Hanny's Duich Sisters gisteren gearriveerd Jimmy Brown als diepzeeduiker Stad en Omgeving Geef haar 'n Mantel ILCKMANN „Dennenheuvel" te (Huisduinen) door de heer Stomp heropend „Vrij en Blij" boeide oog en 00r op N.C.R V.-steravond in Tivoli Mycky, de stier in de Spaanse show... Mevrouw Grütters ontving gisteren vele welgemeende gelukwensen Met knikkende knieën „op interview'' Ceen Sint' Nicolaasfeest op Dirks Admiraal Adelborsten spelen in de zaalhandbal-competitie Hoktentoonstelling van „Victoria"' IN HET KORT Tussen Haaks en Kuifje Kort na „zilveren jubileum" der tam. Kreuger Hoe de Marine-bal rolt BURGERLIJKE STAND Bridge-competitie HBC '45 Teveel en te weinig een radio-programma Sinterklaas brengt bezoek aan Sluisdijkstraat BESOMMINGEN IJMUIDEN Anna Paulowna Emigranten-filmavond Kwart eeuw in dienst van tbc-bestrijdinq Stroom van cadeaux op huldiging in Alkmaar Hippolytushoef Het bestaansrecht van de Openbare School ■HH Wieringen Uitstekende muziek en knap amateur-toneel DINSDAG 2 DECEMBER 1953 WIJ kUNNEN ONS INDENKEN, hoe onze collega G. K. uit Hamburg zich heeft gevoeld, toen hij onlangs „The twelve Hanny's Dutch Sisters" bena deren ging. Hij schteef over zijn ontmoeting met deze musicerende meisjes een groot artikel, en Het daarin niet achterwege, dat „24 musternde Augen" (24 monsterende ogen) zelfs „alte Sünder" week zouden maken: butterweich. En lezers, ge moogt gerust weten, dat ook wij met knikkende knieën op een ken nismaking hebben aangedrongen. Omslachtig bestelden wij een koffie, keken spiedend om ons heen en ontdekten toen aan een keurig gedekt tafeltje twee aames, die tot de „twaalf" bleken te behoren. Zij zagen ons nieuwsgierig aan, met in hun „musternde" ogen dat tikkeltje: „Vandaag niet nodig". Nochtans mochten wij even later plaats nemen en een derde dame, die Nelly Kuipers bleek te zijn, enkele vragen stellen. W7ij zaten dus tegenover drie leden van „The twelve Hanny's Dutch Sis ters", het damesorkest, dat tot en met Zondagavond in „Extase" zal op treden. Nelly Kuipers (muzikaal leid ster) zag ons enigszins verwijtend aan en zei (gerekt): „Moe...!". De beide andere meisjes was het eveneens aar te zien, dat zij een reis van Hamburg naar Nieuwediep achter de rug hadden Rechts van ons zat Mycky, die onder meer arrangeert en met veel talent in één van de shows voor stier schijnt te spelen. Het was deze tengere, charman te dochter niet aan te zien. Met de an dere van het trio (een Hongaarse) heb ben wij geen woord gewisseld, of schoon ons Duits het in deze tijd nog best zou doen. pe zult begrijpen, dat wij gelukkig wa- ren, niet als onze Hamburgse collega met twaalf dames het woord te moeten voeren. Tegen deze drie leuke meiskes v/aren wij juist opgawassen. Mogen wij dan in de eerste plaats alle dames aan u voorstellen: Hanny Eutgers (zakelijk leidster), Nelly Kuipers (die niet al leen dirigeert zo nodig maar ook de volgende instrumenten bespeelt: cel lo, saxophone, clarinet, piano, accor deon; zij zingt bovendien), Nancy, Wil- ly, Mycky, Miep, Jos, Ria, Jenny, Fieny, Wiesje en Maria. Hanny Rutgers neemt het slagwerk voor haar rekening, en de andere dames zijn meesteressen op ver schillende instrumenten. Liet orkest, dat in vele landen optrad, bestaat nu veertien jaar. Vanzelf sprekend kon niet altijd dezelfde sa menstelling gehandhaafd blijven, want, zoals onze collega in de „Hamburger Echo" schrijft: „Die Liebe geht aueh unter Musikerinnen ihre seltsamen Wege". En waarom ook niet, vragen wij ons af, de dames beschouwend. En Nelly vertelt maar, terwijl vóór haar op een maagdelijk bord een biefstukje zeer wel riekt en damp opslaat van ge zellig groene doperwtjes. Zij heeft trek, 't is haar aan te zien, terwijl zij nog vrij energiek verhaalt van de plannen voor „na Den Helder". In Januari staat Heek-Amsterdam op het programma, in Februari Heek-Den Haag en daarna "olgt een tournée door Zuid-Duitsland, die mede tot stand kon komen door het grote succes te Hamburg. HILCKMANN biedt U Woensd., Donderd. en Vrijdag zo'n buiten gewone kans. dat U er nog een JAPON bij kunt geven. 3 onweer staanbare MANTEL DAGEN „Billijk man", Langestr. 22. Alkmaar. Den Helder, Koningstraat 63 Ook voor lange damespantalons. Advertentie, Ing. Med.) In verband met het dodelijk ongeval overkomen aan de Belgische luitenant R. Pilate. zullen deze week in Dirks Admiraal geen Sint Nicolaas-feestelijk- heden worden georganiseerd. Het heeft wel in de bedoeling gelegen, heden- en morgenavond het Sinterklaasfeest te vieren. Men heeft besloten, de middag voor de kindehen van het landmachtperso- neel, op Woensdag 3 December wel doorgang te laten vinden, evenwel niet in de cantine van het fort, doch in res taurant „Formosa". Sint Nicolaas en zijn zwarte knecht zullen daar ook aanwezig zijn. De kleuters worden ge- tracteerd, en kunnen bovendien van een poppenkastvoorstelling genieten. Hoewel het zaalhandbal in ons land r.og vrij onbekend is (in Amsterdam draait een niet te onderschatten com petitie), wordt deze sport door de Adel borsten ijverig beoefend. Zij voelden zich zelfs zo sterk, dat inschrijving in de competitie volgde. Het dient gezegd, dat zij zichzelf niet hebben overschat. De eerste wedstrijd tegen Aalsmeer 2 werd weliswaar met 108 verloren, maar zij toonden zich dermate goede leerlingen, dat de volgende ontmoe ting, met SSVU, die dezelfde dag werd gespeeld, in een 7—4 overwining kon worden omgezet. Zondag werd te Bussum de competitie voortgezet met een wedstrijd tegen het sterke BHC. Aan spanning heeft het niet ontbroken, en tot tweemaal toe presteerde keeper Wolf het, een straf- worp te keren. Hierdoor en mede door het uitstekende werk van jonker Kan- dou, die vier doelpunten voor zijn re kening nam, konden de Adelborsten de punten mee naar huis nemen. De rust stand was 5—5, en het spreekt vanzelf, dat de tweede helft een gevecht werd om de overwinning. De Adelborsten bevochten ten slotte een 87 zege. Draat niet zo veel, zullen de manne lijke lezers zeggen. Werkelijk heren, wij zijn er niet achter gekomen, of alle dames ongetrouwd zijn. Wie vraagt dat nu! Zoiets kunt ge niet van ons verwachten, hoewel wij met Nelly Micky en de Hongaarse al goede vrien den zijn geworden. Verlangt van ons evenmin een beschrijving van Hanny's Dutch Sisters. Overtuigt u zelf. Van avond komen zij in „Extase" voor de eerste maal op de bühne, niet alleen met populaire .melodieën en schlagers (een verouderd woord voor: tophits), maar bovendien met vier shows, een Nederlandse (bijzonder aantrekkelijk vooral voor het buitenland), een Cu baanse, een Spaanse en een „Tjjoler". Wij persoonlijk kregen gisteravond al de indruk, dat zij ook in Nieuwediep succes verdienen. Enfin, bekijkt u het zelf èens! postduivenvereniging „Victoria" Zondag de eerste hoktentoonstel- De heeft lingsdag gehouden. De ingezonden dui ven deden weinig voor elkaar onder, hetgeen uit de uitslag moge blijken J. van de Wal 376,5 p., J. C. Duinker 376'4 p., P. J. Bruinink 37614 P„ B. C. de Boep 376 p., Th. Goossen 374 3/4 p„ P. Tijdeman 373.5 p. Verder waren de resultaten: mooiste oude doffer 94 3/4 p., J. van de Wal; mooiste oude duif 94% p., P. J. Brui nink; mooiste jonge doffer 93 3/4 p„ B. C. de Boer; mooiste jonge duif 93 3/4 p., J. van de Wal; mooiste over- duif 94 p. B. C. de Boer. Op de tweede dag van deze hokten toonstelling (Zondag 7 December) zijn belangstellenden wederom hartelijk welkom. Voor de personeelsvereniging „Marmag" wordt vanavond in Casino door de eigen amusementsafdeling de revue „Wat kan mij dat nou schelen?" ten tonele gebracht. In de Tivoli-,bioscoop draait van heden- tot en met Donderdagavond „De Duivelsbrigade" en in de Witte bios coop „Soldaat Boem". Onze oud-stadgenoot, de heer J. Sauer, is aan de Leidse universiteit ge slaagd voor het candidaatsexamen Franse taal en letterkunde. Hr. Ms. „Schulpengat" ging giste ren naar het Bassin. Vandaag keerde Hr. Ms. „Schouwen" in de Buitenha ven terug. De Duitse kuster „Heinie" arri veerde in Nieuwediep, en zette de reis binnendoor voort. Het is morgen hoog water om 8.40 en 20.50 uur, en laag water om 2.50 en 14.55 uur. De temperatuur van het zeewater was 4,1 graden Celsius. DUIM vijf-en-twintig jaar heeft de heer J. Kreuger de scepter gezwaaid in „Dennenheuvel" te Huisduinen. In Octobe'r 1927 nam hü zijn intrek in dit bedrijf, waarin h(j de bloei ende ondergang van Hulsduinen als badplaats heeft meegemaakt. De jaren na de bevrijding zijn voor „Dennenheuvel" niet rooskleurig geweest, maar naar het schijnt, worden de perspectieven allengs gunstiger. Huisduinen ais woonoord heeft de laatste jaren een niet onbelang rijke uitbreiding ondergaan, terwijl op betrekkelijk geringe afstand een nieuw stadsdeel groeiende is. Door de aanleg van een rijwielpad door de duinen zullen Huisduinen en Nieuw Den Helder nog dichter bij elkaar komen, wat voor „Dennenheuvel" zeker van betekenis is. En wie weet brengen de gril lige spelingen der natuur nog eens het Huisduiner strand terug De heer Kreuger heeft gemeend, hier op niet te moeten wachten, maar zijn bemoeienissen met „Dennenheuvel" aan jongeren over te dragen. Het bedrijf wordt nu voortgezet door de heer Th. Stom, die de gehele vorige week heeft benut voor het aanbrengen van diverse verbeteringen. Het installatiebureau Den Otter heeft de verlichtingsinstalla tie grondig onderhanden genomen, de fa. Schooneveld zorgde voor een nieuw verfje, terwijl de fa. Zuidweg de stoffe ring moderniseerde. Ter gelegenheid van de heropening bood de heer Stom een aantal genodig den, o.a. de besturen van „Huisduiner Belang" en de amusementsvereniging „Husedunia". een gezellige avond aan, die ook werd bijgewoond door de heer en mevrouw Kreuger. In zijn openings woord releveerde de heer Stom, dat de heer Kreuger in October 1927 zijn in trek in „Dennenheuvel" nam. Laatst genoemde haalde in een aardig speech- je enkele herinneringen op en gaf de Zoals bekend, werden gedurende de afgelopen week voor de Marine-compe tities geen wedstrijden gespeeld. Voor deze week staan de volgende ontmoe tingen op het programma: heden 3 uur Ankerpark: Onderofficieren—Hertog Hendrik (competitie Nieuwediep); Woensdag 3 uur Ankerpark: Tromp— Opl. Koopv. Bev. (competitie Nieuwe diep): Donderdag 3 uur Ankerpark: NeptunusArtillerieschool (competi tie Nieuwediep). Bevallen: E. N. van Velzen—Bee- rentsen, d.; J. Hartsuiker—Geus d.; A. M. L. Visman—Buttinger, d.; D. A. van BeusekomVan Dongen, z.; N. VinkVan Garderen, d.; A. M. P. Tig- gelersArtz, z.; M. A. van de Houwen Terpstra, z.; H. HoffmanVan der Meer, d.; C. M. KwaadGriep, d.; F. van der Vaart—Hollander, z.; C. Kos —Dekker, d.; A. van de Ridder—Van Baaren, d.; C. P. de LoosBijl, z.; M. H. Koole—Sponselee, d.; E. Buis—De Smit, d. Ondertrouwd: L. C. van Galen en G. Slikker; A. J. Bouma en C. A. M. Laah. Gehuwd: S. Kramer en R. Wijnja; T M. van Warmerdam en P. P. Cupi do; F. Diepen en J. Buijs; J. F. Philips en T. J. de Boorder; A. Pijcke en C. H. G. Bot; K. Smits en F. Walter; B. M. van Knijff en E. C. Huizinga; J. de Vrij en M. A. Reurich; J. P. Stoop en M. C. Meskers. Overleden: C. Balder. wed. van P. Ploeger, 74 jaar; P. Visser, m„ 56 jaar; O de Boer, m., 74 jaar; A. Quast, m., 34 jaar; J. Heite, wed. van J. van der Zandt, 69 jaar; J. P. Barends, m„ 13 j. De Helderse Bridge Club 1945 heeft de competitie verleden week voortge zet. De uitslagen waren: A-LIJN: Bakker—Visser 63.88 pet., BakkerDoms 62,03, DukersKerkhoff 50,46, BeeldmanJansen 50.00, Beneker Veenstra 49,07, heer en mevr. Plan ken 48,14, Grande—Snoerwang 46,75, Van de Berg—Van de Helm 45,83, Kemper—De Vries 43,97, Slemmer— Van Praag 39,81. B-LIJN: Rozing—Smit 60,12 pet., Dek kers—Zoon 55,36 Houtkoper—Visser 54.17, Vrijvogel—Evers 50.60, Forrer— Bambach 47,02, gebr. Kersbergen 45,83, heer en mevr. Meijer 44,64, Bouman Krab 42.26. C-LIJN: heer en mevr. Groot 54,16, heer en mevr. Vries 53,12, heer en mevr. Schotmans 53,12. Van de Eist—Drost 53,12, mevr. Schneiders—mevr. Veen stra 51.04, Spruit—Bambach 43,73, heer en mevr. Lelie 41,66. J. KREUGER .vaarwel, „Dennenheuvel" nieuwe gérant een aantal goede en zeer gewaardeerde wenken voor het toe komstige beleid. De oud-voorzitter van „Huisduiner Belang", de heer J. de Jong, die wel eens schertsenderwijs „de burgemees ter van Huisduinen" wordt genoemd, bleek na zijn ernstige ziekte nog niets van zijn humor en vitaliteit te hebben ingeboet. Ook hij keek in een gezellig praatje even terug in het verleden, een vergelijking trekkend tussen het Huis duinen van een kwart eeuw geleden en de toestand van tegenwoordig. Aan zijn gelukwensen ten aanzien van de toe komst voegde de huidige voorzitter, de heer A. van der Wouw, de zijne toe. Namens de afdeling Den Helder van de Bond van hotel-, café-, restaurant houders en slijters werd het woord ge voerd door de heer D. J. van den Berg, die de heer Stom met genoegen als lid van de afdeling noteerde. Ten slotte bood de heer J. Beun als voorzitter van „Husedunia" zijn gelukwensen aan. Dank zij de medewerking van enkele Huisduiner kleinkunstenaars, het en semble van Jaap Kwak en de heer Lar- ry Hodkinson (die nu als tenorzanger optrad binnen de muren, waaraan hij de laatste dagen zoveel wandornamen ten had aangebracht) werd de avond verder in een bijzonder genoeglijke stemming doorgebracht. NCR V-om roeper het optreden van dit charmante ensemble onder lc'ding Wessel Dekker heeft aangekondigd. Het verzorgde de hootdscl\ot On,r0ep- NCRV-steravond in Tivoli, dat bijna alle Helderse leden van deze omro p vereniging had kunnen herbergen. De plaatsciuke vertegenwoordiger van NCRV de heer H. Hijma, deelde in de loop van de avond mede dat m i hier (er stede de duizend is gepasseerd. In dit verband voegde h« enk mer rende woorden toe aan de propaganda-speceh, die mr A. B. Roosjen, van de NCRV, ter inleiding van het programma had gehouden Zowel voor als na de pauze werd het podium een half uurtje ingenomen door „Vrij en Blij", dat met medewerking van Henk Dorel een serie frisse en ge zellige muziekjes ten gehore bracht. Wessel Dekker en zijn enthousiast mu sicerende jongelui verplaatsten hun publiek al zingend naar allerlei stre ken van de wereld, maar lieten boven dien horen dat er ook vlotte en wel luidende Hollandse stukjes in hun gen re zijn geschreven. Het viel in „Vrij en Blij" te priizen, dat het programma een eigen sfeer ademde en niet was af gestemd op import en (wat eigenlijk nog erger is) imitatie-import. Al te dikwijls wordt tegenwoordig door de Nederlandse amusementsmusici een goedkope populairiteit nagestreefd door het brengen van Engelse of Ame rikaanse „songs" in iets dat gewichtig een „Hollandse versie" wordt geheten, om nog maar niet te spreken van een kwasi-oorspronkelijke dingen, die slap en zouteloos Hollands „vlees" hebben om een van overzee geleend geraamte. We hebben met plezier naar „Vrij en Blij" geluisterd. De solist Henk Do- rel was aanvankelijk een beetje vreem de eend in de bijt. Zijn bruine colber tje viel wat uit de toon en hij stond er in het begin bij. of hij voor een ogenblikje de lectuur van een archae- logisch handboek had onderbroken. Maar al spoedig ontpopte Dorel zich als een allachse grappenmaker, die het best met de leden van „Vrij en Blij" en met het publiek kon vinden. Na het eerste optreden van het en semble duurde het wat lang, voor het tweede programma-punt kon beginnen. Het was trouwens over het algemeen een euvel, dat men niet voor e»n goed lopend geheel had gezorgd. Er zijn toch mogelijkheden genoeg om hiaten op eenvoudige en prettige wijze op te vullen? Ook de pauze verliep in alle stilte. Waarom niet zoiets ingelast als een kwartiertje „Met band en plaat voor u paraat?" De band was er, en ook het weergaveapparaat. Dat hebben Naar wij vernemen, heeft Sint Nico laas zich voorgenomen, op Woensdag middag 3 December een officieel bezoek te brengen aan de Sluisdijkstraat. Hij sHt het namelijk bijzonder op prijs, dat .winkeliers in déze straat te zijner ere een actie hebben georganiseerd en voor een feestelijke illuminatie hebben gezorgd. De Sluisdijkstraatwinkeliers op hun beurt zijn zeer vereerd met het bisschoppelijke plan. De Sint als kin dervriend kennende, hebben zij ge meend, geen betere tegenprestatie te kunnen leveren dan door een aantal in valide kinderen in de gelegenheid te stellen, de intocht van Sinterklaas in de Sluisdijkstraat bij te wonen. Garage Bok stelde enkele auto's beschikbaar, waarmee de kinderen, die door een lichaamsgebrek of anderszins niet in staat zijn geweest, de intocht van Za terdag bij te wonen, van huis zullen worden gehaald, en na afloop weer „thuisbezorgd". De adressen van kin deren, die hiervoor in aanmerking ko men, kan men opgeven bij de fa. Alles, Sluisdijkstraat 47. Besommingen van Maandag: IJm 51 Medan 20.160; IJm 25 Flamingo 21.640; IJm 71 Bloemendaal 13.660; IJm 61 Mary 21.950. Verse haring: IJm 283 770;Sch. 140 4080; Kw 170 1970; Kw 25 2500; Kw 6 2370; Kw 18 2380; Kw 141 1710; Kw 175 1170; Kw 95 5010; Am 16 2940; Am 17 3040; Am 18 3100; Bu 33 2030; IJm 7 2250; IJm 210 f 2100; Wr 33 2070; Kw 210 1740; Kw 84 2880; Kw 21 1070; Kw 53 1610; Kw 34 2570; Kw 77 760; Kw 27 1750; Kw 33 2060; Kw 98 2360; Kw 31 f 1050; IJm 20 1150; Ro 1 2320; IJm 204 1580; IJm 53 2690; Kw 16 1630; Kw 19 2170; Kw 64 1930; Kw 69 f 2110; Kw 108 2260; Kw 169 2710; Kw 89 2540; Kw 26 2580; Kw 17 f 3060; Kw 162 2690; Kw 24 2160; Kw 59 1890; Kw 114 1690; Kw 107 3060; Kw 28 2030; Kw 104 f 2200; Kw 51 2410; Kw 91 1820' Kw 166 f 1900; Kw 124 6490; Kw 122 2490; IJm 75 3690; IJm 74 3150. de aanwezigen kunnen constateren tij dens het interessante voorproefje van een schoolradio-les. Op het witte doek verschenen prachtige kleurenfoto s van Zwitserland, aan de hand waarvan Gerard Hoek een onderhoudend en leerzaam praatje hield. Zijn stem was op de band vastgelegd. De opzet van dergelijke lessen is, dat de lantaarn plaatjes op school worden vertoond, terwijl de toelichting door de radio wordt uitgesproken. De demonstratie van gisteravond gaf een veelbelovende indruk van hetgeen in de practijk hier mee kan worden bereikt. Alvorens „Vrij en Blij" het podium voor de tweede maal bezette, was de goochelaar prof. Luigini het middel punt van een geconcentreerde belang stelling. Dit bij uitstek „visuele" num mer, dat welbeschouwd geen verwant schap met „de radio" kon hebben, vol deed in dit zaalproeramma .bijzonder, vooral door de prettige wijze waarop deze vaardige manipulator zijn trucs vertoonde. De NCRV zal met dit tournée-pro- gramma elders nog meer succes *un" nen hebben dan gisteravond in Tivoli reeds het geval was, wanneer men enerzijds dichter de radio-sti.il van „geen minuut ongebruikt" benadert en anderzijds blijft bedenken dat de zegs wijze „het oog wil ook wat" veel waarheid bevat, al zou men dat voor een (blinde) microfoon gemakkelijk vergeten. Afgaande op het aantal bezoekers, dat de heer Vaas, naast wethouder Kloosterman, welkom kon heten op de emigratie-filmavond bij de heer Kos- sen, schijnt de lust om te emigreren on zelfs de belangstelling om eens wat te horen en te zien van de landen waur familie of kennissen heentrokken, niet groot te zijn. Toch gaat ook voor deze streek op. wat voor het gehele land geldt: door de overbevolking, die door de sterke toename van het aantal ln. woners (150.000 per jaar!) nog steeds erger wordt, ls er in het algemeen wei- nig perspectief voor de werkers in het agrarisch bedrijf. Zonder er prqpaganda voor te maken belichtte de heer Bosman van de LÏB de emigratie als een der middelen om de dreigende gevolgen van de overbe volking te ontgaan. Pers en radio heb- ben daaraan al zoveel aandacht ge. schonken, dat wij de spreker ln zijn betoog niet zullen volgen. Wel stippen we even aan wat spi iker zei tegen ouders die niet .an plan zijn te emi- greren. Een gevolg van de overbevol king zal n.1. rok zijn, dat aan de hier blijvenden steeds hogere eisen gesteld zullen worden en dus is het van het grootste belang de kinderen vakonder, wijs te laten volgen (wat natuurlijk ook waarde heeft voor hen, die wel zullen emigreren. Spreker ried hun, die aangewezen zijn op emigratie, aan, zich objectief en principieel te laten voorlichten; de tijd tussen aanvrage en vertrek goed te besteden door de tra! van 't nieuwe land te leren (vooral de vrouw!) en naast andere zaken niet te vergeten een bibliotheekje van vak-, godsdienstige en opvoedkundige lec tuur mee te nemen, omdat men meestal minder dan hier van anderen voorlich- ting kan krijgen. Na de causerie wer den een paar interessante films over emigratie naar en het leven in Canada en Neiuw Zeeland vertcond. bloemstukken, CEN STROOM van fruitmanden, cadeaux, telegrammen en schriftelijke gelukwensen viel giste ren ten deel aan mevrouw C. Grütters- Vahlc, die in het consultatiebureau aan de Scheteldoekshaven te Alkmaar haar 25-jarig jubileum vierde als districts- huisbezoekster van de provinciale Noordhollandse vereniging tot bestrij ding van de tuberculose. Namens deze vereniging werd haar door dr W. J. Lojenga een theeservies aangeboden. Verschillende artsen, tal van wijkver pleegsters met wie mevrouw Grütters dagelijks optrekt en vele oud-patiënten Interessante causerie op ouderavond Op de ouderavond van de O.L. School te H.Hoef kon het hoofd de heer Kui per, Vrijdagavond 135 personen welkom heten. De hr. Kuiper deelde mede dat het leerlingental der school 284 be draagt. Deze leerlingen zijn ongelijk over de klassen verdeeld, zodat de le, 2e en 3e klas samen zijn verdeeld over 4 leerkrachten. Met 't Sinterklaasfeest wordt de operette „Repelsteeltje" door de leerlingen opgevoerd. Daarna hield de heer van Thuyl een propaganda- speech voor de Openbare School en voor Volksonderwijs. Hij noemde de Openbare school de school der ver draagzaamheid. Zij bevordert de eens gezindheid van ons volk, gescheiden heid naar geloof of principes is niet alleen funest voor de kinderen, maar vooral voor de samenleving. Aldus tracht de Openb. School haar leerlingen op te voeden (alle opvoeden is trach ten!) tot leden van de Ned. gemeen schap; leden die niet alleen hun rech ten, maar ook hun plichten kennen. Het beginsel der O.S. is dus niet de neu traliteit, maar een zuiver positief be ginsel voor de Nederlandse samenle ving. Ook ging spgeker nog even in op de groei der Openb. School en de waarde ring of tegenwerking die zij van de Overheid ondervindt. Deze rede werd met grote aandacht aangehoord en met een warm applaus beloond. Na het ver trek van de spreker werden nog enkele vragen betreffende de school door ou ders gesteld, beantwoord. bij wie z(j geregeld aan huls kwam, gaven op de receptie blijk van hun be- belangstelling. HOK het kringbureau uit Den Helder, de t.b.c-verenigingen uit wijde om trek en de Witte-Kruisverenigingen hadden de jubilaresse niet vergeten. Zij zonden een vertegenwoordiger, die hun gelukwensen mocht overbrengen en zorgden tevens voor een stoffelijk hul deblijk. Uit dit feestje, dat in intieme kring werd gevierd, bleek overduide lijk de grote waardering die het werk van mevrouw Grütters in de afgelopen 25 jaar heeft gekregen. Zij mocht dan in het begin van haar dienstperiode op vele vooroordelen zün gestuit, de idee van de t.b.c.-bestrijding won toch lang zamerhand terrein on. daarmede het be grip voor de lang niet gemakkelijke taak, die de districtshuisbezoekster had te verrichten. Zij zwierf door de gehele kop van Noord-Holland, van Alkmaar tot en met Texel en het was voor haar lang niet altijd gemakkelijk haar weg te zoeken door het wijde en vlakke Noordhollandse polderland. Het begrip, dat men voor het werk van mevrouw Grütters begon te krijgen groeide uit tot bewondering. En daarvan getuigden gisteren de vele cadeaux en de stevige, welgemeende gelukwensen die zij in ontvangst mocht nemen. 106. Met ogen, die uitpuilden van angst, zat Sjonnie achter het stuur van de taxi, die als een kanonskogel de helling af schoot. „Hü heeft op het gas pedaal gedrukt in plaats van op de rem!" jammerde Bonkie Biezebijter, die het ogenblik verwenste, dat hij achter in de auto was gaan zitten, want hij was zelf een geroutineerd autorijder. „Remmen dan toch, Sjonnie!" gilde hij n doodsnood. „Met je zool op dat an dere ding drukken!" Intussen had Jim my Brown het boven op de taxi ook niet prettig. Met zijn ene hand moest hij Bouk Bitter in bedwang houden en met zijn andere hand moest hij zich aan de auto vastklemmen teneinde er nie't af te storten. Jimmy merkte hoe de auto hoe langer hoe meer vaart kreeg en hij zag wel in, dat dat nooit goed kon aflopen. Juist op 't ogenblik, dat Sjonnie in zijn angst op het gaspedaal had gedrukt inplaats van op de rem, moest Jimmy zich met alle twee han den aan zijn auto vastklampen. An- ïloï u r geslingerd zijn. Hij liet dus noodgedwongen Bouk Bitter een ogenblik los. Die slaakte op 't zelf de moment een afgrijselijke gil en viel h! 0p uan het dak van "e auto Hij plofte op 't wegdek en rolde een meter of tien voort en bleef ten slotte als een zak zout langs de weeberm !'5®en' had nauwelijks de tijd hem na te kijken. Hij zag hoe de taxi nl ,fd^mhenemend tempo een scher pe bocht in de naderde.... Najaarsuitvoering ,,Apollo De zaal van de heer Lont te Den (>ver was geheel bezet, toen „Apollo" Zaterdag haar najaarsuitvoering gaf. Na het welkomstwoord van de heer Jac. Bakker Cz. opende de Oeverse Harmoniekapel onder leiding van de heer Joh. v. Glabbeek het concert met de vlot gespeelde „Lynwood-mars" van Ord. Hume. De Ouverture tot de opera „Nabuchodonosor" van Verdi genoot' met de wals „Sobre les Olas" van Roset eveneens een uitstekende, zuivere ver tolking. Daarna gaf „Apollo' een eerste uit voering van de ouverture „Thétis" van Jules Watelle. Dit stuk stelt hoge eisen aan de muzikanten, maar „Apollo' deed de compositie alle recht wedervaren. De vooraf door de dirigent gegeven toe lichting vergemakkelijkte het volgen van deze muziek. Twee marsen, die van het 12e regiment en „Kijk uit', de Vei- lig-Verkeer-mars van Willy Schoote- meijer, completeerden het geheel. Het refrein van de laatste werd door de aanwezigen uit volle borst meegezon gen. Had „Apollo" met haar optreden reeds veel succes, hetzelfde kan gezegd wor den van het Noordhollands Kleintoneel uit Winkel, dat aan het programma medewerkte met de opvoering van het toneelspel „De ruwe bolster", een be werking door Eelco van Dijk naar het Friese stuk „In Heidediik" door Barend van der Veen. De tendenz van dit stuk is, dat onder de ruwe bolster een blanke pit verscholen kan zijn en dat het ten slotte op de innerlijke bescha ving van de mensen aankomt. Hoewel het stuk zelf verschillende zwakke kap ten toont, biedt het voor het amateur toneel vele mogelijkheden en keker wanneer de vertolking zo serieus wordt opgevat als door de acteurs(triees) vaa Winkel is geschied. Dit was knap werk- Met name het spel van de hoofdfigudr Fva (mej. H. E. Leguit) was zowel vóór als na de metamorphose van straatmeid tot welopgevoed meisje en rijke er*®?' name bewonderenswaardig. Ook J ;eer Bijlstra in de rol van Opa van b was opvallend goed, terwijl de on sympathieke rol van Gi|s van Es door de regisseur, de heer K. Leguit, even eens op uitstekende wijze vervuld werd. De andere snelers(sters) konde zich niet tot diezelfde hoogte opwer ken, al willen we nog gaarne een w' zondering maken voor de heer Steph8 als notaris Rionks en voor mej. Mu'dc als Martha. Het publiek luisterde ge boeid en was vol lof over het vertoonde «nol.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2