Schaaktornooi zeer internationaal 365 dagen Schaakmeesiers uit alle delen van Europa Muntentelraam biedt de jeugd aanschouwelijk onderwijs IUTTERTIES F. de Sinclair f Eenheid in VVV te Bergen hersteld VANDAAG GAAT 7 BEGINNEN Zal Kottnauer komen? MARKTBERICHTEN Wieringerwaard Honderd jaar H.M.v.L. Boze buurvrouw hield huiszoeking Eerst tellen, dan rekenen Een aanwinst voor trage leerlingen Te koop aangeb.: Te koop gevraagd: Te huur aangeboden: Personeel: Diversen: ABONNEERT U OP DIT BLAD DINSDAG B JANUARI 1953 Het Hoogoven-Schaaktornooi, dat hedenavond om zes uur begint, is zeer internationaal getint, niet alleen door het deelnemen van zes buitenlanders in de twaalfkamp, want ook in de andere groepen is het buitenland sterk ver tegenwoordigd. Wie de plaats van de Canadees Yanowski zal innemen, is nog niet bekend. De Tsjech Kottnauer is nog niet gearriveerd, zodat het bezetten van deze plaats nog een open vraag is. Gisteren arriveerden reeds in Bever wijk de Engelsman Prott en de Span jaard Toran. Een verheugend verschijn sel is dat ook grootmeester Samisch zijn bivak reeds heeft opgeslagen en in de tienkamp zal meespelen. Hij is 57 jaar en heeft een prachtige staat van dienst. Reeds in 1919 speelde hij tegen dr Max Euwe. Füster, die momenteel in Nederland vertoeft, heeft ook ree|'s de Breestraat aanschouwd en zal vandaag van de partij zijn. Verder troffen wij aan A. Dien er, een bekend schaakjournalist uit West-Duitsland. vergezeld van zijn landgenoot L. Kleger. Uit Denemarken neemt Rasmusse deel. een zeer sterk speler, terwijl A. Lerts uit Letland voor het eerst met de aardbeienstad kennis maakt. Babylonische spraak verwarring In de jeugdgroep wordt het even eens een Babylonische spraakverwar ring. Voor de Italiaan Scavarelli, die (Van een onzer redacteuren) VRIJDAG overleed in Amstelveen op negen en zeventig jarige leeftijd de heer A. H. van der Feen, die onder de schuilnaam F. de Sinclair bekendheid verwierf met het schrijven van tiental, len romans en schetsen in het humoris tische genre. Wij denken daarbij b.v. vooral aan Baron Selderie", „De rid der Knol", „De bridgeclub van oom Sorry" en „Om Papa's principe". Zijn eerste boek „De krach van Renswoud" verscheen in 1907. Onder eigen naam publiceerde Van der Feen meer literair werk o.a. de remans „De Idealist", „Herfstleugen' en de novellenbundels „Kassian" en „hen gunst". Zijn drama „Haar grote aag" werd opgevoerd door de Kon. Ver. .Het Nederlands Toneel en later door het Schouwtoneel, terwijl andere to neelstukken van zijn hand door dilet- teutengezelschappen werden gebracht. Omstreeks 1932 werd Vander Feen eens gevraagd naar zijn mening over de kunst „onzer moderne tijd". Hij zei toen o.a.: Mijn indruk is, dat moderne kunstuitingen op elk gebied een gebrek aan technische bekwaamheid vertonen eit dat ze arm zijn aan geestelijke in houd, zowel bij moderne schilderijen als bij moderne muziek zijn altijd „toe lichtingen" nodig, hetgeen bewijst, dat die schilderijen en die muziek slechts onvolkomen uitdrukken, toat de kun stenaar wilde geven. Gebrek aan tech nische bekwaamheid is ook een ken merk van onze moderne dichters. De moderne kunst is óf te simplistisch óf te chaotisch. Momenteel leven we in ren grof materialistische tyd (let wet 1932) als gevolg van de materiële no den, welke de wereldoorlog deed ont staan. Maar zodra die noden gelenigd zijn, zal het idealisme terugkeren en zowel het individu als zijn leuensuitin- pen weer tijdelijk op een hoger plan brengen. Tot de volgende oorlog" Het stoffelijk overschot van de heer Van der Feen, die tot 1938 ontvanger der belastingen te Amsterdam was, zat vandaag op Westerveld ter aarde wor den besteld. ivy ontvingen gistermorgen de na volgende mededeling van het Gemeen tebestuur van Bergen: „Het bestuur van de V.V.V. en de vertegenwoordigers van de uil de V.V.V. getreden HORECA-bedrijven hebben aan Burgemeester en Wethou ders verzocht bekend te maken, dat zij, op grond van een door genoemd Col lege aan hen aangeboden ontwerp tot reorganisatie van de V.V.V., in een door dat College belegde vergadering tot overeenstemming zijn gekomen over de voorwaarden, waarop de uit getreden bedrijven wederom in de V.V.V. zullen terugkeren. Op een spoedig bijeen te roepen ledenvergade ring van de V.V.V. zal het reorganisa tieplan ter bekrachtiging aan de leden Worden voorgelegd. Indien deze voor stellen worden goedgekeurd, zal de zo gewenste eenheid worden hersteld en zal tot heil van Bergen een vernieuwde en krachtiger V.V.V. de belangen van gasten en ingezetenen behartigen. De beide tot elkaar gekomen partijen hebben uiting gegeven aan hun waar- verhinderd is, speelt de Zwitser Otto Marthaler. De jeugdige Mej. Baeic rfit Joegoe-Slavië kwam gisteren in Bever wijk aan. Voor haar is onze stau geen onbekend terrein, daar zij ook reeas in 1951 van de partij was. De inschrijvingen uit ons land begin nen vlot te lopen, terwijl ook uit de omgeving reeds vele schakers zich hebben laten inschrijven. De avond zeskampen voor vele liefhebbers een uitkomst, - boekten reeds twintig deel nemers dat gevoeglijk kan worden aangenomen dat met vier groepen zal kunnen worden gestart. Beverwijk gaat weer een sporteve nement tegemoet dat ver buiten onze andsgrenzen de aandacht zal trekken. Een gebeurtenis, waarop ook de niet- schakers trots kunnen zijn. NOORDERMARKTBOND. 6 Jan. - 3500 kg. peen B 12.20. C 9.10: 1100 kg bieten A 12.40. B 10. C 6. Morijo 5 3900 kg. uien 25.7026.50. grove 22.70- 23: 1700 kg. rode kol 7.30—12; 5900 kg gele kool 6.50—7.80: 7600 kg. groene kooi 11--17.10: 35.000 kg. Deense witte kool 67.50. Doorgedraaid 5000 kg. wit te kool LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. 5 Jan. 3500 kg rode kool: I 811.50 e.-i II 7,90; 20.000 gele kool: I 6.50—9,20; 25.000 kg groene kool A binn. 14—16,80; 3-5.000 Deense witte kool 67,70; 1000 kg uien 24—25 en grove 21,60—21,90; 1000 kg peen; B 11,70 en C 11,30; 300 kg spruiten AI 52; 300 kg witlof I 61. MEDEMBLIK, 3 Jan. Ronde biet A 12.50—12.70, B 12, C 7.30, modjo 9.20; peen B 7.50—12.20. C 10.6011.60. D 8.40; uien gewoon 24.1024.70, grof 22, driel. 25.20. nep 32. afw. 612; rode kool 7.10 —12.60; gel kool 6.10; groene kool 12.20. Dit is de beruchte tol van Warmond, waar de tolgaarder met een stalen gezicht twintig cent aan de passerende autobestuurder vraagt in plaats van de door Provinciale Staten toegestane vijf cent. Als men weigert zo veel te betalen, klinkt het: „Rijdt u dan maar om", en dat kost nóg duurder dan twintig cent. dering voor de loyale wijze. waarop de wederpartij tot het bereiken van het resultaat heeft medegewerkt en ge tuigden van hun vaste wil, eendrachtig zamen te werken en de V.V.V. nieuwe krachten te geven om de toekomst van ons dorp te dienen". De afdeling Wieringerwaard van de Hollandse Maatschappij van L?ndbouw in Wieringerwaard bestaat dit jaar honderd jaar. Ten einde dit feest op gepaste wijze te vieren, is een bijeen komst belegd op aanstaande Zaterdag in de zaal van de heer Kaper, waar een programma met eigen krachten zal worden verzorgd en waar de gelegen heid Z3l woraen gegeven te compli menteren. We geloven dat het de hon derdjarige niet aan belangstelling zal ontbreken. j llreron Gordiin heen bereikte ons deze foto. Via Peking en dwars door het lJ-e en V «triirf in Korea overigens aanval der Amerikanen - overigens nietszeggend - beeld geef, van de slrijdin Korea De dames S. en T., die in het vredige Zuid-Scharwoudc de waarheid plegen te overdenken van het woord: Een slechte buur is erger dan een verre doodsvijand, ontmoetten elkander gis termiddag voor de Alkmaarse politie rechter, mr. J. N. Alblas, terzake van huisvredebreuk en mishandeling. Het waren wel lieve gebuurtjes, als men ze zo zag staan, respectievelijk op het mat je en voor het getuigenhekje, allebei netjes aangedaan en met twee woorden sprekend. Dat was de 17e November ietwat anders geweest. Het geval wou. dat mevrouw W. last ondervond van de kinderen van me vrouw S. Eèns hadden ze een sneeuw bal in de gang geworpen en toen de fruitoogst binnen was, vond ze menig maal afgekloven klokhuizen van appels en ander ooft op het nederige paadje voor haar huis. Dat deden allemaal die kinderen van mevrouw S. Nu waren daar wederzijds alreeds enkelelitanieën over ten beste gegeven tot mevrouw S. de maat vol achtte en bij het laatste klokhuis spoorslags het. huis van haar buurvrouw S. binnenrende om de boos wicht- die haar straatje verontreinigd had af te straffen. Ze draafde de keuken in en trok tie rend en scheldend door het gehele huis „Waar is die hufter, waar is dat kreng?" waren haar vrij overbodige informaties naar de verblijfplaats van de klokhui- zenwerper, die op dat moment uithui zig was. Mevrouw S. bevreemdde dit optreden zeer en derhalve probeerde ze haar buurvrouw buiten de territoriale zone te brengen, hetgeen eerst gelukte na een frisse vechtpartij, die wederkerig builen en schrammen te voorschijn riep. De politierechter meende het onge oorloofde bezoek en de vechtpartij te moeten honoreren met een boete van f 40.— te vervangen door twintig dagen. De officier van Jutitie had tevoren zes tientjes geëist. Tamme L., inwoner van Sint Maar- tensvlotbrug stond ook in de positie van bedreigde buur. Op zijn erf, dat grensde aan dat van een veeboer, een zekere E., had hij ten gerieve van de pensiongasten die de zomermaanden bij hem komen doorbrengen, enig geboom te laten plaatsen. Toevalligerwijs stond dit geboomte zo dicht bij het weder zijdse hek. dat de veestapel van boer E. tegen melkenstijd ruim gelegenheid kon vinden, de boompjes van hun lom mer en sappig bast te ontdoen. Toen Tamme zich hierover beklaagde bij het zoontje van boer EFoppe, kreeg hij een zeer onheus bescheid. De opgewonden Tamme werd gelijk een wilde, sloeg Foppe met een klomp op alle plaatsen die zich daarvoor leenden. Dit hardhandige overleg kwam hem te staan op vijftien gulden boete subs 5 dagen. TELKENJARE blijkt uit de ons toe gezonden kalenders weer hoe ver rassend groot het aantal mogelijk heden Is waarop men de 365 dagen, die elk jaar nu eenmaal krijgt toegemeten, „in kaart kan brengen". Jammer ge noeg was een aantal van deze verras singen ditmaal van dien aard, dat we ons goed voornemen, om althans in de eerste dagen van 1953 niets dan pret tige dingen op papier te zetten, al met een overboord moesten zetten. De Leidsche Onderwijsinstellingen zonden ons een zeer groot blad. waar op aan weerszijden van een wit-zwart tekening van de „Saai-hal" zes maand- blokjes zijn afgedrukt. Of het nu door de, ons. sinds het optreden van de „Jeugdstorm" bijzonder onsympathie ke, kleurencombinatie oranje-zwart komt, of door die saaie „Saai-hal" wil len we in het midden laten, het blijft echter een bijzonder lelijk stukje druk werk. Dat met „historisch belaste" kleu rencombinaties toch frisse resultaten geboekt kunnen worden blijkt uit de forse, pretentieloze bijna overduidelij ke twaalfblads-kalender van de Zaan- landsche Stoomdrukkerij v.h. E. N Smit Ezn. Douwe Egberts kon in het tweehon derdjarig bestaan dat deze firma dit jaar viert blijkbaar geen aanleiding vinden nu eens met iets anders te ko men dan met het eebruikelnke bont gekleurde schild met twaalfblads-ka- lenderblok. Op de voorzijde van het schild zijn tevens een overzicht van de posttarieven en de feestdagen op genomen, terwijl de achterzijde be drukt is met een afstandstabel, de ver keersborden, een aantal nationaliteits- letters en een brokje titulatuur. We wagen het te betwijfelen of van deze laatstgenoemde od zo'n wonderlijke plaats ondergebrachte wetenswaardig heden een druk gebruik gemaakt zal worden. Nee. dan komt de N.V. Nederland- sche Ford Automobielfabriek ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de „Ford" met een heel wat bete re jubileumskalender. De ook in Ne derland door zijn omslagen van de „Saturday Evening Post" bekende il lustrator Norman Rochulb bracht in een zestal bladen de ontwikkeling van het beroemde industriecomplex kleu rig in beeld, de eigenlijke kalender is in een bijzonder fraaie letter uitge voerd. Ook zonder tekenaars van interna tionale faam kan echter een goede ka lender tot stand komen. Het eenvoudi ge, doch typografisch uitstekend ver zorgde kalendertje, dat de N.V. Assu rantie Sociëteit en de N.V. Nederland- sche Brand- en Zee-Assurantie Mi.i haar relaties toezonden is daarvan het beste bewijs. Dat overigens ook met eenvoudige middelen afschuwelijke producten ge maakt kunnen worden toont de kalen der van de Verzekering-Maatschappij Noord-Holland N.V., waarop zelfs de duidelijkheid aan smakeloze schaduw- balken ten offer is gevallen. Een straf om tegen aan te moeten kijken. De Maatschappij van Levensverze kering N.V. „Vesta" te Arnhem komt gelukkig heel wat beter voor de dag met een verjaardagskalender, gewerd door een aantal frisse, moderne illus traties in vierkleurendruk, die op ori ginele wijze een aantal aspecten van het verzekeringswezen in beeld bren gen. Het Nationaal Fonds voor Bijzonde re Noden gaf een kalender uit, welke door J. Pander geïllustreerd werd met een viertal boom-tekeningen, waar over we eerlijk gezegd niet erg ver rukt kunnen zijn. (Hetgeen overigens natuurlijk niets afdoet aan de steun die dit fonds ook van u verdient!) Op de bladen van de kalender die Johs. De Kuyper en Zoon te Schiedam het licht deed zien tracht een aantai nijlpaarden, schildpadden, apen, ze bra's, herten, hagedissen, ezels en uilen ons van de voortreffelijke kwaliteit van deze firma te ovvrtuioen. Na* erg geloofwaardig en ook niet bijzonder geestig, maar misschien doet dat er na een paar glaasjes niet zó erg meer toe. Afwisselend gesierd met een kleu renfoto en zwart-wit-dito van toeristi sche bezienswaardigheden uit Frank rijk, zal de kalender van de Neder landse Reisvereniging bij menigeen oude reisherinneringen wakker roepen of nieuwe reislust wekken. Nu we toch zo aan het reizen zijn „last but not least" de evenals vorige jaren, bijzonder goed verzorgde kalen der van de Nederlandse Spoorwegen. Zes kalenderbladen met fraaie repro ducties van „spoorweg-schilderijen" van Monet, Van Gogh, Sluyters Jr„ Trombadori en Gabriël het kalender blad in heldere grijze letters en cijfers op witte achtergrond is duidelijk, zon der afbreuk te doen aan de illustraties AVENHORN 3 Jan. Spruitkool 20 —54; 8500 kg rode kool 7—12.70; 2000 kg gel kool 6.50—11.80; 42600 kg uien grove 21.80—23.60, gewone 24.10—27, driel. 26.80—29.30, nep 38.10; 28500 kg bieten I rond 12.7013.30. II 12.70—13.30, III 8.20—8.90; 38000 kg peen II 12—13.30, III 10.70—12.10, IV 9.20—10.40. NIEUWE BRITSE AMBASSADEUR Oscar Charles Morland. ondersecreta ris van het bureau van het kabinet sedert 1950, is tot Brits ambassadeur te Djakarta benoemd. Hij volgt Sir Der- went Kermode op. Morland kwam in 1927 bil de consulaire dienst en be kleedde functies in Japan, Mandsjoerijë en Londen. Bij ongeregeldheden op Maandag ochtend voor het parlementsgebouw te Teheran is een persoon om het leven gekomen en zijn 22 zwaar en 23 minder zwaar gewond. Irt het paleis van Justitie te Wenèn werden traditiegetrouw de ceremoniële Nieuwjaarswensen uitgewisseld tussen de bezettingsmachten van Amerika en Rusland, die resp. werden vertegenwoordigd door de U.S.A.-brigade- generaal William Fitt (links) en de Sowjet-generaal Borejko. WANNEER we niet te maken hebben met scherp geselecteerde reken meesters, zoals boekhouders of onder wijzers, maar we nemen een steekproef bij de gewone man, dan staan we vaak voor verrassende resultaten. De prac- tische psycholoog heeft nogal eens het voorrecht de geestelijke inventaris van zijn medeburgers op te maken en wan neer hij dan aan brede scharen re- cruten óf fabrieksarbeiders een aantal eenvoudige sommen voorlegt, dan blijkt hem dat de vraag: „Wanneer ge zeven gulden per maand spaart, vier maanden lang, hoeveel spaart ge dan?" al vrij wat hoofdbreken kost aan zwakkere rekenaars. „Hoeveel kosten 12 knikkers als men er 3 voor 1 cent krijgt?" dat vereist een gedachten- sprong die wel een millioen Neder landers niet kunnen maken. Komen we dan met zware mathematische proble men. zoals „hoeveel is I'/t maal IY<?" of „wat is. het vijfde deel van 16?", dan wordt bijkans de helft van de natie gevloerd. Deze povere resultaten staan in een merkwaardig contrast tot de fraaie rekenmethode en de moeizame reken lessen, zeven jaar lang elke dag een uur. waarmee die recruut of arbeider vroeger is geschoold. De oorzaak van dit schrijnende con trast tussen onderwijsdoel en onder wijsresultaat ligt enerzijds in de ge brekkige rekenaanleg van een groot gedeelte van het mensdom, anderzijds in het betreurenswaardige feit dat de leermethode zo slecht is afgestemd op aanleg en capaciteiten van het gros der leerlingen. Onderwijzers behoren tot de meest intelligente 5% van de natie en de enkeling die zich waagt aan het ontwerpen van een rekenme thode heeft veelal een intelligentie quotiënt van 150 of meer. Vandaar dat de meeste rekenmethodes zeer goed passen voor de flinke leerlingen, die later ook in staat zijn een ULO of een paar klassen HBS te volgen (I.Q. 110 —130). Dit rekenen vereist een zekere beweeglijkheid van voorstellingen, een vrij hoog ontwikkeld abstractievermo gen, critische zin, overzicht van de elementen van het probleem, enz. Al deze schone kwaliteiten zijn echter bij de minder begaafde leerlingen niet of slechts zwakjes aanwezig. Voor hen gaat het rekenproces van de scnooi veel te hoog en de enige concessie die de schrijver van het rekenboek doet bestaat hierin, dat hij een bepaald type som tien of twintig keer herhaalt. Dit helpt vaak even weinig als het voor doen van het polsstok-hoogspringen, tien of twintig maal aan een kreupele. Nodig is een meer concrete en aan schouwelijke vorm van onderwijs. Y/ANDAAR dat wij met grote instem ming een nieuw leermiddel hebben begroet, dat de heer Wemelsfelder hoofd van een Christelijke school in Dordrecht, heeft ontworpen voor de tweede klas. Het apparaat is gedoopt „Het Muntentelraam", de N.V. Samson in Alphen aan den Rijn nam de ver menigvuldiging op zich. Het bestaat uit drie verticale schuifkolommen. In de eerste kolom treft men Ten dub beltjes aan, in de tweede - en derae kolom elk tien centen. Deze „munten" zijn van flink formaat, een slag groter dan een rijksdaalder, zodat de gehete klas ze goed kan zien. Het is nu mo gelijk de overgang van eenheden op tientallen aanschouwelijk uit te beel den. Het bovenste gedeelte van het apparaat is de bank of het magazijn, het onderste gedeelte bevat het reken- geld, dat is de toonbank. De onderwij zeres kan nu al die arithmetische pro bleempjes waarmee de zeven- en acht jarigen in de tweede klas zoveel moei te hebben in concrete vorm demon streren. Het wisselen van een dubbel tje voor tien centen gaat vlot en ge makkelijk, door simpel schuiven laat de docent nu zien 15+16 is 20+10+1 is 31, dat 64+23 wordt 60+4+20 3 is 60+20+4+3 is 87. Ook aftrekken en vermenigvuldigen kan nu in een voor kinderen aanvaardbare vorm worden gedemonstreerd. De aansluiting bij het practische le ven, waarbij de meeste kinderen al met de munten vertrouwd zijn geraakt, is volkomen. Het wazige beeld van de relatie van eenheden en tientallen wordt nu helder en scherp omlijnd. Met pepernoten en knikkers kunnen de kinderen immers ook vee) beter re kenen dan met de schoolse abstracties. De grootste winst n.et dit practi sche leermiddel te bereiken, wordt ge realiseerd voor de minder begaafde rekenaars. Dat zijn in hoofdzaak de intellectueel tragere kinderen, de I Q s van 7090. En zulke zwakke broeders en zusters treffen wij op de lagere school niet minder dan driehonderd duizend aan. Dit „Muntentelraam" dat de heer Wemelsfelder met veel scherpzinnig heid en met twee jaar geduldig expe rimenteren heeft geconstrueerd, voor ziet in een schrijnende behoefte. Het stemt dan ook tot bijzondere voldoening dat hier eens een lans wordt gebroken voor dat vergeten legioen, de zwak begaafde leerlingen. Het is een ernstig euvel dat er consciëntieus zorg wordt gedragen voor de dertigduizend debiele leerlingen op .tweehonderd B.L.O.- scholen, maar dat wij voor de drie honderdduizend zwakbegaafden niets positiefs presteren. Daar kennen wij maar één solutie: het domme zitten blijven. Wij vragen ons af of dit apparaat, dat een waardevolle steun biedt voor de jonge en trage rekenaars, niet in efficaciteit zou winnen wanneer men de kinderen in de klas elk een kleine copie in handen gaf. Daarmede zou de actieve deelname aan het reken- en wisselproce; worden gestimuleerd, terwijl de associaties dan niet enkel visueel en auditief, maar ook moto risch en tactiel zouden worden gelegd. Wij geloven voorts dat de heer We melsfelder een groot aantal onderwij zeressen uit de tweede klas afin zien zou verplichten wanneer hij een recep tenboekje wilde samenstellen met hon derd opgaven voor de tweede klas en tweehonderd voor de zwakke reke naars. Ten slotte moest de uitgever Samson maar eens een prijsvraag uitschrijven voor een hupse naam. „Muntentel raam" klinkt ons wat stroef en plech tig in de oren. De „rekenschuif" of de „Wemelsfelder" zijn beter, maar nog niet ideaal. Dr J. LUNING PRAK. OPPERDOES. 3 Jan. Ronde biet A 12.50, B 13 60: uien gewoon 23.4023.80; uien grof 21.80; witte kool 6; groene kool 8.4011.10; gele kool 6.50. Adressen Bur. v. d. blad enz worden uitsluitend na 4 uur bekend gemaakt. Een Beckers-Haard f 50.— en een hoogfrequentie-toestei f 90,—, een luidspreker f 4.— en een paar schaatsen f 3,—. Reigerstraat 11. Aquarium op kast, 93 x 57 H x 47, Inhoud pl.m. 250 liter of ruilen voor aquarium 100 x 50 x 40, eveneens op kast. Jacob Beemstraat 15. Een kaassnijmachine, een kaasschaaf, stofzuiger, heren en damesrijwiel. Schoolstr. 24. Een half-tons takel. Soem- bastraat 29. Een 2-pers. opklapbed zon der ombouw f 30,De Wet straat 27. Haardkachel met nieuwe pot. Reigerstraat 24. DKW auto, Opel laadbak, laadverm. 750 kilo, gerevid., benzine 1 op 15 en een nieuwe auto-accu; een transportrij wiel en een achterwiel voor bakfiets of tandem met bin nen- en biutenband. Te beVr. Van Hogendorpstraat 21. Langspeelgramofoonplaten f 6,50f 10,00 per stuk. Van Galenstraat 16. Motorrijwiel met JLO-motor 98 cc.' Na 7 uur: Palm straat 26. Kaptein Mobylette in goede staat, oud 14 mnd, pas gerev. met bel en kaart. Br. onder nr 82, Bur. v. d. blad. Een windbuks. Br. onder nr 80. Bur. van dit blad. Een kinderstoel, in z. g. st Visstraat 13A. Een leren rijbroek en val helm in goede staat zijnde. Fabrleksgracht 32. Gem. zit-slaapkamer met stookgelegenheid en stromend water. Br. onder nr 81, Bur. van dit blad. Zit-slaapkamer voor twee heren Met ol zonder pension in rustig gezin van twee per sonen. N.H. of G.G. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd: nette broodbak ker. Crone's bakkerij. Hui genstraat 17-19. Biedt zich aan: boeren knecht. Goed Kunn. melken en met paarden omgaan. Huls moet disponibel zijn. H. de Ridder. Hoeve „Dordrecht* Eierl^nd, Texel.. Hulp bij huiswerk gevraagd voor Jongen van 14 jaar, lagere school. Adres: Bureau van dit blad. De jongens uit dl buurt van de Gravenstraat, die Za terdagmorgen jj. een slee mee namen van de fa. Brederode, Loods' racht 71, worden drin gend aangeraden, deze daar terug te bezorgen, daar naam en adressen bekend zijn. Kosthuis aangeboden ln rus tig gezin (bij particulier) van Maandag tot Zaterdag. Adres: Bureau van dit blad. Kosthuis gevraagd omgeving Rijkswerf. Kamer alleen. Br. ond. nr 79, Bur. v. d. blad.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5