„Assaut 1952": hoogtepunt van een jaar Instituutsleven STEGEMANt fa. lïeemsterboer SKETCH Sergeant Van der Wijk wil wereldkampioen worden Het roboste oersterke Kienzle jongens horloge r Jimmy Brown als diepzeeduiker De heer Spruit vertoonde films over „het andere Amerika" ..ANA" gaf „Onder één dak" een bijzondere vertolking verlaagde prijs f 19.25 Korps Adelborsten in representatieve functie Feeënirein komt morgen 14.57 aan Zaterdagmorgen half elf mars door de stad Grote nederlaag IVA I tegen Blanco I Scholten leidt in biljart- kampioenschap vierde klasse Na 33 jaar met verlof in zijn oude vaderland Gemeente-ambtenaren als dankbare toeschouwers IN HET KORT Tussen Haaks en Ruitje Wijdingsavond in de „Week der gebeden" Propaganda-avond voor „De fakkels bijeen" Twee Blanco-feams leden verlies Aanbesteding étagewonin gen in Oud Den Helder Bazar ten bate van het nieuwe rusthuis Zes en iwiniig uur schoenen poeisen Dileüantenioneel van zeldzame soori Jan Fabricius heeft ons nog iets te zeggen Anna Paulowna Ds Dondorp sprak over de Jehova-getuigen DONDERDAG 13 NOVEMBER 1953 VOORTGAAND in een jarenlange traditie, zal ook dit jaar het Korps Adel- borsten zijn gasten ontvangen op het Assaut, liet Korpsfeest, hoogtepunt van •en jaar Instituutsleven. Diezelfde traditie gebiedt een continuïteit van de grootse stijl van dit feest, waarover een deel van onze gasten zelf, in vorige jaren, heeft kunnen oordelen en waarvan het andere deel nu persoonlijk de gelegenheid krijgt, zich te overtuigen. Voor deze laatslen moge een korte uit eenzetting volgen betreffende hetgeen oorspronkelijk aan het Assaut ten grond slag ligt, aldus de Senaat van het Korps Adelborsten in de „Assaut-krant", waarmede het festijn, dat morgenavond om acht uur begint, wordt aangekon digd. 1JET Assaut draagt een veelzijdig ka rakter. Wel het meest op de voor grond treedt de wens van het Korps Adelborsten, zijn dank te tonen aan allen, die op welke wijze dan ook, de leden van het Korps met hun belang stelling en medeleven hebben om ringd. Wij hopen, dat zowel de inge zetenen van Den Helder als diegenen, die buiten de stelling wonen, in dit feest willen zien een streven om aan de verplichtingen te voldoen, die het Korps ten opzichte van hen heeft. Hier direct naast staat onze wens, als aanstaande leden van 't Korps Officie ren van de Koninklijke Marine, te to nen dat het „Gesticht" niet slechts militairen vormt, maar dat het Korps Adelborsten zich bewust is van zijn representatieve verplichtingen in de toekomst en zich daarop nu reeds voor bereidt. Deze gedachte van de Senaat sluit aan op hetgeen wij schreven in ons verslag van het Assaut J.951: Eén van de voornaamste zaken, die dc Adelborsten op het Koninklijk In stituut worden bijgebracht, naast de eigenlijke officiersopleiding, is het zich correct en stijlvol gedragen bij alle mogelijke gebeurtenissen. De offi cier vertegenwoordigt menigmaal de Koninklijke Marine bij officiële ont vangsten. Het vlagvertoon in het bui tenland, waarmede de Koninklijke Marine aan ons land waardevolle dien sten heeft bewezen en nog altijd be wijst, zou nooit zo succesrijk kunnen zijn. wanneer niet onze marine-offi cieren als hoffelijke en vlotte gast heren konden fungeren, en als graag- geziene gasten. Aan het slot van ons verslag trok ken wij de conclusie, dat de Adelbor sten zich hadden doen kennen als per fecte gastheren, „die straks wan neer zij éénmaal hun intrede in het officierskorps hebben gedaan repre sentatief kunnen optreden voor de Ko- (Advertentie, Ing. Med.) De tafeltennisderby IVA IBlanco I is in een klinkende 8-2 overwinning voor bet bezoekende team geëindigd. De te- genpunten werden gescoord door G' Oosierbeek, die zijn neef M. Oosterbcek versloeg, en S. van der Vliet, die de baas bleef over Weemhoff. Makelaar, die te gen. Disnie 2 zo uitstekend voor de dag kwam, bracht het ditmaal niet tot een overwinning. De IVA-dames kregen bezoek van Disnie 1 uit Hoorn en moesten met een 7-3 nederlaag genoegen nemen. Mej. Vreugdenhil won haar drie partijen ge makkelijk. Mej. Noordhoff bracht het driemaal tot drie games, maar de winst ontging haar. IVA 3 wist de eerste winstpunten in de wacht te slepen. Disnie 4 werd met 7-3 verslagen. Keijzer zorgde voor twee winstpunten en Adriaanse 3 en Addink 1 voegden daaraan nog vier punten toe. Ook het dubbelspel was voor de IVA'ers. IVA 4 werd door de Merletten 2 met een 9-1 nederlaag huiswaarts gezonden. De eer werd gered door M. Oostei-: beek, die in drie games over J. Bezijn zegevierde. IVA 6 moest HCSC 3 met 8-2 de zege laten. Vogt en Goedegebuur noteerden de. tegenpunten met overwinningen op W. Buurmeester. WGW I was voor IVA 5 veel te sterk. De geel-witten wonnen met 9-1. E. Bootsman bracht IVA het enige puntje. Het zevende team van IVA met invaller Stofberg boekte een 6-4 overwinning op Blanco 3. Stofberg versloeg zijn drie tegen standers en F. Valk bleef A. Schoor! el' A. Heeringa de baas. Het dubbel Valk—Stofberg zorgde voor de be slissing. ninklijke Marine en in het buitenland ook voor de Nederlandse natie". De commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine, kapitein ter zee J. K. Muller, roept in de „Assaut- krant 1952" de gasten een welkom toe en besluit met de woorden: „In de overtuiging, dat het Korps Adelbor sten zich wederom als een voortreffe lijk gastheer zal openbaren, moge ik U een paar onvergetelijke dagen in dit hoge Noorden toewensen". Feeën-trein QOK dit jaar zal, dank zij de mede werking van de Nederlandse Spoor wegen, weer een „Feeëntrein" rijden, die de dames van de Adelborsten van heinde en verre naar Den Helder brengt. Aan de trein, die om 14.57 uit Alkmaar aankomt, worden enkele ge reserveerde rijtuigen gekoppeld. De „Feeëntrein "arriveert dus om 14.57 uur in Den Helder. De Show HE Show-avond in het „Zaaltje" van het hoofdgebouw wordt Vrijdag avond 14 November om acht uur ge opend door de president van de Se naat, adelborst Chömpff. Na het ge meenschappelijk zingen van het Adel borstenlied wordt het show-program ma afgewerkt, met tot besluit de „Co lonne Geweer" onder leiding van de sergeant-majoor der mariniers F. J. van Dorst en de sergeant der mariniers W. J. Lassing. Het onderdeel Scher men tijdens de show wordt geleid door de sergeanten der mariniers P. M. Kraus en G. H. IJzendoorn. Om half elf neemt het bal een aan vang, waarbij de dansmuziek wordt gespeeld door de Marinierskapel der Koninklijke Marine onder leiding van de kapitein der mariniers G. J. Nieuw- land. Assaut-mars VOORAFGEGAAN door de Mariniers kapel maakt het Korps Adelbor sten Zaterdagmorgen om half elf de „Assaut-mars" door de stad, langs de volgende route: Buitenhaven, Hoofd gracht, Kanaalweg, Postbrug, Polder weg, Javastraat. Soembastraat, Singel, Helden der Zeeplein, Kanaalweg, Hoofdgracht, Buitenhaven. Zaterdagmiddag om vier uur begint het „Thé-dansant" in intieme kring, gevolgd door een „Diner Orientai". 's Avonds wordt het Assaut 1952 beslo ten met het Adelborsten-bal. Gisteravond werd in café Woud aan de Binnenhaven het Dinsdagavond be gonnen tornooi om het persoonlijk bil jartkampioenschap vierde klasse libre van het district Den Helder voortgezet. Scholtcn van KNA, die met 23 caram boles de hoogste serie deed noteren, staat met zeven punten uit vier partijen bovenaan. De heer Jac. Burger, voorzitter van het district, complimenteerde in zijn openingswoord de acht finplisten, die zich de besten hadden getoond van ne gen en veertig candidaten. Beide avon den verliepen de wedstrijden, die van avond om half acht worden voortgezet, bijzonder spannend en in een vrij hoog tempo. De finale wordt Zaterdagavond verspeeld. De stand is op het ogenblik achter eenvolgens gewonnen, gelijk, verloren, aantal caramboles en aantal beurten) speelde partijen: Scholten (KNA) 3 Hoogschagen KNA) 3 J. Kramer VOP) 2 Spigt (DOR) 2 N.N. (Poedel) 2 v d. Koogh HBC) 1 Heinsbergen (DOR) Broeke (OG) vier ge- 300 108 279 121 291 115 286 118 242 107 237 140 188 97 178 118 TIRIE-EN-DERTIG JAAR geleden verliet de heer T. C. Spruit, als jongen van nog geen twintig, Den Helder om zich voorgoed in de nieuwe wereld te ves tigen. Nu is hij voor enige tijd in zijn oude vaderland terug, met een schat van ervaringen en herinneringen, enmet een collectie prachtige films, die hij grotendeels zelf heeft opgenomen. Ondanks zijn langdurig verblijf in Californië spreekt hij zijn moedertaal nog als de beste, en zonder enig accent. Dat kwam hem te stade bij de vertoning van een viertal films, eerst voor de Helderse amateur-fotografenvereniging en gisteravond, in het gezellige zaaltje van „El- gawa", voor de onderafdeling Den Helder van de Nederlandse bond van gemeente-ambtenaren. Bijzonder interessant waren de kleu rige beelden van „het andere Ameri ka". De Verenigde Staten zijn het do mein van een geperfectionneerde tech niek, van de Hollywood-films, de humbug, de „thrill", de jazz; het land waar het kolkt van leven en energie, waar mensen wonen met een dyna misch en vooruitstrevend karakter.... Maar de Verenigde Staten vertonen ook andere aspecten. Allereerst in de majestueuze natuur, niet in de laatste plaats van de Westelijke Staten. Daar liggen enorme rotsmasieven, die door de ondernemende Amerikanen werden bedwongen. Daar werd de sterke geest der pioniers gepolijst aan de onher bergzame wildernis, in steile kloven en bloedhete woestijnen. Deze langdurige strijd drukte ook zijn stempel op het Amerikaanse volk en daarom is het goed, een enkele maal aandacht te schenken aan dat „andere Amerika". De natuur was rijk vertegenwoor digd in de films, die de heer Spruit, zelf een enthousiast natuuronderzoeker, heeft meegebracht. Van buitengewone schoonheid was de avontuurlijke boot reis door de Grand Canyon, waar stoe re kerels in van jong dennenhout ge bouwde roeibootjes stroomversnelling na stroomversnelling trotseren temid den van een indrukwekkend vertoon van honderden meters hoge rotswan den. Deze film was de tweede van het programma, dat werd geopend met een kleurige reportage van het jaarlijkse bloemencorso te Pasadena, dat volgens een oude traditie op de eerste Januari wordt gehouden. De zin voor schoon heid en de originaliteit van de Ameri kanen, gepaard aan hun technische fee- ling en de productiviteit der bloemen- kwekers in Californië schiepen teza men een resultaat, dat voor Europese ogen een wonder schijnt. Eén enkel moment uit de lange reeks van close- ups: een enorme praalwagen, waarop temidden van bloemen een ijsbaan wordt bevolkt door ettelijke charman te schaalsenrijdsters. Weer een ander aspect van de schoonheid van Californië dat de Voor de HSV „De Lyceïst" wordt vanavond in Casino het toneelstuk „Als de klok waarschuwt" opgevoerd. Ds J. Borghardt spreekt vanavond in de aula van de Commnusschool voor het I.v.A.O. over „Het boek de Bijbel". De sociale werkster van de Ned. Herv. gemeente houdt op werkdagen behalve op Maandag) spreekuur van 's morgens negen tot tien uur, en bo vendien op Dinsdag- en Donderdag avond van zeven tot acht uur, aan het adres Tweede Vroonstraat 8, telefoon 2469. De heer N. J. J. van Diepen, leer ling van de gemeentelijke zeevaart school. is te Den Haag geslaagd voor het diploma derde stuurman grote handelsvloot. heer Spruit overigens heus geen para dijs noemde werd getoond in de derde film, over het Sequoia National Park, waarin de duizenden jaren oude reuzenbomen staan. De ook in opname- technisch opzicht respectabele beelden gaven een uitstekende indruk van de ongerepte kracht der natuur in dit re servaat. Het laatste filmpje verplaatste de toeschouwers naar het gebied, waar de Navajo-indianen eens heer en mees ter waren. Ook dit was een kleuren film, die van meter tot meter een rijke schoonheid ademde. Vooral het spel van de wolken, waarvan de enorme slagschaduwen over het gebergte gle den, en de glinstering van het kristal heldere water langs gladgeslepen rots blokken, waren bijzonder zuiver ge troffen. De heer L. J. Daalder, die de heer Spruit namens alle toeschouwers en toehoorders hartelijk dankte, gaf uit drukking aan zijn grote waardering voor de geste van de heer Spruit om deze mooie en leerzame avond geheel belangeloos voor de Helderse gemeen te-ambtenaren en hun dames te verto nen. Gisteren arriveerden in de haven Hr. Ms. „Queen Wilhelmina", „Evert- sen", „Johan Maurits van Nassau" en „Banckert". Hr. Ms. „De Bitter" kwam van de Werf. Verder deden de motorschoener „Robert" en de Deense kotter „Kata- rina Peterssen" Nieuwediep aan. Het is morgen hoog water om 4.40 en 17.35 uur, en laag water om 11,20 en 23,25 uur. De temperatuur van het zeewater was 6,5 graden Celsius. (Advertentie. Ing. Med./ In de Ned. Herv. Kerk aan de Palm straat wordt Vrijdag om 8 uur een wijdingsavond gehouden ter gelegen heid van de „Week der gebeden", die elk jaar door de Young Men's Chris- tian Association (YMCA) en de Young Women's Christian Association (YWCA) wordt uitgeschreven. In de bijeenkomst zal een voorgeschreven liturgie worden gevolgd, onder leiding van mevr. N. WezelmanMeindersma. De heer J. C. Graaff behandelt het on derwerp „De nood in Azië" en mevr. A. Agaart—Heuting zal een wijdings woord spreken. De Stichting Christelijke Blindenhulp „De fakkels bijeen" organiseert Vrijdag in de Bethelkerk een avond ten bate van de blinden. Het d iel van deze avond, die vrij toegankelijk is, beoogt, het publiek nader bekend te maken met het werk dat voor de blinden wordt verricht. Medewerking aan deze bijeenkomst wordt verleend door een dameskoor onder leiding van de heer D. Ploeg, het dubbelmannenkwartet „Eulerpe", mej. Sinjewel (declamatie) en de heer Van der Kuyl (orgelspel). Vrouwe Fortuna is de Blanco-teams 2 en 3 niet gunstig gezind geweest. Blan co 2 verloor in Bergen met 64 van de koploper in de tweede klasse, de Mer letten. MeVroüw Sinjewel leverde een hevig gevecht met de sterke Leering, die zegevierde met de cijfers 2321 en 2118. "Tegen Hooning verloor zij de derde game met 2117. Door een zeer hoog tempo tegen de derde „Merlet", De Hond, te spelen legde zij in deze partij beslag op de winst. Nico Looy de invaller voor Schipdam bereikte een verrassend goed resultaat door de crack Leering één game af te snoepen. Ook in de beide andere partijen demon streerde hij verdienstelijk spel. Noch tans heeft hij het zoet der overwinning niet mogen proeven. Sinjewel won zijn partijen in twee games. Het dubbelspel was voor de Merletten. In de vierde klasse speelde Blanco 3 tegen IVA 7. Bij de Blanco'ers was Nic. Looy de grote man. Hij won twee maal en verloor zijn derde set in de dèrde game tegen Stofberg met 2116. A. Schoorl en A. Heeringa versloegen de aanvallende IVA-captain W. Govers. Het Blanco-dubbel was tegen IVA lang niet opgewassen. Laatstgenoemd team won met 64. Door B. en W. wordt op Maandag middag 1 December om kwart over twee ten raadhuize aanbesteed het bouwen van negentig étagewoningen aan de Willem Barendszstraat in Oud Den Helder, overeenkomstig het voor stel, dat in de raadsvergadering van 14 October j.1. werd aangenomen. Op Dinsdag 18 November wordt in de bovenzaal van café Sanderse op 't Koningsplein een bazar georganiseerd ten bate van het nieuwe rusthuis der Ned. Herv. Gemeente. Artikelen op velerlei gebied zullen daar te koop worden aangeboden. CCHT MENSEN. dienSt- plichtig sergeant Gjalnt van der Wijk is niet getikt. Hij is een zeer normale, vlotte jon gen uit Leeuwarden, die momenteel in Den Hel der bij het Navigatiesta- tion dient. En dat we reldkampioenschap schoe nen-poetsen in „Extase"? O, dat ja, dat is het ge volg van een wedden schap. Kijk, de jongelui in de militaire dienst worden Wel eens een beetje baldadig. Dat brengt hun leeftijd mee. Wat zegt u bijvoorbeeld van de prestatie, die ook al eens door Gjalnt werd geleverd: binnen een uur vier en twintig repen chocolade verorberen? Hij is er beroerd aan toe geweest. IITIE nog niet weet waarom het hier gaat. kullen w\j duide lijk maken hoe alles zich heeft toegedragen. Gjalnt en zijn makkers zaten op zekere dag aan tafel, en wat. doe je dan? Je praat wat en je voelt je ge roepen, iets te onderne men dat „een ander" niet van plan is. Van der Wijk opperde de gedach te, op zijn handen naar Rome te wandelen, maar het plannetje heeft hij heus zelf verworpen. Nochtans beloofde hij zijn vrienden, een record te zullen vestigen. En omdat, hij pas iets had gelezen over schoenen, besloot hij het kampioen schap schoenpoetsen te veroveren. Gisteravond om acht uur is hij in „E.r- tase" te Den Helder ge start en eerst hedenavond om tien uur na zes en twintig uur onafgebroken bruine en zwarte schoe nen van een nieuw glans- je te hebben voorzien zal hij borstel en uit- wrijfdoek neerleggen. VN wij verzekeren u, dat het sergeant Van der Wijk geen grapje is. Vannacht om kwart over twaalf hebben wij hem nog breeduit zitten aan staren, ons afvragend of hij dan tóch „iets zou mankeren". Maar nee, hy vertelde hoe de vork in de steel zat en dat deze Weddenschap met zijn collega Aad Snaauw hem vijf en twintig pop zal opbrengen. Hij twijfelde zelfs niet aan zijn succes, zodat wij veronderstellen, dat sergeant Snaauw vanavond over de brug zal moeten komen. Deze laatste zit aan de zijde van de aanstaande we reldkampioen schoenen poetsen sigaretten te ro ken en te turven, hoeveel trappers er worden ge poetst. Vannacht om half één waren al 104 paar schoenen de ijverige han- den van de adspirant kampioen oepasseerd. JJE dames en heren, die aan het dansen wa ren, lieten zich bij deze cirkelgang gerust op hun tenen trappen, want Gjalnt was er goed voor. Menigeen kwam meerma len onder het „mes". Toen de danslustigen naar bed waren, zette Van der Wijk zijn liefhebber;) voort met schoenen dis hem van velerlei zijden waren toevertrouwd. En als hij straks geen vuile schoenen meer heeft, dan zal Snaauw die ten slotte vijf en twintig pul- den te verliezen heeft de glanzende exemplaren weer vuil maken en zy'n vriend opnieuw aanbie den. Vanzelfsprekend na men de jongelui een schoensmeer-fabrlek in de arm en wel „Erdal", die gaarne voor de no dige atributen zorg d-»eg. VN wij, waarde lezers, gaan nu naar bed. Dit stukje is klaar. Incfns dringt het tot ons door, dat dienstplichtig serge ant Van der Wijk in „bur. ger" slaperig (en onder toezicht) zit te poetsen. En wij realiseren ons, dat hij nóg zit te wrijven als u dit leest. En, dat hij vanavond nóg poetst. Intussen houden wij de voorpagina open als onze hoofdredactie er tenminste intrapt om u morgen kond te doen, dat Van der Wijk we reldkampioen is. Want hij haalt het vast. Deze recensie zal niet de lengte bereiken van het gebruikelijke „rantsoen", dat wij onze Helderse toneelverenigingen toedenken. En waarom niet? Omdat wt) de groep „ANA" van de buurtvereniging „Vrede en Vrijheid", die gisteravond in Casino „Onder één dak" voor het voetlicht bracht, toch welhaast niet vol doende kunnen prijzen. Om te beginnen: dit bekende stuk van Jan Fabricius zal weinige malen zo goed door dilettanten zijn vertolkt als „ANA" dat deed, De dames en heren verdienen dan ook alle hulde, en het langdurige en harte lijke applaus na afloop van de voorstelling kwam hun ten volle toe. wilden steunen, door wekelijks een kwartje bij te dragen. En het moment, waarop de brave smid Jan met een doos van vijf en twintig dure sigaren op de proppen kwam. Het kistje kost te hem, zegge en schrijve, épj) gulden. Nochtans heeft Fabricius de mens heid ook nu nog het één en ander te zeggen, want wat is in de boven het eerst vermelde situatie het verschil tussen een kwartje en een briefje van vijf en twintig gulden? De inhoud van „Onder één dak" zal velen bekend zijn. In het kort zij vermeld ,dat het stuk zich afspeelt onmiddellijk na het overlijden van de moeder. Er heerst verdeeldheid in de familie, omdat de oudste zoon vier jaar geleden met een „winkelmadam" trouwde. Zij schonk de jonge boerenzoon reeds drie maan den na de echtverbintenis een kind. „Iedereen in het dorp sprak er schan de van". Als het doek voor de laatste maal neergaat, hebben vader én schoondochter elkaar gevonden en is de slechte zoon verstoten. Wij kenden reeds de capaciteiten van mevrouw Quak en de heren P. Bruin, B. Dame en K. Hoornsman. Zij konden ons al eerder met sterk spel overtuigen. Ook ditmaal wij kun nen bijna geen onderscheid maken was dit viertal bijzonder op dreef. En dan komt de heer C. van der Plaat, de slechte broer. Nog niet eerder is zijn spel ons zo opgevallen. En hij had het niet gemakkelijk, want „leuke dingen" kreeg hij niet te zeggen, en dikwijls nam hij slechts zijdelings aan de han deling deel. Onze oprechte waarde ring. Minder overtuigend was nog het optreden van de dames Van der Plaat, Bruin, Gurie Bruin en de heer Quak. Zij beschikken nog niet over het ver mogen, een typerende uitbeelding te verzorgen. Overigens, mej. Gurie Bruin is nog jong! En zo staan wij dus voor de eenvou dige taak een uitstekend gediscipli neerd töneelgroepje lof toe te zwaaien. Dat gaat ons gemakkelijk af, omdat ons dit voorrecht slechts zelden ten deel wil vallen. Het van 1914 dateren de stuk bevat uiteraard fragmenten, die men „uit de tijd" zou kunnen noe men. Ge moet u de ontzetting van de talrijke aanwezigen voorstellen, toen in het stuk enkele kinderen hun zo juist weduwnaar geworden vader wel is er weer in een mooiere uitvoering, De RESULTATEN van deze horloges zijn verbluffend en honderden tevreden jongens dragen zo'n sterk KIENZLE- horloge. Wij brengen ze nu ook in doublé-kasten in de prijs van 26.20 met zwarte en witte wijzerplaten. KEUZE uit meer dan 600 horloges in al de bekende merken, o.a. ZENTRA PRISMA PONTIAC MIDO SILVANA. Alle horloges zijn verzekerd tegen VERLIES en DIEFSTAL. Keizerstraat 15 Den Helder Telefoon 2626. (Advertentie, Ing. Med.) 90. „Waar je bent?" vroeg Jimmy aan Siem Soep. „Je ligt stevig vastge bonden onder de boom, die je nad wil len gebruiken om ons te overvallen en waaraan ik je straks ga ophangen als je me niet haarfijn antwoord geeft op alle vragen, die ik je ga stellen". Jim my zei dit met zo'n staalharde stem, dat zelfs kapitein Toontje er even van hui verde Siem Soep werd nog bleker, dan hij al was. „G-g-genade", stamelde hy. „Ik beloof u, dat ik alles zal zeggen wat ik weet. M-m-maar hangt u mij in 's hemelsnaam niet op. Ik smeek u, hang me niet op!" Jimmy keek de kok min achtend aan. „Laffe jakhals", gromde hij. „Dat zal alléén afhangen van je ant woorden. Er hoeft maar één leugen bij te zijn en ik hang je eigenhandig op aan de hoogste tak van deze zelfde beuk. Als je dat maar in je ongewassen oren knoopt". Siem Soep knikte heftig, dat hy alles eerlijk zou zeggen. „Vraagt u maar, meneer Brown", zei hij. „Ik zal niets verzwijgen, niets!" Jimmy Brown kneep zijn ogen een beetje samen en vroeg toen langzaam: „Vertel jij mij dan eens, meneer de bandiet, waar de kist met juwelen is". De mond van biem Soep viel langzaam openDe kist met juwelen?" vroeg hij hogelijk verbaasd „Die.,., die..,, staat vlak naast u!" Nadat de afdelingsvergadering van de Ned. Christ. Vrouwenclub op de ge bruikelijke wijze was geopend en het overlijden van mevr. Vlaming, het oud ste lid van de afdeling, was herdacht, kreeg ds Dondorp van Heemstede het woord. Hij sprak over de Jehovagetui gen. De secte vond haar oorsprong in Amerika en is vooral na 1914 ook in ons land doorgedrongen. Met „Heeft u interesse voor het Koninkrijk Gods", als inleiding, trachten zij een gesprek aan te knopen en voorspellen dan, dat „het laatste der dagen" en „het oor deel" op komst is. Op dc vraag: wan neer, is het antwoord: spoedig, maar dat wordt nu al veertig jaar verkon digd. Zij noemen de kerk vals en de dominees en pastoors slaan ze ook niet hoog aan. Er wordt met bepaalde tijden gerekend en volgens hen is de wereld geschiedenis in 1914 beëindigd. Toen is Jezus weergekomen, maar houdt zich schuil. Alleen de 144000 uitverkorenen weten het. Die zijn onsterfelijk; verder wordt alles verdelgd. Het zijn geen blij moedige mensen en zij geloven aan hemel noch hel. Van de bijbel wordt alleen gebruik gemaakt, om met uit het verband gerukte teksten het laatste oordeel aan te kondigen. De drie-een heid verwerpen ze. Kerken hebben ze niet; zij vergaderen morgens en gaan dan de wijken in met „De wacht toren". Het zijn meest eenvoudige meI sin. Dikwijls gaan zij zozeer in hun leer op, dat zij hun gezin en zichzeu verwaarlozen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2