Financieel risico van ziekenfonds overgeheveld naar specialisten immigranten-vrouwen tonen de weg leven De grond waarop wij en werken Costaricaans en Frans schip scheurden elkander open r ontevredenheid bij vele medici Directie der „Ommelanden" gaat tegen Ir Vos procederen Geen plafond voor honoraria van huisartsen, apothekers enz. Uitstel van oplossing niet aanvaardbaar Uitzonderingstoestand in Achtkarspelen Poliiie zal zo nodig van wapens gebruik maken Concurrentiebeding noci wel van krachf? Afwijzing bemiddeling een propagandastunt? Groep blanken in Kenya wil: Meer zeggenschap voor Aziaten en inheemsen Zware branden teisteren Argentijns platte'and Ridgway biedt Denen vliegtuigen aan Economische conferentie te Praag Spoorbomen gaan een driehoek dragen Stormgs-knipperlicht kan vervallen Britse politie speurt naar Nederlander Gezocht wegens moord op een Iers meisie Twaalf millioen ton kolen in 1952 NIEUWS UIT BREEZAND Deskundigen spraken over bodemkartering en het ontstaan van de polder Water speelt een belangrijke rol Ook bestrijding mond-en klauwzeer ter sprake Aanvarinq bij Goodwin-Sands Eén dode bij ramp met ,,Kliplontein' NiEUWS UlT JULIANADORP Landbouwpolitiek onderwerp van leerzame bijeenkomst Gezinsverzorging Beroepskeuze door de staat in Oost-Duitsland 't Zand Verbeteringen in r.k. school Wieringen lijn standpunt" inzake*^''moeniiwh^"'*'11* V3" sPeciallstPn heeft Zaterdag Al jarenlang worden er onderhandel^ mPt de llekenfondsen uiteengezet, ziekenfondsen over de honorering n?Tl fev"erd„met hpt «verleg Is niet bereid zich rriiwiiHe l_Nederlandse Vereniging van Specialisten .iiëïribczwarJniJhebt4nnee^tt<!lIeïoii?W d" h regeling' "'aartpgpn de leden specialisten, die zich later in de nif Ted®n Geweest, waarom de 300 maatschap van de Landelijke S JïïXZr"'"4 !,_h'bbe"het lid- maatschap van de Landelijke «ineeioiï.». "ruoen veremga, net na- bezwaren gaan tegen twee punten niw a ™'.,"?,- heh,ben "Pgezegd. De sen van een plafondbedrag vnnr 8 d,e vaststelling door de ziekenfond- toepassen van een progressieve kortinv'nn d spec,a.listen' alsmede tegen het niet toereikend blijkt te zijn kortlnK op de honorering, wanneer dit plafowl specialisten een actie voor contante betaling. Voorzover dit in Tilburg en Breda noodzakelijk werd, is dat niet door hen in de hand gewerkt, zo werd verzekerd. Sedert 3% jaar zijn er al onderhan delingen gaande en telkens wordt een beslissing i et hele of halve jaren uit gesteld. Op verzoek van de zieken fondsraad is in September j.1. op nieuw een beslissing uitgesteld tot 1 Januari 1953. In de verwachting, dat m de afgelopen drie maanden een ac ceptabele regeling zou worden ge troffen. is men met het nieuwe uitstel accoord gegaan, aldus de N.V.S. Vol gens de mening van deze specialisten organisatie was dus op 1 October J.1. al bekend, dat er ingaande 1 Januari 1953 een situatie zou intreden „van geen regeling". Voortzetting van de oude regeling met een nieuwe termijn wordt niet be vorderlijk geacht voor de onderhande lingen. De specialisten willen een honorering met een acceptabel bedrag [)OOR de ziekenfondsen wordt jaar- lijks een bedrag vastgesteld voor honorering van de gezamenlijke spe cialisten. De hoogte van het plafond wordt telkenjare bepaald naar ver houding van 'de financiële situatie van de ziekenfondsen. Overschrijdt het totaalbedrag der gezamenlijke ver richtingen het vastgestelde plafond, dan wordt een korting toegepast op de honorering per verrichting. Bij overschrijding van het vooraf vast gesteld declaratum van een bepaalde specialist, treedt een progressieve korting in werking. Dit declaratum is bepaald op een bruto fondsinkomen van f 10.000 per jaar. Naarmate de practjjk toeneemt wordt omgerekend volgens een be paalde. formule de berekening per verrichting lager. De leden van de vereniging wensen echter niet een deel van het financiële risico te dra gen van de ziekenfondsen en vinden het principieel onjuist wanneer dit ri sico word overgeheveld op een groep van de ziekenfondsmedewerkers. De honorering van de geneeskun dige diensten hehoort niet direct af hankelijk te zjjn van het verzekerings lichaam. aldus de N.V.S. De beginse len van de ook door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevm- derlng van de Geneeskunst onderte kend wereldorganisatie der artsen vermelden dit uitdrukkelijk. Uitzonderingen yOOR de huisartsen .apothekers. masseurs, e.d. wordt door de zie kenfondsen geen plafondbedrag en aldus ook geen eventuele progressieve korting bepaald. Uitdrukkelijk ver klaren de specialisten, dat het niet gaat om hogere of lagere declaratie, doch om bescherming van het vrije beroep. Het ligt ook niet in de bedoe ling de actie te voeren ten koste van de verzekerden. Evenmin voeren de per verrichting. Er worden door de sociaal economische instituten van de hogescholen te Rotterdam en Tilburg onderzoeken ingesteld naar de hoogte van de honorering van de verschillen de specialistische verrichtingen. De specialisten verwachten, dat de hoog leraarsrapporten een goede hulp kun nen bieden bij de vaststelling van een vaste honorering, eventueel met terug werkende kracht tot 1 Januari 1953. De burgemeester van de Friese ge meente Achtkarspelen heeft zich tot de bevolking gewend met een schrijven, waarin hij de bevolking verzoekt rustig te blijven. Hij verzoekt de bevolking in de acties zo nodig positie te kiezen, maar te allen tijde zorg te dragen voor de rust in de gemeente. Met ingang van de volgende week zullen excessen, zo nodig met gebruik van tvapens, door de rijkspolitie worden tegengegaan. Dit is een vervolg van de herhaaldelijke po gingen van de bevolking van Acht karspelen om de busdienst van „De Ommelanden" met werkwilligen tegen te gaan. Men heeft stenen geworpen door de ruiten van de bus en zelfs een hamer door de voorruit, waardoor een der chauffeurs gewond werd. De afge lopen week werd door de bevolking van Achtkarspelen het samenscholings verbod, dat door de burgemeester werd afgekondigd, met voeten getredén. Een groep vooraanstaande blanken in Kenya heeft voorgesteld, de in heemsen en Aziaten meer zeggenschap in het bestuur van de kolonie te ge ven. De groep vraagt diepgaande re organisatie van het bestuur en wil on der meer het aantal burgerlijke ambte naren in de adviesraad van de gouver neur drastisch beperken. Hulp van en samenwerking met inheemsen en Azia ten is volgens deze groep nodig om de toestand meester te worden. Deze voorstellen zullen waarschijn lijk de kloof tussen hen, die hardere vergeldingsmaatregelen in Kenya voor staan, en de hervormingsgezinden ver groten. Zware branden hebben in de afge lopen week in Argentinië gewoed. Reeds zijn zes personen om het leven gekomen. Velen liepen verwondingen op. Honderden stuks vee verbrandden. Officieel worden de branden toege schreven aan sabotage. In een deel van Argentinië heerst momenteel een hittegolf. Daardoor ver spreidt het vuur zich zeer gemakkelijk Zo kon het gebeuren, dat Vrijdag in zuidelijk deel van de provincie Buenos Aires 81.000 hectaren met gewassen in lichterlaaie stonden. Twee dorpen wer den geteisterd. Te Eva Peron kon ee ramp worden voorkomen. Hier va twee olietanks met een in'houd van ne- gen millioen liter vlam. De tanks brand den uit, maar de omvang van de biana bleef beperkt. Generaal Ridgway, de 0PPer^®p" hebber van de NAVO, iieeft 13 marken aangeboden in f. „..i,, honderd tot honderdvijftig geallietide vliegtuigen op Deense vliegvelden stationneren. De Deense minister buitenlandse zaken, Kraft, is stander van aanvsarding van dit a - bod, omdat de Deense luchtmacht sterk genoeg is, om in oorlogstijd Deense steden en de Deense mobi satie te beschermen tegen luchtaan vallen. Besprekingen over aanvaa ding vrn het aanbod zijn gaande t sen de regeringspartijen en de socia listen. Van Dinsdag tot Donderdag hi er in Praag een grote conferentie worden gehouden van economische en 1 bouwdeskundigen van de J, Unie en de andere landen achter net IJzeren Gordijn. Te Wenen verwacht men, dat om. zal worden over de tekorten, in het bijzonder levensmiddelen. Russische desk gen zullen waarschijnlijk uibeenzettc- op welke wijze de productie dient worden vergroot. Ir. E. A. Vos, die onlangs ontslag nam bij „De Ommelanden" is benoemd tot adjunct-directeur bij de „Sterovita"- zulvelfabrieken te Breukelen. Naar aanleiding van deze benoeming zal de directie van „De Ommelanden" bij de rechtbank een proces tegen ir. Vos aan hangig maken wegens het niet nako men van het concurrentiebeding, dat ir. Vos getekend heeft en waarin h\j ver plicht is binnen anderhalf jaar na zijn ontslag bij „De Ommelanden" geen functie bij een concurrerende zuivelfa briek te aanvaarden. Ir. Vos was tot voor kort adjunct directeur van „De Ommelanden". Hij nam ontslag omdat hij zich niet kon verenigen met de wijze waarop de directeur van „De Ommelanden" zijn melkpolitiek voerde en zich verzette tegen elke poging om de staking bij „De Ommelanden", welke reeds een half jaar duurt, op te lossen. Door de bemiddelingspogingen van de hand te wijzen, aldus ir. Vos. heeft de directie In de komende drie maanden zullen de NS op de afsluitbomen van onge veer 500 bewaakte spooroverwegen lichtreflecterende, driehoekige borden laten aanbrengen. In de eerste plaats zal dit geschieden bij overwegen, waarvan de sluitbomen vaak worden aangereden en verder bij alle overwe gen in wegen met snelverkeer. Dit besluit is één der resultaten, die werden bereikt door de „Contactgroep Overwegbeveiliging", welke in Juni 1952 door de regering werd ingesteld. De contactgroep is tot de conclusie bi komen, dat het röde knipperlicht bij onbewaakte overwegen dient te gelden als een absoluut stopverbod, terwijl het groene lichtsein een veilige toestand aanwijst. Het storingsein (geel) zou kunnen vervallen. van „De Ommelanden" propaganda willen maken bij de Groninger boeren voor het verzet dat zij voert tegen de arbeidersorganisaties. Men wilde op deze wijze sympathie bij die Groninger boeren kweken, die nog melk leveren Op verzoek van de Britse recherche peurt de Nederlandse politie naar de 21-jarige zeeman Bartold Schuitema uit Almelo, die begin December als onge wenst vreemdeling door de Britse auto riteiten uit Engeland is gezet. De Britse recherche wenst Schuitema te horen in verband met de moord, die op 12 November j.1. in de buurt van Belfast in Noord-Ierland is gepleegd op de 19-jarige dochter van de Ierse rech ter Curran. Schuitema deserteerde het vorig jaar van zijn schip in Ierland. Hij werd ein de November in Engeland aangetroffen. Toen men hem daar uitwees, bestond tegen hem nog geen verdenking. In Nederland is hij vroeger wegens een roofovérval in Assen tot een gevan genisstraf van 2 jaar veroordeeld. Vóór hij die straf geheel had ondergaan, werd hij voorwaardelijk in vrijheid ge steld. Volgens de thans bekende definitieve cijfers heeft de productie der Lim burgse mijnen verleden jaar in totral 12.532.301 tem bedragen. De voorlopige schatting w-»s 12.517.000 ton. In 1945. het eerste jaar na de bevrijding van Zuid-Limburg, bedroeg de totale pro ductie der gezamenlijke mijnen 5.085.000 ton. De commissie van de samenwerkende verenigingen organiseerde voor de leden van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, CBTB, LTB en NKJB Cen ontwikkelingsavond, waarop dr ir K. v. d. Meer en ir L. J. Fans spraken over „Bodemkartering". Eerstgenoemde stelde als doel van de bodemkartering het vastleggen van de bodemgesteldheid op de kaart, zodat in duidelijke vorm de toestand van de bodem op een bepaalde plaats is aangeduid en gemakkelijk af te lezen door allen, die daar mee te m3ken kunnen hebben, de mannen van de practijk, bij het onderwijs, Waterstaat enz. In tegenstelling met het grond onderzoek, dat slechts actuele waarde beeft, omdat het voor eenzelfde stuk grond. b.v. door de toegepaste bemesting en de gewassen, die er op geteeld zijn, in de loop der jaren verschillende uitkomsten kan geven, houdt het onderzoek voor de bodemkartering zich bezig met factoren van blijvende waarde. Er wordt daarbij niet alleen naar de grondsoort, maar ook naar het bodemprofiel, naar Be opbouw van de aardkorst tot grotere diepte, gekeken. Spr. wees, op een en ander dieper in gaande. op bet belang van een goede waterhuishouding voor de plantengroei. (Tarwe heeft duizenmaal zoveel water als meststoffen nodig). Bij kleigronden speelt het vochtvasthoudend vermogen, dat afhankelijk is van het slib- en hu- musgehalte en de structuur, een grote Gestreefd moet worden naar vol doende productie en voor de bcrer naar voldoende bestaanszekerheid. De mi nister heeft voor sommige voort brengselen verplichte inlevering vast gesteld, voor andere zijn garantie prijzen gesteld, terwijl nog andere vrij aan andere zuivelfabrieken. Ir. Vos be- verkocht kunnen warden. In dit op roept zich thans op artikel 639 q. van het Burgerlijk Wetboek, welk artikel een concurrentiebeding ongeldig maakt, wanneer er dringende redenen zijn ge weest, welke tot ontslagname geleid hebben. Deze dringende redenen waren volgens ir. Vos volop aanwezig. -vi O— zicht bracht de spreker hulde aan mi nister Mansholt. Toch had hij zorgen voor de toekomst. Hij herinnerde aan de zeven vette en de zeven magere jaren. Om een goede bestaanszeker heid te waarborgen is nodig een goed ontwikkeldeen weerbare boerenstand, Zaterdagmiddag is het Costaricaanse schip „Aster" nabij de Goodwinzand- hanken in aanvaring gekomen met het Franse ss „Fauzon", dat op weg was van Antwerpen naar Bremcn. De bei de schepen werden lek geslagen, doch de „Fauzon" was er het ergste aan toe. Verschillende ruimen stonden reeds onder water, toen er sleepboothulp kon worden verleend. Het bleek echter niet mogelijk de „Fauzon" te bergen, door dat de dikke mist het uitvaren van meer sleepboten, die ter assistentie wa ren opgeroepen, onmogelijk maakte. De twee sleepboten, die de „Fauzon" hulp boden, de „Goliath" en de „Maas" heb ben het schip op de Wenduinerbank gesleept. De bcmannning tracht de on dergelopen ruimen leeg te pompen. Op geen van beide schepen zijn slachtof fers te betreuren. De „Aster" is op de plaats van de botsing voor anker ge gaan. Zaterdag is de „Bloemfontein Castle", het Britse schip, dat de schipbreukelin gen van de ..Klipfontein" aan boord heeft genomen, te Beira aangekomen. Naar eerst thans bekend is geworden, Vrijdagavond werd in café „Prins Hendrik" een vergadering gehouden van de verschillende boerenorganisaties, de HMvL, de LTB en de CBTB. Voor deze bijeenkomst was als spreker uitgenodigd de heer J. de Veer, voorzitter van het Bedrijfschap voor Vlees en Vee, die de tegenwoordige landbouwpolitiek onder de loupe nam. Nadat hij was ingeleid door de heer Th. Terra, betoogde hij, dat de politiek op landbouwgebied volgens de memorie van antwoord op de begro ting 1952 vrijwel onveranderd is gebleven. die bij een redelijke verdeling van het nationale inkomen zijn deel kan opeisen. Spreker ging nu de practijk behandelen, en bewoog zich voorname lijk op het gebied van de vee- en vlees maatregelen. Hij behandelde hierbij uitvoerig het baconcontrzct met En geland en de maatregelen, die nodig gebleken zijn, om de garantieprijs te verlagen, nu de wereldmarkt voor deze artikelen gedaald is. Toch waarschuwde spreker de ver gadering, de zaak niet al te somber in te zien, daar er in de wereld een toe nemende behoefte asn dierlijke vetten en eiwitten blijkt te komen. Hij spoorde de aanwezigen aan, ook ac tieve politieke belangstelling te tonen. Naar aanleiding van het gesprokene werden voornamelijk door de heer Kistemaker verschillende vragen ge steld. Hierbij kwam ook de bestrijding van het mond- en klauwzeer ter sprake. Deze gevreesde ziekte begint op verscheidene plaatsen weer geducht van zich te doen spreken, waardoor hele veestapels afgeslacht worden, Spreker toonde zich een voorstander van inspuiting met serum en gaf de aanwezigen in overweging hiermee zo spoedig mogelijk te beginnen en niet te wachten tot half Februari, daar er maatregelen in overweging zijn om niet-ingespoten vee van de markt te weren. In de Ned. hervormde kerk kwaimen Vrijdagavond afgevaardigden van ver schillende verenigingen met het kerk bestuur bijeen om te trachten het vraagstuk voor het verkrijgen van ge zinsverzorging in Koegras tot een oplossing te brengen. De bedoeling is deze gezinsverzorging te doen uitgaan van de Ned. herv. kerk en daarvoor een commissie samen te stellen op zo breed mogelijke basis. Deze commissie werd als volgt samengesteld: Mevr. M. MinnesHoornsman (Plattelandsvrou wen), mevr. VisserVan der Meer (Ned. herv. Vrouwenclub), mevr. Van RijnWiersma (jongevrouwenclub) mevr. Smaillegange (Advendo), R. Smid (A.N.A.B.), J. van Bodegraven (gem. Juliauadorp Vooruit), C. Bakker (Chr. Landarb.), Kerkeraad en Diakenen. De circula'res, waarin wordt ge vraagd, deze zaak geldelijk te steunen, zullen deze week worden afgehaald. Daarna zal een vergadering worden gehouden om deze gezinsverzorging, waaraan grote behoefte bestaat, verder te regelen. Is er één slachtoffer bij de ramp met de „Klipfontein" te betreuren. Het is de kanarievogel van de kapitein, die gekooid en wél een zeemansgraf heeft gekregen. Een Chinees-nationalistisch en een Japans vaartuig hebben Zaterdag één en vijftig overlevenden van de ramp met de „Avanti", die ten Zuiden van Japan in tweeën was gebroken, aan land gebracht. Onder de geredden be vindt zich de Nederlandse matroos Pie- ter Bleeker. Inmiddels is een sleepboot erin geslaagd vast te maken aan het achterste, nog drijvende deel van het schip. De sleep is op weg naar ten Ja panse haven. Bij Jutland is Vrijdagnacht het Ne derlandse motorschip „Prinses Mar griet" gestrand. Het schip zit zeer vast. Pogingen worden ondernomen om het vlot te brengen. De ruim 200.000 leerlingen, die in het aanstaande voorjaar de lagere scholen in Oost-Duitsland verlaten, zul len niet zelf hun beroep kunnen kiezen. De Oostduitse regering heeft bepaald, dat de leerlingen het beroep krijgen dat de staat als belangrijk voor de economie van het volk beschouwt. (Van onze Australische correspondent) MEN zou wellicht geneigd zijn om eenzaamheid en terug verlangen naar het oude hoofd zakelijk toe te schrijven aan Uiterlijke eenzaam heid en verstoken zijn van de omgang met een groot aantal medemensen. Beschouwt men echter het probleem van het aanpassen van immigran ten uit de oude wereld in een nieuw en jong als Australië, dan merkt men, dat het in de mees te gevallen precies andersom is. Want wanneer men hier onder de immigran ten uit Nederland het oor te luisteren legt. dan merkt men al spoedig, dat het merendeel van de klagers over eenzaamheid, gebrek aan „cultuur", gebrek aan vrienden en tekort aan contact met Australiërs juist niet in de Australische eenzaam heid wonen, doch in en rond de metropolis van Sydney De oorzaken van dit verschijnsel liggen feite lijk vlak voor de hand. Om te beginnen zijn de bewoners van grote steden geneigd harder en minder toegankelijk te zijn dan mensen die in de provincie in een minder gejaagd tompo leven. Ten tweede is er in en rond de grote steden zoveel van tevoren klaar gemaakt en al voor de genieter gekauwd vertier en ontspanning aanwezig, dat de drang tot contact met de medemensen en tot zelf scheppen van ontspanningsmogelijkheden veel geringer is. En tot slot wonen er in de grote ste den en in verschillende voorsteden van de me tropolis zoveel immigranten bij elkaar, dat men al spoedig kliekjes krijgt, die doorgaans hun oude taal onder elkaar spreken en waarvan de Aus traliër zich begrijpelijkerwijs afkeert. In de provinciesteden en op het platteland lig- Assimilatie is een proces, dat van twee kanten komt. Wij zullen zowel ma terieel als geestelijk een rijkere natie zijn wanneer nieuwe en oude Australiërs de nog tussen hen bestaande hinderpalen tot een minimum beperkt zullen heb ben (Uit een hoofdartikel in The Sydney Morning Herald"). gen de kaarten echter geheel anders. Men moet daar veel meer zelf doen voor vermaak en ont spanning en men is daar dan ook veel eerder geneigd de nieuwe buurman of buurvrouw in de voorbereidingen en de uitvoering te betrekken. Men heeft er over het algemeen meer tijd voor persoonlijke zaken en daarbij is de immigrant, door de afwezigheid van een grote kolonie oud landgenoten, veel eerder geneigd de taal van het land op te pikken. Nu is het voor de vrouwen van immigranten over het algemeen moeilijker zich een plaats in de nieuwe omgeving te veroveren dan voor de mannen, die op het werk vanzelf contact hebben en de taal leren. Het zijn dan ook in de meeste gevallen de vrouwen die maken, dat hjt immi grantengezin in de nieuwe wereld niet aarden kan. Gelukkig beginnen er meer en meer immigran- trnvrouwen uit Nederland te komen, die beseffen dat de liefde niet van één kant kan komen, en dat, meent men vriendschap en contact te mogen verwachten, men moet beginnen te tonen dat men ook bereid is iets te geven en bij te dragen. Ook hiertoe heeft men natuurlijk in de klei nere gemeenschap van de provinciestad of het dorp meer gelegenheid dan in de grote stad, waar de mensen doorgaans al genoeg met zichzelf te doen hebben. En liet is dan ook in provinciesteden dat Nederlandse immigranten-vrouwen de weg gevonden hebben zich een plaats in de nieuwe gemeenschap te veroveren. In dergelijke kleinere plaatsen hebben een paar van deze immigranten-vrouwen de hoofden bij een gestoken, hebben een klein comité gevormd en daarna haar diensten langeboden aan de ver schillende sociale instellingen die ook al weer in kleinere plaatsen zo'n veel grotere plaats in het leven van de bevolking innemen dan dit in de grote stad het geval kan zijn. Het resultaat van deze activiteiten is verrassend. Door het meedoen aan wat ten bate van de nie- we gemeenschap wordt georganiseerd of het nu voor weduwen en wezen, dierenbescherming of een nieuwe „social hall" is merken deze immi granten-vrouwen. dat zij vanzelf in de nieuwe ge meenschap worden opgenomen en er ais vanzelf sprekend een deel van worden. Voor haar is dan cok de eenzaamheid verdwe nen. Zij hebben geen tijd om over gebrek aan „cultuur" te praten, omdat zij zelf helpen aan een cultuur voor de toekomst te bouwen. Zij nebben de van het wcrk komende mannen iets opbou- wends te vertellen, en zij zijn te zeer geboeid door net constructieve werk dat zij verrichten om over heimwee en naar de oude wereld terugwillen te denken. rol. bij zandgronden de capillaire op stijging van het water. De oppervlakte dient geëgaliseerd te zijn en het peil van bozem- en polderwater moet rtten goed kunnen beheersen. De heer Van der Meer ging in het bijzonder in op het ontstaan van de bollengronden in „de Zuid". De afge graven duinwallen de zanderijen tot grote diepte bestaande uit kalkrijk grof zand, zijn de beste. Men kan er steeds door diepspitten of delven in verse grond telen. Stuit men na een be trekkelijk dunne laag zand op veen of klei, zoals geschiedt in gronden naast die oude duinwallen en bij de Oude Rijn. dan kan de omwerking van de grond bezwaren meebrengen. Door de menging van zand en klei b.v. krijgt de grond een betonstructuur. wordt slemperig en slecht water doorlatend. Vergelijking van grondmonsters en op brengsten wezen uit dat de beste bol lengronden de armste van samenstel ling zijn (behalve wat kalk betreft). De waterhuishouding is belangrijker dan de voedingstoestand van de grond en humus geeft veel onkruid, sterke blad ontwikkeling en minder groei van dé bol. De bewering, dat op poldergronden narcissen beter groeien, is onwaar. De narcis doet het daar van de bolgewas sen nog bet beste (de hyacint het slechtst), maar op kaikrijke zandgrond doet ook de narcis het beter. De helft van de bollengrond in de Zuid heeft een niet gestoord profiel van zand. Verbetering van minder goed bol lenland kan op verschillende manieren plaats vinden. Het minst ingnjpena is slechts zand afvoeren en goed, kalkrijk zand invoeren. Naar de verhandeling van de beer Van der Meer werd met aandacht ge luisterd. maar ze was niet altijd ge makkelijk te volgen. De heer Hooi- raeijer, die voor de CBTB deze keer de leiding van de avond had. meende zelfs, dat men voor het goed begrijpen minstens de stof van een landbouwcur- sus onder de knie moest hebben. Ir Pans bepaalde zidh tot de onder zoekingen in onze eigen polder en in het bijzonder tot die van de bollen grond in Breezand. Het zand van de Westpolder is door gaten in de oor spronkelijk gesloten duinwal naar bin nen gespoeld en op het achter de dui nen gelegen veen gekomen. Dat zand drukte het veen weg, maar er zijn ook plekken, waar het veen niet werd op geruimd (of juist naar boven kwarn?) en er ontstonden dus eilanden van veen temidden van de zandvlakten. Oor spronkelijk waren dit de hoogste ge deelten, maar door het inklinken zijn het nu de laagste delen. Toen van Huis duinen naar het Zuiden een dijk kwam, ontstond slibafzetting tegen de zand vlakten. Vandaar de kleigrond van de Oostpolder en in 't zuiden en langs de zwinnen of kreken. Tussen zand- en kleigebied ontstonden de zavel- en lichte kleigronden. Toen het Koegras was ingepolderd, kon achter de dijk nog wat klei bezinken, verderop niet, daar was het water te woelig. Vlak achter die dijk is daardoor nog wat zavel. De slibloze zandgrond is van de dui nen afkomstig en vormt een laag van pl.m. 1,25 m op veen (met kleilaagje) De grofheid van het zand is verschil lend. Doordat, zei spr., de grond eerder voor tuinbouw enz. is gebruikt, is bet grove zand aan de oppervlakte iets ont- kalkt, het middelgrove en fijne zand bevat meer kalk. Waar de kleilaag wat dikker is en dichter bij de oppervlakte komt zou deze naar boven gebracht kunnen worden en de grond voor bouw land geschikt gemaakt. De heer Pans raadde in het slot van zijn causerie aan, hier zeer intensief te draineren. ONDER STROOM De heer M. Grin, die zich bij de heer Van Oosten met een looplamp in de kelder begaf om de verwarming te re gelen. kwam, waarschijnlijk door een defect aan lamp of snoer, onder stroom te staan. Hij kon zich niet losmaken en was aanvankelijk ook niet in staat hulp te roepen. Toen men eindelijk bij hem kwam en de stroom verbrak, bleek de heer G. flinke brandwonden aan dé handen te hebben. Hij werd bij dokter Veenis verbonden. BRIDGEDRIVE De uitslag van de bridgedrive, gehou- houden in „de Sociëteit was: A-lijn: 1. G. TimmerB. Berbee 39 V„ punt; 2. J. DobbeB. Dobbe 37 punten; 3. J. CapteinJ. Berbee 34 punt. B-lijn: 1. Jac. RooyakkersG. Rooy- akkers 69punt; 2. J. JongejansA. Raven 64 punten; 3. H. v. d. PlasP. de Groot 58 punten. Langedijker dorpen Bij het R.K. Schoolbestuur alhier be staan plannen tot het aanbrengen van belangrijke verbeteringen in het school gebouw, onder architectuur van de heer S. J. Overtoom te Alkmaar. O.m. zal een complete waterleiding worden aangebracht en zal het santitair worden vernieuwd. Bij de gehouden aanbeste ding van het loodgieterswerk bleek de heer G. Tuinman te Schagerbrug de laagste inschrijver te zijn. TWEEDE POSTBESTELLING KOMT VROEGER In de meeste plaatsen in onze omge ving ki mt de laatste postbestelling al sedert lange tijd des middags. De P.T.T. heeft met ingang van deze week de toestand op Wieringen hier aan aangepast. De mensen hebben de post nu dus twee uur vroeger in huis.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5