TIVOLI Z"g1:r^ r De wereldreis van Jimmy Brown UW OMZET VERGROTEN RAMPENFONDS!! Fa. H. K. VAN KALSBEEK TIVOLI VOOR HET RAMPENFONDS Speciale Kindermatinee Pi 2 (IS DAAG SI: WOENSDAG 4 FEBR. INZAMELING van kleding en schoeisel VERVOLG STADSNIEUWS Donderdagavond Mendelssohn's „Elias in Nieuwe Kerk Brandweerpeloton met twintig mensen naar het geteisterde gebied Nieuws uit Anna Paulowna „De Valreep' bleef onder de maat WATERSNOODRAMP J'Woerin9 begint om precies halt acht van Mendelfsohn^ oratnrium^EUas'^llie J °°r de doering vs ichkZnlz t ri htbbm zij zich meuk gewijd me de brede- Ti'JZ^p ZWz^tbT2 z>' '"7 mi"Ti volle kerk voor zich zullen vinden Arenden vrrjwel zeker een Welkome bijdrage van Prins Bernhard-fonds Huldiging P. J. Arends Julianadorp Morgen hulpactie te Julianadorp Wieringen Westerland liep geen stormschade op De schade op Oosterland WIRON HIELD GESLAAGDE FEESTAVOND Calhntsoog Heden collecte 7~\ Propaganda-avond 't Zand Feestavond K.A B. Schagen komt vandaag in volle actie! Pohliek cabaret miste veel essentieels Breezand Henk Westerman bracht prima programma GEVARIEERD PROGRAMMA VAN „SOLI" Donderdag 5 Februari 7.30 uur behele opbrengst voor het brodbrickcrawfordDe Zwarte Pagina Er gaan 1000 personen in Tivoliü DE ZAAL MOET TE KLEIN ZIJN! Nowaline bedrijfs- regenkleding Voor bromfietsers rijbewijs nodig? Woensdagmiddag aanvang 2 uur JOE E. BROWN in Gehele opbrengst voor de getroffenen HEZE belangstelling is verheugend omdat daaruit blijkt dat in Den Hel der toch wel degelijk behoefte bestaat aan periodieke uitvoeringen op dit niveau. Bovendien is het nodig, dat de Nieuwe kerk geen lege zitplaatsen ver- toont, omdat uitvoeringen als deze altijd met hoge kosten gepaard gaan. Is het wonder, dat het Toonkunst-bestuur met grote blijdschap de mededeling ontving, dat het Prins Bernhard-fonds voor de afd. Den Helder een bedrag van tweehonderd gulden disponibel heeft gesteld. Uit deze financiële steun blijkt, dat het culturele werk van deze koorvereniging door een belangrijke instelling als dit landelijke fonds wordt gewaardeerd en gestimuleerd Uit een gesprek, dat wij dezer dagen hadden met de voorzitter, de heer C Prinsen, en de dirigent, de heer Her man Zaal, herinneren wij ons met veel genoegen, dat voor de uitvoering ook bezoekers uit Alkmaar, Schagen en Anna Paulowna worden verwacht. In verband hiermede is het beslist noodzakelijk, dat precies om half acht begonnen wordt. De uitvoering van het tweedelige werk neemt twee en een half uur in beslag. De pauze tussen beide delen wordt tot een minimum beperkt, zodat de bezoekers van buiten nog voldoende tijd hebben om de trein van 22.17 uur te halen. Het spreekt vanzelf, dat de mede werking van de Helderse bezoekers no dig is. Laten zij vooral niet rekenen op Op 1 Februari was de heer P. J. Arends, adjunct-boekhouder eerste klasse bij de Centrale Boekhouding veertig jaar in gemeentedienst. Gister middag werd dit feit in een intieme bijeenkomst ten kantore van de cen trale boekhouding herdacht. Het gemeentebestuur was vertegen- wordigd door de wethouders P. Th- Luyckx en L. F. van Loo. Alle leden van het personeel, ook van het ont vangerskantoor, waren aanwezig. De jubilaris, die was ^vergezeld van zijn naaste familieleden 'werd allereerst toe gesproken door de administrateur, de heer G. H. Nieuwenhuis, die de ver diensten van de heer Arends naar vo ren bracht. Mevrouw Arends ontving een prachtige bouquet, terwijl de jubi laris een enveloppe kreeg- Wethouder Luyckx sprak namens het gemeentebe stuur en overhandigde de gebruikelijke enveloppe. Ten slotte sprak de heer L. J. Daalder namens de onderafdeling Den Helder van de Nederlandse Bond van gemeenteambtenaren. De .jubilaris sprak een kort dankwoord, waarna men nog enige ogenblikken gezellig bijeen bleef. Morgen, Woensdag 4 Februari, wordt in Julianadorp gecollecteerd ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Te vens wordt een inzameling gehouden van kleding en schoeisel. Hiervoor wor den de dames om half negen morgen ochtend in café „Prins Hendrik" ver wacht. Men wordt verzocht, de maten van de af te geven voorwerpen duide lijk daarbij te vermelden. een „Helders kwartiertje", maar zich Rldig naar de Nieuwe kerk begeven. Het portaal aan de kant van het Hei- derse kanaal wordt ingericht voor de orkestleden, daar de consistoriekamer onvoldoende ruimte voor alle mede werkenden biedt. Voor het publiek is dus een entree beschikbaar, zodat het aanbeveling verdient, niet op het laat ste moment te komen. In aansluiting op hetgeen wy giste ren schreven over de plaatselijke initi atieven ter verlening van hulp delen wij thans mede, dat het bestuur van „Toonkunst" besloten heeft, na afloop van de uitvoering toch geen collecte voor het Nationaal Rampenfonds te houden, teneinde - in overeenstemming met het advies van het plaatselijk co mité de centraal georganiseerde ac tie niet te doorkruisen. Brand kon bijtijds worden bedwongen Hoewel er weinig waterschade is, zul len de families Lont en Toorn geen erg rustige nacht gehad hebben. Toen we Zaterdagavond om tien uur by Gert Lont op de Dam waren de vloed was toen bijna op z'n hoogst stond het land aan de Oostkant van de boerderij al tot kniehoogte onder water. Het reikte naar binnen toe zelfs tot aan de boerderij van Toorn, die toch een 150 meter van de dijk af ligt. Met gewel dige vaart stroomde het water landin waarts, maar gelukkig begon het om elf uur te vallen. Zondagmorgen bleek de weg langs Zeebad Quarantaine naar de Noorder- buurt te zijn weggeslagen en lag het land, dat nog gedeeltelijk onder water stond, bezaaid met straatklinkers en grote keien, die als veertjes waren op gelicht en tientallen meters weggeslin gerd. Gert Lont vertelde, dat alleen in 1916 het water hier zo'n hoogte bereikt had. Het was nog vóór dat de verbinding met de vaste wal er was. Behalve wat kapotte dakpannen, vooral op de kerk, bleef de schade beperkt tot enige ge sneuvelde ruiten. Erger liet het zich Zaterdagnacht, toen de storm zijn hoogtepunt had be reikt, aanzien. Om ongeveer half drie werd er brand ontdekt in de timmer manswerkplaats van de heer J. Kooy in de Poelweg. Onmiddellijk kwam de brandweer van Westerland in actie, kort daarna bijgestaan door die uit Hip- polytushoef. Bij een dergelijke storm viel aan blussen niet te denken en bin nen een uur was de werkplaats uitge brand. Gelukkig was de wind toen al naar het Noorden geruimd, waardcor de brand niet kon overslaan naar de zaak van de heer P. Luyt of het café van de heer Kooy, waartussen de werk plaats was gelegen. Ook Wieringen heeft haar deel ge had van de watersnood, die ons Jand teistert. Van Zaterdag op Zondag is tot tweemaal toe door het samengaan van zware storm en springtij een aan tal huizen in het z.g. M.U.Z.-park te Oosterland rondom in het water komen te staan. Ook de Jeugdherberg werd geheel omgeven door het onstuimig op dringende water. Het water steeg in de jeugdherberg en in een zestal hui zen tot een hoogte van 60 a 75 cm. In allerijl werd het huisraad naar de bo venverdiepingen gebracht. Aan de jeugdherberg, zowel als aan de wonin gen is veel schade toegebracht. Een deel van de bewoners is geëvacueerd. Erger nog was de noodwoning van de heer Woortman er aan toe. Deze werd geheel door het water vernield. Tegen stormschade was deze woning niet verzekerd. Sinds mensenheugenis is het water hier nimmer tot een derge lijke hoogte gestegen. Het sloeg zelfs over de Molgerdijk tussen Oosterland en Den Oever heen. Gevaar voor door braak is er echter niet geweest. Met deze overstroming wreekt zich op nieuw de bij de uitvoering der Zuider zeewerken gemaakte fout om de z.g. kapglooiing veel te laag te houden. Van deze fout zijn de bewoners van bet M.U.Z.-park al meerdere malen de dupe geweest en deze keer wel in bij zondere mate. In Den Oever moesten de coupures bij de vissershaven in allerijl worden gesloten. Hoewel het water een hoogte bereikte van 3.65 m. is het binnen de havendijk gebleven. Niet voork' I jen kon worden, dat de visafslag tot een flinke hoogte onder water kwam te staan. Ook in de noodwoning van de fam. Vondeling aan de Bovendijk drong het water binnen. Zaterdagavond kon in hotel De Haan voorzitter Mulder van de Land. Ruiter- vereniging „Wiron", ondanks de opko mende storm, vele personen welkom heten op de feestavond van deze ver eniging. In het bijzonder gold dit wel kom voorzitter en leden van de L R.V „Aurora" van Opmeer. Over de samenwerking tussen de beoefenaars en de bewonderaars der paardensport kan men tevreden zijn. De gehele avond was er een gezellige sfeer in de zaal Aangeboden werd een bont programma van zang, toneel, schetsjes, enz., waarin zeer veel leden van de ruitervereniging, en ook daar buiten, een werkzaam aandeel hadden. Het kon de toets der critiek goed door staan. Toch kon men aan de gesprekken merken, dat nfen zich er rekenschap van gaf, dat buiten de storm en de regen de baas waren. Ook in Callantsoog heeft men er geen gras over laten groeien. Naar wij van burgemeester Correlje vernamen heeft men gisteren zonder enige formalitei ten een comité geformeerd, dat meteen met de inzameling is begonnen. Deze inzameling wordt heden voltooid en morgen zal het geld aan het Nationaal Rampenfonds worden afgedragen. Dat is de weg. Helpen, zo snel en zo veel mogelijk. 19. Piet Potlood kon nauwelijks ge loven, dat Jimmy er zo gauw in ge slaagd was een schip te vinden, dat hen naar Tunis zou bréngen. Jimmy stelde hem aan de zeekapitein voor, die Constant le Marin bleek te heten. Met z'n drieën dronken zij nog een glas wijn op de kennismaking en toen door die geweldige bagage is het fei telijk ook een zware auto. 't Zou allemaal niet erg zijn, als ik de gezag voerder zou zijn van de „Normandië" of iets dergelijks, maar mijn schip '.s maar klein, weet je. Kijk, dat stoom bootje dat daar gemeerd ligt, dat .s het". Schipper Constant le Marin wees begaven zij zich naar de plek waar de met zijn duim naar een notedöpje dat Witte Engel stond. „Je sprak van een aan een kolossale meerpaal op de gol ft 1 e i n e auto, maat", zei de schipper ven lag te dansen en toen Piet Potlood op bedenkelijke toon. „en 't is mis schien ook wel een kleine auto, maar en Jimmy het in de gaten kregen, sloeg de schrik hen om het hart. „M-m moeten we daarmee de Middellandse Zee oversteken?" vroeg Piet Potlood bekommerd. „Nou, moeten is de zaak niet", antwoordde de Franse schipper. „Maar als ik zeg dat 't kan, dan kan het ook en breng ik jullie veilig over". „Laten we er dan niet langer over redekavelen", zei Jimmy, die er altijd voor was de knoop zo gauw mogelijk door te hakken. „Hier kapi tein, hier heb je tweehonderd florij nen. Laten we de Witte Engel nou maar meteen aan boord sjorren,". Door de plaatselijke afdeling van de A.N.B. werd een propagandafilmavond gegeven, waarvóór grote belangstelling bestond. Vertoond werd de film „Nach ten van spanning", een aangrijpend beeld van vervolgden om des geloofs wille, die met grote aandacht werd ge volgd door het publiek. De heer Cloo, hoofdbestuurder van de A.N.B., sprak een kort woord over de taak van de organisatie en drong er op aan het werk van de bond zoveel mogelijk te steunen. De feestavond die de K.A.B. in de zaal van de heer De Wit heeft gehou den, is bijzonder goed geslaagd. De voorzitter, de heer Schouwvlieger, kon een goedgevulde zaal welkom heten, waaronder een veertigtal mensen uit Burgerbrug en speciaal de leden van de zusterafdeling uit Anna Paulowna, „Concordia", die ter gelegenheid van deze avond een voorstelling hebben gegeven van „De vreemdeling", het zwaar dramatische stuk van Anton Coolen. Onder leiding van „The Wite Stars" bleem men nog geruime tijd gezellig bijeen. VIER BRANDWEERCORPSEN, uit Anna Paulowna, Dirkshorn, Schagen en Zijpe, zullen een spuit afstaan voor de geteistrede gebieden. Met een „bemanning" van ongeveer vijf mensen zullen ze zo snel mogelijk vertrekken. Deze zaak is geregeld door de leiding van Kring II van de B.B., de Bescherming Bevolking. Het ligt in de bedoeling, dat de brandweermensen in de inmiddels weer drooggevallen of droogvallende gebieden de kelders en gebouwen zullen leegpompen. Gistermiddag om vijf uur was men druk doende de ploeg te formeren opdat men tijdig klaar zou zijn als er bericht komt, dat het peloton zich moet aansluiten bij de colonne uit onze provincie. mogelijke spoed gaan sorteren. Het is belangrijk, dat de goederen even wor den voorzien van een briefje met op gave van de maat. Dit vergemakkelijkt niet alleen het sorteren, maar ook het uitdelen in de getroffen gebieden. Grote lystcollecte. WOENSDAG wordt in de gemeente Schagen huis aan huis een lijstcollecte gehouden voor het Nationaa1 Rampen fonds. Tegelijkertijd worden in de meeste winkels bussen geplaatst met de simpele bedoeling, dat daarin af en toe eens wat terugontvangen wissel geld wordt gedeponeerd. De lijstcollec te moet slagen. Een flink aantal actieve dames komt bij U op bezoek stelt ze niet teleur. Prettig is het te weten, dat zeer velen spontaan reageerden. Orga niseert tijdens clubbijeenkomsten, film voorstellingen enz. collecten. Er is ont zettend veel geld nodig. Laat Schagen niet achterblijven. Van alle zijden is er in Schagen spon tane medewerking om de inzameling zo goed mogelijk te doen slagen. Er zullen vandaag tien of twaalf auto's door de gemeente rijden. Daarbij voe gen zich ploegen leden van de verschil lende vrouwenorganisaties, padvinders, EHBO'ers en andere help(st)ers. Kle ding, dekking, schoeisel voor mensen in nood daarom zullen ze de Schager gemeenschap vragen. Wat men geeft mag geen rommel zijn, maar als het heel is, zal het dankbaar worden aan vaard. Het consultatiebureau is als centrale ontvangstpost ingericht. Het gemeentebestuur en het Rode Kruis hopen van harte, dat het te klein zal zijn. Daarna zal men met de grootst Misschien troffen we het wel slecht voor een beoordeling van het Am sterdamse lekencaoaret „De Val reep", dat Zaterdag in Veerburg optrad. Een gering aantal bezoekers toch heeft vaak een slechte invloed op de prestaties der uitvoerenden en uiteraard was het aantal „heldhaf- tigen, dat het stormweer trotseer de", zoals mr H. Jonker hen in zijn openingswoord noemde, niet groot. Misschien ook waren onze verwach tingen te hoog gesteld. Hoe het zij, enthousiast waren we niet. Zeker, het zijn amateurs, maar dan toch amateurs, die menen een zó goed ver zorgd programma te brengen, dat zjj er de boer mee op kunnen gaan. Van zulke amateurs mogen we meer ver wachten dan van een plaatselijke ver eniging, die in eigen kring optreedt. Welnu, hun zang was over 't geheel goed, één van de drie dames gaf wer kelijk spel en bij de heren was het per centage niet veel hoger. De verstaan baarheid liet vaak te wensen over. Dit laatste vooral is een ernstige fout als men geestigheden debiteert. En de tekst, was die wel zo puntig als men van een „politiek" cabaret verwacht? Het publiek, dat wél na ieder pro grammanummer een hartelijk applaus liet horen, is niet één keer tijdens het brengen zelf van die nummers tot een spontane opklinkende lach gekomen. Conclusie: óf de geestigheid hield niet over, óf deze kwam door het te kort schieten der uitvoerenden niet tot haar recht. Er was één heel gunstige uitzondering, „de speciale voorstel ling in de Stadsschouwburg" en dat was nu precies, als we alles goed ver staan hebben, het enige der zestien programmanummers, waarin geen po litieke partij, vraagstuk of persoon aan bod kwam. De manier waarop het programma was samengesteld verdient zeker lof. Alles wat men te zeggen heeft ondei te brengen in een zestiental taferelen, die men, met kleine uitstapjes daar buiten, aanschouwt bij een rondvaart door Amsterdam, het was een aardig idee. Ook de spreker, de heer A. Kra mer uit Den Helder, kwam aan boord. Hem konden we we wijzen daarop nadrukkelijk in verband met het bo venstaande over onverstaanbaarheid wel goed verstaantenminste voor zover hij niet gehinderd werd door het lawaai, dat leden van het ge zelschap achter de schermen maakte. (Wat was dat mis!) De heer Kramer baseerde zijn rede op professor Huizinga's woorden „We leven in een bezeten wereld". Na op de dreigingen en spanningen in de wereld, Europa en ons eigen land gewezen te hebben, wekte hij op onder dat alles de eigen veerkracht in stand te hou den om gezamenlijk successen, die de P. v. d- Arbeid bij de vorige verkie zingen behaalde, bij de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen te consoli deren en uit te breiden en daarvoor als afdeling met een kort, krachtig ge meentelijk program de strijd in te gaan. Hoewel maar een klein groepje per sonen aanwezig was, ging de cabaret avond in de zaal van de heer Blokdijk, verzorgd door Henk Westerman, toch door De leider, Minny Blankers en Henk Borst hoorden en zagen we in hun liedjes en schetsen; laatstgenoem de had ook nog een Westfriese voor dracht op zijn repertoire. De goochel kunst en telepathie van Henk Wester man ontbraken evenmin op het pro gramma, dat een hoogtepunt vond in de fijne acrobatiek van monsieur Paolo, de jonge man, die geen ruggegraat schijnt te hebben. Jan de Cler van „Negen heit de klok" bracht op beschaafde wijze zijn moppen en liedjes en liet zijn rad heid van tong bewonderen in „de fa milie van Tutten". Dirk Zoetelief be geleidde de zangnummers en de acroba tiek met pianomuziek. De Christelijke Muziekvereniging „Soli Deo Gloria" gaf onder leiding van de heer H. B. Schenkels in het ver- eningslokaal naast het Evangelisatiege bouw een uitvoering voor haar dona teurs en begunstigers. Het concert-programma, dat In zijn heel vóór de pauze werd afgewerkt, be stond uit enige marsen, een paar gees telijke liederen en een enkele ouver ture. De Garde mars van Cori, de clubmars van Bisselink, de liederen „Vaste Rots" en „Al den weg leidt mij mijn Heilland" en de bewerking van „Ik ken een iied..." kregen wel de beste vertolking. Ook de melodieuze gedeelten uit „De blau we fee" kwamen goed tot hun recht. (Jammer voor de pratende jongelui, dat er in de muziek ook wel eens rus ten voorkomen; iedereen hoort dan in eens, hoe onbeleefd je bent, tekenden we tijdens dit nummer aan). Met „Ars longa, vita brevis" van Cerfontaine was de vereniging minder gelukkig, terwijl toch te merken was, dat ook hier ijverig op was gestudeerd. Het was een van de vijf nieuwe nummers, die het corps nog niet eerder in het openbaar ten gehore bracht en als mi- ziekstuk, met „De blauwe fee", tot de mooiste van het programma behoorde. Met de „Avondzang" werd deze uit voering van „Soli" besloten. Toegang 18 jaar Met aangrijpende reportage van de Komt en steun» daarmede onze landgenoten Binnen of buiten U kunt er niet buiten is onmisbaar voor iedereen die in de regen moei lopen, fietsen of werken of in zijn werk met olién, vetten, zuren, chemische stoffen e.d. te maken heeft. Absoluut waterdicht, licht batsi en kleeft niet. is bestand tegen alle oliën, zuren, vetten, chemische stoffen, vonken, enz. Volop keus: jassen, jekkers, pijpen mouwen, schorten, sloven, vesten enz. enz. Neen, maar wél een leren jas! Upliike Wtf leveren deze naar maat en op gmakkelyke betalingsvoorwaarden. LEDERKLEDINGBEDRIJF .JEKON Emmaslngel SS - GRONINGEN - Tel, Telef. 31028. Bu net inzendeD van num- merbrleven op advertenties wordt beleefd verzocht het Juiste nummer ln de linker Dovenhoek van de enve loppe te plaatsen. IILEFOON «601 VlAAfiDINGEN Alleenrerkoop NOWA Bedrijfskleding: BINNENHAVEN 2 TEL 3054 STUURT UW KINDEREN VOOR STEUN AAN ONZE LANDGENOTEN IN NOOD TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN wordt een COLLECTE en een gehouden te JULIANADORP. De dames voor de inzameling worden verwacht om 8.80 uur ln Café Prins Hendrik. De maten duidelijk zichtbaar op de af te geven voorwerpen vermelden. Dit bereikt U door geregeld Uw adver tentie te plaatsen in dit dagblad

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7