9575 9575 MASSALE HULPVERLENING BIJ DE RAMP Situatie thans stabiel Koningin en Prinses Wilhelmina in geteisterd gebied REEDS 605 DODEN I Nat. Rampenfonds Nat. Rampenfonds Aantal doden in overstromingsgebied thans gestegen tot 605 Het water wijkt hier en daar Gesprekken in Zuid-Holland en Zeeuws-V laanderen OOK ERUINISSE OVERSTROOMD LAAT ONS ALLEN HELPEN! GIRONUMMER DEN HAAG Dinsdag 3 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e JaarêanS No-11634 GIRONUMMER DEN HAAG Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Maar grenzeloos is het leed Tochtwordt hedenhervat TERWIJL HET AANTAL werkelijk bekende doden van de overstromings ramp nog steeds stijgende is het getal van ongeveer zeshonderdvijf werd hedennacht genoemd is de toestand in elk geval zo, dat men langzamer hand een iets beter overzicht over de aard der positie waarin zich het onder water staande gebied bevindt, kan maken. Het feit, dat door hard werken aan de zwakke en bedreigde punten op de dijken, behalve een nieuwe doorbraak op het eiland van Dordrecht, waardoor de Dordtse Biesbos, een vruchtbare) polder, groot 1500 ha onderliep, verdere overstromingen uitbleven, mag als geruststellend worden aangemerkt. Dag en nacht wordt op alle denkbare manieren door de bewoners der ge bieden zelf, versterkt met mankracht en materiaal (boten en vliegtuigen) uit binnen- en buitenland, gezwoegd om in het uitgestrekte gebied in nood ver- kerenden te redden. Het aantal aanbiedingen voor hulp uit het gehele land is zeer groot. Ook de snelle financiële hulp, die al bijna drie millioen gulden be loopt, maar begrijpelijk nog bij lange na niet voldoende is, stemt tot verheuge nis. Zo juist vernemen wij dat de toestand ook bij Brouwershaven nög ernsti ger wordt. De dijk zou het spoedig moeten begeven LIET is nu wel zeker, voor zover thans te bezien, dat de eilanden Goeree- Overflakkee en Schouwen en Duiven- land wel heel ernstig zijn gehavend. Op Goeree en Overfakkee blijft de situatie betreffende de bewoners nog uiterst kritiek. Stellendam telt waar schijnlijk reeds zeventig doden. In Middelharnis is de zaak niet totaal hopeloos. De vrouwen zullen wel ge ëvacueerd worden. De toestand op Schouwen en Duivenland was gisteren nog hoogst ernstig. In het overstroomde Zierikzee zijn negentien mensen omgekomen. Schepen van de Urker vissersvloot zouden hier voor de evacuatie worden ingezet. Behoudens de Westrand staat geheel Schouwen en Duivenland onder water. Radio-ama teurs onderhouden verbinding met de vaste wal- Voorne en Putten is voor hulpploegen bereikbaar via de veren Brielle en Maassluis. Hoewel Hellevoetsluis voor een deel droog is komen te liggen en men van hieruit o.a. met marineschepen hulp biedt aan Stellendam, is de schade ook groot. In Brielle ziin vijftienhon derd evacué's ondergebracht. Van Noord-Beveland staat een kwart onder water (2000 ha.) Het aantal doden bedraagt hier omstreeks veertig Er is een verbinding tot stand gebracht met het niet meer onder water staande Veere. Van Zuid-Beveland wordt ge meld. dat de kom van Hansweert nog droog ligt In Rilland Bath wordt de burgemeester vermist. In Waarde zaten nog veertig mensen in hun huizen. Aan de Kattendiikse dijk bij Goes werkt duizend man. Het eat in de dijk bn Kruiningen ls zo groot, dat de grote veerboot er doorheen is gespoeld en op de weg geslagen. In Vlissingen. waar alleen de oude stad onder liep. is water nu vrijwel verdwenen. Men denkt wat de dijken betreft de situatie meester te zijn. Veel schade aan huis raad. De veerverbinding naar Breskens is dag en nacht in dienst in verband met de aldaar nog precaire toestand- Van Tholen werd in de nacht van Zondag op Maandag nog een "rnstige doorbraak gemeld. Er zijn slachtoffers. Tientallen beesten verdronken. De scha de loopt in dit kleine gebied in de hon derdduizenden. Terneuzen dat zelf veel schade van het water ondervindt, wordt geheel door de overstromingen ingesloten, om dat hier drie grote polders blank staan Ook in de Westkop van Brabant en de Zuidhollandse waardpolders duurt de ontstellende noodtoestand nog voort, al wordt hier ook voortdurend hulp ge boden. Op het ogenblik zijn in Halste ren dertien lijken geborgen. Er wor den nog zestig mensen vermist. Vier honderd stuks vee. honderd oaarden honderdvijf en zestig varkens en tallo ze kippen verdronken. In de totaal on dergelopen stormpolder bij Krimpen aan de IJsel verdronken zes mensen. In Ouderkerk aan de IJsel twee. Door het gat in de dijk te Papendrecht en Alblasserdam komen bij hoog tij nog steeds grote hoeveelheden water de Al- blasserwaard binnenstromen. In Har- dinxveld sloeg een coaster op de kade. Een stuk van de weg Giessendam-Slie- drecht is weggeslagen. Vele buitenlandse journalisten hebben zich naar ons land begeven om reportages te verzorgen van de nood toestand. A li' --.mms Iglfe v "->• - .v,:, y 'i v JMk fofl WM' iWl MiMiïè f MJMM 70WEL H.M. DE KONINGIN als Prinses Wilhelmina, hebben gisteren een rondreis gemaakt door de geteis terde gebieden. De Koningin keerde 's avonds om negen uur op Soestdijk terug en zal vandaag opnieuw een tocht naar het rampengebied maken, terwijl de Prinses in Zeeland overnachtte en haar reis over de eilanden vandaag voortzet. Na een kort oponthoud in Den Haag scheepte de Koningin zich gistermor gen in Dordrecht in op een vaartuig van de Rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's-Gravendeel, waar de Koningin de evacuatie aanschouwde en sprak met de burgemeester. Per boot ging de tocht verder naar het ook zo zwaar getroffen Numansdorp, waar zij zich onderhield met de getroffen bewo ners, die in een café waren onder gebracht. In Middelharnis, het volgende doel, waadde de Koningin met water laarzen door het water om het ge meentehuis te bereiken, waar ze zich liet voorlichten over de toestand. De Koningin had ook de bedoeling Stellen dam te bezoeken, doch moest door tijd gebrek daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de verantwoorde lijkheid niet op zich nemen in het donker een haven binnen te varen, waar voortdurend boten in- en uit gaan. H.M. keerde om zeven uur in Dordrecht terug en reed vandaar naar Op het eiland Schouwen steken nog slechts de daken van de huizen uit boven het wateroppervlak. Rotterdam, waar ze achtereenvolgens de evacuatiecentra in het Feyenoord- stadion en de Ahoy-hallen bezocht. In de laatste plek sprak ze o.a. met vluch telingen van Schouwen en Duiveland. |MET diepe waardering zullen de ge troffenen, doch ook het Nederlandse volk in zijn geheel hebben kennis ge nomen van de tweedaagse reis, die Prinses Wilhelmina thans onderneemt door Zeeland. Het ruwe weer en het volkomen gebrek aan comfort in het ondergelopen gebied, hebben haar on danks haar hoge leeftijd niet weerhou den haar zo warme persoonlijke be langstelling ter plaatse te gaan tonen. Gistermorgen om kwart voor twaalf arriveerde Prinses Wilhelmina onver wachts in het ernstig getroffen plaatsje Kloosterzande in Zeeuws-Vlaanderen, waar ook een aantal mensen verdronk. Ze was o.a. vergezeld van de Commis saris der Koningin in Zeeland. Het was een zeer ontroerend ogen blik toen prinses Wilhelmina, nadat het gemeentebestuur aan haar was voorgesteld, de gevoelens van deelne ming van Koningin Juliana overbracht aan mevrouw De Smet, waarvan vier familieleden bij Duivenhoek, na de doorbraak van de dijk. de dood vodden in de golven. De prinses onderhield zich eveneens met het 80-jarig echtpaar Van Huffel uit Baalhoek. dat op de tïat het zijn gouden bruiloft dacht te kunnen vieren, door het water van zijn haardstede werd verdreven. De commandant van het garnizoen Weert (Limburg), kapitein Königs en luite nant Schreuders. die het detachement van de kaderschool uit Weert leidden, dat hier des nachts de gaten in de binnendijken heeft helpen dichten, werden eveneens aan prinses Wilhel mina voorgesteld. Zij stelde zich op de hoogte van de door de kaderschool ver richte werkzaamheden en verzocht ka pitein Könings haar grote bewonde ring aan zijn manschappen te willen overbrengen. Nadat prinses Wilhelmina een kopje thee had gedronken, ver trok zij naar Terneuzen, vanwaar zij per boot naar Hoedekenskerke in Zuid- Beveland overstak. Bij het verlaten van het gemeentehuis te Kloosterzande werd prinses Wilhelmina door de bevolking hartelijk toegejuicht. De burgemeester van Bruinisse deel de vannacht mede, dat dit dorp gelegen op Duiveland, is ondergelopen tenge volge van het breken van de dijk. Er is een dode te betreuren. Evacuatie der bevolking is nodig. Volgens nog niet bevestigde zo juist binnen gekomen berichten wordt de toestand op Tholen zeer ernstig. Het aantal doden zou hier aanzienlijk zijn Van de luchtjuit heef* men hier een overztcht van het geïsoleerde deel van Brouwershaven, de geboorte plaats van Jacob Cats. Hef totaal bekende aantal slacht offers was in de algelopen nacht om een uur gestegen tot zes honderd en vijf. Aanvullend op eerdere berichten kan worden gemeld, dat op Oude Jonge ver moedelijk 60 doden zijn. Nieuwe Vossemeer 50 in Numansdorp 67 doden. Yerseke 10. Goede Sas 7, Burgsluis 10, Geersdijk 1. Natuurlijk zijn alle getallen onder voorbehoud gegeven en zal het dodencijfer helaas zeker nog stijgen Het onbeschrijflijke leed door de overstromingsramp ovet een groot deel van ons volk gekomen, moet gelenigd worden. Het Nationaal Ram penfonds, dat het overkoepelende instituut is, deed een oproep aan alle landgenoten om financiële steun. Het gironummer van dit fonds vermelden wij in de kop van ons blad. Gaarne willen wij onze administratie in dienst van deze hulpverlening stellen. Wij wekken daarom onze lezers op hun bijdragen 'e storten op giro 449041, ten name van de Helderse Courant ot hun bijdrage te bezorgen aan ons kantoor Koningstraat 62-64, waar een intekenlijst gereed ligt. Alle gitten zullen in onze krant worden verantwoord Men zal in deze uren van ontzaglijke nood willen bedenken dat snelle hulp dubbele hulp is ep dat de persoonlijke bijdrage nimmer te klein en nooit te groot kan zijn. De Directie van de Verenigde NoordhoHandte Dagbladen opent thans deze grote inzameling met een bedrag van duizend gulden

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1