KLEINE HANDELSADVERTENTIES Wat doen wij met onze vrijheid? Flinke BEZORGER 1 Interessante voorlichtingsavond op visserij-gebied te Den Oever Klapstoel werd in verkeerde zin van het woord gebruikt TE KOOP: primaGroenten-Fruit-AardappeUaak met vr. woning Nieuws uit Wieringen Landeigenaren en landgebruikers op Wieringen bespraken pachtverhoging dgarttffeSAs: Keurcorpsen N.H.K. samengesteld op kampioenswedstrijden Barsingerhorn Weienschap ten dienste van de practijk Anna Paulowna Herkomst en verwerking van textiel Arrest van Hoge Raad is geen strooibiljet Samen met commissie voor ruilverkaveling Hippolytushoef „De IJpelaars" brachten „De rattenval" Breezand „Dokter Lexo" maakte een prettige indruk Deelname te gering GEVRAAGD voor Den Helder, door een bekend Damesweekblad. Borg kunnende storten Brieven onder Nr. G 11Bureau van dit blad Alles voorde kleuterschool Julianadorp Echtpaar Schenk over Noorwegen Twee uitvoeringen Nieuw kinderkoor Opbrengst bazar 't Zand Geel-Zwart overspeelde Petten na rust UITSLUITEND VOOR ZAKENLIEDEN Prijs 4 gedrukte regels, grote kop Inbegrepen, f 1.50, elke regel meer 0.30 Prisma boeken Christmas cards Bericht uit Spanje: Probeert U eens Huisvlijt Bazar Voor St. Nicolaas Koopt Uw kleding Gezellig licht Aangeboden: Permanent wave Radio Jellema De hoogste waarde Slopersbedrijf Kousenreparatie 2.50 per week Vanaf heden Is uw radio defect? Uw kapster aan huis. jo-Ja's Dansschool Siebeling Komt naar de grote bijeen komst der Christelijke Vakbeweging op: Woensdag 12 Nov. 1952 in de Ned. HervormdeJCerk aan de Palmstraat De voorzitter van D.E.T.V. kon Zatei-rt». nelkom heten op de voorlichtingsavond groot aantal belangstellenden «menwerking met de visserij-inspeetie Hela». v.eren!«in& georganiseerd in hoek", het onderzoekingsvaartuig weaon. w L de „Antonie van Leeuwen- Oever komen. Wel waren verschillende instrum^, gC Weer' nict naar De" enkele echogrammen, toegelicht resp door h» T aanwezig, die evenals „Antonie van Leeuwenhoek" en door de L„i sc!,'PPer en de monteur van de ln de pauze met veel interesse bekeken werden" dige' dc hcer De Boer' De heer Drost, hoofd van de visserij- Inspectie, gaf een belangwekkende uit eenzetting over de werkzaamheden aan boord van de „Antonie van Leeu wenhoek" en maakte daarmee duide lijk van welk een groot belang deze werkzaamheden voor de visserij zijn Hij schetste de moeilijkheden, aan het visserij-onderzoek verbonden, en weet daaraan voor een groot deel de achter stand. die de visserij heeft b.v. bij de landbouw. De oceanografie (zeeonder- zoek) staat nog in dê kinderschoenen. Bij het onderzoek wordt o.a. gebruik gemaakt van het echolood en de echo- graaf, waardoor men gegevens ver krijgt zowel over de gesteldheid van de zeebodem als over de soorten en hoeveelheden vis, die men in bepaalde gebieden aantreft. Ook de onderwater film (met behulp van kikvorsmannen) en de onderwatertelevisie verschaffen belangrijke gegevens. Uit de uitkomsten van deze onder zoekingen zal, naar spreker meende, binnen niet al te lange tijd een grote omwenteling in het visserijbedrijf voortkomen, te vergelijken met de om wenteling. die de moderne methoden indertijd in de landbouw hebben te weeg gebracht. De modernisering van het bedrijf is al aan de gang. maar verbetering van de voorlichting en van het onderwijs zal nog verder stimulerend kunnen werken. De proefnemingen, zowel de technische als de biologische, zullen nog verder geïntensiveerd kunnen wor den als er een twede onderzoekings vaartuig bij komt, maar dit vergt be langrijke bedragen, die vooralsnog niet beschikbaar zijn. Overigens maakt men hier te lande ook gebruik van de re sultaten van het visserij-onderzoek in andere landen. Het directe nut van de proefnemin gen aan boord van de „Antonie van Leeuwenhoek" springt in het oog, als men weet, dat men op dit schip b.v. verschillende fabrikaten van het echo lood beproefd heeft om de vissers een verantwoord advies te kunnen ge ven bij de aanschaffing er van. Echo loden worden al veel gebruikt. IJmui- der vissers willen al niet meer zonder dit instrument uitvaren. Ook andere apparaten liet de heer Drost de revue passeren, o.a. de sprei dingsmeter voor het opmeten van de afstanden tussen de scheerborden; de hoogtemeter om de hoogte aan te ge ven van de netopening; de weerstand- meter om te registreren welke weer stand het net aan het varende schip biedt; het pelagisch bord om te kun nen vissen op verschillende diepten, enz. enz. DINSDAG II NOVEMBER 1952 werden. Werd er een viertal Trawk ,v films vertoond. Den TrLT het verschillende ty- driï ver* én ri'en,.met diverse soorten- de' tuLé .daardoor ongelijke afstan- fitm b°ven' cn grondpees. Deze kikiorJ ,m buurt van MaIta door kikvorsmannen opgenomen. Een Canu- Wf'i^ rde duideli.ik aan de tast- resultaten van het nieuwer*1 vis- senj-onderzoek. Ook de visswsbevol King werd hierdoor, na aanvankelijk krhn;C1Sime' gewonnen. Een film in van rtf i g een fantastisch beeld van de trek van de zalmen in een Ca nadese rivier en van de hulp die de mensen kunnen bieden bij het passe ren van watervallen en stroomversnel lingen. Ten slotte werd de bekende film „Het schot is te boord" van de Nederlandse cineast Herman van der Horst, ver toond. Een zowel film-technisch als aesthetisch uitstekende film, die de toeschouwers een zeer boeiend beeld gaf van de haringvisserij. Op de afdelingsbijeenkomst van de Plattelands Jongeren Gemeenschap hield de heer J. Kos een inleiding over de herkomst en de verwerking van textiel. Spreker onderscheidde: plantaardige, dierlijke, minerale en synthetische ve zeis tn besprak daarna in het bijzonder die vezels, die voor de gewone mens het belangrijkst zijn en verwerkt wor den in stoffen voor kleding en meubi lering. De heer Kos verduidelijkte zijn causerie door het laten zien van stalen van verschillende stoffen, waaronder ook nylon en perion. Voor deze laatste hadden vooral de dames bijzondere be langstelling. De voorzitter, de heer Schuiling, dankte de heer Kos namens de aan wezigen voor zijn interessante inlei ding in dit voor allen nuttige onder werp. VERLOTING VOOR DE NED. HERV. KERK Ten bate van het interieur der Ned. Herv. kerk is een verloting georganiseerd Ce trekking van deze verloting heeft Woensdag 12 November plaats in de zaal van de heer De Boer. Aan deze trekking worden enige attracties verbonden, zodat liet geheel een gezellige avond belooft te worden. COLLECTE BRACHT VEEL GELD OP Een heel mooi resultaat Is hier bereikt met de colecte voor het Erefonds voor oud-verpieegsters. De collecte bracht t 1224,79 op, dat is gemiddeld ongeveer 16 cent per inwoner. Uit het simpele feit dat het woord „klapstoel" gedachten oproept aan zekere gewelddadige handelingen mag niet worden afgeleid, dat men er dan maar ongestraft toe over kan gaan om zo'n nuttig meubel voor het uitdelen van klappen te gebruiken. De heer Adolf T. uit Den Oever, die zulks tij dens de kermis in Wieringen wèl had gedaanhoorde dan ook behartens- waardige dingen zeggen, toen hij gis teren terzake van mishandeling voor de Alkmaarse politierechter, mr. J. N. Alblas, terecht stond. Het was begonnen in een café te Wie ringen, waar een zekere meneer Poel, die vreedzaam achter een potje bier zat, plotseling een leeg bierglas door de lucht zag suizen, dat kennelijk in zijn richting geworpen werd. Er ont stond enig rumoer en plotseling voelde de heer Poel, hoe hij door een klap- stoelklap ter aarde werd geveld. Als dader weec men Adolf T. aan, die ter zitting echter verklaarde, dat zijn zoon de mep met de klapstoel had uitgedeeld. De getuigenverklaringen waren echter Vrijdagavond vergaderde de plaatse lijke commissie voor de ruilverkaveling nogmaals met landeigenaren en -gebrui kers, met het doel speciaal het vraag stuk van de pachtverhoging onder ogen te zien. Mede aanwezig waren de heer ir Hassels van de Ruilverkavelings- öienst, de heer Van Baren, secretaris van de Grondkamer, en de heer Kiste- maker, die o.a. op Wieringen de Grond kamer vertegenwoordigt. De heer Hassels ging eerst het aller eerste begin van de ruilverkaveling na en merkte op, dat op het al of niet voortzetten van de ruilverkaveling na de oorlog de Plaatselijke Commissie geèn invloed had en haar dus niets is te verwijten. Immers, de Ruilverkave- lingswet kent maar één overleg met de eigenaren en dat is de stemming. Beslist deze dat tot ruilverkaveling zal worden overgegaan, dan is deze niet meer te stuiten. Het bedrag van f 75.— per ha, dat tel kens wordt genoemd als de toenmalige bijdrage in de kosten door de eige naren, moet men enkel zien als een be grotingsbedrag en niet als een aanne- mingssom. En een begroting kan te genvallen en dat is hier het geval. Er is thans wel gebleken dat de landeigenaren-gebruikers meer bezwa ren hebben dan de verpachters. Sprekende over een eventuele pacht verhoging in' verband met de' ruilverka velingsactie, zei de heer Van Baren, dat déze volgens hem op de pachter ver haald kan worden, omdat in de eerste Plaats de grondgebruiker de voordelen van de verkaveling geniet. Maar toen 1'gt de zaak even anders dan velen denken. Immers, de pachten zijn reeds een Paar maal verhoogd, het eerst met 10 a 15pct. Deze verhoging kan men De- schouwen als een verhoging in verbana •Pet de algemene prijsstijging, evenan ae volgende verhoging van pl.m. zo pc Er> bij de laatste herziening der paent- contracten, zo deze in 1953 zullen gaan Keldert, is de pacht soms niet, soms y®l en dan soms zeer belangrijk ve - hoogd. Al deze contracten zijn door ae Grondkamer goedgekeurd maar bi.1 Pachten van het hoogste niveau worat Keacht de ruilverkavelingsrente reeas verrekend te zijn. Daarom is de neer Van Baren geen voorstander van algemene verhoging, maar zal elk g - j5' afzonderlijk bekeken rn?atenu^,,f,n Jen, temeer, daar enkele pachten "et niveau dat door de minister u vast gesteld, zouden komen te ligen. De pachten op Wieringen zijn geoa- „erd op de ïuilverkavelingswaarde. Het. KbbIa ie rtAinvpprd OD I 1<UU Het beste land is getaxeerd op f deze verg» Per ha en doet f 105 huur per ha. Land de opkomst van f 1600 doet f 100 huur en zo gaat dit naar beneden tot land van f 250 ta xatiewaarde nog f 20 huur doet. Deze huurwaarden zijn maxima. Thans is dit systeem doorbroken, maar de commissie zou gaarne het oude systeem weer terugzien en stelt daarom voor het weer in te voeren maar de verkavelingsrente er in te berekenen. Land van f 1700 doet dan f 150 huur per ha, het meest voorkomende geval is land van f 1100, dat f 100 huur zal doen en zo vervolgens tot land van f 250, dat f 45 per ha mag doen. Dan komt men ongeveer op hetzelfde huurpeil zoals dit voor het gehele land geldt. Landerijen, die door de ruilverkave ling in een aanmerkelijk betere toe stand zijn gekomen, zou men gaarne willen herclasificeren. Land dat vroeger b.v. op f 800 geschat is kan door ont watering thans aanmerkelijk in waarde gestegen zijn, ook een grotere op brengst geven. Zulk land zou men nu opnieuw willen schatten en de huur vaststellen in overeenstemming met de waarde van nu. Deze tussentijdse pachtverdhoguig kan worden gebaseerd op een artikel in de Ruilverkavelingswet. Dit is verkort, hetgeen van achter de „bestuurstafel' naar voren werd ge bracht. Verscheidene personen uit de veiga- dering namen aan de besprekingen deel. Van hetgeen werd gezegd, kan men veel tot persoonlijke gevallen rekenen, maar men kan vaststellen, dat over he algemeen de verpachters menen de las ten van de verkaveling met te kunnen dragen. De pachters erkennen dit o.a. bij monde van de heer N. C. deVries, voorzitter H.M.v.L., maar menen dat ook de pachters dat niet of moeilijk kunnen en hij dringt er daarom bij de commissie op aan te proberen de kosten verlaagd te krijgen van f 400.tot pl.m. f 200.-. Het rechtskundig advies, aan de heer De Vries verstrekt, dat men kan vast houden aan de oorspronkelijk genoemde f 75noemde de heer Hassels absoluut /-minist Ook wijst men er op dat ae boerènorganisaUes LTB en Holl. M i. van Landbouw erkennen dat de pacht- oriizen achtergebleven zijn bij de alge mene prijsstijiing. Het verwijt dat de Ruilverkavelingsdienst zijn werk n et had afgemaakt omdat zovele wegen met eeteerd zijn, wees de heer Hassels van de hand. 'ciaar dit reeds alle voor de verkaveling bestaande wegen b?treff' waarvan enkel de bermen verbreed ^Burgemeester Kolff kon in z'n slot- in Utrecht. De pl.m. 80 aanwezigen op deze vergadering bracht hij dank voor dusdanig positief, dat mr. Alblas de verdachte conform de eis tot drie we ken veroordeelde. De verdachte liep nog in de proeftijd van een voorwaar delijke veroordeling, zodat die éne klap hem duur komt te staan. Theodorus V. uit 't Zand hoorde drie maanden logies op staatskosten tegen zich eisen, nademaal hij een gewichtig ding als een arrest van de Hoge Raad naast zich had neergelegd, als ware het een reclamefolder voor een slecht soort scheerzeep. Theodorus was bij arrest van de Hoge Raad voor de tijd van een jaar de rijbevoegdheid ontzegd. Op 2 November j.1. liep de* termijn af, zodat het geen geringe overtreding was, toen een wachtmeester van de Rijkspolitie V. op 21 Augustus j.1. op zijn motor fiets zag rijden. V. ontkende alles en hij wees erop, dat zijn verklaring te genover de politie (waarin hij alles toegaf) vals was, omdat de politie, zon der hem fatsoenlijk te verhoren, deze verklaring had opgesteld. De officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyn, noem de het meer dan erg dat door het ge- lieg van de verdachte bij de vorige behandeling van zijn zaak, nu twee leden van de rijkspolitie moesten wor den gedagvaard. Hij vond het wense lijk, dat de betekenis van de arresten van de Hoge Raad in al hun imposante kracht aan V. werden duidelijk ge maakt, waartoe- drie maanden stille overpeinzing het hunne wel zouden bij dragen. De politierechter achtte een retraite van zes weken voldoende. Na de bruiloft Familieleden van de heer Cornelis W. uit Den Helder hadden enige tijd ge leden een bruiloft gevierd in een ge huurde lokaliteit welke toebehoorde aan zekere S. een dansleraar die daar nevens het ambacht van schilder op de Rijkswerf uitoefent. Tijdens de bruiloft was alles koek en ei geweest, maar daarna kwam Cornelis W„ die ook op de Rijkswerf werkte, met het ontstel lende bericht, dat tijdens de bruiloft van zijn familie bepaalde spijzen en dranken waren verdwenen in de ap partementen welke de heer S. toebe hoorden. Zijn insinuaties lanceerde hij op de Werf, ten aanhore van enkele collega's en de heer S. zelve, die zich bewust van de onwaarheid dezer be schuldigingen na enkele vieren en vijven met de politie in verbinding stelde. De verdachte probeerde het hem ten laste gelegde te ontkennen, maar hier waren het de collega-schilders, die met forse streek van het plamuurmes der eerlijkheid de voze plekken in ver- dachte's dik-gepleisterde verklaringen aan het licht brachten. Honderd gulden of dertig dagen, conform de eis. De R.K. toneelgroep „De IJpelaars" is haar winterprogramma begonnen met het opvoeren van „De Rattenval". Men kan spreken van een geslaagde avond; regisseur en tonelisten hadden een goede opvatting van dit stuk. Het verhaal van de in de maatschappij te rugkerende misdadiger, die steeds door de mensen wordt nagewezen, daarnaast een moedige vrouw die voor haar een maal falende echtgenoot opkomt, is zeer aannemelijk. Maar al te vaak komt dit falen van een mens in de maatschappij voor, met als gevolg dat hij uit de gemeenschap gestoten wordt. Mej. Coby Kieda maakte in dit stuk een keurig debuut als Ant, de dochter van Romke (W. Beemsterboer). Ook de vertolking van de hoofdpersoon, Romke, door W. Beemsterboer voldeed uitstekend. Verder zag men oude be kenden als J. Mol, N. Boersen, R. Mor tier, H. Uithof, spelers met ervaring, die allen een zeer goed spel leverden. De drie vrij lange bedrijven hadden zonder bezwaar hier en daar wat be kort kunnen worden en wat minder opeenstapeling van geestigheden had de kwaliteit van het stuk o.i. ook ten goede gekomen, maar overigens was het een aardig blijspel, het „Dokter Lexo", dat dc rooms-katholieke toneel vereniging „Breezand" in de zaal van de heer Blokdijk opvoerde. Het ver haal was goed, de dialoog vlot en met tal van leuke woordspelingen. Dat het die prettige indruk maakte, was natuurlijk ook te danken aan het spel der vereniging, die er nog wel niet alles uithaalde wat er in zat, maar er toch over het geheel zo'n ver- De jury bestond uit mevr. Snooy, Wieringen en de heren J. Molenaar, Noord-Scharwoude, B. Gruis, J. v. d. er lu«' over neigeneei zon ver- Water De wev en Koelman van de tolking van gaf, dat de. goed gevulde W*ter, JJe Wey en poelman van ae zaal er zich van het begin tot het ein de best bij amuseerde. Geen der spelenden bleef beneden de maat, doordat bij de rolverdeling blijkbaar terdege was rekening gehou den met het kunnen en de persoon van de beschikbare leden. Een niet pretti ge maar wel lastige rol als van de jonge Lexo kwam daardoor b.v. ook goed tot zijn recht. Als foutjes in de uitspraak, die in jt milieu waarin het stuk speelde zeker niet gemaakt zouden zijn, noemen we (er waren er meer) „tillegram" en „mérci" voor telegram en merci! (klemtoom op de laatste lettergreep). Verder leek de buurman eerst wel rechts en daarna links te wonen en tenslotte wilden we er nog even op wijzen, dat men het toneel ook te mooi kan willen aankleden. „Er is geen entrée, maarer schuilt een addertje onder het gras", zei dokter Veenis, toen hij Zaterdag de bonte avond voor de kleuterschool opende. „We komen wat geld tekort en hebben door de Vrije toegang slechts het bezoek willen stimuleren om de straks te houden verloting (het addertje) beter te doen slagen' Wel, die toeleg is gelukt. De zaal was vol en do lootjes gingen grif van de hand. Wie wat won, was in z'n schik en wie niet zo gelukkig was, voelde zich toch niet bekocht, want hij kreeg evengoed waar voor zijn geld. De bonte avond immers bood elck wat wils, was van goed gehalte en hulde ook aan het rustige publiek heel gezellig. Ernst en luim, muziek en zang, acrobatiek, toneel en voordrachten wisselden elkaar af. De heer Vergaay bracht, door het zeggen van een een voudig gedichtje de avond in de kin dersfeer en met „de speeltuin" dikte een groep van de zangvereniging „Vriendschap" dat nog een beetje aan. De dames Ottens en Schuiling voerden de oude en de nieuwe tijd op het toneel, waarna het accordeonduo Ali Tiel-Jan de Boer in uitstekend samenspel een tango en bekende ope ra- en operettemelodieën ten beste gaf. Bewondering was er voor de kracht en vlugheid van de D.O.K.E.V.- acrobatengroep en ook de ernstige zangnummers en het vrolijke „aange klede" Jingle Bells van „Vriendschap" verwierven flink applaus. „Het ca deau", door leden van 't Klein Begin in Westfries dialect opgevoerd, werd zeker niet minder gewaardeerd de entre-actemuziek van de heren Prins, Van Stipriaan en Veenis hield de stem ming er steed 'in, de heer Bakker met de geluidsinstallatie van B.K.C. be wees, waar nodig, eveneens nuttige diensten en het slot, een schets van de heer Vergaaij, door hemzelf en de heer Bak gespeeld, werd een lach succes, dat een „gezellig samenzijn na" goed inleidde. Zondagmiddag werden in „De Fortuin" en in het gymnastieklokaal v»n de O.L.School de kampioenschappen van de turnkring Hollands Noorderkwartier gehouden, waarbij tegelijk de keurkorpsen werden samengesteld. De deelname was betrekkelijk gering en daarom vragen wij ons af: Bestaat er onder de dames en heren niet voldoende belangstelling? En is ook de jeugd er niet van doordrongen, dat deze sportieve krachtmeting niet alleen de spieren, maar ook de geest staalt! Het kan heus geen kwaad, integendeel zelfs, als men zijn kunnen en kennen eens onderwerpt aan anderen, die daartoe bevoegdheden bezitten. Het vereist enige zelfbeheersing en het kweekt zelfrespect en mensen, die dat enigermate bezitten kunnen in onze maatschappij best gebruikt worden. 9. C. de Best OKK 88.1, 10. W. Hemke, Hercules-Hygiea, Oudkarspel 86.2, 11. A. Kuiper, Hercules-H. 84.3 en 12. A. Kramer, Hercules-H. 82.8. Deze ^vor men voor dit jaar het keurcorps. Jeugdturners: 6 deelnemers. 1. en kampioen P. Vries, Sparte, Winkel 93 p., 2. J. Pluister, Hercules-H. 92.9, 3. I. Clowting, OKK 86.5, 4. H. Marsman, Pri Patria 84.7, 5. H. Roggeveen, OKK 84.2 en 6. H. Limpers, Olympia 74 p. Dames: 19 deelneemsters. 1. en kam» pioene: M. Sieuwerts-Totte, DOKEV 99.4, 2. R. Rentenaar, Hercules-H. 96.1, 3. M. Schoenmaker-Forrer, OKK 95.5, 4. G. Kaan, DOS, Den Oever 93.2, 5. N. Hoogschagen, DOKEV 92.5, 6. N. Ver- hage, DOKEV 91.6, 7. A. Rijk, Texel 89.6, 8. S. van Zoonen-Hemke, Sparta 89.4, 9. L. Pluister, DOKEV 88.7, 10. F, Geerligs-de Lange 88.6, 11. N. de Klerk, DOKEV 88.4 en 12. T. Groenleer, Spar» ta 86.6 p. Heren: 11 deelnemers: 1. en kampi oen P. Schoorl, Texel 104 p„ 2. M. Strij- bis, Hercules-H. 102.2, 3. P. Witteveen, Hercules-H. 94.8, 4. H. Groenendijk, DOKEV 91.8, 5. P. Liefting, DOKEV 91.1, 6. G. Vries, Sparta 85.4, 7. F. Schrij ver, Sparta 84.3, 8. A. Keizer, Texel 82.9, 9. D. C. Schenk, De Westfries, Bar singerhorn 80.4, 10. M. Middelkoop, De Westfries 77.8 en 11. B. Jongejan, DO KEV 73.4 p. Na afloop maakte de voorzitter van de Turnkring, mr D. Breebaart, de uit slag bekend. Een goedgeslaagde middag was toen geëindigd, maar wij wekken speciaal aan deze wedstrijd deel te ne men. Zaanse Turnkring. Om half 2 heette de heer Pennekamp allen hartelijk wel kom en wenste ieder een prettige, spor tieve middag. 14 Jeugdturnsters onderwierpen zich aan het oordeel van de jury met als uit slag 1. en kampioene I. van Amersfoort, Pro Patria Den Helder 102.2 p„ 2. G Noorman, Lycurgus. Schagen 98.3 p„ 3. A. List, Pro Patria 95.1 p„ 4. H. v. Gin- kel, OKK, Den Helder 95 p„ 5. T. Kwak OKK 93.6 6. E. Doornkamp OKK 93.3, 7. A. Geerligs Olyrrtpia, Wieringer- waard 93.3, 8. J. Bakker, Pro Patria 92.5, De plattelandsvrouwen, afd. Juliana dorp kwamen in café Van Ammers bij een om te luisteren naar de heer K. Schenk en mevrouw SchenkBakker, die iets zouden vertellen over hun be levenissen in Noorwegen. De heer Schenk die als leider van de Nederlandse schaatsenrijdersploeg elke winter met deze jongens in Hamar traint, hield hierover een interessante lezing. Hij vertelde over de prachtige conditie van de banen in Hamar. Die banen worden iedere morgen bij een temperatuur van 25 gr. vorst besproeid, zodat ze om 11 uur, als de jongens ko men trainen, spiegelglad zijn. De huisvesting en voeding in Noor wegen waren buitengewoon. Na de pauze vertelde mevrouw Schenk over het verblijf in Noorwe gen van haar kant bezien. Door de bijna windstilte is het daar een adem benemende sneeuwpracht en ideaal om te skieën. De bevolking is zeer har telijk en gastvrij, zodat zij daar al spoedig een kennissenkring had, waar door zij heel wat bijzonderheden over het leven van de Noorse huisvrouw kon vertellen. De Harmonievereniging „Kunstzin" geeft met medewerking van de toneel vereniging „Kunstmin" eên tweetal uitvoeringen, en wel op Zaterdag 15 en Zondag 16 November in de zaal van café „Prins Hendrik". Het programma bevat een zestal mu zieknummers en na de pauze wordt door de toneelvereniging „Kunstmin" „Morgenrood", een spel uit het boe renleven opgevoerd. Uitgaande van de Nederland:* Hervormde Kerk is een nieuw Kinder koor opgericht, dat onder leidng van mevrouw VisserOostra elke Maandag van 56 uur in de bovenzaal van de kerk zal repeteren. De opbrengst van de bazar, die en kele weken geleden ten bate van een nieuw kerkorgel werd gehouden, heeft netto ruim f 1500 opgebracht. De elftalcommissie heeft in de eerste helft van Geel Zwart tegen Petten moe ten ervaren, dat elke verandering geën verbetering is. Het elftal was geheel omgezet en in deze samenstelling wist Geel Zwart alleen maar slecht voetbal te brengen, waartegenover Petten een fris aanvanlsspel stelde, dat de harten der verkleumde toeschouwers ver kwikte. Toch werd dit spel maar met één goal beloond, waarbij de overigens voortreffelijke doelman Luijks niet vrij uit ging. Na de rust kwam Geel Zwart weer in de oude opstelling in 't veld en het was als het ware een herboren elf tal. Keer op keer werd het Petten-doel belaagd, maar voorlopig bleven doel punten uit. Na een kwartier gaf Baltus Geel Zwart de gelijkmaker en even la ter gaf De Vries Geel Zwart dè lei ding. Weer een minuut later deponeer de Baltus het derde doelpunt in het net en daarmee was het pleit beslecht. Wel probeerde Petten zich aan de greep te ontworstelen, maar het baatte niet en kort vóór het einde verrichtte Bal tus de hattrick en bracht de stand op 41. OPPERDOES, 8 Nov. 1952. Ronde bleten A 12.90—13.00, B 13.60, Modjo 0.40—11.40; Rode kool 4.50—9.20; Gele kool 4.00—6.20; Groene kool 6.607.80; Witte kool 4.505.40. Kopy minnen» één «lag tevoren Plaatsing clka Dinsdag en Donderdag steeds in voorraad bij Boekhandel Spruit, Keizerstraat 76, tel. 2223. a large variety at Spruit's Booksellers, 76 Keizerstraat. Bel op 3403. Voor kinder foto's in 1/1000 sec. (ook aan huis) Ben Kool, Koningstraat 111 Tel. 3403. onze Honing-Taai! 65 ct. per 500 gram. U zult zeg gen: Voor echte lekkere Taai naar Bakkerij Post, Vijzelstraat 91.93. en Amateur heeft hout, board, triplex en eigen ge maakt mooi voordelig speelgoed. Ie Vroonstraat 21. een constructorbouwdoos. Het mooiste cadeau voor uw zoon. Jan Govers, Koningstr. 66. bij een vakman. Wij hebben vakkundig personeel, zowel voor Dames- als Heren kleding. C. D. Scheltls en Zn., Keizerstraat 109. Tel. 3227. met onze zijden rokkappen m. glasplaat 22.50 compl. S. Schellinger, v. Galenstraat 48. Chevrolet vrachtwagen 1947, 4 ton, in prima staat, Gar. J. Nelis. Tel. 2710 compleet 5.—. Gaarne bespreken. C. J. Breeuwer-Rjjkenberg, Keizerstraat 44, boven De Pauw. Tel. 3416. Speciaalzaak voor alle radio-onderdelen. Reparatie van radiotoestellen, electr. gramofoons, versterkers, etc. Zuidstraat 3 bjj de Kcizersbrug. Tel. 2182. geven wij voor Uw lompen, metalen en ijzer. B. Leufgen, Vlsstraat 58B te koop alle soorten tim merhout, panlatten en af- rasteringspalen, nieuw en oud. Zagerij De Leeuw, Bas singracht 151. Telef. 3161. Goed, vlug, voordelig. „Succes". Alle ladders 5 ct Mevr. Varenhorst, Ambou straat 84. Huur Infraphil bestralings lamp. Radio De Zeeuw, Keizerstraat 30. weer verkrijgbaar prima vet kalfsvlees. Lendelap pen 5 ons 1.80, tevens pri ma rookworst 5 ons 1.50. enz. enz. Uw slager P. Wit, v. Galenstraat. HAASD1JK maakt het weer perfect. Spoorstraat 92. Tel. 3407. Waarom zou U Uw huis houding ln de steek laten als U zonder prijsverhoging aan huis gepermanent wordt? 3. v. d. Velde, Keizer straat 26, tel. 2735. Rubber corsetten zijn toch beter! Verkrijgbaar bij Magazijn „De Ster". Spoorstraat 26-28 Javastraat 116 - Tel. 2681 Club- en Privélessen. aan een der drukste winkelstr. centr. A'dam. Voll. goed onderh, 4-jarige invent, en voorr. Jaaromz. ruim 60.000. Lage v/lasten. Vestig, verg. ook v. niet gr.- liandel. Koopprijs 15.000—. A. L. POOL, Beëdigd Mak. Kant; Pieter Pauwstr. 4, Amsterdam-C. AANVANG ACHT UUR

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5