze gelegenheid zijn zaal gratis beschikbaar stelde. Niet minder waarderend liet de spreker zich uit over de schenkers van de prijzen en het comité uit de plaatse lijke bridgeclubs, dat de technische leiding van de drive op' zich had genomen, lie netto opbrengst van deze avond bedroeg 240,95, die ongetwijfeld een wel kome versteviging voor de kas van de GMF betekende. Zoals dat bij een bridge-drive gebrui kelijk is, werd ook ditmaal gezellig en met veel animo om de prijzen gestre- HET FIJNE SAKSISCHE LEVERWORSTJE den. Toen na middernacht de balans pgemaakt, bleek dat het VIEESWARENFABRIEK 1 MEESTER N V. WUHE (Advertentie, ing. Med.) kon worden opL paar Rosing-Westerik de beste presta tie had geleverd. De nummers 1 van de zeven lijnen waren: RosingWesterik 66.66 pet.; heer en mevr. Schotsmans 63.88 pet.; VrijvogelEvers 62.03 pet.; heer en mevr. De Jong 60.41 pet.; Bak ker—Doms 59.71 pet. (7 tops); gebr. Timmermans 59.71 pet. (6 tops); Ufkes Kooistra 58,79 pet. Als nummers 2 van de zeven lijnen werden genoteerd: Van Koningsbrug genL. Jansen 58,33 pet.; mevr. Rutten Bouma 57,86 pet.; mevr. Lontemevr, Groot 57,40 pet (8 tops); KnuwerVer- beme 57,40 pet. (5 tops); Van Arkel Hordijk 56.48 pet.; heer en mevr. Reus 56,25 pet.; KlaverSanders 54,16 pet. Er was ook een prijs voor het best geplaatste nummer -3. die aan het paar PiersmaGoemart (57.40 pet.) ten deel viel. En evenmin verzuimden de orga nisatoren een aantal troostprijzen be schikbaar te stellen voor de laagst-ge- plaatsten van de verschillende lijnen: heer en mevr. Planken 42,12 pet.; Dek kersGarrelds 42,02 pet.; mevr. Doms —mevr. Snoerwang 39,58 pet.; mevr. AdriaanseDe Snayer 39,34 pet.; Van DuurenKomen 38,32 pet; mevr. fean- déemevr. Verwey 36,11 pet; heer en mevr. Quant 35,18 pet. WITTE In de krant van gisteren heeft u reeds het één en ander kunnen lezen over het jaar 1951 voor de af deling Den Helder van „Het Witte Kruis". Gradus wil daarmee evenwel niet volstaan, omdat hij bijzon dere kracht toekent aan cijfers. Gedurende het ver slagjaar legden de zusters van de „Wijkverpleging" bijvoorbeeld 16.307 bezoeken af, die als volgt zijn onder te verdelen: 13790 in 851 ge zinnen bij zieken; 967 in 201 gezinnen voor zuigelingen zorg; 222 in 203 gezinnen voor kleuterzorg; 1328 in 175 gezinnen voor tbc-be- strijding. De „Wijk-kraam- verzorging" noemt in 1951 105 verzorgingen tegen 115 in het vorige jaar. Deze te ruggang is hoofdzakelijk te wijten aan het steeds inten siever wordende werk van het Centrum. Niettemin werd vastgesteld, dat de Wijk-kraamverzorging nog altijd in een grote behoefte voorziet. Van de afdeling Gezinsverzorgingzij open baar gemaakt, dat gedu rende 3195 dagen in 202 ge zinnen door gemiddeld vijf tien verzorgsters hulp werd verleend. Het jaarverslag zegt over de kwaliteiten van de verzorgsters, het te be treuren, dat die ook ande ren zijn opgevallen; „Van de vier verzorgsters die in Hr. Ms. „Van Galen" is vanmorgen van de Werf in de Buitenhaven terug gekeerd. Verder arriveerden in Nieuwediep Hr. Ms. „Evertsen" en Hr. Ms. „Texel". Hr. Ms. „Roompot" ging naar het Bassin, en, Hr. Ms. „Queen Wilhelmina" verliet Den Helder weer. Het is morgen hoog water om 7.35 en 20.10 uur en laag water om 1.45 en 1M0 uur. Maandag is het hoog water om 8.15 en 20.40 uur en laag water om 2.25 en 14.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 9,8 graden Celsius. Drie heren waren bereid om met deze grote steen voor Gradus' lijfkieker te poseren. Het gevaarte werd langs de waterkant van de Keizersgracht gevonden en is afkomstig van een sigarenzaak aan de Zuidstraat, die in de oorlog werd gebombardeerd. Behalve een zeeman, die een pijpje stopt, toont de steen het opschrift „Stop je pijpje" - 1878, en Anno 1920. 1949 in opleiding gingen, is er niet één meer in onze dienst. Drie van hen tra den in het huwelijk". Ook het „Kraam-cen- trum" liep in het afgelopen jaar weer uitstekend. Werd in 1950 een aantal ge zinnen van 296 met 3819 verpleegdagen geholpen, in 1951 liep dit op tot 392 ge zinnen met 4173 verpleeg dagen. Datzelfde „centrum" is nu een stichting gewor den. waarvan lief en leed worden gedeeld door alle afdelingen in de kop van Noord-Holland. Al deze getallen, meent Gradus, zeggen het hunne ten aanzien van het werk, dat ten behoeve van de volksgezondheid wordt ge daan. LOTEN Qp 21 Februari 1953 geeft de kinder-erperettever» eniging „Ons Genoegen" van de heer A. Krijgsman in Casino een opvoering van de operette „Geluksland", die door de dirigent zelf werd geschreven. En met dit stuk eigen werk wordt dan het twintigjarig be staan gevierd. Of dat ge'd kost? Het antwoord is de verloting, die op touw werd gezet. En dan weet men het. wel. De hoofdprijs is een dames- 0f herenrijwiel, en er zijn nog tal van andere fraaie prijzen. De meisjes en jongens van „Ons Genoe gen" beginnen, zn vertelden zij Gradus. de loten Dins dag op Tuindorp uit te zet ten. p ZEGELS Jemand schreef Gradus: „Ik langg onlangs in de krant, dat de openbare school te Wieringen voor een bedrag aan 300.aan kinder zegels had verkocht. Nu woont hier in de stad een knaap van vijftien jaar, die alléén voor ƒ113,25 aan zegels aan de man bracht. Het moest mij van het hart, dat ik het betreur, dat niet individueel kleine prijsjes worden beschikbaar gesteld. De school kan meedingen naar een prijs, maar toch nooit concurreren tegen scholen uit grotere plaat sen! De jongen, die ik be doel, verkocht verleden jaar voor ƒ91.50 en het jaar daarvoor voor 53.Ik vind het een hele presta tie". Kijk eens meneer, ook Gradus zou het een aardige attentie vinden als Theo van de Net (tweede klasse Ly ceum) voor zijn keurig werk een aardige attentie ontving. Uw stukjesschrijver deelt evenwel niet uw me ning, dat een Helderse school niet zou zijn opge wassen tegen de scholen uit grotere gemeenten. Het gaat immers om de aantal len zegels die worden uit gezet' Het ligt 'm maar helemaal aan de activiteit van de jongens en meisjes. Ozo! De Helderse jongelui laten zich niet kisten. En wat Theo betreft, die heeft stellig niet uisluitend zo zij best gedaan om be loond te worden. Maar zijn naam mocht hierbij gerust eens in de krant! BALLON Verleden week kwam een aardig meisje Gradus vertellen, dat de zesjarige Herman Schrijver uit de Fazantenstraat een luchtbal lon had opgelaten, en dat die reeds de volgende mor gen werd gevonden. De vinder was douaneambte naar Van Hulst uit Well. die de ballon van Herman aan trof in de Bergse Heide in Limburg, op een afstandje vein vijf en veertig meter van de Duitse grens. Zie zo, waarde Gradianen, dat weet ge ook al weer. SERENADE Qisteren was het dus We reldspa ardag. Met z'n al len zjjn wij naar de Nuts- spaarbank getogen, om... de serenade van de Postfan. fare te beluisteren. Een an dere keer zullen wij, rijk aards, ons geld brengen, want deze maal was er niets over.... De mannen van de PTT bliezen en sloegen er lustig op los, waarmee zij directeur Witzenburg van de Nutsspaarbank een groot plezier deden. De pittige marsen droegen een feeste lijk karakter, vanwege en kele maten „Lang zal hij (de bank) leven". Gradus zag daarna, dat de Postfan- fare meteen maar een mars je door de stad maakte. DANSEN Tn „Formosa" wordt van avond gedanst. De op brengst van die plezierige avond komt ten goede aan het Marine Sanatorium Fonds, vernam Gradus, die onmiddellijk veronderstelde, dat er wel een pittig orkest zou komen. En inderdaad: de muziek wordt verzorgd door „The Rhythm Aces" uit Hilversum. ACTIE gijgaand plaatje herinnert er aan, dat momenteel een veertiendaagse actie wordt gevoerd ten bate van de stampvolle zaal misschien wei teleurgestelden zijn geweest.... „Een vrouw werd geschonden" („Outrage") gaat over een vrouw 0f liever over een meisje, dat psychisch wordt geschokt door een ernstige er varing in haar leven. De mate van haar zieleleed wordt aangegeven door de summiere voorgeschiedenis, waarin we een enkel melodramatisch trekje graae voor lief hebben genomen na het ver volg van de film. „Door de duisternis naar het licht" is een bekende spreuk maar het kan dikwijls moeilijk zijn, dé weg naar het licht te vinden. In bijna ieder mensenleven komt het voor, dat minder aangename ervaringen op' on- juiste wijze worden verwerkt. Is het wonder, dat een schokkende ervaring allerlei complexen tot gevolg kan heb ben? De literatuur en ook de film- archieven zijn vol van verhalen waarin een dankbaar gebruik is gel maakt van de behoefte, die veel men sen hebben om in anderer ellende te grasduinen. Gelukkig is „Outrage"' niet zo'n psychiatrisch rapport gewor den. Deze film komt althans met een positieve oplossing, in het leven van Ann Walton (fijngevoelig gespeeld door Mala Powers) bewerkstelligd door een jonge dominé (Tod Andrews). Het meisje hervindt ten slotte zichzelf en durft het leven weer aan. Terloops heeft dominé Ferguson via zijn betoog tot de rechtbank verklaard, dat er zo- veel psychisch gestoorde mensen rond lopen omdat meer aandacht wordt ge schonken aan het bestraffen van mis dadigers dan aan hun reclassering. Gelukkig ligt de situatie in Nederland op dit gebied minder critiek. Een toevallige omstandigheid is, dat deze film wordt vertoond in het theater, waarin vanmiddag om twee uur het kindercircus „Elleboog" optreedt ten bate van „Pro Juventute"." Dat her innert er aan, dat er in ons land in stellingen zijn, die zich bezig houden met het probleem dat Ida Lupino in spireerde tot het maken van haar uit stekende film. De prachtige Franse acteur Louis Jouvet speelt de hoofdrol in de film „Dr. Knock", die tot en met Maandag avond in de Witte-bioscoop wordt ver- toond. Het is een malle geschiedenis, die de mensen niet zal doen schateren, maar die hen wel bijzonder laat genie ten van uitstekende acteerkunst in een eenvoudige omgeving. Wij zouden een vergelijking willen treffen met „Clo- chemerle", dat weliswaar op een hoger niveau staat dan ,.Dr. Knock", doch het betreft eenzelfde kluchtig verzinsel. In „Clochemerle" draait alles om een urinoir, in „Dr. Knock" krijgt een dok ter het voor elkaar, dat het gehele'dorp ziek wordt. Stelt u zich voor: dokter Parpalaid doet zijn praktijk over, om dat hij al vele jaren een armetierig be staan lijdt. Zijn opvolger weet evenwel van dorp en omgeving een compleet zie kenhuis te maken. Zijn werk is vri- tooid, wanneer zelfs dokter Parpalaid, die in een grotere praktijk nog meer armoede ondergaat, ziek onder de de kens is gestopt. „Dr. Knock" is zo simpel verfilmd, dat er geen enkele verrassing aan te beleven is. Het is slechts een rustig, geestig verhaal. (Advertentie ln« Med) ?Want» Interkerke- d Piï n nt' hct bek™- e PfT. Deze acie, zo deelde men Uw stukjesschrtfver mede. wordt op Zaterdag 8 November met een grote straatcollecte besloten. *n de verenigingslokalen van de Lu- MSe kerk aan de Wezenslraat worm Maandag en Dinsdag een bazar gehoU- waarvan de baten bestemd z'J voor de arbeid in de gemeente. De b8" w°rdt Maandagmiddag om drie uur *?°Pfnd. Dlnsdagavond om negen uu ii„ j trekking plaats van de verlo g, "ie aan de bazar is verbonden. Door B. en W. wordt aan de raad rnnf^i1 het verzoek van mej. onderwijzeres aan school senlaf °.otstraat). om te worden over geplaatst naar school 4 (Pasteurstraat' 'n te willigen_ H Deuheer C. C. M. Schneiders is aap slaaln mscbe Hogeschool te Delft g .voor het ingenieursdiplom8 Scheepsbouwkundig ingenieur.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2