f«r$tond Piet Roozenburg had geen geluk in de dertiende ronde Secretaris van Krommenie werd terecht ontslagen Leiders van speelclubs voor het Amsterdamse Hof Twee vliegtuigongelukken voor de Raad voor Luchtvaart Nieuw geschil in Labourparty 'n Tienriet j,t tn&t... n Blunder De Panamericana Sanapirin Dagenais liep weer een punt uit De Prins was hogeschoolrijder Hervorming van ons kiesstelsel wordt bestudeerd De Friese kwestie onopgelost f 18.000 over de balk Twee jaar geëist tegen jongeman uit Maastricht ,,Eurekeanen" werden veroordeeld BIOSCOOP De medezeggenschap der Staten-Generaal Inzake buitenlands beleid Vorstelijke gasten op 't feest ,,Uddels Belang" FENNY HEEMSKERK FAALDE MET FINiSH IN ZICHT WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN Keiler door nederlaag vrijwel kansloos Bevan c s. uitgesloten van schaduwkabinet Aartshertog Fehx van Habsburg getrouwd Russen wilden het Hoge Commissariaat V.N.voor vluchtelingen opheffen DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 P[ot Beel is van oordeel: J.JET aan de (Vervolg van pag. 1) gemeentesecretaris van Krommenie gegeven ontslag (naar het oordeel van de Raad van State is dit ten onrechte gebaseerd op politie ke onzuiverheid tijdens de oorlog-Red berustte volgens de minister op het totale beeld van de gedragingen van deze ambtenaar. Het ontslag was ver leend naar objectieve maatstaven en het uitgesproken oordeel is niet licht vaardig geveld, zo zeide hij. Tegen verdere verzachtingen in de pensioen regeling voor uitgezuiverden had de heer Beel overwegende bezwaren De uiterste grens is al bereikt, zo meende hij. Bij de behandeling van de financiële verhouding tussen het Rijk en de ge meenten erkende hij, dat het budget van de gemeenten nog altijd wordt be ïnvloed door basisuitgaven, daterend uit de jaren vóór de oorlog. Het gemeente fonds kan in deze achterstand niet voorzien. Daarvoor zullen bijzondere uitkeringen nodig zijn. Sommige leden hadden het denkbeeld geopperd van een planmatig bekijken van de soms grillig lopende gemeente grenzen. Prof. Beel wilde daarvan niets weten, omdat zo'n studie slechts een theoretisch karakter zou dragen en niet tot practische resultaten kan lei den. Elk geval van grenswijziging moet afzonderlijk worden bezien en met de grootste voorzichtigheid worden be handeld. Kleingoed. VOOR de rest strooide de minister deze middag kwistig met kleingoed. Aan een staatscommissie zal de vraag voorgelegd worden, of en in hoeverre er behoefte bestaat aan een hervor ming van ons kiesstelsel en een wette lijke regeling voor de politieke par tijen. Wat de gebeurtenissen in Leeuwarden rondom de Friese kwestie aangaat, zijn nog altijd enige vragen open geble ven. Voor het eind van het jaar hoopte de minister daarop een antwoord te kunnen geven. De vertraging is ont staan, doordat de rechterlijke uitspraak tegen een politieman moest worden af gewacht. Over de Friese kwestie in het algemeen wacht de regering op het rapport van de commissie-Kingma Boltjes. Volle aandacht wijdt de bewindsman, zo zeide hij, aan de toenemende zeden verwildering, die gesignaleerd was door de neer Zandt. Binnen afzienbare tijd hoopt hij over te gaan tot de indiening van wetsont werpen betreffende de leesbibliotheken en het kamperen. De kwestie van de gehuwde ambtenares is op het ogenblik by het kabinet in behandeling. Motie. JyJ de replieken diende de communis tische heer Reuter een motie in, waarin de regering uitgenodigd wordt bij de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg voorstellen aanhan gig te maken tot een algehele verbete ring van de bezoldiging van het over heidspersoneel. Kans van slagen had zij niet.. De mi nister wees haar af en ook de Kamer zal de communisten wel niet steunen, zoals Donderdag bij de stemming blij ken zal. Onlangs werd ontdekt dat een ecn- en-twintig jarige assistent-boekhouder zekere T„ in Maastircht ten nadele van een ijzerhandelaar waarbij hÜ werkte, f 18.000.had verduisterd door verval singen in de boeken. Het beheer van de kas was geheel aan T. overgelaten en er was geen controle. T. besteedde 't geld aan autoreisjes naar Amsterdam en Parijs en bij feesten in Amsterdam smeet hij het geld met han denvol weg. Hij verdiende slecnts f 100 per maand, doch verteerde duizenden.. De jongeman, die thans voor de rechtbank in Maastricht ter verant woording werd geroepen, gaf het ten laste gelegde toe. De Officier van Justi tie vond dat T. ernstig misbruik van zijn vertrouwenspositie had gemaakt, doch laakte tevens het volkomen ont breken van controle op het kasbeheer, waardepr de verduisteringen konden plaats hebben. Rekening houdend mot het reclasse- ringsrapport, eiste de Officier twee jaar jeugdgevangenis. De verdediger refe reerde- zich met het inzicht van de Of ficier. Uitspraak op 2 December. Het centrum van Oostburg (Z.V1.) dat bij de bevrijding in 1944 nagenoeg met de grond werd gelijk gemaakt, is thans zo goed als herbouwd. Grote drukte op het matje Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de leiding van de hoofdstedelijke speelclub „Eureka", De club had het duel met de justitie aangegaan, om een principiële uitspraak uit te lokken. De rechtbank te Amsterdam had de voor zitter van de club en de penningmees- Op Volkel had men niet voldoende blusmateriaal De Raad voor de Luchtvaart, welke zetelt in Den Haag, heeft gisteren twee vliegtuigongelukken, resp. te Gilze Rijen en te Volkel, aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Het eerste on geluk heeft de dood van een sergeant tengevolge gehad. Een „Harvard" van de Militaire Luchtvaart, bestuurd door een leerling-vlieger, had bij het uit rollen op een smalle, tijdelijke rolbaan, W/IJ zijn liefhebbers van het bioscoop- bezoek, hoe weinig verheffend volgens vrienden, wijzer dan wij het culturele peil van 't vertoonde ook doorgaans is. Zo vaak zelfs wordt het filmtheater door ons ge frequenteerd, dat deze vrienden ons tot de cfnemaniakken rekenen, een in deze eeuw van celluloid be treurenswaardig genoeg, zeggen de vrienden volstrekt niet weg te cijferen volksdeel. W/IJ gaan naar die bioscoop om voor weinig geld een held te worden. Een held met onbeperkte moge lijkheden. Een paar uur per week zijn wij als Walter Mitty nu eens een zeventiende eeuwse scheeps kapitein, die op zijn eentje een klein soort Armada in de grond boort, dan weer worden wij als de beruchte vrijbuiter te paard in een woeste stampede achtervolgd door de mannen van de Koning. COMS ook zijn wij de fameuze jacht- vlieger, die, terwijl hij zijn gesoig neerde nagels langs zijn revers op- poets.t en ze vervolgens bestudeert, terloops fluistert, dat hij die middag zijn honderdste Jap heeft neerge haald. En terwijl wij dat zeggen, glimlachen wij melancholiek. Wij voelen dan, dat wij iemand zijn. en het leven is een paar uur levens waard. HOK het voorprogramma, hoe reëel het vaak ook is, blijft ver weg en laat ons dromend en onaangeroerd in onze geriefelijke stoel. Na het journaal vormt de tekenfilm een speelse climax, en de hoofdfilm ten slotte verzadigt al onze dromen en verlangens naar romantiek en ont vluchting van de werkelijkheid. UR blijft echter steeds één bittere ont- goocheling. Dat is de zinloze pauze (zinloos althans voor de bezoeker, behalve dan dat hij in de foyer even een lang gemiste sigaiet kan gaan roken) met de nietszeggende reclames op het doek. die ons weer wreed met de platte werkelijkheid confronteren. P)EZE reclames zijn voor iedere bios coopbezoeker steeds weer een uit het hoofd geleerde marteling en wij zijn tot de overtuiging gekomen, dat zij op de duur eerder de be langstelling voor een bepaald arti kel in een bepaalde zaak èfs'oten dan aantrékken. Maar dat is na tuurlijk slechts een persoonlijke overtuiging. MAAR voor het overige deel van het programma zijn wij dankbaar Het is goed als tijdelijke, bange, kleine man te kunnen en mogen dromen van wilde en grootse daden, zij het als gehaat bandiet, zij het ais held van het vaderland, die later in marmer wordt vereeuwigd Mis schien voor ons nog liever het eerste. met de vleugel een ander lid van de ML, dat onverwacht de baan overstak, neergeveld. Vast kwam te staan, dat de leerling vlieger geen schuld treft. Hij had onvol doende zicht op de baan, doordal deze aan weerszijden obstakels had, waar door de „Harvard" niet kon „zigzag gen", hetgeen noodzakelijk is voor de bestuurders van dit soort machines, om zicht op de baan te hebben. Het slacht offer was in deze te nonchalant ge weest. De schuld van een ongeluk op Volkel, in October 1950, toen een sportvlieg- tuig met twee inzittenden in brand vloog, lag bij de bestuurder van deze machine, aldus stelde de Raad vast. Er werden evenwel bezwaren ingebracht tegen de opmerking, dat er op het vlieg veld onvoldoende hulp werd verleend, toen het toestel in brand vloog. De commandant van de vliegbasis ver klaarde, dat men toentertijd op Volkel alleen maar over schuimblussers be schikte, en dat bij dit ongeluk het vuur zó snel om zich heen greep, dat blussen de inzittenden toch niet gebaat zou hebben. Krachtens een ministeriële or der zal Volkel tijdens weekends weer voor sportvliegers worden opengesteld, doch daarbij is uitdrukkelijk bepaald, dat de commandant niet verplicht is personeel voor verkeersleiding en hulp verlening beschikbaar te stellen. De voorzitter van de Raad voor de Lucht vaart zou deze zaak onderzoeken, zo verklaarde hij, omdat hem op deze ma nier de veiligheid voor de sportvliegers niet gewaarborgd toeschijnt. Vele Tweede Kamerleden hebben zich van harte verenigd met een wets ontwerp, strekkend tot sterkere me dezeggenschap der Staten-Generaal inzake belangrijke delen van het bui tenlandse beleid. Ook het deel van het wetsontwerp, dat de aanpassing van onze Grondwet aan de intensieve en steeds groeiende internationale sa menwerking regelt, werd van harte gesteund. Met voldoening wezen vele leden er op, dat het amendement-Serrarens, dat een groeimogelijkheid van het in ternationale recht beoogt, door nage noeg alle sprekers in de Eerste Ka mer werd toegejuicht. Opneming van het artikel 60-E in het ontwerp van wet werd dan ook logisch en verheu gend geheten. Ambonezen betreuren het ontslag generaal Scholten In een schrijven aan de minister van Maatschappelijk Werk, mr Van Thiel, zegt het hoofdbestuur van de „verta- genwoordigende raad van het volk der Zuid-Molukken" dat het „zonder ook maar enigszins aan de competentie van de regering te willen tornen, het ten zeerste betreurt, dat. generaal P Schol ten ontslag heeft moeten nemen van wege de regeringsmaatregelen met be trekking tot de Ambonese ex-KNIL- militairen. welke maatregelen noch Ir. het belang zijn van die militairen zelt noch van Nederland. Onze teleurstel ling vloeit mede voort uit onze over tuiging. dat wij. ondanks vele menings verschillen. in' de generaal altijd heb ben mogen zien, iemand die onze rech ten wil eerbiedigen en in onze moei- 'iikheden deelt", aldus het hoofdbe stuur. Gisteren is op 45-jarige leeftijd de directeur van Werkspoor—Amsterdam, 'ir W. H. van Zoest, overleden. ter-secretaris destijds tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd veroordeeld. Dit vonnis werd gisteren bevestigd, terwijl het Hof er nog een geldboete van f 500.subs. 30 dagen, bovenop legde. Bovendien werden de vier croupiers, die in eerste instantie waren vrijge sproken, nu tot een maand voorwaar delijk en f 100.boete subs. 10 dagen veroordeeld. Dezelfde voorwaardelijke straffen werden uitgesproken boven de hoofden van drie technische spelleiders. Zij kregen er een boete van f 1000. subs. een maand, bij. Tegen twee andere Amsterdammers, die beiden gelegenheid hadden gegeven tot hazardspel, werd drie maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en f 250.— boete subs 25 dagen, en een maand voorwaardelijk, plus een geldboete van f 100.bf tien dagen ge- eist. Eén der verdachten had een ka mer verhuurd aan de leiding van de speelclub „Amusa". Ook verkocht hij koffie, warme worstjes e.d. aan de spelers. TJET was de toenmalige koningin Wil- helmina, die destijds haar medewer. king verleende, toen vijf en twintig jaar geleden in het nogal geïsoleerd liggende Veluwse dorpje Uddel onder Apeldoorn een buurtvereniging onder de naam „Uddels Belang" werd opge richt. Ook daarna bleef de Vorstin de vereniging op velerlei wijzen patrone ren. Dezer dagen vierde „Uddels Belang" in het eigen gebouw haar zilveren be- staansfeest. Bij de talrijke bezoekers mocht zij niet alleen haar schutsvrouwe, prinses Wilhelmina, maar ook H.M. ko. ningin Juliana begroeten. De gehele üvond bleven de beide vorstelijke per sonen aanwezig en met belangstelling volgden zij de afwerking van het feest programma. „HET NUT" V RAAGT PROEF MET KEUZEVAKKEN Het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft zich tot de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen gewend met het verzoek, in een beperkt aantal scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs onder bijzonder toezicht van de inspectie een proef te nemen met een stelsel van kern- en keuzevakken. Hierbij wordt aan alle leerlingen een vaste kern van leer vakken voorgeschreven, doch wordt hun toegestaan onder goedkeuring van ouders en school uit de andere leervakken een keuze te doen in ver band met hun aanleg, belangstelling en toekomstplannen. (Advertentie, lng. Med.) Ascari moest in eerste etappe uitvallen Een en negentig racewagens zijn gis teren gestart voor de Pan Americana, een wedstrijd dwars door Mexico. Hoe wel op deze 3.000 km lange tocht, ver deeld in acht étappes, verrassingen uiteraard zeer wel mogelijk zijn, werd algemeen aangenomen dat Ascari met de erepalm zou gaan strijken. Ascari heeft echter in de eerste étappe een ongeluk gehad en heeft de strijd moe ten staken. Hij heeft geen ernstig let sel bekomen. Bracco en de Duitsers Lang en Kling, beiden met Mercedes, zijn nu de voor naamste gegadigden. Toch was het Behra, die met zijn 2260 cc Gordini de eerste étappe op zijn naam bracht. Hij noteerde voor de 530 km 3 uur 41 min. en 44 sec. Kleine zege van Duitse bondsploeg op Saarland Een Duitse bondsploeg heeft een be nauwde 4-3 zege behaald op het elftal van Saarland. Aanvankelijk schenen de Duitsers regelrecht op een grote overwinning af te stormen, maar toen zij vlak na de rust de stand op 4-1 hadden gebracht, trokken de Saar- lani'ers pas goed van leer. Dat er slechts twee goals bij kwamen, heeft de bondsploeg in niet geringe mate aan het geluk van zijn keeper Boegelein te danken. De afgebroken partij uit de twaalfde ronde van het candidatentornooi voor het wereldkampioenschap schaken voor dames, tussen de Russin Kira Zvorikyna en Fenny Heemskerk, is door onze landgenote gewonnen gege ven. Door deze verliespartij is het thans definitief, dat Elizabeth Bykova (Rusland), winnares van het tornooi is geworden. tegen kou, koorts en griep Beschermd in méér dan .25 statér». Koker 50 tabletten 60 cl. 25 tabletten 45 ct (Advertentie, lng. Med.) HE DERTIENDE RONDE van het wereldkampioenschap dammen heeft Piet Roozenburg geen geluk ge bracht. Zijn rivaal Dagenais bracht het tot de volle winst en de wereld kampioen moest aan zjjn landgenoot Huisman een punt offeren. Dagenais heeft zijn voorsprong dus weer op drie punten gebracht, zij het dan ook dat Roozenburg een wedstrijd minder heeft gespeeld. De hoofdstedelingen die dus waren komen kijken in de hoop dat zij onze Nederlandse troef zouden zien inlopen, keerden dus bit ter teleurgesteld naar huis en haard terug. CEN SENSATIE was de nederlaag van Keiler die tegen King blunderde. Hierdoor is Keiler zo goed als zeker voor de titel uitgeschakeld. De par tijen PostDagenais en Huisman Piet Roozenburg waren zonder twijfel de belangrijkste van de avond. De eerste partij had een wonderlijk ver loop. Post offerde vrijwillig een stuk. Of hij nu in de mening verkeerde hierdoor winst te kunnen behalen, was niet duidelijk, maar in ieder ge val bleef hij dit stuk achter. Hij had echter enige compensatie in een on beweeglijk opgestelde massale vleugel van Dagenais. Maar toen de Canadees zi'h daar echter wist los te werken was het spoedig gebeurd en kon hij de volle winst incasseren. HuismanPiet Roozenburg was een „uitgekookte" flankpartij zonder noe menswaardige complicaties. Na dit gevecht op de lange afstand volgde een eindspel dat wel lang duurde, maar voor de wereldkampioen niet meer dan remise bevatte. Keiler deed iets tegen King dat hij zelden doet. Hij bezette met zwart de linkerrand en liet het centrum aan zijn tegenstander. Tegen het eindspel kreeg hij niettemin toch weer de con trole over het centrum. Een verschrik kelijke blunder werd hem echter noodlottig. Fankhauser en ir. Van Dijk maakten er een klassiek spelletje van met alle moeilijkheden en kleine vreugden die daaraan zijn verbonden. Onze landge noot zag kans twee voorposten van Fankhauser te omsingelen waardoor de Fransman in het eindspel lelijk kwam te staan, verloor zelfs een stuk, maar bereikte toch nog remise. Verleene kreeg Canadese allures. Hij meende zich tegen Bonnard een ver doorgeschoven opeenhoping van stukken te kunnen veroorloven. De doorgewinterde Fransman maakte hiervan gebruik door zijn tegenstan der een stuk te ontfutselen, waarna de winst vrijwel zonder moeite kwam. Wim Roozenburg ging eens probe ren of de lange vleugel van Gedance goed op de verdediging was ingericht, maar de Zwitser betaalde met gelijke munt. Na wederzijdse doorbraak raak te de Nederlander een schijf kwijt, maar bereikte niettemin zonder ver dere emoties een puntenverdeling. Een grillige partij werd gespeeld tussen Verpoest en Saletnik. In een onoverzichtelijke stand overzag de Belg een combinatiedreiging en ver loor daardoor een stuk. Hij speelde niettemin stug door en wist zowaar nog door te breken en remise te be reiken. Het treffen tussen Fanelli en Des- lauriers ging over vrijwel gebaande wegen. Fanelli beging echter een blunder en verloor daardoor onnodig. Forclaz hield in zijn partij tegen Descallars de stand geruime tijd ge lijkwaardig. Tegen het einde kwam de jeugdige Zwitser nog in moeilijk heden maar dank zij zijn grote vecht lust bereikte hij zijn tweede remise in dit tornooi. De uitslagen luiden: Bonnard (Fr.) —Verleene (B.) 2-0, King (China) Keiler (N.) 2-0, Descallar (N. Afr.)— Forclaz (Zwits.) 1-1, Verpoest (B.) Saletnik (It.) 1-1, Fankhauser (Fr.) Van Dijk (N.) 1-1, Gedance (Zwits.)— W. Roozenburg (N.) 1-1, Huisman (N.) P. Roozenburg (N.) 1-1, Fanelli (It.) Deslauriers (Can.) 0-2, Post (N. Afr) Dagenais (Can.) 0-2. Na de 13e ronde is het klassement: Dagenais 21 pt! (uit 13 part.); P. Roo zenburg, 18 pt. (12); Bonnard, 17 pt. (12); Huisman 16 pt. (13); Van Dijk, King, Keiler en Verpoest 15 pt. (12); Bizot 13 pt. (12); Saletnik 13 pt. (13); W. Roozenburg 12 pt. (12); Deslauriers 11 pt. (12); Fankhauser 10 pt. (12); Ge dance 10 pt. (13); Descallar en Post 8 pt. (12); Fanelli 8 pt. (13); Verleene 7 pt. (13); Forclaz 2 pt. (12). De meningsverschillen in de Labour- party zullen waarschijnlijk worden ver scherpt, nu de linkervleugel onder Be- van zich ernstig tekort gedaan voelt door de wijze, waarop ditmaal dc ver kiezingen voor het „schaduwkabinet" de leidende groep in de Lagerhuisfrac- tie zijn georganiseerd. Voor het eerst is namelijk de stemming in twee ën gesplitst. Gisteren zijn de eerste zes leden van de twaalf zetels tellende groep gekozen. Alle gekozenen, onder wie de oud-ministers Gaitskell, Balton en Chuter Ede. behoren tot de aan hangers van Attlee. Volgende week wordt de tweede stemming gehouden. Voor de andere zes zetels staan dan twaalf personen can- didaat, die in slemmencijfer volgden op de reeds gekozenen. Twaalfde op deze eandidatenlijst is Bevan zelf die ove rigens zijn candidatuur reeds schijnt te hebben ingetrokken. De rest van de oorspronkelijke 51 candidaten is thans uitgeschakeld. Afgevaardigden van de linkervleugel In het volkenkundig museum te Lima is Dins dag in tegenwoordigheid van prins Bernhard en leden van zyn gevolg een koninklijke mummie van haar windsels ont daan. Gaandeweg werd het de toeschouwers wei duidelijk, dat dc katocn- productcn, die thans in Twente of waar dan ook in de wereld worden ge maakt, niet van dezelfde duurzame kwaliteit zijn als die van de bevolking van Paracas van 2.500 jaar geleden. Al de gebruikte stof bleek in uitstekende toe stand te verkeren. Het zelfde was het geval met de roodbruine en zwarte verfstoffen, die op de wikkels waren aange bracht. De deskundigen hadden precies 28 minu ten nodig om de mum mie van op een na alle wikkels te ontdoen. De laatste zal later worden EN ZAG MUMMiE ONTWIKKELEN weggenomen, omdat dat ongeveer vier dagen in beslag zal nemen. Dinsdagmiddag demon streerden leden van de „Club Hippico" voor prins Bernhard staaltjes van volmaakte dressuur in de Zuidamerikaanse stijl. Na afloop trad prins Bernhard naar voren. Hij vroeg om een paard en voor duizenden verbaas de ogen bewees hij, dat hij deze stappen even goed beheerst. De ver bazing verkeerde in een wild enthousiasme, toen de prins een poncho een Zuidamerikaanse mantel, bestaande uit een vierkant stuk doek met in het midden een gat om het hoofd er door te steken aantrok en een sombrero een hoed met brede rand opzette en doorging met zijn meesterlijk uitge voerde figuren. Dinsdagavond heeft prins Bernhard de Ne derlandse kolonie in zijn verblijf ontvangen. Glimp van oude luister TWEEHONDERD vijftig personen van adellijke bloede waren gisteren mede getuigen van het in Beaulieu aan de Franse Rivièra voltrokken huwe lijk van aartshertog Felix van Habsburg de 37-jarige broer van aartshertog Otto en zoon van de laatste keizer van Oos tenrijk, met de 27-jarige prinses Anna Eugenie van Arenberg. Dinsdag was het burgerlijk huwelijk reeds voltrok ken. Nu had de kerkelijke plechtig heid plaats in de Kerk van het Heilig Hart". Ondanks het regenachtige weer hadden zich bij de ingang van de kerk enkele honderden belangstellenden ver zameld. De bruid droeg een tweehon derd jaar oude sluier van Hongaarse kant en een wit satijnen gewaad, dat door de toeschouwers zeer bewonderd werd. Een commissie uit het Amerikaan se Congres gaat op het igenblik na of de grote Amerikaanse stichtingen op het gebied van menslievendheid en opvoeding zich soms ook bezighouden met „on-Amerikaanse en ondermijnen de activiteit". hebben tijdens de fractievergadering reeds scherp geprotesteerd tegen de wijziging van het kiessysteem, vroeger werden de twaalf leden van het scha duwkabinet in één stemming gekozen. De Bevanisten menen, dat het nieuwe stelsel is ingevoerd, om hun verkiezing onmogelijk te maken. Bevan zelf noem de de stemming vervalst. Van het scha duwkabinet maken uit hoofde van hun functie partijleider Attlee, zijn plaats vervanger Morrison en de Whip Whi- teley deel uit. Een poging van de Sowjet-Unie, om een eind te maken aan het werk van de Hoge Commissaris voor Vluchte lingen, de Nederlander Van Heuven Goedhart, is mislukt. In de begro tingscommissie van de Ver. Naties heeft de Russische afgevaardigde voor gesteld, een post te schrappen van 650.000 dollar, die was uitgetrokken voor hulp aan vluchtelingen. Boven dien drong de Sowjet-afgevaardigde aan op afschaffing van de functie van Hoge Commissaris voor de Vluchtelin gen. Het bureau van de commissaris, aldus de Sowjet-afgevaardigde Zaroe- bien, is onwettig. Als het enige doel er van zag hij het recruteren van goedkope arbeidskrachten en het be vorderen van aggressie. De heer Van Heuven Goedhart noemde de beschul digingen „fantasiisch". De begrotingscommissie was van mening, dat „mocht zulks nodig zijn" méér geld voor het vluchtelingenwerk uitgetrokken dient te worden. Eersie luchtreizigers over Noordpool Een Douglas-DC 6B van de Scandinaafse luchtvaartmaat schappij „SAS" vertrekt heden om half zes Nederlandse tijd uit Los Angeles naar Kopenhagen, waarbij over de Noordpool zal worden gevlogen. Het vliegtuig wordt morgenavond tien uur Ne derlandse tijd te Kopenhagen verwacht. Er bevinden zich een beman ning van tien koppen en 23 pas sagiers aan boord. Dit is de eer ste maal dat een passagiersvlieg tuig van een luchtdienst tussen de Verenigde Staten en Europa over de Noordpool zal vliegen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3