in doodvonnissen tegen Slansky c.s. het proces te Praag Minister v. d. Kieft wijst verlaging der belastingen af Overwinning voor Adenauer Joden zouden zelfmoord plegen... Vermiste chauffeur te Roosendaal zou overleden zijn Een bombardement van moties Bescherming burgerbevolking Inheems gemeenteraadslid door Mau-Mau vermoord Deel van Krupps kunstbezit terug Bevan toch in het „schaduwkabinet" Vrijdag 28 Nov. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. !11580 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Marine-dok dook uit het water van Incarnatie Liszt in Wenen Publiek floot hem uit.... Nog geen klaarheid in de Woerdense moordzaak De Va'era keert terug WEERBERICHT Diepe verontwaardiging bij de Zionisten Opzienbarende verklaring van kostganger Na vechtpartij op een eenzame weg Navo-raad in Parijs bijeen ZIGEUNERLIEFDE Brit maakte een mensenval van het lijk. Hij legde het op de stuf^y0/genc/e we.e^ s/0t/ez/ng Conventies van Bonn De Bondsdag stemde, 220 vóór, 160 tegen Critiek op Herstelbank ongerechtvaardigd Toesiand gaai over in een guerilla Directie: j, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 049 O.a. gevonden in óns land Een Britse woordvoerder heeft giste ren te Bonn verklaard, dat het in West- Duitsland, Groot-Brittannië en Neder land ingestelde onderzoek naar de verdwenen kunstschatten van de familie Krupp thans is beëindigd. Hij zeide, dat een „bepaald gedeelte" er van ach terhaald is, dat terug zal worden gege ven aan het huidige familiehoofd, dg 44-jarige Alfred Krupp von Bohlen und Halbach. De waarde van het vermiste werd door de Duitsers op ongeveer 5.300.000 gulden geschat. De vermiste kunst schatten bestonden uit wandtapijten, schilderijen van oude meesters en an tieke stukken. De waarde van het thans achterhaalde is niet bekend. De kunst schatten zijn, onder nimmer opgehel derde omstandigheden na de oorlog ver mist, toen de Westerse verbondenen het reusachtige huis van de familie Krupp, nabij Essen, hadden gevorderd. n rvE te Wenen verschijnende U n „Nev.es Oesierreich" heeft 'een onderhoud gehad met een Britse pianist, die Dins dag te Wenen een concert heeft gege ven, dat allesbehalve een succes was. Het publiek gaf luide uiting aan zijn afkeuring en het verliet'uiteindelijk de concertzaal, vóór het concert afgelopen was. De 22-jarige pianist, zoon van een scheepsbouwer, treedt op onder de kunstenaarsnaam „Wladimir Levinski Hij beschouwt zichzelf nis een incarna tie van Franz Liszt. Hij verklaarde reeds vanaf zijn derde jaar een on weerstaanbare neiging gehad te heb ben om piano te spelen, niettegenstaan de zijn leraars hem aanrieden zijn po gingen in deze richting maar te staken Levinski is te Londen, Parijs en We nen opgetreden. Zijn optreden te Lon den was een even grote mislukking als die te Wenen, doch in Parijs had hij '„een verbazingwekkend succes". Hy treedt op in negentiende-eeuw se kle ding. Ook zijn dracht van haar en snor zijn aan die periode aan gepast. Levinski verklaarde tegenover „Neu- es Oesterreich": t,lk zal tot het einde van mijn leven piano blijven spelen en ik zal een standbeeld voor mijzelf op richten". Het Weense dagblad meldt dat Le vinski stukken van Beethoven, Chopin en Liszt „zo slecht speelde, dat het pu bliek ze zelfs niet herkende". Verdachten nog in arrest Gistermorgen zijn de beide mannen, die naar aanleiding van de moord ot> de Woerdense politieagent Van_ Eek zijn gearresteerd, D. van H. uit Oude water en K. V. uit Woerden voor de Officier van Justitie in Utrecht en daarna voor de rechter-commissaris ge leid. Er waren termen aanwezig om hen nog niet in vrijheid te stellen. De Ierse minister-president, De Va lera, die sinds Augustus van dit jaar 'h het ooglijdersgasthuis te Utrecht wordt verpleegd, zal volgende weeK haar zijn land terugkeren. Hij h?e*1 Psssage besproken in het KLM-vlieg- tuig dat a.s. Dinsdagmorgen om kwart voor tien van Schiphol naar Dublin vertrekt. Verwachting tot hedenavond. VEEL BEWOLKING Zwaar bewolkt en mistig weer met plaatselijk enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige w'na. overwegend uit Oostelijke rich tingen. Temperatuur om het vries punt, in het Zuiden van het land boven nul. ZATERDAG: Zon op 8.23. onder 16.34. Maan op 14.49, onder 6.09. De Britten zijn er in geslaagd het door de Amerikanen in het des tijds door de Jappen bezette Sin gapore tot zinken gebrachte grote marinedok, te lichten. Op onze foto een Overzicht van de werkzaam heden. IN HET door de gehele vrije wereld met afschuw gevolgde proces te Praag, is gisteren tegen elf van de veertien beklaagden het doodvonnis uitge sproken. De drie anderen kregen levenslange gevangenisstraffen. Geen der beklaagden tekende tegen de uitspraak hoger beroep aan. De rechtszaal was tijdens de mededeling der vonnissen tot de laatste plaats bezet. Elf van de beklaagden zijn volgens de tenlastelegging van Joodse afkomst. Tot do ter dood veroordeelden behoren o.a. Clementis, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, Rudoif Slansky, voormalig secretaris-generaal van de Tsjeeho-SIowaakse communistische partij, Raicin, voormalig plaatsver vangend minister van Defensie, Svab, voormalig plaatsvervangend minister van Nationale Veiligheid en Margolius, ex-plaatsvervangend minister van Buitenlandse Handel. De commentator van radio-Praag heeft verklaard, dat de „Ijzeren vuist van het Tsjeeho-SIowaakse volk is neergedaald op de verraders, die de werkers van het land wilden terugvoeren naar het kapitalistische bewind." „Iedereen," zo zeide hij, „acht deze vonnissen rechtvaardig en billijk VOLGENS onbevestigde berichten uit Wenen, heeft het proces-Slansky een krachtige golf van antisemitisme bij het publiek in Tsjecho-Slowakije ver oorzaakt. In deze berichten wordt ge zegd, dat in de Slowaakse hoofdstad Bratislava en andere steden antisemie- tische demonstraties zijn gehouden. Ook zouden antisemietische opschriften ver schenen zijn. Men maakt voorts mel- Een opzienbarende verklaring van de Roosendaler M., die zich in hechtenis bevindt, heeft nieuw licht gebracht in de zaak van de chauffeur Van B., even eens uit Roosendaal, die sedert 14 No vember wordt vermist. M., die kostganger was in het gezin van de vermiste chauffeur, heeft te genover de politie verklaard dat Van B. dood is en dat zijn stoffelijk over schot in de Roosendaalse vliet nabij Gastelsveer moet worden gezocht. Dreggingen ter plaatse hadden. Woens dag evenwel nog geen resultaat De kostganger, die in verband met een fraudezaak gedetineerd is, gaf toe op 14 November met van B. ruzie te hebben gehad, toen beiden met een auto terugkeerden van Sint Filipsland. Op de weg tussen Steenbergen en Lagerhuis stemt toe STAALINDUSTRIE WORDT GEDENATIONALISEERD Het Britse Lagerhuis heeft met 305 tegen 269 stemmen het wetsontwerp in zake de ontnaasting van de staalindu strie aangenomen. Onder voorzitterschap van de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Kraft is in Parijs de NAVO-raad, be staande uit de permanente vertegen woordigers der leden van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie, bijeenge komen. oever van de Roosendaalse vliet, dus zijn verklaring Vermoedelijk is het daarna in het water gegleden. President Sukarno zal eind Novem ber naar Bali vertrekken. De president moet op medisch advies rust houden. Te Tarascon, een plaatsje aan de Rhóne, is Donderdag Rosine S°les, de 17"jarige dochter van de Franse „zigeunerkoning" in het huwelijk getreden met Frangois- Mathieu Rayes, de 18-jarige klein zoon van de „patriarch" Antoine' Frangois Rayes. Uit alle delen van Frankrijk en uit Spanje waren zi geuners naar Tarascon getrokken om de bruiloft bij te wonen. Vijfduizend belangstellenden stonden langs de route, die de kleurrijke stoet volgde van het stadhuis naar het kerkje, dat te klein was omde menigte pers fotografen, journalisten en ande ren te bevatten. Nadat het jonge paar naar Parijs was vertrokken, zaten enige honderden eregasten aan aan een monsterbanket in een restaurant te Tarasc°n. ding van een groot aantal zelfmoorden onder communistische functionarissen en hoge officieren van Joodse afkomst. Functionarissen van het „Zionistisch verbond van Groot-Brittannië en Ier land" hebben na een spoedbijeenkomst te Londen naar aanleiding van het pro ces te Praag een resolutie aangeno men. waarin o.m. gezegd wordt: „Het uitbuiten van de Joodse» af komst van de betrokken personen is een kwaadaardige, opzettelijke poging om anti-semitisme op te wekken en moet tot gevolg hebben, dat reaction- naire krachten in de gehele wereld aangemoedigd worden haar agressivi teit jegens het Joodse volk te hernieu wen". In de resolutie wordt uiting gegeven aan „diepe verontwaardiging". Van het gebouw der Tjechoslowaak- se legatie te Tel Aviv (Israël) is Don derdag een ruit ingegooid. De deur werd beschadigd. Op verzoek van de legatie hebben twee Israëlische politie mannen de wacht' voor het gebouw be trokken. De voormalige Oostduitse staatssecre taris Paul Merker, die in September 1950 van deze functie werd ontheven, is in verband met het te Praag gevoerde proces gearresteerd. Verschillende be klaagden te Praag zouden verklaard hebben in betrekking te hebben ge staan met de „Trotskyist" Merker. Aneurin Bevan, leider van de linker vleugel der Britse Labourparty, is bij een tweede stemming gekozen in het „Schaduwkabinet", het bestuur van de Labourfractie in het Lagerhuis. De uit slag van de eerste stemming werd vo rige week bekend gemaakt. Toen bleek, dat geen enkele Bevan-aanhanger was gekozen. En inbreker werd gedood Een 42-jarige Britse monteur, in wiens huis in tien weken tijds tweemaal was ingebroken, construeerde een men senval. Als het deksel van een koffer werd opgelicht, werden twee patronen afgeschoten. Een 34-jarige inbreker liep in de val en werd dodelijk getroffen. De monteur is gisteren schuldig be vonden aan doodslag, maar werd ont slagen van rechtsvervolging. De verde diger voerde aan. dat het op grond van een wet van 1861 geoorloofd is tussen zonsondergang en zonsopgang een men senval in een woonhuis te plaatsen. De rechter zei, dat men niet het recht heeft iemand te doden omdat hij een dief is. Hij achtte de conclusie van de jury doodslag juist, maar was het eens met de aanbeveling de monteur te ontslaan van rechtsvervolging. De Haagse groep van schilders en beeldhouwers „Verve" zal van 29 No vember tot 21 December exposeren in het staatsmuseum in de stad Luxem burg. Kruisland kwam de auto tot stilstand, waarna beide mannen, aldus de lezing van de kostganger, vechtend op de weg terechtkwamen en in een sloot vielen. M. wist daar weer uit te komen, maar toen hij Van B. uit het water trok, bleek deze bewusteloos te zijn. De kost ganger zette hem toen naast zich in de auto, maar al spoedig ontdekte hij dat de man overleden was. Hij nam ver volgens een andere weg naar Roosen daal en ontdeed zich bij Gastelsveer^ MADAT vorige week een voorstel van Bondskanselier Adenauer ten aan zien van de behandeling van de Con venties van Bonn door de Bondsdag met een meerderheid van dertien stemmen was verworpen, spande het er gisteren met een nieuw voorstel van de zijde der regering om. Indien het opnieuw tot een nederlaag voor Adenauers kabinet zou komen, zou dat wel eens het einde van zijn bewind hebben kunnen betekenen. Doch de Bondskanselier kan gerust zijn. Na een verhit debat heeft de Bondsdag met een meerderheid van het verrassen de getal van zestig stemmen besloten op Adenauers nieuwe voorstel in te gaan. Dit houdt in, dat de laatste lezingen over de Conventies van Bonn volgende week in de Bondsdag in behandeling zullen komen, n.1. op 3, 4 en 5 December. Er hing in de vergaderzaal 'n gespan nen sfeer Van de vierhonderd tien af gevaardigden waren slechts vier afwe zig. De oppositiepartijen (Sociaal-Demo craten, de Communisten, een deel van de Beierse Centrumpartij), en aan de andere kant de regeringspartijen had den n.1. alle moeite gedaan om zoveel mogelijk van hun vertegenwoordigers 1~»F MINISTER van Financiën, de heer J. van de Kieft, is gistermiddag in de U rr..,„P,|„ Kamer op nogal wat verzet gestuit. Het is alsof de Kamer, nu I ieftinclt is vertrokken, van de gelegenheid gebruik wil maken om ^„Wnntc rcssenHmenten óp zijn opvolger bot te vieren. Dit leidde o.m. !^het fndienen en aankondigen van een aantal moties en Rendementen door do heren Biewenga (A.R.j, Schouten heden zal worden gestemd. MINISTER 1V1 pnkele Van de Kieft begon met enkele minder ingewikkelde vraagstukken te bespreken. Aan hen die de belastingacademie bezoeken zal in de practijk vrijstelling van het ver plichte lidmaatschap van het studen tencorps worden verleend, indien zij zeer ernstige bezwaren tegen dit lid maatschap hebben. De nationale spaar- raad doet nuttig werk, meende de m - nister' hij zag vooralsnog geen aanlei ding een eind aan zijn werkzaamheden te maken. Hij onderstreepte de nood zakelijkheid op korte termijn tot de bouw van een nieuw departement over t6\Vat "betreft de critiek op het blad Wii van Financiën" merkte de minis ter op dat het hier gaat om de vraag nf het in een groot bedrijf met nood- zfkeU k is de band met het personeel te versterken. Hij meende, dat de hui- (A.R.) en Janssen (K.V.P.), waarover dige uitgave nog te armelijk is. Ook de PTT en de Staatsmijnen hebben hun eigen personeelsorganen, die veel beter worden verzorgd. De minister meende, dat een Euro pees belastingstelsel geen utopie is en dat c"»' ontwikkeling in die richting gaat. Maar er moet zekerheid bestaan inzake de inning der belastingen. Uit voerig ging minister Van de Kieft op de financiering en het betalingsverkeer van de op 10 Februari 1953 in werking tredende Kolen, en Staalgemeenschap. De kritiek op het verlenen van over heidssteun aan de Nederlandse in dustrie door middel van de Herstelbank achtte de minister ongerechtvaardigd en onjuist. Dergelüke steun kwam ook reeds ver vóór 1940 voor; zowel toen als nu brengt zij uit het oogpunt van het gewone bankbedrijf abnormale ri sico's met zich. Maar dat is nu juist de bedoeling van de Herstelbank, onder streepte de minister. De aard van de bedrijven laat het trekken van conclu sies over een te grote belastingdruk niet toe. De Herstelbank verrichtte en verricht ook thans nog een uitermate belangrijke taak, al was de minister het eens met hen, die bepleitten dat zo spoedig mogelijk naar gewone finan cieringsmethoden moet worden terug gekeerd. Minister Van de Kieft achtte de bromfietsenbelasting niet onredelijk; "'erlaging was zijns inziens voor het ogenblik uitgesloten. Hij had de indruk, dat bij de inning van snel opvolgende aanslagen de nodige soepelheid wordt betracht, zulks in overeenstemming met de reeds verleden jaar gegeven aanwijzingen. Er wordt aan een algemene herzie ning van het belastingstelsel gewerkt; de vereenvoudigingscommissie is reeds voor een groot gedeelte met haar moei lijke taak gereed. De minister meende, dat er thans een evenwicht bestaat tus sen de belastingen op private personen en op vennootschappen: teneinde een vlucht in de vennootschappen te ver mijden kan zijns inziens dan ook geen sprake zijn van wijzigingen in de divi dendbelasting. Voor afschaffing van de personele belasting voelde minister Van de Kieft in het geheel niets, daar het hier één van de weinige directe bronnen van inkomsten betreft, die de gemeenten nog zijn overgebleven. De opbrengst van de vereveningsheffing kan onmogelijk worden gemist. Uitvoerig ging minister Van de Kieft vervolgens in op de vraagstukken rond de domeinen en het pachtbeleid. Hij achtte het noodzakeliik de verkoop van in staatseigendom zijnde boerderijen mede aan de hand van exploitatie- ciifers grondig te bestuderen. Op korte termiin zal de minister een nota aan de Kamer overleggen over het in de iJsselrneerpo'ders gevolgde uitgifte- beleid. (Zie ook elders in dit blad) bij de stemming aanwezig te doen zijn. Sommigen moesten uit andere delen van het land en uit het buitenland speciaal overkomen. Adenauers gezicht bleef volkomen onbewogen, toen hij de uitslag vernam. Waarnemers merken op, dat van het twintigtal „coalitierebellen", dat vorige week tegen Adenauers voorstel stem de slechts twee Vrije Democraten wederom tegen stemden. Frankrijk heeft nu ook een konin gin der stierengevechten. Het is de charmante Liliane Havme, die u hierboven op ons plaatje ziet. Zij versloeg al haar andere mededing sters met stukken. J-JET :s beslist geen benijdenswaardige taak over de oorlog en zijn gevol gen te schrijven of somtijds de aan dacht te moeten vragen voor proble men, waarvan de vrede op aarde kan afhangen. Maar het is een feit, dat stukken van deze aard de mogelijkheid tot een zekere objectiviteit laten. Schrijver en lezer kunnen doen, alsof ze er niet bij horen, alsof ze toeschou wers zijn bij een tafereel, dat belang wekkend is, adembenemend misschien, maar waaraan zij geen deel hebben. Geheel anders ligt de situatie, in dien er iets gezegd moet worden over de bescherming burgerbevolking, die thans in het middelpunt van de be langstelling staat, omdat op 19 Januari 1953 de eigenlijke werving van de 200.000 vrijwilligers begint, die nodig zijn om in tijden van oorlog de beoogde taken te verrichten. Want op het ter rein van de burgerbevolking spelen wij zelf een rol. Van min of meer geïnte resseerde toeschouwers worden wij di rect betrokkenen. De minister van Bin nenlandse Zaken, dr Beel, heeft over deze bescherming burgerbevolking een paar dagen geleden uitvoerige mede delingen gedaan tijdens een vergade ring van de raad van bestuur van de Stichting „Bevordering Bescherming Burgerbevolking", die naar men zich uit vroegere publicaties zal herinneren - wordt gepresideerd door dr ir Ch. Th. Groothoff, president-directeur van de Staatsmijnen, waaruit blijkt, dat de ambtelijke apparatuur aan de voorbe reiding en uitvoering dezer bescher ming geen eigenlijk deel had. Er is aan deze werving een vrij lange tijd van voorbereiding vooraf gegaan. De raad van bestuur van de Stichting ging van het standpunt uit, dat de vrij williger pas kon worden opgevangen op het ogenblik, dat er voldoende oefenmateriaal aanwezig was en het kader was opgeleid. Wij mogen dus aannemen, dat op 19 Januari het mate riaal voorhanden is, temeer nu de heer Beel erop wees, dat de fabrieken bezig zijn het gereedschap en de kledij in grote hoeveelheden af te leveren. MISSCHIEN heeft de een of ander onder ons zich in de afgelopen maanden al eens de vraag gesteld in hoeverre op hem of haar een taak zal komen te rusten, indien onverhoopt een nieuwe oorog zal uitbreken. Het heeft uiteraard geen zin op te merken, „dat er toch geen oorlog" komt. Indien wij zouden wachten met de organisatie van wat men in Engeland Civü Defense noemt en wat in de afgelopen oorlog daar te lande ontzaglijke diensten heeft bewezen, dan zijn wij te laat. Wij zul len zelfs de gedachte van ons moeten afzetten, dat wij dus iets gaan doen, waarvan wij hopen nimmer gebruik te behoeven te maken. Inderdaad. Wij hopen ook van harte, dat de tanks, vliegtuigen en bommen, die vandaag uit de fabrieken komen, speelgoed van defensievevoorbereidingen blijven. Duur, peperduur, waanzinnig duur speelgoed, maar speelgoed. Wij hopen, dat wij nimmer op andere mensen zul len moeten schieten. Maar wij weten, dat deze kans groter wordt naarmate wij ons beter uitrusten. Bovendien is een goed uitgerust leger niet denkbaar zonder voortreffelijke burgerlijke bescherming in het achter land. De moderne oorlog laat niemand ongemoeid. Tweehonderdduizend man nen en vrouwen zullen in staat zijn de eerste calamiteiten tot een mogelijk minimum te beperken. Wanneer wij straks na 19 Januari vernemen, dat onze kennissen zich voor een taak hebben gemeld dan zullen wij goed doen ons af te vragen of wij wel verantwoord zijn ons door hun offerte laten dekken en zelf werkloos te blij ven. WIJ wensen slechts één ding: dat de wervingsactie niet op infantiele manier zal worden gevoerd. Psycholo gisch inzicht en een goede toon kunnen in zaken als deze wonderen doen. En w i verwachten, dat het aantal van "00.000 verantwoordelijken gemakkelijk zal worden bereikt, omdat ons volk be reid is de consequenties te dragen van een internationale situatie, die niet tot vreugde strekt maar evenmin reden geeft tot nieuwe ongerustheid. D- mens van vandaag leeft in de tijd van de „verzekering", van wieg tot graf, tegen ziekte en ongevallen, tegen werkloosheid, brand, inbraak en voor studie.... Zouden wij ons dan niet tegen ons leven willen verzekeren in tijden van gevaar? Door zelf aan te pakken? De noodtoestand in Kenya ontwikkelt zich snel en men kan nu al bijna van een guerilla spreken, gevoerd door woestelingen, die door de grote massa der inheemse bevolking wordt gesteund, aldus een verklaring van Davics, de commissaris voor inheemsen, welke hij gisteren aflegde voor de wetgevende raad van Kenya. Sinds Mei van dit Jaar zijn reeds vijf en vijftig personen aan moordaanslagen van de Mau-Mau ten offer gevallen. Gisteren heeft de politie van Nairobi bij een sportterrein het verminkte lijk van het inheemse gemeenteraadslid Tom Mbotela gevonden. Direct werd met speurhonden een onderzoek inge- slachtoffer had onlangs de activiteit van de Mau-Mau veroordeeld en de inheemsen aangeraden hun bij gelovige denkbeelden te laten varen In het district Fort Hall, een van de gebieden waar de Mau-Mau zeer actief is, poogden twee inheemsen van een hinderlaag uit het Kikoejoe-stamhoofd Kito te vermoorden, toen deze in ziin auto passeerde. Het escorte wist een van ®a"vallers' met lange messen bewapend, te arresteren. In het zelfde district werden vijf Kikoejoes tot langdurige gevangenisstraffen, dwang arbeid en zweepslagen veroordeeld, we gen het dwingen van twee oude men- *ün h^^fleggen van de eed aan de Waii Twi: Kikoejoes hebben be kend de knecht van de blanke boer Ene Bowyer te hebben gedood. De boer zelf werd door anderen in zijn bad ver- moord.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1