Algemene Vergadering verzacht de resolutie inzake Marokko De Koningin onthulde in Amsterdam verzetsbeeld Nog slechts hoop op juist inzicht Was de trawler „Alkmaar" nog te redden geweest? Zuid-Afrika zal nieuwe politiek tegenover naturellen voeren Ontevreden Belgische industriëlen ageren tegen Benelux Vier doden door hoog water in West- en Zuid-Europa dit nutnmei vindt U: Franse Bey nota aan van Tunis Regering van Israël afgetreden Filmster Ann Todd in Nederland Zater'dag 20 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHOU.ANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11599 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Beroep op Grote Vier inzake Oostenrijk Hij moei plannen thans onverwijld tekenen Raad voor de Scheepvaart zegt: misschien! TERWIJL DE SNEEUW OVER HET PLEIN JOEG Februaristaking stoot tot algemeen verzet Kapitein van „Peto veroordeeld Rustig weekend met licht dooiweer WEERBERICHT Engeland en V.S. doen nieuwe stap Verantwoordelijkheid in eigen kring „Nederland leeft op kosten van België Frankrijk heelt zeer veel overlast -ï Scrv^"auw Kardinaal Frings vraagt gratie voor gevangenen Blokkade van Israël duurt nog voort Zoeloe toverdokter vliegt naar Hollywood Hernieuwde aanvallen op Anna Pauker Conservatieven willen At!. Pact uitbreiden DE KRANT GRATIS! Directie; j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 mm TARIEVEN; Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes' tot 15 woor den t 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal t 6.05 - per maand t 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen f 0.49 ««tiKTI II #1 A laulniia w» •terwijl J noorden staking - h.l plan »'J» J Hken als gewoonlijk op Vrijdag haar deuren hio i f wel een aantal der V.N. zich gisteren bezig gehouden mëtX^oor d* vaarde resolutie inzake Marokko. Deze is in in.r u P0,'tieke commissie aan- Awemblée herstelde het door de cïmmi^e ^sch^trit^ De amendement, waarin „uiting wordt gegeven aan T l LatÜns—Amerikaanse Marokko de dringende noodzaak zullen inzien van nieuwe' hesn F/.ankrÖk. en einde te komen tot de ontwikkeling van vrije politieke instMi? 8*"' Marokkaanse volk'. Een I'ukistaans amendement waarin beidi T/h" V°°r ÏÏSSSL1"1 hC' Vïn be5PrCkinfien °Ver de vesti^iifg van zélfbestuur ONDER de vijf en veertig gedelegeer- den, die voor het herstel van de Zuid-Amerikaanse (oorspronkelijke) tekst van de resolutie stemden, waren ook de Verenigde Staten. België, Lu xemburg en Zuid-Afrika stemden tegen, Nederland onthield zich met tien an dere landen van stemming, Frankrijk was niet vertegenwoordigd. Tevoren had de Russische gedelegeerde Zaroebin een scherpe aanval gedaan op de „bloe dige terreur" die Frankrijk in Ma rokko bedrijft. JERZELFDERTIJD hield de politieke commissie zich bezig met een reso lutie over Oostenrijk. De discussies hierover waren Donderdag al afgesloten zodat er nu nog slechts behoefde te worden gestemd. Met grote meerderheid aanvaardde de commissie de tekst, waarin een beroep op de vier grote mogendheden wordt gedaan, een nieuwe en dringende poging te ondernemen om De leden van de Franse regering zijn het Vrijdagavond eens geworden over de bewoordingen van een nota aan de bey van Tunis, waarin deze verzocht wórdt, onverwijld een deel van de Franse hervormingsplannen te onder tekenen. De boodschap zal zo spoedig mogelijk aan de bey ter hand worden gesteld. Hoewel is toegegeven, dat de bey in de nota verzocht wordt, onmiddellijk te antwoorden, wilde men er zich niet over uitlaten, of met nadruk hierover een tijdslimiet wordt gesteld. Het is nog niet bekend, wie de nota aan de bey zal overhandigen. Ook al zou resi dent-generaal De Hauteclocque tegen die tijd in Tunesië zijn. De Raad voor Scheepvaort heeft gisteren als zijn oordeel over het vergaai? van de IJmuider trawler „Alkmaar" uitgesproken, dat dit scheepje inderdaad als zeewaardig moet worden beschouwd. De diepe deelneming van de Raad gaat uit naar dc nabestaanden van de opvarenden van de „Alkmaar", die bij deze ramp het leven hebben verloren. Het is niet duidelijk geworden hoe de ramp zich precies heeft voltrokken. Het schip ondervond een zeer zware storm in de Noorse wateren. Kort voor de ramp deelde schipper Koeman nog over dc radio mede, dat de toestand moeilijk was. en dat hij volle kracht moest varen om de kop op zee te houden. Hierbij zal zeker de z.g.n. „Maiersteven", die een heel ander beloop onder water heeft dan de steven van andere trawlers, en gemakkelijker van de zeeën afglijdt, van Invloed zijn geweest. liggen, wanneer de machine wordt ge stopt en het schip zijn beste positie zoekt. Zeeschepen rijden zo meermalen een storm af. Tenslotte achtte de Raad het verkeerd, dat er vaste ballast in een ball asttank wordt gebracht. Het is beter deze onder te verdelen. Omtrent het vergaan van de „Peto". die op 22 Aug. j.1. nabij Terschelling op een mijn liep, zei de Raad dat de kapitein van de „Peto" had moeten weten, dat het zeegebied bewesten Ter- schellinger bank-vuurschip nog niet mijnenvrij is. De kapitein wordt der- have ten volle aansprakelijk gesteld voor de ramp. De uitspraak luidt: de kapitein zijn bevoegdheid te varen te ontnemen voor Je tijd van zes maan- den. De Perzische olie overeenstemming te bereiken over de bepalingen van een Oostenrijks (vre- des) verdrag en daardoor een einde te maken aan de bezetting van Oostenrijk. De vertegenwoordigers van het Sovjet blok waren wel aanwezig, maar ont hielden zich van stemming. De Sovjet unie acht de V.N. niet competent in deze. De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, Gruber, die aan het debat had deelgenomen, noemde na afloop de beslissing van de commissie even be langrijk als de verklaring van Moskou, waarbij de Grote Vier plechtig afspra ken, van Oostenrijk weer een onafhan kelijke staat te zullen maken. De commissie is tot 24 Februari uiteen gegaan. Zij heeft nog vele punten op haar agenda staan, zoals ontwapening, gemeenschappelijke veiligheid, bacterio logische oorlogvoering, een Pools vre desvoorstel en de kwestie-Korea. De regering van Israël is Vrijdag af getreden, nadat de partijen, die deel uit maakten van de coalitie, zich opnieuw hadden gegroepeerd. Men verwacht thans een regering, steunende op de socialisten en de algemene zionisten, die waarschijnlijk reeds Maandag aan het parlement zal worden voorgesteld. De nieuwe coalitie - de zionisten wor- ook wel „vrije ondernemers" genoemd, - zal waarschijnlijk een geheel andere politiek gaan voeren. De overheidsin menging zal waarschijnlijk slechts voor de belangrijkste goederen worden ge handhaafd. Er zal een nieuwe kieswet worden ingevoerd ter wering van de kleine partijen en men zal de ambtena ren verbieden zich met politiek in te la ten. De regering steunde tot dusverre op een afspraak van de socialisten en de godsdienstige partijen. De coalitie viel uiteen, omdat de regering de godsdien stige vrouwen niet van de militaire dienstplicht wilde vrijstellen. TIJDENS een mede door het sobere ka rakter indrukwekkende plechtigheid hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard gistermiddag in de voor- malige Joodse wijk van Amsterdam op het Jonas Daniël Meyerplein he« door d-> beeldhouwer Mari Andriessen In op dracht van het gemeentebestuur van de hoofdstad vervaardigde monument (beeld van een dokwerker) onthuld ter herinnering aan de staking van 25 en 26 Februari 1941. Deze staking was de eer ste spontane en massale uiting van ver zet van Amsterdams burgerij tegen de vervolging door de Duitse, bezetter van de Joodse stad- en landgenoten. Een overzicht van de plechtigheid Het valt de Raad op, dat bij de mees te trawlerschippers de opvatting heerst, dat een zware storm alleen het hoofd kan worden geboden door de kop recht op zee te houden. Hoe zwaarder weer, hoe sneller de machine zal moeten draaien om stuur in het schip te hou den en te verhinderen dat de kop „af valt". Bij een Maiersteven, met zijn an der beloop onder water, zal de machine nóg sneller moeten draaien. De Raad betwijfelt of deze wijze van afrijden van een storm wel juist is. Het verdient wellicht aanbeveling om het schip zijn eigen positie te doen vinden. Indien het schip de ruimte heeft zal het veel gunstiger komen te VEN DEPRESSIE, die gisternacht al over Engeland trok, bereik te gistermiddag met sneeuw en tegen Noord-Holland. De tempe ratuur kwam weer boven het vriespunt, maar in het Oosten van ons land was dit eerst tegen de avond het geval. De wind nam verder af en gisteravond had het weer al een rustig karakter ge kregen. Ook gedurende het week einde zijn geen grote veranderin gen te verwachten. Koude 'uc'lJ beuindt zich boven het ijsveld van Scandinavië, terwijl boven Engeland en de Noordzee zachte re lucht aanwezig is, waarvan de gr fris dicht in onze omgeving blijft liggen. In de afgelopen nacht ontstond op vele plaatsen mist, die Overdag met moeite of in het geheel niet optrok. Het is met onmogelijk dat over enkele da gen weer lichte vorst gaat op treden, al zal de zachte oceaan- lacht zich met moeite laten ver drijven en gedurende het week einde boven dit gewest nog aan wezig blijven. Verwachting tot hedenavond: WEINIG WIND Aanvankelijk kier en daar mist en enige regen of sneeuw. Vrij vee. bewolking met een enkele ver spreide opklaring. Over het alge- Heen zwakke wind. Lichte dooi Zondag (kortste dag): Zon op 8.45 onder Maan op 11.38 onder y Maandag: Zon op 8.46 onder Maan op 11.52 onder 16.31 22.19 16.31 2345 Engeland en Amerika hebben beslo ten een nieuwe stap bij Perzië te doen om te trachten een regeling van het oliegeschil te bereiken. Men meent te weten, dat de Amerikaanse ambassa deur, Loy Henderson, die binnen en kele dagen uit de V. S. naar Teheran terugkeert, zich met de Perzische re gering in verbinding zal stellen. Insectenleven in Krugerpark Toonkasten in de verschillende over nachtingskampen in het ZuidafriKaanse Krugerpark zullen over enige Üjd een inririik geven van het njKe ïnseciemc ven in deze wildtuin. Reeds zijn onge veer 6.000 motten en andere insecten soorten verzameld. De Engelse filmactrice Ann Todd, die de vrouwelijke hoofdrol vertolkt in de film „Geluidsbarrière", is gisteren voor een kort bezoek aan ons land, op Schiphol gearriveerd. Zij heeft de Ne derlandse première van „Geluids barrière" in het Haagse theater Metro- pole bijgewoond. De baten van deze voorstelling waren voor het Van Weer den Poelmanfonds. Ook prins Bernhard woonde de pre mière bij. Ann Todd was vergezeld van haar echtgenoot, de regisseur David Lean. De filmster heeft reeds in een zestal landen de premières van haar laatste film bijgewoond. Prins Bernhard was aanwezig als be schermheer van het Van Weerden Poelmanfonds, dat steun verleent aan nagelaten betrekkingen van omgeko men piloten. Ann Todd en David Lean vertrekken heden weer naar Engeland. Onlangs heeft dr W. W. M. Eiselen, secretaris van het Zuidafrikaanse de partement voor naturellenzaken, ver klaard dat de naturel de kans moest worden gegeven zijn zelfvertrouwen te ontwikkelen. Het oude systeem om de naturel te helpen was klaarblijkelijk verkeerd. Dr. Eiselen maakte deze op merking in verband met toekomstige wetgeving aangaande naturellenoverhe- den in stedelijke gebieden. De bestaande adviserende raden van naturellen verwerpen alles wat wij nu voorstellen zei dr Eiselen omdat zij gaarne het systeem van gemengde blan ke en niet-blanke overheden willen be houden, dat de naturellen geen geld, werk of verantwoordelijkheid kost. „Benelux bedreigt u rechtstreeks. Denkt aan uw vrouw, aan uv ouders en aan uw kinderen" aldus een der slag zinnen uit een pamflet, waarin een orga nisatie van ontevreden Belgische indus triëlen stemming maakt tegen dc econo- nu „«i„ Helen van Europa zijn Vrij- regens ^„^gen "hebben vele ri- vleren stcTducn «tijgen Vier perso- "Tn Nave" ?MiddIn-Frankrük) is een oude ^uw omgek^men, a 0^ SeVtn autobestuurder reed me. de Dordogne, de Dronne en de Isle reeds voorzorgsmaatregelen genomen om hun bezittingen tegen hoog water te be schermen. In Zuid-Italië en in de omgeving van Napels staan landerijen blank. De scha de wordt hier reeds geschat op 3.3 mil- liard lire. Een vrouw verdronk, toen men haar uit haar overstroomde huis wilde weghalen. De Belgische rivieren stijgen eveneens Een zijrivier van de Sambre isoleerde bij Charleroi honderd woningen, in de omgeving van Brussel staan landerijen blank. Zware sneeuwval heeft zowel in Zwitserse Jura als in Schotland het ver keer ernstige hindernissen bezorgd. SCHACHT OPENT EEN BANK Dr. Hjalmar Schacht opent op 2 Januari een handelsbank te Dusseldorf, zo wordt in die plaats vernomen. mische unie met Nederland. Het stuk is huis aan huis in alle grete Belgische ste den verspreid. Het geschrift geeft een aantal foto's van de wederopbouw in Nederland en daarnaast een Belgisch stempelbureau, waar werklozen staan te wachten. Hier onder schrijft de Sibelux zo heet de organisatie „Deze wederopbouw in Nederland wordt betaald met werkloos heid in België. Weet u dat België sedert de bevrijding vier miliard francs 350 millioen gulden aan Nederland heeft geleend? Met ons geld heeft hét zijn havens uitgerust e. zijn zakenleven ontwikkeld. Het heeft fabrieken ge bouwd die de onze kapot maken. Waar om? Omdat een Nederlands.. arbeider tachtig gulden 'erdient waar gil er honderdzestig ontvangt. In 195! keerde België 380 millioen gulden aan werklozensteun uit aan 235.000 per sonen. Voorts geeft het pamflet een foto van een arm meisje, dat met het hoofd op een pakje kleren op een paar stoelen ligt te slapen en daaronder een afbeel ding van een paar welgedane boerinnen. Biischrift: „Spaar uw kinderen dit af schuwelijk lot. De Nederlanders leven op onze kosten". Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, heeft ingevolge een besluit van de conferentie van Duitse katholieke bisschoppen te Fulda president Auriol van Frankrijk verzocht om gratie voor de Duitsers die nog in Franse gevan genschap verblijven. „Wij willen dat de naturellen meer en meer verantwoordelijk zullen dragen in hun eigen woonbuurten, dorpen en ge bieden. Tot nog toe werd alles vrij aan de naturel gegeven. Wanneer er dan moeilijkheden waren, verwoestten zij ziekenhuizen, kerken enz. omdat deze instellingen voor hen de regering ver tegenwoordigden". Jeruzalem protesteert bij Westelijke Dr ie Israël heeft bij Frankrijk, Engeland en Amerika krachtig geprotesteerd te gen het feit, dat Egypte op 31 October een lading bevroren vlees, die in een Noors schip onderweg was van Eri- threa naar Haifa, in beslag heeft geno men. Volgens de regering te Jeruzalem wordt Egypte in zijn onverzoenlijke houding gestijfd, doordat de V.N. er zich niet om schijnen te bekommeren, of de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 September 1951, welke de blok kade door Egypte onwettig verklaarde, wordt uitgevoerd of niet. Daarom over weegt Israël of 't wenselijk is, de zaak van 't Suezkunaal opnieuw bij de V;i- ligheidsraad aanhangig te maken. F\E beroemdste Zoeloe toverdokter, Dizwezonk Mthetwa, die een rol heeft in ae onlangs voltooide film „Flame of Africa", zal waarschijnlijk binnenkort naar Hollywood vliegen om de wereldpremière van deze film bij te wonen. Men verwacht dat hij furore zal maken met zijn toverattributen Mis schien neemt hij de drie zwarte mam- ba' s (een uiterst vergiftige slangen soort) mee, die hij van zijn lip naar be neden laat hangen, terwijl hij danst. Het Koninklijk Paar met gevolg en begeleid door burgemeester d'Ailly, ar riveerde om kwart over twee op het plein, waar zich talrijke gei odigden (burgerlijke en militaire autoriteiten, vertegenwoordigers van verschillende kerkelijke gemeenten, personen die nauw bij het organiseren van de staking waren betrokken) alsmede familieleden van hen, die als gevolg van die daad het leven hebben moeten offeren, hadden Voor het monument stond een erewacht van oudrB.S.'ers aangetreden. De plech tigheid werd geopend met een korte door de burgemeester gesproken rede, waarin hij wees op de algemene demon straties tegen de door de Duitsers onder nomen actie tegen de Joden. Toen de Duitsers, aldus de burgemeester, open lijk het beginsel van gelijkheid van rechten van alle burgers rchonden, werd het volk zich bewust van de aantasting van dit grote beginsel. Heldhaftig trad men in de bres voor de verdrukte mede burgers, barm hartig zorgde men voor de vertrapte landgenoot wa3r dit mogelijk was. Het is het loorh eken van dit be sef, dat de stoot gaf tot het zich gelei delijk organiserend verzet in het bezet te gebied. Het vormde de kiem van een voortdurende opstand tegen een ondra gelijk regiem. Dit beeld is niet het beeld van een man, doch het symboliseert de ziel van het Nederlandse volk. Na de toespraak van de burgemeester trok de Koningin aan een lint, waardoor de stadsvlag die het beeld bedekte, er af gleed en tegelijk aan de ernaast ge plaatste vlaggestok in top werd gehe sen. De politiekapel speelde daarna het Wilhelmus. Koningin en Prins legden tezamen een grote, fraaie krans aan de voet van het monument als koninklijke hulde' aan de eerste helden van het ver zet. Ook de burgemeester legde een krans. Daarna stelde de burgemeester Mari Andriessen, de beeldhouwer) aan 't Koninklijk Paar voor, Jie vervolgens het beeld van alle zijden bezichtigde. Na het vertrek van Koningin en Prins volg de een défilé en werden kransen gelegd door nabestaanden van de tien gevalle nen en door oud-verzetsorganisaties. Tij dens de gehele plechtigheid joeg een natte sneeuwjacht over het plein. Zuiverheid der CPR werd in gevaar gebracht De Roemeense pers, die geruime tijd over „de Zaak-Pauker" heeft gezwegen heeft in de laatste tijd herhaaldelijk toespellingen gemaakt op afwijkingen van de communistische partijpolitiek door deze gewezen (vrouwelijke) Roe meense minister van buitenlandse za ken. Zo wordt Anna Pauker in het jongste nummer van ..Scanteia" (het officiële blad der Roemeense communistische partij), dat te Wenen is ontvangen, verweten een „anti-Leninistische poli tiek te hebben gevoerd, door het toe treden tot de partij te gemakkelijk te maken". „Dit had tot gevolg", aldus „Scanteia", dat de waakzaamhheid in de partij is verminderd, waardoor de zuiverheid harer gelederen werd bedreigd. Het heeft er toe geleid, dat eerzu'chtigen, opportunisten en vreemde elementen in de Roemeense communistische partij zijn doorgedrongen. In het Britse Lagerhuis hebben 86 conservatieven en twee liberalen een motie ingediend, waarin zii vragen om uitbreiding van het Atalntisch Pact en wijziging ervan in die zin, dat het „niet slechts een defensieve, doch ook een economische en een politieke ge meenschap zal vormen". Er zal geen debat over deze motie worden afge dwongen. De conservatieve indieners ervan behoren tot de z.g. jonge garde van de conservatieve partij. NOORSE MINISTER VAN JUSTITIE AFGETREDEN. De Noorse minister van justitie, Os car Gundersen, is om persoonlijke re denen afgetreden. Hij zal worden op gevolgd door Kaj Knudsen. Zy, die zich met ingang van heden opgeven als abonné, ont vangen de tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifi QP DE ZATERDAGAVONDPAGINA: Medicijnmannen in deze eeuw; In de V.S. geen reclame zonder model; Adventsgedachten en Dal der gesneuvelden. QP ONZE KUNSTPAGINA; Amerikanen vragen of filmcensuur i'„°J MSn 0rOmstUeA verantwoord is; Van Beuningen, kunstverzame laar No. 1 Tete a tête met Rosalind Russell. QP TUSSEN NIEUWEDIEP EN VAALS: Een nationaal auto-mu seum; Koekplanken, een verdwenen volkskunst; Olie laden bi- hoge zee en Nederlandse bijbels en hun uitgevers. 0^.D? VR0UWENPAGINA: Breng Kerstsfeer in uw woning; Een broek voor onze rakkers; Uitersten gaan zeer goed samenTol uw dienst, mevrouw en Pijpen de jongent samen, ioi aiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiliiiiiliiiiiiiniiii

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1