Zo eindigde Wereldburger No. een groie illusie 1 danst op Broadway OVER DE naar „STROOM de grotten VAN DE HOND" van Khadicha w York liggen idealen onder hei siof Gedesillusioneerde Gsrry Devis t De ceders vielen tegen 9*1 Konink&ijfc SjtfytiicKop, Op een zolder aan de rand van New loopt weer in het gelid N rsrss Windmolens en zoutpannen „De gek van Chaillot" Gesprek met Sta/in Garry Davis Weer in hei gelid Libanon, een merkwaardig land De bergen in Rendieren emigreren Van Lapland naar Schotland ZATERDAG 8 NOVEMBER 1953 DEZE kaart bevestig (Bijzondere correspondentie) iedere avond sfopi er een auto voor een theater op Broadway, een lange slanke jongeman stapt uit en slentert met gebogen hoofd naar de ingang. .Hallo, mr Davisl" roept de portier en overhandigt hem een paar brieven, .post uit Europa i" De aan gesprokene neemt ze schouderophalend aan Ze zijn van vrienden uit Parijs, die nog steeds geloven, dat rijen met illusies de wereld kan ver beteren. Illusies met stol bedekt liggen ze op de zolder van zijn huisje aan de rand van New York: een paar pakken brieven, een rugzak, een tent en een oude Amerikaanse vliegers-jas In het huisje zeil wonen ook Nora. zijn vrouw en Joan, zijn dochtertje. Dat zijn geen illusies I En toch. als Garry Davis deze avond voor zijn gebruikelijke komieke rol op hei toneel komt, heelt hij een bittere smaak rn zijn mond. Een komieke held wanneer begon dat eigenlijk GARRY is een rare!" zeiden de kameraden van de toen 23-ja- rige vlieger Davis, als hg na een vlucht over vijandelijk gebied, zich van hun luidruchtige fuiven te rugtrok of bij een officieel feest stil in een hoekje zat te peinzen. Garry zweeg. Hoe zou hg zyn kameraden ook kunnen vertellen, dat hg deze hele oorlog grote waanzin vond? „Garry is een held!" zeiden ze, toen hij, boven Duitsland neergeschoten en op een avontuurlijke wijze naar Zwe den gevlucht, daar uit een interne ringskamp ontsnapte en ten slotte in Amerika terechtkwam. Een held? Ja, een rare heldToen Garry merkte, dat zgn machine getroffen was, dat hij viel, vond hij dat eerst een rechtvaar dig einde voor het moordende leven, waarin hij verzeild was geraakt Maar het mocht niet zo zijn, hg kwam er heelhuids af. Waarom juist hij Waar om? Garry verdiepte zich steeds meer in het netwerk van dergelijke vragen. Hij las werken van Boeddha, Lao-Tse Plato, Ghandi en de Bijbel. Waarom moest er altijd oorlog zgn? Waarom waren de mensen niet tot een beter inzicht te brengen? Waarom leefden de volkeren niet in vrede met elkaar, hoezeer ze het ook wensten? Durfde dan niemand de ellendige leu gen van deze tijd uit te schreeuwen, zodat iedereen het hoorde. „Garry is stapelgek" waren de af scheidswoorden, toen h" rustig en vastbesloten, als een mens, die een in nerlijke roeping volgt, in Mei 1948 naar Frankrijk reisde. Daar zou in September de derde algemene verga dering van de Verenigde Naties in het Paleis Chaillot bijeenkomen. Op dit „wereld-territorium" sloeg een slanke jongeman rustig zijn tent op, kam peerde er in en zat overdag op de trappen van het Trocadero. Hij noem de zich „wereldburger" en was vast besloten niet meer van zijn plaats te wijken, voor het Oosten en het Westen werkelijk vrede met elkaar hadden ge sloten. Hjj gaf bereidwillig inlichtin gen aan alle journalisten en zijn naam stond al gauw in alle kranten. Onder zijn foto stond „de gek van Chaillot". ZO gek was Garry nu ook weer niet. Hij had niet voor niets aan het Carnegie-instituut in Phila- delphia theaterwetenschappen gestu deerd: hg wist, dat goede ideeën al leen niet helpen, ze moeten ook goed geënsceneerd zijn. Hij had alles goed voorbereid: reeds bezat hg in Parijs Vele vrienden, jonge mensen als hij, door de oorlog losgeslagen en teleur- gesteld over de na-oorlogse politiek der grote mogendheden, bezield van een gloeiend idealisme. De scènes lie pen af als bij een goed toneelstuk. Op treden bij het Amerikaanse consulaat, tjOry Davis in rt<< 'legen (lat hij als Wereldburger No. 1 groot opzien baarde. een man, genaamd Garry Davis, geeft zijn pas terug en verklaart, dat hij voortaan alleen nog maar „wereld burger" wil zijn. Zg'n programma: af schaffing: van de grenzen, opdat alle mensen in vrede met elkaar kunnen leven. Daarna slaat hij zijn tent op binnen het gebied van de Verenigde Naties. De wereldpers heeft een nieu we sensatie. Er zullen nog vele sensaties volgen: In een vergadering van de VNO staat dezelfde lange slanke man plotseling op de tribune en doet een beroep op het geweten van de vertegenwoordi gers der wereldmogendheden. Hij wordt weggeleid. Maar zijn idee groeit. In het Vélodrome d'Hiver houdt hij een rede voor 15.000 enthousiaste Pa- rijzenaars. Bekende Franse schrijvers verklaren zich solidair met Garry Da vis, de grijze, populaire professor Gi- rard brengt de groeten over van pro fessor Einstein. Tevergeefs waarschuwt de voorzitter van de Verenigde Naties, Evatt, voor „verkeerd idealisme". Lord Boyd Orr, Nobelprijsdrager voor de WIE herinnert zich niet de sym pathieke jonge man, die als „Wereldburger no. I" voor het Paleis Chaillot kampeerde, zijn Amerikaanse pas verscheurde, over de gehele wereld millioenen vrien den maakte en toen plotseling weer naar Amerika terugkeerde? Tegenwoordig zingt en danst de „Wereldburger no. 1" In een „grap pige rol" op Broadway. Zo eindigde een groots idee.... vrede, laat zich inschrijven in het we reldburger-register. Op Kerstdag 1948 wordt de wereldburger No. 1 door de Franse ministerpresident ontvangen en op 31 December richt hij door de radio een Nieuwjaarsboodschap tot de vol keren. De wereldpers bericht, dajt. Garry Davis een reis naar Moskou voorbereidt, om persoonlijk met Stalin te spreken. dat de eigenaar hiervan "als wereld burger ingeschreven is. Hij zal steeds volgens de beginselen van het wereldburgeridee handelen". Dit stond op de wereldburgerkaarten te lezen, die door het „Internationale Wereld burger-Secretariaat" in Parijs uitge geven werden. Als een lawine zwol de beweging aan. De gemeenteraad van 'n stadje aan de Zuid-Franse grens verklaarde, dat het gehele stadje zich als „eerste wereldburger-gemeente' bij Garry Davis aansloot. Elf millioen mensen in 76 landen vroegen eer „we reldburgerpas" aan. Toen Garry's verblijfsvergunning in Parijs afgelo pen was, stuurde hij de formulieren aan de politie terug en schreef, dat hg niets te maken wilde hebben met de „eeuwige papierstryd, die alle lege ringen met hun onderdanen voeren". Zijn verblijfsvergunning werd toch ver lengd. De volgende scène zou voor de ge hele wereld worden opgevoerd: samen met mr Usborne, lid van het Engelse Lagerhuis, werden voor 1950 verkie zingen voor een wereldparlement uit geschreven, waarbij telkens door een millioen kiezers één afgevaardigde gekozen zou worden. De „Liga der wereldregering" had dit plan reeds een jaar tevoren aanekondigd; ze ba seerde zich op de door 84 Amerikaan se Congresleden geëiste wereldfedera tie van wetgevende volmacht. In Europa werd het idee van de „wereld beweging voor Federatieve Wereldre gering" gepropageerd door Lord Be- veridge en Lord Boyd Orr. Toen kwam de grote teleurstelling, die volgens de sceptici móest komen: Ra dio Moskou brandmerkte op 20 Maart 1950 de wereldburgerbeweging, die reeds illegaal naar Russisch gebied overgeslagen was, als „cosmopoliti- sche gezindheid, gevaarlijk voor de grondslagen van de Sovjetstaat.... IEMAND weet wat zich toen in het hart van Garry Davis af speelde. Hy zweeg en hoopte nog; hy kon - en hy wilde niet geloven, dat Rusland zich werkeiyk tegen zyn beweging verzette. Communistische vrienden in Frankrgk steunden hem. Dus doorgaan! Maar de regie klopte niet meer. De grote held van het we- reldburgerdom werd een figurant on der de leiding van machtige en gewe tenloze regisseurs. „Mouvement pour la compréhen- sion mondiale" stond op de deur van de tweede verdieping van een groot kantoorgebouw in de Rue de óramont in Parijs, de centrale van de wereld- lui rgero rganisatie. Hier kwamen iedere dag duizenden brieven binnen uit de gehele wereld, hier werkten al gauw twee dozgn secretaressen; hier werd gediscussieerd, (1e „Peuple du Monde" geredigeerd, de „wereld van morgen" voorbereid. Maar Garry werkte het liefst in zijn kleine ka mertje in het „Hotel des Etats Ij nis" op Montparnasse, waar hy eenzaam voor zich uit zat te staren, net als toen in (le oorlog Wat hielp de wereldburgerpas? Wat alle proclamaties? Toen Garry naar Engeland wilde reizen, werd hem het visum geweigerd; hij had al een helicoptère gecharterd, om van daaruit met een luidspreker zijn En gelse vrienden toe te spreken - maar de Engelse luchtvaartwet schreef voor, dat hg minstens 1000 voet boven de grond moest blijven. Toen hij zich roet zijn slaapzak voor de Parijse mili taire gevangenis installeerde, uit protest tegen de arrestatie van een jonge Fransman, die uit ideeële overwegin gen dienst had geweigerd, bleef zgn actie zonder succes. Maar in Duitsland wachtten nog meer dan 100.000 vrien den op hem. De Duitse autoriteiten gaven hem echter geen visum. Onder de Rijnbrug in Kehl sloeg Garry nog eens voor een paar dagen zijn tent op. Het was Kerstmis 1950. Twee jaar GARRY DAVIS geleden was hjj op deze dag de gast geweest van de Franse ministerpresi dent En toen hoorde tnen steeds minder van de „wereldburger No 1". Tot hy op een dag met een Frans emigranten- schip naar Amerika terugkeerde. „Ik loop maar weer in het gelid", zei hy bij zijn afscheid tegen de journalisten. „Ik voel me beslist geen martelaar; ik heb alleen Ingezien, dat men met illusies alleen de wereld niet kan ver anderen". Nu zingt en danst „wereldburger n». 1" op Broadway. „Beter een komiek op het toneel dan in het leven", moet Garry Davis eens gezegd hebben. „Sommige dingen hebben tyd nodig. Men moet kunnen wachten en naden ken, veel nadenken - en in zyn eigen kring het juiste doen, al bestaat het ook maar uit een figurantenrolletje dat een mijner kennissen, een nu al jaren rustend kapitein der Java-China- Japan Lijn, er nog altijd met een ze kere trots over spreekt, dat de vroegere Belgische koning wekenlang zijn gast aan boord is geweest. En niet alleen de kapitein was er trots op, de hele bemanning leefde sterk met deze „eer' mee. Het zou dwaas zijn op dit menselijk gevoel van trots neer te zien. Vooral, wanneer een vorst werkelijk „vorste lijk" leeft. En dan bedoel ik niet, zoals ex-koning Faroek, zich badend in over dadige weelde, maar waardig de hoge post, waartoe hij geroepen is bekleedt; dan kunnen wij allen veel van hem leren en hoe dichter wij ons bij hem bevinden, hoe sterker de goede invloed, die van hem uitgaat, op ons zal over gaan. In dit opzicht zouden wij alien er zeker mee gebaat zijn, wanneer wij (Van een bijzondere medewerker) EEN van de aantrekkciykste tochten die men met een (overigens zeer kost bare) huurauto in Libanon kan maken, voerde ons dezer dagen vanuit Beyrouth langs de kust naar het Noorden, waar wy een bezoek wilden brengen aan de beroemde Ccderbosscn en de grotten van Khadicha. Het eerste doel van de rit, die ons aanvankelijk voerde over een prima, doch zeer bochtige weg was de tachtig km naar het Noorden gelegen stad Tripoli. Onmiddellijk buiten Beyrouth kregen we een ogenblik de indruk of we ergens reden tussen Enkhuizen en Hoorn. Alleen met dit verschil, dat we in de Streek aan weers kanten van de weg appels- en perenbomen zien en hier de dadelpalm-en met hun geschubde stammen, hun mooi donkergroen varenachtig blad en de nu m het late najaar diep oranje gekleurde trossen dadels. Ook doken telkens plukjes bananenbomen met de grote trossen vruchten op. Het landschap veranderde echter snel van karakter. Weldra werd de weg aan de linkerzijde direct begrensd door het water van de Middellandse Zee en rechts door loodrecht oprijzende rotswanden. de uit het vroegere Amsterdam ook zo bekende „aapjes" gebruik gemaakt. Op hun uiterste gemak stappen de paardjes (voor elk wagentje twee) voort en de toerist kan op die wijze op minder- Amerikaanse manier de merkwaardig heden van deze stad in ogenschouw nemen, WE PASSEERDEN de Nahr el Kalb (Stroom van de hond), een wa ter, dat zijn typische naam dankt aan een legendarische hond, genaamd Lycus, die tijdens een geschil bij de na dering van de vijand zo hevig begon te blaffen, dat men het op UIT1 *oers ie zetten naar uc stand kon horen en zich ten. De wegen waren niet al te breed, gereed maken om de vij de bochten vele en de auto hijgde be staan. De Nahr el Kalb hoorlijk bij de forse klim naar de bijna een kleurig dal en mondt u twee(juizend meter hoog gelegen grot- Lang nadat we deze beroemde rivier ten van ja Khadicha. Intussen genoten waren gepasseerd, bracht de auto ons we voortdurend van fraaie vergezichten, bij de wondermooi gelegen baai van Langs een uiterst smal bergpaadje Jounie, die wordt beheerst door het op kwamen We bij de grot. We gingen er een hoge bergtop geplaatste grote beela binnen en genoten al direct van de van Notre Dame du Liban - 4 ;- E LIETEN Tripoli weer achter ons en reden nu het gebergte in om koers te zetten naar de grot- heerlijke en welkome koelte. De grot is Findeliik naderen we de stad Tripoli, niet groot, maar het zeldzame verschijn nnc nncf wpt'fi 26- cpI van Hp cfrillicfn pn fflsrinprpnHf» vot in welks omgeving ons oog werd ge troffen door aa.n de kust opgestelde kleine windmolens, die in de constante Zuidwesten wind stonden te sel van de grillige en fascinerende vor men, de stalagtieten en de stalagmie- ten, maken op de bezoeker wel een bij zondere indruk. Een indruk, die nog h aaien Zii malen het zeewater om- wordt verhoogd door het felle ruisen naar {je zoutpannen, die als sawahs van een stortbeek, die met grote snel- ♦ransffewiis tegen het gebergte zijn aan- heid door de grot stroomt om zich even ïcird De felle zon, waarvan het sto- verder als waterval met donderend ge vende' licht maandenlang door' geen raas in het dal te storten, wnlkie wordt onderschept, doet het wa- Toch waren we na de duisternis en i^r in de pannen verdampen. Op die de te vochtige koelte van de grotten wordt hier mooi, wit zout ge- weer blij in het felle zonlicht te staan, Óen doch toen we de reis voortzetten naar hót nlaatsie Chekka, een lange in de Ceders, verlangden we weer naar de vi® iimnal on 1 si41 cfc lrcialia ióvi i rt hraortviorlft ririniemif ix/ptfi TEGENWOORDIG maken de meeste eens een reis mochten maken met onze vorsten, die een verafgelegen land tegenwoordige Koningin of haar willen bezoeken, hun reis per vlieg- Moeder! Maarde bijbel leert ons, machine. Toch komt het nog wel voor, dat er EEN vorst is, in wiens gezelschap dat zij per schip reizen. Ik herinner me, wij ons altijd KUNNEN bevinden. De l.-overigens vrij onbekende profeet Micha herinert ons daaraan, als hij (Micha 68) eenvoudig zegt: „wandel ootmoedig tnet Uw God". „Met" God. dat betékent: In gezel schap van God. Micha bedoelt hier niet, dat wij gebogen onder ons gevoel van onwaardigheid tegenover den al- machtigen, vlekkelozen God ons voor Hem in het stof zouden moeten buigen. Hij denkt aan God als „onze vriend", onze metgezel, zoals de bijbel elders zo eenvoudig zegt „Henoch wandelde met God". Het gaat hier niet om het oot moedige hart, maar om het ootmoedige LEVEN. Mensen, die hoogmoedig en trots door het leven gaan, leven niet alleen verre van hun medemensen, maar ook van God. Jezus onthulde ons het hart van God, toen hij zei: „neem Uw juk op U en leer van mij, want ik ben zachtmoedig en nederig van hart". WANT God zelf is nederig. „God is machtig, maar toch veracht hij niemand" staat in het boek Job. Hjj is de geduldige, onvermoeide dienaar van Zijn eigen schepping. Hij maakt ge bruik van kleine dingen, Zijn „proces" met de wereld is langzaam. Wanneer wij Zijn lessen in de natuur beschou wen, zien wij dit direct. De mensen kunnen donder en bliksem nabootsen op het toneel. Maar geen mens kan een zaadje maken, waaruit straks een plant zal groeien! Een geleerde natuuronder- zei eens in een lezing: „Er is niets, dat mij zozeer heeft geleerd in God te ge loven, als de dauwdruppel". Wij mensen willen de dingen gewoon lijk overhaasten terwijl wij vergeten, dat alles zijn tijd moet hebben in Gods wereld. Want God DWINGT ons niet met harde hand, mede te bouwen aan Zijn koninkrijk op aarde, maar Hg wil ons innerlijk overtuigen, dat wij ALLEN zelfs de „kleinsten" onder ons daartoe moeten medewerken en dat eist tijd. Als kleine jongen was ik altijd gewoon, bij het in elkaar zetten van kleine houten aardigheidjes zelf vervaardigd met houtzagen spijker tjes te gebruiken. Dat gaat gauw, maar mijn grootvader zei: „Laat de spijkers thuis en lijm het aan elkaar, wacht een dag, dan zit het goed vast". Dat woord kan ons veel leren: een vijf- of tienjarenplan lijkt ons lang, maar wij vergeten, dat vele kathedralen meer dan een eeuw vorderden om „klaar" te zijn. Wij willen onze wereld graag „gauw" weer welvarend zien. Maar, alleen als wij „ootmoedig" werken, is God onze metgezel. Op elk gebied van het leven geldt het: toewijding aan onze plicht, in de kleinste dingen zelfs. Dit vraagt God.... onze metgezel van ons. Dit is mede vooral een woord voor alle onderwijzers, opvoeders en jeugd leiders. Vraagt enig werk in de wereld méér ootmoed, méér zelfovergave, dan dit? Het is „ootmoedig" werk. MEN ziet er weinig van, maar wanneer wij DAARIN onze vreugde en trots vinden, het verrichten met goede wil en trouw, kunnen wij zeker zijn, dat wy ons in Gods gezelschap bevinden. QEZER dagen zijn uit Lapland weer tien rendieren in Schotland aange komen om zich te voegen bij de vijf dieren die reeds in het Rothiemurchus Forest Reindier Reservaat zijn inge burgerd. De eerste zending bestond uit acht heesten, maar een kalf ervan is in quarantaine gestorven en het enige vrouwtjesdier dat drachtig was stierf spoedig daarop. Een derde dier is in Juni door onbekende oorzaak gestor ven. De tweede zending bestaat uit een mannetje en tien vrouwtjes. Dit is de laatste zending in een experiment dat Zi iZIZZ.Z \'ai}. driejaar zal wor- DE CEDERS VAN DE LIBANON nittfehouwen tunnel en langs koelte terug, waarmede opnieuw werd eigenlijk niet in de nazomer, maar in s Avonds laat waren we eerst in Bey- erote cementfabriek bereikten we bewezen welk een wispelturig wezen de winter gaan zien. Wel valt de eigen- routh terug. Ook trokken tenslotte Tripoli, waar in vergelijking de mens eigenlijk wel is... ae we nog naar fiardige "vorm van de boom op alsmede het Zuiden van Libanon, naar Saida en de doordringende harsachtige geur. Tyr, plaatsen die reeds in de Oudheid durende deze periode in de Schotse Hooglanden blijken te floreren zal die de dieren naar sWuZTheen len(S1Bevrouth" direct de betrekkelijke Tot mijn grote spijt moet ik zeggen, de doordringende harsachtige geur. iyr. piaaxsen aie reeasi ui ae ouaneia overgebracht, voorziet een tiilwS n Hf» Graten opvalt. Er wordt hier dat de beroemde Ceders ons wel wat Maar straks tijdens het skiseizoen zul- giote beKfndheid genoten. Doch daar- ae rendieren de schapen in vele rioi minder van taxi's, doch meer van tegenvielen, al moet men de Ceders len we iuer nog eens terugkeren. over een volgende maai. van Schotland zullen overtreffei n.1. minder

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7