Min. van Witte blijkt vurig voorstander de eigen woning Huurverhoging zeer noodzakelijk „Ike" morgen al naar Korea? r Ook de laatsten van de veertien verdachten „bekenden" Prins Akihito Man wordt in de nacht een „aap" WEER ANDERE COMMANDANT IN ZUID-SUMATRA Westduitse Hof nu 9 December bijeen MM "fr Éi'4" Vertrouwensvotum voor Pinay Verenigde Naties Algemene Vergadering Ver. Naties na December in Maart weer bijeen Woensdag 26 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 11 Jaargang No. 11578 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting Van hoogbouw is weinig te verwachten WEERBERICHT Winkels des avonds tot negen uur open Commissie voor algemene verdedigingsvoorbereiding BarendHoogeveen Thans benoemd door de regering Overste Sudirman (O. Java) wacht af re f Rumoer in Bagdad Vraagstuk van de huren Vrijdag in de S.E.R. Het proces in Praag En de verdedigers zeiden nog geen woord. St Nicolaas op de bon Wysjinski weer aan bod Weer drie doden bij een mijnexplosie in Belgie Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449Ó41 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur.) qNZE NIEUWE MINISTER voor Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. Witte, w is een methodisch man met een prettig stemgeluid. Mapje na mapje elk één onderwerp inhoudend, ter hand nemend, ging hij - ietwat breedsmakC - zister- middag in de Tweede Kamer de gestelde vragen en gemaakte opmerkingen na Vele cijfers vMMhafte minister Witte de Kamerleden; nog meer cijfers zullen binnenkort volgen. Niet alleen echter gaf hij een zakelijke en technische opsomming. Van tijd tot t«d kwam de minister tot duidelijke persoonlijke en waarderende uit- spraken, seluk dit het geval was, toen hy de zyns inziens grote voordelen van het hebben van een eigen woning schetste. Hö was dan ook van oordeel dat eventuele nadelen aan de eigen woning verbonden, door geschikte maatregelen moeten worden opgeheven. 6 |_JET aantal instanties, dat moet wor den ingeschakeld voor de goedkeu ring van een bouwplan, is vergeleken bij 1946 reeds tot de helft teruggebracht deelde minister Witte mee. Men moet echter inzake de opheffing van het departement van Wederopbouw niet te optimistisch zijn, daar de aanzienlijke finnciële geinteresseerdheid van de overheid in deze noopt tot een behoor lijke controle. Minister Witte was van oordeel, dat het één-gezinshuis verre de voorkeur verdient, maar dat, ook al om aestheti- sche redenen, meer-gezinnen-wonirgen node kunnen worden ontbeerd. Men moet zijns inziens die woningen bou wen, waarin de bewoners zich het ge lukkigst zullen voelen. Na de grote,* ook ideële betekenis van de eigen woning te hebben onöer- \IOLGENS aloude traditie is dezer l* dagen de achttienjarige kroon prins van Japan, Akihito, op plech tige wijze officieel als erfgenaam van de Japanse Keizerstroon uttge' roepen. CEN 42-jarige man, die enkele jaren geleden uit India in Groot'Brit- tannië is teruggekeerd, heeft Londense geneesheren medegedeeld, dat hij des nachts een „aapman" wordt. Hij ver klaarde overdag een normaal leven te leiden, doch te twee uur 's morgens een „onweerstaanbare drang naar de wildernis" in zich te voelen opkomen, welke hem tot het aanbreken van de dag geheel in bezit neemt. De man, is opgenomen in het Lon dense Maudsleyziekenhuis. Hij werd hier onder behandeling gesteld van de psychiater dr John Doust. Deze onder zocht de man en bevond hem normaal- Vervolgens nam hij een proefwaarbij het zuurstofgehalte van de patiënt werd verminderd, om aldus een slaaptoestand teweeg te brengen. Deze begon onmid dellijk over gorilla's en andere apen te spreken. Hij klom al slapende uit bed, kromde zijn rug, zodat deze op die van een aap geleek en bewoog zich op de wijze van een aap voort in de richting van de tuin. In het medische rapport, dat is uit Gebracht over het gedrag van de man in zijn slaaptoestand, wordt ondermeer het volgende verklaard: „Hij wordt nggressief en krijgt gewelddadige nei gingen. Hij valt hen aan, die pogen hem te bedwingen. Hij stoot grommende ge- raiden uit, die niets menselijks hebben, "ij klimt zelfs, met een voor een man van zijn leeftijd en omvang merkwaar dige behendigheid, in bomen. Dit duurt tot het aanbreken van de dag". De behandelende geneesheren heb ben nog geen diagnose kunnen stellen. Verwachting tot hedenavond. VEEL BEWOLKING Van het Zuiden uit toenemende bewolking met later op de dag in het Zuiden van het land enige sneeuw. Middagtemperaturen om het vriespunt. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid. DONDERDAG: Zon op 8.20, onder 16.35. Maan op 14.12, onder 3.20. streept, stelde de minister zich op het standpunt, dat woningbouwvereningen in haar werkzaamheden moeten worden gestimuleerd door deze een grotere zelf standigheid en verantwoordelijkheid te geven. Zijns inziens verdient woning bouw door deze verenigingen de voor keur boven die door particulieren en gemeenten voor verkoop en exploitatie. Van een complete overheidsbouw duchtte hij grote gevaren. Het gaat thans om de juiste verhouding tussen de woningwetbouw en de premiebouw, waarbij voor de volkswoningbouw een achterstand moet worden ingehaald. In dit verband noemde de minister het winstmotief 'n zeer oirbaar motief, dat zijns inziens kan dienen om het alge meen belang te dienen. De woningbouw mag volgens minis ter Witte niet de resultaten van de op kapitaalmarkt beschikbare kapitalen worden. Hij hoopte de premiestop op korte termijn op te kunnen heffen. De gemeenten, die op haar bouwprogram ten achter zijn, zullen deze alsnog kun nen inhalen. De minister wil zich als algemene richtlijn houden aan het veel jarige bouwprogram en slechts inciden teel verhoging overwegen. Het leegstaan van huizen achtte mi nister Witte een betreurenswaardig feit. Het is echter het normale risico van de particuliere bouwers: de markt en niet de overheid moet in deze als regelaar optreden. Het woningtekort kan óp verschillende manieren worden berekend: de minister meende, dat de door zijn departement gepubliceerde cijfers, die ongeveer 50.000 lager zijn dan die van het Centraal Bureau voor de Statistiek, alle omstandigheden in aanmerking genomen, juist zijn. Naar de verhouding tussen werkloosheid en achterstand in het bouwprogram wordt een onderzoek ingesteld. Met betrekking tot de scholenbouw moet men, waarschuwde minister Wit te, niet ineens alle tekorten willen in halen. Hij achtte de huidige prestaties op dit gebied stellig niet onbevredi gend. Vóór de feesidaqen Op grond van de nieuwe winkelslui tingswet mogen de winkels tot negen, uur 's avonds geopend zijn op de vol gende data: Zaterdag 29 November, Maandag 1 tot en met Donderdag 4 December, Zaterdag 20 December, Maandag 22 tot en met Woensdag 24 December, Woensdag 31 December. Op deze dagen vervalt de verplichte hal ve dagsluiting. De minster-president heeft een com missie voor de algemene verdedigings voorbereiding ingesteld, waarin de be trokken departementen zijn vertegen woordigd. Aan deze commissie is opge dragen een basisplan voor de algemene verdediging te ontwlrpen. In het bij zonder zal het de taak van de commis sie zijn om de noodzakelijke voorzie ningen in de civiele sector te coördine ren, zulks in aansluiting op de reeds vastgestelde militaire opbouwplannen. Het presidium van deze commissie is opgedragen aan de secretaris van de al gemene verdedigingsraad. Over de bouw van duplex-woningen betoonde de minister zich allesbehalve enthousiast. Het aantal drie-slaapka mers-woningen is verhoudingsgewijs van het aantal gebouwde huizen het grootst, zo toonde de minister aan. Dc differentiatie bij de woningbouw wordt wel degelijk nagestreefd, al betreft het hier een niet eenvoudig vraagstuk, daar individuele behoefte een belangrijke rol spelen. Van de door velen bepleite hoogbouw verwachtte minister Witte al zeer wei nig winst uit het oogpunt van agrari sche grondwinst. JJET verschrikkelijke probleem der huurverhoging besprekend, zeide minister Witte, deze ook uit het oog punt van rechtvaardigheid dringend noodzakelijk te achten. Maar men zal niet direct moeten streven naar een geheel rendabele huur, terwijl in een of andere vorm - door de minister niet nader aangeduid - compensatie zal moe ten worden gegeven. Tenslotte sprak minister Witte de wens uit, dat het hem met steun van de Kamer zou zijn gegeven het schrikba rende spook van de woningnood zo veel mogelijk te doen verdwijnen. (Zie ook elders in dit blad) Eisenhower heeft opnieuw enkele personen benoemd in posten voor het a.s. nieuwe kabinet. Nu de regering bij na is gevormd, verwacht men te Was hington, dat de generaal zeer binnen kort, volgens bepaalde veronderstellin gen in de bladen reeds Donderdag, naar Korea zal vertrekken. Volgens de „New York Evening Post" heeft Engeland „officieel verzocht' de Britse minister van Defensie lord Alexander toestem ming te geyen Eisenhower op diens reis naar Korea te vergezellen. Eisenhower benoemde Dinsdag Ar- thur Summerfield uit Michigan tot mi nister van PTT. Summerfield, die voor zitter is van de republikeinse partij zal als zodanig aftreden. Mevr. O. C. Hobby uit Houston is benoemd tot hoofd van het bureau voor toezicht op de gezond heidszorg. Zij was in de oorlog hoofd van het corps vrouwelijke vrijwilligers. Mevrouw Hobby zal als minister optre den. Mevrouw I. B. Priest is benoemd tot hoofd van het departement, dat is be last met het drukken vai) Amerikaanse bankbiljetten. ■iM HE GEBEURTENISSEN van het afgelopen weekeind in Zuid-Sumatra, waarbij d« territoiriale- en troepencommandant Kosasih door zijn officieren van zijn post werd ontheven en wiens plaats toen werd ingenomen door overste Kretarto, hebben opnieuw een ander „gezicht" gekregen. De regering heeft n.1. nu in de plaats van overste Kretarto de reeds gepensionneerde kolonel Bambeng Utoyo, die vroeger commandant in Zuid-Sumatra was, in deze functie benoemd. Deze nieuwe commandant schijnt onder burgers en militairen populair te zijn. Premier Wilopo heeft gezegd, dat men aanneemt dat kolonel Bambeng Utoyo kan worcen beschouwd als een figuur, die de toestand in Zuid-Sumatra het hoofd kan bieden. Het kabinet keurde de nieuwe benoeming goed. Uit Palembang worclt gemeld, dat overste Kretarto de benoeming van kolonel Bambeng Uyoto in zijn plaats met vreugde begroette. Indonesische kabinet is gisteren geweest teneinde de maatregelen te be spreken, die moeten dienen ter afwik keling van de gebeurtenissen van 17 October. De premier zeide na afloop, dat het uitvoeren van de in de jóngste regeringsverklaring aangekondigde maatregelen met spoed dient te geschie den. Men is doende een algehele oplos sing te zoeken. Vandaag komt het kabi net weer bijeen. De chef staf-laindmacht heeft naar di verse legerinstanties een circulaire doen uitgaan, waarin wordt verzacht de plicht rustig te blijven vervullen en het volste vertrouwen te stellen in de pre sident-opperbevelhebber (Sukarno) en de regering. In Surabaja hebben overste Sudir man en de onder zijn leiding staande officieren van 't territorium Oost-Java vergaderd naar aanleiding van de jong ste regeringsverklaring over het leger. Er werden geen inlichtingen verstrekt. in Djakarta bijna twee uur bijeen^ doch-men neemt aan, dat men zal wach- Het Westduitse Federale Hof zal op 9 December in het openbaar het ver zoek van president Heuss om een uit spraak over de conventies van Bonn en het Europese Legerverdrag behandelen. Het Hof zal moeten bepalen, of deze verdragen in strijd zijn met de West duitse grondwet, De behandeling was aanvankelijk be paald op 26 en 28 November, doch op verzoek van de regering werd de be handeling uitgesteld. Een scène in een van de straten van Bagdad, waar na een oproer van twee dagen, waarbij elf doden en honderd gewonden te betreuren waren, de militaire wetgeving werd geproclameerd. ten met het bepalen van zijn stand punt, tot bekend is welke maatregelen de regering denkt te nemen. Het bestuur van de Belgische So cialistische Partij heeft zich in een motie met kracht uitgesproken tegen het feit, dat de regering gestemd heeft voor de toelating van Spanje tot de UNESCO. r|ff Barend Hoogeveen, die palfrenier was van Koningin Emma en van Koningin Wilhelmina en thans chauffeur is van Koningin Juliana, hoopt op 1 December a.s. een kwart eeuw in dienst te zijn. Premier Pinay heeft gisteravond in de Franse Nationale Vergadering op nieuw een overwinning behaald, door dat de vergadering hem een niet offi cieel vertrouwensvotum gaf en tegen voorgestelde debatten over verhoogde begrotingsuitgaven stemde. De Sociaal-Economische Raad zal Vrijdag 28 November het ontwerp ad vies inzake het vraagstuk van de hu ren en het ontwerp interim-advies in zake het vraagstuk der werkgelegen heid behandelen. Verwacht wordt, dat de Raad zijn advies inzake de huren die dag zal vaststellen. Met betrekking tot de werkgelegenheid is het mogelijk dat de behandeling daarvan nog né Vrijdag moet worden voortgezet. Ook de beide laatste van de veertien verdachten in het proces tegen Slansky c.s. te Praag hebben „bekend". Het zijn de gewezen plaatsvervangende minister voor de nationale veiligheid Karl Svab en Reicin, vroeger onderminister van Defensie in Tsjecho-Slowakije. Volgens de tenlastelegging heeft Svab de buitenlandse spionnage in het land bevorderd en poogde hij de buitenland se spionnen voor ontdekking te vrijwa ren. Reicin gaf toe verantwoordelijk te zijn voor de dood van Julius Fucik, een Tsjechische nationale held. Ook zei hij in de oorlog het bestuur van de toen ondergrondse communistische partij aan de Gestapo te hebben verraden. De verdedigers van de beklaagden in het proces hebben nog geen woord ten gunste van hun cliënten geuit. Evenmin heeft een der beklaagden tot nu toe maar één enkel woord ter verdediging gezegd. De internationale organisatie „Strijdende democraten" heeft de Tsje- choslowaakse president Clement Gott- wald telegrafisch verzocht de bekende Franse advocaat Vincent de Moro Giaf- feri toe te staan het proces te Praag bij te wonen. De leden van de winkeliersver- eniging „Schoonhoven Vooruit" zouden hun collega's in Berg ambacht een hanaje helpen en zij verzochten St. Nicolaas een bezoek aan deze plaats te bren gen. De Sint gaf aan deze uitno diging gaarne gehoor en zo trok de kindervriend door Bergam- bachts straten, voorafgegaan door een geluidswagen, die luide Sints roem verkondigde. Dit kwam evenwel ook de politie ter ore en toen bleek, dat voor de feeste lijke tocht geen vergunning was verleend, maakte zij procesverbaal op. De kindervriend vond deze politionele ontvangst niet erg vriendelijk LIET zal de opmerkzame lezer niet zijn ontgaan, dat de berichtgeving over de algemene vergadering van de Verenigde Naties, welke in New-York wordt gehouden, in vergelijking met andere jaren uitermate summier is. Misschien is dit een gevolg van het feit, dat deze vergadering onder on gunstige omstandigheden is begonnen. Daar is niet in de eerste plaats de kwestie-Korea, culminerend in het vraagstuk, van de repatriëring der krijgsgevangenen, waarover India een voorstel heeft gedaan, maar wel de ont slag-aanvrage van de secretaris-gene raal Trygve Lie, die in de redevoering, waarin hij dit ontslag toelichtte, met nadruk verklaarde, dat naar zijn me ning zijn heengaan „de zaak van de vrede" zou dienen. Inderdaad, de Noor was in commu nistische kringen geen geziene figuur, maar aan de andere Kant komt het ons onbegrijpelijk voor, dat Lie er geen rekening mee zou hebben gehouden, dat zijn opvolging heel wat ernstiger conflicten teweeg kan brengen. Het schijnt inmiddels wel zo te zijn, dat Lie in zijn functie van onafhankelijk secretaris-generaal niet langer heeft willen werken „onder de druk" van de Verenigde Staten. Men herinnere zien in dit verband hoe bij de inrichting van de Verenigde Naties van verschil lende zijden de wens werd geuit het hoofdkwartier niet in Amerika te ves tigen. Men wilde zelfs de schijn ont gaan, dat Amerika er het laatste woord had te spreken. Het ging er dus om een plaats tb vinden, die noch in de Staten, noch in de Sovjet-Unie zou zijn gelegen. Men dacht uiteraard aan de oude Volkenbondsgebouwen in Genève, die te groot en te imposant zijn voor het doel, waarvoor zij thans worden gebruikt. Niettemin heeft de meerderheid van de leden ten slotte aan Amerika de voorkeur gegeven. Het is duidelijk, dat deze geste door de Sovjet-Unie al dadelijk als een on vriendelijke werd gekwalificeerd. WIJ menen, dat men de gebeurtenis sen van de laatste tijd tegen deze achtergrond moet zien. In de Verenigde Staten is een communistenjacht ontke tend, die niet ten onrechte met de hek senjacht uit de Middeleeuwen wordt vergeleken. Wij zouden rustig kunnen zeggen, dat de Amerikanen mans ge noeg zijn in dit opzicht hun eigen peultjes te doppen, indien zij niet ver der gingen en meenden zich te moeten bezighouden met de „gezindheid" van het vaste personeel der Verenigde Na ties. De lezer zal zich de dood van Feller herinneren. De federale Grar.d Jury heeft aan Trygve Lie verzocht toe te lichten, waarom hij de dood van zijn assistent heeft toegeschreven aan „de onderzoekingsmethoden onder zijn personeel". Lie heeft dit (naar onze me ning terecht) geweigerd. De Verenigde Staten hebben op zichzelf met de ge zindheid van het VN-personeel niets te maken. Wij mogen wel aannemen, dat van de 2000 Amerikanen van de staf lieden zijn, die communistische sympa thieën hebben. Maar de wijze waaron de „verdachten" worden behandeld heeft een gevoel van grote onbehage lijkheid in de Verenigde Naties veroor zaakt. Bij deze problemen komt dan nog de kennelijke onenigheid tussen de verte genwoordigers der niet-communistische landen over de kwesties van rassen en koloniën. De Zuidafrikaanse delegatie heeft ontkend, dat haar land verplicht is rekening en verantwoording af te leg gen. Tenslotte zijn er nog de Marok kaanse en Tunesische zaken, waarin Frankrijk voet bij stuk blijft houden, terwijl de z.g. voogdijcommissie de be voegdheid van de Verenigde Naties be streed om uit te maken, wanneer een gebied rijp zou zijn voor onafhanke lijkheid. De verkiezing van Eisenhower heeft bovendien een verlammende uitwerking op de werkzaamheden gehad. Men weet niet welke richting de Amerikaanse politiek zal gaan, terwijl van het be zoek van Eisenhower aan Korea veel afhangt. ALS gevolg van al deze zaken zijn er in kringen van de Verenigde Naties stemmen opgegaan, die pleiten voor uit stel van de huidige assem,blée. Wij zijn van oordeel, dat een dergelijk uitstel een onverstandige daad zou zijn, omdat de communistische landen daaruit terecht zouden afleiden, dat Amerika in de UNO inderdaad de dienst uitmaakt. Betekent dit alles nu, dat de Ver enigde Naties ten dode zijn opgeschre ven? Geenszins. Wij hebben al eens meer gezegd, dat dit instituut ten koste van de grootste moeiten in het leven moet worden gehouden, omdat het een forum is, waarop veel spanningen ge leidelijk aan kunnen worden afgerea geerd. En wellicht om dan eens de dag, waarop de vrede uitbreekt Naar vernomen wordt, is het bijna ze ker, dat de huidige Algemene Vergade ring der Ver. Naties in tweeën zal wor den gesplitst. Dit betekent, dat deze eerste zitting 20 December eindigt, zo als de bedoeling was, en dat het tweede deel in Maart wordt gehouden. Een offi cieel besluit is evenwel nog niet geno men. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Wysjinski, heeft gisteren in de politieke commissie bezwaar ge maakt, dat voorrang wordt verleend aan de resolutie van India aangaande de kwestie der Koreaanse krijgsgevan genen. Maandag heeft Wysjinski het Indische plan verworpen. Hij is van mening dat de Sowjetresolutie, waarin wordt aangedrongen op instelling van een commissie van elf landen ter rege ling van het gehele Koreaanse probleem eerst dient te worden besproken. „Het zou een flagrante schending van onze rechten zijn als het Russische ontwerp niet werd besproken vóór dat van In dia", zei hij. Vandaag gaat het debat voort. Gistermiddag heeft zich opnieuw een ontploffing van mijngas in België voor gedaan, ditmaal in dc kolenmijn „Grand Trait" van de „Charbonnages Beiges" te Frameries. Hierbij kwamen drie mijnwerkers om het leven. Verleden week deed zich in de miin Zwartberg te Genk eveneens een ontploffing van mijngas voor waarbij tien mijnwerkers de dood vonden.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1