De oorlogsmisdadiger Duitsland gearresteerd Bikker in D r West-Berlijn eert door Russen vermoorde politieman Skitochten van de koningin en de prinsessen Ook Bidault staakt zijn pogingen Hij klopte bij Sociale Zaken aan om ondersteuning VAN GESLACHT TOT GESLACHT Tussen voor- en tegenspoed Het nest is goed Woens'dag 31 Dec. 1952 VERENIGDE NOORDHÖLLANUSEDAGBLADEN 77e Jaargang No. 11606 De ontsnapping van de zeven gevangenen Interpellatie in de Eerste Kamer Reacties Put dempen Prof. Reuter doet een beroep op Grote Drie Uitstel van executie voor de Rosenbergs? Weerbericht Leidende communist in W.-Duitsland aangehouden „Fairsea" in Fremantle MSA-hulp aan Frankrijk, Italië en Engeland Onvoldoende steun der partijen Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 <nm TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord tneei 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand t 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 F™ IiERlr ZEVEN oorlogsmisdadigers, die of r Tweede Kerstdag de vrijheid verkozen boven F het kerstdiner in de gevangenis van Breda waai 1 ze hun levenslange gevangenisstraf aan het uit zitten waren, is gisteren in de Duitse stad Hagen gearresteerd. Het Is Herbertus Bikker. Zijn aan- houding geschiedde op grond van een bevel tol inhechtenisneming, dat was uitgegeven door de iVestduitse federale opsporingsdienst. Bikker voelde de handboeien om zijn polsen klikken toen hij zich doodkalm bij een sociale dienst kwam aanmelden, voor ondersteuning. Hij ver telde de dienstdoende ambtenaar, dat hij „Biccer" heette en dat hij in Nederland uitsluitend wegens politieke misdaden gevangen zat. De waarheid is, dat Bikker, evenals de zes andere ontsnapten, een criminele misdadiger is. Bikker zou in Hagen bij familie verblijf hebben gehouden. Inmiddels heeft de politie in het district Dussel- dorp een verzoek tot opsporing van de voort- vluchtigen aan alle politiebureaux in het Bonds- gebied gericht. Gisteren reeds is Bikker voor een gerechtelijke instantie geleid. Het is nog niet zeker of hy en eventueel de anderen aan Nederland zullen worden uitgeleverd, daar er geen uitleveringsverdrag tussen beide landen bestaat. Te Bonn verluidt, dat de uitbreker(s) waarschijnlijk als ongewenste vreemdelingen, die zonder geldige papieren de Bondsrepubliek zyn binnenge komen, zullen worden uitgewezen. HERBERTUS BIKKER LIET JAAR is ten einde! Morgen zul- len wij een nieuw jaartal boven onze brieven schrijven. Misschien ver gissen wij ons daarbij nog een enkele keer in die eerste dagen van dat nieu we jaar; maar al heel spoedig zullen wij ons niet meer vergissen. Dan zal dit jaar voorgoed hebben afgedaan. Op de 31e December maken wij ons dat bewust, want wij hebben afgesproken wij mensen van de Westeuropese beschaving, waaronder ook Ijet wereld deel Amerika valt dat wij 31 De cember de laatste dag van het jaar zouden noemen. Het had ook anders kunnen zijn: het is immers anders bij het Joodse volk, of in China, of voor Boeddhisten, ja zelfs in Oost-Europa; maar voor ons is het nu eenmaal zó! En nu kan niemand zich geheel ont trekken aan de invloed, die deze be trekkelijk willekeurig gekozen datum heeft, niet alleen crp de boekhouding van de handel, maar ook op ons ge moedsleven. Wat elke dag zo is en waar wij dan aileen maar aan denken als een gebeurtenis, die in ons Per soonlijk leven belangrijk is, ons tot na denken stemt, omdat het verborgen leven onzer ziel er door is omgewoeld, dat geschiedt vandaag, vanavond aan ons allen tegelijkertijd. Oudejaarsavond een merkwaardi ge avond! Een avond, willekeurig ge kozen, die toch vermag te doen gevoe len, dat zoals de éne dag in de andere overgaat,- en zoals het éne jaar in het andere overgaat, ook het éne geslacht in net andere overgaat, de ene eeuw in de volgende. Een avond, die niet zo belangrijk is, omdat wij dan de re kening opmaken van al wat er is ge schied in de voorbijgegane 365 dagen, want daarbij vergeten wij heel wat, daarbij laten wij heel wat ,.t.erzJ misschien niet eens opzettelijk, wat ons niet helpt ons eigen ik te bevest - gen en te versterken. Zijn wy zelfs wel in staat het waarlijk belangrijke en onbelangrijke te scheiden? LoPe" in het levensboek van ieder onzer het credit en het debet niet op onontwar bare manier door elkaar heen. Neen, als deze avond belangrijk is, dan toch meer omdat iedere mens zich nu bewust zal maken, dat hijzelf mets is in de eindeloze stroom der geslacht ten. Niets zelfs niet al neemt hij Ui deze wereld een eervolle plaatsin, a1 is zijn naam bekend tot ver buiten grenzen van het eigen land. Kort het mensenleven! De psalmist z®g zeventig of tachtig jaar. En zijn naam, zijn gedachtenis duurt niet veel Iia ger al worden ook nog zo schone woorden aan zijn graf gesPr°kefnL sterveling keert weder tot het sioi wij vliegen daarheen! r.j, Het gebed van Mozes, de man Gods, weet echter behalve van deze verga kelijkheid van de mens, van de eeu wigheid van God. „Eer de bergen g boren waren en Gij aarde en wer hadt voortgebracht, ja van eeuwigheid tot eeuwigheid zyt Gij God- En tot die God der eeuwigheid durft de man Gods spreken: „Heer, Gij zyt ons toevlucht geweest van geslacht tot ge ^Zo'mag en durft het geloof de band zien tussen de vergankelijke mens de eeuwige God, tussen de elkaar op volgende dagen, jaren, geslachten d' HyTefn' toevlucht Bit Hem Red ding van vergankelijkheid. Bij He 8 DermënseiCdie in zichzelf niets is, de geslachten die elkander °PV0 or), ondanks allerlei verschilen aan de op pervlakte toch in wezen zo op eiKan der gelijken ze worstelen met dezeu de problemen, en zullen ten slotte - pulverd worden in de dood. zij mogtn hun toevlucht zoeken bij Goa. Als de Oudejaarsavond ons men sen, die weggespoeld worden door tijd. zó bij God brengt zó vlucht doet nemen tot de te God, dan is deze willekeurige insnij ding in de tijd toch niet een geheel waardeloos gebruik. Dan zegg®P, hnI. geen kwaad woord meer van o len, traditionele kerkgang en Jllerle andere OudMaars-vmideehniiKen Want dit is de wijsheid des parten dat de mens zich verootmoecjii fcijn Schepper en bij Hem zoekt., van geslacht tot geslacht LIET Westduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft gisteravond een verklaring uitgegeven, die bedoeld is om de wrevel welke door de vrijla ting van het zevental was gewekt, weg te nemen. In deze vericlaring wordt gezegd, dat de gevluchten ciiminele misdadigers zijn, die wegens moord of doodslag tot gevangenisstraffen wa ren veroordeeld. Uit de Nederlandse strafkampen en tuchthuizen zijn, al dus de Dusseldorpse politie, reeds tal rijke gevangenen naar de Bondsrepu bliek gevlucht, waar hun asylrecht is verleend. Ongeveer dertig van deze mensen, die allen wegens dienstne ming in de Waffen SS of wegens col laboratie met de vijand tot gevangenis straffen van tien tot dertig jaar waren veroordeeld, bevinden zich in het „Regierungsbezirk" Dusseldorp. Volgens de Duitse „Bundeskriminal- polizei", is het vrijlaten van de ont- snapten in Kleef een gevolg gewéést van het feit, dat het bevel tot inhech tenisneming op dat ogenblik de plaat selijke autoriteiten nog niet had be- ïeikt De reacties op de vrylating in Ne derland, waren zeer hevig. De Eerste Kamer besloot gistermiddag de heer In 't Veld (Arb.) verlof te geven tot het stellen van vragen in verband met de ontvluchting en de ontvangst van de gevangenen in Duitsland. De inte pellatie zal Dinsdag 6 Januari worden gehouden. De Nederlandse zaakgelas tigde in Bonn, dr H. A. Helb, voerde reeds enkele dagen besprekingen met de Duitse autoriteiten. Hü tracht de uitwy'zing der zeven gevangenen te bewerkstelligen. In Kleef wordt inmiddels vernomen, dat de zes overgebleven misdadigers het gebied van Kleef hebben verlaten. Waar zij thans verblijven is niet be kend. HE Nederlandse politie heeft nou geen draad kunnen vinden, die lékU naar de opsporing van de auto's, die de misdadigers bij hun ontvluchting hebben gebruikt. Mogelijke helpers heeft men evenmin kunnen vinden. In Nederlandse officiële kringen wordt het vermoeden uitgesproken, dat de rechterlijke instantie ve Kleef, die de zeven gearresteerden vrij liet, niet de goede juridische weg heeft bewandeld. Wanneer een vluchteling in Nederland een beroep doet op het asylrecht, wordt hem gevraagd naar zijn ante cedenten en naar het doel van zijn reis. De gegevens worden dan doorge geven aan de officier van justitie, ri'4 alles onderzoekt. Vervolgens wordt de regering erbij betrokken, met ae vra.ig of asylrecht kan worden verleend. Do- ze procedure is in Kleef kennelijk niet gevolgd. De mannen zijn slechts één j dag in handen van de douane- en }U2- titie-autoriteiten geweest. i Inmiddels, afgezien van het al dan i niet aanwezig zijn van een uitleve ringsverdrag, een feit biijft, dat d-» zeven ontsnapten nog altijd onder N derlandse jurisdictie staan, zelfs V. •der Neut de beul van Amersfo die het Nederlanderschap bc_ verloren. Te Breda is men, nu dit kalf ver dronken is, druk bezig met het dem pen van de put. Ter versterking van de beveiliging, is een detachement RÜkspolitie ingeschakeld, dat een ge sloten cordon vormt rond het gevan genisgebouw De bedrijvigheid in de Zaanstreek hield gelijke tred met dje van het vorig jaar. Toen in de loop van dit jrar echter een sterke daling van de houtprijzen intrad, kreeg na tuurlijk de haven van Zaandam daarvan de terugslag te ondervin den. De veemarkt te Purmerend on derging in het begin van dit jaar nog de nawerking van de mond- en klauwzeer epidemie. Een grote te- rugsleg in de aanvoer trad helaas op toen in September j.1. alle var- kensmarkten, behalve die in Gro ningen, Friesland en Drente, in verband met de varkenspest geslo ten Werden. In vergelijking met de andere grote veemarkten in den lande steekt echter Purmerend niet ongunstig af, ook wat betreft de pluimveemarkt. Ook de akkerbouw in de provin cie kan op een goed jaar terug zien. Helaas moet ik hierbij als uit zondering het eiland Texel noemen. Dit eiland werd deze zomer door een langdurige droogteperiode ge troffen. De oogst bleef hier dan ook ver beneden die in normale jaren. Dat et" eindelijk uitzicht bestaat een goede waterleiding voor Texel te verkrijgen is wel een gelukwens aan dit eiland waard. De omzetcijfers van de tuinbouw- wege om Noord-Holland bo- veilingen wijzen uit, dat het deze ven het Noordzeekanaal int bedrijfstak in het algemeen niet haar isolement te verlossen maakt, ongunstig is vergaan. De export dat er voor mij dit jaar aanleiding beeft zich aanzienlijk gunstiger ont- bestaat tot de lezers van deze bij wjklceld dan in de zomer van 1951 de Verenigde Noordhollaindse Dag- wer(j verwacht, al begrijp ik, dat bladey aangesloten couranten mijn de vroeg invallende winter voor bijzondere wensen voor het jaar een aantal telers in de streken een E GELUKKIG toenemende be langstelling van regerings- 1953 te richten. Het lijkt mij niet zeer bij de al- grote tegenslag moet zün geweest, ik denk hier bijvoorbeeld aan de om in deze provincie heersende bloemkooltelers. werkelijkheidszin te passen, indien Zeer verblijdend lijkt my het be- mijn wensen zich tot het uiten van richt, dat ik dezer dagen m de pers algemeenheden zouden bepalen, zo- las over de bereidwilligheid, welke dat ik mij niet wil spiegelen aan by een onlangs gehouden vergade- de' porders uit vervlogen tijden, zéér voortreffelijke lieden overi gens, wier nut in de dagen, dat zij in letterlijke zin aan de weg tim merden nimmer betwijfeld werd, doch die met Nieuwjaar stééds we ring van de Provinciale Veiling- bond onder de aanwezigen bleek te bestaan tot het weren van slechte producten uit de markt. Steeds laat ik mij door de plaat selijke overheid zeer nauwkeurig d rom te pas en te onpas een lied voorlichten over het verloop der emigratie. Hieruit blijkt mij, dat van een koortsachtige lust om in verband met de bestaansmogelijk- a nhieven, beginnend met: -Veer hoorden wij van krijgs gevaren heden hiervandaan naar elders te Waarvan ok wij helaas bezwaren vertrekken geen sprake is. ,.Én gadeel moesten ondergaan." Ook in cultureel opzicht bleek het afgelopen jaar niet ongunstig West-Beriyn heeft gisteren de laat ste eer bewezen aan een onderofficier van politie, Herbert Bauer, die eind vorige week werd doodgeschoten, toen hy de ontvoering van drie burgers door Russische militairen op Westber- lijns gebied probeerde te verhinderen. Honderdvüftigduizend mensen woon den de herdenkingsdienst voor het stadhuis by. De burgemeester van West-Berlijn, prof. Ernst Reuter, hield de herdenkingsrede. De massale deelname aan de tot een demonstratie uitgegroeide plechtigheid was mogelijk, doordat talvan ven vroeger dan gewoonlijk hadden gesloten. Van alle openbare gebouwen en van vele bedrijfspanden en Particu liere woningen woei de vlag halfstok. Prof. Reuter deed in zijn rede onder Do federale rechter Kaufman heeft ?°Sehtveffe?d zou worden, medege deeld dat hij voldoende tijd zal geven voor het indienen van een grafie- verzoek bij de president. Verwachting tot hedenavond. GELEIDELIJK ZACHTER Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige dTwad sneeuw. Matige en langs de waa denkust vrij krachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Aanvan kelük in het binnenland tempe raturen om het vriespunt, maar in de loop van de dag binnen dringen van zachtere lucht. noNDERDAG: Zon op 8.48, on der 16.39- Maan op 17.54, onder vnUDAG' Zon op 8.48, onder Fe 4P. Maan op 19.08, onder 10-46. Fritz Thrun, leider van het commu- Fritz i'" Duitse arbeiders uistische „Corn.tévar^uu^itse Consti. is, op last dQor de p0ljtie Van Ha- breken. meer een beroep op de „mogendheden die ons beschermen", om maatregelen te nemen, opdat het niet langer moge lijk zal zijn dat Westberlijners worden ontvoerd of doodgeschoten. „Wij zullen niet ophouden onze stem te verheffen en de wereld om hulp te vragen, tot dat wij de vrede verwezenlijkt zien die wij wensen", aldus prof. Reuter. Het emigrantenschip Fairsea, met ruim 1800 emigranten aan boord, is Dinsdag uit Rotterdam in de Austra lische haven Fremantle aangekomen. Onder de emigranten bevinden zich 450 Duitsers; de anderen zyn Nederlanders. 220 Nederlandse emigranten zijn, met hun gezinnen, in Fremantle van boord gegaan. De andere Nederlandse emi granten zullen de Fairsea in havens van de staat Victoria verlaten. Ondanks expori naar Rusland President Truman heeft bepaald, dat de militaire en economische hulpver lening aan Frankrük, Italië en Enge land moet worden voortgezet, ondanks het feit, dat deze landen tezamen voor een bedrag van 2,5 millioen dollars aan strategische producten naar com munistische landen hebben uitgevoerd. Dit besluit van de president houdt verband met een wettelijke bepaling, volgens welke Amerikaanse hulp aan een land, dat strategische producten naar communistische landen uitvoert, moet worden gestaakt, tenij de presi dent der Verenigde Staten van mening is, dat voortzetting van de hulp in het belang van de Amerikaanse veiligheid zou zijn. Noord-Holland boven het Noord- kest te maken, vond overal instem- zeekanaal tot tevredenheid aanlei- ding geeft, zoals bijvoorbeeld blijkt Mede dank zij de uit collectegel- uit de toenemende belangstelling °en verkregen middelen van het voor de zo belangrijke dienst van Anjerfonds Noord-Holland konden de Bescherming Bevolking, en voor °P vele plaatsen culturele instelhn- het Instituut Steun Wettig Gezsig. Wat nu het economisch leven be- gen worden gesteund. Maar ook zonder deze steun ble treft valt wel zeer te betreuren, dat ken. he inwoners van fRwrd-Hol- de werkloosheid in 1952 groter Was l®®?1* gelukkig zeer vaak in staat geheel uit eigen middelen, hetgeen altijd nog lofwaardiger is, het plaat selijk culturele leven te bevorderen. Zéér bijzonder wil ik u hulde brengen voor de grote offervaar digheid, waaraan is blijk gegeven dari in het daaraan voorafgaande jaar. In West-Friesland heeft de struc turele werkloosheid thans aanlei ding gegeven tot gecoördineerde overheidsmaatregelen. Van provinciale zyde is sterk bij de collecte voor de vluchtelin- aangedror.gen op soortgelijke maat- gen, welke in de gemeenten boven regelen ook voor een aantal ge- het Noordzeekanaal pl.m. f 30.000.- meenten, welke door de toekomsti- opbracht. Ik vat deze offervaardig- ge inpoldering aan deze zijde van heid op als een symbool van de het IJselmeer getroffen zullen wor- Noordhollandse humanitaire, chari- den. Het zou echter onjuist zijn uit het tatieve en vrijheid minnende geest. Waf de toekomst zal brengen is voorgaande de algemene conclusie voor de mensen verborgen. Maar te trekken, dat de bedrijven in het is ons niet ontzegd te hopen op Noord-Holland een slecht jaar ach ter de rug hadden. voorspoed en deze onze medemen- sen van harte toe te wensen Daar- Ik moge slechts de aandacht ves- naast moeten wij ons echter ook tigen op het volgende. De IJselmeervlsserij leverde dit sterken om tegenspoed te kunnen dragen, waarvan wij voelen dat jaar goede besommingen op. De deze geen mens bespaard blijft, voor Noord-Hollaind zo belangrijke Beide, voorspoed en tegenspoed, veehouderij had een goed jaar en hebben hun gevaren, de eerste kan de afzetmogelijkheden van de zui- leiden tot overmoed, de laatste tot velproducten waren vooral in het moedeloosheid. hv'cTheSgend'is gtodit verband, dat d "lom ^stohen met'dtoWTeen et het t.b.c-vrij maken van de oude dichter „hoopvol in tegenspoed" met het t.b.c-vrijmaken Noordhollandse veestapel goede voortgang wordt gemaakt; mis schien kan het volgend jaar ge zegd worden, daf dit doel bereikt is. De kaasmarkt te Alkmaar mocht zich weer in een druk bezoek van vreemdelingen verheugen. „bedachtzaam in voorspoed De commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland Dr J. E. BARON DE VOS VAN STEENWIJK De vacantie van H.M. de Koningin in Sankt Anton voltrekt zich onder gun stige weersomstandigheden. Hoewel de zon niet voortdurend schynt, heeft het sinds de aankomst van de vorstin niet Georges Bidault, de leider van de katholieke MRP, die belast was met de vorming van een nieuwe Franse re gering, heeft gisteravond zün pogingen moeten opgeven. Hy kreeg van de par tyen, waarop hy zün kabinet wenste te doen steunen, onvoldoende mede werking by zün pogingen. Weliswaar zeiden de Gaullisten en met een meerderheid van slechts één stem ook de radicalen hem hun steun toe, maar andere partyen hebben zün pro gram niet kunnen aanvaarden. Bidault had in zijn program onder meer opgenomen, dat de regering gro tere volmachten moest hebben en dat bezuinigingen, en uitbreiding der in dustrie voor de financiële stabiliteit van het land nodig waren. De partijen konden dit slechts aanvaarden of ver werpen. Pinay's begrotingsplannen zijn door zyn aftreden in het ongerede geraakt. De Nationale Vergadering heeft thans voor Januari een voorlopige begroting tot een bedrag van ruim 288 milliard francs goedgekeurd. Tegelijkertijd zijn nieuwe valutabeperkingen afgekondigd, waardoor het komend jaar het Franse toeristenbezoek aan het buitenland waarschijnlijk zal verminderen. gesneeuwd en regelmatig maakten de koningin, de prinsessen en haar ge zelschap skitochten in de omgeving. Vooral de drie prinsessen ondernemer, grote tochten. De koningin werkt 's morgens in haar kamer van het ho tel en wanneer haar dagelijkse plich ten volbracht zijn, bindt ook zij de ski's onder. H.M. is gisteren met een deel van het gezelschap de bergen in getrokken en hoog boven in de sneeuw werden de lunchpakketten aangespro ken. Later op de middag heeft de ko ningin een bezoek afgelegd by oude vrienden die een deel van het jaar in een villa in Sankt Anton doorbrengen. RADIONIEUWS OP NIEUWJAARS DAG Voor de uitzendingen van de radio nieuwsdienst op Nieuwjaarsdag zyn de volgende tijden vastgesteld: 8.8.15 beide zenders, 9.309.40 Hil versum 2. 13.—13.05 beide zenders, 18.—18.15 Hilversum 1, 19.—19.10 Hil- vprsum 2, 20—20.05 Hilversum 1, 23.— 23.15 beide zenders. Op Nieuwjaarsdag dus geen mede delingen voor land- en tuinbouw. LIET is, geloof ik, Georges Duhamel geweest, die gezegd heeft, dat ieder tüdperk voor degenen, die erin leven, de wreedste periode van de geschiede nis is. Zodra we tegen het einde van het jaar de krantenleggers doorblade ren om ons geheugen op te frissen, dan stellen wy, indien wij tenminste over voldoende zelfcritiek beschikken, vast, dat wy inderdaad geneigd zyn op de ontmoedigende gebeurtenissen geduren de twaalf achter ons liggende maanden de nadruk te leggen. Ge moet eens goed opletten: vrijwel ieder kerstver haal heeft een dominant van melancho lie en de oudej aarsvertelling is bijna nooit een ode aan de blijmoedigheid. Tóch leven we nog (en is dat ieven niet een wonderschone gunst?); tóch is er nog geen oorlog (en strekt dit nega tivisme niet tot verheugenis?): tóch scheen ook dit Jaar de zon en zongen de vogels, penseelde de herfst de bla deren ryk van goud, was de sneeuw zo wit als sneeuw maar kan zijn en niettemin beleefden wij allen persoon- iyk iedere dag iets al was het soms nog zo klein om blij over te zijn. Ja maar, zult Gé wellicht zeggen, de wereld is toch werkelijk een dal van tranen en het is voor ons, Nederlanders, nog altyd een verwarrende omstandig heid te ervaren, dat wy niet meer in staat zijn te leven in de veilige beslo tenheid van eigen huis. Het gelaat van ons land is zó gekeerd, dat niets meer buiten onze gezichtskring valt. De grens staat open en die wijde wereld daarachter is eigenlyk onnoemelijk klein geworden. Zó klein, dat een paar atoombommen in staat zijn de aarde voortaan als een stuk of wat ruwe meteoren door het heelal te laten sui zen. Het is maar de vraag op welke p,aats Gij Uzelf wilt stellen. Want een droef verlies blijft meestentijds een parel in de herinnering. En smart en vreugde liggen op hetzelfde vlak der menselijke ervaringen. QNZE redacteuren hebben feiten en gebeurtenissen de revue laten pas seren, teneinde 1952 nog eens in het kort voor u uit te stallen en zo mogelijk enige concliisies te trekken. Zij deden dit op eigen wys, naar eigen inzicht en op eigen toon. Journalisten behoren realisten te zijn, behept met een vleug filosofie. Laten wij vooral goed begrij pen, dat „ja zeggen" tegen dat soms zo vreemde, soms zo onbegrijpelijke, maar altijd interessante leven niet een gevolg is van een oppervlakkig optimisme, dat alleen maar wil streven naar (persoon- lyke) welstand en geluk. Dat bovendien onze twijfel aan de goede bedoelingen van de mensen een bijzonder gemakke lijk pessimisme is. Zouden wij bij het be studeren van de problemen en het zoe ken naar de noodzaktlyke opladingen onze blijmoedigheid en onze moed ver liezen, dan zouden wy zelfs in onze beste uren blijven rondkruipen al3 wormen met geen andere horizon dan de zwarte aarde. De Nederlander heeft tal van voortreffelijke eigenschappen, maar hy is vaak kleingeestig, bekrom pen, burgerlyk in de slechte betekenis van het woord en eigenwijs. Hij schrikt van de ruimte om zich heen en kijkt het liefst door de gordijnen van zijn buurman. Alleen de besten zochten de verten en vestigden onze naam in den vreemde. Indien Ge dan bij Uw buurman naar binnen kijkt, dan zult Ge bemerken, dat hij tenminste evenveel zorgen heeft ge kend als U, dat Uw buurvrouw ook de grootste moeite heeft gehad om de touwtjes bijeen te houden. Neemt U dat van mij aan. Niemand is er evenwel armer van geworden. Als Ge dan in Uw denken op deze oudejaarsavond zover zijt gevorderd, dan is er een kans, dat de traditionele rimpel in Uw voorhoofd verdwijnt en dat Ge blymoedig de hemel dankt, dat een hogere bestiering ons ook in 1952 weer langs heel wat klippen heeft ge leid zonder dat wy erop te pletter lie pen. Is dat soms geen reden om ver heugd te zijn? TOEN ik een paar weken geleden met de Schoorlse kunstenaar Thijs Sterk sprak over een voorpagina voor ons Oudejaarsnummer. had ik er geen ver moeden van, dat zijn en mijn gedachten over die tekening evenwijdig zouden lo pen. Zijn „Phoenix" is, geloof ik, het enig mogelijke symbool voor dit jaar einde; Marsman's gedicht het enig lees bare in dit uur. Want, weet Ge, volgens de sage verbrandde deze fabelachtige vogel met purperen en gouden veren zich telkens na 500 jaar in zijn eigen, nest, om daarna schoner te herrijzen: de eeuwige verjonging. Thijs Sterk mag aan de linkerzyde bovenaan deze vogel gedekt hebben met de apocalyptische ruiter, de Dood, op zijn „vale paard", aan de rechterkant zette hij het witte paard, „en die daarop zat, had eenen boog, en hem is eene kroon gegeven, en hij ging uit overwinnende, en ODdat hy overwinne". (Openbaringen VI). Marsman, die nooit een optimist is geweest, brengt het onder woorden: „vlam in mij, laai weer op; hart in mij, heb geduld; verdubbel het vertrouwen en laat den moed en uwe vaart niet zakken; het nest is goed, maar het heelal is ruimer". Is dat niet precies wat wij op deze oudejaarsavond, nog midden in de er varingen van het afgelopen jaar en nog onbekend met wat 1953 zal brengen, nodig hebben? Een laaiend hart, geduld, vertrouwen en vaart. Het Nederlandse nest is altijd goed geweest en het is nog zo, maar het heelal is ruimer. Dit wil niet zeggen, dat wij staan voor een opvlucht, die geen weerga heeft. Dit betekent wel, dat er geen reden is om ons aan be krompen pessimisme over te geven. De wereld staat midden in de worsteling om de conceptie van een samenleving waarin ieder ruim kan ademhalen. In deze worsteling is geen plaats voor wanhoop en neerslachtigheid, maar voor blijdschap, dat wy daaraan deel mogen hebben. INDIEN ik U allen dan ook iets wens bij dit jaareinde dan is het dit, dat U erin moogt slagen voor Uw naaste omgeving en in ruimer betekenis voor alle burgers van deze aarde een voor beeld van geduld, vertrouwen blijmoe digheid en moed te zijn. Opdat allen zich wél zullen voelen in een lieve wereld. Wat er ook gebeuren moge. H. M. K,

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1