Z.V.V. harde noot voor West-Frisia Tweede Kamer stemt Dinsdag over verlenging dividend-beperking edhoP' TRUMPY Het proces der oud-Indische ambtenaren is uitgesteld wint altijd in kwaliteit! In Oosizaan rode lantaarn inzet van O.S.V. —Helder Dagenais liet ook in de negende ronde geen steek vallen Nolten was weer bij snelste tien Opruiming van voeibalresianten V^arnatMirs^cn ^^S^Ie^enhe'idnwerd°door^deS comj^tufe^idei^ïanklfaar'aa'n- Alkmaarse Boys kan zich rehabiliteren 'n Ttmndje LnU... nieuwe wegen WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN Go Ahead vijftig jaar Het Oranje-team had een voortreffelijke reis Minister Staf bezocht de Hembrug Tevens over amendement om de duur tot één jaar te beperken Vele tegenstanders van het wetsontwerp Uitkering achterstallige salarissen Bêrsf debat in de Tweede Kamer Eisenhower zou eerlang naar Europa komen Het is klaproosdag Uit de kas der domeinen ontbraken f 28 000 vn PROIESTEREN Hospitaa'soldaat werd in neutrale zone gedood ZATERDAG 15 NOVEMRER 1952 gegrepcn om een mhaal-Zondag in te lassen, met het gevolg dat in de eerste klasse slechts twee, in de tweede klasse vier en in de derde en vierde klasse verscheidene „voetbalrestanten" worden opgeruimd. Daar zo weinig eerste en tweede Wassers actief kunnen zyn, zullen wij ditmaal al die klassen maar eens geluk schakelen en in een overzicht behandelen. Wij hebben de indruk dat de gasten technisch iets meer in hun mars heb ben. Grasshoppers behoeft tegen De r\E TWEE WEDSTRIJDEN in de eerste klasse hebben maar weinig „om het lijf". De betrokken clubs zul len daar echter anders over denken daar het toevallig wedstrijden betreft tussen teams, die als hekkensluiters fungeren. In IA wordt gespeeld Sneek Frisia en in 1B Achilles—Go Ahead. In 2A wordt niets gedaan om het grote verschil tussen het aantal ge speelde wedstrijden van de verschil lende clubs weg te werken. Voor 2B is een gelukkiger oplossing gevonden. Daar worden vier wedstrijden ge speeld. Rapiditas staat met zijn zeven wedstrijden op non-actief zodat het verschil na Zondag ten hoogste twee wedstrijden zal bed-agen. ZVV wordt voor West-Frisia een harde noot om te kraken en het is niet denkbeeldig dat de Enkhuizenaren in de uitwed strijd tegen deze Zaandammers hun eerste nederlaag zullen moeten incas seren. In Oostzaan staat de rode lan taarn te wachten op de verliezer van de wedstrijd OSVHelder. Welke ploeg zich over het achterlicht zal moeten ontfermen, durven wij bij be nadering niet te zeggen. Veiligheids halve houden wij het maar op een ge lijkspel. Volendam geven wij een re delijke kans op een overwinning in de uitwedstrijd tegen HVC en ook in het treffen tussen Schoten en HFC zijn de gasten o.i. favoriet. De koplopers van 3A komen alle drie in actie. In een Amsterdamse derby gaan OWO en Watergraafsmeer el kaar de punten betwisten, 'waarbij wij in de eerste plaats denken aan een ge lijkspel. Daarmee zouden de hoofdste delingen DCG in de kaart spelen, aaar deze ploeg zo goed als zeker van RK VVA gaat winnen. QSC en CSV zijn ongeveer van gelijke kracht. Moeilijk te zeggen wie van beide zich door een overwinning van de middenmoot naar de kopgroep zal kunnen overhevelen. Van APGS verwachten wij een neder laag tegen Terrasvogels. Ook in 3B komen de leiders tegen elkaar uit. Daar de verdediging van Baarn in zes wedstrijden nog slechts driemaal is gepasseerd, geloven wij dat ZSGO zijn eerste nederlaag tegemoet gaat. Verder staan hier nog op het pro gramma: DonarRivalen, EMMTOG Alkmaarse Boys gaat proberen zijn vergissing van vorige week in de wed strijd tegen Purmersteyn goed te ma ken, en heeft, geloven wij, een goede kans van slagen. Waar reeds zeven clubs tevergeefs hebben getracht Zaan dijk een nederlaag toe te brengen, dénken wij niet dat Always Forward daar wél in zal slagen. Van DEM ver wachten wij een overwinning in de uitwedstrijd tegen Velsén en ook het bezoek van WSV aan Vitesse zal ver moedelijk de volle winst opleveren. Succes heeft een redelijke kans om gelijk te komen met HSV, daar de ploeg uit „Hyppo" een uitwedstrijd te gen Watervogels voor de boeg heeft. Voor Randers kunnen wij niet anders dan een nederlaag voorspellen, daar Schagen een bezoek komt brengen. In Alkmaar wordt de belangrijke wedstrijd R. K. A. F. C.—Assen delft gespeeld, twee clubs die met Grasshoppers en Purmerend met ne gen punten de leiding in 4B hebben. Rijp niet in moeilijkheden te komen, zodat het niet onwaarschijnlijk is als na de wedstrijden van Zóndag Assen delft en de ploeg uit Hoogwoud alleen aan de kop gaan. Daar Zilvermeeuwen tegen BDK speelt, kunnen de Zaandammers hun achterstand op PIEDW tot twee pun ten reduceren. VVZ krijgt het lastig daar runner-up De Meteoor op bezoek komt. ADO gaat zijn positie verbete ren via een overwinning op DIO. Het zou voor OFC geen overbodige luxe zijn als de wedstrijd tegen Energia werd gewonnen en ook Meervogels kan best een paar punten gebruiken. In de thuiswedstrijd tegen Madjoe moet dat toch mogelijk zijn. ONLANGS is er weer over gespro ken om voor de kleuters verplicht Fröbelonderwijs in te stellen. Op dergelijke instituten kun men de jeugd namelijk reeds van een ba sis voorzien, waarop later de „grote school" kan gaan voortbouwen. Bo- vendien zal het bevoegde personeel van de kleuterscholen de kinderen met méér paedagogisch inzicht kun nen aanpakken dan hun ouders dat vermogen. 70 luiden enkele argumentatie-pun- ten van de voorstanders. Ik vind dat knap gedacht, hoewel men na tuurlijk ook de andere weg zou kunnen volgen en alle ouderparen verplichte colleges in de paedago- giek kan laten lopen. Maar dat is misschien de volgende fase. VU moeten we hei nog maar even zó doen. Doch ik zou verder willen gaan. Waarom de zuigelingen niet gedurende hun eerste levensjaar in een speciale kliniek opgeborgen, waar men met kennis van za ken de gesterilliseerde fles kan ge ven? Vervolgens, laten we zeggen tot het tweede levensjaar, de kin deren in de gezinnen plaatsen. Niet het eigen gezin natuurlijk, want een kind moet reeds vroeg leren, dat zijn wereld niet beperkt wordt door het eigen huis. TVAN plaatsen we hierna het kleu- terschool-plan, gevolgd door ver plicht Lager Onderwijs, verplicht V.G.L.O. of ULO en daarna een leertijd van drie jaren om de jeugd voor te bereiden op zijn taak in de maatschappij. Dus: politieke en psychologische scholing en nog het een en ander. INMIDDELS is dan het kind 19 laar geworden en kan het overgegeven worden aan de legerautoriteiten. Dit is de laatste fase, waarin hij moet tonen het geleerde te hebben begrepen. Dan immers moet hij strijden tenen de totalitaire '1 aten die het voorzien h"bhen op de per soonlijke vrijheden van iedere Ne derlandse burger. Bizot moest aan Huisman een punt laten (Telefonisch van onze damredacteur) ÏVAGENAIS LAAT geen steek vallen in dit tornooi. Hij gaat thans aan het hoofd van de ranglijst met de ge weldige score van zestien punten uit negen partijen. Tegen dergelijke cijfers valt bijna niet te vechten. Gelukkig echter denken zijn concurrenten en dat zijn vooral Piet Roozenburg, Mar cel Bonnard en F. C. Keiler daar anders over. Zij vechten letterlijk tot de laatste kans en tot de laatste schijf. Slechts Bonnard verspeelde gisteren één punt en wel tegen de wispelturige witser Gedance, die een bijzonder goede bui had en de oude Franse groot meester geen kans gaf de volle buit binnen te halen. piET ROOZENBURG en Verleene 1 speelden de kortste partij van deze ronde. De titelhouder overspeelde zijn Belgische tegenstander volkomen. Hij vernietigde het centrum van Ver leene, bracht diens vleugel in een ho peloze positie en won tenslotte door een vrij eenvoudige combinatie. Ook Keiler maakte korte metten met zijn tegenstander. De jonge Forclaz kreeg geen voet aan de grond. Hij werd van het middenvak weggespeeld en Keiler had totaal geen moeite om beslag te leggen op de twee winstpun ten. Dagenais had Wim Roozenburg tot tegenstander. De Canadees is reeds zo populair, dat de burgemeester van Winschoten, waar de negende ronde werd gespeeld, een medaille beschik baar had gesteld voor deze partij. Dagenais speelde zijn gewone eigen sterke spel en Wim Roozenburg bleek daartegen niet bestand. Ook Gizot houdt dapper vol. In deze ronde speelde hij een fraaie aggres- sieve partij en had tegen Huisman voortdurend de leiding. Huisman, spe cialist in de verdediging, wist echter alle gevaar te voorkomen en kon een verdeling der punten afdwingen. De Descallar won in mooie stijl van Fankhauser en Post behaalde de volle winst in een zeer ingewikkelde partij tegen Fannelli. De volledige uitslagen luiden: Bonnard (Fr.)Gedance (Zwd) 11, Post (N.-Afr.)Fanelli (It.) 20; De Descallar (N.-Afr.)Fankhauser (Fr.) 20; Forclaz (Zwd.)Keiler (Ned.) 02; Saletnik (It.)Deslauriers (Ca nada) 11; Verleende (Belg.)P. Roo zenburg (Ned.) 0—2; Dagenais (Cana da)W. Roozenburg (Ned.) 20; Bizot (Ned.)Huisman (Ned.) 11; Verpoest (Belg.)King (China) 11. De stand Na de negende ronde He stand: 1. Dagenais 16 punten, l. en 3. Bon nard en Keiler 12 punten uit 8 partijen; 4. Huisman 12 punten; 5. en 6. P. Roo zenburg en Verpoest 11 punten uit 8 partijen; 7. en 8. King en Bizot 11 pun ten; 9 Van Dijk 10 punten uit 8 par tijen; 10. Saletnik 8 punten; 11., 12. en 13. Wim Roozenburg, Fankhauser en Gedance 7 punten; 14. 15. en 16. Deslauriers, De Descallar en Post 6 punten uit 8 partijen; 17. Verleene 6 punten; 18. Fanelli 2 punten en 19. Forclaz 1 punt. Aan het einde van deze maand her denkt de Deventer voetbalvereniging Go Ahead het feit, dat de club vijftig jaar geleden werd opgericht. De juis te datum is niet bekend, maar het is in elk geval in de week voor Sinter klaas in het jaar 1902 geweest, dat twee Deventer jongens het voetbal clubje Be Quick oprichtten, korte tijd later tot Go Ahead herdoopt, op voor stel van Han Hollander. Ronde van Zuid-ltalië De achtste etappe van de Ronde van Zuid-Italië, van Syracuse naar Enna (242 km) is gewonnen door de Italiaan Astrua Zijn tijd was 8 uur 50 min. 10 sec. Het verdere klassement van de achtste etappe luidt: 2 Coppi (It.) 8.50.17, 3 Bartali (It.) 8.50.22, 4 Fornara (It.), 5 Louis Bobet (Fr.), 6 Carrea (It.), 7 Nolten (Ned.), 8 Minardi (It.), 9 Magni (It.). Onze landgenoot Gelissen eindigde op de 36ste plaats in 8.52.15. De Vries (Ned.) werd 41ste in dezelfde tijd. Maenen moest de strijd staken. Na de achtste etappe luidt het alge meen klassement: 1 Coppi (It.) 40.57.34 2 Magni (It.) 41.04.06, 3 Minardi (It.) 41.06.46, 4 Carrea (It.) 41.08.00, 5 Louis Bobet (Fr.) 41.08.22, 36 Gelissen (Ned.) 41.51.02, 39 Nolten (Ned.) 42.04.50, 41 De Vries (Ned.) 42.14.37. Het Nederlands elftal met de bege leiders is Vrijdagmiddag na een prach tige vlucht van Schiphol naar Lecon- field te Huil aangekomen. Men heeft zijn intrek genomen in het grote Royal station-hotel. In de avonduren hebben de spelers met hun begeleiders een bioscoop bezocht.' Vrijdagavond, om half elf Neder landse tijd, was nog niet beslist, wie de opengekomen linksbuitenplaats, nu Abe Lenstra niet meespeelt, zou inne men. Algemeen werd gedacht, dat hiervoor Clavan (A.D.O.), die als re serve in eerste instantie was aangewe zen, daarvoor in aanmerking zou ko men, maar men overwoog om deze plaats eventueel door de in allerijl op geroepen Louer van N.O.A.D. te laten bezetten. In gezelschap van de secretaris-gene raal van zijn departement, de heer L. C. Rietveld, en zijn adjudant, ritmees ter jhr. W. H. de Savornin Lohman, heeft de minister van Oorlog, ir. C. Staf, gistermorgen de Artillerie-Inrich tingen aan de Hembrug bezocht. Met Amerikaanse hulp zijn de muni- tiewerkplaatsen van dit bedrijf ijl het laatste jaar belangrijk uitgebreid, waar door het mogelijk is geworden artille rie-munitie van middelzwaar kaliber te vervaardigen. Na een bespreking met de directie bezocht minister Staf de nieuwe fabrieksruimten, waar de pro ductie reeds is aangevangen. (Van onze parlementaire redacteur) HE TWEEDE KAMER heeft gistermiddag nog niet gestemd over het wets- ontwerp tot verlenging van de dividend-beperking en het daarop ingediende amendement. Dit zal eerst Dinsdag a.s. gebeuren. Uit het verloop van de discussie kan echter worden afgeleid, dat het wetsontwerp met inbegrip van het door de heer Lucas ingediende amendement, dat beoogt zijn werkingsduur tot één jaar te beperken, zal worden aangenomen met de stemmen van de P.v.d.A., K.V.P., de meerderheid der A.R., alsmede de C.P.N. vóór, enkele A.R., de C.H.U. en de V'.V.D. tegen. Uit de woorden van de heer C. v. d. Heuvel (A.R.) bleek namelijk, dat de A.R wel gelijkelijk de dividend-beperking in beginsel onjuist achten, maar niet eensgezind zijn over de hieruit te trekken conclusies. (CPN), die verklaarde niettegen staande vele bezwaren voor te zullen stemmen in de hoop, dat aldus de strijdende arbeidersklasse haar kan sen zou weten te grijpen. De reële invloed van de dividend stop is niet zo groot, meende de heer Hofstra (P. v. d. A.). Hij vroeg zien echter af, of hier nu ook een argu ment tegen het voorstel mag worden gesmeed. Onder de huidige omstandig heden blijft zijns inziens nog steeus de weegschaal ten gunste van de di vidend-beperking doorslaan. Wei is een koopkracht-verhoging thans nood zakelijk, maar deze moet volgens de heer Hofstra niet bij een kleine groep aandeelhouders, maar bij de grote massa terecht komen ter' bevordering van de werkgelegenheid. Ook andere dan uitsluitend economische redenen pleiten zijns inziens voor het op dit ogenblik handhaven der dividend-stop. Deze stop is een onderdeel van een groot aantal van sociaal-economische maatregelen, waarvan men er niet incidenteel een kan schrappen. Na een geschiedkundige beschou wing verklaarde de heer Lucas (KVP) zich in het algemeen tegen de divi dend-stop. Gezien echter de geringe feitelijke betekenis voor 1953 van de dividend-beperking meende hij, dat de gelegenheid voor het inwinnen van S.E.R.-advies aan de regering niet mocht worden ontzegd. Mits de vei- lenging tot één jaar zou worden be perkt, was de KVP-fracie bereid het voorstel te steunen. ALS eerste sprekers kreeg mr Van Leeuwen (VVD) het woord, die be gon met het karakter der dividend beperking aan critiek te onderwerpen. De voor deze beperking aangevoerde monetaire argumenten achtte hij on deugdelijk. Eigenlijk' was zijns inziens het gehele bedrag, waar het in deze om gaat, niet de moeite van de aan dit onderwerp bestede parlementaire tijd waard. Psychologisch echter, meende de vvd-afgevaardigde, doet deze uit de Du:tse bezetting afkom stige wet schsde aan de ontwikke ling van ons bedrijfsleven. Bovendien moet men zijns inziens ook oog heb ben voor de moeilijke positie der ver- mogensbezitters, die reeds zo zwaar werden getroffen. Dc heer C. v. d. Heuvel (A.R.) achtte het ministeriële argument als zou de dividend-beperking noodzake lijk zijn ter bescherming der onder nemingen onjuist. Zjjns inziens wordt er ten onrechte verband gelegd tus sen de loonstop en de dividendstop. De wet werkt ook nog volkomen wil lekeurig. „Laten wij vandaag nog een einde aan deze verkeerde wet maken", zo riep de heer v. d. Heuvel ten slotte "ook prof. Lemaire (KNP) keeroe zich tegen het wetsvoorstel, zulks 1.' tegenstelling met de heer Reuter De heer Van de Wetering (CHU) bracht de richtlijnen, waarop het ka binet is gevormd, ter sprake. Hij wilde er wel rekening mee houden, maar achtte zich onder verwijzing naar een recent en zijns inziens zeer juist hoofdartikel in de r.k. Volkskrant geenszins aan deze richtlijnen gebon- len. Als onderdeel van de geleide eco nomie wees de C.H.-afgevaardigde de dividend-beperking af. Terzake het verzoek van de heer Lucas wenste hij eerste het antwoord van de minister af te wachten. Het belangrijkste punt, dat bij de behandeling van dit ontwerp in het geding is, zo meende minister Van de Kieft, is de vraag, of thans al dan niet reeds het ogenblik is aangebro ken om de dividend-beperking op te heffen. De regering is van oordeel, dat dit niet het 'geval is. De minis ter meende, dat de met de dividend beperking samenhangende zelf-finan- ciering der ondernemingen in de al gelopen jaren zeer gunstige resultaten heeft gehad. Hij wees in navolging van de heer Hofstra op de samen hang van alle sociaal-economische maatregelen. Het kwam de minister volstrekt onredelijk voor bijvoorbeeld de huur- en loonstop te handhaven en de dividend-beperking op te heffen. Met grote nadruk bestreed hij de suggestie van de heer Lucas het voor stel tot een jaar te beperken; zijns inziens zou dan de tijd ontbreken om de kwestie te bestuderen en maatrege len voor te bereiden. Bij de replieken toonde de heer Lu cas zich in genen dele overtuigd door de bestrijding van zijn opvattingen door de minister. Hij diende dan ook een amendement in. dat beoogde de werkingsduur van de voorgestelde wet tot één jaar te beperken. Uit het ant woord van de minister bleek, dat hij nog geen vrijmoedigheid had kunnen vinden het advies van de S.E.R. te vragen. Hij liet, niettegenstaande zijn bezwaren tegen het amendement, de beslissing aan de Kamer. Haar voor zitter, dr L. G. Kortenhorst, bepaal de de stemming over amendement en wetsontwerp op Dinsdag a.s. Dan zal ook een begin worden gemaakt met de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. ff (Advertentie, Ing. Med.) JJET belangrijke proces tegen de Staat der Nederlanden, dat de oud- Indische ambtenaren enige tijd geleden aankondigden en waarin zij ten prin cipale uitgemaakt wilden zien, dat de staat verplicht is hun achterstallige salarissen over de Japanse bezettings periode uit te keren, zal worden uit gesteld en wel op verzoek van de be trokkenen, voor wie het comité civiele vorderingen optreedt, zelf. Er hebben zich namelijk bijzondere omstandig heden voorgedaan, die daartoe aanlei ding geven. Het comité vorderingen sommeerde de staat bij exploit van 7 October j.1. zich uit te spreken over de vraag, of hij al dan niet bereid is de achterstal lige salarissen uit te betalen. Indien de regering daartoe niet bereid zou blij ken, werd hij gelijktijdig tegen 18 No vember gedagvaard voor de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag, die dan over het recht van de oud-Indische ambtenaren een beslissing had te ne men. Het is wenselijk gebleken de termijn die de regering gesteld is om zich te beraden over de tegen haar aanhangig gemaakte vordering te verlengen, ten einde de Tweede Kamer in de gelegen heid te stellen dienaangaande met de regering van gedachten te wisselen. Namens het comité civiele vorderingen zal daarom ter zitting van 18 Novem ber het nemen van de conclusies van eis voor enige tijd worden uitgesteld. De rechtstreekse aanleiding tot deze stap vond het comité in het voorlopig verslag van de begrotingscommissie voor Hoofdstuk XIII B (Uniezaken en Overzeese Rijksdelen) van de Rijks begroting, waarin deze kwestie aan de orde is gesteld. Het comité meent, dat het in die beschouwingen te berde ge brachte voorstel om de rechtsvraag be treffende de achterstallige salarissen voor te leggen aan tot een bindend ad vies bevoegde, erkend bekwame rechts geleerden van dermate groot belang is voor alle daarbij betrokkenen, dat het raadzaam is de uitslag van de komen de gedachtenwisseling met de regering in de Tweede Kamer af te wachten. Het comité civiele vorderingen heeft vijftien a zestien organisaties echter zich en bovendien ongeveer 4000 niet- aangesloten personen, die het moreel steunen. Er zijn in totaal circa 10.000 ambtenaren, die van de uitbetaling zouden profiteren, als de staat daar toe verplicht mocht worden. Deze uit betaling vergt een bedrag, dat niet pre cies is vast te stellen, doch tussen de 100 en 200 millioen gulden ligt. Geruchten in Washington Er gaan hardnekkige geruchten in Washington, dat generaal Eisenhower, de gekozen Amerikaanse president, na zijn bezoek aan Korea en nog vóór zijn ambtsaanvaarding op 20 Januari aan staande, een reis door Europa zal ma ken. Mocht de generaal een dergelijk plan koesteren, dan zou zich de grond wettelijke vraag voordoen, of Eisen hower, als toekomstig president, toe stemming van het Congres moet heb ben om Amerikaans gebied te verlaten. Voor Korea geldt deze vraag niet, om dat dit op het ogenblik een strijdtoneel van het Amerikaanse leger is. Vandaag is het Klaproosdag in Nederland en de collectebussen rammelen voor een speciaal doel, n.l. de steun van nabestaanden van de in Nederland en in het grensgebied gevallen militairen. G ener aal-majoor Howard Vyse, voorzitter van het British Legion, is thans in ons land om de dank van het Britse volk over te bren gen voor de zorg, die in Neder land aan de ongeveer 15.000 gra ven van gevallen Britten wordt besteed. Tot dusver zijn hier vierdui zend familieleden van gesneuvel de militairen geweest. Zij worden in ons land opgevangen door het Nederlands Óorlogsgravencomité, dat ook de kosten van de reis in Nederland op zich neemt. Hon derden brieven hebben generaal- majoor Howard Vyse en het Ne derlands Óorlogsgravencomité overtuigd van de grote dank baarheid, die in Encieland voor deze Nederlandse bijdrage aan dit werk van liefdadigheid be staat. Vrijspraak van verdachte geëist Toen in Mei 1951 de taak van de hoofdinspecteur titulair der domeinen te Amsterdam, J. W. S„ die wegen: ziekte op non-actief was, door een collega werd overgenomen, bleken in de z.g.n. grote kas van de domeinen bijna f 28.000.te ontbreken. S., die deze kas thuis had, kon voor het ont breken'van dit grote bedrag geen ver klaring geven, weshalve hij gistermid dag terecht stond voor de Amsterdam se rechtbank, beschuldigd van ver duistering. Tijdens de zitting bleek, dat ver dachte steeds een hard werkend en plichtsgetrouw ambtenaar was ge weest, door wiens handen millioenen waren gegaan, zonder dat er tot dus ver ooit een onregelmatigheid was voorgekomen. Volgens een psychia trisch rapport zou hij echter sedert anderhalf jaar als gevolg van een ziekte lijden aan ernstige stoornissen in het gevoelsleven en op bepaalde tijden ontoerekenbaar zijn geweest. De officier van Justitie eiste mede op grond van dit rapport vrijspraak Uitspraak over veertien dagen. PANDIT NEHROE WERD 63 JAAR. De premier van India, Nehroe, vier de gisteren zijn 63ste verjaardag. Zijn verjaardag wordt als „Dag van het Kind" gevierd. Het opperbevel van de Ver. Naties heeft gisteren de communisten beschul digd van verantwoordelijkheid voor de dood van een onbewapende hospitaal soldaat, die Woensdag door een ge weerkogel in de neutrale zone van Panmoendjon werd gedood. Verbin dingsofficieren overhandigden de pro testnota aan de communisten te Pan moendjon. De communisten overhandigden op hun beurt een brief, waarin wordt ver klaard, dat op dezelfde dag vliegtuigen van de Ver. Naties het neutrale gebied hadden geschonden en dat de dood van een krijgsgevangene in het V.N.-kamp op het eiland Tsjejoe het gevolg- was van vervolging. Eerder hadden de V.N. reeds bekend gemaakt dat een gevan gene zelfmoord had gepleegd. President Syngman Rhee (Z.-Korea) heeft de leider der liberale (regerings-) partij Lee Kap Soeng tot minister president benoemd. WERVELSTORM OP FORMOSA Zuid-Formosa is getroffen doos een wervelstorm. Volgens de eerste schat tingen zijn 500 huizen in Kaohsioeng, Formosa's Zuidelijkste haven, ver nield. In het geheel werden drie ste den getroffen. Het aantal doden wordt op 30 geraamd. De verbindingen tus sen Taipeh en de Zuidelijke steden werden verbroken. "".Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken zijn voor een particulier bezoek naar Rome vertrok ken.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3