Nederlanders ondernamen invasie in Mexico-City Nobelprijswinnaar Mauriac is een omstreden figuur Groeiende spanning tussen Israël en de Arabische Liga Automatiekhouder veroordeeld Handbalcompetitie heeft dit seizoen bijzonder spannend verloop Asi es Holanda" is groot succes r en somber HUerafor Gelovig katholiek Geslagen vijand van Sartre De Schager markt Debat in de Algemene Vergadering der VN „LAATSTE KANS" VOOR MARTY EN TILLON Instituut voor Nijverheid en Techniek" Brunée-Acou wonnen de Zesdaagse te Brussel Sterk spel van Fenny Heemskerk in Moskou In geen enkele afdeling de kampioen aanwijsbaar Er liggen nog grote kansen overzee MARKTBERICHTEN VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 (Van onze Parjjse correspondent) n£ KONINKLIJKE Academie in Zvve- den heeft de Nobelprijs voor de li teratuur toegekend aan de beroemde, in heel de wereld gelezen Franse schrijver Fran?ols Mauriac. Deze hoogste onder scheiding, die een letterkundige te beurt kan vallen, heeft de Franse lite raire wereld gevleid, maar ook enigs zins verwonderd. Mauriac is een veel omstreden figuur, waarvan iedereen het grote talent erkent, maar met wiens ideeën erg veel Fransen het niet eens zijn. Men kent de 67-jarige Mauriac in ons land misschien in hoofdzaak door zijn romans „Noeud de Vipère", „Désert de 1'amour" en „Le Baiser de 1' Epreux". Het zijn stuk voor stuk zeldzaam som bere, troosteloze boeken. Zijn hoofd personen leven in een soort hel op aarde en zij gaan aan hun eigen zonden ten gronde. Mauriac is een overtuigd katholiek en voor hem kunnen al de drama's, die hij schept, al de afschu welijke toestanden en verhoudingen, die hij in zijn werk voor ons schildert alleen door een goddelijke genade wor den opgelost. Wie de goddelijke genade niet vindt, is voor altijd verloren. In het -erk van de sombere schrijver zal nv/nooit lezen over de onschuldi ge mlach van een kind, over de blij heid van een heldere voorjaarslucht, over het pure geluk van twee jonge mensen, die van elkaar houden zonder aan iets anders te denken. Voor Mau riac worden al onze handelingen en al onze gedachten gewogen en ons leven is voor velen niets anders dan een vuurproef voor het eeuwige vagevuur. Daarbij zal iedere objectieve lezer het met ons eens zijn, dat hij overdrijft. Dat hij de mensen veel zwarter afschil dert dan zij zijn en dat hij iets, wat men levensblijheid noemt, niet schijnt te kennen. Mauriac kan echter zo in drukwekkend goed schrijven, zijn ro mans zijn zo fantastisch goed opge bouwd. zo huiveringwekkend meesle pend, dat men ze bewonderen kan, ook wanneer men na de laatste bladzijde verstandelijk moet zeggen, dat de nieu we Nobelprijswinnaar zijn pen in wel heel erg zwarte inkt doopt. Mauriac en de politiek MAAR sinds de oorlog speelt Mauriac ook een belangrijke rol in de poli tiek. Hij is namelijk hoofdredacteur van het grootste en invloedrijkste Franse ochtendblad „Le Figaro". Daar in schrijft hij ongeveer twee maal in de week door heel Frankrijk gelezen hoofdartikelen. Dit zijn echter geen hoofdartikelen, zoals 'wij die in Neder land meestal kennen. Het zijn meer opstellen over bepaalde politieke vraag stukken, die Mauriac echter niet op een politieke, maar meer op een wijs gerige manier behandelt. Niet zakelijk, maar gevoelsmatig. Enaltijd gezien wit de hoek van een zeer gelovig katho liek. Men zou kunnen zegaen, dat de hoofdredacteur van Le Figaro lang zamerhand geworden is het geweten van de katholieke wereld in Frankrijk. Hij is een uitgesproken anti-commu nist, dit ondanks het feit, dat hij tij dens de oorlog zeer actief aan het ver zet heeft deelgenomen, waardoor hij in het communistische kamp vele goede vrienden had gekregen.Het zit Mau riac kennelijk dwars, dat er tussen hem en die vroegere vrienden zo'n onover brugbare kloof is ontstaan. In zijn wer kelijk bijzonder mooie en, ook als men het niet met hem eens is, toch ontroe rende artikelen scheldt Mauriac nooit op zijn vijanden. Er leeft in zijn stuk ken altijd de hoop, dat de Fransen on der elkaar het op den duur toch eens moeten kunnen worden. Hij heeft me delijden met zijn tegenstanders. Mede lijden met Maurice Thorez, die in Rus land vertoeft en volgens Mauriac misschien nooit meer levend terug zal komen. Dit medelijden werkt soms een beetje als een rode lap op een stier, zo als de zelfverzekerdheid van de be roemde schrijver wel eens enigszins ergerlijk is. Mauriac en Sartre PRANCOIS MAURICE en Jean Paul Sartre zijn uitgesproken vijanden. Sinds Mauriac Sartre in een hoofdarti kel vergeleken heeft met een vieze rat, die het liefst in de smerigste riolen rondneust, is de ruzie tussen de twee grote mannen voor niemand meer een geheim. Trouwens wie het werk van de beide schrijvers kent, begrijpt dat de paus van het existentialisme (Sartre) en het geweten van de Franse katholie ken twee uitersten vormen, waartussen de letterkunde zich uitstrekt. De aanvoer op de markt was deze week weer behoorlijk wat de vette koeien betreft. Beste kwaliteit dieren zijn er echter maar weinig te vinden De aanvoer van gelde koeien wsa ook riog alleszins bevredigend. Voor vette koeien werd als hoogste prijs bedon gen f 1040. Het slachtgewicht kwam op f 2.30—f 2.65 per kg, wat dus iets minder was dan vorige week. De handel was trekkend. In tijdkoeien daarentegen was een goede handel met stabiele prijzen. Gelde koeien stonden met een maximum prijs van f 825 hoger genoteerd en gingen vlot tegen van de hand. Vaarzen gingen Sartre verklaart, dat iedereen alleenlagere prijzen trekkend van de hand tegenover zichzelf verantwoordelijk is voor zijn eigen daden, een stelling, waar Mauriac kippenvel van krijgt. Sartre is een atheïst, die vooral de laatste tijd steeds dichter bij het communisme komt, ondanks het feit dat de commu nisten hem voor een volksvergiftiger houden. Het werk van Sartre is ook troosteloos somber, maar zijn trooste loosheid is minder kunstmatig, minder geforceerd, en vooral veel realistischer dan van Mauriac. Het staat, ofschoon het vaak moeilijk lijkt om te begrijpen, toch dichter bij het dagelijkse leven van gewone mensen. Sartre vindt Mau riac een ietwat potsierlijke burger, die van de werkelijke problemen van onze tijd niets begrijpt. Mauriac beschouwt Sartre als een bijzonder kwaadaardige boosdoener, die de meest verschrikke lijke dingen schrijft, zonder zelfs maar naar een oplossing te zoeken. Een soort literaire sadist, die de gemeenste ge dachten met een zekere wellust opdient. In deze wederzijdse waardering speelt de jaloezie echter zeker een rol. Sartre is in korte tijd beroemder geworden dan Mauriac ooit geweest is Maar de nieuwe Nobelprijswinnaar en de voor man van de existentialisten zijn ook in derdaad wel de grootste tegenstellingen die men zich maar kan voorstellen. Te genstellingen die te groot en vooral te fel zijn om enige vriendschap mogelijk te maken. De graskalverenhandel onder de boe ren betekende niets. Tussen de koop lui zelf was er iets te doen, maar stug. Nuchtere kalveren waren gevraagd en konden een betere prijs aantrek ken dan vorige weken. Op de paar denmarkt was het met onbetekenen de aanvoer een stille boel. Vette schapen gingen tegen goede prijs van de hand, al vlotte het niet zo erg. De handel in overhouders was goed Bij groter aanvoer konden toch nog betere prijzen bedongen worden. Aanvoer en prijzen: 2 paarden 750 1000, 32 gelde koeien 600—825, 55 vette koeien 6501040, 15 tijdkoeien 650 850, 7 vaarzen 500575, 10 graskalve ren 200—275, 36 nuchtere kalveren 30 —75, 30 vette schapen 100—130, 119 overhouders 7095, 9 konijnen 110. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Nov. 18.000 kg rode kool: A 7—11,10 en B 5.50 —6.20: 6000 kg gele kool: A 4,10—7,20 en B 4; 5000 kg groene kool: A 9,50—10,90 en B 4,104,40; 160.000 kg witte kool 4, Succes witte kool 4,20—5,30 en Deense witte kool 5,10—7,10; 4000 kg uien 19,70 —21,70 en grove 18,90—19,50; 1000 kg bieten: A 13,50 en B 12.80; 2000 kg peen: B 12,30 en C 9,70—10,90; 9000 kg and- dijvie 10,70—14,30; 250 kg witlof: BI 47 en B II 36; 130 kg spruiten 28; 500 stuks bioemkool: BI 8,90—20,90 en BII 8,40 —11. De nog steeds gespannen verhoudin gen in het Nabije Oosten tussen de landen van de Arabische Liga en Israël, die dezer dagen weer zijn toe genomen door het accoord tussen Bonn en Tel Aviv inzake de compen satie-overeenkomst voor door de Jo den geleden schade, kwam gisteren ook tot uiting in het debat in de Alg. Vergadering der Ver. Naties te New York. De Hertog van Edinburg is begon nen met het nemen van vliegles sen. Op deze foto zien we de ge maal van koningin Elisabeth het lestoestel inspecteren alvorens de lucht in te gaan. De Franse communistische partij heeft verklaard, dat André Marty, de partijleider die is beschuldigd van „frac- tionele activiteit", een „wantrouwende houding ten opzichte van de Sowjet- Unie" had toegegeven. Marty en Char les Tillon, een eveneens van dwalingen beschuldigde partijleider, is officieel een laatste kans gegeven om hun zon den in een „volledige zelfcritiek" te be lijden. Men acht het onwaarschijnlijk, dat zij dit zullen doen en politieke waarnemers verwachten, dat Marty en Tillon uit de Franse communistische partij zullen worden gestoten. Marty werd onlangs van zijn functie van partijsecretaris ontheven, Tillon van zijn lidmaatschap van het politieke bureau van het algemene bestuur der partij). Door bemiddeling van de Neder landse maatschappij voor Nijverheid en Handel en de vier werkgevers organisaties is aan alle bedrijven in Nederland verzocht medewerking te verlenen aan het tot stand komen van het „Nederlands Instituut voor Nij verheid en techniek". Reeds is een comité van aanbeveling opgericht. Het is met het oog op de industrialisatie van groot belang, dat Nederland even als andere landen ean technologisch instituut bezit. Het museum van de Arbeid te Amsterdam voldoet niet meer aan de tegenwoordige eisen. Het bezit echter wel de kern, waaruiteen Nederlands instituut voor Nijverheid en Techniek kan worden ontwikkeld. Dr. Eban (Israël) deed een aanval op de Arabische Liga wegens wat hij noemde „haar campagne van pressie" om de Duitsers te dwingen het accoord met Israël niet na te komen. Israël blijft echter geloven, dat een Arabisch Israëlische verzoening mogelijk is. De minister van Buitenlandse Za ken van Irak verklaarde echter, dat de houding der Arabische staten ten opzichte van Israël niet zou verande ren, todat de Joden de Arabische rech ten op Israël zouden erkennen. Hij zei, dat het door Hitier veroorzaakte leed uiteindelijk door de Arabieren werd geleden, aangezien zij nu uit Palestina zijn verdreven. „Als er menselijke rechtvaardigheid is, moeten de Pales tijnse Arabieren schadevergoeding krijgen" zo zei hij. De economische boycot, waarover Israël klaagt, zal worden voortgezet tot de Arabische rechten zullen zijn erkend. Ook de Sy rische minister van Buitenlandse Za ken roerde dit onderwerp aan. Boven dien deed hij een beroep op Frankrijk om Marokko en Tunesië volledige on afhankelijkheid te geven. Apparaat werd vanuit de winkel bijgevuld De Meervoudige Economische Ka mer te Rotterdam heeft gisteren een banketbakker tot een lichte geldboete veroordeeld, omdat hij de Winkelslui tingswet 1951 zou hebben overtreden. De man had aan zijn winkeldeur een verkoopautomaat bevestigd, die van binnen uit bijgevuld kon worden. De verdachte was vari oordeel ge weest het publiek niet te hebben be diend, in dien zin, dat zijn activiteit rechtstreeks op het totstandkomen van een verkoop gericht is geweest. De Economische Kamer wees in haar vonnis echter op de memorie van toelichting, waarin de regering zich op het standpunt stelt, dat een winkel door middel van een verkoopautomaat geopend kan zijn. In deze toelichting staat n.1. „winkels zullen dus geduren de de sluitingstijd niet voor de ver koop door middel van automaten ge opend mogen zijn". De Zesdaagse te Brussel is gewon nen door het Belgische koppel Brunée Acou. Het eindklassement luidt: 1 BrunéeAcou (Belgie) 2895 pnt. Op één ronde: 2 GillenSenfftleben (Lux.- Frankrijk) 2900 pnt; 3 Carrara—For- lni (Frankrijk) 2350 pnt. Op twee ron den: 4 Van SteenbergenOckers (Bel gië) 3055 pnt; 5 SchulteVan Vliet (Ned.) 2285 pnt. Op drie remden: 6 GosselinRijckaert (België) 2760 pnt; 7 SchotteHendrickx (België) 975 pnt. Alle overige koppels hadden vier of meer ronden achterstand. Het Neder landse koppel DerksenPeters had enkele uren voor het einde de strijd gestaakt toen Peters last kreeg van zijn beenspieren. In de dertiende ronde van het can- didatentornooi voor het wereldkam pioenschap dames te Moskou speelde onze landgenote Fenny Heemskerk met wit zeer sterk tegen de Russin Eliza- veta Bykova. In tijdnood beging Byko- va enkele onnauwkeurigheden en toen de partij werd afgebroken had Fenny Heemskerk enig voordeel. De overige resultaten luidden: Jozsa Langos (Hong.)Nina Hruskova-Belska (T.flj. SI.) I0; Rowena Bruce (GB)Shantal Chaudet de Silans (Fr.) Salo- mea Reischer (Oost.)May Karff (VS) 01; Olga Rubtsova (Rusl.)Edith Keller-Hermann (O-pid.) 1—0; Maria Berea de Montero (Arg.)Kira Zvory- kina (Rusl.) 01: Eileen Tranmer (GB) Mary Bayne (VS) afgebr.; Valentina Belova (Rusl.)Olga Ignatyeva (Rusl.) De hertog van Sutherland heeft aan John Franklin, president van de „Uni ted States" de blauwe wimpel aange boden, die de „United States in Juli van dit jaar verworven heeft. rjE NIEUWE LICHTING is opgekomen en ook Alkmaar heeft hiervan zijn deel gehad. Circa driehonderd candidaat-militairen hebben zich gisteren bij het ROG-gebouw gemeld om te worden ingedeeld bij het opleidingsdepot bewakingscorps Koninklijke Landmacht. Zij begonnen hun militaire loop baan met een wandeling langs vele tafels waar tal van formaliteiten moes ten worden vervuld. Er zit schot in de handbalcompeti tie. Het vrü gunstige weer heeft er aan meegewerkt, dat de competitielei ding niet door grote zorgen wordt ge kweld en dat er niet een te groot ver schil is tussen het aantal gespeelde wedstrijden. Er is over het algemeen veel spanning, want in nagenoeg elke afdeling zijn er meerdere candidaten voor de titel. In de districts eerste klasse dames is het voor de kop van Noord-Holland alleen van belang wat de dames uit Julianadorp doen. Na een verblijf van slechts één jaar in de tweede klasse is gebleken, dat de volgelingen van Min nes ook in de zware eerste klasse be hoorlijk voor de dag komen. Men mag echter niet vergeten, dat na de op heffing van HAV uit Den Helder JHC de beschikking over meer speelsters kreeg HHC 6—10, Concordia 7—9 Niloc 7—8, ADA 5—6, JHC 5—5, BI. Wit 5—5 A'foort 6—4, BHC 7—1. In de tweede klasse gaat IJmond uit Velzen aan de kop, maar de meis jes van Tonegido van Wieringen staan er theoretisch het beste voor. AVA volgt als goede derde en kan voor de leiders nog gevaarlijk worden. Vrone en N. Niedorp strijden rond de laat ste plaats verbeten om aan degrada tiegevaar te ontkomen. IJmond 58, Tonegido 4—7, AVA 56, Lijnden 54, Vrone 52, Nw Niedorp 41. Felle strijd ook in de eerste klasse van de afdeling, waarin de dames van Vlug en Vaardig de dreiging van SSV en Olympia in de rug voelen. Het onberekenbare DTS neemt de (Van onze New Yorkse correspondent) PEN HONDERDVIJFTIGTAL Nederlanders heeft in Mexico-City deze weken een energiek vlagvertoon gedemonstreerd. Dat heeft geleid tot heel wat hoofdpijn en kortademigheid. Want het overigens verrukkelijke, prikkelende, bijna permanent lente-achtig klimaat in deze op een respectabele hoogvlakte gelegen droomstad deelt gretig straffen uit aan allen, die wanen hier een tempo te kunnen aanhouden, zoals zij dat aan de Noordzee gewend zijn. Niettemin is de kennismaking een wederzijds succes geworden. Blind voor de werkelijkheid zoals vele Nederlanders ten enenmale zijn bad menig onzer Mexico welis waar versleten voor een toeristen-dorado, doch bevolkt door een straatarme be volking, die weer geterroriseerd werd door een kleine kliek kapitalisten, en die dus grotendeels als „onderontwikkeld" moest worden beschouwd. Indien men daartegenover stelt, dat Mexico's bevolking gedurende de na-oorlogse jaren haar levensstandaard met 800% zag verhoogd en dat alle aanwijzingen voorhanden zijn, dat dit tempo zich vooralsnog eerder zal versnellen dan vertragen, dan zal men de positie en intelliegntic van dit Amerikaanse land en volk eerder naar waarde weten te schatten. 7EKER Mexico is geen pure democra tie maar Westeuropeës model. De drang naar gelijkschakeling en nivel lering, die men in de na-oorlogse ja ren in Europa als een deugd is gaan beschouwen, speelt hier nog geen rol. Het Mexicaanse volk is merkbaar er kentelijk voor de zichtbare en tastbare vooruitgang, die het onder de laatste, sterk-autoritaire, doch welwillende re gimes heeft gemaakt. Particulier ini tiatief heeft in elk opzicht veel voor het land gedaan. Men huivert niet voor een experiment, op welk gebied ook. Mexico City's woonwijk is daarvan wellicht een van de frappantste voor beelden. Architecten Mexico is een dorado voor bouwers-met-fantasie hebben er de vrije hand gekregen. Zo zal men naast een hypermodern huis in imitatie-Moorse stijl een Zwitsers chalet d.d. 1951 aantreffen; naast ïmi- tatie-rococo en een weelde aan byzan- tische stijlen, treft men de meest func tionele moderne woningen aan. Pal daarnaast zal men een monstrum van de eerste orde kunnen vinden. Het merkwaardige van dit allervreemdste mengsel van smaken en stijlen is mis schien, dat het geheelstijl heeften tezamen de ondernemingsgeest die dit land-in-sterke-opbloei symboliseert op een wijze, die men zonder aarzeling imposant en aesthetisch kan noemen. Stierengevechten. PEN uitzondering daarop vormt wel- licht het befaamde stierengevecht. Naar Nederlandse smaak is dit een te heidense en wrede brok folklore om te kunnen bekoren als menselijke waag halzerij. De elegance waarmee een y - mens, in een sierlijk gewaad gehuld en met superieure wapens uitgerust, de strijd aanbindt tegen een kansloze stier, brengt ons niet in vervoering. Maar wie zou het wagen de Mexicanen de Nederlandse smaak voor te schrij ven? Het is reëds een feit van het groot ste belang, dat de beide landen, dié elk op een zo radicaal verschillend verleden en een zo sterke eigen cultuur prat gaan, zoveel aanknopingspunten blijken te bezitten. Het Nederlands initiatief, dat leidde tot het concept der industriële exposi tie „Asi es Holanda" heeft meer ge daan, dan dit alleen te bewijzen. De belangstelling, zowel in Mexicaanse zakenkringen als van de zijde van het gewone publiek, is onverwacht groot geweest. Het wil wat zeggen indien op twee achtereenvolgende vrije dagen een Zondag en een nationale feestdag telkenmale honderdduizend Mexi canen enige uren besteden aan een expositie, waar men geen gratis mon sters krijgt, waar niets valt te proeven, doch waar men slechts kan kijken naar aardappel-sorteermachines, zuur stofapparaten, maquettes van spocr- wegmaterieei en dergelijke en waar men tegen betrekkelijk hoge kosten buitenlands bier kan drinken of het Nederlands gerecht: boerenkool met worst kan proeven. De publieke belangstelling is zeker geëvenaard door die van Mexico's in dustriëlen en overheidsvertegenwoor- gers. Het is veelzeggend, dat de presi dent van deze staat ruim twee en een half uur besteedde aan een grondige rondgang over het één kilometer lange tentoonstellingsterrein. Haken en ogen. 7EKER, er zjjn ook haken en ogen. De financiering van Mexico's aan kopen kan een zorgenkind worden. Overheidsfinanciering is vrijwel zo veilig als de Bank van Engeland eens placht te zijn. Maar particuliere cre- dietverlening is moeilijk, omdat een rentevoet van twaalf a veertien pro cent hier gangbaar is. In tal van geval len is het derhalve veel makkelijker een koop te sluiten dan zich ervan te verzekeren, dat de Mexicaanse koper zijn voornemens het product af te ne men ten volle zal kunnen nakomen. De Nederlandse invasie op de Mexi caanse markt is echter in velerlei op zicht een novum. Voor het eerst heeft men in het buitenland industriële en landbouwproducten van Nederlands fabrikaat onder één dak samenge bracht en te langen leste is een eind gemaakt aan het fabeltje als zou Ne derland niet veel anders opleveren dan klompen, kaas en klederdrachten. Nu ig in Mexico City de nadruk voornamelijk gevallen op onze com pressoren, spoorwegwagons, autobus sen, medische apparatuur, fietsen- en radio-industrie. Dat is de nouveauté geweest. Minder voor de Mexicanen dan voor de Nederlandse pers en de Nederlandse toeschouwers, die zich ternauwernood ervan bewust waren, dat Nederland op een zo wijd en zijd vertakt gebied 'aan de exportdrang kan voldoen. Vandaar, dat wellicht de pro ducten van onze landbouwsector, in publicistische zin gesproken, iets in het gedrang zijn gekomen. Uitstekend werk JVIT is echter een neven-omstandig- U heid,, een tijdelijk over-het-hoofd zien. Want uiteraard is de landbouw sector voor de Nederlandse economie een steunpilaar, zowel voor de binnen landse handel als voor de export. Een frappant voorbeeld daarvan is bijvoor beeld de inzending van de N.C.Z. (Na tionale Coöperatieve Zuivelverkoop Centrale), die in grootte onmiddellijk volgt op de in Mexico ten onrechte niet vertegenwoordigde Frico. Naast boter en kaas bestaat er in Mexico be^ paald een zeer sterke behoefte aan melkpoeder. De N. C. Z. was goed en met een van de smaakvolst aangekle de stands vertegenwoordigd, waarin drs Van der Flier uit Amsterdam han den (en orderboekjes) tekort kwam. Deze ene coöperatieve landbouworga nisatie, die vijftig k zestig procent van haar productie naar veertig a vijftig landen exporteert, doet ruim honderd millioen gulden per jaar circuleren on der de deelnemers. Met een dergelijke omzet is het bedrijf dus van eenzelfde orde als bijvoorbeeld Werkspoor. Er bestaat derhalve geen enkele re den voor de nijvere deelnemers aan Nederlands landbouwsector om zich ten achter gesteld te voelen. Land bouw en industrie vormen hand in hand de kurk van Nederlands bestaan. vierde plaats in vóór het door speel- stersverlies gehandicapte Bergen. Zwaluwen is minder sterk dan vorige jaren en mist fut en uithoudingsver mogen. De evenals V. en V. gepromo- meerde ploegen Petten en AVA 2 gaan uitmaken wie weer een trapje lager moet: V. en V. 7—11, SSV 5—8, Olympia 58, DTS 67 Bergen 55, Zwalu wen 75, AVA 2 62, Petten 72. Ursem, te sterk voor de tweede en te zwak voor de eerste klasse, wil blijkbaar weer eens kampioen worden in de 2e klasse BI. RHC, door velen gedoodverfd als ploeg met de beste kans op de titel, liet het tot nu toe zitten en Koedijk is vrijwel zeker al weer gedoemd de laatste plaats te be zetten Ursem 36, RHC 34 Bergen 2 2—2, AVA 3 l—O, Koedijk 3—0. In groep Bn gaan de dames van JHC 2 keurig aan de kop, maar Ons Genoegen uit Schagerbrug en BKC uit Anna Paulowna volgen op de voet, terwijl DOSKO nog voor verrassingen kan zorgen. Dat belooft dus wat! In de middenmoot DES en TSV (clubs, die eigenlijk wat meer aan de trai ning moeten doen) en de nieuwelingen Tonegido 2 en BKC 2 komen ten slot te zoals gebruikelijk „in het stuk niet voor": JHC 2 6—10, Ons Gen. 7—10, BKC 1 7—10, DOSKO 4—6. DES 6—6, TSV 6—4, Toneg. 2 6—2, BKC 2 6—0. Jammer, dat in de competitie van de adspiranten Noord zo weinig elf tallen meedoen. Waar blijven bijv. DOSKO en BKC en Tonegido? DES 3—5, JHC 3—4, Ons Gen. 3—3, Zwaluwen 32, DTS 20. En dan ten slotte nog een kijkje bij de heren. In de districts tweede klas se kan nog van alles gebeuren. De Adelborsten uit Den Helder, pas ge promoveerd, zijn blijkbaar nog bezig met proefstomen in de nieuwe omge ving. Rapiditas 6-r-9, Niloc 2 6—7, APGS 46, HOC 66, IJmor.d 5Vriend schap 53, Turno 3—2, Adelb. 3—0. In de eerste klasse van de afdeling vertegenwoordigen Tonegido en AVA de Noordelijke contreien. Na een te leurstellend begin hebben de Wierin- gers zich zowaar naar de kopgroep gewerkt, maar of zij OSS en BGV kunnen bedreigen is een grote vraag. AVA zal wel in de middenmoot blij ven: OSS 5—9, BGV 5—7, Tonegido 6—7, Conc. 2 5—5, AVA 5—3, Rap. 2 4—2, Beverwijk 41. AVA 2 gaat aan de kop in de groep der tweede elftallen, maar zal nog we wel de nodige concurrentie ondervin den van IJmond 2 en OSS 2, welke laatste ploeg er theoretisch het beste voorstaat. AVA 2 45. IJmond 2 3—4, Toneg. 2 5—4, OSS 2 2—3, BGV 2 3-2, IJmond 3 1-0. ALKMAAR, 12 Nov. tomaten 18—34; witlof 1847; bloemkool 819; rode kool 5—7,50; savoye kool 5—7; groene kool 8—13; spruitkool 17—43; boerenkool ",V- 13; spinazie 20—48; sla 2—9,50; andijv»* 7,50—13; bospeen 9—22; bieten 6—12,50; winterpeen 6—13,50; waspeen 8—17; uien 421; prei 9—13; soepgroenten 3,50—8; peterselie 4,50—7,50; knolselderij 8—13,50; druiven: Alicant 61—85. NOORDERMARKTBOND, 13 Nov. 2000 kg aardappelenErdgold 10,20 en grove 10,20; 1300 kg peen: B 11,80 en C 10,60: 1300 kg bieten: A 12,60—13,20 en Modjo 9: 4500 kg uien 14,40—21,20 en grove 18,80—18,90; 1800 kg andijvie 11,8014,30; 11.000 kg rode kool 4,30 6.80; 1500 kg gele kool 4.70; 2500 kg groene kool 7,60—7,80; 7000 kg witte «ooi 350; 47.000 kg Succes witte kool 4,20 5,70; 27.000 kg Deense witte kool 4,90 —9,10. WOGNUM, 12 November Aardap pelen 10.10—10.40; Witlof A 50—56, B. 4049, C 3137, stek 2631, aanvoer 6500 kg.; Knolbieten A 12.70—13.20, B 13.40, Modjo 8.40, aanv. 13000 kg. Breek- peen B 12, C 10.40, D 8.90, aanv. 4000 kg.; Uien midd. 18.80, grof 19.80, driel. 23.20, afw. 3—16, aanvoer 10.500 kg.; Spruit kool 22—37; Alicante 44—97; Bossel- derie 2—7, Bloemkool 8—24. Andijvie 7—19, Prei 13—18, Tomaten 16—24. Gr. kool 6.107.10; Boerenkool 1012; Waspeen 810, Cox Orange 1552; Gl. v. Holland 16—24; Beurré Alex L. 14—32; Zw. wijnpeer 3—6; Duyenne de Comice 47; Nouvean Poiteau 3—5- Lax- ton 24; St. Remi 9—12.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 11