GOLDEN FICTION Dader roofoverval snel gegrepen De derde weg Proces-Oradour in Bordeaux Ons toneel in het nieuwe seizoen £e jeu iptelcm Het afscheid van H. S. Truman Het beleid van president Truman 'n TtenneJt^t StndeeZne S!»" Elzasser Ochs: .Het was afschuwelijk, ik huilde' „Spionnen" in Albanië gearresteerd Bekentenissen in Sofia Defensief Balkanpact niet meer uitgesloten Viet-Minh in de aanval bij An Khe Nederlandse vlieger in Amerika verongelukt Om vijfhonderd gulden S. L. J. van Waardenburg gaat heen De communisfen willen een staking in Rome Jodenvervolging II OFFICIER ACHT ADONIS UITLEVERBAAR Subsidie van f 10 000 voor de B.B.B. Lof voor Nederlandse Korea-strijders Griep, zware hoofd- en borstverkoudheid, diep vastzit, tend slijm, snuift en wrijft U weg ™tgaDAMPO BURGEMEESTERSE pjet Nederlandse neutralisme heeft zich onder de naam „De derde jaar geleden aangediend Destijds heh" ben ny deze beweging als gekwalificeerd omdat het democrati sche Westen de kracht niet he?ft zich in een geschil tussen de Verenigde lt» ten en de Sovjetunie afzijdfg fe hou' den en omdat iedere speculatie nnéwl neutraliteit koren 0p de molenvalihe communisme betekende. Niettegen DINSDAG 20 JANUARI 1953 pacifisten en anti-militairisten zich in deze groep verenigd. Zonder ander7e sultaat overigens dan dat degenen die hun standpunt niet delen, precies wé ten waar lieden zullen worden gevo^ den, die indien een nieuwe oorlog zou ontbranden, - waarvoor wij ove "1* - mét ge. kruiste armen de gebeurtenissen zul len afwachten en die een aansla* hunne naasten op hun have en goéd niet met alle kracht zullen verhinde ren. Zij zullen veeleer ook hun andere wang aanbieden! Wij hebben meer dan eens uiteenge- w bepaaldelijk onjuist zou zijn het zo voor te stellen, alsof al de genen, die zich om bovengenoemde re- d®1??" vtan et,neutralismafkeren, strijdlustige rakkers zouden zijn die maar nauwelijks het ogenblik kunnen afwachten, waarop zij gelegenheid krijgen erop los te hakken. Het tegen deel is waar: geen enkel zinnig mens is oorlogszuchtig; ieder weldenkende we reldburger is anti-militairist Hij ziet de maatregelen, die thans mede in West-Europa worden genomen als een noodzakelijk kwaad. Wij betoogden, dat de communisten maar al te gaarne verdeeldheid en onenigheid zien in het Westen, opdat zij rustiger en onge- stoord een macht kunnen opbouwen, waartegen geen democratie ter wereld bestand is. Wij kunnen ons voorstellen, dat er mensen zijn, die zich bijzonder wèl voelen bij de gedachte, dat zij noch het communisme, noch het Amerika nisme wensen- dat zij een ivoren toren bouwen, waarbinnen zij zich geestelijk veilig wensen. De politieke practijk van iedere dag laat geen ruimte voor apartheid. Het Westen is tot kiezen ge dwongen, gedoemd als ge wilt maar een derde weg is niet uit te stippelen en dus evenmin begaanbaar. Liet is ons niet bekend wat enkele voor aanstaanden in „De derde weg" kan hebben bewogen thans met een „ver duidelijking" te komen aangaande enige principiële en tactische kwesties. Het is mogelijk, dat de recente gebeurte nissen achter het ijzeren gordijn hen daartoe hebben gedwongen. In ieder geval wensen zij zich van communisti sche meelopers te onderscheiden, op dat „omtrent onze onafhankelijkheid geen redelijke verdenking kan bestaan". Een gevolg van deze opvatting is „de onverenigbaarheid van het lidmaat schap van de bij de Kominform aange sloten partijen, dus ook van de C.P.N., met dat van de Derde Weg". Wel ver klaren deze vooraanstaanden, dat zij contact willen houden met de commu nistische partijen en de nauw hiermee verbonden Vredesraad. Wij hebben geen reden om aan de eer lijkheid van deze verklaring te twijfe len. Zij is zeker ernstig gemeend, al menen wij ons te mogen afvragen hoe de huidige leden op hun al dan niet aanwezige communistische gezindheid zullen worden onderzocht. Dat is naar onze overtuiging niet mogelijk. Laten wij een ogenblik aannemen, dat „De derde weg" dus geen crypto- communistische organisatie is, dan zou evenwel slechts een deel van onze diepgaande bezwaren tegen deze groep zijn weggenomen. Men is er namelijk niet door alleen maar het neutralisme te verkondigen of ernaar te verlangen. „De derde weg" wijst zowel de Kom inform als het Atlantisch Pact af. Maar de derde weg heeft alleen het naam bordje: een werkelijke weg is er niet. De derde weg is ergens tegen. Waar de groep vóór is, zegt ook het nieuwe ma nifest niet. Of zouden wij hieruit moeten aflei den, dat die derde weg een lieve illusie is, die zelfs niet met duidelijke woor den is vast te leggen? Wij geloven, dat het precies zo is. En ons ernstige bezwaar is nu juist, dat een dergelijk koesteren van een op zichzelf niet afkeurenswaardige ge dachte de afweerkracht van het demo cratische Westen verzwakt. Men kan zich nog zo sterk verwijderen van het communisme, men haalt het op deze manie* door een zijdeur weer naar binnen. Daarom blijft de beweging van „De derde weg" uitermate gevaarlijk. Ook na het jongste manifest. Gustave Ochs, één van de veertien Elzassers, die tezamen met zeven Duitsers terecht staan wegens de uit moording van het Franse dorp Ora- dour, heeft het Hof te Bordeaux gis teren meegedeeld, dat hij indertijd op dracht had gekregen de huizen te doorzoeken en de zieke inwoners ter plaatse te doden. Ochs, die voordien politieman in een dorp in de Elzas was, was eerst enige maanden voor het gebeurde te Oradour bij de SS-di- visie „Das Reich" ingelijfd. Sergeant Steger, die Ociis het bevel gegeven had, heeft men niet kunnen opsporen. Hij wordt met 85 officieren en minde ren bij verstek berecht. Kort na de massamoord was Ociis gedeserteerd en toegetreden tot de Franse verzetsbeweging. Op de vraag van de rechter, of hij wist wat in Oradour gaande was, antwoordde hij: „Het was afschuwelijk. Ik huilde". Volgens het officiële orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische par tij „Rude Pravo" heeft het Albanese ministerie van Binnenlandse Zaken op 15 Januari de arrestatie van „twaalf spionnen en verraders" bekend ge maakt. Deze agenten waren in ver schillende delen van het land aange houden. Uit documenten was gebleken, dat zij in Zuid-SIavië waren opgeleid en. na hun terugkeer in Albanië, voor de Zuidslavische geheime dienst werkten, aldus het ministerie, dat hier aan toe voegde. dat de gearresteerden oorlogs misdadigers waren, die tijdens de oor log bijna allen voor de Griekse spion- nagedienst hadden gewerkt. In Sofia (Bulgarije) is het proces be gonnen tegen een groep personen, die ervan wordt beschuldigd te hebben gestreefd naar herstel van „het oude kapitalistische stelsel". Men zou hebben gespionneerd voor de Amerikaanse in lichtingendienst. Er zouden in totaal 10 beschuldigden zijn. Zij hebben allen bekend. Volgens een hoofdartikel in „Borba", het orgaan van de Joegoslavische com munistische partij, hebben de betrek kingen tussen Zuid-SIavië, Grieken land en Turkije zch zodanig ontwik keld, dat de mogelijkheid van onderte kening van een defensief verdrag tus sen de drie mogendheden niet meer is uitgesloten. 70ALS bekend wordt in Bordeaux het proces gevoerd tegen de schuldigen aan de massamoord in het Franse dorp Oradour. Hier ziet men de drie advocaten van de verdachte SS-ers in een gesprek bijeen. Het op dertien dezer door de Viet minh in het gebied van An Khe, vier honderd kilometer ten Noordoosten van Saigon, ingezette offensief, duurt voort. De in groten getale ingezette Vietminh-troepen bevinden zich thans acht kilometer ten Noordoosten van An Khe. Volgens een Franse schatting nemen aan dit Vietminh-offensief ver scheidene bataljons en eenheden van twee regimenten deel, die de beschik king hebben over zware wapens, waar onder geschut en luchtdoelartillerie. De Fransen hebben versterkingen naar An Khe gezonden. An Khe is een belangrijke voorpost in het door Franse en Vietnamese troe pen bezette verdedigingsstelsel rond om Kontoem-Pleikoe, dat honderd kilo meter ten Westen van An Khe loopt. De Vietminh heeft deze verdedigings gordel reeds in April 1952 aangevallen. Tengevolge van een ongeval met een Thunderjet is op 17 Januari jJ. in Amerika om het leven gekomen de eerste luitenant-vlieger G. M. Anang uit Eindhoven. Het 27-jarige slachtoffer was ongehuwd. Het ongeluk gebeurde Zaterdagmor gen j.1. op veertig mijl ten Zuidoosten van Phoenix in de staat Arizona. De eerste luitenent-vlieger Adang ont ving zijn vliegopleiding op de vlieg basis Luke. Na het behalen van zijn brevet aldaar genoot hij een opleiding voor straaljagervlieger. voor het station in Quesnoy (Fr.) viel dezer dagen een vijftien jarig meisje uit de trein, doordat on verwachts de coupédeur openging. Ze bleef bewusteloos op het naastgelegen spoor liggen en werd daar door een rangerende locomotief overreden. In het ziekenhuis overleed ze kort daarna aan haar wonden. Een medereiziger, ze bleek bij het onderzoek, had het kind zien vallen en wilde aan de noodrem trekken om haar te gaan helpen. Een ander weer hield hem daarvan met de opmerking: „Niet doen, het zou u vijftigduizend francs (vijfhonderd gulden) kunnen kosten". Zo werd er pas alarm ge maakt, toen de trein in het station was aangekomen. Had men het eerder gedaan, dan had men het kind waar schijnlijk nog kunnen redden. I/LAK !Vr 1 Als gouverneur van Nieuw-Gumea Bij K.B. van 15 Januari is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de heer S. L. J. van Waardenburg, gouver neur van Nieuw-Guinea, onder dank betuiging voor de door hem in moeilijke omstandigheden in dat ambt bewezen gewichtige diensten. Stephan Lucien Josephus van Waar denburg werd op 1 Februari 1900 gebo ren. Hij legde in 1921 te Leiden het eindexamen voor de Ned.-Ind. admini stratieve dienst af. Nadat hij verschil lende rangen in het bestuurscorps had doorlopen, deed hij in 1933 doctoraal examen Indologie. Voor de oorlog was hij werkzaam als onderhoofS van de af deling bestuurszaken Buitengewesten aan het departement van Binnenlands Bestuur te Batavia. Na de Japanse be zetting kwam hij op dit departement te rug, eerst als adviseur voor locale finan ciën, later als hoofd van de afdeling Algemene Bestuurszaken. Sinds Augus tus 1949 was hij gedelegeerde van de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon voor Zuid-Sumatra te Palembang. Op 27 December 1949 werd de heer Van Waardenburg benoemd tot gouverneur van Nieuw-Guinea. OPLOSSING ANAGRAM Horizontaal: 1. girvan; 6. bkrlea; 12. klan; 14. ense; 16. lt; 18. ene; 19. lie; 20. re; 21. akr; 23. aamikre; 26. rsa; 27. gadr; 29. rlate; 30. setl; 31. nlaad; 33. tnoer; 34. Inda; 35. sket; 36. mdeo; 37. nraa; 39. ored: 41. lmee; 43. rerde; 46. karme; 49. paml; 50. krpae; 53. oiel; 54. rla; 55. nsotari; 57. est; 58. en; 59. tto; 60. tka; 62. er; 63. smot; 64. ntse; 66. mtaorm; 67. penlae. Horizontaal: 1. gravin; 6. blaker; 12. knal; 14. eens; 16. Lt.; 18. een; 19. lei; 20. re; 21. ark; 23. Amerika; 26. ras; 27. gard; 29. ratel; 30. stel; 31. naald; 33. tenor; 34. land; 35. stek; 36. moed; 37. naar; 39. Oder; 41. leem; 43. reder; 46. kamer; 49. palm; 50. kaper; 53. olie; 54. ral; 55. notaris; 57. ets; 58. en; 59. tot; 60. tak; 62. er; 63. stom; 64. nest; 66. marmot; 67. paneel. Verticaal; 2. ik; 3. rle; 4. vana; 5. anear; 7. kelre; 8. rnie; 9. lse; 10. ee; 11. mlagne; 13. rlia; 15. oealrk; 17. tkal; 20. rste; 22. rda; 24. mlsa; 25. ktas; 26. reo; 28. raleodl; 30. sntreao; 32. dnore; 33. tenek; 38. krprea; 40. dpro; 41. lnaa; 42. feltra; 44. ealn; 45. rma; 47. rie; 48. mese; 50. ksotr; 51. ptoo; 52. ertne; 55. ntoo; 56. iktn; 59. tma; 61. asl; 63. st.; 65. e.a. Verticaal: 2. ik; 3. rel; 4. vaan; 5. arena; 7. kerel; 8. rein; 9. les; 10. Ee; 11. mangel; 13. rail; 15. orakel; 17. talk; 20. rest; 22. rad; 24. mals; 25. kast; 26. roe; 28. rollade; 30. senator; 32. doren; 33. teken; 38. karper; 40. dorp: 41. laan; 42. flater; 44. elan; 45. ram; 47. rei; 48. mees; 50. korst; 51. poot: 52. enter; 55. noot; 56. inkt; 59. tam; 61. als; 63. St.; 65. e.a. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Paardenknecht maar=merrie; scalc=knecht); 2. De Hertog van Me dina Sidonia; 3. Door zich de buik open te snijden; 4. Dat hij (zij) dichter (es) is; 5. Ten W. van Schotland, bekend om zijn Fingalsgrot van basaltzuilen; 6. Door een slordige 200; 7. Ca. 600; 8. Zomer roodbruin, winter wit; 9. Stukje verkoolde pit. die de kaars doet aflo pen; 10. Zó, dat geen derde het hoort. Het ziet er naar uit, dat het gecoör dineerde beroepstoneel er in het seizoen 1953-1954 aanzienlijk anders zal uitzien dan op het ogenblik. Het door allerlei verschuivingen nogal gehavende Am sterdamse Toneelgezelschap zal onder leiding staan van Johan de Meester, Guus Oster en Han Bentz van den Berg. Deze troep solliciteert naar de vaste bespeling van de Stadsschouw burg in Amsterdam. De Haagse Come- die zal wederom onder leiding staan van Cees Laseur en Paul Steenbergen. De leiding van het Rotterdams Toneel is versterkt met Frits van Dijk. Deze zal Ko Arnoldi bijstaan. Het Neder lands Volkstoneel, dat nog al wat ver sterkingen heeft ontvangen van het ATG. zal <->nder leiding komen te staan van A. Defresne en J. Defourny. In de leiding van Puck, de toneelgroep van en voor jonge mensen, kpmt geen ver andering. Arnhem zal de zetel worden van een nieuwe toneelgroep, Theater genaamd, onder leiding van Kees van Iersel. Robert de Vries en (voorlopig) J. Monningh. Albert van Dalsum zal door de verschillende gezelschappen worden uitgenodigd, stukken te regis seren en gastrollen te spelen. Ten aanzien van Theater kan nog worden medegedeeld, dat deze troep, met subsidie van rijk, gemeenten en de provincie Gelderland, ongeveer twintig spelers en speelsters zal tellen en vooral sterke speelstukken uit het klassieke en moderne repertoire wil brengen. Voorts zal zij voorlichting geven en door middel van gemengde abonnemen ten haar publiek met verschillende kunstvormen in aanraking brengen. De communistische vakbonden heb ben gisteren al hun leden te Rome op geroepen voor een staking die tot van daag middernacht zal moeten duren. HlCLCLtsiny van deze stukken betekent niet, dal de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. t Geachte redactie, Op het ingezonden stukje onder het opschrift Jodenvervolging, van 17 Jan. '53 wil ondergetekende gaarne commen taar geven, omdat zeer velen een zéér gevaarlijk begrip hebben aangaande Gods wegen met de Jood in het alge meen. Als gij denkt een Godsplan voor ogen te hebben waarin God 144.000 Joden zal sparen en de rest om hals laat brengen, dan hebt gij dat geheel mis. Dat is in het wereldplan van de antichrist opge nomen en de antichrist spreekt daarin in zijn eigenwaan God der aarde te zijn. Uitdrukkelijk staat geschreven, dat Gods wil en weg noch door kracht, noch door geweld gaat en worden wij gemaand waakzaam te ziin omdat velen haastig zullen zijn tot bloedvergieten. Ook leven wij niet meer onder het oude Testament en wat men de Joden dode lijk wil aanwrijven is hun op Golgotha alreeds vergeven. Ik weet, dat vele vrome Joden vóór en na Christus' persoonlijke omwande ling het eeuwige leven zullen beërven en zeer velen méér eerbied voor God hebben dan de Farizeeërs, die hun me demensen denken te kunnen vervloeken. Als wij lezen b.v.; Ik zal hunne kin deren tegen de rotsen verpletteren, dan is het weer dat ons geopenbaard wordt wat de antichrist doet en nog denkt te doen als God der aarde. Het is toch zeer logisch, dat God geen kinderen ge boren doet worden, welke Hij geen kans op gelukzaligheid zal geven om daarna Zijn eigen maaksel te vermor- selen; dat is alleen te doen door een tirannieke aardse satan, die zich Godde lijke autoriteit aanmatigt en die zich Goddelijke eer laat bewijzen en niet verdragen kan, dat zij Jood zijn en an dersdenkenden tracht hij ook uit te roeien. Niemand wordt voor de verdoe menis geboren. Hij kan wel zichzelf doemwaardig maken. S. M. v. d. VLUGT, Veenenlaan 150, Hoorn. For your golden moments (Advertentie. Ing. Med.) „BLOEMLUST"-TENTOONSTELLING TE LISSE In de H.B.G.-hallen te Lisse is giste^ ren de tweede „Bloemlusf'-tentoon- stelling geopend, welke tot en met Za terdag te bezichtigen zal zijn. Aan de expositie is een tentoonstelling verbon den van landbouw- en administratie machines en werktuigen, die in het bollenvak kunnen worden gebruikt. ^ATERDAGMIDDAG IS in een postagentschap aan de Rusthoflaan te Rotterdam een roofoverval gepleegd, waarbij de dader, de 32-jarige banketbakkersknecht M. de K. uit Dordrecht f 2000- buit maakte. Veel plezier heeft hij echter van het geld niet beleefd, want reeds korte tijd later kon de politie de man, die al zeven veroordelingen achter de rug beeft, grijpen. Rotterdams postagentschap (tijdelijk) f 2000 lichter Na de arrestatie kwam aan het licht, dat de K. in de ochtenduren bij het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam een doktersrijwiel had ontvreemd en daar mede naar Crooswi.jk was gereden. Twee maal ging hij het, in een sigaren winkel gevestigde, postagentschap bin nen om poolshoogte te nemen, de eerste keer kocht hij enkele briefkaarten, bij (Vervolg van pagina 1) LIET WOORD „een duurzame vrede" n durfde men aanvankelijk weer neerschrijven, men waagde het ook er op te hopen. Maar het Kremlin, dat al zolang handig gebruik maakte van een ontelbaar aantal glimlachende, veelbe lovende en soms onweerstaanbare mas kers, gooide spoedig het masker van de door zovelen verwachte en aanvan kelijk ook getoonde goede wil *er.zUc1®; Het communistisch imperialisme nleek niets van zijn streven te hebben inge boet. Midden-Europa moest het hooia buigen. Terwijl minister George Catlett Mar shall, schijnbaar een man aan het eina van zijn loopbaan, in Juni 1947 spre kend onder de oude olmen van Har- vard, het weldra naar hem genoemde door de V.S. in een daad omgezette grootse herstelplan voor Europa lan ceerde „om de wereld weer gezond te maken en ^voorwaarde te scheppen nodig voor het °jd!o van welvaart en geluk zoals Harry 5. dit plan zeil kort daarna toelichtte, broedde men in Moskou reeds het d - velse plan uit voor het nee/s(laai.,.pn het in vele opzichten op het w|st®" georiënteerde en daarom v^r. „JL c. jets gevaarlijke volk van Tsjecho-S o wakije. Eerst de dramatische dood van Jan Masaryk in de eerste week van Maan 1948 opende velen de ogen. Men besefte toen, dat het plan van de toenmalige Engelse minister van Buitenlanose ken. wijlen Ernest Bevm: een We^"e Unie voor een militair sociaal en diplo matiek samengaan van Engeland ranx- rijk en de Beneluxlanden, dat op u Maart 1948 in Brussel werd onderte kend, juist was opgezet. Het had de steun van de V.S en op dc/.clfde dag van de ondertekening richtte Tru man zich met een speciale boodschap tot het Congres, waarin hij niet alleen een herbewapeningsplan voor Amerika ontvouwde, doch tevens wees op de noodzaak van uitgebreide hulp aan de Europese staten bij de opbouw van hun defensie. Het Congres onthield Truman zijn steun niet en de militaire hulp. die eerder reeds Griekenland en Turkije gewerd, werd ontwikkeld via het collectieve veiligheidssysteem van het Noordatlantische Pact ondertekend in Juli 1949. waarbij zich gaandeweg alle vrije volkeren in het Westen aan sloten. De daadwerkelijke aggressie van de Sowjets was in het Westen en Zuiden van Europa een halt toegeroe pen Azië bleef het gevaar acuut. De voosheid van het nationalistische Cmna werd, ondanks op het laatste moment nog opgezette Amerikaanse hulp, oor zaak van een machtsomwenteling ten voordele van de communist Mao Tse Toeng. De door de Sowjets geïnspireer de Vietminh-rebellen sloegen toe in Indo-Chma en Noordkoreanen en Chi nezen ontketenden de strijd tegen Zd - Korea. Op 27 Juni 1950 gaf Truman de strijdkrachten van de V.S. bevel in Korea tot de actie over te gaan omdat opnieuw de vrijheid van een klein volk werd bedreigd. De Ver. Naties, reeds uiteengevallen in het Westelijke en het Oostelijke blok, besloten in meerderheid tot steun aan Trumans daad en stelden zich mede in Korea te weer tegen het Sowjet-imperialisme. UARRY S. TRUMAN heeft het Witte Huis verlaten. Hij zal vanaf van daag weer zijn „gewoon burger", zijn binnenlandse politieke tegenstanders nemen de macht over, zijn partij ver loor de verkiezingen, maar hij gaat wer kelijk niet als een geslagen man. Hij moge op het gebied van het binnen lands beleid soms hebben misgegrepen en gebrek aan het juiste inzicht heb ben getoond, zijn naam zal naast die van Franklin D. Roosevelt in de wereld geschiedenis bewaard blijven, omdat mede dank zij zijn leiderschap, zijn sti mulerende geestkracht het volk der Ver. Staten een goede, positieve kracht- WIJ geven in deze kaart een overzicht van een aantal belangrijke beslissin non die president Truman in zijn thans geëindigde ambtsperiode heef genomen. bron in het wereldbestel is geworden. Een jong volk als het zijne, met alle kenmerken van dien, met het dikwijls nog onbedrevene en te overhaaste, dat brokken maakt; doch ook met die weer galoze spirit die bergen verzet, moge dan de leidersrol van het eens zo opper machtige oude Europa hebben overge nomen, ditzelfde Europa zij er dank baar voor omdat slechts op deze, enige wijze oude en jonge vrijheidszin van individu en volkeren zal standhouden en voortbloeien tot schaamte en zelf verwijt óf tot ondergang van die mach ten, die het hebben voorzien op het onomstotelijke recht van de enkele mens op eigen leven, zelfstandigheid en persoonlijk geluk. Daarvoor streed Harrison Shippe Truman. Daarvoor is zijn volk, daar voor zijn wij hem dankbaar. Binnen 14 dagen advies van rechtbank aan minister De 42-jarige Amerikaan Harold John Adonis, wiens uitlevering door de Amerikaanse regering is gevraagd, is gistermiddag door de Amsterdamse rechtbank gehoord. Hij zei zich on schuldig te achten aan het hem ten laste gelegde, n.1. het aanvaarden van steekpenningen. De officier van Justi tie kwam tot de conclusie, dat de uit levering kan worden toegestaan, aan gezien Adonis volgens de Nederlandse wet strafbaar zou zijn. De verdediger zei, dat omkoping niet in het uitleve- ringstractaat met Amerika is opgeno men, en was van mening, dat Adonis niet kan worden uitgeleverd. De rechtbank zal binnen veertien dagen haar advies uitbrengen aan de minister, die de beslissing heeft. zijn tweede bezoek vroeg hij inlichtin gen. Toen de K. om half drie voor de derde maal de winkel binnentrad, wa ren er geen klanten aanwezig. De echt genote van de winkelier was juist bezig een geldzakje, waarin zich een bedrag van twee duizend gulden bevind, dicht te knopen. De banketbakkersknecht griste de vrouw het zakje uit de hand en ging er snel van door. Een poging van de sigarenwinkelier om de dief met hulp van een juist voor het postagentschap gestopte motorrijder, te achterhalen, had weliswaar geen suc ces. doch kort daarop kon de inmiddels gealarmeerde politie, die onmiddellijk de naaste omgeving afzocht, op het na burige nieuwe veilingterrein de dader in arrest stellen. Het zakje met geld werd in zijn binnenzak gevonden: er ontbrak slechts een luttel bedrag, waar voor de K. in de cantine een kop koffie en een doosje lucifers had gekocht. Werving van vrijwilligers gisteren begonnen De stichting Bevordering Bescher ming Bevolking heeft een subsidie van f 10.000 ontvangen van „Molest-Risico" en „Nieuw-Moiest-Risico" met het oog op de taak van de stichting bjj de op bouw van de Bescherming Bevolkings organisatie. Gisteren is de werving van vrijwilli gers voor de Bescherming Bevolking begonnen in Noord-Brabant, Limburg en Overijssel. Achtereenvolgens komen de andere provincies aan de beurt. Eind Maart begin April zal de werving in het ge hele land zijn begonnen. Reeds voor de aanvang der werving heoben vew duizenden over het gehele lr.ua zich als vrijwilliger gemeld. Australië heeft sinds 1945 720.000 immigranten opgenomen. Tot 737 Nederlandse, Griekse en Thailandse militairen, die van het Ko reaanse strijdtoneel naar hun vaderland terug zullen keren, zijn door generaal Mark Clark, opperbevelhebber der ver bonden strijdkrachten in Korea, en ge neraal James van Fleet, commandant van het achtste Amerikaanse leger, af- scheidsboodschppen gericht, waarin de vertrekkenden de lof hunner hoogste bevelhebbers in geallieerd verband wordt overgebracht voor hun uitsteken de staat van dienst bij de operaties te velde. MflMII (Advertentie, Ing. Mea.) VR is in ons land een illuster gezel schap journalisten, dat zich „Bui tenlandse Persvereniging'' noemt. Lid hiervan zijn buitenlandse jour nalisten, die hier te lande werk zaam zijn. en Nederlandse vak genoten, die het correspondentschap voor buitenlandse bladen vervullen. Het is een goede gewoonte, dat deze vereniging eenmaal per jaar haar leden oproept potlood en papier thuis te laten, een feestpan aan te trekken en aan een diner aan te zitten. Aan zulk een schit terende maaltijd wordt dan luister bijgezet door de aanwezigheid van verschillende autoriteiten. WIJ zouden in al deze luister geen aanleiding hebben gevonden tot het schrijven van enkele regels, ware het niet, dat de echtgenote van de burgemeester van Den Haag, mevrouw Schokking, voor deze gelegenheid haar japon had ver sierd met (uitgeknipte) koppen van grote buitenlandse bladen, met blocnote en potlood en met een corsage van krantenpapier. T\AT heeft ons ernstig geschokt, om niet te zeggen, dat wij het shocking vonden. Want wat moeten die arme persbroeders van ons hun ogen niet hebben uitgekeken en hebben gezocht of hun blad mis schien een plaatsje dicht bij het hart van de burgemeesterse had gevonden. En hoe zullen zij deze (ongetwijfeld mooie) vrouw van alle kanten hebben bekeken, ten einde te ontdekken of „hun krant't mede tot Eva's opschik had bijge dragen. Wij moeten daaraan niet denken. Evenmin aan het duurst denkbare corsage: dat van het zeer kostbare krantenpapier deze gedachten speelden door ons" hoofd. En er schoot ons een (pi kante) grap te binnen van een Canadese generaal, die in een be paald costuum niet naaer ie omschrijven door ae humane politie was opgepikt. Toen zijn zaak voor de kriiqsraad te velde' kwam, werd de opperofficier vrijgespro ken aangezien er in het reglement stond, dat een soldaat altijd ge rechtigd was dat costuum te dragen, dat paste bij de situatie, waarin hij zich bevond". Neen, de Buitenlandse Persverenl- ginp heeft weliswaar een primeur gehad, maar de achtergrond moet ons toch gespaard blijven, vlnaen Wij.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3