Jeugdherberg „De Noor dk nog steeds zonder i r r Sergeant Van der Wijk moest de strijd (noodgedwongen) staken Eerste Bruinvissen-nederlaag in de wintercompetitie Weer de volle winst voor HCSC in de volleybalcompetitie Jimmy Brown als diepzeeduiker Toch viert ook Den Helder zilveren jubileum der NJHC BIJ TWEE PLAATJES UiT ONS ARCHIEF H. NEVILLE HART SCHOEMAKER Grote puzzle-actie in de Sluisdijkstraat Morgen Klaproosdag Collecte voor Centraal St. Nicolaas-feest Tourneé-avond Maandag over 'n week in Casino .Als de klok waarschuwt" op Lyceum avond Een baby van 1000 weken voor buurtvereniging BBM NA EEN-EN-TWlNTiG UUR POETSEN Commandant maakte einde aan de g,ap „Wereldkampioen" met 475 paar schoenen Neptunus 2 zegevierde met 3-0 Bridgewedstrijden voor zestallen Tussen Haaks en Kuifje WSOV op 't nippertje verslagen Actie ten bate van „De fakkels bijeen" Matroos „leende" fiets en „liep" tegen de lamp „Ditte, een mensenkind", reprise in Tivoli Julianadorp „HET BELASTINGSTELSEL" PREDIKBEURTEN JJOEVELE malen zal na de bevrijding de wens zijn uitgesproken, dat Den Helder nog weer eens een jeugdherberg en een kampeerterrein rijk zou zijn? Ook in de gemeenteraad is hierover verschillende keren gesproken. Het kam peerterrein is er inmiddels en zal nog aanmerkelijk worden verfraaid. De raad nam hiertoe Dinsdagavond het besluit. We mogen aannemen, dat de aanwezig heid van een welgelegen, goed onderhouden en behoorlijk uitgerust kampeer terrein bjj Den Helder tot in alle uithoeken van Nederland is doorgedrongen, zodat volgend jaar een druk bezoek mag worden verwacht. Maar nu de jeugd herberg. Deze behoort nog steeds tot de schone wensen, sinds het gebouw aan de Breedwarsstraat tegelijk met vrijwel heel Oud Den Helder op last van de bezetter met de grond gelijk werd gemaakt. tt Herengracht 406, Amsterdam-C. Tel. 37614. Specialisten in alle uniformen voor de Koninklijke Marine. Verwerken uitsluitend eerste kwaliteit Krantz-lakens, serge en whipcords. Betaling ook in abonnement. Bezoeken geregeld Den Helder. Op aanvrage te ontbieden. (Advertentie, Ing. Med.J 's Avonds feestverlichting De vereniging van Sluisdijkstraat- winkeliers heeft reeds enige tijd een puzzle-actie in voorbereiding, die thans ten uitvoer kan worden gelegd. Van Zaterdag 15 November tot en met 5 December ontvangt de klant bij aan koop van elke gulden een gedeelte van een puzzle, die uit acht stukjes bestaat en de foto vormt van één der Sluis- dijkstraatwinkels. Men heeft het niet moeilijk bij de oplossing, daar op de achterzijde van de puzzle-stukjes de naam staat van de betreffende winkelier. Bij inleve ring van elke complete puzzle krijgt men een waardebon van één gulden. Aan deze actie zijn nog diverse at tracties verbonden. Zo worden extra premies beschikbaar gesteld voor hem (of haar), die de meeste winkelfoto's heeft; sommige winkeliers zullen hem of haar, die de meeste afbeeldingen van een bepaalde zaak bezit, belonen met een mooie prijs. Om de klanten enigszins op weg te helpen, hébben de winkeliers een extra editie uitgegeven van de Sluis dijkstraatkrant, waarin de puzzle-foto's al verkleind zijn opgenomen. Dubbele stukjes kunnen worden ge ruild op de ruilbeurzen, die op Woens dag- en Zaterdagmiddag worden ge houden bij de slagerij Van de Beurs en in de Janzendwarsstraat/hoek Sluis dijkstraat. Gedurende de gehele actie zal de Sluisdijkstraat 's avonds feeste lijk verlicht zijn. De jaarlijkse collecte ten bate van het Nederlands oorlogsgravencomité wordt morgen, op Klaproosdag 1952, gehouden. Men kan zijn bijdrage offe ren voor een prachtig, menslievend werk, dat uniek in de wereld is. Dank zij genoemd comité konden sedert begin 1951 ruim twaalfhonderd ouders, vrouwen en verloofden van in de oorlog gesneuvelde geallieerde mi litairen een reis naar Nederland ma ken' om hier de graven van hun dier bare doden te bezoeken. Het British Legion, de grote organisatie van oud strijders in Engeland, heeft ook dit jaar zijn dankbaarheid voor hetgeen in Nederland op dit gebied wordt ge daan, willen tonen door acht collec tanten in de gelegenheid te stellen, gedurende enige dagen een bezoek aan Londen of Parijs te brengen. De erkentelijkheid van het British Legion is ook gericht op de' uitsteken de zorg, die door bemiddeling van het Nederlands oorlogsgravencomité aan de oorlogsgraven in ons land wordt gewijd, Op Klaproosdag wordt iedere Nederlander in staat gesteld, een klein aandeel te nemen in dit piëteitvolle werk ten opzichte van de nagedachte nis van dertigduizend geallieerde mi litairen, die hun graf in onze bodem vonden. Het plaatselijk comité deelt ons me de, dat de collectanten en collectrices van morgenochtend negen uur af ten raadhuize terecht kunnen voor het in ontvangst nemen van de bussen. Wellicht herinnert men zich, dat het Centraal St. Nicolaasccrmité vorig jaar met grote vreugde afstand deed van een collecte ten behoeve van het Sin terklaas-feest voor de kinderen. De dames en heren wisten zich op andere wijze te redden. Maar dit jaar zien zij daartoe geen kans, zodat zij andei- maal hebben moeten beslissen tot een lijstcollecte, dit in de eerste plaats tot grote teleurstelling van het comité zelf. De collecte wordt gehouden var, 24 tot en met 29 November, en men heeft daartoe vanzelfsprekend gaarne de beschikking over een flink aantal collectanten en collectrices. Zij die zich hierdoor voor de kinderen ver dienstelijk willen maken, kunnen zich op één der onderstaande adressen aan melden; mej. Leewens, R.K. Meisjes school; mej. D. Uipkes, Singel 13; mej. J. Maasland, Reigerstraat 35; Tromper, J. Lemairestraat 37; De Vries, Billiton- straat 18; Nicolai, Julis-napark 19 (sta tion); Van Es, Ruyghweg 75; Bonte, Duinroosstraat 4; Makelaar, Violen straat 52. J7R is nog geen jeugdherberg, maar de afdeling Den Helder van de Nederlandse Jeugdherbergen-centrale bestaat nog wel. Geen wonder dus, dat het zilveren jubileum van de NJHC in Den Helder niet ongemerkt zal voorbijgaan. Onder het motto „Jeugd herberghouders op tournée voor het comité 25 jaar NJHC" wordt op Maandag 24 November in Casino een jubileumavond gehouden. Op het pro gramma staat „De kunstenmaker Pamphalon". Wat dat zal worden? Wij weten het nog niet, maar zullen daarover wel tijdig nadere gegevens van het hoofdbestuur ontvangen. Ongetwijfeld zal door deze avond avond propaganda uitgaan voor het jeugdherbergwerk in Den Helder. Ve ler gedachten zullen teruggaan naar de oude jeugdherberg „De Noord kaap", dat knusse gebouwtje aan de Breedwarsstraat, waarvan wij in ons archief nog een plaatje vonden. Het huis links op de foto behoorde de Interieurfoto van de oude jeugd herberg „De Noordkaap" laatste tjjd bij de jeugdherberg, maar was vroeger het gemeentelijke tehuis voor ouden van dagen. Wellicht her innert met zich nog, dat de Bree dwarsstraat in die tijd Tuinstraat heette. De straat moest worden her doopt, toen Tuindorp werd gesticht. Het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen kreeg later onderdak in het gebouw aan de Kerkgracht, waar in het Politiebureau werd onderge bracht, nadat het bureau aan de Prins Hendriklaan was afgebrand in de nacht van het grote bombarde mens (de zwarte nacht van 24 op 25 Juni 1940), waarin Den Helder zo zwaar werd getroffen. Van de hand van R(uurd) en C. H. Feenstra (eerstgenoemde is een be kend AVRO-medewerker, o.a. van de vroegere Zondagclub) verscheen het vlotte en dikwijls geestige mysterie spel „Als de klok waarschuwt", dat op sommige momenten een frappante ge lijkenis vertoont met de radio-hoor spelen die zo'n grote populariteit ge nieten. Dit aardige en dankbare stuk werd gisteravond door en voor de H.S.V. „De Lyceïst" opgevoerd in Casino. Met bewondering hebben we waar genomen, hoe de jongelui zich aan de voor het merendeel oudere rollen had den aangepast. Het leeftijdsverschil bleef merkbaar (niet alleen door de minder geslaagde grimering van en kele figuren), maar dat werd volledig goedgemaakt door de over het alge meen zeer behoorlijke rolkennis en de overgave, waarmee de jongelui zich van de hun opgedragen taak kweten. Het tempo, waarin het laatste bedrijf uit de doeken werd gedaan, bewees dat zij het hele stuk met meer vaart hadden kunnen opvoeren. Dit winst punt werd echter teniet gedaan door het totaal ontbreken van enige emotie in de scène, waarin de dokter werd ontmaskerd als de aanstichter van de moeilijkheden op „Eikenstins". Het is ons trouwens opgevallen, dat het ove rigens zo wakkere troepje juist tekort schoot wanneer er dingen gebeurden, die „Als de klok waarschuwt" tot een „mysterie-spel" moesten maken. Met alle respect voor hetgeen de tonelisten van „De Lyceïst" onder de regie van de heer Stofberg hebben gepresteerd een waardering die ook door de zaal niet onder stoelen of banken werd gestoken hadden wij graag wat meer „spel" gezien en een natuurlij ker toon in de dialogen beluisterd. De acterende lyceïsten zouden dan nog meer succes hebben geboekt dan gis teravond reeds het geval is geweest. De buurtvereniging „Buys Ballot straat-Middenweg" heeft voor haar le den enkele aardige programma's in voorbereiding. Het eerst komen de kinderen aan de beurt, en wel op 4 December, wanneer St. Nicolaas voor hen verschijnt in lunchroom Witkop. Op 27 December brengt de afdeling toneel in Casino het blijspel „Een baby van 1000 weken" voor het voet licht. Met dit stuk van Hans Nesna zal men zich ongetwijfeld uitstekend vermaken. Dienstplichtig sergeant Van der Wijk van deLSKiser "'et In geslaagd het „wereldrecord schoenen-poetsen" te vestigen. Althans, hij bereikte niet de zes en twintig uren, die hü zich middels een weddenschap op de hals had gehaald. Tegen vijf uur gistermiddag, na in „Extase te Den Helder een en twintig uug onafgebroken schoenen te hebben gepoetst kwamen twee mannen van de Mar», chaussee hem halen. Mismoedig legde de jongeman borstel en uitwrjjfdoek ter zijde, trok z(jn uniform aan en verliet het toneel van Uc sUud /(jn makker, sergeant Snaauw, die hem al die uren aan het werk had gehouden, volgde dit voorbeeld. Dit verhaal krijgt dus een droeve afloop. Eén en twintig uur schoenen poetsen gaan je niet in je koude kle ren zitten. En er dan mee te moeten ophouden, zo kort voor de „victorie-" Nog slechts vijf uurtjes restten hem immers.... 0n dan zou hij gister avond op de schouders zijn genomen, en uitgeroepen tot wereldkampioen in deze bruin-zwarte materie. Het heeft niet zo mogen zijn. De commandant van het L.S.K.- Navigatiestation te Den Helder, kapi tein H. Motshagen, fungeerde als spel breker. Hij vernam van het gebeuren ,J3e Noordkaap", knus gebouwtje aan Breedwarsstraat..,, De Bruinvissen hebben er Woensdagavond In Zaandam geen kans toe gezien, de overwinning te behalen. Hun eerste wedstrijd voor de wintercompetitie water polo tegen Neptunus 2 eindigde in een 3—0 nederlaag. In stilte hadden w(j op een kleine overwinning gerekend, maar het bleek wel, dat de drie maanden rust de spelers geen goed had gedaan. In uithoudingsvermogen en snelheid schoten de Bruinvissen tekort bij hun tegenstanders, en ook de balcontróle was achteruit gegaan. Laten wij echter hopen, dat nu binnenkort het Marine- bad, weer wordt opengesteld, de pres taties beter zullen worden. In de ach terhoede waren twee nieuwe krachten opgesteld, Eekhof en Amiabel. Zij speelden een behoorlijke wedstrijd, doch zij zullen zich nog geheel aan het Het plaatselijke comité uit de Hel- derse bridgeclub komt dit wintersei zoen met iets nieuws. Er zullen thans clubwedstrijden worden gespeeld met zestallen, terwijl er eveneens prijzen beschikbaar worden gesteld voor de best geplaatste paren. De wedstrijden worden gehouden in de tuinzaal van hotel Bellevue. HBC 1945 zal uitkomen met 3 zes tallen, VBC met twee en B.O.O., Royal elk met één zestal. Het programma voor de komende weken luidt; Maandag 17 Novemer: HBC IHBC II, Maandag 24 November: VBC 1 VBC II, Woensdag 26 November: RoyalRKBC; Maandag 1 December: B.O.O.—HBC III; Woensdag 3 Dec- HBC I—HBC III, Maandag 8 Decem ber: HBC II—B.O.O., Woensdag 10 December: VBC 1—RKBC, Maandag 15 December: VBC IIRoyal; Woens dag 17 December: HBC IIHBC III, Maandag 22 December: HBC I Royal; Maandag 5 Januari: VBC 1 B.O.O. De Engelse jager „Obdurate" heeft 'onze haven gisteren weer verlaten. Hr. Ms. „Van Galen" keerde in Den Helder terug. Mr. Ms. „Roompot" verliet het Bas sin om weer plaats te nemen in de Buitenhaven. Het is morgen hoog water om 5.35 en 18.20 uur, en laag water om 12.10 uur. De temperatuur van het zeewater was 6,8 graden Celsius. spel van de Bruinvissen moeten aan passen. Hierdoor ontstonden in de ach terhoede soms gevaarlijke situaties, waarvan de Zaandammers gretig profi teerden. Vóór de rust was een misverstand er dan ook tweemaal de oorzaak van, dat Van de Water van dichtbij kon worden gepasseerd. Na het doelwisse- len, toen de Bruinvissen het ondiepe doel te verdedigen hadden, begon het iets vlotter te lopen. Verschillende ke ren moest de Zaanse doelman ingrij pen, wat hem weinig moeilijkheden op leverde. Slechts een hard, achterwaarts schot van Wildenberg leverde gevaar op. Dit kon nog juist corner gewerkt worden. Deze corner levetde echter niets op en spoedig ontstond er weer gevaar voor het Bruinvissendoel, omdat de Zaanse linksachter zich had weten vrij te zwemmen. Ook nu zag de ach terhoede van de gasten geen kans de aanval te onderscheppen, zodat Van de Water nogmaals van drie meter afstand werd gepasseerd. In de eerste klasse van de volleybalcompetitie speelden deze week WSOV 1 en HCSC 1 een uitermate spannende wedstrijd, die een vol uur duurde. De eerste set was voor de Werfsporters, die, gebruik makend van het zenuwachtige spel der HCSC-ers, rustig een 61 achterstand konden omzetten in eefi 126 voor sprong. Fel was de cindsport van HCSC, getuige het einde: 1816. In de tweede en derde set hetzelfde spelbeeld. Hoewel er aardige momenten waren, werden aan beide zijden de aanvallen slecht afgewerkt. HCSC zegevierde uiteindelijk met 13—15, 12—15. de set had voor de RGD een drama tisch verloop. Via een 11-4 voorsprong ging de ploeg met 11-15 roemloos ten onder. Het steeds beter op dreef komende Debo kon het in de derde klasse toch nog niet tegen de Gemeentelijke Dienst bolwerken (9-15, 3-15). Meer het eigen vak houden en trainen cp „duw- en draagballen", dan zaï het wel beter worden. In 3B was de WSOV de gelukkige. Het vierde team met zijn veteranen won overtuigend van de Postiljon. Ook hier van hetzelfde laken een pak: iets beter spel dan verleden jaar, maar nog te veel het bekende' „ping- pong-systeem" (15-6, 15-9). In dezelfde klasse zou voorts wor den gespeeld de ontmoeting Adelbor sten 2HKV. De jonkers konden door omstandigheden evenwel niet „com pleet" verschijnen, zodat de tegen standers beide punten cadeau kregen. De ploegen van de R.G.D. en Pro Patria gaven elkaar in de tweede klasse niets toe. De sets werden met wisselend succes benut. De eerste set was voor de RGD (15-8), die, keurig spelend, Pro Patria geen kans gaf. Ook de tweede set was het aanzien waard, maar het was jammer, dat er te weinig smashers waren om de aan vallen te volbrengen (11-15). De der- Vanavond wordt in de Bethelkerk aan het Julianapark een bijeenkomst gehouden ter propagering van het werk der stichting Christelijke Blindenhulp „De fakkels bijeen". Ten bate van de zelfde stichting wordt gedurende de hele volgende week een huis-aan-huis- collecte gehouden, welke inzamelings actie wordt besloten met een straatcol lecte op Zaterdag 22 November. Het plaatselijk comité heeft uiteraard behoefte aan collectanten en collec trices. Men kan zich als zodanig opge ven aan de adressen Polderweg 48, Piet Heinstraat 1, J. H. van Linschoten- straat 48, Cornelis Evertsenstraat 25. Californiëstraat 34, Torenstraat 30 en Buys Ballotstraat 16. In de nacht van Woensdag op Don derdag, om kwart over vier, ont moette een agent op het Koningsplein een schepeling, wiens rijwiel noch van een brandend achterlicht noch van een brandend voorlicht kon getui gen. De matroos, die enigermate on der „de invloed" verkeerde, verklaar de bij aanhouding, dat hij het rijwiel een damesfiets, had geleend van zijn meisje. Haar adres was hem ontscho ten Later herriep hg deze verklaring evenwel, om mede te delen, dat hy de fiets uit een voortuintje aan de Ceramstraat had genomen om zich naar boord te begeven. Het gevolg was, dat hij de nacht in een cel moest doorbrengen. Gistermorgen heeft de marechaussee de arrestant van de politie .overgenomen". Eén-en-twintig uur lang poetste sergeant Van der Wijk van de LSK in „Extase" te Den Helder alle schoenen die hem werden voor gehouden. Hier heeft hii de trap. pertjes van een charmante jonge dame onder handen. Links van hem zit sergeant Snaauw, die nauwlettend toezag dat het tempo van zijn vriend niet ging afnemen. en liet de beide knapen door de mare chaussee uit „Extase" halen. Wat is het eigenlijk jammer, dat kapitein Mots hagen zo laat tot dit besluit kwam. En dan te weten, dat kort na het begin van deze grap die het prestige van de L.S.K. stellig niet zal schaden nog leden van de M.P. in de zaal zijn geweest, en, dat zelfs officieren van de L.S.K. superieuren van de beide sergeants met opgeruimd gezicht hun schoenen aan de bezige handen van Van der Wijk onderwierpen. Hoewel sergeant Van der Wijk zijn poging dus vroegtijdig moest staken, mag hij zich wat ons betreft toch wereldkampioen noemern, Gedu rende de één en twintig uren voorzag hij 475 paar bruine en zwarte schoe nen van nieuwe glans. Wij geloven ons niet geroepen, deze prestatie te verbe teren, doch waarderen de grap met een welgemeende gelukwens. Ruim negenhonderd mensen verlie ten gisteravond dankbaar gestemd het Tivoli-theater, waar zij intens hadden genoten van de film» „Ditte, een men senkind", die reeds eerder in onze stad werd vertoond. Het behoefde waarlijk geen verwondering te wek ken, dat het theater tijdens deze repri se welhaast was uitverkocht. Van „Ditte", een knap staaltje van Deense filmkunst, is niet voor niets een bijzondere roep uitgegaan. De rol prent behandelt een onderwerp, dat zijn betekenis nimmer zal verliezen. Wij kunnen er hier verder het zwijgen toe doen, daar de inhoud langzamer hand genoegzaam bekend zal zijn. Wij zijn benieuwd, wat de directie van Ti voli ons in dg komende weken op de Donderdagavond zal voorschotelen. Het zou te wensen zijn, dat deze „Don derdag-cyclus" gehandhaafd blijft. De films die tot nu toe in deze serie wer den vertoond, doen voor de toekomst het beste verwachten. De heer Niemeijer uit Den Helder behandelt vanavond voor de Neder lands-Hervormde mannenvereniging te Julianadorp, die bijeen komt in de bo venzaal van de kerk, het onderwerp „Het belastingstelsel". Ook belangstel lenden zijn welkom. 91. Er blonk een gevaarlijk licht in de ogen van Jimmy Browi., toen hij Siem Soep hoorde zeggen dat de kist met ju welen naast hem stond. „Zóóóó", zei hij langzaam. „Mijn waarschuwing heeft dus niet voldoende geholpen. Meneer begint met te liegen, alsof het gedrukt staat. Welnu.... méér vragen behoeft- ie niet te beantwoorden. Kapitein, wil je me even helpen deze leugenachtige schavuit op te knopen? Die ene tak daar, die lijkt me sterk genoeg....!" De uit werking, welke deze dreigende woorden op Siem Soep hadden, was verbijsterend. Hij begon luidkeels te jammeren, dat hij niet loog en dat Jimmy toch zelf wel het beste zou weten, waar de kist met juwelen was, „U heb 't ding nota bene zelf uit de zee opgevist. Dat hebben wij toch alle drie met onze eigen ogen ge zien. En daarom zaten we toch in deze boom. Alleen om te proberen de schat in handen te krijgen!" De kok ging zo te keer en zijn verbazing over het feit, dat Jimmy hem niet wilde geloven was zo natuurlijk, dat Jimmy nu ook begon te twijfelen. „Dus jullie hebt hier op ons zitten wachten, omdat jullie dachten dat wij de kist met juwelen bij ons hadden?" vroeg hij met nog de nodige achterdocht in zijn stem. „Ja, natuurlijk meneer Brown. Waarvoor zouden wij u anders n deze hinderlaag hebben willen lok ken? Jimmy zweeg. Hij keek kapitein Toontje vragend aan. DEN HELDER: Ned. Herv. gem. Nieuwe kerk Weststraat, 10.30 uur ds Sepmeijer; Palmstraat 10 uur ds Borg- hardt, 19 uur cand. Grimm; Huisduinen 19 uur ds De Hoest. Geref. kerk, Bethelkerk, 9 en 10.45 uur ds Ham ming, 17 uur ds Hartkamp. Rehoboth- kerk 10 uur ds Hartkamp, 17 uur ds Hamming. Oud Geref. kerk, Hoog straat, 10 en 17 uur ds Groenenwegen. Chr. Geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur ds I. van de Knijff. Geref. gem., Janzendwarsstraat, 10 en 16 uur leesdienst. Geref. kerk (art. 31 KO), Weststraat, 8.45 en 17 uur ds F. Tolle naar. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, West straat, 10.30 en 17 uur dienst. Bap tisten gem., Spoorstraat, 10.30 en 12 uur Zondagschool (ook Goudenregenstraat 56), 16 uur samenkomst. Vrij Evang- gem., Hoogstraat, 10.15 en 17 uur ds Van Petegem, 12 uur kinderkerk. r* Doopsgezinde gem., Kerkgracht, 10;w uur ds J. J. j, van Sluijs. Oud Katn. kerk, Middenweg, 10 uur heilige mis- 10 uur kinderkerk Van Galenstraat, l' uur de vespers. Evangelisatie Vijzel straat 10 en 19.30 uur evang. Dubbel dam. 12 en 14.30 uur Zondagsschool. -- Leger des Heils, Spoorgracht, 10 uu heiligingsbijeenkomst, 19 uur open- luchtsamenkomst (Spoorstraat), 20 uu heilsbijecnkomst. Evang. Lutherse kerk, Wezenstraat, 10.30 uur dr J- Stellwag. fj JULIANADORP: Geref. kerk 9'3° uur leesdienst, 14.15 uur ds Hartkamp- „Bethel" 10 en 18.30 uur de heer- u- de Wild Sr. uit Hilversum. "e Herv. gem. 10 uur ds H. J. Trommen CALLANTSOOG: Ned. Herv. geffl" 19.30 uur ds H. J. Trommel.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2