De burgemeester aanvaardde na opening het beschermheerschap Den Kerstmisvieringen in Helder Jimmy Brown als diepzeeduiker Ve!e dorpsgenoten bewezen de heer T. Speur de laatste eer Weer activiteit van comité O. en O. JUBILEUMTENTOONSTELLING „H EN O." Bezoek aan BLO-school zeer de moeite waard Bezichtiging vandaag en morgen nog mogelijk Au*o van Deken Harst zwaar beschadigd Geslaagd Tussen Haaks en Kuifje H, NEVILLE HART SCHOEMAKER V.J Eerste elftal van JVC bracht ere-saluut GEEN SNEEUW EN GEEN VORST.... Overledene was een man met gemeenschapszin Feest voor kinderen, zieken en bejaarden Nieuwedieper te Kaapstad om het leven gekomen Verleden jaar trok de tentoonstelling van de „Kleindier-sportvereniging „Den Helder en Omstreken" 5200 bezoekers; een ongekend boog aantal voor onze stad. De tentoonstelling, die Woensdagavond door de burgemeester, mr G. D. Rehorst, in de BLO-School werd geopend, werpt de vraag op, of het record van het vorige jaar zal worden gebroken. En als men het ons vraagt, dan verdient „H. en O." dit, daar deze jubileumexpositie Van een uitstekend gehalte is en voor een ieder zeer de moeite waard, er een uurtje te vertoeven. 'Fclcur- tellend was slechts, dat de afdeling hoenders op het appèl ontbrak. In verband met het gevaar voor vogelpest werd slechts toestemming verleend voor één provinciale tentoonstelling, en na loting besliste liet lot. dat deze te Beverwijk zou worden gehouden. H. en O. zal daar vanzelfsprekend niet mankeren, zodat straks ook deze resultaten hekend zullen worden. (Woensdag heeft u de resultaten ;kUn- nen lezen van de keuring der kanaries) de voornaamste predicaten laten volgen, die door 'n zestal keurmeesters werden toegekend: Burgemeester en mevrouw Rehorst moeten wel verrast zijn geweest dooi de hartelijke ontvangst, die hun Woens dagavond door voorzitter Borgerding werd bereid. Nadat aar: mevrouw Re horst bloemen waren aangeboden, dank te de spreker voor dem edewerking van het gemeentebestuur, dat wederom de BLO-school had willen afstaan. De heer Rehorst zeiöe, dat het voor hem en zijn echtgenote geen opoffering was, regelmatig in de gemeenschap te staan en onder de mensen van de ver schillende verenigingen te verkeren. „Wij doen dat graag, en zijn er elke keer van overtuigd, dat wij met winst zijn gaan strijken, daar iets goeds wordt geboden, waar men veel aan heeft". Vervolgens memoreerde hij de geslaag de viering van het jubileum, waarbij hij de wens uitsprak, dat deze tentoon stelling de kroon zou zijn op het werk van dit jaar. Apart richtte de burge meester zich tot de postduivenhouders, voor wie gelukkig wat meer speling is gekomen in de plaatselijke verordening, aangaande de hokken op de erven. De heer Rehorst besloot zijn toespraak met de organisatoren veel succes toe te wensen. De heer Borgerding deelde vervol gens mede, dat de burgemeester bereid was gevonden, het beschermheerschap over de verenignig te aanvaarden. De spreker achtte dit een grote eer. Hij overhandigde de heer Rehorst een oor konde, en daarnaast een geschenk, dat mede van aanhankelijkheid jegens me vrouw Rehorst getuigde. Het was een doosje met zes lepeltjes, waarvan er één van het wapen van Den Helder was voorzien. In de overige lepeltjes waren een konijn, een duif, een kanarie, een kip cn een vis gegraveerd, voorstellende de vijf afdelingen van „H. en O." De burgemeester, die zich andermaal bijzonder verrast toonde, vroeg even de aandacht voor een „huishoudelijke mededeling", die onder hilariteit werd beluisterd. De heer Rehorst had namen- lijk, in verband met de slanke lijn, be sloten, geen suikér meer in de koffie of thee te. gebruiken. „Maar ik zal nu voortaan toch maar weer een beetje nemen!" Ere-leden... Namens „Rasbora" voerde vervolgens de heer I. Kristensen het woord. Hij bracht in het algemeen hulde aan de stille werkers in een vereniging. Zo één is de heer A. van de Wal bij „Rasbora" reeds sedert de oprichting. Hij werd thans tot ere-lid benoemd. De heer Van de Wal kon wegens werkzaamheden niet aanwezig zijn, maar het echtpaar W. Keijzer was er wèl, en dat werd hartelijk toegesproken. Ook zij hebben de vereniging al van de oprichting af onschatbare diensten bewezen. De heer Kristensen deelde mede, dat het de ver en-ring een voorrecht was, het echtpaar tot ere-lid te benoemen. Onder hartelijk applaus namen de heer en mevrouw Keijzer een oorkonde in ontvangst en een bakkersproduct in de vorm. van 'n vis, dat ook aan mevrouw Rehorst ten deel viel. En hiermede was dit (onge dwongen) officiële gedeelte voorbij. Toen een kellner was rond geweest, werd een toast op de beschermheer uit gebracht. Over de tentoonstelling kunnen wij berichten, dat deze zeer uitgebreid is en een feest voor het oog. Prachtige aquaria, dito konijnen in allerhande rassen, sierduiven, een waardevolle col lectie postduiven van de HHC, een dito verzameling kanaries, en.... onze aap Thecdoor, die in een grote kooi olijk acrobatische toeren verricht voor de be langstellenden. Volstaan wij met deze opsomming. Een volledige rondgang zou énkele uren vergen. Wij zullen thans Gistermorgen omstreeks tien uur had op de gevaarlijke kruising Alkmaarse- w?g—Hcflanderweg te Beverwijk een boising plaats tussen twee luxe auto's. Hoewe zich geen persoonlijke ongeluk ken voordeden werd de zo goals nieuwe auto, bestuurd door Deken A. H. Harst uit Den Helder zwaar bescha digd. Beide wagen naderden op hetzelf de moment de kruising. De auto. be stuurd door de heer B. uit Z.O. Beem- ster, kwam voor een moeilijke keus te staan, omdat op dat ogenblik tevens een bejaarde vrouw de weg overstak. Om haar te ontwijken moest de be et' der het stuur omgooien met ais gevolg, 'dat de wagen van de heer B. de auto uit Den Helder aan de voorzijde Z' aar beschadigde. De Deken was ver- fezéld van de vroegere Beverwijkse ape'aan T. Tulen. Men was op weg naar Maastricht.--Met een andere auto werd de reis later voortgezet. Voor het eerste gedeelte van het staats-practijkdiploma bedrijfsadmini stratie zijn te Amsterdam geslaagd de heren W. Offringa en J. A. van der Vliet. Het is morgen hoog water om 4.50 en 17.40 uur, en laag water om 11.15 en 23.40 uur. Maandag is het hoog water om 5.55 en 18.35 uur, en laax water om 12.20 uur. De temperatuur van het zeewater was 4,8 graden Cel- cius. Herengracht 406, Amsterdam-C. Tel. 37614 Specialisten in alle uniformen voor de Koninklijke Marine. Verwerken uitsluitend eerste kwaliteit Krantz-lakens, serge en whipcords. Betaling ook in abonnement. Bezoeken geregeld Den Helder. Op aanvrage te ontbieden. (Advertentie. Ing. Med.) Sierduiven: fraaiste exemplaar Mo dena Schietti (blauw duivin jong) van de heer W. J. Sandegse uit Den Helder, die hiermee de medaille van Koningin Juliana won; met dezelfde vogel leg de hij tevens beslag op de Prof. Van Manen-pJaquette (beste jong, eigep fok), de G. J. H. Verstegen-wisselbeke'r en de medaille van burgemeester Re horst; op 1 na frahiste sierduiï: Reinoog witgekapt van. de heer J. Nagel uit Weesp: op 1 na fraaiste sierduil van de el u bier) toon stelt ing: Modena Schiet, ti brnnskras van de heer J. C. Greuter; fraaiste op 2 na: Modena Schietti dof fer'blauw oud van de heer W. F. J.ar-ge- rak: fraaiste op 3 na: Norwich kropper ciuivin oud. leverzilverbont, van de heer J.. Souten dijk uit Alkmaar. Postdiïiven; Kampioen van de ten toonstelling werd de heer J, Riemers van „Nieuwediep'': de mooiste vogel, tevens debesle doffer oud, was van de combinatie Hengsdi jk-Giessenbeste doffer jóng: de beer J. van Wolferen; beste duif jong: de heer J. Riemers; beste duif oud: de- heer A. Heijblök. Konijnen:. Fraaiste konijn, witte Vlaam se reis. van de heer J. Herder uit Brèe- zand. lid var: H. en O., -die naast de medaille van Prins Bernhard de-G. J. H. I Vedstegiqjybekw won; beste op 1 na: klein zilver-van de heer G. de Barber- son uit Hoorn; beste tekening konijn, zwart rus, van de heer H. Kuiper uit Alkmaar. Vermelden wij ten slotte, dat „Nut en Genoegen" uit Wieringen zijn clubten- toonstelling in de BLO-school heeft on dergebracht. Het beste konijn. Gouwe naar. was van de heer L. J. Hoep: het beste op 1 na, groot zilver, van de heer M. Bays; van deze vereniging had de heer Prnimboom met oud-Hollandse meeuw de beste duif. Deze tentoonstelling van de kleindier- sportverpniging Den Helder en Omstre ken is' nog te bezichtigen tot Zondag-; middag zés uur. 126. Het duurde weleven vóórdat kapitein Toontje tot het besef kwam. waar hij eigenlijk in terecht was ge komen. „Ik zal een .staart krijgen als ik weet, waar ik bon", bromde hij, ter wijl hij ijverig over zijn hoofd wreef, waar zich in snel tempo, een stevig formaat buil ontwikkelde. Kapitein Toontje was boven op de buik van Jimmy beland en daarom kon deze niet onmiddellijk antwoord geven. Hij moest eerst even zijn ademhaling wat herstellen. „We zqn ®!lebe'Jj??/ vailuik een meter of tien. twaalf naai beneden geduikeld. kapite.n zelJim mv en wat, dat betreft ziet het er met To bfsl voor ons uit. Er zit echter één prettige kant aan het^gevaL. Onz«? jr juwèlendfef, de heer Roel Reutelvinri bevindt zich ook in dezermmte.A u uw hoofd een slagje omdraait, zult u het heerschap ontwaren. Hij is no„ ru- bij zijn positieven cn ik zal niet in tra r.cn uitbarsten als hij de eerste uren daar zo stilletjes blijft liggen. Dat geeft ons de gelegenheid samen eens te over- leggen hoe we ons uit deze benarde oositie kunnen bevrijden. Overigens ben ik op dat punt niet optimistisch kapitein. We zitten er lelijk tussen. Ala ik 't goed begrepen heb zijn we in een oude, droge, maar zeer diepe regenput terecht gekomen en het zal een toar zijn ons daar uit te werken". Op de Algemene Begraafplaats te Huisduinen is Woensdagmiddag onder zeer grote belangstelling het stoffelijk overschot ten grave gedragen van de heer T. Speur uit Julianadorp, die verleden week Zaterdag bij een ongeval om het leven kwam. Dat hij een geziene figuur was in de kleine dorpsgemeenschap, werd tijdens deze droeve plechtigheid nog eens ten overvloede bewezen. Ejj de ingang van de aula hadden zich de eerste elftalspelers van JVC opggesteld, toen de baar naar binnen werd gedragen. ledene, achter wiens baar de in tenue gestoken voetballers de prachtige witte bloemen, die op de kist geen plaats jneer- konden - vind»n, in ;dparmen hiqldeii. Naméns dé toneelvereniging „Kunst min", waarvan de heer Speur lid en In de aula, die te. "klein was orn alle belangstellenden te kunnen bevatten, voerde de heer L. Tigchelaar, als ere- - foorzitter van JVC, namens deze ver- ®,r regisseur was, en namens „Kunst- eniging en de handbalafdeling JHC, als i zm 'eSde de heer F. van der Woude eerste het woord. De heer Tigchelaar werkte dikwijls met de heer Speur samen, gedurende de vijf en twintig jaar dat deze penningmeester was van cte voetbalvereniging. Ook in „Juliana dorp Vooruit" was de heer Speur een gewaardeerde kracht, en in het alge meen heeft hij de gemeenschap te Ju lianadorp vele diensten bewezen. Ook de volgende spreker, de heer K. Hoornsman, kassier van de Boeren leenbank, gaf in deze zin uiting aan zijn dankbaarheid jegens de over- getuigenis af van het grote verlies in UET is geen witte Kerstmis geweest en evenmin voerde de vorst zün strenge regime over onze streken. Op een paar gure, regenachtige dagen volgde een onwaarschijnlijk zonnige Eerste Kerstdag, die aan een late nazomer deed denken. Honderden jaren geleden moet men op zulk een dag, toen in de lage landen aan de zee van een Kerstfeest zoals wij dat kennen nog geen sprake was, het feest van de Zonnewende, het midwinterfeest, wel met grote overgave hebben gevierd. De blijdschap over de terugkeer van het licht, over het lengen der dagen, moet onze primitieve voorouders van de gezichten hebben gestraald. Dergelijke heidense gedachten vermogen in onze veelgeprezen en even dikwijls verwenste twintigste eeuw geen gevoelens van vreugde meer op te wekken. Het is voor ons geen wonder meer, dat de zon ons na de 21ste December allengs weer wat langer gezelschap gaat houden. We hebben er recht op, want het slaat min of meer in ons levenscontract, en we komen er meestal niet gauw loc, feest te vieren wanneer we slechts datgene krijgen, waarop we recht hebben. Misschien kan het onze opgewektheid ten goede komen, dat de 2^te December dat is vandaag als een extra vrije dag in onze schoot wordt geworpen. Of wanneer we bij onze normale beloning een Kerstgratificatie ontvangen. OVer dergelijke dingen kunnen wij, twintigste-ecuwers, nog wel blij zijn, althans wanneer wij niet reeds weken van te voren op zo'n extraatje hebben gerekend. IAAT waren zo een paar dingen, die in wezen niets met het Kerstfeest te Rothuizen woordingen vertelde in eenvoudige be- wat het Kerstfeest eigen- Julianadorp. Woorden van troost wer- j feest vieren is een innerlijke zaak, door den vervolgens gesproken door ds H. J. Trommel, die onder andere las uit Jesaja 57 en van Johannes 3 vers 16. Aan de groeve werd een gebed uit gesproken en brachten de spelers van JVC nog een eerbiedige groet aan hun verscheiden sportvriend. Namens de familieleden dankte ten slotte de broer van de overledene voor de deelneming, die de achtergeblevenen mede tot troost strekte. zocht, de Kerstbijeenkomsten trokken veel belangstelling en uit heel veel hui zen straalde 's avonds het schijnsel van de intieme Kerstboomverlichting. IN DE CANTINE TAANK zij een „dagorder" van onze hoofdredacteur waren ook wij in de gelegenheid, de Kerstdagen al thans grotendeels in de huiselijke kring te vieren. Er was echter één Kerstviering, die wij niet mochten en ook niet graag wilden -r» verzuimen: het Kerstfeest met de kinderen van militairen, die in diepst van het vader land zijn gevallen of op het ogenblik buiten de landsgrenzen dienen. Woens dagmiddag werd dit jaarlijkse feest van O. en O. in de Marinecantine gehou den. De leiding berustte weer bij de voorzitter, de heer J. J. Landman, die zich niet beperkte tot het uitspreken van een openingswoord. De heer Land man 4s een groot vriend van de jeugd en drceg daarom graag zelf weer zorg voor een boeiend Kerstverhaal en.... voor een aardige afwisseling door het naar buiten van de innerlijke viering optreden van het onder zijn leiding blijkt. Wanneer we daarop ietten, is in Den Helder het Kerstfeest met grote overgave gevierd. De kerken waren vol, de Kerstwijdingen werden druk be- maken hebben. Wij wijdden onze twee- koloms inleiding daaraan, omdat vele mensen er grote waarde aan hechten. Dit- is geen Kerstmeditatie en evenmin een beschouwing over de oorsprong, de diepere .zin en de achtergrond van het KSrétfeesf. Daaraan zijn en worden in deze dagen ontelbare kolommen - druks en ettelijke uren radiozendtijd gewijd. Dat is goed en ook wel voldoende. Waarschijnlijk zelfs meer dan voldoen de. want Kerstfeest vieren is meer dan iezen en luisteren en genieten. Kerst- ieder mens op zijn eigen wijze beleefd. Het is moeilijk na te gaan, hoe het tijdens de Kerstdagen bij alle Nieuwe- diepers van binnen heeft gezeten. We moeten het voor dit artikeltje hebben van de Kerstbijeenkomsten, waar iets staande monotorgclclu.bje van de V.C.J.C De vlootpredikant ds L. Kwakkelstein, die enkele weken geleden in Den Hel der kwam in de plaats van: ds G. T. JEUGD pE herinnert u nog wel, waarde lezers, dat in deze rubriek' verleden week twee stukjes voorkwamen, die werden overgenomen uit de clubbladen van HRC en Helder. Gisteren ontving uw Gradus naar aanleiding daar van van de heer C. M. J. Kelder een brief, waaraan hij het volgende ontleent: „De tijden veranderen. In derdaad, wij leven in een veranderde maatschappij. Waar ik het echter absoluut niet mee eens ben, dat is de zinsnede, waarin wordt ge sproken over „redeloze cri tici". Want er is wel dege lijk reden tot gegronde cri- tiek. Wel meen ik evenwel, dat men bevoegd moet zijn om een oordeel te vellen. Iedere bezoeker van de wedstrijden van HRC en Helder ziet het slechte spel (en de achteruitgang) onzer vertegenwoordigers, maar weinigen kunnen de oorzaak vaststellen. Dat de meeste belangstelling uitgaat naar de resultaten van het eerste elftal, daar ben ik het vol komen mee eens, maar er ger vind ik het, dat een ze ker deel van de leiding gevende personen zich daar aan ook schuldig maakt. Mijn grootste belangstelling gaat juist naar de toekomst uit. Over het geven van goe de en welgemeende raad hét navolgende. Ongeveer vier jaar gele den heb ik op een ledenver gadering van HRC gezonde en opbouwende critiek gele. verd op het beleid in deze vereniging, onder andere aangaande bestuur, elftal commissie, jeugdcommissie en PPC. Nd afloop van mijn betoog gaf voorzitter De Boer toe, dat ik, gezien mijn jarenlange ervaring, bevoegd was een oordeel te vellen. Hij vertrouwde er op, dat het bestuur en de commis sies mijn advies zouden, op volgen. Tot op de dag van heden is mijn raad niet op gevolgd, terwijl de leiding het toch met mijn inzicht eens was. Ook zou men voor advies met mij contact op nemen, doch ook dit bleet slechts een belofte. Mijn cri tiek was en is onder andére gericht tegen: de volkomen onvoldoende jeugdopleiding. Dit zeer belangrijke werk in de vereniging ooJc b'ij Hel- der) is niet in deskundige handen. Misschien zult u vragen, bewijs dit dan, en als antwoord stel ik u de vraag: Welke jonge spelers zijn er ginds 1945 afgeleverd voor het eerste elftal? Bij HRC éénbij Helder géén! Zij, die deze slechte gang van zaken verdedigen, wil len beweren, dat er vroeger voetballers werden geboren en nu niet; elk redelijk en weldenkend mens zal échter begrijpen, dat dit een mis stelling is". VERDER TAE heer Kelder zet zijn schrijven aan Gradus a.ls volgt voort: „Waar het in de eerste plaats om gaat is, welke lei ding de jeugd van twaalf tot pchttien jaar krijgt. Dus, of de leider er weet uit te ha len, wjft er in de jongens zit. En dat nu is voor de verdere voetballoopbaan van het allergrootste belang. Wanneer genoemde periode niet op de juiste wijze wordt benut, zullen er nimmer jonge spelers komen en zal verbetering van het huidige slechte spelpeil uitgesloten zijn. Opbouw geschiedt van onder- en niet van bovenaf! Het behaalde tweede klasse- schap is slechts een verande ring op papier geweest; la>- ten zij, die daarvoor verant woordelijk zijn, dat vooral goed bedenken. Vier jaar geleden heb ik er voor ge waarschuwd, dat deze werk wijze nooit een tastbaar re sultaat zal afwerpen. Omdat het nu eenmaal uitgesloten is, dat een trainèr er ook maar iets van kan maken, wanneer de jeugd geen goe de grondopleiding heeft ge; had. Hierdoor krijgen wij het verschijnsel, dat steeds moet worden teruggegrepen op oudere spelers. Men wil er niet aan, maar om de zaak gezond te maken, za4 men van de grond af op nieuw moeten beginnen. Dan pas zal een tijd van gouden voorspoed kunnen aanbreken". En hierbij wil uw stukjes schrijver het laten. De heer Kelder heeft, zoals een ieder, het recht, om in deze smalle kolommetjes aan het woord te komen, maar het slot van zijn brief kan niet voor plaatsing in aanmerking ko men. Die al te persoonlijke bezwaren gaan Gradus en de meeste zijner lezers niet aan. Nochtans hartelijk dank voor uw .goede wensen meneer Kelder, voor het nieuwe jaar. FILMS Y'ANAVOND kan men in beide bioscopen nog ge nieten van het luchtige gen re, dat in Tivoli is vertegen woordigd door „De vloot op stelteh" met het populaire duo Deam Martin en Jerry Lewis,' en in de Witte door „Golden Girl". Morgenavond beginnen de nieuwe programma's. In Ti voli wordt dan venoond „Detective-story". met in de hoofdrollen Kirk Douglas, Elean'or Parker en William Bendix. Gradus weet, dat het een uitstekende film is, evenals „Operatie Cicero", die Zondagavond in de Witte begint. Laatstgenoemde rol prent, die een spionnage-ge- schiedenis behandelt, werd cultureel gekeurd. Op het plaatje ziet u Kirk Douglas en Eleanor Parker in „De tective-story". SIRENE QP de laatste bladzijde van „De Sirene" stond dit maal: „Zo wil dam ook de WSOV door het uitgeven van een Kerstnummer van de „Sirene" trachten, de ge zelligheid van de Kerstda gen te verhogen". Wat Gra dus betreft, is men daarin ten volle geslaagd. Hij heeft de twintig pagina's met ge noegen gelezen, en wel in het bijzonder „de stem van buiten af", die van schout bij nacht b.d. Barendregt, die middels deze bijdrage beeft bewezen, het gebeuren op en rond de Werf hog steeds met belangstelling te volgen. Het ligt, zo las Gradus, zelfs in zijn bedoeling, in Januairi een revue-avond van de WSOV te komen bijwonen. Over de nieuwe Werf- revue gesproken! De dames en heren, die daaraan mede werken, staan voor een moeilijke opgave. Immers, de grappenmakers Arie Boot en Steef Boevsema zijn dit maal niet van de partij, zo dat de overigen moeten doen vergeten, dart dit duo niet op de planken verschijnt. Doch iaat Gradus niet op de din gen vooruit lopen; uw stuk jesschrijver heeft alle hoop op een goed resultaat. Lezenswaardige artikelen in „De Sirene" waren onder nftdere: „Kerstboomversier- selen"en „Melodie en rhyth- me", De heer S. S. zag terug op „Welkom, vreemdeling", het toneelstuk dat onlangs door de WSOV werd opge voerd. Het deed Gradus ge noegen, dat S. S. zijn critiek oprecht betuigde. Zoiets ge beurt niet alijd „onder ver enigingsmensen". BLO IN de BLO-school wordt momenteel de tentoonstel ling van de kleindiersport- vereniging „H. en O." gehou den. Dat kunt u elders in uw krant lezen. Misschien bent u er trouwens zelf, even ris Gradus, heen geweest om ai die prachtige dieren te be kijken, en hebt u ook geno ten van Theodoor, die op deze expositie een voorname Plaats inneemt. Aansluitend aan het verslag van de ope ning kan uw stukjesschrijver berichten, voor wie in de konijnenafdeling de collec tie-prijzen waren. Welnu, zij vielen ten deel aan de heren J. Hreder uit Breezrmd (gro te rassen), L. J. Hoep uit Wieringen (middenrassen), g. d. j de Barberson uit Hoorn (kleine rassen), J W Hendriks (dwergrassen) en' J. van Gulik uit Broek op sen)S (kortharige ras- leer lijk zeggen wil. De kinderen hebben daarvan ook gezamenlijk gezongen, in aloude en bekende kerstliederen, waar bij mej. Veth op de piano speelde. Het ernstige gedeelte van de Kerst viering viel voor de pauze, waarin de jeugd werd getracteerd. Een heel andere toon werd aangeslagen door Carla met haar drie sprekende poppen, een „groepje" dat de kinderen bijzonder prettig bezig hield. Het optreden van de mondorgelclub betekende voor twee peuters uit de zaal een debuut, want zij mochten voor de microfoon komen om samen een .bekend kinderliedje voor de vuist weg te zingen. We zullen geen na men noemen, maar het ging alleraar digst. Alvdrens de middag werd besloten mochten alle kinderen een pakket in ontvangst nemen. ANDERE KERSTVIERINGEN WAN enkele andere Kerstbijeenkom sten, Woensdagavond of op één der beide Kerstdagen gehouden, ontvingen wij verslagjes van de organisatoren. Woensdagavond was het feest in de café „Postbrug" (waar een Kerstbijeen komst van het Iv.A.O. werd gehouden) en in het rusthuis van de Gereformeer de kerk aan de Gravenstraat. Hierover schreef men ons o.m.: „In de keurig versierde eetzaal kwamen de bejaarde bewoners samen en daar werd door de huisvader de heer Van Roon eerst het Kerstevan gelie gelezen. Na het zingen van Kerst liederen zette de heer Van Roon de grote betekenis van dit feest in het mensen leven uitéén. In de pauze werd genoten van chocolademelk met gebak en (voor de heren) een sigaar. Daarna werd door mej. L. van Roon een Kerst verhaal voorgelezen. Aan het slot van de middag sprak de heer Thieman na mens de ouden van dagen een dank woord, de heer J. Kruijff ging voor in gebed en toen werd nog gemeenschap pelijk het ..Ere zij God" gezongen. Op de morgen van Eerste Kerstdag werden de bewoners van de rusthuizen en de verpleegden in het gemeente-zie kenhuis en de ziekenboeg verrast on Kerstmelodieën, uitgevoerd door de Oranje-Harmoniekapel. De zieke mili tairen, in Den Helder en Overveen. wer den ook nu weer verblijd met een fruitbakje. dat hun werd aangeboden door de stichting Comité „O en O". ZONDAGSSCHOOLFEESTEN £)E plaatselijke Zondagsscholen hebben zich evenmin onbetuigd gelaten. De vader van één der kinderen, die gis termiddag aanwezig was bij het Kerst feest van de Lutherse Zondagsschool, zond ons een uitvoerig en enthousiast verslag, dat wij niet in extenso kunnen opnemen. Wel enkele typerende zinnen, ten bewijze dat de inzender uit de vol heid van zijn hart heeft geschreven. „De aloude Kerstgeschiedenis werd verteld, zo aanschouwelijk, dat zelfs de kleinsten het als het ware zagen gebeu ren en wel door gebruik van een zoge naamd flanelbord. De zang was niet zo mooi, maar dat was wel te begrijpen als men bedenkt dat de grootste afde ling uit kleuters bestond. Toch mag ik wel vermelden een kleine soliste, die „Ik kwam in miln leven op een kruis weg" zong met daarbij de gebaren die een kind zo enig kan maken. Bii de aanvang van de vrije Kerstvertelling was nog veel geroezemoes te horen, doch het pleit voor de vertelster, dat het spoedig heel stil was en elke klei ne heeft dunkt mij, de strekking van het verhaal wel begrepen. Toen echter éénmaal met de uitdeling van een trac- tatie werd begonnen, was het met de stilte gedaan. En dan die gezichtjes, vol van verwachting De volle kerk was gelijk een bijeenkorf! De dames en he ren, die voor dit werk zoveel liefde heb ben, zijn voor hun ingespannen werk dan ook wel gelukkig te noemen, als zij op zo'n feestviering met de kinde ren mogen terugzien" Wij geloven, dat dit citaat aan dnm*- I|jkheid niets te wensen overlaat. Deze vader heeft onrecht met alle kfndeien meegenoten. Een gelukkig man, die Kerstfeest 1952 niet spoedig zal verge ten. Misschien heeft ook hij een week loon en een vriie dag extra ontvangen, maar dat zal hij vergeten ziin als hi.1 éénmaal grootvader is geworden. Niet echter deze middag in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat, en is dat niet heel veel waard? In onze stad gaat momenteel het fT'jUcht, dat ene Selderboek uit Den Helder te Kaapstad in Zuid-Afrika is vermoord. De autoriteiten aldaar zijn evenwel na een grondig onderzoek tot de conclusie gekomen, dat S., die deel u™ van bemanning van ce „Willem Barendsz", is bverleden, ten gevolge van een val, waarbH zijn hoofd v.1 rant* van een tiottoir is te am, &eknmen. Van een misdrijf was althans geen sprake'.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2