Een instituut strijdkrachten Wederom boete geëist tegen Aad van Leeuwen stafchefs van in Indonesië SIROOP Heel de wereld in dichte natte mist Werkloosheid in Noord-Holland nam toe Gruwelijk misdrijf werd na zes jaar opgelost Dag en nacht waakt men tegen slipgevaar door gladheid Hoest Uw Kind....! Jti He/Mietje, Lnttt... LODEN KETEN Twee paarden werden door trein gedood IJ s in het iJselmeer is hinderlijk zeer nog Nieuw station te Leiden gedeeltelijk in gebruik Dader verduisterde thans 118 000 Blijft Minister Buwono toch aan Wegens organisatie van voetbalprijsvraag r~ Met vijf dollar de wereld om Geen sa'aris meer voor ex AVRO-administrateur Export steeg in '52 tot 1.072.000.000 eieren Nederlandse bloembollen voor Londen Garantieprijs suikeroogst 1952 met 45 cent verhoogd Goed georganiseerd doch kostbaar apparaat Voorbereiding reeds in de zomermaanden Dader van Leeuwarder moordaanslag bekent Ziit pe vóór of tegen Europa HAUSSE IN ECONOMISCH LEVEN VOORBIJ Verschenen is het verslag van de eco- nomisch-technologische dienst voor Noord-Holland over het tijdvak 1 Sep tember 1951—31 Augustus 1952. Aan het verslag is het volgende ont leend: Het is in het verslagjaar wel zeer duidelijk aan de dag getreden, dat de hausse in het economisch leven, die in de jaren na de bevrijding bijna onaf gebroken heeft aangehouden, meer en meer begint plaats te maken voor een periode, waarin vele ondernemingen eerder te weinig dan te veel werk zul len hebben. HE werkloosheid in Noord-Holland is thans, evenals in de andere provinciën het geval is, aanzienlijk groter dan een jaar geleden. Vooral sedert Juni 1951 nam de werkloos heid toe. De toeneming van de werk loosheid in de onderhavige periode deed zich vooral voor in de bedrijfs takken: bouwnijverheid (2300 manne lijke werklozen), metaalnijverheid (1000), landbouw (700), handel (300), verkeerswezen (900), personeel in al gemene dienst (2700). De algehele teruggang van de werk gelegenheid in de metaalnijverheid deed zich niet voor in de scheepsbouw. Deze tak van industrie, waarin een grote be drijvigheid heerst, breidt zich nog steeds uit. Ook de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en staalfabrieken dragen in niet geringe mate bij tot de uitbreiding van de werkgelegenheid. De tot dit complex behorende bedrijven zagen hun personeelsbezetting in de afgelopen 2 jaren met ruim 1000 mannen toenemen terwijl bij de inbedrijfstelling van de breedband op een verdere belangrijke toeneming kan worden gerekend. Ten aanzien van de ontwikkeling van de industriële bedrijvigheid in Noord- Holland in de periode 19301950 kan geconstateerd worden dat deze niet on gunstig is geweest. In Noord-Holland is in deze 20-jarige periode het aantal personen, werkzaam in de nijverheid toegenomen van 191.428 tot 302.331 of met 58 pet. (rijk 59 pet.). LIOE hoopgevend is dat blijde bericht uit het zonnige Italië, waar te Milaan Franco Pozzi en Miranda de tago op min of meer opzien barende wijze in de echt zijn ver bonden geworden. Zij zwoeren elkander gelijk de twee conings- kinderen uit het oude gedicht eeuwige trouw en werden op dat zelfde moment met een keten van zuiver goud voor het leven aaneen geklonken. BEMOEDIGEND en hoopgevend deze barnende tijden van drie hoeksverhoudingen en verganke lijke liefde. Als men aan dit Ita liaanse paartje denkt, met de bij passende zoete muziek op de ach tergrond, wellen een gevoelig mens schier de tranen naar de ogen. Men kan zich het tweetal levendig voorstellen: hij lang, slank en romantisch, zij heel wat klei ner, wat molliger, met smachtende ogen en vooral géén bebop-haar. Beiden bereid om voor de ander door het vuur te gaan. r\E bijpassende zoete muziek is echter ongetwijfeld geneigd op een ge geven moment wat te verzwakken of zelfs geheel weg te sterven en indien men din dit tweetal in een wat nuchterder licht beziet, slaat men aan het twijfelen en,,.voe: men zelfs medelijden met Miranda en Franco in zich groeien. Mede lijden om de bittere ontgoochelin gen, die zij op hun huwelijkse weg zullen ontmoeten. WJANT wij geloven, dat in de echt de gouden middenweg, en niet de gouden keten, nog steeds het ware is. Té grote gebondenheid is mis schien nog verderfelijker dan te grote vrijheid. De liefde was ia Milaan weer eens blinder dan ooit. En wij zijn bang, dat die wel zeer plastische huwelijksband, welke in een roes van amoureus geluk tussen de Milanese jongelui werd gesmeed, hun polsen slechts zeer korte tijd aaneen geklonken zal houden. Want hoe edel het men selijk streven ook kan zijn, het blijft menselijk. Maar eerliik aeread hopen wij om verscheidene redenen dat ons oordeel al té cynisch is..,. en water op het terrein. Voor Hoorn zijn de plannen voor het industrieterrein nu gereed, zodat ook daar spoedig be gonnen zal kunnen worden. Verlies op credietcn Er kwamen dit jaar 29 aanvragen in tegen vorig jaar 27. In vroeger jaren lag dit aantal hoger. In het verslagjaar werd aan 8 onder nemingen crediet toegezegd tot een to taal bedrag van f 109.400.—. Hiervan was op 31 Augustus 1952 opgenomen f 53.530.Bovendien werd nog op cre- dieten die reeds vroeger toegezegd wer den f 15.000.— opgenomen, zodat in to taal f 78.530.werd uitgeleend. Enkele van de in dit jaar verleende credieten strekten tot verhoging van reeds uit staande credieten. De credieten waren bestemd voor een veenderij-onderneming en voor fabrie ken van werktuigen en gereedschappen, voor landbouwwerktuigen en voor an dere metaalbewerking. Ook dit jaar moet van enkele ge steunde ondernemingen geconstateerd worden, dat zij mislukt zijn. Daardoor moest op de kapitaalrekening van het fonds op de boekwaarde der uitstaande credieten f 78.810.worden afgeschre ven. Aan terugbetalingen werd ontvan gen f 58.579.en aan rente f 7.015. Industrieterreinen De in de afgelopen jaren opgestelde plannen betreffende deelneming van het rijk in ontwikkelingsplannen werden door de Staten-Generaal aanvaard. Voor Noord-Holland betreft dit het bouwrijp maken en ontsluiten van industrieter reinen in Hoorn, Enkhuizen, Medemblik en Grootebroek, zijnde deze de destijds door het ministerie van economische zaken aangewezen gemeenten, die voor steun van de centrale overheid in aan merking komen. De plannen voor de gemeente Groote broek zijn reeds grotendeels tot uit voering gebracht. Te Enkhuizen is een aanvang gemaakt met het bouwrijp ma ken van het voor de vestiging van in dustrie aangewezen terrein, terwijl te Medemblik, dat reeds over een industrie terrein beschikt, spoedig begonnen zal kunnen worden met het maken der ont sluitingswegen en het brengen van gas Een groot deel van West-Europa is nu reeds enkele dagen in een lastige, kille mist gehuld. Ook ons land ontkwam niet aan de narig heid van dit wintervezschijnsel. Hoe de Dam in Amsterdam er in de natte nevels gepakt uitziet, toont dit plaatje. De onbewaakte overweg Aanzienlijke schade en vertraging in treinenloop De trein van Roosendaal naar Rotter dam is gistermiddag op een onbewaakte overweg tussen Zevenbergen en Lage Zwaluwe in botsing gekomen met en tweetal paarden. De dieren waren aan elkaar gebonden en werden meege voerd achter een wagen, welke door een derde paard werd voortgetrokken. Trekdier en wagen waren juist de over weg gepasseerd, toen de trein de beide achterste paarden aanreed. Deze wer den onmiddellijk gedood. De trein kreeg aanzienlijke schade. Met horten en stoten heeft men Lage Zwaluwe nog weten te bereiken, op welk station ten slotte alle reizigers in de volgende trein moesten overstappen. De vertraging in de treinenloop was intussen opgelopen tot vijftig minuten. Ook andere treinen kwamen door de aanrijding te laat op de plaats van be stemming. Zo kreeg de D-trein bit Parijs veertig minuten achterstand. In Den Haag zijn vier personen door kolendamp bedwelmd, doordat de kachelpijp vol roet zat. Ze zijn door de GGD naar een ziekenhuis overgebracht, waar ze het thans goed maken. Voor de scheepvaart op het IJsel- meer is het eerder moeilijker dan ge makkelijker geworden. Hoewel de Lem merboot gisternacht wel is binnengeko men, rapporteert deze, dat het ijs de tocht van Marken tot de Oranjesluizen zeer moeilijk maakt. Van en naar de Zuidwal ligt de vaart practisch stil. Met ingang van a.s. Vrijdag zal het nieuwe stationsgebouw te Leiden ge deeltelijk in gebruik worden genomen. De "erkoop >/au de plaatsbewijs u ce- schiedt van deze dag af in het n'euwe station. Ook het inlichtingenbureau zal daar dan in dienst worden gesteld. Noorwegen zal geen besnoeiingen aanbrengen in zijn defensieprogram. Het land is thans reeds een jaar ten achter bij andere landen, weshalve de regering zich tegen verdere beper kingen heeft verklaard. TwaaltiariQ meisje werd bij Zwolle vermoord Eerst nu is een misdrijf opgehelderd, dat Zwolle en omgeving ruim zes jaar geleden in rep en roer heeft gebracht. De 33-jarige Zwollenaar J. S. heeft thans bekend, dat de twaalf jaar oude Henny K. op 6 Octobcr 1946 door zijn toedoen het leven heeft verloren. In de Zwollerkerspelse buurtschap Berkum vond men indertijd aan de oever van de Overijsselse Vecht het levenloze lichaam van het meisje, met het hoofd in de rivier. Achttien dagen later werd J.S. verdacht van dit mis drijf, aangehouden. De man ontkende. Wegens gebrek aan bewijs moest hij na De Indonesische minister van De fensie, Sultan Hanmengko Buwono, heeft bekend gemaakt, dat reeds in Augustus besloten is, te komen tot de vorming van het instiuut van geza menlijke stafchefs voor de strijd krachten, welke organisatie noodzake lijk wordt geacht voor de coördinatie van de grond-, zee- en luchtstrijd krachten. Met ingang van 1 October werd het instituut gezamenlijke staf chefs strijdkrachten gevormd en de or ganisatie van de staf der strijdkrach ten dus geleidelijk opgeheven. Het blad „Pedoman" meldt van een lid van het kabinet vernomen te heb ben, dat de minister van Defensie zijn functie niet heeft neergelegd, omdat de door hem ingediende afwikkelings- voorstellen bijna alle door het kabinet zijn aanvaard. Voorts zou volgens een deel van de kabinetsleden een aftreden Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris (Adv. I.M.) Tegen de heer Aad van Leeuwen, lid hoofdredactie van De Telegraaf en Het Nieuws van de Dag, is voor de Am sterdamse rechtbank een geldboete van tien gulden, subs. vijf dagen hechtenis geëist wegens 't aanleggen van een voct- baiprjjsvraag in zijn bladen zonder of ficiële vergunning. Hiermee had hij vol gens de officier van justitie de Loterjj- wet overtreden. De Amsterdamse kan tonrechter had hem deswege vrijgespro ken. De officier, mr. J. Hartsuiker, meen de, dat de deelnemers aan de prijsvraag geen overwegende invloed hebben op de uitslag, zodat de prijsvraag als een kansspel moet worden beschouwd. In besloten kring is zulks toegestaan. De kantonrechter heeft uitgemaakt, dat de abonné's van de beide bladen als een besloten kring moeten worden be schouwd. Snr. bestreed dit en meende een principiële boete te moeten eisen. De verdediger, mr. Salm, meende dat er geen principiëel verschil bestaat tus sen allerlei wel toegelaten prijsvragen en deze; in geen enkel geval heeft de inzender overwegende invloed op de uitslag. Spr. gaf voorts te kennen, dat de abonné's van een dagblad een besloten kring vormen, omdat zij allen dezelfde overeenkomst met het betrokken bedrijf hebben gesloten. p\E .omanheld Lavarède ordernam, om een weddenschap te winnen, een reis om de wereld met slechts vijf sous op zak. Zes Franse studenten begonnen twee jaar gele den met een iets groter „bedrijfskapitaal" een soortgelijke onderneming. Met ieder vijf dollar op zak verlieten ze Parijs. Ze zijn Vrijdag in de licht stad teruggekeerd Ze hadden hun reis volbracht zonder schulden te ma ken. TNIGÉ jaren geleden emigreerde de Apel- doorner K. Bosch naar Canada. Wat in zijn woon plaats een liefhebberij was, werd daarginds een met veel succes bedreven nevenberoep: de imkerij. Hij is thans met drie be kroningen in één klap de beste bijenhouder van zijn nieuwe vaderland. r\E fakir Rayo had het plan, zich in Wenen in een grote fles te laten opsluiten en een jaar lang in deze weinig comforta bele behuizing te leven. Zijn uitzonderlijk voor. nemen zal niet worden uitgevoerd. De Weense gemeente-autoriteiten hebben zulks met een be roep op de gezondheids voorschriften verboden. DUSLAND zal het vol gende jaar meer aan de Verenigde Naties moe ten bijdragen. De finan ciële bijdrage van dit land is met drie procent ver hoogd tot ongeveer twaalf procent van de totale be groting der V.N. Amerika zal ruim 35 pet. moeten betalen. Of het geld ook inderdaad binnenkomt? UAAGSE dames kwamen de laatste dagen tot de onaangename ontdek king, dat een voorbijrij dende wielrijder hun kle ding met een scheermesje vernielde. Aangezien zich in Rotterd tm een reeks soortgelijke gevallen had voorgedaan, heeft de Haagse politie een bouw kundig tek naar, op wie men in de Maasstad reeds een oogje had, op het matje laten komen. De man bekende prompt. Nadelige acties tegen de omroepvereen. ondernomen? Het bestuur van de AVRO heeft aan de oud-administrateur, de heer J. N. Cramer medegedeeld, dat zijn rechten op verdere uitkering van zijn salaris hij nam in Juni ontslag onder voor waarde, dat zijn salaris nog een jaar zou worden uitbetaald vervallen worden geacht. De heer Cramer, aldus het bestuur, heeft het recht op dat sa laris verspeeld „omdat hij de voor waarde heeft overtreden geen nadelige acties tegen de AVRO te ondernemen". Het besluit van het AVRO-bestuur zou een uitvloeisel zijn van een oude zaak waarbij het comité van actie van AVRO-leden is betrokken. Dit comité heeft bij de justitie het bestuur van de AVRO beschuldigd. In het dossier zou thans de raadsman van het AVRO- bestuur een door de heer Cramer aan het comité verstrekte en getekende ver klaring hebben aangetroffen, waarin deze bevestig als oud-administrateur bekend te zijn met het feit, dat het be stuur zou hebben besloten zichzelf een bedrag van f 15.000 aan vacatiegelden uit te keren, hoewel in het geheel niet zou zijn vergaderd. Tijdens de gisteren te Utrecht gehou den 52ste jaarvergadering van de Ne derlandse Pluimveefederatie heeft de voorzitter, de heer M. J. Dings uit Roermond, meegedeeld, dat de op brengsten van de pluimveebedrijven in 1952 over het geheel met 19 pet. zijn gestegen. Ook de export is dit jaar om hoog gegaan en wel tot een aantal van 1.072.000.000 eieren. Duitsland was weer de grootste afnemer met 82 pet. van de totale uitvoer. Daarboven zijn aan het Amerikaanse bezettingsleger 28.000.000 eieren geleverd. De heer Dings betwij felde echter, of deze eenzijdige Neder landse export op de duur wel aanbeve lenswaardig is. Er zal dienen te worden gestreefd naar verdere kwaliteitsverbe tering, hetgeen van des te meer belang zal zijn, wanneer eens de Engelse markt weer voor ons vrij komt. De voederprijzen zullen op 1 Januari 1953 weer omlaag gaan, hetgeen gunstige vooruitzichten geeft. Dertig duizend Nederlandse tulpen bollen, een gift van Nederlandse kwe kers ter gelegenheid van de kroning van koningin Elizabeth worden Vrij dag in Londen geplant. Mr D. U. Stik ker, de Nederlandse ambassa leur, zal samen met Nederlandse meisjes in na tionale klederdracht de eerste bollen planten. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de garan tieprijs voor de suiker van de oogst 1952 verhoogd met een bedrag, dat overeenstemt met de gemiddelde kos tenstijging in de suikerbietenteelt. Als gevolg hiervan zal de gegarandeerde suikerprijs voor de producent van f 48 per 10p kg met 45 cent worden ver hoogd, hetgeen een dienovereenkom stige verhoging van de suikerbieten- prijs mogelijk maakt. Deze prijsver hoging heeft geen betrekking op de prijs van de suiker voor de consu ment. van de minister van Defensie geen op lossing brengen voor de moeilijkheden. De door Sultan Hamengku Buwono voorgestelde afwikkelingen kunnen de verschillende partijen welke zich ten opzichte van de leger-kwestie niet te vreden voelden, bevredigen", aldus ..Pedoman". Het blad meldt ten slotte, dat Zondag op Bali een militaire con ferentie is gehouden van officieren van het territorium Oost-Indonesië. De conferentie stond onder leiding van overste Warouw. Enkele officieren uit Oost-Java woonden de besprekingen als waarnemers bij. vijf dagen vrijgelaten worden. Onlangs is deze oude zaak door de justitie weer aan de orde gesteld. Toevallig werd ook een maand gele den J. S. weer aangehouden, verdacht vgor een heel andere zaak. Als depót houder van een Tilburgse textielfabriek had hij namelijk f 18.000 verduisterd. J. S. werd door de Zwolse politie nog eens danig aan de tand gevoeld inzake het drama van het najaar 1946 en ditmaal bekende hij het meisje met het hoofd in de rivier gelegd te hebben. Hij ver moedde n.1., dat het kind toen reeds dood was, hetgeen naar bij de sectie achteraf bleek niet het geval was. Henny K. had met een dochtertje van J. S. de bewuste dag beukenootjes ge zocht. Zij was daarna even aangelopen bij de woning van S., waar behalve S.. zijn vrouw en zijn drie kinderen zich bevonden. Even nadat het meisje weg was, ging J. S. een eindje omlo pen. Hij heeft in de buurt van een bunker aan de Vecht het meisje ontmoet en haar met grote kracht vast gegrepen. Naderhand werden sporen van geweld aan de hals van het meisje gevonden. Toen 't slachtoffertje op de grond viel, dacht J. S. dat zij dood was en hij legde haar vervolgens met het hoofd in de rivier. Talm niet langer, grijp dadelijk inl [Om kinderhoest te bestrijde (Advertentie, ing. Med.) QP WEGGEDEELTEN van nauwelijks een paar honderd meter verongelukten dezer dagen tengevolge van de gladheid soms vijf, zes auto's achter elkaar. Afgezien van de persoonlijke schade, die deze ongelukken opleverden, schatte een garagehouder de materiële schade van deze eerste vorstdagen in ons land op ruim twee millioen gulden. Wat een astronomisch getal zouden we moeten neerschrijven, wanneer het ons mogelijk was de totale economische schade van deze paar dagen tintelend-frisse kou te berekenen. Dan denken we behalve aan die verongelukte auto's, aan de bouwwerken, die stil kwamen te liggen, aan het verlies dat geleden werd door de geringere snelheid, waarmee gereden werd, aan het verminderde vervoer langs de wegen, aan het verhoogde kolenverbruik, enaan de gladheidsbestrijding voor Rijk, Provincies en gemeenten. gebruikers ingeschakeld. Buschauffeurs, melkrijders, ambtenaren van PTT, po litie enz., allen mensen, die dag en nacht langs de weg zitten, Eén seintje hun nerzijds kan ook het hele gladheidsbe- strijdingsapparaat tot leven wekken. En zo kan het dus gebeuren, dat reeds een half uur a één uur. nadat de glad heid geconstateerd werd, strooiploegen al bezig zijn de uan hen toevertrouw de vijf kilometer Rijksweg weer be gaanbaar te maken. Een ondankbaar werk soms. Bij zwa re sneeuwval gebeurt het niet zelden, dat dag en nacht moet worden doorge gaan. Ook een kostbaar karwei. Berekend is, dat er ruim f 3000 mee gemoeid is om de drukke verkeersweg Den Haag Utrecht eenmaal te bestrooien. In de strenge winter van 1946-1947 gaf de Rijkswaterstaat in totaal ruim een half millioen gulden uit voor sneeuw ruimen en zand strooien. Er zijn plaatsen in Nederland, die dag en nacht onafgebroken worden geob serveerd op gladheid. Dat gebeurt bij voorbeeld met de weg Den Haag—Rot terdam en de. Moerdijkbrug. Op minder drukke wegen is dit kostbare dienstbe toon niet verantwoord. Daar moet iets aan de oplettendheid \an de weggebrui kers zelf worden overgelaten. Mogen we hem er ten slotte op wijzen, dat vooral in de luwte van beplantingen en bij bruggen het gevaar schuilt van ogen schijnlijk stroeve wegen. Mogen zij het devies dat voorzichtigheid de moeder is van de porceleinkast in deze wegen- gladde dagen zeker niet vergeten. LIEEFT MEN er enig idee van, wat al- n leen die gladheidsbestrijding de ge meenschap kost? Denken we ons eens in, dat er in ons land ongeveer 2500 kilometer Rijkswegen zijn. Van Rijks wege worden er, zodra Thialf een ijzig laagje over deze wegen gelegd heeft, ruw gezegd vijftien honderd mensen en ongeveer vijfhonderd vrachtauto's ingeschakeld om het wegdek weer be rijdbaar te maken. Een enorme organi satie, die gladheidsbestrijding op de Rijkswegen, waarvoor het departement van Verkeer en Waterstaat zich verant woordelijk weet. In de zomer wordt dit werk al voor bereid. Op geregelde afstanden komen langs de Rijkswegen dan zanddepöts, soms zelfs compleet met silo's of (rech ter om belading der zandauto's snel te doen geschieden. Met ongeveer vijfhon derd vrachtautobezitters door het hele land heeft Waterstaat een afspraak om zo snel mogelijk dc beschikking te heb ben over hun auto met chauffeur. Er is zelfs een premie uitgeloofd, indien de auto binnen een vastgestelde tijd met het werk kan beginnen. Zonder waarschuwingsapparaat kun nen al deze gladheidsbestrijders echter niet in het geweer geroepen worden. En daarom is er met het KNMI in De Bilt een afspraak om bij gevaar voor sneeuwval of ijsvorming over de vijf tien telexverbindingen van de Rijks politie onmiddellijk een waarschuwing door te geven naar de mensen van Rijkswaterstaat op sleutelposities. Deze ambtenaren waarschuwen op hun beurt onmiddellijk telefonisch de langs de Rijkswegen wonende kantonniers, aan wie het toezicht over een bepaald weg gedeelte is opgedragen. Handlangers HE PRACTIJK heeft geleerd, dat zelfs dit wei-georganiseerde systeem soms kan falen, en omdat snelheid van han delen zo enorm belangrijk kan zijn, heeft Waterstaat ook nog tal van weg- De jeugdige dader van de moordaan slag, Zaterdagochtend te Huizum ge pleegd, heeft tegenover de politie een bekentenis afgelegd. Ook gaf hij toe eer der onenigheid met het slachtoffer te hebben gehad omdat deze hem van het werk had gezonden. De dader is ter be schikking van de officier van justitie gesteld. De toestand van het slachtoffer is redelijk wel. De Franse franc komt er voortdu rend slechter voor te staan. In sommige kringen ziet men eer enige oplossing in een devaluatie. In Delft en Bolsward zal op 17 December gestemd worden of men voor of tegen de eenwording van Europa is. Op onze foto ziet ge, hoe men in Delft reeds met een propa- ganda-actie is begonnen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3