De WillemRuys hee drie grote gaten in zijn romp r Donner heeft thans de leiding Hoest Uw Kind....? Een omvangrijke schaatsagenda Strijdt in Indo-China duurt voort Brutale roofoverval op Coöperatieve Boerenleenbank te Blaricum Duitse juffrouw zocht echtvriend Schepen voeren dicht langs elkaar voor het uitwisselen van groeten Mr Rohling doet felle aanval op „politieke delinquent en aanhang'' Besli het issing in visserijgeschil HET HQOGOVENSCHAAKTORNOQI Geen Noorse schaatsers naar Nederland Snelle 500 Maarse en meter van v. d. Voort SLECHTE MOYENNES OP EERSTE DAG Cursus ionoe vrouwen DE WERELD D E ONS OMRiNGT 'tiTlenri&tfe iriH.... VOORBEDACHTE RADE Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. DE AANVARING IN DE RODE ZEE IN Tankboot noopte tot onverwachte manoeuvre .Margriet" blijft uit de leesportefeuilles Een verbijsterende gang van zaken Een kostbare geschiedenis Cortlever (Ned.) Füster (Hon- gar.)— O'Kelly de Galway (Belg.) 01. Nr de derde ronde luidt de stand: 1 Donner 3 pt; 2 O'Kelly de Galway 2Vi pt; 3 t.m. 6 Dr Euwe, Bouwmeester, To- Dr Euwe speelde tegen cortlever remise Daar Donner zijn hangpartij uit de tweede ronde tegen Van Scheltinga in de volle winst omzette en Heidenfeid in de derde ronde het hoofd voor de jeug dige Nederlander moest buigen, heeft hij de leiding in dit spannende tornooi veroverd, mede dank zij het feit dat <lr Euwe tegen Cortlever remise speelde. Euwe en Cortlever speelden een le vendige Sieiliaanse partij. Na twintig zetten had zwart te kampen met een zwakke pion op e4, welke na 26 zetten sneuvelde. Na afruil der dames eindig de deze partij niettemin in remise. Füster en O'Kelly speelden een West- indische partij met een slechte loper. Het werd voor wit een lastige partij, waarin beide lopers moeilijk tot ont wikkeling kwamen. Om dit probleem op te lossen gebruikte Füster te veel tijd. Het hielp hem weinig, elke zet was vrijwel gedwongen en het was dui delijk dat hij ten slotte zou moeten ca pituleren. Kramer en Toran besloten na acht tien zetten in hun Koningsindische partij tot remise. Niettegenstaande het weinige aantal zetten, poogden de spe lers leven in de brouwerij te brengen. De open c-lijn werd door beide spelers beheerst maar nadat de dames van het bord waren verdwenen, was daarmee alle aantrekkelijkheid heen gegaan. Bouwmeester en Rossolimo speelden een Sieiliaanse partij. Alle vier de lo pers verdwenen spoedig van het toneel, waarmede het zware werk aan de paar den werd over gelaten. Remise was het slot. De volledige uitslagen luiden: Bouwmeester (Ned.)Rossolimo (Fr.) U—Vi; Donner (Ned.)—Heidenfeid (Z. Afrika) 1—0; Trott (Engeland)—Van Scheltinga (Ned.) 0—1; Dr Euwe (Ned.) ran en Rossolimo ieder 2 pt; 7 t.m. 9 Van Scheltinga, Kramer en Cortlever ieder 1% pt; 10 t.m. 12 Füster, Heiden feid en Trott ieder 0 pt. Talm niet langer, grijp dadelijk in! [Om kinderhoest te bestHiHen i (Advertentie, Ing. Med.) Verscheidene provinciale kampioenschappen Als de voortekenen niet bedriegen gaan de liefhebbers van de schaatsen- sport een goed week-end tegemoet. Op vele Noordhollandse vaarten en sloten ligt een weliswaar niet al te dikke, maar toch stevige ijslaag en verschil lende Ijsbanen werden reeds voor het publiek opengesteld. Uiteraard was dat voor verschillende jjssportverenigingen reden om tot activiteit te komen en wedstrijden te organiseren. Gisteren konden wij reeds melding van verscheidene wedstrijden maken. Door de haast waarmee in de schaat- sensport één en ander moet worden georganiseerd, werden enkele verkeer de berichten de wereld ingestuurd, zo dat wij veiligheidshalve nog even in zijn geheel het ijsprogramma voor de komende dagen publiceren. Te Midden-Beemster komen Vrijdag morgen om elf uur de schoonrijders bijeen om elkaar het kampioenschap van Noord-Holland voor paren te be twisten. De hardrijders starten Zater dag, eveneens om elf uur te Sint Pan- cras. Ook hier staat het provinciaal kampioenschap op het spel. De afstan den welke worden gereden zijn: 500. 1500 en 5000 meter. Te Middelie krijgen de stayers gelegenheid hun krachten te meten. Om half elf klinkt daar het startschot voor een wedstrijd over 25 k.m. Ook de toeristen kunnen Zaterdag de smalle ijzers onderbinden. Tussen 1 en 3 uur wordt te Oosthuizen. Edam en Middelie gestart voor de 25 k.m. lange Zeevangtocht. Als laatste wed strijd staat voor Zaterdag een invitatie wedstrijd te Midden-Beemster op het programma. Er wordt gereden op de 500, 1500 en 3000 meter. De vereniging te Midden-Beemster is toch wel bij zonder actief. Want Zondag worden daar nationale wedstrijden gehouden op de 500. 1500 en 3000 meter om de Bamestra-beker. De vrouwelijke kortebaan-specialis- ten uit Noord-Holland gaan elkaar Za terdagmiddag te Purmerend de kam pioenstitel betwisten. Het sterke ge slacht gaat dat Zondag te Wieringen doen. Een omvangrijke agenda dus. Het is te wensen dat de temperatuur nog I enkele dagen zo om en nabij het vries punt zal blijven, zodat niet alle moeite van de organisatoren voor niets zal zijn geweest. Het bestuur van de K.N.S.B. heeft pogingen gedaan, een internationale wedstrijd in Nederland te organiseren, waaraan ook enkele Noorse schaats- cracks zouden deelnemen. Klaas Schenk, de leider van de Nederlandse ploeg te Hamar, heeft zich daartoe in verbinding gesteld met de Noorse schaatsenrijders- bond, teneinde te bewerkstelligen, dat drie of vier sterke Noren zouden mee komen, wanneer onze rijders heden of morgen naar Nederland zouden terug keren. Hij heeft thans aan de K.N.S.B. gemeld, dat de Noorse organisatie de verlangde toestemming heeft geweigerd. Dit weekend zouden er enkele belang rijke wedstrijden in Noorwegen worden gehouden. Wel zou het mogelijk zijn, de Amerikaan Pat Macnamara en de Engelsman Johnny Cronshey en mis schien ook nog Ivar Martinsen met de Nederlandse ploeg de reis naar ons land te laten aanvangen. Hedenmiddag zou een beslissing wor den genomen. Europees kamoioenschao 47 2 Het Europees biljartkampioenschap kader 47/2 is gistermiddag te Gronin gen begonnen. Het is met spelers als een Van Hresel, Vingerhoedt, Van de Pol, Galmiche en Kees de Ruyter een zeer sterk bezet tornooi. Ook de Duit sers Lutgehetmann en Tiedtke zijn spelers van formaat en wij vrezen dat onze landgenoot Metz bij die andere ze ven spelers wel een tikkeltje uit de toon zal vallen. Op die eerste drg viel dat overigens nog wel mee. Weliswaar verloor hij rn De Ruyter met een moyenne van 11.43 maar hij klopte Van de Pol die met7.23 speelde Lutgehetmann kwam met een gemid delde van 10.04, Van Hassel met 10.70 Galmiche met 11.68 en Van de Pol met 15.38 uit de bus. Een slecht begin dus voor deze grootmeesters in de bil- jartsport. De uitslagen luiden: Lutgehetmann 241 24 47 10.04 Tiedtke 400 24 87 16.66 De Ruyter 400 23 76 17.39 Metz 263 23 56 11.43 Van Hassel 214 20 81 10.70 Vingerhoedt 400 20 13 20.00 Van de Pol 400 26 97 15.38 Galmiche 385 25 85 14.80 Tiedtke 400 19 120 21.05 Galmiche 222 19 61 11.68 Van de Pol 152 21 29 7.23 Metz 400 21 113 19.04 Lütgehetmann 400 7 224 57.14 Vingerhoedt 131 7 64 18.71 Van Hassel 400 19 88 21.05 De Ruyter 365 19 79 19.21 Na de eerste dag luidt de stand: matchpt. gemidd. 1. Tiedtke (D.) 4 18.60 2. Lütgehetmann (D.) 2 20.67 3. Vingerhoedt (Belg.) 2 19.66 4. De Ruyter (Ned.) 2 18.21 5. VanHassel (Belg.) 2 15.74 6. Metz (Ned.) 2 15.06 7. Van de Pol (Ned.) 2 11.74 8. Galmiche (Fr.) 0 13.48 Comité tot redding van Vierdaagse te Nijmegen In het conflict NWBNBVLO is weer een nieuw gezichtspunt gekomen. Er is namelijk een comité gesticht, waarin enkele enthousiaste wandelaars zitting hebben genomen, dat zich ten doel stelt de partijen tot elkaar te bren gen. Het comité tot redding van de Nij meegse Vierdaagse heeft het bestuur van de NBVLO gevraagd te willen ver klaren, dat het alle wandelaars, onge acht van welke bond men lid is, welkom heet op de Vierdaagse te Nijmegen. Aan bet bestuur van de NWB is verzocht een verklaring te willen geven, waarin het kenbaar maakt van de Apeldoornse Vierdaagse af te willen zien, wanneer het bestuur van de NBVLO genoemde verklaring publiceert. Twee gewapende mannen namen t 17 000 mee Gisteravond om kwart over negen hebben twee mannen een roofoverval gepleegd op de Coöperatieve Boeren leenbank te Blarieum. De mannen kwa men het kantoor, dat ook in de avond uren voor het publiek is geopend, bin nen en één van hen hield de kassier, de heer Bek een revolver voor, waar door deze geen gelegenheid meer had de alarminstallatie in werking te stel len. De andere man drong het kantoor binnen en nam f 17.000 aan bankpapier lee. Merkwaardig is, dat hij een bedrag van f 20.000, onaangeroerd heeft gela ten. Het gehele voorval moet zich bin nen enkele ogenblikken hebben afge speeld. De beide mannen verdwenen Er is een tijd geweest, dat de vrouw zeer weinig deelnam aan het maat schappelijk leven. Thans zien wij de vrouw haast op al le terreinen haar aandeel bijdragen: in het gezin, in inrichtingen, in ziekenhui zen, in bedrijven ,en in kantoren, als kraamverzorgster, als maatschappelijk werkster of als ambtenares enz. Mede is het verheugend dat de vrouw niet alleen in het bedrijf of op kantoor of in andere werkkringen haar taak vervult, maar dat zij ook in het dorp of in de wijk van een grote stad, in ker kelijk en verenigingsleven, haar plaats naast de man inneemt, om daardoor het maatschappelijk leven rijker en vol lediger te maken. De Volkshogeschool te Bergen (N.H.) organiseert van 1628 Febr. a.s. een curcus voor jonge vrouwen (minimum leeftijd 18 jaar), welke de gelegenheid biedt om met anderen eens van gedach ten te wisselen over vele vragen, die zich aan ons voordoen wanneer wij ons bezig houden met „de wereld die ons omringt". Aandacht wordt in deze cursus ge schonken aan de volgende onderwer pen: „De vrouw en haar omgang met mensen"; „Arbeid en vrije tijd", „Het gezinsleven"; „Onze woning en woning inrichting"; „De wereld van de beel dende kunst"; „De levens- en wereld beschouwingen in onze tijd"; krantbe sprekingen. Daarnaast zal er in deze cursus ook ruimschoots de gelegenheid zijn tot zang, handenarbeid, sport, spel en dis cussiegroepen. Verder staat er een één-daagse excursie op het programma. Voor in'ichlingen en aanmelding kan men zich tot de Volkshogeschool wen den. even snel als zij verschenen waren. De kassier sloeg onmiddellijk alarm, doch de daders waren inmiddels in de duis ternis verdwenen. Aangenomen wordt, dat zij een auto tot hun beschikking hebben gehad. De rijkspolitie uit Bla ricum en het parket uit Amsterdam stelden ter plaatse een onderzoek in. Maar kreeg een oplichter Laaghartig cn geraffineerd" noemde de officier van Justitie bij de Amster damse Rechtbank de 49-jarige schipper G. P. van E„ die gisteren terecht heeft gestaan omdat hij een in Nederland wonende Duitse juffrouw F„ voor de somma van f 3000 zou hebben opge licht. Van E. was door een huwelijksadver tentie, die de Duitse vrouw in de krant had laten zetten, met haar in contact gekomen. Hij stelde haar voor met haar Ie trouwen. De vrouw, die juist werk loos geworden was, bezat aan spaar geld ongeveer f 4000. Van E. stelde voor, dat zij steun zou gaan aanvragen bij Sociale Zaken. „Maar", zo zei hij, „dan mag je niet zeggen dat je nog een kapitaaltje hebt". Toen de vrouw eenmaal steun ontving, kwam hij met verhalen, dat zij gearresteerd en het land uitgezet zou worden; en op deze manier kreeg hij verschillende malen belangrijke bedragen van haar, naar hij zei, om advocaten te betalen en om ambtenaren van Sociale Zaken om te kopen. De eis luidde: twee jaar. Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruisl) in huis hebt. «Advertentie ing ivjea) De allaire Menden Uiieitarriiiiiiiiiinii—ibwij iJiaiiawwaMMMi TN LONDEN is onlangs een kerel tol de doodstraf veroordeeld, omdat hij een drievoudige moord met voor bedachte rade had gepleegd. Hel was een monster, die veroordeelde. Uit het onderzoek bleek, dat hij vier kogels in zijn revolver had ge had. Drie voor zijn slachtoffers en één voor zichzelf (die hij uiteraard niet had gebruikt). Die vierde ko gel was met liefde gepolijst, de andere waren „dum-dum" ge maakt..,. UEEL Engeland keerde zich tegen deze man en men betreurde de aj- schaffing van het radbraken, toen h(j de doodstraf kreeg. Nu is in het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden verklaard, dat een Ameri kaanse infanteriedivisie 4000 kilo staal per minuut op het hoofd van een tegenstander kan laten neer komen. Toen we dit lazen dachten we aan die Londenaar met zijn gepoetste en van kerfjes voorziene kogels. IJt'BT u ooit horen verklaren, dat de Nederlands Hervormde predikan ten per Zondagmorgen zoveel- millioen woorden in kerkgebouwen laten klinken? Of dat het rode kruis in tijd van nood duizend liter penicilline kan wegpompen? O) dat de AVRO bij één uitzending van de „Bonte Trein" zoveel- duizend decibels lawaai de aether inperst? Zelfs dat laatste niet. VEN vreedzaam mens heeft er geen behoefte aan grote getallen te noe men, en hij mist de animo om woorden of grammen te tellen. Maar in Amerika heeft men koel als de koude oorlog, duizenden ko geltjes, kogels, granaten en raket ten zitten wegen en meten en deze vervolgens opgeteld tot de 4000 kilo vol waren. Het is een van de meest beangstigende „voorbedach te raden", waarvan we ooit hoor den. Dat is iemand op zijn zenu wen werken. beeldromans laten ze waanzinnige genieèfi optreden, die hun slacht offers de vlijmende punt van een injectiespuit laten zien en dan zeggen: „Ik zal je doden, door deze achttien gram zwaar vergift in je slagader te spuiten". Maar op het critieke moment komt dan D ek Bos om dz sadistische professor door de „vliegende schaar" buiten bedrijf te stellen. Maar we vragen ons ernstig af of in dit geval de vliegende schaar wel gebruikt wordt. QNVERMINDERD gaat strijd 'n Indo-China vc de harde strijd 'n Indo-China voort. Hier ziet men een afdeling van het een en veertigste Franse parachutisten corps, dat oprukt tegen een een zaam fort in de omgeving van Na San. Bij een temperatuur van zes graden onder nul hebben de leden van de kernploeg op de baan te Hamar een wedstrijd over 500 meter gereden. De snelste rijders waren Maarse en Van der Voort, die beiden de zeer goede tijd van 44,7 sec. noteerden. Ook Kees Broekman reed, hoewel de 500 meter zijn zwakste afstand is, een goede rit en hij en Jan Charisius lieten 46,sec. afdrukken. Anton Huiskes werd vijfde met 46,3 sec. en Egbert van 't Oever zesde met 46,8 sec., waarmede hij zijn persoonlijk record, dat hij op 9 Febru ari van het vorig jaar te Hamar maak te. evenaarde. Wim de Graaf noteerde 47.2 sec. en Henk Schuier slaagde erin zijn persoonlijk record van 48,1 sec. te brengen op 47,6 sec. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven iit en vief vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort ge bruik, zo kan zich ook bij u die wel dadige bloedzuiverende werking vol trekken. Met Kruschen regelmaüg gebruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak wegge nomen van die kwellende rheumatiek. Koop vandaag Kruschen bij uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. (Advertentie. Ing. Med.) HE „WILLEM RUYS", die in de nacht van Maandag op Dinsdag in de Rode Zee in aanvaring is geweest met de „Oranje", is gisteren op de thuisreis het Suez-kanaal binnengevaren. De „Oranje" heeft, zoals bekend, haar reis naar Djakarta inmiddels voortgezet. De voorsteven van de „Willem Ruys" is aan stuurboordzijde ernstig gehavend. Ook is er een gat van achttien duim vlak op de waterlijn en nog een gat onder het anker. Een derde gat bevindt zich op de plaats, waar de naam van het schip is aangebracht. De „Willem Ruys", die twaalf uur vertraging heeft, kreeg toestemming tot de vaart door het kanaal na zeewaardig te zjjn verklaard. Toeschouwers op de oevers van het Suez-kanaal konden in de donkere nacht door de gaten in dc scheepswand in het verlichte interieur van het schip zien. Zoals dat gebruikelijk is bij twee Ne derlandse passagiersschepen, die elkaar op een lange reis ontmoeten, waren die bewuste nacht ook de „Oranje" en de „Willem Ruys" in de Rode Zee tot dicht bij elkaar gevaren. Op de dekken krioelde het van de passagiers en groe ten klonken over en weer. Plotseling echter draaide de „Willem Ruys". die een tankboot wilde ontwij ken, omdat deze zonder waarschuwing haar koers wijzigde, zich uit de ge volgde richting en wendde zich in de richting, welke de „Oranje' 'moest ne men. Op beide schepen begonnen sire nes te loeien. Alles werd in het werk gesteld om een botsing te vermijden, de machines werden op volle kracht achteruit gezet, doch aan een aanvaring was niet meer te ontkomen en de „Oranje" stootte aan stuurboord op de „Willem Ruys". Verscheidene opvaren den werden door de schok van de been of utt hun bed geworpen. Er werd alarm gegeven en de passagiers werden, zon der dat een paniek ontstond, op de bo vendekken verzameld bij de redding boten. De .Willem Ruys' maakte water aan de voorsteven. De waterdichte schotten werden gesloten en Port Soedan werd per radio gealarmeerd. De zee was kalm, de nacht helder en er waren vele schepen in de nabijheid. Onmiddellijk gevaar was niet te duch ten. Op de „Oranje" was na de aanva ring brand uitgebroken, doch deze had men na enkele uren onder de knie. Behalve de beide technische deskundi gen van de Kon. Rotterdamsche Lloyd is gisteren ook een van de directeuren de heer Th. A. W. Ruys. per vliegtuig naar Port Said vertrokken. In deze Ook in hoger beroep is de eis van „De Nieuwe Haagse Leeskring", het leesportefeuillebedrijf, dat zich in een civiel geding gekant had tegen de uit geversfirma „De Ceïllustreerde Pers" „Margriet", „Week in Beeld" en „Zuid" niet ingewilligd. Het leesporte feuillebedrijf had gehoopt, dat de justi tie „De Geïllustreerde Pers" zou dwin gen de maatregelen in te trekken, die zij had getroffen teneinde het „De Nieuwe Haagse Leeskring" onmogelijk te maken haar weekbladen als van ouds in portefeuilles onder het publiek te verspreiden. Egyptische haven zal een nader onder zoek naar de schade worden ingesteld en zullen de nodige voorzieningen wor den getroffen. Het oponthoud voor de noodreparatie in Port Said zal zich wellicht tot vier of vijf dagen beper ken. Aan de passagiers, die geboekt staan voor de eerstvolgende afvaart van de .Willem Ruys" van Rotterdam naar Indonesië op 23 Januari, is echter mee gedeeld, dat deze vertrekdatum wel enige weken zal worden uitgesteld. Voor het begin van de gistermiddag gehouden raadsvergadering van Bloe- mendaal heeft de wethouder van On derwijs, mr F. P. Th. Rohling, een ver klaring afgelegd over wat hij noemde „de verbijsterende gang van zaken en verdachtmakingen, waaraan ik als oud raadsheer-commissaris bij het Bijzon der Gerechtshof de laatste tijd ben blootgesteld". Na een en ander te hebben gezegd over de veroordeling van de heer P. M. Menten en de daaropvolgende vloed van verdachtmakingen zei mr Rohling: „Ik ben echter niet van plan mij van mijn goede eer te laten beroven door CEN der eerste schepen, waarvan de bemanning in verband met de nieuwe Amerikaanse immigratie- wet werd ondervraagd, was de Nieuw Amsterdam. Na het beant woorden van de vragen moesten de ondervraagden de eed afleggen. De ondervraging van de 767 koppen tellende bemanning duurde twee dagen en kostte de Holland Ame rika Lijn f 7000.Op de foto ziet men een der leden van de beman ning de eed afleggen. een politiek delinquent en zijn aan hang, ook niet als zich onder hen be vindt de voorzitter der Tweede Kamer, dig zijn diensten bewijst aan deze poli tieke delinquent, en die naar mijn me ning, op onwaardige en onbehoorlijke manier van zijn politieke invloed, die hij uit anderen hoofde heeft, gébruik maakt. Ik verzet mij", aldus mr Roh ling, „teeen de leugenachtige medede lingen in de door de substituut-offi cier van Justitie te Amsterdam, jhr mr A. Reigersman, aan de pers verstrekte inlichtingen. Tegen hem heb ik reeds een strafklacht ingediend bij de officier van Justitie en een aanklacht bij de minister van Justitie. De Bloemendaalse raad zowel als de ingezetenen, die op zo schandelijke wijze zijn genoemd, hebben er recht op, dat ik nu eindelijk eens iets van deze dingen zeg", aldus besloot mr Rohling zijn verklaring. Het College yan Rijksbemiddelaars heeft gisteren een bindende regeling vastgesteld van de loon- en arbeids voorwaarden voor de bemanningen van de trawlloggers. Het college heeft het garantieloon bepaald op f 50.en een afrekeningsperiode van vier weken. De betaling van vacantietoeslag zullen de partijen na onderling overleg moeten regelen. De regeling gaat in per 1 Januari 1953.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3