Er waren géén medeplichtigen bij het gevangenispersoneel Kustvaarder na aanvaring bij IJmuiden gezonken EDEN TWIJFELT AAN STALINS VREDESADSPIRATIES Weer vooraanstaand O.-Duitser naar W.-Berlijn uitgeweken Zelden verwekte een ontvluchting zoveel beroering Beweerde hulp van Ramcke c.s. aan vluchtelingen ontkend Mayer bepleit spoedbehandeling van Europees Legerverdrag Revolutie in Bolivia mislukt Woensdag 7 Jan. 1953. VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11611 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DE INTERPELLATIE VAN MR IN T VELD OVER BREDA Scherpe critiek van min. Donker op de gevangenisleiding De blokkade van Israël door de Arabische Liga Europese Beweging gaaf de Saar-kwestie bespreken Genomen maatregelen „Klinkklare onzin" Samenwerking met Tito thans is juist Twee maanden geëist tegen circus-perschef Indonesië en V.S. zullen hulpaccoord sluiten De Nederlandse H. C. is in Djakarta aangekomen Meer overleg van de geallieerden nodig r\E Franse kabinetsformateur, de radi- caal Renè Mayer, heeft gisteren in de bijeenkomst van de Nationale Ver gadering, waarvoor hij een uiteenzet ting gaf van de plannen, die zijn even tuele regering zal moeten aanpakken Treiter in zinkende toe stand binnengesleept CHURCHILL Bij DULLES Vandaag begint overleg over Europese grondwet Pissarev blijft nog in hechtenis De Koningin beklom de Kriegerhorn Vluchtelingen-probleem in acuut stadium De Rosenbergs zul'en om gratie vragen De invoerbeperking voor onze zuivel in de V S. Israëls schatkist is leeg Aanrijding als gevolg van hoestbui Directie: B IJLS MA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Deo Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire ledacteur.) 7ELDEN zal een ontvluchting zoveel beroering onder het volk hebben gewekt als de ontvluchting der zeven oorlogsmisdadigers uit de strafgevangenis te Breda op de avond van de Tweede Kerstdag," aldus begon mr J. in 't Veld (P.v.d.A.) gistermiddag in de Eerste Kamer zijn interpellatie. Zelden ook zagen wij een zo grote belangstelling zowel van het publiek, dat de tribunes op- stroomde na reeds in aanzienlijke getale geruime tijd buiten te hebben gewacht, als van de binnen- en buitenlandse pers. MAAR aanleiding van de kort door mr In 't Veld toegelichte vragen gaf de minister van Justitie, mr L. A. Donker, allereerst een uitvoerige uiteenzetting over de feitelijke toedracht van de onc- snapping. Hij wees er onder meer op, dat de omstandigheden zo waren, dat én een voorbereiding van de ontsnap ping van binnen uit én contact met de buitenwereld stellig mogelijk waren. De minister achtte het tot op zekere hoogte begrijpelijk dat 't zevental zien HARD TEGEN HARD De regering van Egypte heeft het be slag op een lading van 120 ton vlees uit Eritrea bestemd voor Israël opge heven. Het vlees, dat met een Noors schip werd vervoerd, werd in October in beslag genomen. Het Noorse schip, de „Rimfrost", die inmiddels met een nieuwe lading vlees voor Israël onge hinderd het Suezkanaal is gepasseerd, zal de 120 ton vlees in Port Said opha len. In overeenstemming met het be sluit ven de Arabische Liga om de economische blokkade van Israël te versterken, heeft de Egyptische douane echter nieuwe uitvoerbepalingen uit gevaardigd. Het Egyptische zeilschip „Samir dat met een bemanning van zes leden en een lading goederen van 80 ton op weg was van Israël naar een Syrische ha ven, is in de Israëlische wateren aan gehouden. Dit volgens een mededeling V3n de wapenstilstandscommissie aat de Egvptische autoriteiten. De commis sie zou de zaak gisteren in behandeling nemen. Het actiecomité van de Europese Be weging voor een supranationale Euro pese gemeenschap heeft gisteren beslo ten in de nabije toekomst een vergade ring over de kwestie-Saarland te be leggen. Het comité, dat, aan de voor avond van de opening der pre-consti- tuerende vergadering van de Europese politieke gemeenschap, te Straatsburg vergaderde, maakte plannen voor het bijeenroepen van 12 afgevaardigden uit Frankrijk, 12 uit West-Duitsland. 6 uit Saarland en 6 uit de Europese bewe ging. onopgemerkt naar de verwarmingskel der der gevangenis had kunnen bege ven, gezien verschillende plaatselijke omstandigheden. De fatale beslissing der gevangenislei ding werd zijns inziens rond half acht genomen, toen een bewaker mededeel de, dat een der gevangenen hem had gewaarschuwd, dat een ontvluchtings poging die avond zou plaats vinden. De gevangenisleiding herstelde toen terstond het enkele minuten tevoren ingetrokken bewakingssysteem, maar stelde niet onmiddellijk een onderzoek in, daar zij de overtuiging was toege daan, dat de ontvluchting, die op dat ogenblik reeds had plaats gevonden, eerst later op de avond zou worden ge probeerd. Bedoelde leiding achtte het namelijk uitgesloten, dat in de enkele bewakingsloze minuten reeds gedeti neerden ontvlucht zouden kunnen zijn. Toen later op de avond de ontvluch ting werd vastgesteld en de opsporings machine op volle toeren begon te draai en was het reeds te laat, daar de zeven zich op dat ogenblik reeds op Duits grondgebied bevonden. Wel zijn ook sinds dat ogenblik nog tal van fouten en tekortkomingen te signaleren. Zo werd minster Donker eerst Zaterdag middag door een buitenstaander op de ontsnapping attent gemaakt, daar zijn departement gesloten was. Ook met het extra politieblad klopte een en ander niet, terwijl eerst vier en twintig uur na de ontsnapping op persoonlijke aan wijzing van de minister een beloning werd uitgeloofd en de Duitse- en Bel gische politie gewaarschuwd. Minister Donker meende echter, dat deze latere feiten en fouten in dit ge val geen invloed meer hebben gehad Voor de toekomst zal hier lering uil moeten worden getrokken! Al is de beslissing der gevangenisleiding achter af fataal gebleken, toch wilde de mi nister haar hierover niet al te hard aanvallen en rekening houden met de bijzondere omstandigheden. INMIDDELS zijn in de Bredase straf gevangenis, waar uitsluitend levens lange gestraften en Duitse oorlogsmis dadigers verblijven, reeds verschillende voorlopige maatregelen getroffen. Zo is het toezicht, zowel op de omgeving als op het terrein der gevangenis zelf ver. scherpt. Bovendien is een reserve, on der meer bestaande uit rijkspolitie, ge vormd om eventuele moeilijkheden bin nen de gebouwen het hoofd te kunnen bieden. MINISTER Donker achtte het onaan- vaardbaar. dat in deze gevangenis aan deze misdadigers zogenaamde ver trouwensposities worden gegeven. Met klem keerde hij zich voorts tegen film voorstellingen en de tot voor kort be staande bezoekregeling, die zijns in ziens volop gelegenheid bood voor on gewenst contact met de buitenwereld. Over de te zijner tijd te nemen defi nitieve maatregelen kon de minister uiteraard nog niet in bijzonderheden treden. Wel deelde hij mee. dat wordt overwogen mitrailleurnesten op de mu ren te bouwen. Een en ander zal ech ter aanzienlijke sommen gelds vergen Absolute zekerheid kan niet worden gegeven, daar in Breda 180 mensen bij een zijn, die slechts één gedachte heb ben: Hoe kom ik hier uit?. (Zie vervolg elders in dit blad) Gistermiddag heeft oud-minister In 't Veld de ministers Donker en Beyen geïnterpelleerd over de ont snapping van de gevangenen uit de Bredase gevangenis. Op on2e foto v.l.n.r. mr Hustinx, officier van justitie te Breda; mr Lamers, directeur gevangeniswezen en de heer Broekhaard, directeur van de gevangenis te Breda bij hun aan komst in Den Haag, waar ze de besprekingen in de Kamer aan hoorden. Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van Justitie heeft gisteren berichten in een deel der Ne derlandse pers, dat de ontvluchting van de zeven Nederlandse oorlogsmisdadi gers uit de gevangenis te Breda geor ganiseerd zou zjjn door een grote neo- nazistische organisatie onder leiding van de voormalige generaal der para chutisten Bernhard Ramcke, „klink klare onzin" genoemd. Zowel het ministerie van Justitie als het bureau voor de Nationale Veilig heid te Keulen hadden onderzocht, wie Lu de ontvluchting de personen achter de schermen waren. „Wij zijn er van overtuigd, dat de zeven oorlogsmisda digers vrienden en helpers in Duitsland Lebben, maar er zit geen grote invloed rijke organisatie achter", aldus de woordvoerder, die hieraan toevoegde, dat zijn ministerie het op prijs zou stel len, van de Nederlandse pers het ma teriaal over de beweerde neo-nazisti- sche organisatie te ontvangen. „Dan zouden wij deze snel onschadelijk kun nen maken indien zij bestaat". ANTHONY EDEN, de Britse minister •A'van Buitenlandse Zaken, heeft Dins dagavond in een rede voor du BBC de oprechtheid van Stalins recente verkla ring, dat hü belang had bü beëindiging van de Koreaanse oorlog, betwijfeld. Eden, die een overzicht van de inter nationale toestand gaf, zei, dat „als Stalin daar werkelijk belang bij had, hij de Indiase voorstellen slechts een eerlijke kans had behoeven te geven De Russen hadden zelfs niet gewacht op het Chinese antwoord op deze voor stellen, doch zij hadden de Chinezen de woorden uit de mond genomen, zo zei Eden. Hij vroeg zich af, hoe „dit ie rij men valt met Stalins verklaring, dat Rusland belang heeft bij beemdiging van de oorlog in Korea (Minister Eden verklaarde dit n a-v- Sta*/.ns, woorden op vragen van dediploma- tieke correspondent van de „New York TlOver>de critiek. die is geleverdnJ9.v. Edens uitnodiging aan maarschalk uto WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond. AANHOUDENDE VORST Veranderlijke bewolking mei plaatselijk wat l»chtf ?5,"nd Meest matige Oostelijke wind Overwegend lichte vorst. DONDERDAG: Zon op 8.48. onder 16.48. Maan op 100, onder van Zuid-Slavië om een officieel be zoek aan Engeland te brengen, ver klaarde de minister, dat hij, zolang hij op het „Foreign Office" zetelde, „vast besloten is te blijven samenwerken met elk land, da* metterdaad wil bijdragen aan de collectieve inspanningen voor de vrede". Dit betekent echter niet, aldus voegde Eden hieraan toe, dat hij instemde met de binnenlandse politieke stelsels van die landen. Reclamegelden verdwenen in eigen zak Wegens verduistering van een bedrag van enkele honderden guldens heeft de procureur-genercal bij het Amster damse gerechtshof, mr J. Kist, gisteren een gevangenisstraf van twee maanden geëist tegen de 36-jarige waterbouw kundige P. G. K. uit Utrecht, die in eerste instantie door de politierechter te Utrecht was vrijgesproken. Tegen deze vrijspraak tekende de officier van justitie ,die een maand voorwaardelijk had geëist, hoger beroep aan. De verdachte was in 1951 als recla me- en perschef bij het circus Jos Mul lens in dienst geweest en had een con té Rotterdam, dat twee circus tijdens hun optreden reclame zou den maken voor bedoelde firma. Deze firma betaalde hiervoor dertig gulden per dag Na een onenigheid met de cir- cusdirectie werd verdcchte K. echter ontslagen en daags na zijn ontsbg inde hij bij de jeneverfirma nog driehonderd gulden aan reclamegeld die hij in zijn •igen zak stak. Ook de voormalige parachutisten- generaal Ramcke zelf heeft de berich ten in een deel der Nederlandse pers ten stelligste tegengesproken. Hij deel de Reuter telefonisch mede, dat het ge hele verhaal „van het begin tot het einde een grote leugen" is. Hij zeide dat hij niets te maken heeft met de Ne derlandse oorlogsmisdadigers. Een woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft eveneens medegedeeld, dat op zijn mi nisterie niets bekend is over de nazisti sche organisatie van het karakter, zoals in Nederland beschreven. Indonesië zal waarschijnlijk deze maand een nieuwe overeenkomst met Amerika sluiten inzake verlening van hulp. Deze zal dan gelden van Januari tot Juli van dit jaar en voorzien in technische hulp ter waarde van vijf of zes millioen dollars. De nieuwe Nederlandse hoge com missaris in Indonesië mr W. F. L. Graaf van Bylandt, is Dinsdagmiddag in Djakarta aangekomen, waar hij werd opgewacht door vele functionarissen van buiten Djakarta. die zich thans voor een bespreking in de hoofdstad bevin den. Het Spaanse katholieke dagblad „Ya" meldt, dat zich dezer dagen tal rijke jeugdige Spanjaarden op het mi nisterie van Landsverdediging hebben gemeld, om als vrijwilliger naar Korea te worden gezonden. Ook vond Mayer de tijd gekomen voor een algemene bespreking van de we reldtoestand door de geallieerden, voor al nu in de Ver. Staten een nieuwe regering aan het bewind komt. Frank rijk zou er dan op wijzen, dat ernstige moeilijkheden onder de vrije landen zouden ontstaan, als zij in Eur<jpa, Afrika en 't Verre Oosten een verschil lend beleid volgden. Met Marokko en Tunesië wil Frankrijk de onderhande lingen hervatten, doch het zal, aldus Mayer, nooit buitenlandse inmenging toelaten. De Gaullistische fractie in de Franse Nationale Vergadering heeft besloten haar steun aan René Mayer te verlenen. Officieel werd vanmorgen vroeg meegedeeld, dat Réne Mayer tot kabi netsformateur is benoemd. GISTERMIDDAG omstreeks vijf uur u zijn de treiler KW 76 „Excelsior 3" uit Katwijk en de kustvaarder „Frede- rik" uit Kampen op zeven mijl buiten de kust bij IJmuiden met elkaar in aan varing gekomen. De kustvaarder is later gezonken, maar de bemanning van zeven koppen is gered. - De Britse eerste minister, Churchill, was van plan gisteren besprekingen te voeren met de a.s. minister van Buiten landse Zaken, Dulles, en de nieuwe Amerikaanse ambassadeur te Londen, Aldrich. Aan deze besprekingen wordt te New York zeer veel betekenis gehecht, om dat men sterk vermoedt, dat Churchill probeert het persoonlijk contact tussen de leidende politici in de Ver. Staten en Groot-Brittannië te herst Hen, zoals dat tussen Churchill en Roosevelt tij dens de oorlog bestond. De vergadering, die het ontwerp voor een Europese grondwet zal moeten op stellen het uitgebreide parlement der Kolen- en Staalgemeenschap zal vandaag in Straatsburg haar besprekin gen beginnen. Na de verdachte te hebben gehoord, heeft de Haagse rechtbank in de raads kamer gevangenhouding van de Russi sche journaist Pissarev voor de tijd van dertig dagen bevolen. Deze dertig dagen gaan in na afloop van het thans lopen de ,door de rechter-commissaris gege ven, bevel tot bewaring. H. M. de Koningin en haar gezelschap hebben Maandag Lech en Zurs bezocht. Zij hebben de Kriegerhorn beklommen en zijn daarna op ski's afgedaald. RENé MAYER Succes in 't zicht? aangedrongen op een spoedige behan- trect gesloten met een jeneverstokerij deling van de al of niet-bekrachtiging vee clowns van het' van het Europese legerverdrag. Dit on geacht welke regering zal worden ge vormd. Voorts achtte hij de tijd geko men voor nieuwe besprekingen met West-Duitsland over het Saargebied. Zijn persoonlijke mening was, dat voor de goedkeuring van de conventies van Bonn en het legerverdrag de toekom stige status van het Saargebied gere geld zou moeten zijn. J)E VROEGERE leider van de kansela rij van de Oostduitse president Wil helm Pieck, prof. Leo Zuckermann, is met zijn gezin, aldus het Westduitse persbureau D.P.A., drie weken geleden na.ar West-Berlijn uitgeweken. Voor on geveer twee jaar trad Zuckermann plot seling als kanselarijchef af. Hij was lid van de S.E.D. en werkte indertijd mee aan de opstelling van de staatsrechtelij ke verklaringen van de Volksraad. Deze raad nam het initiatief tot vorming van een Oostduitse regering. Zuckermann is Jood. Hij werd ervan beschuldigd te hebben gewerkt voor „Zionistische agentschappen". Zuckermann vertoefde gedurende het Hitlerregiem in Frankrijk en later in Mexico. Zijn naam kwam voor in de recente aankondiging van de zuivering van het centrale comité van de S.E.D. IJET probleem van de uit Oost-Duits- land naar het Westen uitgewekenen stelt West-Berlijn en de gehele Bonds republiek voor een steeds dringender en evenzo moeilijker oplosbaar vraagstuk. Volgens de Berlijnse socialistische sena tor, Otto Bach, verblijven in West-Ber lijn ongeveer 225.000 vluchtelingen uit de Oostzone, die niet officieel in het Westelijk deel van Duitsland zijn opge nomen. Hij drong aan op stichting van tienduizend onderkomens voor vluchte lingen, omdat de negen en zestig kam pen in West-Berlijn overvol zijn. Bach merkte voorts op, dat dit probleem niet door de Duitsers alleen kan worden op gelost, doch op internationaal plan dient te worden behandeld. In een oproep aan kanselier Adenauer heeft burgemeester van West-Berlijn verzocht om een bijeenkom :t van het Westduitse kabinet en de premiers der Duitse staten ter bespreking van de mogelijkheid van directe hulp aan alle vluchtelingen, politieke en andere. De verdediger van de Rosenbergs, die op beschuldiging van atoomspionnage ter dood zijn veroordeeld, heeft mede gedeeld. dat het echtpaar Zaterdag pre sident Truman om gratie zal verzoeken. Om 17.17 uur gistermiddag seinde de „Excelsior 3" in zinkende toestand te verkeren. Het schip vroeg onmiddellijke assistentie van een reddingboot en van een sleepboot. De reddingboot „Neeltje Jacoba" is daarop uit IJmuiden uitge varen, evenals een sleepboot. Inmiddels had de „Excelsior" de be manning van de „Frederik" aan boord genomen. Later zijn deze mensen over- gestapt op een passerende Duitse coas ter, de „Libelle". Het Katwijkse vaar tuig zette daarop, begeleid door de „Neeltje Jacoba" en de sleepboot, koers naar IJmuiden, waar het nog steeds in zinkende toestand omstreeks ze ven uur aankwam. De reddingboot „President Steyn" uit Egmond aan Zee, die ook nog was uitgevaren, behoefde geen assistentie te verlenen. Over de oorzaak Van de aanvaring was gister avond nog niets bekend. Op het tijdstip van de aanvaring begon het schemerig te worden, doch er hing geen mist. De regering van Bolivia heeft giste ren bekend gemaakt, dat zij een opstan dige beweging, die gereed stond om tot actie over te gaan, heeft vernietigd. Volgens een door een particulier in New York ontvangen bericht, waren de opstandelingen van plan ministers, dia met het communisme sympathiseren, te verwijderen. Zij hadden de minister van Boerenzaken en de chef van de generale staf al gearresteerd en ge tracht de onderminister van Defensie aan te houden. Volgens latere berichten is de toestand rustig, hoewel alle win kels en kantoren gesloten zijn. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken heeft gisteren medegedeeld, dat het departement nog geen officieel pro test tegen de nieuwe oeperkingin van de invoer van zuivelproducten van Ne derland heeft ontvangen, riet is te Washington bekend geworden, dat Ne derland voornemens is een prote„i in te dienen, doch men weet are niet, wanneer de protestnota zal warden overhandigd. Zes dagen na het begin van het nieu we jaar was de Israëlische regering nog niet in staat het salaris over De cember aan haar ambtenaren te beta len. Daar de schatkist leeg is, heeft de regering medegedeeld, de salarissen over December in de loop van Januari te zullen betalen. De vakbond van amb tenaren eist echter onmiddellijke beta ling en dreigt met een Donderdag te houden waarschuwingsstaking van één uur, indien geen maatregelen worden getroffen. Een hoestbui kan nare gevolgen heb ben. Dal bleek gistermiddag op de Sta- dionweg te Rotterdam, waar een auto mobilist door een hoestbui werd over vallen, zodat zijn auto op het fietspad terechtkwam. Een 33-jarige kantoorbe diende, die daar reed, werd opeens door de auto „geschept" en belandde met zijn fiets op de motorkap. De fiets gleed er meteen weer af en twintig meter verder kwam de bediende weer op de weg terecht. De auto reed nog eren door. De echtgenote van de be stuurder, die eveneens in de auto zat, verloor echter haar tegenwoordigheid van geest niet. Zij duwde haar mans voet van het gaspedaal en remde, zo dat de wagen tot stilstand kwam. Het slachtoffer moest met inwendige kneu zingen in het Zuiderziekenhuis worden opgenomen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1