Zuiveringsgolf leidt tot in Oost-Duitsland massale vlucht Kolonisten in Kenya eisen harde hand tegen Mau Mau Economische eenwording van ons werelddeel in studie Overleg over defensiepact voor Balkan gaat voort Regering vraagt UITLEVERING der zeven ontsnapten Maandag rede van Eisenhower Wesi-Berlijn kan vluchtelingen niet meer herbergen Rita Hayworih is gescheiden Eerste proef met atoomgranaten Lustrum Nieuw Guinea Het IJ en wij 0 Dinsdag 27 Jan. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11628 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna TRUMAN schrijft zijn memoires WILSON's BENOEMING AANVAARD Bonn verleent hulp ruime schaal op Half Februari conferentie van Schumanlanden Apparaat van de KSG compleet Depressies brengen meer wind en regen WEERBERICHT Dreigend tekort aan vervoersgelegenheid LAATSTE TRANSPORTEN NAAR HOORN Frans-Duits overleg zal worden hervat Generaal zal de acties leiden Hoge NAVO-officieren in Athene geland Engeland breidt zijn atoomonderzoek uit Op terrein te Las Vegas Negentien doden bij vliegramp op Sardinië Uitwijzing is niet de beste weg V. S. bouwen in '53 14.500 militaire vliegtuigen 0 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 JJeD Helder Postgironummer 44904] Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den L—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Toestand der V.S. in Congres fr"sidej™t Eisenhower zal Maandag a.s. om half zeven Nederlandse tijd (plms half een Washingtonse tijd) in een verenigde zitting van de beide tiuizen van het Amerikaanse Congres zon boodschap aangaande de toestand V4S uitsPreken. De president heeft gisteren een bespreking gehad met de leiders van het Congres, na afloop waarvan de voorzitter van het Huis Tan Afgevaardigden, Martin, deze me dedeling deed. De republikeinse senator RobertTaft ten van de opstellers van de naar hem en Hartley genoemde wet op de rege- ling van arbeidsgeschillen, heeft aan gekondigd, dat hij een aantal amende menten op deze wet zal voorstellen. VOOR HALF MILLIOEN DOLLAR Uit betrouwbare bron is vernomen, dat de Amerikaanse oud-president Tru- man zijn memoires zal gaan schrijven, die in de loop van de volgende jaren zullen worden uitgegeven. Truman had reeds een contract met een uitgeverij te New York getekend. Hij zou een bedrag van een half millioen dollar voor ae memoires ontvangen. De Amerikaanse Senaat heeft de be noeming van Charles Wilson als minis ter var. defensie goedgekeurd. pE ZUIVERINGSLAWINE in Oost-Duitsland vervult de bevolking van dit gebied met een panische angst. Deze leidt tot een massale vlucht en stelt dientengevolge het gemeentebestuur van West-Berlijn voor schier onoplosbare problemen. De kampementen en onderkomens voor vluchtelingen zijn alle Tol. Noodverbljjven zijn ingericht, die zelfs niet meer aan de primitiefste eisen voldoen. Niettemin zijn in de afgelopen week ruim 5800 Oostduitsers naar het estelijke deel van de vroegere hoofdstad gekomen, een aantal zo hoog als men nog nooit heeft geregistreerd. Maandag waren het er tweeduizend, het grootste dagtotaal, dat tot op heden werd geteld. Sinds 1 Januari hebben thans negentienduizend Oostduitsers op deze wijze de vrijheid verkozen. De meeste vluchtelingen zijn arbeiders en boeren, die zich op deze wijze in veiligheid trachten te brengen. HE zuivering in de partijen breidt zich uit als een olievlek. Nadat reeds kort geleden een scherpe selectie werd aangevangen in de Socialistische Een heidspartij en in de burgerlijke par tijen, de Chr. Democratische en de Libe rale, wordt thans ook de Nationale Democratische Partij onder handen ge nomen. Deze is in 1949 op instigatie van de Russische autoriteiten tot stand ge komen met de bedoeling, dat zij een schuilkelder zou vormen voor de z.g.n" kleine nazi's; deze groep werd aldus volledig in het politieke bestel der Oostzone opgenomen. De welwillend heid der Russen heeft haar voor zui vering niet gevrijwaard. De eerste lei dende figuren uit deze groep zijn thans in West-Berlijn aangekomen. Het wa ren vier journalisten, redacteuren van het partijblad Nationalzeitung, en een secretaresse. Zij vertelden, dat zij ge dwongen waren geweest, elkaar te be- spionneren. Het Westberlijnse gemeentebestuur ziet geen kans meer, de vluchtelingen onderdak te brengen. Prof. dr Ernst VERTEGENWOORDIGERS van de regeringen van Frankrijk, Italië, West- Duitsland en de Beneluxlanden zuilen in de tweede helft van Februari op voorstel van Nederland bijeenkomen, om zich te beraden over de vraag stukken, verbonden aan de eenwording op economisch gebied van deze landengroep. Tijd en plaats van deze bijeenkomst zijn nog niet vastgesteld. Grondslag van de besprekingen is een memorandum van Den Haag d.d. 11 December 1952, waarin wordt gesteld dat politieke eenheid zonder voorafgaande economische eenwording krachteloos is. meenschap en een voor staal. De eerste wordt op 10 Februari, de tweede op 10 April geopend. Voor 5 Februari a.s. moet de commis sie o.m. mededein af zij maximum prijzen voor kolen, ijzererts en staal binnen de gemeenschap nodig oordeelt en hoe hoog die moeten liggen. Boven dien moet worden vastgesteld, welke vervoersbelemmeringen dienen te ver dwijnen. Als voorzitter is voor dit jaar gekozen de Duitse mijndirecteur Burck- hardt. Vice-voorzitters zijn de Bel gische vakbondsleider André Renard en de Franse vertegenwoordiger Me tral, die de verbruikers representeert. Voorts zijn in het dagelijks bestuur der commissie benoemd de Italiaanse in dustrieel Capana, de Nederlander F. Dohmen (KAB) en de Luxemburgse vakbondsleider A. Prier. |"\EZELFDE landen zullen op 16 Maart te Parijs bijeenkomen om te spreken over de plannen voor een Europese landbouwgemeenschap, die enkele da gen later op een conferentie van zestien Westeuropese landen zullen worden be handeld. Het apparaat van de Kolen- en Staal gemeenschap is thans geheel gereed. Als laatste orgaan is een adviserende commissie van een en vijftig leden tot stand gekomen. Deze bestaat uit ge lijke aantallen vertegenwoordigers van industrie, vakbeweging en distribuanten en moet alle besluiten van het hoge gezagsorgaan inzake de productie en de arbeid goedkeuren, alvorens zij kunnen worden toegepast. Op deze wijze wil men economische democratie in de ge meenschap garanderen. De eerste taak van de commissie zal zijn, de plannen te bestuderen voor een vrije mark voor kolen, erts en schroot in de ge 71JDENS het weekeinde stroomde iets koudere lucht ons land binnen, waarbij Zondagmorgen op vele plaatsen enige lichte sneeuw viel. Aan de achterzijde van een storing, die over ons land naar het Zuiden trok, stroomde koudere lucht uit Scandinavië naar onze omgeving. Deze.^ .kou^ rJUC~1' Waarin gisternacht m Noord- en Midden-Duitsland 1—5 gra.d^ vorst voor kwam, kon ons land juist niet bereiken. Inmiddels zijn de depressies boven de oceaan een krachtig offensief begonnen. Zo kan er vandaag alu>eer een storingsfront ons land bere*?% met toenemende wind en anige motregen. Er is hier in Noord Holland deze maand op de meeste plaatsen nog geen 10 mm regen gevallen, maar gezien de ">ene mende depressie-activiteit, ziet hêi er vaar u X8 v regel en wind de komende dagen geleidelijk groter zal worden. Verwachting tot hedenavond. MEER WIND Veel bewolking m"r overwegend droog weer. Matige tot kracnuge Zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. WOENSDAG: Zon op 8.27, onder 17.20. Maan op 15-40, onder 7.55. Voor a.s. emiaranien Nu het directoraat-generaal van de scheepvaart de „Johan van Oldenbarne- veldt" voor twee afvaarten dit jaar voor andere doeleinden dan voor emi- grantenvervoer heeft bestemd, is ver voersgelegenheid voor circa 2900 emi granten komen te vervallen. Hierdoor zal waarschijnlijk in het midden van de tweede helft van het jaar een tekort aan vervoersmogelijkheid optreden naar verschillende landen. Teneinde de moeilijkheden niet te vergroten en hun eigen vertrek te verzekeren is de emi granten, die gereed zijn voor vertrek, met klem aangeraden van de hun aan geboden vervoersgelegenheid gebruik te maken. Zij, die voor vertrek ge reed komen, hebben slechts eenmaal voorrang bij boeking. Daarna gaan zij die later gereedkomen voor. Ongeveer de helft van de 123 gedeti neerden, die in de mijnen waren te werk gesteld en verblijf hielden in het mijnkamp Eygelshoven, is thans over gebracht naar de strafgevangenis te Hoorn. Aanvankelijk waren deze gede tineerden ondergebracht in de huizen van bewaring te 's-Hertogenbosch, Roermond en Maastricht. Die uit 's-Her togenbosch en Roermond zijn 1.1. Vrij dag naar Hoorn getransporteerd. De laatste groep is gistermorgen van Maastricht naar Hoorn gebracht. Dit transport is evenals de voorgaande transporten geschied per transportauto met extra politiebewaking. De trans porten zijn zonder enige moeilijkheid verlopen. De laatste groep uit Norgerhaven wordt heden overgebracht. Reuter, de burgemeester der stad, heeft het afgelopen weekend een bezoek ge bracht aan Bonn, waar hij met presi dent Heuss en bondskanselier Ade- nauer de toestand heeft besproken. Het onmiddellijke resultaat van dit overleg is geweest, dat de Bondsregering negen tig millioen mark heeft gereserveerd voor de bouw van nieuwe onderkomens voor de vluchtelingen. De Amerikaanse filmster Rita Ilay- worth en de Indische prins Ali Khan zijn Maandag gescheiden. Hun huwelijk is door de rechter te Reno in de Ame rikaanse staat Nevada, ontbonden ver klaard, na een proces, dat anderhalf jaar heeft geduurd. Het huwelijk werd vier jaar geleden gesloten. De afwikkeling van deze zaak is ver traagd doordat de advocaat van Rita heeft gepoogd, een financiële regeling voor haar driejarig dochtertje Yasmi- ne te bewerkstelligen. Deze is nog steeds niet bereikt. De filmster had drie millioen dollar voor de opvoeding van het kind gevraagd. Rita Hayworth ver klaarde, geen plannen voor een nieuw huwelijk te hebben en vertrok na de uitspraak naar Hollywood. Frangois Poncet sprak mei kanselier Adenauer HE Franse hoge commissaris in West- Duitsland, Frangois Poncet, heeft Maandag met Bondskanselier Adenauer een onderhoud gehad over de Saarkwes- tie en de bekrachtiging van het ver drag inzake het Europese leger. Het was de eerste maal sinds het optreden van de regering-Mayer in Frankrijk, dat er overleg tussen dit land en Duits land werd gepleegd. Poncet overhan digde Adenauer een brief van minister Bidault. In een Franse verklaring is later medegedeeld, dat de staatslieden heb ben besproken op welke wijze de on derhandelingen over het Saargebied kunnen worden hervat. De kwesties van de Saar en het E.V.C.-verdrag zijn on verbrekelijk verbonden, sinds Mayer zich verplicht heeft, het verdrag niet ter goedkeuring aan de Nationale Ver gadering voor te leggen alvorens het Saarvraagstuk volledig is geregeld. Aangrijpende tonelen spelen zich tegenwoordig dagelijks af in West-Berlijn, waar iedere dag opnieuw een stroom van vluchtelingen uit de Oostzone arriveert. In West-Berlijn weet men geen raad meer met de duizenden ontheemde mensen. -Nadat dit weekend een Britse boer Zfju vrouw en zijn zesjarig zoontje door de Mau Mau waren vermoord, hebben gisteren vijftienhonderd blanke demon stranten in Nairobi van de gouverneur geëist, dat er een militair commando voor geheel Kenya zal worden inge steld en dat er bij de bestrijding van ae terreur nauwer met de blanke kolonis ten wordt samengewerkt. Deze eisen zijn ingewilligd. Reeds is de benoeming van een noodraad bekend gemaakt. De ze is samengesteld uit vertegenwoor digers van alle rassen en zal de gou verneur van advies dienen over de toe stand in het land. Generaal Hinde zal de strijd tegen de Mau Mau in Kenya leiden. De generaal is benoemd tot persoon lijk stafofficier van gouverneur Baring en belast met de leiding van alle voor de strijd tegen de Mau Mau beschikbare krachten. Op het ogenblik wordt na gegaan hoe deze leiding het best kan worden gegeven. Het bestuur .over de politie wordt opgedragen aan de eerste secretaris Potter. De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Zuid-Europa, admi raal Carney, is Maandag te Athene aangekomen. Een uur tevoren waren de commandant van de NAVO-strijd- krachten in de Zuidoosteuropese sector, generaal Wyman, en de bevelhebber van de luchtstrijdkrachten in Zuid- Nieuwe reactoren in aanbouw In Engeland zijn op het ogenblik ver schillende plannen in studie voor de uit breiding en verfijning van het atoom onderzoek. Zo overweegt de regering de bouw van een nieuw laboratorium complex, terwijl geleerden zoeken naar een nieuw type reactor voor natuurlijk uranium, in de hoop, dat zjj op deze wijze wegen vinden om de atoomener gie te benutten als industriële drijf kracht. De geleerden willen een apparaat ont wikkelen, dat meer splijtbaar materiaal produceert dan het verbruikt. Ten be hoeve van dit onderzoek wordt in Har- well een kleine reactor gebouwd. Ver der wordt in Harwell en Risley een tweede laboratorium van de regering - gewerkt aan het ontwerp van een „broedreactor", die aanzienlijke hoeveel heden electriciteit moet voortbrengen. Men wil pas beginnen aan de bestude ring van rtoomeneigie als drijfkracht voor schepen e.d., wanneer men vol doende ervaring heeft opgedaan met stationnaire machines. Aldus medede lingen van minister Duncan Sandys in het Lagerhuis. Europa, luchtmaarschalk Slatter, in de Griekse hoofdstad gearriveerd. Admiraal Carney noemde deze vrij wel gelijktijdige aankomst „louter een samenloop van omstandigheden". De admiraal zal besprekingen voeren met de Griekse premier, maarschalk Papa- gos, en de minister van defensie, Canel- lopoelos. Gesproken zou worden over het overleg, dat tussen Athene, Belgra do en Ankara gaande is om te komen tot coördinatie van de verdediging van de Balkan en die van het Oostelijke Middellandse-Zeegebied. Naar admiraal Carney meedeelde, zal de kwestie van het opperbevel in de Egeïsche Zee be slist worden door de opperbevelhebber van de Britse zeestrijdkrachten in het Oostelijke deel der Middellandse Zee, lord Mountbatten, die Donderdag te Athene wordt verwacht. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Koe- proetoe, is Maandagavond in de Griek se hoofdstad aangekomen. Militairen en politiemannen zitten thans met speurhonden en verkennings vliegtuigen achter de moordenaars van het Britse boerengezin aan. Voor de rechtbank te Kapengoeria, ten Noorden van Nairobi, wordt op het ogenblik een proces gevoerd tegen Djomo Kenjatta de leider van de Afri kaanse Unie van Kenya. Hij wordt er van beschuldigd, de leider te zijn van de Mau Mau, maar heeft ontkend in enigerlei betrekking tot deze organisa tie te staan. In zijn verweer betoogde hij, dat de unie tegenstandster is van geweld en brandmerkte rassenscheidin gen als „duivels". Naar verwacht wordt zullen atoom granaten worden gebruikt, bestemd voor het nieuwe atoomkanon van het Ame rikaanse leger, bij de proeven, die in Maart zullen worden genomen op de terreinen nabij Las Vegas (Nevada) Deze experimenten zullen namelijk die nen, om de „ontwikkeling van nieuwe vindingen verder te brengen en gege vens te verschaffen voor de bestudering van atoomwapenen", zo heet het in een officiële mededeling. Het atoomkanon is verleden week voor de eerste maal in de openbaarheid gebracht, toen het meereed in de grote parade ter gelegenheid van de installa tie van president Eisenhower. Het kan met zeer grote nauwkeurigheid over een afstand van 32 km zowel atoom- als gewone granaten afvuren. Aan het experiment zullen ongeveer 18.000 man troepen van leger, vloot en luchtmacht en eenheden van de orga nisatie voor burgerbescherming en an dere federale Amrikaanse oi ganen deel nemen. Een tweemotorig Italiaans lijnvlieg- tuig is gisteren in de bergen nabij Cagliari in het Zuiden van Sardinië neergestort. Alle inzittenden, vijftien passagiers en vier bem uiningsleden, zijn om het ieven gekomen. De Nederlandse regering heeft beslo ten haar ambassade in Bonn op te dra gen thans formeel de uitlevering te vragen van de zeven ontsnapte oor logsmisdadigers. Oorspronkelijk werd verwacht, dat de Duitse regering bin nen een redelijke termijn in staat zou zijn de betrokkenen op grond van een zuiver administratieve beslissing u i t te wij zen. Zoals reeds eerder uit Bonn werd ge meld is de Duitse regering evenwel na raadpleging van haar juristen tot de conclusie gekomen dat uitwijzing ge zien het in Duitsland geldende recht, op complicaties zou kunnen stuiten. In verband hiermede is thans besloten tot de uitleveringsprocedure, die in het in ternationaal verkeer in dergelijke ge vallen wordt toegepast. In de loop van 1953 zullen de "ere- nigde Staten 14.500 militaire vliegtuigen vervaardigen, zo heeft de directeur van een Amerikaans vliegtuigfabriek ver klaard. Dit aantal is groter dan de to tale productie van 1951 en 1952. Uet moet te dezer plaatse worden genoteerd, dat j.L Zaterdag vol komen onopvallend een belangrijk lustrum is gevierd. Op 24 Januari na melijk bestemd de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie vijf jaar. De politieke geschiedenis van ons land leert, dat er vóór 1940 twee groepe ringen van vrijzinnigen huize beston den: de Vrijheidsbond en de Vrijzinnig Democratische Bond. Hoewel er reeds voor de oorlog pogingen werden ge- d?an een samenwerking tussen beide partijen te bewerkstelligen, is het hiervan pas in 1948 gekomen, toen ge bleken was, dat het opgaan van de V.D. in de Partij van de Arbeid (ten tijde van de veelgeroemde doorbraak) geen onverdeeld succes kon worden genoemd. Bij de oprichting van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie kwam er opnieuw een scheiding van geesten tot stand. De linksgezin- den in de oude V.D. bleven de P.v.d.A. trouw, de overigen onder leiding van mr Oud sloten zich bij de Partij van de Vrijheid aan tot de huidige V.V.D. Het bestaan van deze groep van mensen met vrijzinnige overtuiging is voor de politieke ontwikkeling van ons land van groot belang. Hoe belangrijk, is tijdens de laatste kamerverkiezingen wel bewezen, toen bleek, dart de V.V.D. opnieuw vooruit gang had geboekt. Het is inderdaad zo, dat de liberale beginselen in de wereld van vandaag steeds meer veld winnen. Enerzijds als gevolg van het feit, dat zij bijzonder waardevol zijn, dus om po sitieve redenen, van de andere kant, omdat het democratisch-socialisme van de P. v. d. A., door de loop der dingen genoodzaakt, vele oude Marxistische eisen nieuw leven heeft moeten in blazen. De rol, welke de V.V.D. in de bin nenlandse politiek thans speelt is van groot gewicht De partij is volledig in de oppositie zonder principieel opposi tioneel te zijn. Zij is zelfs constructief. De toekomst zal leren of de grenzen zich nog duidelijker zullen aftekenen. In ieder geval moet 24 Januari 1948 een gewichtige datum worden ge noemd. ry yjij hebben gemeld, dat de ontslag aanvrage van de heer Van Waar denburg, gouverneur van Nieuw- Guinea, door de regering is aanvaard. Momenteel is nog niet te overzien of dit feit een koerswijziging ten op zichte van Nieuw-Guinea betekent. Wel is het naar onze mening ken merkend, dat de heer Van Waarden burg een der laatste vertegenwoordi gers is van het oude Binnenlandse Bestuur in Nederlands Oost-Indië, dat voor volk en land ontzaglijke verdien sten heeft verworven. De afgetreden gouverneur heeft in Nieuw-Guinea onder de moeilijkste omstandigheden volgens de beste tra dities van het B.B. gearbeid. Hij is zonder twijfel een teleurgesteld man. De regering heeft hem de steun, die hij nodig had om Nieuw-Guinea tot redelijke ontwikkeling te brengen, onthouden. Zal de nieuwe gouverneur een voor de Indonesiërs aantrekkelijker figuur zijn, minder „belast" met de Neder landse „koloniale" geschiedenis? Wij weten het niet. Maar wat wij wèl weten is, dat het gemakkelijker is de beste krachten te laten gaan dan waarde volle vervangers te vinden. De koele nuchterheid, waarmee de regering de heer Van Waardenburg heeft laten vertrekken, is zeer betreu renswaardig. JJe gemeenteraad van Amsterdam is zijn IJ kwijtgeraakt. Het heeft wel erg lang geduurd, zó lang, dat men zich afvroeg of de Amsterdamse raad bezig was Amsterdam-Noord door Buiksloot te laten annexeren, maar er zal nu dan toch een begin worden ge maakt met de uitvoering van een plan om de twee grote stadsdelen een rede lijke verbinding te geven. Wat wij evenwel nog niet begrijpen is, waar men de voetgangers en fietsers wil laten, indien de autotunnel eenmaal in gebruik is genomen. Of zouden de raadsleden van Neerlands hoofdstad in de mening verkeren, dat over negen jaar alle fietsers-van-nu auto's bezit ten en dat er niet meer gewandeld wordt? Wij stellen de vraag zonder het antwoord te geven. Inmiddels is er ook een comité Oeververbindingen door de minister van Waterstaat geïnstalleerd. Deze commissie kan, dunkt ons, heel gauw met haar werkzaamheden gereed zijn. Aan de tunnel bij de Hembrug zal ook met de grootste spoed moeten worden begonnen. De kans op een gezonde ri valiteit tussen drie tunnel-projecten is dan groot. De tunnel, die het eerste klaar is, krijgt de erepalm van alle Noordhollanders, die wel eens naar het Zuiden moeten. Met een beetje goede wil kan het jaer 1960 of daaromtrent een feestjaar worden.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1