„HARRY S" een waardig president Mossadeq weer overwinnaar de plechtige installatie van dwight d. eisenhower Adenauer ontkent grote macht bij de nazi's Personentrein te Deventer op rangeerdeel gereden FDJ streefde een opstand na Truman Vrijzinnige Democrafen VS willen conferentie van Grote Vier over Oostenrijk in Londen Dins'dag 20 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11622 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna VOOR DE VRIJHEID-TEGEN DE TYRANNIE BIJZONDERE VOLMACHTEN VOOREEN JAAR Italiaanse tanker in Abadan Overeenkomst1 IsraëlBonn over twee weken in Bondsdag Vandaag om 17.45 uur DE WIJZE, waarop de nieuwe presi dent van de Ver. Staten van Ameri ka, Dwight D. Eisenhower, vandaag wordt geïnstalleerd, is noch in de Ame rikaanse grondwet, noch In andere wet- 'n nader omschreven De grondwet ■Preekt slechts van de eed of belofte, die de nieuwe president moet afleggen Deze luidt: Ik zweer plechtig dat ik hel WEERBERICHT Geallieerden reageren enigszins verbaasd Vijf schepen met elkaar in aanvaring Duitse autoriteiten op jacht naar communisten Wéér een spoorwegongeluk Tien reizigers en de bestuurder gewond Conflict tussen Franse communistische leiders Uitnodiging aan Moskou Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—«4 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meet 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 /tr— (Van een onzer redacteuren) TOEN MEN TEGEN het einde van de tweede wereldoorlog een negermeisje in de Amerikaan se stad Atlanta de vraag stelde op welke wijze zij Hitler gestraft zou willen zien, antwoordde ze „Verf hem zwart en breng hem naar Atlanta". Het meisje, dat met nog millioenen van haar rasgenoten als een soort derderangs mens tussen haar niet zwarte landgenoten leefde, wist voor een man als Hitler geen strenger straf te bedenken. In de eerste week van Februari 1951 werden zeven omstreeks twintig jarige negers in Martinsville in de Amerikaanse staat Vlrginia op de electrische stoel ter dood ge bracht. Zij zouden een twee en dertig-jarige vrouw (die n.b. bij confrontatie niet één van hen herkende) hebben aangerand en dat terwijl In de Ver. Staten nog nooit een blanke voor een dergelijk vergrijp deze hoogste aller straffen kreeg Lijnrecht tegenover deze feiten liggen de woorden van Tho mas Jefferson, pionier voor recht en rechtvaardig heid, opgetekend in de Amerikaanse Onafhanke lijkheidsverklaring van 4 Juli 1776: „Wij beschou wen deze waarheden als vanzelfsprekend, dat alle mensen gelijk geschapen zijn, dat zij door hun Schepper met zekere onvervreemdbare rechten bedeeld zijn, waarbij het recht op leven, vrijheid en het nastreven van geluk" Gelijke rechten voor elke burger. y^AAROM WIJ op deze toch eigenlijk grotendeels alom bekende feiten met zoveel nadruk hier de aandacht vestigden? Het is omdat verbetering van de status der ongeveer dertien mil- lioen neger-burgers van de V.S. door Harry S. Truman werd gezien als een der belangrijkste taken, die hij als hoofd van zijn Staten te vervullen had Het is óók omdat Harry S. van die droe vige uren in de namiddag van de twaalfde April van het jaar 1945, toen hij ijlings naar het Witte Huis werd ge roepen om mevrouw Roosevelts woor den te horen „De President is dood", tot deze dag, waarop hij de hoogste ver antwoording overdraagt aan Dwight D. Eisenhower. aan een oplossing van het negervraagstuk zijn beste krachten heeft gegeven. Omdat schier in geen andere zaak als de strijd tegen de su- prematiegedachte van de blanke de fi guur van de mens Truman voor ons ge tekend staat. Hij nam in het openbaar stelling ter bescherming van de rechten en vrijheden van de burger, riskeerde zijn post als president tijdens de voor laatste verkiezingen door uitgebreide voorstellen inzake een federale wetge ving speciaal met het oog op de negers, greep niet zelden persoonlijk in bij een geschil blank-zwart en benoemde b.v. als eerste een neger. WiïliSm HaStie, tot rechter in één der Federale Hoven van Beroep. Harry S. begreep met mevr. Beecher Stowe, Abraham Lincoln, mrs. Eleanor Roosevelt, de Nobelprijswin naar Sinclair Lewis en de makers van de voor de V.S. gewaagde film „Ver loren grenzen" de woorden van de ne- gerdichter Langston Hughes, die in één van zijn spirituals schreef: „Ook IK ben Amerika. Morgen zal niemand het wagen mij te verdrijven, zult ge zien. hoe glanzend schoon ik ben, be schroomd, beschaamd...." Truman, hoewel geplaatst in de lei derszetel van één der twee leidende wereldmachten, was in zijn hart een eenvoudig mens, die opgroeide te mid den van de gewone man, die het hart van zijn volk leerde kennen toen hij sis zeventienjarige langs de baan werk te met een ploeg spoorwegarbeiders, door zijn staat als frontsoldaat in Frankrijk, de ervaringen die hij opdeed in zijn modezaak in Kansas City, als rechter, als financieel expert en als Senator. Harry S. verloochende de zui vere levensbeschouwing van zijn Moe der niet en hechtte de hoogste waarden aan zedelijke en morele normen. Daar door werd hij de vechter voor het be lang van de kleine man, voor het be lang van de neger. Hij moet zich daar om gelukkig hebben gevoeld, toen hij een terugblik werpend op zijn staat van dienst als vice-president en president dezer dagen, in zijn laatste, zo uiter mate grootse, boodschap aan het Con gres kon zeggen: „Wij slaagden er in grote economische voordelen te berei ken voor al diegenen onder onze mede burgers. wier volledige emancipatie steeds weer afstuitte op enkele inge kankerde vooroordelen. Wij troffen dienaangaande een reeks ingrijpende maatregelen. Zowel bij de strijdkrach ten. in het ambtenarencorps, op onze universiteiten, bij het vervoerswezen, fch de grote steden en in onze fabrieken alsmede in de stemlokalen is het ras senonderscheid geleidelijk aan het ver dwijnen. Het Amerikaanse volk begint zich gaandeweg bewust te worden van de democratische universaliteit der burgerrechten". UET CONFLICT TUSSEN vrijheid en tyrannie is zo oud als de mensheid zelve. De zucht van de ene mens om over de ander te heersen, van de ene groep om de andere groep tot materiële en tenslotte ook tot geestelijke horig heid te dwingen, heeft men gekend de eeuwen door. Het volk van Athene wees de Perzische aanranders de weg terug. Maarten Luther hield stand op de weg van de vrije gedachte, Willem van Oranje offerde geluk en hloed voor de vrijheid, de jaren 1939-1945 kenden on telbare martelaren voor het zelfde grote erfgoed en opnieuw staan de nu onge kend grote machten van Vrijheid en Tyrannie tegenover elkaar. In die tegenstelling, thans zo vervuld van spanningen als de wereld voorheen niet kende, is het volk van de Ver. Staten van Amerika door velerlei in grijpende factoren na 1945 het leider schap toegevallen. Het oude Europa, dat zovele burgers van de Staten een uiteindelijke bakermat was, lag kreu nend en door zwaar bloedverlies uitge put terneer toen Hitler in de Berlijnse bunker de hand aan zich zelf had ge slagen en zijn generaals zich geplaatst zagen voor een onvoorwaardelijke overgave. De enorme kracht van de Staten, het bezit van grote natuurlijke rijkdommen en het geheim van vrij making der kernenergie, de snelle en succesvolle overgang van oorlog- op vredes-economie, en een daarbij stijgen de welvaart waren oorzaak, dat én Parijs, én Londen, kortom het gehele Westeuropese continent het oog gericht hield op de V.S. Het gevreesde isolati onisme van na 1919 keerde en kon niet terugkeren. De structuur van de we reldhuishouding had een veelvuldige verandering ondergaan. En West-Euro pa in eerste instantie ontving de nodige hulp, was dankbaar voor de van over de Atlantic toegestoken hand en be gon zich op te richten. (Zie vervolg elders in dit blad) HE PERZISCHE Tweede Kamer heeft het wetsontwerp, waarin de eerste minister, dr Mossadeq, vroeg om ver lenging van zijn bijzondere volmach ten voor de tijd van een jaar met over weldigende meerderheid aangenomen. Van de zeven en zestig aanwezige af gevaardigden stemden negen en vijftig voor het ontwerp en een tegen. Zeven afgevaardigden onthielden zich van stemming. De Kamer maakte bij de goedkeuring een voorwaarde: Mossadeq moet om de drie maanden verslag uit brengen van zijn verrichtingen. Het gis teren gemelde verzet tegen het ontwerp De Westduitse regering is van plan de met Israël gesloten overeenkomst tot schadeloosstelling binnen twee we ken aan het parlement ter bekrachti ging voor te leggen. De regering hoopt dat het parlement de overeenkomst spoedig zal bekrachtigen daar de eer ste betalingen van het totale bedrag van 2.5 milliard gulden in Maart ver richt moeten zijn. De overeenkomst wordt gesteund door de twee grootste partijen, Aden- auers Christen-Democraten en de So ciaal-Democraten, die deel uitmaken van de oppositie. Zij bezetten samen 275 van de 401 zetels in de Tweede Ka mer (Bondsdag). Verwachting tot hedenavond PLAATSELIJK MOTREGEN Zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen er later enkele verspreide opklarin (ten. Zwakke tot matige Noorde lijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. WOENSDAG: Zon op 8.36. onder 17.08. Maan op 10.41, onder 0.17 van de Kamervoorzitter Kasjani, is dus op niets uitgelopen. Voor het parlementsgebouw verza melden zich 's morgens demonstranten, die de kreet aanhieven: „Wij willen Mossadeq, Mossadeq of de dood". De so cialistische leider Baghai sprak zich uit voor uitstel van de stemming. Hij zei dat, wanneer Eisenhower Dinsdag pre sident wordt „er wel eens iets zou kun nen gebeuren". Vóór de stemming werd uit Abadan gemeld, dat ongeveer 4.000 aanhangers van Mossadeq gereed waren naar Te heran op te marcheren, gehuld in de kaffan, het witte kleed, dat Moslim strijders volgens de traditie dragen, als zij in de strijd trekken. De Italiaanse tankboot „Miriella" is gisteren te Abadan aangekomen om olie te laden. Vertegenwoordigers van Ita liaanse scheepvaart- en oliemaatschap pijen zijn ook reeds te Abadan voor be sprekingen met tte Perzische regering. De .Miriella" meet 3580 ton. HE WESTDUITSE kanselier, Adenauer, heeft gisteren als zijn mening te ken- nen gegeven, dat er „geen gevaar" bestaat, dat de nazi's in West-Duitsland zich van de macht meester zullen maken. Hij was evenmin van mening, dat de groep ex-nazi-leiders onder dr Werner Naumann, voormalig staatssecretaris in het ministerie van Goebbels, in de bestaande rechtse partijen zou hebben kun nen binnendringen. (Naumann en zes andere oud-nationaal-socialisten werden, zoals bekend, vorige week op last van de Britse Hoge Commissaris op verden king van samenzwering om zich van de macht meester te maken door infiltra tie in de Vrije Democratische Party van vice-kanselier Bluecher en twee andere rechtse partijen, gearresteerd). ADENAUER zeide er van overtuigd te zijn, dat de Westduitse openbare mening een bedreiging van het nieuwe nazisme zou verhinderen. Hij sprak zijn verwondering uit over het Zondag door de Amerikaanse Hoge Commissie be kend gemaakte rapport uit, waaruit blijkt, dat er „een veelbetekenende op leving van het nationalisme in West- DuitSland" in de afgelopen 18 maan den is geweest. „Waar de Duitse bevol king staat heeft zij bij alle verkiezin gen der laatste jaren bewezen. Onze politieke verhoudingen zijn stabiel en de Duitsers hebben zich in hoge mate immuun getoond tegenover elk radica lisme. Er is een gezonde scepcis tegen over de parolen van links en rechts. Ik voorspel, dat een met de nazi's sym pathiserende partij bij de a.s. verkie- Op rede van Vlissingen Op de rede van Vlissingen is gister avond de „Oranjefontein" van de Hol- laud-Afrikaiyn in botsing gekomen met het Duitse motorschip „Süllberg" dat voor anker lag. Het Nederlandse schip bcp een gai van vier by twee meter op aan bakboord, en de Süllberg werd aan de voorsteven beschadigd en ver speelde een anker en enige meters ket ting. De Italiaanse boot „Oregon" kreeg voor Vlissingen een aanvaring met het Japanse m.s. „Arima Maru" en vervol gens Biet het Britse m.s. „Walter Scott". Deze drie schepen liepen slechts lichte schade op. De aanvaringen zijn een ge volg van het feit, dat een zestigtal sche pen op de rede van Vlissingen voor an ker was gegaan in verband met de reeds enige dagen heersende mist. zingen een volledige nederlaag zou lij den", zo zei de kanselier. „Wij zijn een nuttige en betrouwbare partner der Westelijke wereld geworden en wij zul- ign dat blijven". Op een kleine persconferentie, die de kanselier Maandag liet bijeenkomen, zei hij in antwoord op een hem ge stelde vraag, dat een reeks van gebeur tenissen in de laatste weken (waarbij ook de ontvluchting der gevangenen uit Breda en het thans in Bordeaux ge voerde proces Oradour) „een slechte atmosfeer voor onderhandelingen had geschapen". In geallieerde kringen te Bonn heeft men met enige verbazing kennis geno men van Adenauers verklaring als zou een met de nazi's sympathiserende par tij gedoemd zqn een nederlaag te lijden. Men merkt er op, dat de Liberale Par ty, die zich er reeds lang op toelegt om de nazi's naar de mond te praten, by alle verkiezingen der afgelopen jaren terrein gewonnen heeft. Het is bekend, dat de thans gearresteerde nazi-kliek nauwe relaties heeft onderhouden met de rechtervleugel van deze partij. Het ender leiding van de vroegere leider der Hitlerjeugd, Zogelmann, verschij nende weekblad der Liberale Partij, „Die Deutsche Zukunft", heeft voort durend eerherstel van de vroegere na zi's bepleit. De Duitse autoriteiten in Noord-Ryn- land-Westfalen zqn op grote schaal be gonnen met het aanhouden van leden der verboden communistische jeugd organisatie F.D.J. (Freie Deutsche Ju- gend) Bewijsmateriaal is gevonden waaruit bleek, dat leden van de F.D.J. getracht hebben ongeregeldheden in West- Duitsland te veroorzaken op last van Oostduitse communistische leiders. Ter hoogte van de Rielerwük te De venter is gisteravond omstreeks acht uur de electrische personentrein uit Enschede op een aantal rangerende goederenwagens gereden. Tien reizi gers en de bestuurder van de trein ambt van president der Ver. Staten ge trouw zal vervullen en de grondwet naar mhn beste kunnen zal bandhaven, be schermen en verdedigen" Deze eedsaf legging geschiedt na het middaguur in handen van de president van het Op- I oerste Gerechtshof der V.S.. Fred M.1 Vinsen. op het podium voor het Kapi- tool te Washington. De plechtigheid be gint om 17.45 uur Nederlandse tyd. Honderdduizenden zijn naar Washing ton gekomen om de feestelijkheden mee te maken. Overal zijn kleurige versie ringen aangebracht Ter opening van de dag ziin in de kerker, feesteliike bijeen komsten gehouden. Nadat ook de vice- nresirtent Nixon de eed heeft afgelegd ■al Eisenhower zijn installatierede hou ten. Na te hebben geluncht zal hy de 'rote parade op Penssvlvenia Avenue af- emen. Hieraan nemen achttienduizend ïannen en vrouwen van de striidkraeh- •t deel. Nieuwe wanens, o.a. het •oomkanon. zullen in de parade wor- '<>n meegevoerd Voorts zal een allego- «ehe ontneht door de straten van de mfdstad trekken Na de narade zal irenhnwer de twee grote bals in Was- mgton bezoeken. werden licht gewond en moesten in een ziekenhuis te Deventer worden opge nomen. De meesten van hen konden later huiswaarts keren. Tot degenen, die werden opgenomen, behoort ook de heer Nederhand te Zaandam. De electrische trein drong ten dele in de voorzijde van de locomotief van het rangeerdeel, dat ernstig werd be schadigd. De goederenwagens werden uit de rails gegooid, waardoor een grote seinbrug eveneens werd omge worpen. De wagenvoerder van de elec trische trein en een vrouw in een tweede klassecoupé bleken bekneld te zitten en moesten met behulp van sny- branders worden bevrijd. Onmiddellijk na de botsing werden artsen en een transportkolonne van het Rode Kruis naar de plaats van het on geluk geroepen. De Deventer brand weer zorgde voor de verlichting en uit Zwolle is terstond een kraanwagen van de Spoorwegen gezonden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Het treinverkeer in ooste lijke en westelijke richtingen was gis teravond gestremd en werd voorlopig met autobussen onderhouden. NATIONALE RECLASSERINGSDAG '53 OP OF OMSTREEKS 3 OCTOBF.R De grote nationale inzameling ten behoeve van de reclasseringsarbeid van en voor alle gezindten, georgani seerd door het Nationaal Bureau voor Reclassering te 's-Gravenhage, zal dit jaar worden gehouden op of omstreeks 3 October a.s. Twee Denen hebben verleden week in Nieuweschans een hotelreke ning betaald met geld, dat behoorde tot een Zweeds monopoliespel. Zij zijn kort daarop in Nijmegen door de Rijks politie aangehouden. VANDAAG is Harry S. Truman als president van de Verenigde Staten opgevolgd door generaal Eisenhower. Een bekend woord zegt: „de koning is dood, leve de koning". Truman was dan van geboorte alles behalve een koning, hij heeft zeker een koninklijke carrière gemaakt. Eisenhower zal in een van de moei lijkste tijdperken in de geschiedenis van zijn land moeten bewijzen hetzelf de te kunnen. Wie gelegenheid heeft kennis te ne men van dè commentaren in de we reldpers, zal bemerken, dat de meeste bladen zich uitputten in lofredenen op de scheidende president. En terecht, want wat Truman tot een bijzondere figuur in de ry van Amerikaanse pre sidenten heeft gemaakt, is, dat hij van zijn aanvankeiyke zwakheid zijn kracht wist te vormen. Truman was bepaald een burgerman, maar daar door stond hij als geen ander dicht bij het Amerikaanse volk. Truman was eigenwijs, maar wie zijn handelingen in van zorgen zware tijden heeft ge volgd, zal juist deze eigenschap heb ben gezegend. Truman was koppig, maar hy heeft hiermee in de wereld van de politiek ongekende successen behaald. Zyn laatste redevoering is rondweg een meesterstuk geweest. Zyn waar schuwing aan Stalin direct, onverbid delijk en eerlijk. Deze kleine Harry S. Truman is een groot man geworden. De grote Eisen hower zal moeite hebben niet klein te zijn in alles, waarin grote mannen klein kunnen zyn! DE vorige week heeft in de bladen een kort communiqué gestaan over de heroprichting van de Vrijzinnig Democratische Bond. Het is verwonderlijk, dat zo weinig bladen aan dit feit aandacht hebben besteed. Want al mag dar. de omstandigheid, dat het aantal Nederlandse politieke partijen opnieuw met één vermeer derd is, niet zo belangwekkend schij nen, het is een feit, dat deze herop richting het accent legt op een situa tie in de binnenlandse politiek van ons land, welke zich met de dag scher per aftekent. De jongste verkiezingen leerden al, dat de grens tussen wat men gemeenlijk „rechts" en „links" pleegt te noemen nadrukkelijker is af gepaald. Het is zelfs nu al mogelijk de KVP by de rechtse groeperingen te rekenen, terwijl de WD, ook al ge dwongen door de omstandigheden, haar plaats in het midden heeft moeten verlaten. De PvdA ligt thans duidelijk ter linkerzijde van de scheidingslijn. Wij hebben zulks altijd een geluk kige gang van zaken gevonden. Te vaak moesten wij vaststellen, dat het Nederlandse volk nauwelijks of niet kon bepalen welke koers een politieke partij nu eigenlijk volgde. Voorbeelden daarvan liggen voor het grijpen. De nieuwe VDB doet nu waarschijn lijk een beroep op mannen en vrou wen, die de PvdA te links en de WD te rechts vinden. Het is ons evenwel een raadsel, hoe deze bond zich wil handhaven in een politieke constella tie, die vooral om duidelijkheid vraagt Bovendien is er nog altijd voor de le den van een politieke party volop ge legenheid door het uitoefenen van in vloed binnen die rartij een koerswijziging te bewerkstelligen. De oprichting van een nieuwe groep is nimmer verstandig en derhalve nooit aan te bevrlen. Wij zijn benieuwd naar het program ma van de nieuwe vryzinnige demo craten. Wij hopen, dat zij geen geheimtaal zullen spreken Le Fiaaro s'ona'eerf De Driestar-medewerker van het rechtse Franse dagblad „Le Figaro", die wordt beschouwd als zeer goed te zijn ingelicht over communistische aangelegenheden, schrijft dat er on enigheid zou bestaan tussen de Franse communistische leiders over het Jood se vraagstuk en de vervolging we gens moord op Zjdanof van negen Russische geneesheren, waaronder vyf Joden. Volgens Le Figaro zouden zich twee groeperingen onder de leiders hebben gevormd. Tot de éne, die de Zionisieu gunstig gezind zou zijn, zouden de waarnemende secretaris-generaal Jac- ques Duclos en Etienne Fajon, één der drie partijsecretarissen behoren. De andere groepering, die fel anti- zionistisch en zelfs anti semitisch zou zijn, zou worden geleid door de par tijsecretaris en een lid van het politieke bureau der Franse communistische partij. Auguste. Lecouer en Billoux. JOOR prinses Margriet, die gisteren tien jaar is geworden, was deze vei jaardag in zo verre een gewone dag, dat zij 's morgens trouw naai schooi is gegaan en na schooltijd haar balletles heeft gevolgd Op school werd zij door haar vrienden en vriendinnen vrolijk toegezongen In de loop van de dag arriveerden talloze verjaarsgeschenken en stapels post op hel paleis Soestdijk. Het Amerikaanse departement van Pviti indse Zaken heeft gisteren be kend gemaakt, dat het de Sowjet-Unir heeft uitgenodigd, op 30 Ji nuari een ver tegenwoordiger naar Londen te zenden voor besprekingen met de plaatsvervan gende ministers van Buitenlandse Za ken over het Oostenrijkse v-edesver drag. Vijf dagen geleden waren volgens leen woord voet Ier in Washington uitnodi gingen aan de regering te Moskou ge zonden. maar tot nu toe was geen ant woord ontvangen. Aanleiding tot deze stap was een re solutie van de Algemene Vergadering van de Vei Naties, waarin een beroep werd gedaan om alles in het werk te steller teneinde tot overeenstemming te kon en over de bepalingen van een Oos- 'enriiks vredesverdrag. Volgens goedingeliehte kringen te Washington ig het waarschijnlijk, dat Walter C Dow. de Amerikaanse plaats vervangende Hoge cpmrr issaris in Oos tenrijk. voorzitter van de conferentie te Londen zal worden.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1