het mooiste beroep voor alleenstaande vrouw een De engel van hei kantoor MET BOORD EN FRANJE tAïoagi foteA Naast haar baas H Enkele artikelen voor de was Vindt Eva het wel mooi? C ?Mv-é-£zcA,e.taAeA.le .TOT UW DIENST, MEVROUW Een Appeltaart Parapluie-klem AMANDEL-NOUGAT DOOR SASKIA Verander Uw manie! eens ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 Laten we het maar meteen zeggen: er i«n secretaressen en secretaressen. Er iUn er- die I™* secretaresse zonden *Un, maar er z(jn er ook, die het zUn. eerst« B00rt 18 de nachtmerrie van alle firma's, de schrik van alle bezoekers, de belichaamde wanhoop van Iedere chef. Haar kamer is als een jplnneweb.wee degene, die erin gevangen wordt. De ideale secretaresse, daarentegen is voor ledereen een bron van zuivere vreugde. Ze leest haar baas de woorden van de mond af, haar brieven zijn een feestuitgave, haar koffie ls een gedicht en haar kamer een biechtstoel voor met zorgen beladen zielen. Met zachte hand lost ze alle problemen op van boven naar beneden; ze is, in één woord, de engel van het kantoor: zulke secretaressen zijn nog altijd haar gewicht In goud waard. Voor een alleenstaande vrouw met de nodige ervaring en enige diplomatieke aanleg Is het vaak het mooiste beroep, dat men zich kan voorstellen. MOET de Ideale secretaresse knap zijn? Daarover lopen de menin gen uiteen. „Niet bepaald lelijk", ts een Salomonsoordeel. In een stad in West-Duitsland werden door de Ar beidsbeurs op de cursussen voor vrou wen .boven de dertig, die steno-typiste wilden worden, ook lessen gegeven In „make-up". Men stelde zich daarbij op het standpunt, dat een goede secreta resse ook gevoel moet hebben voor de „juiste toepassing van een bescheiden opmaak". Maar eigenlijk heeft iedere verstandige vrouw dit gevoel wel van zelf. Ze moet alleen maar de grenzen kennen, vooral ook op kantoor. Te veel, vooral te duidelijk opgelegde schoon heid, kan slechts schaden. De» te meer gewenst zijn vriende lijkheid en optimisme, belangstelling eii een onverstoorbaar goed humeur. De goede secretaresse moet de veerkrach tige strohalm zijn In het tempo van het werk en ln de storm van meningen, ze mag nooit „geknakt" zijn en bij alle compromissen nooit ontworteld. Dat wil zeggen, ze staat naast haar baaa; als ze tegen hem ingaat, mag het alleen voor zijn bestwil zijn en ook dit, dames, met héél veel tact. HAAR TAAK NAAST deze deugden, die haar iedere dag weer boven de kantoorsleur moeten verheffen, kan het geen kwaad, als een secretaresse ook haar vak verstaat. En een vak ls het: per toets en per aanslag .beweegt ze aan de schrijfmachine een gewicht van 400 gram; dat is bij 50.000 aanslagen per dag, naar men heeft uitgerekend, 20.000 kilogram, wat overeenkomt met het gewicht van 300 bazen bij elkaar. En met het toetsenaanslaan alleen is het nog niet gedaan. Ieder stenogram ver eist de hoogste concentratie, iedere be zoeker wil vriendelijk behandeld wor den, iedere slechte bui van de baas moet behoedzaam geneutraliseerd worden. De barometer wijst op storm, als de baas moet vragen: „Wanneer krijg ik nu eindelijk Uw .brieven te onderteke nen, juffrouw?" Of als er dan nog vreemde woorden verkeerd getypt zijn ingewikkelde zinnen verkeerd begre pen zelfs als het verkeerde begrip oorspronkelijk de schuld is van de baas. De ideale secretaresse belichaamt ook de ideale baas; d.w.z. hij is dit pas door haar en blijft dit. De baas van een dergelijke secretaresse kan met vacan- tie gaan, hij kan ziek worden, hij kan een slechte bui hebben of gedeprimeerd zijn geen mens zal er iets van mer ken. Alleen als de ideale secretaresse er eens niet is, dan loopt alles in 't honderd, dan merkt de baas pas wat hij zonder haar zou zijn. GEEN KANTOORSLEUR ET is gebleken, dat vrouwen boven de dertig de beste secretaressen zijn. Ze hebben zowel menselijk als zakelijk de nodige ervaring opgedaan om oppermachtig en toch niet hautain op haar stoeltje in de voorkamer van het allerheiligste te tronen. Hoe ouder ze worden, dos te onontbeerlijker zijn ze. Alleen moeten ze er voor waken haar hart vrij te houden van kantoor- sleur. Want afgezien van alle bekwaam heid en alle charme zal een vrouw slechts dan een ideale secretaresse zijn als ze ook een ideaal mens is. Het spreekt van zelf, dat ze daarbij steeds een klein beetje minder ideaal zal blijven dan haar baas, die ze natuur lijk tot aan haar laatste overuur zon der voorbehoud bewondert. 250 g (bijna 3 kopjes) zelfrijzend bakmeel of bloem met 6 g bakpoeder, 125 g (bijna 1 kopje) suiker, 60 g (1/4 pakje) boter of margarine, 1 dl (ruim kopje) melk, 1 eetlepel custardpoe- der, 1 ei, 3/4 theelepel zout, wat suiker met kaneel, 500 g appelen zachtzuur De boter of de margarine met de suiker zacht roeren, het custardpoeder aanmengen met het ei en de melk. Dit mengsel bij de boter en de suiker doen en het zout eraan toevoegen, evenals de (gezeefde) bloem en het bakpoeder of het zelfrijzend bakmeeL Alle be standdelen tot een soepel deeg door elkaar kneden. Hiermee de bodem van een ingevette en met bloem bestoven springvorm bedekken. De appelen schillen, grote appelen in echt, kleine appelen in vier partjes verdelen en deze aan de kant waar de schil heeft gezeten in de lengte ver schillende malen inkerven. Deze stuk jes appel op het deeg drukken en het geheel bestrooien met suiker en kaneel. De taart in een matig hete oven 150 graden C) gedurende 1/2 A 3/4 uur P'kken. De appelschijfjes gaan door de inkerving onder invloed van de warm te waaiervormig open. Wu weten dat bij het doen van de was een goed sop het halve werk is. Maar wat helpt ons bij de andere helft, namelijk bij het drogen tian de was? Niet iedereen heeft een bleek veld of een ruime tuin tot haar be schikking waar hemd en broek, lustig bollend ln de toind, kunnen droog waaien. Vaak kan men zelfs niet eens van vaste drooglijnen gebruik maken en dan gebruikt U natuurlijk een Tornado DROOGREK. Velen onder ons hebben al zo'n nuttig instrument, maar toch treft men soms vrouwen die onwetend zijn van de goede eigenschap pen van dit rek. U kunt beschikken over 11 lijnen van 55-cm., terwijl de lengte maar 45 c.m. is. Daar kunt U heel wat doekjes en broekjes aan op hangen. Het rek is ook nog uitschuif- baar tot een grotere maat en na gebruik kan het geheel opgevouwen weg gezet worden. Dit alles is van roestvrij staal gemaakt en het rek is o zo gemakkelijk aan een deurpost of een richel aan de wand op te hangen. Voor f 4.40 brengt het in vele woningen uitkomst. Kunt U wel een WASLIJN gebrui ken, dan moet U zelf maar kiezen tus sen een plastic lijn of één van NYLON- TOUW. Beiden hebben het voordeel dat zij geen roestige plekken geven op het wasgoed en door hun gladde oppervlak goed schoon te houden zijn. Maar vergt U nu niet van de plastic lijn het uiter ste. Een babywasje, wat ondergoed, dat gaat uitstekend, mevrouwtje. Voor zwa re stukken is de waslijn van nylontouw beter geschikt. Deze waslijn ligt als een bosje blank gelakt touw in vele etala ges reeds te koop. De prijs is echter nogal hoog, f 2.25 voor een bosje van 10 meter, de dikkere soort kost zelfs f 3.25. Maar roestvlekken bederven ook veel en dat kan U hiermede nu niet meer gebeuren. Gebruikt U al plastic WASKNIJ- PERS? Ze zijn er in allerlei kleuren. Zes stuks op een kartonnetje kosten f 0.50, Waar kunt U na gebruik die knij pers beter in bewaren dan in een PLAS TIC ZAKJE? Een zakje, speciaal voor wasknijpers kost f 1.25. Ik was gewoon verrukt toen ik dat handige gevalletje zag. Denkt U even aan een dubbele fiets tas die over de bagagedrager wordt ge hangen. Deze constructie in het klein lijkt op het bedoelde zakje. Hier wordt de sluiting van ieder zakje gevormd door een paar drukknoppen. Het prac- tische is dat het over de waslijn kan worden gehangen en men niet steeds behoeft te bukken bij het ophangen of afnemen van de was om een knijper te pakken of op te bergen. Een STRIJKPLANKHOES maakt U misschien zelf, maar zit U eens in nood, dan kunt U er één kopen van katoen voor f 3.90. Zij past over iedere plank doordat zij ruim is en van on deren met bandjes kan worden vast-1 geknoopt. Nu de was toch te drogen hangt, drogen wij onze handen maar af. Dat doen wijhet liefst aan zo'n gezellige HANDDOEK VAN BADSTOF, waarin geweven staat „Keukenprinses". Ik zag ze in leuke heldere kleuren met bijpas sende pannenlappen. Ja, ja keukenwerk is niet zo onbelangrijk! Wie zich wer kelijk als een prinses bij haar werk voelt, heeft schik in de arbeid. Zij zal zeker iedere week uitkijken naar nieuws in: „TOT UW DIENST MEVROUW!" PETRA Wilt U werkelijk nog langer „voorde motten" breiennu U goMITINIaeorde, motvrlje wol kunt kopen 7 (Advertentie, Ing. Med.) Het nieuwste snufje in de regen schermenwereld is deze parapluis, die voorzien is van een klem, waar aan men zijn handschoenen kan be vestigen. Handschoenen zijn name lijk typisch dingen om te vergeten. Met parapluies is dat heel anders, zoals men weet I Per 30 stuks: 45 g 2eetlepel) sui ker, 30 g amandelen, een klontje boter of margarine, een snufje zout. De amandelen even in water opko ken, pellen, drogen en snipperen. De suiker met de boter of margarine in een koekepan gelijkmatig bruin bran den op een niet te fel vuur. Dan de amandelen erdoor mengen. De massa op een vetgemaakt bakblik of stenen aanrecht storten en met een vochtig mes gladstrijken. De massa vlug in vierkantjes snijden en deze, wanneer zij hard zijn, van de plaat nemen. p\E BRUG ging open en de school uit: het kon niet mooier treffen. Want nu had ik een dubbel excuus om naar de bloemen te kijken: die in het gazon bloeiden en die lachend en pratend naar buiten zwermden. Misschien is het wat heel erg ouder wets en romantisch, maar ik Teer het nu eenmaal niet af: dat jonge vrouw volk zo tussen vijftien en twintig doet mij altijd vanzelf aan bloemen denken. Frisse kleurige beweeglijke dochters van Flora, een lust voor het oog en een zucht van opluchting waard. Maar nauwelijks waren de eersten de deuren uit, met bellende fietsen en waaiende haren, of mijn hart stond één bange flits stil. Nee, dit kon niet, dit was een van die ware benauwde dro men- die de straf zijn van een indigestie of een .buitensporig vermoeiende dag. „An undigested bit of beef a frag ment of an underdone potato", zei de cynische stem van Scrooge aan mijn oor, en ik knikte. Dat wAs het: een stukje onverteerbare biefstuk, een brok half gare aardappel zaten mij dwars en speelden mij parten; anders kon ik mij zelf toch niet wijsmaken dat dit bak vissen waren, zo juist aan de barken van een middelbare school ontsnapt. Bakvissen? Het mocht wat. Dit waren ten hoogste Madchen in Uniform, tijdelijk losgelaten uit een of andera smakeloze kazerne. Trouwens: Mad chen? Er was weinig meisjesachtigs aan deze waarschijnlijke jonge, maar stellig niet jeugdige wezens. Bij het verbaasd bekijken voelde ik vlechten met strikken aan mijn achter hoofd groeien, en piepte een .boezelaar tje onder mijn mantel uit. Hoe jong, hoe ouderwets jong was ik, waren al die volwassen vrouwen om mij heen vergeleken bij deze we reldwijze kinderen. Geen krullen, geen golven, geen strikjes en helemaal geen kwikjes. Gladde steile kortgeknipte haren, zo in de laat-maar-waaien stijl van de jonge Bonaparte. Geen jasjes, geen blazers, geen mantels zelfs. Enkel stugge ruige saaie zeiljoppers, blauwe of zwarte monsters zonder snit of val, waarmee zelfs het liefste figuurtje tot een stakerige kapstok zou worden. Daaronder uit dan sluike, kleurige rokken, gebloemd of geruit, dat begon er in elk geval iets op te lijken. Maar ik wist, met die akelige intuïtie die driehoog voelt dat in de keuken de melk staat over te koken of de aard appels aanbranden, dat die rokken ook De mode-ontwerpers hebben het goed met ons voor deze winter. Er behoeft, volgens hen, geen greintje kou geleden te worden, mits men zich natuurlijk houdt aan de door hen gemaakte modellenDoor een garnering van bont op de kraag of manchetten kan de l_ - mantel een geheel ander aan zelf ook al lang wisten. Maar practisch is, lijkt ons de losse king van een lichte bontsoort, zeker waard is Waarom moet zijn, die van de kleine vrouw CLK nieuw sei zoen brengt wel zo'n klein mode- öétail, dat we tel kens weer tegen komen en menige vrouw (vooral de jongere) voelt zich beslist ongelukkig, als ze ook niet zo iets in haar garde robe heeft. Zo prij ken deze winter heel wat Japonne tjes met een staand boordje. Wat ver velend, als je hart daarnaar uitgaat en je kunt je de weel de van een nieuw jurkje niet permit teren! Daar moet iets op gevonden Worden en dat vindt uhier. We gaan een japonnetje, dat ons net *en beetje ging vervelen, omtoveren met behulp van een bijpassend lapje. U ziet hier twee pa troontjes inéén getekend, "et eerste is dat van een ronde pas, waarvan de balsrand tussen de dub bele stof van het geliefde boordje gezet is. Hier is de pas van een lichtere kleur gemaakt dan de lurk, maar het kan even- Bood andersom, en een eomblnatie van effen met Bestreept en geruit is uok zeer gewild. Bij ge bruik van twee effen "offen krijgt u iets ®barts, als u de pas bor duurt in de kleur van de „iets" Jurk. Wat eveneens heel aardig staat is het randje franje, dat u bij het op stikken van de pas gelijk meenaait. V neemt hier- 3 cm brede repen stof, zo mogelijk met een zelfkant eraan, en rafelt cm uit. Valt franje wat dun uit, dan neemt u de re pen dubbel. U stikt ze zo tussen de naad, dat alleen de franje eruit steekt. Heeft de lurk knoopsluiting mid denvoor. dan maakt u de pas met een split zoals hier (beleg aanknip pen) of met de sluiting van achte ren. Is de japon glad dan is het leuk om het pasje juist met een knoopsluiting te maken. U kunt het natuurlijk ook een andere vorm ge ven, als dat met het mo del van de jurk beter uitkomt. Een voorbaantje zoals het andere patroontje aangeeft, is ook aardig. Het grappige schootje wordt gevormd door een lapje van 20 cm breed en 10 cm hoog, dat van boven tot een breedte van 4 A 5 cm ingeplooid wordt. Het kan ook ver vallen. De rug kunt u naar verkiezing laten zo als hij is of er een rond pasje in maken. Beproef uw krachten eens op zo'n aardig idee tje. Het geeft extra vol doening als het slaagtl de zien krijgen Wat wij natuurlijk wat wel aardig en uitermate capuchon met schouderbedek- welke niettemin het aanzien men altijd in een jas gehuld een dikke prop maakt... Waar om realiseert men zich niet, dat een getailleerde maniel van licht gewicht oneindig meer flatteert? Of is het werkelijk zo, dat men graag onder vriendinnen wat opschudding ver- oorzaakt.... om nonchalant eventjes de prijs van het dure geval te kunnen vermelden VERSTANDIGE vrouwen, die geen geld hebben voor een bontmantel, rullen daarom gered zijn voor de ko mende winter, met de capuchon, wel ke hierbij afgebeeld ls. Is men „rijk" genoeg, dan zou men misschien ook nog tot aanschaffing van een mof kun nen overgaan. Wij kunnen u verzeke ren, dat dit garderobe-onderdeel al lerminst ouderwets is; bij verschillen de shows zagen wij het geregeld. In ons klimaat is het absoluut geen over bodige luxe om handen en polsen extra bescherming te bieden. Begrij pelijk is, dat de mof van vroeger tij den niet geheel voldeed, omdat een tas onder de arm diende te worden meegenomen voor portemonnaie en' zakdoek, twee onontbeerlijke attribu ten tijdens het boodschappen doen op een koude winterdag. Thans zijn de modellen aangepast bij de „moderne" tijd, waarin alles op het practische be rust. Aan de voorzijde bevindt zich een ritssluiting, waarin een en ander, weinig in het oog lopend, kan worden opgeborgen. Ook zagen wij reeds be kende modellen, welke een complete tas met overslagsluiting onderdak ver lenen. Het geheel doet wat pompeus aan. Wenst men echter geen mof, wel, dan zijn handschoenen met kappen niet te versmaden. Zij sluiten de on derzijde van de mouw volkomen af tegen windvlagen. Eveneens prettig is de losse sjerpkraag van bont. Heeft men een stoffen mantel, welke reeds enkele jaren meegaat, dan zal niets u beletten om enige verandering aan te brengen. Wellicht brengen de illus traties u op een idee.Geen commen taar behoeft de kleine bontmuts, wel ke, volgens de Franse mode, in geen enkele kleerkast mag ontbreken, mits het model maar flatteus is. Welke soorten momenteel en vogue zijn? Jacques Heim gebruikt luipaard en persianer (patt), terwijl de Engelse ontwerpers zich meer aangetrokken voelen tot biberette.. In beide geval len wordt evenwel een ernstige aan- slag gepleegd op uw portemonnaie.- onfeilbaar de glad verkeerde waren- Want dit groene klokgeval met witte stippen zou gecompleteerd zijn door een blauw truitje, en boven die schotse rok met rode en blauwe ruiten was lukraak iets geels met een -bruin randje aange trokken. Een paar halfopen ritssluitin gen in die afgrijselijke sportjakken verrieden dat maar al te duidelijk. Blote gebruinde benen kunnen het aankijken dubbel waard zijn, maar waarom ter wereld al die schrille ge streepte sokken, en die schoenen zo plat en plomp als pantoffels? Het was zo onverschillig, zo stijlloos, zo zo armoedig: daar. het staat er, ik kan het niet helpen. Ik was blij dat die brug weer dicht was en al die zeiljakken, windvlaag kapsels regenbooglokken en vierdaagse-trappers rinkelend op sui zende fietsen uit mijn gezichtsveld ver dwenen. WAAROM? vroeg mijn rebelse hart, dat altijd nog aan sweet seventeen blijft geloven: Waarom takelen die lieve kinderen zich zo toe? Is het ge brek aan smaak, afwezigheid van be haagzucht of alleen maar de weg van de minste weerstand? Zulke sluike jongenshoofden vragen natuurlijk alleen maar een haal met de kam, die zeiljakken zijn tjoep-rits-rats in twee tellen aan, en die schoenen lo pen zo lekker. Wat wil je nog meer? Het gemak dient een mens Wat ik wil? Och, het is natuurlijk be-spot-te-lijk, hopeloos vieux jeu, maar hoe aardig, hoe fleurig, hoe jong zou het staan als al dat bakvlssengoed nu eens het haar in de krul droeg, de jurken en truitjes met een kantje hier en een lintje daar, en het gehele en semble in felle, maar welgekozen kleuren. En dan vooral kousen, glanzende kou sen om de welgevormde benen inplaats van dat afschuwelijk sokkengebroed, en schoenen die weten wat een jonge voet toekomt, sierlijk en even gewelfd, met een coquet dingsigheidje als een strikje of een gesp, en juist genoeg hak om nog prettig te lopen. Het schijnt niet te mogen. Het schijnt dwingend voorschrift te zijn om er op de bloeiendste leeftijd er zo hobbezak- kerig en nonchalant mogelijk uit te zien. Ik heb er een kwartier lang mijn hoofd over lopen schudden, en ik zou het ftog doen als ik de oplossing niet gehoord had uit de mond van een even mistroostige moeder van een opgroeien de dochter. „Het komt allemaal door Eva", zei zij berustend. „Eva zit bij Zus in de klas en zegt hoe het hoort. Eva weet het, en wij moeders hebben niets in te -brengen. Wie het anders doet of beter wil weten dan Eva is een ouderwetse idioot. Ik héb er eerst nog tegen ge sputterd. nog zoiets als een eigen smaak erop na gehouden. Maar tegen Eva leg ik het af. Wat die gek vindt wordt nooit meer aangetrokken, hoe flatteus het ook staat. Het kost mij wel eens moeite om mijn goede humeur te bewaren, temeer omdat Eva nu niet direct uit een gezin komt dat aan overmaat van smaak of beschaving liidt. En ik weet nu al dat er na de klas wéér een Eva op college of kan toor of in de inrichting de mode zal aangeven. Maar ik leer het wel. Als ik een jumpert.ie gebreid heb zeg ik maar heel bescheiden Als Eva het nu maar mooi vindt. Meestal krijg ik onvol doende". Puur geneeskracht, gezondheid en sulverheid voor Uw huid (Advertentie, Ing. Med.) 1

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 11