Delft en Bolsward stemden voor Verenigd Europa Bey weigertde bekrachtiging van twee decreten De Atlantische Raad belooft Frankrijk grootst mogelijke hulp" De opkomst was overv/eldiqend Werkloosheid neemt ontstellende vormen aan Zuid-Slavië eist terugtrekking van pauselijke nuntiatuur Frankrijk en Marokko moeten over zelfbestuur spreken Postzegels als politiek probleem Meer zendtijd voor televisie? Laatste bespreking voor de strijd Nederland zal EVG-verdrag spoedig goedkeuren, zegt min. Beyen Een Atlantische ontmoeting Donderdag 18 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 77e JaarSa"g No- 11597 iPSSTStfr'AS. "XSXTsJSïï t De Europese Beweging lééft in ons volk Storm bracht schepen in moeilijkheden Ook Noord-Korea wijst Indisch vredesplan af Hoge Britse onderscheiding voor jongen van 15 jaar Adres van Raad van Vakcentralen Voorsiel tot nemen van aantal maatregelen Churchill in Februari naar Eisenhower Kardinaalscreatie van Stepinac ,,belediging Vaticaan is niet verrast Adenauer streeft niet naar wijziging Rusland boycot debat in V.N. over Oostenrijk Verbolgen over verklaring van Hauteclocque Plannen van Lissabon niet verwezenlijkt WEERBERICHT VLIEGTUIGEN UIT V.S. VOOR NEDERLAND Politieke commissie meent: Min. Louw in Nederland Egypte doet beroep op Verenigde Staten Nederlandse l.l.-vlieger in de V.S. omgekomen DE KRANT GRATISS Opschudding in België Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes' tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0 49 _.r.mrD4irA\ln I 4 4T .1 vraag, of inen van oordeel was. dat de Europese vnllirrüï ?den 0Ver schappeliike belangen gezamenlijk dienden te behartigen en Hat Ha fcmeen" Verenigd Europa onder een Europese, d^ocratisehe overheid^ eewenl? Zowel Delft als Bolsward hebben met groot enthousiasme gestemd vóór de éénwording van Europa. In beide steden was de opkomst zeer fronten RnUw.rH werden in totaal van 4208 kiezers 3714 stemmen uitgebracht dat is 88 °6 net „.ervan stemden 3586 vóór een Verenigd Europa daMs 96 55 pet Een u'uslag welke boven verwachting was. In Delft kwamen er van de 39039 klearererhtlf „e„ 29188 oftewel 74.77 pet. Onder deze 29188 kiezers w^n27HJ8'SfSml». nat is 93.08 pet. Deze uitslagen zqn een bewijs, dat de gedachte der Europese Beweging sterker leeft in ons volk dan werd aangenomen. er twee steeds op verschillende punten in de stad pauseerden, om ouden van dagen, gebrekkigen en verpleegsters gelegenheid te geven hun stemmen uit te brengen. Vele buitenlandse zenders hebben gisteren een uitzending gewijd aan de beide proefreferenda. De grootste 23 Amerikaanse zenders hebben een di recte vijf minuten-reportage gewijd aan de stemming in Bolsward. 70ALS men weet waren juist Delft A en Bolsward voor dit proefreferen- dum uitgekozen, omdat de samenstel ling van haar bevolking het meest overeenstemt met die van het gehele Jand. Te Bolsward werd de "uitslag, welke door de Burgemeester werd bekend ge maakt, met groot enthousiasme door een grote menigte ontvangen. Spontaan werden daarop het Wilhelmus en het Friese volkslied gezongen. De uitslag werd telegrafisch meegedeeld aan Ko ningin Juliana, aan Paul Henri Spaak, de president van de Europese Bewe ging in Brussel, aan de minister-pre sident, de minister van Binnen- en Buitenlandse Zaken en vele vooraan staande autoriteiten. Vele belangrijke Nederlanders waren gisteravond in de beide steden aan wezig. Zo bevond minister Beel zich in Bolsward en minister Luns was in Delft. Ook delegaties van de Europese Beweging bevonden, zich in de twee steden. De CPN heeft tot het laatst in Delft en Bolsward een anti-eenheidsactie gevoerd. In Delft kantte zich voorts een groep gereformeerden tegen het referendum. Deze acties hebben ove rigens slechts de lust om te gaan stem men gestimuleerd. Zoals bekend heeft het de laatste weken in beide steden gegonsd van verkiezingsactiviteit. In Delft werd gisteren een nieuw snufje voor ons land gelanceerd, name lijk het rijdende stembureau, waarvan Zware stormen hebben gistermiddag voor ons kustgebied verschillende schepen in grote moeilijkheden ge bracht. Met name voor Hoek van Hol land is van de reddingsdiensten het uiterste gevergd om twee in nood ver kerende vaartuigen behouden binnen te brengen. Het 2144 ton metende Duitse schip Buntentor uit Bremen en de 1563 ton grote Zweedse stomer Mangen hadden het zo te kwaad, dat de reddingboot Jan Leis en de sleep boten Schelde en Blankenburg moesten uitvaren. Het bleek echter niet mogelijk, een tros uit te brengen naar de Mangen. Deze is echter later in de avond op eigen kracht verder gevaren. De red dingboot en de sleepboten hebben toen verder de bewegingen van de Bunten tor in de gaten gehouden. Deze lag voor anker, maar werd door het zware weer in de richting van de wal gedre ven. Later op de avond is ook dit schip doorgevaren. Dc Noordkoreaanse minister van bui tenlandse zaken heeft Woensdag aan de voorzitter van de algemene verga dering der V. N., Lester Pcarson, me degedeeld, dat Noord-Korea het plan van India voor de vrede in Korea zal verwerpen. In de Noordkoreaanse boodschap wordt gezegd, dat het voorstel van In dia het standpunt van de V. S. onder steunt en derhalve niet aanvaardbaar is voor Noord-Korea. Een rechtvaar dige regeling, aldus besluit de bood schap, kan slechts tot stand komen met medewerking van beide partijen in de strijd op Korea. Koningin Elizabeth van Engeland heeft de hoogste burgerlijke onder scheiding, het George-Kruis, verleend aan een 15-jarige mijnwerkersleerling wegens moedig gedrag tijdens een brand in zijn ouderlijk huis. HE Raad van Vakcentralen heeft aan de ministerraad een adres gericht over de werkgclegenheidspolitiek, waar in de raad er met klem bij de regering op aan dringt onverwijld over te gaan tot het nemen van een aantal doeltref fende maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid, welke onrustbarende vormen begint aan te nemen. In het adres wordt er aan herinnerd, dat de vorige minister van Economi sche Zaken de Tweede Kamer heeft meegedeeld, dat in Nederland de over schrijding van de werkloosheid van drie procent van de beroepsbevolking in loondienst aanleiding behoort te geven tot het nemen van maatregelen, die er op zijn gericht de werkloosheid beneden dit percentage terug te bren gen. De Raad van Vakcentralen acht het van groot belang, dat het vorige ka binet een norm voor de toelaatbare werkloosheid heeft gesteld, waarbij de Raad zich overigens niet aan het aantal van 95.000 zou willen binden, omdat dit zijns inziens bij de tegen woordige wereldconjunctuur aan de hoge kant leek. In het adres wordt voorts gezegd, dat de gemiddelde werkloosheid het afgelopen jaar circa 135.000 bedroeg, een aantal, dat 40.000 meer is dan destijds door de minister toelaatbaar werd geacht. Te Londen gelooft men, dat premier Churchill midden Februari of begin Maart naar Washington zal gaan voor besprekingen met generaal Eisenho wer. De Zuidslavische onderminister van buitenlandse zaken, dr Ales Bebler, heeft de zaakgelastigde van de pause lijke nuntiatuur te Belgrado, mgr. Sil- vio Oddi, een nota overhandigd, waar in het Vaticaan wordt verzocht lijn vertegenwoordiging i:i Joego-Slavië te rug te trekken. Als motief voor dit ver doek wordt aangevoerd, dal Rome zich bemoeit met de betrekkingen tussen de r. k. kerk in Zuid-Slavië en de staat. Het Vaticaan heeft zich over het verzoek van Joego-Slavië niet verrast getoond. De nota volgt op de critiek, welke Tito heeft geoefend op de benoeming van aartsbisschop Stepinac tot kardi naal. Het staatshoofd noemde deze be noeming een belediging voor zijn land en een politieke zet om de Zuidslavi- sche staat te verzwakken. Stepinac zou nooit naar zijn aartsbisdom in Zagreb m°?en terugkeren. Onlangs is reeds ir het tijdschrift over buitenlandse zaken van de regc- ring beweerd, dat het Vaticaan streeft naar een r. k. Donaufederatie, waarvan ook Slowenië en Kroatië zouden deel uitmaken. Ook werd gezegd, dat de staat ner jaar 52 millioen dinar uitgeeft voor steun aan de r. k. kerk, hetgeen meer is dan de veel grotere ortnodoxe kerk ontvangt. De Raad meent, dat het werkgele- genheidsprogram van de regering zo wel verhoging van de overheidsuitga ven als verlaging van de lasten op het bedrijfsleven en. de verbruikers moet omvatten. Zo wordt bijv. gedacht aan de uitbreiding en versnelde uit voering van het openbare werken- programma, een verhoging van het wo ningbouwprogramma boven het aantal van 55.000, genoemd in de Troonrede, en verhoging van het inkomen, dat niet in aanmerking komt bij het vaststel len der uitkering van de noodvoorzie ning ouden van dagen, tot f 200 per jaar. Naar wij vernemen, heeft de televisie- raad deze week aan de minister van Onderwijs, K. en W. een rapport aan geboden betreffende het vraagstuk van de zendtyóverruiming. De Europese verdraqen Dr. Konrad Adenauer, de Westduitse Bondskanselier, heeft in een radio-in terview verklaard, dat zijn politiek ge richt blijft op de vorming van de Ver enigde Staten van Europa. Hij wil de twijfel in het buitenland wegnemen, dat zijn moeilijkheden met het Hof voor Grondswetsaangelegenheden hem doen hopen op herziening van de ver dragen met het Westen. Hij zeide voorts, dat hij niet het voornemen heeft aanvaarding der verdragen af te dwingen door wijziging van de sa menstelling van het genoemde Hof. Gromyko, de Russische gedelegeerde in de Verenigde Naties, heeft in de po litieke commissie medegedeeld, dat hy niet zal deelnemen aan debatten over het Oostenrijkse vredesverdrag. Hy zei dit naar aanleiding van een Braziliaans voorstel om een beroep te doen op de grote mogendheden, haar beloften aan Oostenryk na te komen. De Rus meende, dat de VN niet be voegd waren, deze zaak te behandelen. Hij maakte bezwaar tegen de uitnodi ging aan dr. Karl G.uber, de Oosten rijkse minister van buitenlandse zaken, om aan de debatten deel te nemen en zei, dat Rusland geen enkele resolutie zou erkennen, welke de algemene ver gadering zou aanvaarden. De Oostenrijkse handelsattaché te Boekarest, Popper, wordt sinds half October vermist. Het is onmogelijk ge bleken, inlichtingen te krijgen omtrent zijn verblijfplaats. Kees Broekman is hedenmorgen per trein naar Hamar in Noorwegen ver trokken. Gisteren had hij met zijn trainer, dr Carlier, een laatste bespreking over de wijze, waarop hij zijn training zal aanpakken en over de wedstrij den, die hij zal rijden. De schaatsen kwamen er aan te pas, en hiervoor had. het dochtertje van dr Carlier uiteraard veel belangstelling. De Bey van Tunis weigert thans categorisch zyn zegel te hechten aan twee reeds goedgekeurde hervormingsdecreten. Deze hebben betrekking op de gemeentelijke en districtsraden. De houding van de vorst schünt het gevolg te zyn van een door De Hauteclocque in Parijs afgelegde verklaring, volgens welke de Bey had beloofd, de stukken zonder verwyi te zegelen. Deze is hierover zeer verbolgen, omdat hy wel had beloofd, de decreten af te kondigen, maar geen termijn had genoemd. Men ziet in hofkringen in de mededeling van De Hauteclocque een poging, om de Bey In een dwangpositie te brengen. Schuman heeft gisteren met de resident-generaal van gedachten gewisseld over de toestand in Tunesië. rtE ATLANTISCHE RAAD heeft gistermorgen een Franse resolutie aangaande de strjjd in Indo-China goedgekeurd, waarin het Franse verzet tegen het communisme in dit gebied wordt erkend als te zijn in het belang van de gehele vrije wereld en waarin Frankrqk de grootst mogeiyke steun van de N.A.V.O.- landen wordt toegezegd. Er is echter niet gesproken over de wijze, waarop deze steun zal worden verleend. Waarschijniyk zal deze de vorm kragen van gelde lijke bydragen en leveringen van materiaal. Elk der N.A.V.O.-leden zal zelf uit moeten maken in hoever men met deze hulp kan gaan. Minister Schuman heeft zyn grote blijdschap over de aanvaarding van de resolutie uitgesproken en gezegd dat Frankryk door dit besluit daadwerkeiyk zal worden geholpen. stappen ten aanzien van spoedige ver kiezingen in geheel Duitland. Het aan bod is nog steeds van kracht. Oost- Duitsland verstrekt in snel tempo zijn strijdkrachten en is doende met de op richting van een vloot en een lucht macht. De Westelijke mogendheden zullen blijven aandringen op de vesti ging van een vrij en democratische ver enigd Duitsland. PR is voorts een Italiaanse resolutie aangenomen, waarin de landen, die het verdrag inzake de Europese ver dedigingsgemeenschap hebben onder tekend worden aangemaand, dit zo spoedig mogelijk goed te keuren. Mi nister Beyen heeft in verband hierme de verklaard, dat het verdrag om streeks de jaarwisseling zal worden in gediend bij de Staten-Generaal en dat de bondgenoten zich van een spoedige anvaarding verzekerd kunnen hóuden. Minister Schuman en De Gasperi heb ben hun grote voldoening over de Ne derlandse voortvarendheid in deze uit gesproken. Minister Eden heeft medegedeeld, dat Moskou nog steeds niet heeft ge antwoord op de gezamenlijke Westerse Verwachting tot hedenavond. BlIIEN Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk énkele regen-, hagel- °f sneeuwbuien. Krachtige tot matige wind in hooidzaak tussen Zuidwest en Noordwest, maar la ter in het Noorden van het lar,d weinig wind. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets lagere. VRIJDAG: Zon op 8.44, onder 16.30. Maan op 10.57, onder 19.20. Het ziet er naar uit, dat de NAVO- landen de doelstellingen van Lissabon niet geheel zuilen kunnen verwezen lijken. Het plan was, vijf en twintig gevechtsklare divisies op de been te brengen en nog vijf en twintig in re serve te hebben, alsmede vierduizend vliegtuigen aan te schaffen. Dit is niet geheel bereikt. Voor 1953 had men zich de vorming van zeventig gevechtsklare divisies ten doel gesteld en een lucht macht van zevenduizend vliegtuigen. Men zal waarschijnlijk niet verder ko men dan zestig divisies. Pas in 1953 zal men definitieve getallen vaststel len aangaande de sterkte van de NAVO weermacht. De Amerikaanse vliegtuigfabriek „Beech Aircraft" deelt mede, dat zij binnenkort naar Nederland en Frank rijk transport- en oefenvliegtuigen zal verzenden op grond van contracten met de Amerikaanse regering in het kader van de wederzijdse verdediging. Het zijn tweemotorige militaire vliegtuigen model 18. Het aa.ital is niet bekend ge maakt. Raad ontmoeten elkaar uiteraard ",Y "„„He bekenden. Zo zien we hii eT (links) in druk gesprek met minister Eden en echtgenote. Ril de vergadering van de Atlantische Bij ae zien we hier generaal en mevrouw Ridgway De politieke commissie der Verenigde Naties heeft met veertig tegen vyf stemmen en elf onthoudingen een door Pakistan aangevulde resolutie van de LatynsAmerikaanse landen over Ma rokko aangenomen. Hierin wordt ver zocht om spoedige onderhandelingen tussen Frankryk en Marokko met de vestiging van zelfbestuur als doel. De commissie verwierp de Arabisch Aziati sche resolutie, waarin besprekingen werden gevraagd met het doel een re geling te treffen overeenkomstig de souverelniteit van Marokko, de verlan gens van het Marokkaanse volk en het Handvest der VN. Tegen het felle verzet van Engeland, België, Frankrijk en Australië in heeft de Algemene Vergadering drie resolu ties aangenomen, die betrekking heb ben op de rechten van de afhankelijke gebieden. De voornaamste vraagt be vordering van het zelfbeschikkings recht, volksstemmingen en inschakeling der inheemsen in het bestuur. Volgens de tweede moeten de besturende landen De minister van Economische Zaken van Zuid-Afrika, Eric Louw, is giste ren uit Londen, waar hij de conferen tie van minister-presidenten van het Gemenebest heeft bijgewoond, in Ne derland aangekomen. Minister Louw zal twee dagen in ons land vertoeven en o.a. besprekingen voeren met Ne derlandse zakenlieden, die belangstel ling hebben voor de handel met Zuid- Afrika. rapport uitbrengen over de politieke vorderingen in hun gebieden. De derde belast de economische en sociale raad met de voorbereiding van voorstellen aangaande het zelfbeschikkingsrecht. Voorts heeft de algemene vergade ring zich accoord verklaard met een resolutie, welke het recht op correctie van onjuiste berichtgeving garandeert. De gebeurtenissen hebben een sterke weerslag in de Arabische en Aziatische landen. Zo heeft de waarnemende mi nister van buitenlandse zaken van Egypte via de Ameiikaanse ambassa deur in Cairo, Caffery, een beroep cp de Verenigde Staten gedaan. Dit land zou zijn invloed bij Frankrijk moeten gebruiken om een eind te maken aan de Franse druk op de bey. Bovendien zal na de bijeenkomst van de Arabische liga in de Egyptische hoofdstad een vergadering van Arabisch-Aziatische landen worden gehouden, teneinde po sitieve maatregelen tégen de „Franse aggressie in Noord-Afrika" te nemen. Afgevaardigden van het internatio naal verbond van vrije vakverenigin gen, de Nederlander A. Vermeulen en de Belg Roger de Keyzer, zijn onder weg naar Tunis voor een onderzoek naar de toestanden aldaar. Naar ver luidt opereert in het Zuidelijke woes tijngebied van Tunesië een goedbewa pend verzetslegioen van driehonderd man, het Fehrat Hatsjedcommando. dat wordt gesteund door de Neo-Destoer. Dinsdag is op de vliegbasis Written- house nabij „Willams Airforce base" in Arizona ,(V.S.) een Harvard lestoestel verongelukt. De inzittenden, de Neder landse reserve-korporaal leerling-vlie ger L. I. P. G. Lecocq d'Armandville en zijn Amerikaanse instructeur kwa men om het leven. Zij, die zich met ingang van heden opgeven als abonné, ont vangen de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. De Belgen zijn „In alle staten," omdat hun ko ring zo weinig flatteus is afgebeeld op de nieuwe postzegels, die sinds en kele weken in omloop zijn. De gelaatstrekken van de jonge vorst zyn veel te hard weergege ven en men mist de on- afscheideiyke bril, waar zonder niemand hem zou kennen. Sommigen spre ken zelfs van majesteits schennis. Een der dagbla den meent: „Als men toch de abstracte kunst de vryc teugel wil laten, kan men de regerende vorst op de postzegels nog beter weergeven in de vorm van vliegende schotels boven een oceaan van spinazie en tomaten". De Belgische minister van verkeer, onder wiens verantwoordelijkheid de serie is verschenen, heeft het dus zwaar te verdu ren. De liberale afge vaardigde Demuyter heeft het hem wel het moeilijkst gemaakt. Hij heeft een reeks zeer scherp gestelde schrifte lijke vragen op hem af gevuurd, waarin hij o.m. de kwestie aan de orde stelt, waarom er nog steeds geen postzegel is, dat de verdienste heeft een gelijkende beeltenis te dragen van de jonge vorst. Hij acht het merk waardig, dat men de grove fouten, die aan de zegels kleven, nimmer heeft ontdekt en vraagt een onderzoek naar de verantwoordelijkheid in deze affaire, die hij ramp zalig voor het prestige van vorst en volk noemt. Intussen is reeds be kend geworden, dat bin nenkort een nieuwe serie zegels zal worden uitge geven, waarop een wat beter beeld' van de jonge monarch wordt getekend. De Belgische postzegel handelaars wrijven zich intussen in de handen. Ze kopen de zegels in groten getale op, in het stellige vertrouwen, dat buiten landse verzamelaars er over enkele jaren goed geld voor zullen willen uitgeven.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1