ONZE KINDERKRANT M- i ONS HOEKJE EEN JAAR ROND Hoe Klaas ioch St, Maarten vierde ma. Laat mij het eens doenzei El Greco s geest tegen Rembrandt PATRICIA WENTWORTH SPITindeRUG^m £uibteï eenó naaA EflMgïëïeïgi f Pim. Pain. Pom in het nipnwe liois WEK DE GAL IN UW LEVER OP DE VERMISTE OORRING KLOOSTERBALSEIY OPLOSSING RAADSEL Wat de post bracht A |t-O l m a j Drie Bondslanden gaan Zondag stemmen Duitse kompels willen korter werken Kou,.Hoesten,Ziek 1 h Merkwaardige vrouw in Wenen Nieuwe Duitse partij in wording DOOR. Het Radioprogramma Beste kinderen, Deze week hebben we weer eens een jieel ander soort raadsel. Niet eenvou dig, hoor! Vast niets voor de kleintjes. Maar die moeten zelf maar eens pro beren een kleine puzzle te maken en naar mij te sturen. Dat kunnen jullie Dest! Probeer het maar eens. Verder houd ik mij aanbevolen voor gezellige brieven en briefjes, waarin jullie je wensen kenbaar kunnen maken. Alle post wordt verwacht aan het sinds kort bekende adres: Xante Paulien, bureau van dit blad. Tot de volgende week! In JANUARI is het koud en ook de kachel brandt. De kragen op, de mutsen op, de wanten in je hand. In FEBRUARI is de kou nog zeker niet voorbij, Maar tóch, de lente komt er aan, dat stemt een beetje blij. De voorjaarsstormen razen daarna flink in dolle vaart. En ook de regens stromen neer, men zegt: MAART roert zijn staart. APRIL heeft soms een dag met zon. maar soms ook is het kil. De bloemen, planten, botten uit, April doet wat hij wil. Maar dan komt MEI, de schoonste maand, met bloemenpracht en praal. De vogel zingt zijn hoogste lied, geen tak is er meer kaal. Daar is de warme JUNI-maand, er wordt gehooid, gemaaid. En piepend rijdt de boerenkar, torenhoog opgelaaid. De JULI-maand is prachtig mooi. Maar achter de schoolramen zucht en steunt vaak menig kind en blokt voor het examen, Maar ook daaraan komt een eind. AUGUSTUS is in 't land. Vacantie, zwemmen, zeilen, sport! Wie heeft daaraan het land? Maar spoedig komt er al een „R" in de maanden van het jaar. Een nieuwe school, een nieuwe klas. een nieuwe vrienden schaar, SEPTEMBER. Zo waar! En als het dan OCTOBER wordt, dan komt de kou weer aan. De kachel komt vlug, een, twee, drie op zijn oude plaats te staan. De bladeren vallen naar omlaag, de najaarsstormen loeien. De grond wordt hard. de bomen kaal NOVEMBER doet niets groeien. Dan wordt het 1 DECEMBER. Sinterklaas en Kerst. Een tijdje van geschenken. En oude jaar, tot twaalf uur toe, om het jaar te overdenken. van het raadsel van 31 October: Arnhem; Afrika, krater, bengel, kachel, gulden, Dokkum. (Advertentie, Ing. Med.) j^LAAS klotste op zijn klompjes over «n^"Sr?n Jo°PPlank van „de Voor- £1; Vlu6. vlug. Want beneden in hfi I, wachtte zijn moeder en •f,lets te vertellen. In zijn haast struikelde hij bijna op het don- t™» lCi p'6, „Voorzichtig, mijn honl.,' u i moeders rustige stem. „Je benen breken kun je altijd nog!" stond Klaas al in het knusse tifl nirro5 met de Pr°Pere gordijn- jes. „Moeder, nou moet je eens horen". De zinnen buitelden als duveltjes uit zijn mond. „Volgende week is het 11 November en dan is het Sint Maarten., enne, dan kopen alle kinderen hier een lampionen als het donker wordt, gaan ze de straat op.... Ze bellen aan de huizen en dan zingen ze liedjes.... en dan krijgen ze snoep en koekjes en soms een cent". Klaas hapte even naar i -1?- *'Toe> moeder, mag ik ook?" vleide hu dringend. Le schippersvrouw antwoordde niet dadelijk. Verdrietig keek ze voor zich heen. „Klaas, zei ze toen heel zacht, denk nou eens even na. Wat kost zo'n lampion? Een kwartje? Twee kwartjes? Kereltje, we kunnen het niet missen. Als vader niet in het ziekenhuis lag, dan.... ja dan.... Nee, het gaat niet, heus niet. Kom zet dat feest maar uit ]e hoofd". Klaas knikte benepen. Moeder had gelijk, hij wist het wel, Maar prettig was het niet. Vooral niet tóen in de volgende dagen op school over niets anders werd gepraat. De meester ver telde de geschiedenis van de heilige, Aafje Buys uit Den Helder stuurde een goede oplossing van het raadsel in. Doe je de volgende keer weer mee, Aafje? Cilientje en Marietje Brlars uit Am sterdam zijn deze week warempel al weer present! Helaas is jullie oplossing niet goed. Je moet maar eens even in de krant kijken hoe het wel had moe ten zijn. Ik ben erg blij, dat ik jullie namen de vorige keer goed ontcijferd heb, ik twijfelde er zelf echt aan. Tot de volgende keer, hoor! Erica de Wijn en Anneiies de Wijn uit Den Helder hebben allebei een foutloze oplossing gemaakt. Keurig, hoor! Zal ik eens raden wie van jullie de oudste is? Ik denk Anneiies, want zij schrijft met inkt. Ofzijn jullie soms een tweeling? Dat moet je me toch eens vertellen! Corrle Klerk uit Hensbroek heeft het raadsel goed opgelost. Bedankt voor je briefje. Wat heb jij een gezellig postpapier- Marjoljjn Bartels uit Alkmaar stuur de nog een goede oplossing in van het raadsel van de vorige week. Keu rig, Marjolijni Een gezellige brief met een goede oplossing ontving ik voorts van Sylvia Stam uit Alkmaar. Wat een vrolijke Jan Klaassen staat er op jouw postpa pier, Sylvia. Heb je het prettig gehad in de herfstvacantie? Feliciteer je zus- e maar van mij op haar verjaardag. TANTE PAULIEN. die als een ridder te paard door het land trok en zo goed was voor dc men sen, dat hij op een ijskoude winter nacht zijn mantel door midden sneed om een bedelaar van de dood te red den. Ja, ja, zo'n edel mens was Sint Maar ten en daarom wordt hij ook in vele streken van ons land op de elfde No vember herdacht. Dan zijn de grote mensen gul en vrijgevig voor de kinde ren. die, naar oud gebruik, met hun lichtjes aan de deur komen zingen. Klaas hing aan meesters lippen. Wat was dat #en prachtig verhaal en wat zou hij ook graag met zijn lampionne tje meelopen. Nee, daar moest hij nu niet aan denken. Het kon toch immer s niet.. Nijdig schopte hij tegen een steentje en liep naar „de Voorspoed" on bewust van de verrassing, die hem wachtte. Wie zat daar in de leunstoel bij het snorrende potkacheltje? Vader, bleek en erg slap, maar o zo tevreden en gelukkig. Klaas wist niet hoe hij- het had. Vond de dokter dat nu heus wel goed? Toen Klaas op dat punt gerustgesteld was, schoof hij zijn krukje naast va ders grote stoel en babbelde honderd uit met een stem. die schel klonk van opwinding. Over de school, de meester, de jongens en Sint Maarten, die toch zo'n beste man was. „Zo, zo" zei vader en hij zoog nadenkend aan zijn pijp. „Elf November.... En dan wil mijn zoon natuurlijk ook meelopen. Moeder heb je bieten in huis? En een vlijm- Een rijke Oosterse vorst zocht een raadsheer. Toen hij dit .verlangen ken baar maakte, kwam er natuurlijk een stroom van wijze mannen naar 't kas teel en ieder dacht, dat hij de aange wezen persoon was om raadsheer van de vorst te worden. Maar de vorst van zijn kant zocht iemand die werke lijk overal raad in kon geven en daar om zocht hij naar een list. Hij trok zich in een kamer terug en liet de ge gadigden één voor één het kasteel bin nenkomen. Hij had echter aan al zijn bedienden streng verboden te zeggen waar hij zich be vond. Zo kwam het. dat de wijze man nen steeds weer terecht kwamen in een héél grote zaal waar wel dertig precies gelijke deuren in uitkwamen. Achter één van deze deuren zat de vorst maar.alle deuren waren af gesloten. De sleutels van al die kamers lagen op een hoopje midden in de zaal, maar tot. overmaat van ramp bleken de genummerde sleutels niet op de deuren met hetzelfde nummer te passen. Teleurgesteld verlieten alle geleerde mannen het kasteel weer, tot dat.... een jongeman, na even in de IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIM^ scherp mes? Klaas, we gaan een pracht van een .lantaarn maken. Ik heb het vaak genoeg gedaan toen ik als jongetje in het Groningerland woonde. Zo'n biet uithollen, dat werkje is je oude vader vast nog niet verleerd". Elf November. Het donkerde buiten en daar kwamen de lichtjes al overal te voorschijn. Als glimwormpjes dansten ze over de strnat. Wat was dat een aardig gezicht. Klaas moest er telkens naar kijken, terwijl hij voorzichtig over de loopplank naar de wal schuifelde. Zijn eigen lan pje, aan een lange stok. verspreidde een geheimzinnig rood achtig schijnsel. Eigenlijk was het veel mooier dan alle lampions bij elkaar en dat vonden de andere jongens ook. „Ik wou, dat mijn vader ook zoiets kon maken", meenden ze. Klaasjes hartje zwol van trots en zijn stem klonk boven de andere uit toen hij aan de deuren zong: „Sint Martinus bisschop, Roem van alle landen Dat wij hier met lichtjes lopen Is voor ons geen schande. Geef me een appel of een peer, 'k Kom het hele jaar niet weer, 't Hele jaar dat duurt zo lang. Als mijn lampje branden kan". O, die goede Sint Maarten. Aan hem hadden de kinderen het toch maar te danken, dat hun mandjes en hun zak ken gevuld werden met allerhande lekkernijen. Klaas genoot en toen het volgend jaar „de Voorspoed" in Ant werpen gemeerd lag, dacht hij met verlangen terug aan de elfde November, daarginds in het Noorden. PAULIEN. zaal gezeten te hebben, plotseling op de stapel sleutels toestapte, één der sleutels er uit haalde, daar één der deuren mee opende en.... de vorst vond. Natuurlijk werd de jongeman direct als raadsheer aangesteld en toen de vorst vroeg: hoe heb je me gevonden?", antwoordde de jongeman: „Ik heb héél goed naar het tapijt in de grote zaal gekeken!" We hebben een foto van dat tapijt genomen en hieronder afge drukt. Zien jullie welk nummersleutel de jongeman moest nemen en welke kamer hij er mee moest openmaken? Toen ons muisje hard gewerkt had, Zonk ze doodmoe in een stoel. Maar.daar kwam een dikke bromvlieg En die koos haar hoofd als doel. „Jasses!", piopperde het muisje, „Wat een snert ding.... hoepel-op!" En ze sloeg toen met haar handje, Maar.... het werd een reuze strop. Want toen de bromvlieg eindelijk stil zat Op haar voorhoofd, gaf Mies plots Met haar vuist een reuze slag, „Pang", tegen haar hoofdje, „bots!" Miesje had zich zó geslagen, Dat ze reuze hoofdpijn kreeg. Kreunend kroop ze in haar bedje En huilde heel haar oogjes leeg. Maar wat was dat? Wat zag Miesje? Zoemezom.wie kwam daar aan? 't Was verdraaid die nare vlieg weer, Maar Miesje zal nu niet meer slaan! Zondag a.s. zullen in de Bondslanden Noordrijn-Wcstfalen, Nedersaksen en Rijnpalta verkiezingen worden gehou den voor dg gemeente- en districtsra den. Men verwacht, dat vooral aan de hand van de uitslagen in het eerstge noemde land een overzicht van de sterkteverhouding tussen de grote par- tUcn mogelijk zal zijn. Hier zullen na- toeljjk geen plaatselijke kiesgemeen- schappen kunnen optreden, doch alleen de grote federale partijen candidaten kunnen stellen. Gezien de uitslagen van tussentijdse verkiezingen zullen waarschijnlijk de socialisten als de sterkste partij uit de bus komen, met de christen-democraten sis tweede. De Duitse vakbond van mijnwerkers een actie begonnen voor de verkor- tin* van de werktijd der ondergrondse arbeiders van acht tot zeven en een half uur per dag. Binnenkort zal de vakbondleiding een stemming onder <Jc leden houden om na te gaan of zij desnoods een staking willen beginnen om aan deze eis kracht bij te zetten. De vakbond acht de werktijdverkor ting noodzakelijk om het beroep van Vooral dan Uw kinderen beschermen jkgen de gevolgen! Snel en D E R - H O (Advertentie, Xng. Med.) mijnwerker aantrekkelijker te maken. Werkgevers menen, dat de verkor ting zou komen te staan op een pro ductieverlies van 32.000 ton kolen per dag. - 99. Het was erg druk in de winkel van Sinkel en dus keken Pim, Pam en Pom wat rond, tot Pim eensklaps zijn broertjes bij de arm nam en naar de andere toonbank trok. „Moet je daar eens zien! Klapsigarenl" Pim had zijn broertjes meegetroond naar een afde ling waar allerlei feestartikelen werden verkocht. „Speciale sortering voof brui loften en partijen" stond er op een groot bord te lezen. „Wees het middelpunt van Uw feestavondje door van onze attracties gebruik te maken. Lachen, gieren, brullen!" „Ja, wat wil je daar nu mee?" vroeg Pom. „Wat moet ik met een klapsigaar doen? Geef mij maar een droplollie." „Nee, het is ook niet voor onsvoor de baron", fluisterde Pim, want geen van de andere klanten mocht hen horen. „De baron moet nu eens een goede les hebbenHij fluisterde zijn broertjes nog iets in het oor, waarom ze erg moesten lachen. Maar toen ze aan de beurt waren, be stelde Pim een muzikale klapsigaar. Hij kostte jammer genoeg vijftien cent. zo dat Pim, Pam en Pom niets over hiel den. „Nu ja", riep Pim, „dat moeten w* maar over hebben voor het goede doel''. En weer moesten alle drie heel hard lachen. k m a ihAr»« Van "Hvrlr "El Greco. Diirer en MEVROUW NINA Karasek, een 70- jarige Weense schilderes, die naar zijn zelf verklaarde ruim honderd schilderijen vervaardigde met mede werking van de geesten van Rem brandt, Diirer en andere onsterfelijke meesters, is verdwenen. Verslaggevers die haar wilden opzoeken in haar huis in een voorstad vernamen van de buren, dat zij „dood was", terwijl anderen zeiden, dat zij „met een vriendje op stap" was. Haar beste vriendin, mevrouw Teufel, die een tentoonstelling van de schilderijen or ganiseert, verklaarde, dat mevrouw Karasek „zich had teruggetrokken" tot de tentoonstelling achter de rug zou zijn. Deze vriendin vertelde voorts, dat mevrouw Karasek de honderd schilde rijen in de afgelopen 22 jaar had ver vaardigd. Volgens haar vertoonden de schilderijen van mevrouw Karasek, die vroeger in Wenen kunst heeft gestu deerd onder prof. Deligmann, de hand van vele oude meesters. De schilderes stond onder leiding van de geesten van Rembrandt, Michelangelo, Rafael, Ru- Dr. Gustav Heinemamn, de vroegere Westduitse minister van binnenlandse zaken, heeft aangekondigd, dat hjj een nieuwe partij zal stichten, teneinde die Duitsers te verzamelen, die gekant zijn tegen de herbewapening van W. Duitsland. Tot zijn voornaamste mede werkers behoren twee katholieken, de Centrumleden Helene Wessels en Hans Bodensteiner. Heinemann, praeses der synode van de Evangelische kerk in Duitsland, is leider van de sterke stromingen in deze kerk. die zich kanten tegen de bewapeningspolitiek. Regeringspartij en en socialisten wijzen de niéuwe groepering af. Men vreest, dat zij door de communisten zal worden misbruikt, al heeft Heinemann reeds aangekon digd, dat hij scherp zal waken tegen het binnendringen van communisten in zijn beweging. V mlt morgens „kiplekker" ®lt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem ?iJPj2?,taardi?a CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur- regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal ts doen stromen. Eist Carter's LeverDllïetles. (Advertentie, Ing. Med.) 29) Bij Frank's binnenkomst in de salon keek juffrouw Silver van haar brei werk op en zei na een korte groet op ernstige toon: „Je zult, hoop ik, niet aannemen, dat ik zonder een heel goe de reden beslag zou hebben gelegd op ie tiid Ik voelde, dat het onbescheiden zou zijn, aan de telefono wat méér te zeggen, want in het dorp is een jonge vrouw, die er, naar ik hoor, een ge woonte van maakt, gesprekken af te luisteren. Daarom dacht ik, dat ris de hoofdinspecteur je misschien wel even kon missen, hij maakt t toch goed. O ik heb hem nooit anders dan ge- vn'nd' eekend", antwoordde Frank lachend „Welnu, hier ben ik. Wat hebt u me te vertellen?" Juffrouw Silver legde het kinder manteltje, waaraan ze breide, >n haar schoot en overhandigde Frank een opgeslagen, in leer gebonden boekje. Wat is dit?" vroeg hij verbaasd Haar werk weer opnemend, gat ze hem cle nodige inlichtingen. Juffrouw Grey was zo vriendelijk, me dit boekje te lenen.... het is ge schreven -door haar vader. dominee Augustus Grey. vroeger predikant hier en werd in 1868 gedrukt; hu stelde veel belang in plaatselijke legenden enz. Als je bovenaan de linker bladzijde begint, zul ie ongetwijfeld iets vinden, dat je stof tot denken geeft. Misschien wil je het wel hardop voorlezen Frank nam een stoel en begon te le zen, maar een zwak kuchje deed hem nog' even ophouden. „Ik wilde je niet met lange uitleggin gen lastig vallen, maar wat nu komt is overgeschreven uit het dagboek van Sir Roger Peel, grondbezitter en plaat selijk magistraat, tijdgenoot van die Edward Brand, die in het Dodemansbos- je zelfmoord pleegde. Ds. Grey, kon het verhaal overnemen door de vriendelijk heid van een nazaat, Sir. Humphrey Peel. Sir Roger vermeldt het getuige nis i een weduwe, die hij Thamaris Ball noemt de dominee veronderstelt, dat het Damaris moet zijn.... Maar als je nu zou willen beginnen...." Frank keek weer op de vergeelde bladzijde en las: „Deze Thamaris Ball zei en ge tuigde, dat haar dochter Joanna bos bessen zocht in het bos nabij de meent en, daar ze nogal een waag hals was, tot aan de rand van de open ruimte, waar het Houtvesters huis is, kwam. Deze Joanna nu ver klaarde dat ze daar de manspersoon Edward Brand bezig zag poppetjes van kiel te maken die verschillende dames en heren uit de buurt moes ten voorstellen en dat hij die pop petjes te drogen legde in de zon. Toen droeg hij enige die al droog wa ren, het huis binnen, kwam er na een poosje weer,uit en verwijderde zich door hét bos. Joanna, nieuws gierig geworden, waagde zich in het huis en toen haar bleek, dat de ka mers niets bijzonders bevatten, zelfs in de kelder. Hier vond ze een groot aantal van die poppetjes; één stelde een bisschop met kap en mijter voor, een andere de dominee en de voor zanger. Sommige waren met lange spelden, andere met roestige spijkers doorstoken cn één helemaal ge schroeid. Op dit gezicht werd gezeg de Joanna erg bevreesd en snelde het huis uit, het bos door, tot ze snik kend en schreiend bij haar moeder, genoemde Thamaris Ball, kwam Juffrouw Silver strekte de hand uit en nam het boekje weer in ontvangst. „Welnu, beste Frank?" vroeg ze. Zijn blonde wenkbrauwen optrek kend, stelde hij de wedervraag; „Moet ik uit het gelezene opmaken, waar u heen wilt?" „Dat was mijn bedoeling". Het hoofd schuddend, hernam Frank: „Ik begrijp er niet veel van, tenzij u wilt zeggen, dat er enige gelijkenis is tussen de handelingen van gezegde Joanna en Mary Stokesbeiden ren den in doodsangst door het bos. Maar u wilt me toch niet wijsmaken, dat Mary bang werd voor een poppetje?" „Denk na, Frank!" Haar wat onnozel aankijkend, zei hij ten slotte: „Vertel u het maar". Terwijl haar breinaalden voortkletter- den, sprak juffrouw Silver op wat ver manende toon: „Je hebt je door aller lei nogal schilderachtige bijzonderhe den van de hoofdzaak laten afleiden. De kwestie is: Wat deed Joanna? Welnu, ze ging het houtvestershuis biinnen en toen ze in de kamers niet vond wat ze. zocht, begaf ze zich naar de kelder". Eensklaps sprong Frank overeind. „Wat ben ik een ezel geweest!" riep hij uit. „De kelderze ging in de kel der!" „Zeker", hernam juffrouw Silver, „oude huizen hebben altijd kelders; daar had ik dadelijk aan moeten den ken. En als Eward Brand zich met ver boden dingen bezig hield, zal hij de kelderingung vermoedelijk enigszins verborgen hebben. Ik zou dan ook een onmiddellijk rilt te voeren huiszoeking willen voorstellen, speciaal grondige inspectie van het zijpaneel van de trap. Vermoedelijk zal daar de trap naar de kelder te vinden zijn". Noch brigadier Abbott noch hoafd- inspecteur Lamb maakte die dag ge bruik van het. uitstekende maal, hun op Abbottsleigh bereid. Het houtvestershuis weergalmde van stampende potitielaarzen, van kloppen, stappen, hameren. Ten slotte werd het paneel ter plaatse waar het een holle klank gaf opengebroken en ontdekte men een nauwe trap, die steil in een kale kelder afdaalde. Lamb, op de on derste trede staande, zag het licht van een sterke electrische lamp over oude plavuizen spelen. Na enige tijd zwijgend te hebben toegekeken, zei hij: „Wat een massa stof!" Inspecteur Smith, die achter hem stond, merkte op, dat men dit had kun nen verwachten, maar Lamb gromde even en sprak toen over zijn schouder heen: „Houdt dat licht wat lager, Frank". En voortgaande, herhaalde hij: „Inderdaad, er is een masa stof en Smith heeft gelijk, dat we dit konden verwachten. Maar ik had niet ver wacht dat het er zo zou uitzien. Houdt het licht meer deze kant op en zie dan wat ik bedoel, 't heeft er veel van, als of in het stof wat geveegd is en wel nog niet lang geledon, door iemand, die zijn voetstappen wilde uitwissen" Zich omwendend ging hij de trap weer op „eDeze stenen moeten worden opge licht. Smith! Laat de mannen er dade lijk mee beginnen". Zo geschiedde en ze vonden Louis' Rogers onder de plavuizen in de ver ste kelderhoek. Ze droeg nog de zwaï te mantel, die zowei mevrouw Hoppe als Mary Stokes had beschreven Een hevige slag had haar schedel ver brijzeld. Het blonde haar hing omlaai zoals Mary Stokes het had zien han gen en een enkele diamanten oorring schitterde te midden van een bebloedr lokeen oorrring van de soort die men „eeuwigheidsring" zou kunnen noemen. (Wordt vervolgd) bens, Van Dyck, El Greco, Dürer en anderen en zij stond met deze geesten op goede voet, aldus mevrouw Teufel. Het was volgens haar zelfs gebeurd dat, toen mevrouw Karasek schilderde onder leiding van El Greco's geest, plotseling de geest van Rembrandt zei „Laat mij het ook eens proberen". Om dat El Greco tegensputterde, dat Rem brandt zijn schilderij zou verknoeien, had deze toen lachend beloofd: „Ik zal mijn best doen om een beetje in jouw stijl te blijven", zo zei mevrouw Teufel. Dit zou de verklaring zijn vocrr het feit, dat sommige der schilderijen in twee stijlen zijn geschilderd. Uw lenden. Flink wrijven met Akker's Kloosterbalsem, waar* van de warmteopwekkende be standdelen de pijn snel verjagen: „GBEN GOUD ZO GOED' ♦Advertentie, Ing. Med.) FRAGMENTEN VIT FIDELIO. Beethoven heeft in zijn leven één opera geschreven en er boven dien nog allerminst plezier aan beleefd. Het genre lag hem dan ook niet. Alleen de ouverture heeft hem al een enorme hoeveel heid werk gekosthij schreef haar in liefst drie verschillende versies. Toch heeft de opera Fi- delio kwaliteiten, die maken, dat zij nog steeds repertoire houdt. Daarom loont het de moeite, eens te luisteren naar het platenpro- gramma, dat de Radio-Unie brengt. Enkele van de mooiste aria's worden hierin ten gehore gebracht, afgesloten door de derde Leonore-ouverture (Zater dag om 16.30 uur over Hilvér- sum II, 298 m). ZATERDAG 8 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9-40 Gram.muziek. 9.55 Plechtige Mis van Requiem. 11.30 Gram.muziek. 11.45 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Pro menade-Orkest. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram.muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmonie-kapel. 15.00 Kroniek van Let teren en Kunsten. 15.40 Dameskoor 16.00 Pianoduo. 16.20 „De vliegende Hollan der", causerie. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Instrumentaal ensemble en solist. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse corres pondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. muziek. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Gram.muziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „Lichtbaken", cau serie. 20.50 Gram.muziek. 21.00 Geva rieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusementsmuziek. .22.30 „Wij lui den de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws tn Esperanto. 23.22—24.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.1Ó Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 Gram.muziek. 8.30 Orgel spel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gra.- muziek. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de eontinu-bedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Accordeonmuziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Radioweekjournaai. 14.15 Hawaiïanmuziek. 14.35 Gronings programma 15.00 Amateur uitzending. 15.30 „Eerst denken, dan doen", causerie. 15.45 Militaire kapel 16 15 Sportpraatje. 16.30 Gram.muziek. 17.15 Voor de Jeugd. 18.00 Nieuws. 18.1.5 Vara-varia. 18.20 Filmprogramma. 18.40 legeringsuitzending„Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19,40 Het Oude Testament in deze tijd", cau- «ne. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 veuws. 20.05 Gevarieerd programma. '2 00 Socialistisch commentaar 2215 Weense muziek. 22.40 „Onder 'de Pan nen", hoorspel. 22.55 Reis Z.K.H. Prins Bernhartf naar Midden- en Zuid-Amerika 28.00 Nieuws. 23.15 Weréldkampldén- schappen Dammen. 23.20—24.00 Gramo foonmuzlek.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5