Stevenson en Eisenhower hun campagnes af sluiten Politieke jongeren denken aan een volgende assemblée Naguib en Stevenson spraken over Soedans toekomst Mr Kranenburg vol lof over de Nederlanders op Korea POLITIEHOND META NAM WRAAK De laatste Britse diplomaten uit Teheran vertrokken Maandag 3 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11558 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De laatsie ronde voor de beslissing Hedenavond laatsie woord voor TV en radio-zenders Twaalf kleine partijen strijden mee om 'n kans Franse successen bij de Rode Rivier Cairo publiceert accoord met Soedanese partijen Bij de konijnen af.... Commumstenleiders in VS meest buitenlanders Vermiste officier terecht DEViEZENBEPALlNGEN WEER IETS RUIMER Ook hoger loon in Amerika's anthracieïmijnen Vele Zuidkoreanen door onze jongens herdoopt Activiteit aan het front is intens In dat geval een permanent secretariaat Franco-Spanje niet naar Unesco-conferentie Lueht-drukreservoir van locomotief ontpoft Frankische klerenkist met kruiken erin Dieckmann wordt thans ongeduldig NEDERLANDS VEE NAAR POVLAKTE Als hulpverlening aan de getroffen boeren Amerikaanse vliegtuigen voor Chinese nationalisten Middleton weigerde briet van Mossadeq WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—€4 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal t 6.05 per maand t 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 l/ANAVOND ZULLEN dc kiezers in de Verenigde Staten nog éénmaal hun favorieten voor het presidentschap voor televisie en radio kunnen zien en horen. De eigenlijke verkiezingscampagne is vrijwel achter de rug. De beide voornaamste candidaten hebben haar afgesloten met een reis van ongeveer 50.00® kilometer door 35 staten van het land. Nadat zij vanavond voor de laatste maal hebben gesproken, zullen de Amerikanen er nog een nachtje over kunnen slapen en valt morgen de grote beslissing, wie dc eerstkomende vier jaar de algemene Hjn van de buiten- en binnenlandse politiek der Verenigde Staten zal bepalen. Stevenson heeft in zijn laatste rede te Chicago gezegd, dat de „meest reactionnaire elementen in de V.S." het land zouden besturen, wanneer Eisenhower won. Hij doelde hiermee op Taft en MacCarthy. Truman noemde het te St. Louis in Missouri een nationale ramp, indien Eisenhower zou winnen, omdat deze de liquidatie van de buitenlandse politiek der V.S. zou leiden. Daarentegen heeft de oud-generaal in een toespraak voor de' televisie betoogd, dat Korea weliswaar een belangrijk symbool van communistische aggressic was, maar dat men nimmer mocht vergeten, dat een Russische aanval op West- Europa allerminst uitgesloten is. TERWIJL Eisenhower en Stevenson elkaar dus tot het laatst toe de kans op verkiezing betwisten, doen nog een dozijn andere kleine partijen pogingen, om haar candidaat voor een termijn van vier jaar een plaats in het Witte Huis te verzekeren. Hoewel zij geen enkele reële kans hebben, kunnen zij een belangrijke invloed op de uitslag der Verkiezingen hebben. Zo werden er in 1948 in New York en Pennsylvania zoveel democratische stemmen op de progressieve candidaat Henry Wallace uitgebracht, dat beide staten voor de democraten verloren gingen en de re publikein Dewey er de overwinning behaalde. De kansen voor de progressieven staan thans aanmerkelijk slechter. De ze groep staat thans op een standpunt, dat het best als communistisch gezind kan- worden omschreven. Haat* officiële candidaat. Vincent Hallinan, een advo caat uit San Francisco, heeft zich bij herhaling uitgesproken voor onver wijlde ontwapening en algehele samen werking met de Sowjet-Üriie. Deel van het communistisch gebied bezet De strijdkrachten van de Franse Unie in Indo-China dringen op het ogenblik weer het door de Vietminh bezette gebied binnen en hebben daar bij de oever van de Rode Rivier be reikt op acht kilometer van het door de communisten bezette Phu Tot. Zij hebben de weg afgesneden, die deze. plaats verbindt met het vijf en twin tig kilometer meer naar het Zuiden gelegen Thanh Son. Het gehele gebied, dat wordt omsloten door de bocht van de Rode Rivier ten Zuiden van Phu Tot is thans in Franse handen. Men neemt aqn, dat de rebellen bij Van Yen zijn samengetrokken. Volgens een officiële opgave heb ben de Franse strijdkrachten in de af gelopen twee weken 920 man aan do den, gewonden en gevangenen verlo ren. De Egyptische premier Naguib en de Britse ambassadeur te Caïro, Steven son, hebben Zondag een bespreking van drie uur gehad. Na afloop is mede gedeeld, dat aan de ambassadeur een antwoord is overhandigd op de Britse Zaterdagavond kreeg een Haagse familie, wonende aan de Kijf hoeklaan de schrik in de benen, toen pa aankondigde, dat hij in de tuin van de buren onraad hoorde. ..Inbrekers!", werd er ont steld gefluisterd. Gelukkig was de telefoonleiding niet doorge sneden, zodat de politie gealar meerd kon worden. Toen deze met groot gevolg ter plaatse kwam, vond zij in de tuin van de buren een paar konijhen, die met de voorpoten tegen de tralies van hun verblijfplaats krabbel den.... Met wat groenvoer wer den de „inbrekers" weer tot be daren gebracht. Edgar Hoover verklaart Edgar Hoover, de leider van het Amerikaanse inlichtingenbureau (FBI) meent, dat meer dan negentig procent der 4984 leidende figuren in de Ame rikaanse communistische partij van buitenlandse afkomst is dan wel sterke banden met net buitenland heeft. Meer aan de helft is van Russische of Mid- aeneuropese oorsprong. Slechts 411 lei ders zijn negers, hetgeen bewijst, dat deze groep zich door de communisten m|t laat misleiden. Sommige Amerikaanse communisten hebben door middel van plastische chirurgie hun uiterlijk laten verande ren, om ontdekking door het FBI on mogelijk te maken. Anderen hebben *en andere naam of een nieuwe woon plaats gekozen dan wel hun levenswijze Veranderd. Sinds verleden week Zondag werd de merikaanse luitenant William Stone- r' die met zijn auto van West- twvLi n naar West-Duitsland was ver rokken, vermist. Hij is Vrijdagavond d de Russen vrijgelaten. Het bleek, sio-u ,wa? verdwaald en naar het Rus- '-che hoofdkwartier in Karlshorst was overgebracht. nota aangaande Soedan en dat ook an dere kwesties van gemeenschappelijk belang zijn besproken. Ook de Neder landse gezant in Caïro, mr Cnoop Coopinans, is dit weekend door Naguib ontvangen. Zij behandelden de uitzen ding van Nederlandse technici op het gebied van landbouw, waterbouwkun de, bevloeiïng en werktuigkunde, als mede defensiekwesties. Zaterdag was reeds de tekst bekend gemaakt van de overeenkomst, welke de Egyptische regering heeft gesloten met de gezamenlijke partijen van het Soedanese onafhankelijkheidsfront. Daarin is vastgelegd, dat de Soedan voor het eind van dit jaar volledig zelfbestuur en een vrijgekozen parle ment van twee kamers moet verkrij gen. Daarna moet in drie jaar tijds bet bestuur geheel aan Soedanezen wor den overgedragen. Over de vraag, of het land volkomen onafhankelijk zal worden dan wel een unie met Egypte zal aangaan, moet het land zich vervol gens voor 31 December 1955 uitspreken. Tot dat moment zal de Britse gouver neur-generaal blijven optreden als ver tegenwoordiger van de twee Staten, die tezamen het land besturen, nl. En geland en Egypte. Hij zal echter geen beslissingen kunnen nemen zonder toe stemming van een raad. bestaande uit een Egyptenaar, een Brit, twee Soeda- ezen eri een lid van een neutrale staat. Maarschalk Tito heeft Zondag te Zagreb in zijn functie van algemeen secretaris het zesde congres van de communistische partij in zijn land ge opend. De tweeduizend afgevaardigden brachten hem een ovatie, die vijf mi nuten duurde. Verder treden in een aantal staten nog naar voren de kleine socialistische partij, die in 1948 nog geen 140.000 stemmen behaalde, de „socialist labour party", die er nog geen dertigduizend wist te verwerven, de „socialist wor- kers party", een trozkistische groepe ring, om te beginnen met de meest principiële politieke organisaties. De geheelonthouders, die terugverlangen naar de dagen der algehele droogleg; ging, houden er ook een eigen partij op na overigens met slechts even meer dan 100.000 stemmen in 1948 en dus met zeer geringe kans op verwe zenlijking van hun ideaal langs deze weg evenals de vegetariërs. Een kruidenier uit Seattle vormt voorts het politieke ideaal van een kleine groep „greenbacks", die onverwijld een eind willen maken aan staatsobligaties, gouddekking en meer zulke „Wall- street"-begrippen. Er zijn tenslotte nog een paar zeer kleine groepen, waar onder twee, die zonder diens toe stemming overigens generaal Mac- Arthur als haar leidsman hebben geko zen. De twee grote rivalen, over Wier lot het Amerikaanse volk morgen zal beslissen: links de gouverneur 'van Illinois. Adlai Stevenson, de democratische candidaat, rechts generaal Dwight D. Eisenhower, de candidaat der republikeinen voor het presidentschap der V.S. De Nederlandsche Bank verleent aan ingezetenen een algemene ver gunning om in het buitenland schuld verplichtingen aan te gaan voor het plaatsen van advertenties van zakelij ke of particuliere aard, voor zover de kosten de tegenwaarde van f 1000 per advertentie niet te boven gaan. Ook wordt er vergunning verleend tot het betalen van schulden aan buitenlan ders, zulks door bemiddeling van een deviezenbank, mits de schuld de f 1000 niet overtreft. Dit geldt voor het Bel gisch-Luxemburgse monetaire gebied, voor Denemarken, West-Duitsland, het Sterlinggebied, het Frame monetaire gebied, Griekenland, Indonesië, het Italiaanse monetaire gebied, de Ned. Antillen, Nieuw Guinea, Noorwegen. Oostenrijk, het Portugese monetaire gebied, Suriname, Turkije, Zweden en Zwitserland. Volgens een door John Lewis onder tekend contract zullen de arbeiders in de Amerikaanse anthracietmijnen met ingang van Maandag 16 November een loonsverhoging van 1.90 dollar per dag genieten. De verhoging moet nog wor den goedgekeurd door de federale raad voor loonstabilisatie. Deze heeft een soortgelijke verhoging voor de bruin- kool'arbeiders met veertig dollarcent verlaagd, hetgeen tot een proteststa king leidde. Truman heeft beloofd dat deze beslissing van de raad opnieuw zal worden bezien. „Een waslijst van vragen en verlan gens hebben onze jongens op Korea me mee naar Nederland gegeven", zo zei mr. F. J. Kranenburg, staatssecretaris van Oorlog, gisteren, bij zijn terugkeer uit het Verre Oosten. Het uitgebreide verslag, dat hU over zijn reis uitbracht, was geheel in majeur. „Ons bataljon slaat bepaald een uitstekend figuur bij de 2e divisie van het 38ste Regiment. De Amerikaanse generaals, die ik heb gesproken, zeiden dat niet alleen uit vriendelijkheid, doch ze staven hun lof tuitingen met voorbeelden uit de prac- tijk. Wat ik op Korea gezien heb, stemt tot voldoening en zelfs tot trots". De staatssecretaris roemde ook de sa menwerking tussen de 750 Nederlandse en 200 Kuidkoreaanse militairen in het bataljon. De Koreanen verstaan de Ne derlandse commando's uitstekend en onze jongens hebben hun zelfs Neder landse namen gegeven. Zo is er een Ko- reaan die „De Bolle" heet. Anderen dragen de namen „Joop", „Kees", „Piet, enz.De 200 Koreanen waren ontroerd en trots, toen mr. Kranenburg hen namens Landbouwerszoon schoot met zout Welke laffe motieven een landbouwerszoon uit Veenendaal hebben gedreven om de jacht hond van zijn plaatsge noot, de heer B., neer te schieten, zal voorlopig wel niet bekend worden. Zeker is echter, dat de landbouwerszoon zijn rekken thuis zal krijgen. F,en andere hond heeft namelijk wraak genomen voor de moord op zijn soortgenoot. Vrijdagavond lino» R min liet de heer B. oudergewoon. te zijn jachthond enige tijd aan een lange lijn buiten lopen. Plotseling hoorde de eigenaar van de hond een luide knal, gevolgd door het gejank van zijn trouwe viervoe ter. Toen de heer B. zich naar buiten begaf vond hij de hond zieltogend op de grond liggen, ge troffen door een schot in de kop. Bij het politie onderzoek rees verden. king tegen de 19-jarige landbouwerszoon Van D., die echter ten stelligste ontkende iets van het ge val af te weten. noch toen requireerde men de politiehond „Meta" uit Zeist, om de aanslag op z\jn soortge noot op te helderen. Meta 'vond onmiddellijk een spoor, dat regelrecht leidde naar de boerderij VRIJDAGNACHT, klokke twaalf, hebben de Europese jongeren hun bespre kingen geëindigd. Er werden op de laatste dag nog een paar rake woorden gezegd over het forum zelf. Eén der Duitse afgevaardigden zei, dat het forum teveel praat over vraagstukken welke men aan de meer ervaren en ter zake kundige ouderen moet overlaten. De jongeren moeten van hun vergadering geen copie van die der ouderen maken. Zij hebben zich bezig te houden met zaken, die onmiddellijk betrekking op de jeugd hebben. Raad van Europa, het Plan Schuman en de politieke autoriteit der zes lan den. Verder doen ze een beroep op de grote mogendheden en op de VN voor een spoedige terugkeer van de Oosten rijkse souvereiniteit. De voortzetting van de besprekingen over de Saar ach ten zij dringend nodig en ze vinden het gewenst, dat vertegenwoordigers van de organisaties der bannelingen aanwezig zijn bij de besprekingen in de Raad van Europa en de gespecialiseerde Europese organen. Een resolutie van de culturele sectie veroordeelt de deelneming van totali taire staten aan de Unesco en vraagt de deelnemers aan de 7e Unesco—con ferentie te Parijs, welke op 9 November wordt gehouden, de toelating van Franco-Spanje te verwerpen. In deze resolutie wordt ook gevraagd, in de naaste toekomst een Europese confe rentie van de universiteiten te doen houden, die zich kan verdiepen in vraagstukken sis de uitwisseling van professoren en studenten, de Europese training van leerkrachten, gelijkstel ling van diploma's, herziening van ge schiedenisboeken enz. Voorts wordt de instelling van een enkel Europees pas poort gevraagd, dat aan de jongeren het vrij verkeer door Europa mogelijk maakt, alsmede een gemeenschappelij ke politiek met betrekking tot de ge reduceerde tarieven op spoorweg- en scheepvaartlijnen voor de jongeren. Inmiddels heeft de assemblée een commissie benoemd, die de wenselijk heid en mogelijkheid van het hou den van een tweede assemblée zal on derzoeken. Wordt tot een tweede jeugd- parlement besloten, dan zal er een per manent secretariaat worden ingericht. In de resolutie van de sectie voor Europa s politieke eenheid, bevestigen de jongeren hun geloof in de Europese eenwording en ondersteunen zij de van de familie Van D. Bij verschillende proeven op voorwerpen en per sonen, wees Meta onver anderlijk de negentien jarige zoon als verdachte aan. Ten slotte legde deze een volledige be kentenis af. Uij had uit een jacht. patroon de hagelkor rels verwijderd, deze ver vangen door zout en met het dubbelloops jacht- geweer van zijn vader van korte afstand het schot on de jachthond oelost.. Binnenkort zal de iongeman worden voor geleid. Zijn „hondse" on treden zal hem ongetwij feld een gepeperde reke- nina van de Justitie be zorgen. Vrijdagnacht ontplofte op het ran geerterrein van de Nederlandse Spoor wegen te Amsterdam door nog onbe kende oorzaak een luchtdruk-hoofdre servoir van een locomotief. De machi nist, die naast de machine liep, werd door een wegvliegend stuk metaal in de rechterheup getroffen. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. Tijdens graafwerk rond de dertiende eeuwse Mariakerk te Nijmegen vonden arbeiders een oude kist, waarin zich enkele fraai gevormde kruiken bevon den. Men heeft de vondst overgebracht naar het museum Kam in de Keizer stad. Volgens deskundigen betreft het hier een Frankische klerenkast, welke gebruikt zou zijn in de periode, die direct volgde op het Romeinse tijdperk. De aanwezigheid van kruiken kan be tekenen (doch dit is slechts ónze ver onderstelling), dat ook in de tijd der Franken de heren des huizes weieens wat te verbergen hadden voor hun vrouwen H. M. Koningin Juliana ieder het kruis voor Recht en Vrijheid op de borst speldde. Over de oorlogstoestand zei mr. Kra nenburg, dat de activiteit aan het front intens is. De beide partijen laten elkaar geen ogenblik met rust en onze landge noten verrichten prachtig werk door het aanleggen van prikkeldraadversper ringen en loopgraven en door het uit voeren van nachtpatrouilles. In de twee dagen, die mr. Kranenburg tussen onze troepen verbleef, merkte hij, dat de stemming uitstekend was. Toch worden er nog steeds verliezen geleden. Op het erekerkhof te Poesan rusten nu 93 Ne derlandse vrijwilligers. Over zijn bezoek aan HMs torpedo- bootjager „Piet Hein'", zei mr. Kranen burg, dat het schip er schitterend uit zag en dat de bemanning, thans voor zien van indrukwekkende baarden, in even goede conditie als het schip ver keert. Bondsdag antwoordde niet op Oostduiise briet Afgevaardigden van de Oostduitse Voikskamer hebben Vrijdag aan het secretariaat van de Westduitse Bonds dagpresident dr. Ehlers een brief over handigd, die volgens nadere berichten een aanmaning van de voorzitter der Volkskamer, Dieckmann, bevat. Zes weken geleden, zo wordt gezegd, is een brief van de Volkskamer toegezonden aan alle leden van de Bondsdag. Daarop is thans nog geen antwoord ontvangen. Dieckmann stelde in zijn vorige brief voor, op 13 November onderhandelin gen te beginnen over de eenheid van Duitsland. West-Duitsland zou bij de geallieerden moeten aandringen op een vier-mogendhedencon'erentie en verder zou er een commissie moeten worden gevormd, die de mogelijkheid van vrije verkiezingen in 't gehele land zou moe ten nagaan. Te West-Berlijn is medegedeeld, dat in de maand October 15.595 Oostduitsers naar de stad zijn gevlucht. Een vijfde deel hiervan is jonger dan 21 jaar. Als hulpverlening aan de door de watersnood in de Italiaanse Povlakte getroffen boeren, is Zaterdag te Leeu warden een geschenkzending vee overgedragen. De zending omvat 100 koeien, waarvan 20 stamboekdieren, geschonken door onze regering, 75 vaarzen en vijf geregistreerde pinken en een stier van het Nederlands rund veestamboek. De vaarzen en pinken zijn door het bedrijfsleven geschon ken. Vandaag wordt deze waardevolle collectie vee te Venlo samengevoegd met de geschenkzending welke heden te Roosendaal zal worden overgeno men. Generaal-majoor Chase, leider van Amerikaanse militaire adviseurs op Formosa, heeft een aantal oorlogsvlieg tuigen overgedragen aan de Chinese na tionalisten. Medegedeeld is, dat dit de eerste is van een aantal leveranties, die de kracht van de nationalistische luchtmacht zal yersterken. WIELRIJDER OP ONBEWAAKTE OVERWEG GEDOOD Op een onbewaakte overweg bij I.oe- nersloot is Zaterdagmiddag een 64-ja- rige wielrijder door een trein uit de richting Amsterdam gegrepen en op slag gedood. De man heeft waarschijn lijk de trein niet zien naderen. De militaire dienstplicht in Dene marken blijft achttien maanden, on danks alle druk op de regering om haar tot een jaar te verminderen. De laatste groep personeelsleden van dc Britse ambassade te Teheran ze ven en twintig mannen en zeven vrou wen is Vrijdag per auto naar Bagdad vertrokken. Onder hen bevindt zich de zaakgelastigde Middelton en zijn echt genote. De Perzische regering heeft het gezelschap een gewapend geleide mee gegeven. Middleton weigerde een geschreven boodschap van Mossadeq voor het Britse volk ir, ontvangst te nemen. In dit stuk werd gezegd, dat de oprechte en vriendschappelijke betrekkingen tussen de twee landen zullen voortdu ren en dat na het vertrek van de Britse diplomaten geen enkele Britse koop man of reiziger moeilijkheden in de weg zouden worden gelegd. Londen heeft niet willen bekend maken, of Middleton in overeenstemming met zijn instructies handelde, toen hij de bood schap weigerde te aanvaarden. De Perzische regering heeft de Noorse technicus majoor Lowzow tot haar ad viseur benoemd. Hij zal waarschijnlijk te maken krijgen met transport en op slag van olie en met de studie van ma terialen en boekhoudkundige metho den. Verwachting tot hedenavond: LATER OPKLARINGEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewolking. In het Noordoosten van het land aanvankelijk zwakke tot matige Zuidoostelijke wind, overigens matige tot krachige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur DINSDAG: Zon op: 7.40. onder 17.07. Maan on 18.02 onder 11.10

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1