Bonn houdt elke beslissing aan Twee straaljagers in de lucht tegen elkaar gebotst IJselmeer nog steeds bevroren, tankschip Euroland verloren Assembleé zegt nog niet „Nee" tegen premier Pinay Marty en Tillon moeten voor hun roze zonden boeten Wrak van een vergane boot op Terschellings stranden bloot Churchill drukt de wapenlasten Om te huilen: geld inruilen Het wil geen grove vergissing begaan Eén der vliegers viel in zijn schiet stoelop de aarde J Waar de Sint ons al niet vindt! Kleine wensen van grote mensen Vrijdag 5 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11586 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna "i I KWADE DAGEN VOOR DE EUROPESE VERDRAGEN CLnn nie*t mppr heeft gisteren een grote hoeveelheid v^ua3lc' *u" ",cl '"W stookolie, water en proviand ingenomen. naar voren Wie wil er vijftien gulden verdienen? Probeer deze prijsvraag dan uit te kienen Vrees voor een sof van Grondwetshof Bonn heeft 2.400.000 Mark te veel Maar doet zij Dinsdag ook stellig nog mee? Er volgt nog een zwaar deel van het corvee Weer een reden om te blozen VN vol met trouwelozen Het eiland kwijnt: de kust verdwijnt! Ike sinds Maandag aan de haal Cox is ontevreden en dus afgetreden nAT was een verrassing voor de u passagiers van een KLM-Con- stellation, die op 6000 meter hoogte plotseling Sint Nicolaas de cabine zagen binnentreden! De goede grijsaard had voor elk der passa giers een aardig cadeautje. Eindhovenaren zagen het drama gebeuren Rode dominee van Dalen bezig met gelag betalen Wijl ze Engeland niet langer pasten Geer» kans voor ongewenste gasten Voor het weerbericht is de Sint niet gezwicht Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes'tot 15 woor den f i elk woord meei 5 cent Abonnementen per Kwaï taal f 6.05 - per maana f 202 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 049 MIDDEN IN DE TWEEDE LEZING der Europese verdragen hebben de leiders 1 der Westduitse regeringspartijen bet nodig gevonden, de parlementaire behandeling op te schorten en zelf het advies van het gerecht te Karlsruhe over de grondwettigheid van Conventie van Bonn en Verdrag aangaande het Europese leger te vragen. Dit leidt er in elk geval toe, dat een beslissing nu niet meer vóór Nieuwjaar te verwachten is. De regering verwacht zelfs, dat de goedkeuring der verdragen thans pas tegen Pasen zal kunnen geschieden. Men neemt aan, dat voor deze onverwachte beslissing het was, alsof er een bom ontplofte, schrijft een correspondent, die de Bondsdagzitting meemaakte twee redenen zijn geweest. Ten eerste wil mei. het door de gerechtelijke behandeling veroorzaakte uitstel zoveel mogelijk verkorten. Ten tweede wil men voorkomen dat er een grondwettelijke crisis zou ontstaan, indien de verdragen in het parlement zouden worden goedgekeurd, vóórdat de rechters in Karlsruhe zouden hebben gesproken. itreep de weg gegaan, die de socialisten reeds vele maanden lang hebben bepleit. Binnen en buiten de Bondsdag werd Seze ontwikkeling begeleid door veel rumoer. Vierhonderd communistische vrouwen betoogden voor het gebouw tegen aanvaarding der Europese ver dragen, maar werden al ras verdreven. Binnen het gebouw beschuldigde de f)E Oostduitse autoriteiten hebben het de Westberlijners verooden om inkopen in de Oost-sector van de Duitse hoofdstad te doen. De bank instellingen in West-Berlijn krijgen daardoor een enorme massa mensen te verwerkendie hun Oost-Marken voor West-Marken willen inwisselen Hoewel er lichte dooi is ingetreden, blijft de scheepvaart op het IJsselmeer door het ijs zeer moeilijk. Vooral aan de Zuidwal is het varen zonder sterke sleepboothulp of in convooi niet zonder gevaar. Het zwaarste ijs bevindt zich bij de IJ-toren te Durgerdam. Gisteren bleef op deze plaats een kustvaarder vastzitten, die later door een sleepboot is vlotgetrokken. Hot JP»üse-^tfoiff..j.S*irpland". dat eer gisteren bij Terschelling op een drij vende mijn liep, is gekapseisd. Zoals bekend is de bemanning aan boord van de sleepboot „Widder". De sleepboot „Holland II" van Doeksen op Terschel ling, die ter assistentie was uitgevaren, heeft de „Euroland", die voor de sloop bestemd was, opgegeven. Naar de Rijkswaterstaat mededeelt, heeft de Waal bij Nijmegen gisteren zijn hoogste stand bereikt, n.1. 12 meter boven N.A.P. Op het strand van Schiermonnikoog zijn duizenden mijnstutten aangespoeld. Het hout is vermoedelijk afkomstig van een onbekend gebleven schip, dat eer gisteren in de nabijheid van het eiland voer. Het schip heeft tijdens het slech te weer waarschijnlijk zijn deklast ver loren. De „Bakir", die nog steeds op het strand van Schiermonnikoog vastligt, Menig lezer zou zich kunnen af vragen: „Is het ze nu helemaal in de bol geslagen? Wat is er al is dan de Sint in het land vandaag toch met mijn krant aan de hand?" Wie van onze le zers kan ons nu verklappen, wat de redactie heeft uit zitten grap pen? U behoeft U niet voor niets uit te sloven, want de directie be sloot f 15.uit te loven. Op lossingen van wie het in de gaten had graag vóór Donderdag aan het bureau van dit blad. De sleepboten van de fa. Doeksen en de „Seefalke" uit Hamburg liggen klaar om het schip bij gunstig tij vlot te trekken. DE PARTIJEN zullen haar verzoek om een uitspraak vergezeld doen gaan van een verzoek om een voorrangsbe handeling van de door haar aanhangig gemaakte vragen. Men neemt aan, dat zij hiermee willen bereiken, dat de kwestie door de tweede kamer van het hof te Karlsruhe in behandeling wordt genomen. Deze wordt algemeen als „zwart" d.i. regeringsgezind be schouwd, terwijl de eerste nogal eens „rood" wordt afgeschilderd. Het ad vies aan president Heuss zou door beide kamers gezamenlijk moeten worden uit gebracht; de regering zou de behande ling van haar zaak veiliger achten bij de „zwarte" kamer. In regeringskringen acht men zelf deze uitweg uit de te verwachten moei lijkheden weinig elegant en tegenover het volk moeilijk te verdedigen. Ade- nauer en zijn partijgenoten hebben nog in de laatste dagen bij herhaling ver zekerd, dat het parlement een politieke beslissing moet nemen, onafhankelijk van het gerecht. In feite zijn de regeringspartijen nu vlak vóór de eind- socialistische jurist Arndt de regering ervan, dat zij het land in een grond wettelijke crisis wilde storten. Dadelijk daarop werd de beslissing van de rege ringsfracties tot uitstel der behandeling bekend. Vandaag wordt de behandeling in tweede lezing afgesloten. Dan laat men aan het gerecht te Karlsruhe de uit eindelijke beslissing over de goedkeu ring der verdragen. Voor Nederlandse boter en boekweitmeel De Westduitse autoriteiten hebben gisteren een bedrag van 2,4 millioen D.M. beschikbaar gesteld voor de in voer van boter uit Nederland en een bedrag van 200.000 DM voor de invoer van boekweitmeel, eveneens uit Ne derland. De Franse premier Pinay heeft gister- wond de onverwijlde behandeling van 'te begroting afgedwongen, door aan een daartoe strekkend regeringsvoorstel de vertrouwenskwestie te verbinden. De speciale Grand Jury te New York is na een onderzoek van achttien maan den tot de conclusie gekomen, dat vele trouweloze Amerikanen emplooi heb ben gevonden in de V.N. Thans zal een Grand Jury een onder zoek in stellen naar de handel in over tollige Amerikaanse tankschepen na af loop van de oorlog. Een subcommissie van de Senaat heeft verleden winter reeds deze zaak nagegaan en uitge maakt, dat er te veel op deze schepen is verdiend en dat de winst voor de be lastingen is verzwegen. De vaartuigen zouden in handen van vreemde mo gendheden zijn gespeeld. p ISTERMIDDAG omstreeks half vier zijn twee straaljagers van de luchtbasis u Soesterberg, ongeveer tien km ten Noordoosten van Eindhoven, bij Neder- wetten en Nuenen, met elkaar in botsing gekomen. Eén der machines stortte brandend neer. De bestuurders van beide vliegtuigen wisten zich door middel van hun „schietstoel" uit de neerstortende machines te bevrijden. Eén hunner, echter, de 31-jarige luitenant-vlieger Van de Werve, wonende te Zeist, zag geen kans meer zijn parachute te gebruiken, zodat hij zittend in de stuurstoel naar beneden stortte. De andere vlieger is de 26-jarige luitenant Kemenade uit Eindhoven. Zijn parachute bracht hem veilig naar de aarde. Zondag worden de genoten uit de CPF gestoten Vermoedde men aanvankelijk, dat de beslissing over het politieke lot van Marty en Tillon was uitgesteld wegens de aarzelende houding van verscheidene partijcellen, thans is bekend geworden, dat het centrale comité der Franse com munistische partij dit weekend bijeen komt. Dan zal worden uitgemaakt, wat er met de beide ex-verzetsleiders zal gebeuren. D aarzeling in de partij was een ge volg van het proces te Praag. Enige der terechtgestelde ex-leiders, o.m. Clemen- tis en Simon, hebben voor de oorlog in Frankrijk gewoond en hadden daar ve le vrienden. Dat er plotseling een ver andering is gekomen in de plannen, vloeit voort uit het optreden van een aantal provinciale leiders. Dezen heb bende eis gesteld, dat er onmiddellijk De herfststormen hebben de duinen van het eiland Terschelling zwaar aan gepakt. Bij die worsteling tussen water en duin, kwam het strand in de ver drukking. Honderden kubieke meters Ze qe'oven allemaal: Volgens het Parijse blad ..Le Monde heerst onder de ..ournalisten van het Pentagon (het Amerikaanse ministerie van defensie) te Washington de mening, dat generaal Eisenhower sedert Maan dag op weg is naar Korea. Ondanks de lijst van besprekingen, die door het se cretariaat van de nieuw gekozen presi dent Woensdag is gepubliceerd. zand verdwenen met de terugrollende golven. Door deze afschuring is in het voor jaar het wrak van de bij de Slufter ge strand vaartuig, de „Benbrack" bloot te liggen. Thans is een paar honderd meter Zuidwaarts wederom een wrak aan de oppervlakte gekomen. Het zijn de resten van de Engelse driemastschoe ner .Revolvinglight", welke op 18 De cember 1902 verging. De zeventien op varenden konden destijds door een sleepboot worden gered. Het wrak van dit oude schip trekt begrijpelijkerwijs grote belangstelling. Archibald Cox, voorzitter van de Amerikaanse stabilistatieraad voor de kolen is afgetreden als protest tegen het besluit van Truman om de arbeiders in de vetkolenmijnen 'n loonsverhoging van een dollar en 90 cent per dag toe te staan. een eind wordt gemaakt aan alle on zekerheid. Marty en Tillon hebben de afgelopen week de vergaderingen van het parle ment niet bijgewoond. Marty is met on bekende bestemming uit zijn woning te Garennes-Colombes vertrokken, KEN commissie van onderzoek heeft zich naar de plaats van de ramp be geven. Zij heeft echter nog niets ont huld omtrent de oorzaken van de bot sing. Volgens ooggetuigen waren de weersomstandigheden goed. Honderden Eindhovenaren hebben het drama voor hun ogen zien afspelen. Eén er machi nes stortte brandend neer en de andere kwam min of meer in glijvlucht naar de aarde. De wrakken werden op nog geen driehonderd meter afstand van el kaar teruggevonden. Delen van de bran dende straaljager vielen in een grote straal rond Nederwetten neer. Luitenant Van de Werve was gehuwd. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 December 1.719.435 tegen 1.710.815 op 1 November. Op 1 November waren er 485.875 aangeslotenen op het Rijksradio- distributienet tegen 484.920 op 1 Oct. De Nationale Vergadering aanvaardde het voorstel met 314 tegen 207 stemmen, waarbij Pinay de steun genoot van ka tholieken, gematigd conservatieven en gaullistische dissidenten. Communisten en socialisten stemden tegen en de meeste gaullisten onthielden zich. De Franse regering heeft besloten, voorlopig af te zien van haar poging, het parlement er toe te krijgen, de belas tinghervormingen goed te keuren en zodoende de kans te vergroten dat de begroting voor 1953 wordt aangeno men. De regering besloot de voorstellen tot belastinghervorming uit het begro- tingsontwerp, dat Dinsdag artikelsge- wijze in stemming wordt gebracht, te lichten en later een apart ontwerp met deze voorstellen in te dienen. Niettemin zal de regering Dinsdag voor een zwa re proef worden gesteld. Ook dan zal Pinay het vertrouwen vragen. Laten de gaullisten Pinay dan volledig in de steek door zich bij de socialisten en de communisten te voegen, dan zullen alle andere partijen hem volledig moeten steunen, wil hij aan het bewind blijven. Reeds nu hebben de radicalen en de katholieken bij het debat, dat aan de stemming voorafging, te verstaan ge geven dat hun steun nü niet betekent, dat zij in alles achter de regering staan. Ds Hugo van Dalen, predikant van de Ned. Herv. Kerk te Colijnsplaat (Z.), lid van de communistische Wereld- vredesraad en de Nederlandse Vredes- raad, die bekend staat als spreker op vergaderingen van communistische vre- descomité's heeft bekend gemaakt dat hij voorlopig geen lezingen meer zal houden, omdat hij overspannen is en de Synode druk op hem uitoefent. Tegen 't eind van het jaar keert met d'ijzeren maat van de kringloop der maanden de tijd, waarin zorgen en last en 't belang van de staat op het altaar der huiselijkheid worden gewijd. Daar mee zeggen we niet, dat onrust en ver driet eensklaps zijn verdwenen, maar de gedachten gaan uit naar een ander gebied, dat debat en conflict buitensluit. Wij nemen niet aan, dat er iemand is, die dit met recht kan ontkennen. De wereld schijnt te ruste te gaan, opdat burger en autoriteit zonder bekommer nis anderen, zomede zichzelf, kunnen verwennen. In New-York bij de Verenigde Naties ontstaat, frisse reislust bij de delegaties, die ondanks talloze eilacies zich in spannen in lange peroraties, teneinde te betogen, dat de assemblee maar be ter uitgesteld kan worden, opdat na maanden van respijt opnieuw (uit hoofde van haar onverzettelijkheid) ge dokterd kan worden aan de vreê! Wel aan, bescheiden als wij journalisten zijn, willen wij te dezer plaatse (en met nadruk) constateren, dat de hoge heren intern, zo gezegd bij zichzelf, de Decembermaand thuis met normaal lief en leed klaarblijkelijk prefereren. Er is er met andere woorden geeneen, geen meester of knecht, die niet ergens de drang voejt van binnen, om héél ge woon thuis zijn uur te besteên met hin kende verzen verzinnen. Nog net op de grens van dit stille gebied zag de Amerikaanse generaal- president kans een uitval te doen naar zijn ex-concurrent, die Taft stevig trof. Dat was raak. Of soms niet? De Saar is inmiddels noch Duits en noch Frans. Parijs en Bonn dienen zich met ernst te beraden wat thans naar voren kan worden gebracht, opdat straks in Januari niet toevallig de vriendschap van kracht en gekibbel be schouwd wordt als larie. Van de nijvere Europeïsten hoorden wij rond zes dagen niets! Indien zij zich vergisten, dan maken zij ons eer lang wel weer diets, dat zij een nieu we orde willen. O neen, niet met ge weld, maar gegrond op het inzicht van vrouw en man, die luide proclameren, dat het geheel het beter dan een deeltje kan. Zij zijn de grote mensen van de grote wensen, welgeteld. En aangezien op deze avond de waarheid mag gezegd (al staat men soms beteu terd): zij schrijven weer brochures vol, zodra zij zijn uitgeleuterd. Soekarno heeft, vide de berichten, niettegenstaande talloze bedenkelijke gezichten, hoogst-eigen gedachten over het pamflet: „Tien manieren om de vrijheid te verkrachten". Ge moet hem dat niet euvel duiden. Hij regeert ten slotte nog tekort om voor zijn eerste grote daad de klok te laten luiden. Bewust verzwegen wij tot nu de hou ding van de Russen. Waarom ook niet? U meent toch niet. dat wij hen met dit stuk voor een poos kunnen sussen? Wij wenden ons af van de derde weg en van andere neutralisatie. Tenslotte is Sinterklaas alleen echt: al het andere (vandaag) malversatie. Daar staan wij dan aan het slot, vóór onze conclusie: De aarde draait door, het papier is er af, en het kleurige linteen illusie. U viere het feest, dat het onze zal zijn, vanavond, met zachtaardig plagen. Indien dit artikel wellicht naar niets leek of U niet mocht behagen dan vergeef U het ons. Wij zijn Roland noch Holst, geen Slauerhoff, Vestdijk of Schierbeek. De Britse premier Churchill heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat Enge land het voor defensie bestemde bedrag zal besnoeien. Dit zal leiden tot beper king of intrekking van enige orders aan wapenfabrieken. De begroting voor defensie voor dit jaar beloopt 1462 mil lioen pond sterling, waarvan iets min der dan 600 millioen pond wordt be steed aan de productie van wapenen. Churchill verzekerde het Huis, dat bet besluit van de regering geen verzwak king van de Engelse defensie inhoudt. Het is echter niet mogelijk, nog meer geld aan de bewapening uit te geven dan thans reeds geschiedt. Zou het door Labour opgestelde plan worden uitgevoerd, dan zou de bewape ning dit jaar 1650 millioen pond kosten en volgend jaar zelfs meer dan 1800 millioen. De machine-industrie, die van groot belang is voor de Britse export, zou het leeuwendeel van deze stijging moeten opvangen. Churchill vertelde, dat het merendeel van de besnoeiingen zijn beslag zal krijgen, door de orders aan de wapen industrie over een langere termijn te laten lopen. Daardoor zou de stijging van de behoefte aan arbeiders en grond stoffen voor de defensieproductie kun nen worden tegengegaan. Het aantal onder de wapenen zijnde manschappen kan niet noemenswaard worden beperkt met het oog op de toestand op Malakka. in Korea, bij het Suezkanaal en in Europa. In Frankrijk kunnen mannen van de lichtingen 1944 en '45 die geen mi litaire dienst hebben verricht, worden verplicht bloed af te staan ten dienste van het leger. Verwachting tot hedenavond. WEINIG WIND Vrij veel overdrijvende wolken velden, maar overwegend droog weer. Over het algemeen zwakke Westelijke wind. Zelfde middag- temperaturen als gisteren. ZATERDAG: Zon op 8.32, onder 16.30. Maan op 21.24, onder 12.09.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1