Omzetbelasting-tijdschriften wordt afgeschaft DE VERMISTE OORRING r Pim.l)am.PoniinliPlP"wlmis Vragen s vrij Chefarine „4" POPENT Piet Roozenburg is reeds aan eindspurt begonnen Ambtenaren verkeren in nood GRIEP? Chelarine „4" doet wonderen. LT >euVr^ :S uat Ze op haar fan- .S"as-tsr ■"""d £utite^ ztnt tiaoï Hoe zalig als de jongenskiel DIT VIJFTIEN PROCENTEN LEGDEN HET LOODJE Zal minister Beel een Sinterklaas blijken? yf BEROEMDE GENEESMIDDELEN *4 IN ÉÉN TABLET PATRICIA WENTWORTH Wereldkampioenschap dammen Fraaie zege van Bizot op Deslauriers Engels elftal bleet vrijwel gelijk Het Radioprogramma WOENSDAG 19 NOVEMBER 1952 VOETBAL is een heerlijk spel voor de knapen, buitendien een spel dat je zo heerlijk alles laat verge ten. Bijvoorbeeld de vraag: waar komt die bal terecht. En als je nu speelt op het schoolplein in het rust- kwartlertje, ja dan komt die bal wel eens over de heg in een tuin. Dat is niet leuk voor iemand die vlak naast zo'n terrein woont, want dan ko men er jongetjes In de tuin. Zoiets komt dan vaak voor. Of daar iets tegen te doen is, vraagt nu een slachtoffer en wie aansprakelijk is voor de schade. Als een jongen stukken maakt tijdens het speel- kwartiertje staat hij onder toezicht van de onderwijzer en dan is die aansprakelijk voor de schade. En wat dat Inklimmen betreft richt U tot het hoofd en als dat niet helpt tot het bestuur. Maarvergeet nooit dat ook u eens de heerlijkheid van de jongenskiel smaakte. En deed u nooit eens....? Kleine zonden CR is, wat dit stukje betreft, alle reden om dit maar eens te schrijven. Mentor maakte een heel gewoon geval mee, zo maar toeval lig. En er was een brief over „iets". De brief laten we rusten, omdat die niet in de courant mag. Maar zowel de zaak waar het in die brief om ging, als bedoeld simpel gevalletje, behoren tot één vraagstuk. De eer lijkheid! Moeder stuurde haar 13- jarige zoon om een boodschap. Af gepast geld mee. Hij kwam met een gulden terug. Toen de zaak werd nagerekend, bleek dat de winke lier iets vergeten had te tellen. Nou, zei die moeder, dan moet hij maar uitkijken. Doe jij die gulden maar in je spaarpot, jö! En dan die moe der, die boos was opde politie. Haar jongen had met een ijzer draadje een sieraad uit een etalage gepeuterd. In ons land is het met de eerlijkheid vaak droevig gesteld. Het zijn de kleine zonden, de zonden die het kind in zijn jeugd niet afge leerd worden, welke later een fu neste invloed hebben! Juist in de opvoeding moet door voorbeeld en strikte eerlijkheid in kleinigheden, worden bereikt dat het kind eerbied heeft voor iets wat van een ander is. In het latere leven zal het daar de vruchten van plukken. Dat wat in genoemde voorbeelden gebeurde, was juist totaal verkeerd, het is de grondslag leggen voor een leven ge vuld met knoeierijen en gepeyter. Dit meende Mentor maar eens te moeten zeggen. Het ziekenfonds CEN van onze lezeressen maakte een fout, die door velen wordt gemaakt. Ze was niet tevreden over de huisarts. Ze vond geen baat bij de behandeling. Nu was haar het adres genoemd van een be paalde specialist. En u begrijpt, een ziek mens wil beter worden. Dus ging ze en werd zelfs een stuk beter. Maar het fonds wil de reke ning niet betalen. Ja, het is nu eenmaal zo, dat men zonder briefje van de huisarts niet naar een spe cialist mag gaan. Als de huisarts van mening is dat hij het wel af kan, geeft hij dat briefje niet. Men moet daar altijd rekening mee houden. Nooit zo maar nsar een specialist of andere arts gaan of zo maar geneesmiddelen halen. Dat mag niet. De huishoudrekeninq CEN lange brief ligt op Mentor's bureau. Een brief namens huis vrouwen. Over de mogelijkheid van werken naar schemai's en be grotingen. Jawel, zeggen ze. dat moet u maar eens gaan proberen. Vooral met een loon zo van 40 tot 60 gulden en een paar kinderen. De grootste strateeg is hij die steeds direct oplossingen weet voor plot selinge situaties. Want het is een eigenschap van veldslagen, dat ze altijd anders verlopen dan bere kend werd. De veldslag in de huis- huishoudelijke economie is daar ook niet vreemd aan. Daarom huis vrouwen altijd zulke geweldige strategen zijn (hoed af voor die huis vrouwen). Er is een aardig schema. Dit voor dit en dat voor dat en zo veel voor kleding en.... En 's avonds komt Jantje thuis, die WEEK de neus van zijn schoen trapte en Mientje die haar hele jurk openscheurde. Dan is no. 2 on school jarig en MOET tracteren, want hij wil zijn gezicht niet ver liezen. Pa reed in een stuk glas en moet een nieuwe fietsband hebben, enzovoort enzovoort. Van Ma wordt de oplossing verwacht Arm sche ma. Enarme „reserve". Maar aan het einde van het jaar zijn er geen tekorten en is de veldslag ge wonnen, dank zij de knappe stra tegische talenten van Ma. Terwijl er niettemin nooit een schema klopte. Kan men werken volgens een schema, het is best. (Alhoewel we al veel te veel oaar schema's leven). Maar aangezien ieder indi vidu een andere aanleg heeft, zul len algemene schema's nooit klop pen. En toch zal de wereld d"aai°n en zullen (meestal) de dingen in het gezin toch hun oplossing vindon, Dit tot troost aan al onze lezeressen en voor de briefschrijfster. Het kostgeld VEN lezeres heeft een kostganger. Nu is hij ziek, bij zijn ouders thuis. Of hij nu toch kostgeld moet betalen. En of. Zolang de kamer niet is opgezegd, moet hij betalen. Het opzeggen moet (in dit geval) per maand geschieden. Omdat hij niet eet enzo, behoeft hij slechts 2/3 van de prijs te betalen. Bouwspaarkassen IJ zult nog wel weten, hoe Mentor in een stukje het systeem van de bouwspaarkassen hekelde? Doch daar kwam reactie op! Want er is één bouwspaarkas, die er een heel ander systeem op na houdt. Daarbij is men niet zoveel administratie kosten kwijt en is het verlies vrij gering wanneer men niet kan door sparen. Dat is n.v. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten. Het is billijk, dit even te vermelden. Want op zichzelf is doel-sparen zeer nut tig, wanneer dat sparen dan geen sparen voor de bouwkas is. Hierbij is in het systeem van deze kas geen sprake. Huwelijk in buitenland CEN huwelijk tussen Nederlanders, gesloten in het buitenland, is wel geldig, mits dé huwelijks-verboden in Nederland in acht werden geno men! Men kan dus niet even in het buitenland gaan trouwen, om daar mee bepaalde huwelijks-beletselen te ontlopen. Voor onze ouden MENTOR kreeg verschillende brieven, waarin nadere inlich tingen werden gevraagd over de Noodwet Ouderdomsvoorziening. De briefschrijvers krijgen persoonlijk antwoord, want als we dat in de ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen, heden woning-kwesties huwelijksmoeilijkheden, op voedingszorgen, socialever- zekeringswetten, assurantie, zaken, persoonlijke geeste lijke moeilijkheden, enz. U schrijft aan de redactie en vermeldt links op de enve loppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoonlijk ant. woord en wordt Uw brief niet in de krant behandeld Alles wordt strikt vertrou welijk afgedaan. rubriek doen, wordt het wat een tonig. Huwelijks-ellende WOORD, dachten wij, moest niet bestaan. Dubbel jammer als op de achtergrond hiervande ouders de schuldigen zijn. We zou den ook kunnen zeggen: de inwo ning. Van inwoning bij ouders heb ben wij al veel narigheid gezien. Vooral als de inwoning is bij de moeder van de man-enige-zoon. Of bij de moeder van de dochter. Dom me moeders zijn dat, die menen hun „dochter" of hun „zoon" te moeten „beschermen". En die den ken dat de eerste baby HUN baby is. Dom. Want er komt altijd ver wijdering van. Of zoon of dochter komen in de verdrukking. Soms wordt dan de inwonende schoon zoon de deur uitgewerkt. Zoals in dat geval waar we deze week weer even mee te maken kregen. Weer een huwelijk stuk, weer een kind zonder jeugd. Verwend door twee vrouwen. Wat Mentor er van denkt, wil men dan weten. We zullen maar aannemen, dat zulks nu wel duide lijk is. Wat er tegen te doen is? Meer huizen bouwen. Getuigengeld INDERDAAD heeft een getuige 1 recht op vergoeding. Hij mag de reiskosten derde klasse in rekening brengen en voor tijdverzuim en ver blijfkosten ten hoogste 6.per dag in rekening brengen als hij ter plaatse woont en f 9.per dag als hij van buiten moet komen. MENTOR (Van onze parlementaire redacteur.) CEN aantal volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer gedroeg zich gister- middag evenzo als de gezellige grootvader in het bekende stuk „Je kunt 't toch niet meenemen", die immers niet van belastingen hield. Welnu, voorzover het de omzetbelasting op tijdschriften betrof, waren de Kamerleden het wél met die groot vader en niet met minister Van de Kieft eens. Deze had wel een verlaging van de omzetbelasting voorgesteld en geen geringe ook; maar liefst elf procent doch de meeste Kamerleden wensten deze vorm van belasting geheel afgeschaft te zien, weshalve ze meegingen met een amendement van de heer Lucas van de K.V.P., die een verlaging van omzetbelasting van 15 tot 4 procent inconsequent vond. Tijdschriften dragen bij tot algemene ontwikkeling van de bevolking en verdienen dus gelijkstelling met de dagbladen. De heer Van de Wetering tC.H.) opperde, dat je goede en slechte tijdschriften hebt en dat de mensen moeten betalen voor de mindere bladen vond hij helemaal niet erg. Maar het is moeilijk een scheiding te maken. „Scheer ze over één kam," was de conclusie. De minister probeerde gesteund door de heer Hofstra (P.v.d.A.) zijn vier procenten te verdedigen, maar ze legden alle vier het loodje. Aangenomen, dat de Eerste Kamer hetzelfde standpunt heeft, behoort er één belasting tot het verleden. Een uniek geval! LIET was een statige en onbewogen n minister Beel (Binnenlandse Za ken) die gistermiddag voor het forum van ons volk zat af te wachten welke critiek er nu weer inzake de begroting van zijn departement, over zijn hoofd zou losbarsten. Het is nogal meegeval len. Het politievraagstuk, de gemeente- klassificatie en de financiële verhou ding Rijk-Gemeente vormden onder werpen van gesprek. Het politievraag stuk moet opgelost worden in een be vredigende regeling van de verhouding tussen de Rijks- en de gemeentepolitie. De heren Ritmeester (VVD), Verkerk (AR) en Maenen (KVP) pleitten hart grondig voor die bevredigende rege ling, waarbij de laatste afgevaardigde nogal pessimistisch was. Deze sprak ook de wens van zijn fractie uit, dat de gemeente-klassificatie in 1953 zal worden afgeschaft c.q. ingekrompen. De heer Ritmeester drong alleen maar op een spoedige behandeling van de kwestie aan, evenals de heer Van Sleen (PvdA) dat in de avondvergadering deed. De heer Maenen, later gesteund door de heer Verkerk, maakte de mi nister duidelijk, dat de noodregelingen betreffende de financiële verhoudingen tussen Rijk en Gemeenten, de laatste categorie mijlen de keel uithangen. De heer Maenen pleitte voor meer bron nen van inkomsten voor de provincie, voor een eenvoudiger procedure bij eenvoudige wijzigingen van gemeente grenzen, voor meer regerings-aandacht voor de „Zelfkant" en voor de spoe dige indiening van het toegezegde wetsontwerp ter regeling van de lees biblotheken. F het vertrouwen, dat de minister door de komende feestdagen geïn spireerd zou worden tot abnormale gulheid, boden ook de andere sprekers hun verlanglijstjes aan. De heer Rit meester vermaande de regering zich niet te bemoeien met de wens van de gehuwde ambtenares om zelf te bepalen of zij zal blijven werken. Misschien is het antwoord op de heer Ritmeesters vraag wel het voorstel van de heer Lemaire (KNP), die 's avonds de ur gentie van een algemene gezinspolitiek waarna de progressieve kinderbijslag regeling voor overheidspersoneel aan de orde kon komen onderstreepte. De heer Ritmeester wilde een zekere ordening van het kamperen en maakte o.m. bezwaar tegen het ontslag van de heer Hooy als gemeente-secretaris van Krommenie. De heer Verkerk, wees op de gevaren van een te grote centrali satie van de bescheming-burgeroevol- king. De heer Lemaire haakte vlot in, door te vragen of er bij de materiaal voorziening van de BB ook rekening is gehouden met inundatie-mogelijkhe den. De heer Beernink (CH) noemde problemen met betrekking tot de lei ding, de opzet, de financiering, de uit voering, enz., van de BB. Ambtenaren-armoe VEERSCHILLENDE afgevaardigden kwamen op voor de ambtenaren, wier bezoldiging van dien aard is, dat velen hunner fatsoenlijke armoedzaai ers zijn. De heer Van der Zanden (KVP) noemde het ontnemen van het pensioenrecht aan „gezuiverde" amb tenaren een onrecht, dat recht tegen de Grondwet indruist. De heren Beer nink, Van Sleen (Arb.), Van der Zan den, wezen op de noodzakelijkheid van salarisverhogingen voor de ambtena ren en verhoging van de geringe pen sioentjes. De heer Krol van de CH sneed een kwestie aan, die in deze krant kort ge leden nog de aandacht had: de waarde van de propaganda van het instituut „Steunt Wettig Gezag". HU vroeg de minister om nu eens precies te vertel- Wanneer U zich onbehaaglijk voeli ol pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chetarine „4" wonderen. U voelt zich direct een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. 'n Z^lje doet wonderen (Advertentie. ing Med.) ien, waarom deze propaganda tot dus verre zo weinig effectief was. De heer Zandt (SG) wiens partij zich bij de laatste verkiezingen, ondanks 2.5% der stemmen, een zetel in de Eer ste Kamer zag ontgaan, toonde zich tegen een wijziging van de Kieswet, waarbij de middelgrote en kleine par tijen zouden zijn uitgeschakeld. „De evenredige vertegenwoordiging, aie er nu eenmaal is, moet gehandhaafd wor den", riep hij uit, „als ze maar recht vaardig wordt toegepast". DOOR. 39) De echte Chlorophyll tandpasta abc U0-9J-70 cl. bij Apothekers en Drogisten (Advertentie, ing Med.) Die mist trok wat op, als ze bij juffrouw Grey aan het werk was en deze op haar gewone manier in en uit placht te lopen om opmerkingen te maken, maar thuis, wanneer Albert eerst laat 's avonds thuis kwam, wa ren'de nevelen dikker dan ooit. Juf frouw Caddle raakte er bijna in ver dwaald, En nu was ze juist totaal de kluts kwijt, want al veertien dagen lang was Albert niet in zijn woning komen theedrinken. De klop op de deur doorboorde de mist. Toen juffrouw Caddle opstond en zich naar de deur begaf, bekroop haar eensklaps een nameloos gevoel van vrees. Nog hing de nevel voor haar ogen, maar door die nevel zag ze meneer Frank Abbott en die hoge po- litie-autoriteit uit Londen met naast zijn imposante figuur de kleine dame, die op „Abbotsleigh" logeerde. Van schrik deed juffrouw Caddle een stap terug en toen hoorde ze de zware stem van de hoofdinspecteur, die haar om een onderhoud vroeg. Haastig liet ze de onverwachte gas ten in de zitkamer, het vertrek, waar op ze zo trots was geweest toen ze met Albert trouwde en hij 't haar van haar eigen spaargeld liet inrichten. Nader hand had hij er over gemopperd, maar dat had ze op de koop toe genomen, nu de vloer bedekt was met een be hoorlijk Axminster tapijt, de gordijnen zo keurig stonden en de meubels door de beste zaak in Lenton waren gele verd. 't Was er ijzig koud en er hing een duffe lucht, want ze gebruikte de kamer alleen als er visite was, maar zelfs nu kon juffrouw Caddle zich niet geheel en al aan de bekoring, die voor haar van de kamer uitging, ont trekken. Alles was er goed en nieuw, alles wat maar gepolyst kon worden, was zo duchtig onderhanden genomen, dat men er zich in zou kunnen spie gelen. Terwijl ze de deur sloot, stelde de zware man uit Londen wederom een vraag: „Waar is uw man?" Juffrouw Caddle zou er alles ter wereld voor gegeven hebben, als ze die vraag had kunnen beantwoorden: nu echter kwam van haar bleke lippen het enige wat zij vermocht te zeggen: „Ik weet het niet?" „Is hij uit?" ,,'s Avonds is hij altijd uit". „Naar de kroeg soms?' „Ik weet het niet". Lamb wendde zich tot zijn onderge schikte. „Zeg aan de chauffeur heet hij niet May? dat hij eens gaat kij ken en als Caddle daar is, hem mee terugbrengt". Frank voldeed aan het bevel en was dadelijk weer binnen. Lamb ging in de hoek van de sofa zitten, zonder dat de veren ook maar even kraakten; het beste magazijn van Lenton had dus wel goede kwaliteit geleverd. Juffrouw Caddle bleef staan. De zwarte japon, die haar schrale gestalte omhulde, liet haar holle wangen, dode lijke bleekheid en roodgeschreide oog leden nog scherper uitkomen. Een tik je van juffrouw Silver op haar arm deed de zielige figuur sidderen ,Wat wilt u?" vroeg ze angstig. ik"U kUnt bet€r 6aan zitten' geloof Zitten of staan, het was Ellen Caddle allebei volkomen onverschillig, maar ze zette zich op de aangewezen stoel een zware vergulde spijkers; de beste win kel van Lenton had er de naam „fan- tasiestoel" aan gegeven. Juffrouw Silver ging in de andere hoek van de sofa zitten en Frank op do kleinste van de twee leunstoelen. Lamb. vierkant en ernstig in zijn zwade overjas, bewaarde een ogenblik het zwijgen en zei toen plotseling: „Hoe kwam al dat bloed op uw mantel, juf frouw Caddle?" Als een felle lichtstraal boorde die vraag zich door de duisternis en de mist. Even verlichtte ze Ellcn's brein zo fel, dat zij alles kon zien, wat ze hardnekkig uit haar gezichtskring had trachten te bannen, 't Was maar een ogenblik en toen was het weer verdwe nen, in de mist ondergedoken. Ze wist niet, of ze 't ook had uitgeschreeuwd, maar haar handen grepen naar de keel en haar vale lippen formuleerden twee korte woorden: „Welke mantel?" Lamb keek juffrouw Silver aan, die even kuchte. „Uw zwarte mantel, juffrouw Caddle die u juist heb uitgelaten. Ik geloof, dat hoofdinspecteur Lamb die graag dadelijk zou zien. Vanmiddag werd u nat in de regen en hing u de mantel 109. Waren Rom en pam eerst ten beetje jaloers op hun broertje geweesh die altijd haantje de voorste was, nu hadden ze werkelijk leedvermaak. zou dat gezicht van Pim wel eens wil len zien", grinnikte Pam zachtjes. „H Ss jammer, dat dat laken er voor «t. hii ziet vast zo bleek als een doelt Ais hij het maar volhoudt", mompel de Pom bezorgd. „Direct verraadt hq de hele boel nog". Intussen zetten de baron en Pim hun gesprek voort. ,,AO ik moet dus op die Woningbouw^pnmg inschrijven zeg je zei de baron nadJj kend. Dan kunnen daarvoor woningen «ebouwd worden in Dierendorp en omgeving". „Precies baron, U bent dan DE man hier in het ciorp. Iedereen zal Uw goedertierenheid prijzen, u moet het gewoon zien als een kapi. taais-belegging en het leuke is, dat U, er ook nog rente van krijgt. Dus ij verdient er mee". „Er zit iets in!» antwoordde de baron. „Goed, ik dos het. Morgenochtend zal ik dadelijk met de burgemeester gaan praten. Ik moet zeggen, ik persoonlijk heb nooit iets van die woningnood bemerkt. Ik heb hier altijd ruimte genoeg gehad. Te- veel zelfs". DOODT R*.T EN7UÜ/$ doos a /Q ct (Advertentie. Ing. Med.) r\E TWEEDE PHASE van het wereld- kampioenschap dammen is begon nen. Het reizen en trekken voor de spelers is voorbij. Zij behoeven alleen nog maar te spelen te- Amsterdam en Haarlem. Die rust kunnen zij overi gens best gebruiken, want in de laatste serie partijen zullen er spijkers met koppen moeten worden geslagen. Piet Roozenburg is inmiddels blijkbaar aan zijn eindspurt begonnen. Ook gis teren liep hij weer een punt in op kop loper Dagenais. Bizot, de man uit Zwaag, noteerde met Zwart een schitterende overwin ning op de Canadese kampioen Des lauriers. Hij liet zijn lange vleugel op sluiten. Bizot wist echter het offensief van zijn tegenstander niet alleen af te slaan, maar hij kwam zelfs tot winst door een buitengewoon verrassende combinatie. Wereldkampioen Piet Roozenburg en Post speelden een partij op leven en dood. Beiden wilden de kerkhofruiten bezetten, waardoor zeer gecompliceerd spel ontstond. De explosie kwam toen Post een damzet nam tan koste van een stuk, terwijl Roozenburg eveneens op dam kwam, maar niets behoefde te of feren. De dammen verdwenen even later van .het bord, waarop een mate rieel gelijke stand ontstond, ogenschijn lijk positioneel gelijkwaardig. De we reldkampioen wist echter door magis traal spel winst uit het niet te toveicn. Koploper Dagenais en Ir Van Dijk speelden een zuivere flankpartij. Nadat men elkaar volgens de regelen der kunst het leven op de lange vleugel had veronaangenaamd, ging het zonder verder opzien te baren op remise af. Het Engelse elftal, dat Woensdag in het Wembleystadion tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Mer- rick (Birmingham); Ramsey (Totten- ham) en Smith (Arsenal); Wright (Wolverhampton) aanvoerder, J. Frog- gatt (Portsmouth) en Dickinson (Portsmouth); Finney (Preston), Bent- ley (Chelsea), Lofthouse (Bolton Wan- derers), R. Froggatt (Sheffield Wed- nesday) en Elliott (Burnley). In vergelijking met het elftal, dat te gen Wales een fraaie overwinning heeft behaald, hebben Roy Bentley en Redfern Froggatt van plaats verwisseld als binnenspelers. aan een kapstok in de bijkeuken van juffrouw Grey! Daar droop ze uit en maakte een plas op de vloer. Er moet vrij wat bloed op de mantel zijn ge weest, want de plas was helemaal rood Ellen Caddle staarde met wijde, gla- rV0°[ cCh uit' Ongeduldig herhaalde Lamb zijn vraag. Er gebeurde wat met juffrouw Caddle Alle gevoel scheen uit haar geweken-' haar handen en voeten leken wel dood en de afschuwelijke pijn, die haar zo gemarteld had verdween gaandeweg. tasiestoel. hield zich automatisch over eind en antwoordde: „Het moet er on KÏÏXwd" ln hc' "Heve help... zei juffrouw Silver zacht, maar Lamb boog zich snel voor over en hernam: „Is dit een bekente nt jaV,ffr0UW,Caddle? Ik moet u zoggen dat alles wat u verklaart kan worden genoteerd en als bewijs gebruikt Be grnpt u det?" seuiuiKi. ue- knikje was het antwoord. Is "gebeurd?" U °"S vertellon- hoa h«» sprakdzem? °S Relaat Wrlcht pvLI "?et ng om Albert". Frank noteerde iiverig en Lamb vlei haar in de rode: „Wilt u zeegen dat uw man de vrouw, die in hef Houtvester™ Éllenerr- ^°ndpn' heeft vermoord'" maar ik zocht naar Albert" Verm°°rd dag?"anneC1 deed u dat^ Op welke "Vrijdag... Vrijdagavond" "ja' achtste Januari?" (Wordt vervolgd De uitslagen luiden: Keiler (Ned.)— Verleene (B) 11; P. Roozenburg (Ned.)—Post (N.Afr.) 2—0; Forclaz (Zwits.)—Saletnic (It.) 0—2; Huisman (Ned.)Verpoest (B) 11; W. Roozen burg (Ned.)—Bonnard (Fr.) 0—2; Ge- dance (Zwits.)De Descallar (N.Fr.) 1—1; Deslauriers (Canada)—Bizot (Ned.) 02; Van Dijk (Ned.)Dage nais (Canada) 11. De stand na de 12de ronde luidt: I Dagenais 19 pt. (ui^ 12 partijen); 2 Piet Roozenburg 17 pt. (uit 11); 3 en 4 Keiler en Bonnard 15 pt. (uit 11); 5 Huisman 15 pt. (12); 6 en 7 Van Dijk en Verpoest 14 pt. (11); 8 King 13 pt. (11); 9 Bizot 13 pt. (12); 10 Sa- letnik 12 pt. (12); 11 Wim Roozenburg 11 pt. (11); 12 en 13 Deslauriers en Fankhauser 9 pt. (11); 14 Gedance 9 pt. (12); 15 Post 8 pt. (11); 16 Fanelli 8 pt. (12); 17 Descallar 7 pt. (11); 18 Verleene 7 pt. (12; 19 Forclaz 1 pt (11). ENGELSE OPERAMUZIEK. Van Italianen, Fransen en Duitsers We ten we, dat de opera een hunner grote liefdes is. Minder bekend is, dat ook de Engelse componisten in de laatste jaren een opmerke lijke productiviteit op het gebied der operamuziek vertonen. Benja min Britten is hier na de oorlog bekend geworden en met recht. Er zijn echter nog meer figuren van naam, die zich aan dit genre mu ziek hebben gewijd. We noemen Julius Benedict, Frederick Delius, Gustave Holst. Arthur Benjamin. Van hen en van nog enkele ande ren wordt muziek uitgezonden: balletmuziek, ouvertures, inter- mezzi. Niet overmatig zwaar dus, en een uitstekende gelegenheid,om een indruk te krijgen van heden daagse Engelse muziek. (Donder dagavond 20.05 over Hilversum II, 298 m.) DONDERDAG 20 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KKU, 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Symphonette-Orkest en solisten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Orgelconcert en koor zang. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws, 13.20 Gram.muziek. 13.30 Viool en piano. 14.00 Gram.muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Pianorecital. 16.00 Bijbellezing. 16-30 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Klein koor. 18.15 Gram.muziek. 18.35 „Op dc stelling". 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerbe richten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Sopraan en P'ano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S O.S -berichten. 23.15—24.00 Gramofoon- muzlek. HILVERSUM II, 298 m.: 7,00 AVRO, 7 50 VPRO, 8.00—24.0(1 AVRO. 7-00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gramofoon- muziek. 10.35 lk weet. ik weet wat V niet weet. 10.50 Voor de kleuters. H®° (jjarieerde muziek. 12.00 Zigeunermuziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- cn iuinbouwmedcdelingen. 12.33 Gram. muziek. 1250 „uit het bedrijfsleven". 3.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en ïra" mofoonmuziek. 13.25 Musette-Orkest. 13.55 Londen en Parijs", hoorspel. 14 35 Piano recital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Tus sen vier en vijf. 16 45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gramofoon- muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Mr.H. van Andel: „Nieuw-Guinea en de Chinese Volksgroep". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- JJ°h'emen 1825 Amusementsmuziek- 19.00 Gesproken bref uit Londen. 19°5 Jazzmuziek. 19.40 Orgelspel. 20.00 Nieuws- 20.05 Omroeporkest. 21.0.5 „Wereldvrede", hoorspel. 22.25 Dansmuziek. 23.00 Nieuw*

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4