9575 9575 175.000 Zeshonderd H.A. LAND OVERSTROOMD duizend mensen zijn zwaar getroffen GROTE LUCHTVLOOT VLIEGT AF EN AAN Nat. Rampenfonds Nat, Rampenfonds Siavenisse: 200 doden OOK WEST-DUITSLAND HELPT Het water eiste reeds 873 Ie vens Scheveningse vissers redden 2000 mensen op Putten Geen belasting van schenkingen! Honderd twintig madl één koe GEEN PREMIES VAN OVERWERK v A Scheveningen-radio is gisteravond medegedeeld, dat midden in het doi-p Den Bommel (aan de Noordkust van het eiland Flakkee) in het ver lengde van de haven de dijk is door gebroken. H-ÏÏMH wssfijt? SS»» -a Goed Doesburgse zeilers ïïsgrssss: Overzicht van de toestand Helicopières van grote waarde Onze plicht Zó niet sim Nieuwe doorbraak op Flakkee Coördinatiecommissie „Watersnood B GIRONUMMER DEN HAAG M oonsdag 4 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11635 GIRONUMMER DEN HAAG Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna ZO, GE zult, lezers, wellicht met ons mee voelen, wanneer wij zeggen, dat wij ons normale dagelijkse werk een vol komen onwezenlijke bezigheid achten. Evenals uw werk dat is. Want terwijl wij alle binnenkomende berichten schif ten en ordenen, terwijl wij bewogen en ontsteld de rampzalige worsteling van duizenden landgenoten onder woorden trachten te brengen daarbij ernaar strevend iedere vorm van sensatie te vermijden en niettemin bemerkend, dat iedere zin een sensatie en iedere foto een rampzalig beeld is zouden wij van onze vulpen een spade en van on ze schrijfmachine een dragline willen maken, WEERBERICH1 7an1naa,r schatting honderd vijf en zeventig duizend hectare vruchtbaar land in J? and. Zeeland en Noord-West Brabant heeft behalve de aanzienlijke materiële schade, voor welker herstel honderden millioenen guldens nodig zullen zijn, een aantal mensen levens geeist, dat omstreeks middernacht moest worden gesteld op 873. Gevreesd wordt dat dit aan a nog verder zal stijgen. Bovendien hebben ten naaste bij driehonderdduizend mensen er?.~ ,Ysan ramp te lijden. Het getal minder ernstig getroffenen kan eveneens op een der gelijk c')tcr worden geraamd. Grote aantallen tractoren en andere landbouwwagens zijn naast de ontelbare huizen en boerderijen verloren gegaan. Uitgezaaide granen, suikerbieten enz. moeten worden afgeschreven. Duizenden koeien, varkens, paarden en tienduizenden kippen vonden de dood. Alleen op Goeree-Overvlakkee ging 9000 stuks vee verloren, Qe hulpverlening in de gebieden zelf loopt, nu er van meer samenwerking sprake kan zijn, zeer goed. Sinds Zondag zijn ongeveer 2000 vaartuigen van mijnenvegers tot sloepen en red dingsvlotten naar het rampgebied gevaren. Grote hoeveelheden levensmiddelen werden naar het vliegveld Valkenburg gebracht om uit de lucht boven de dorpen te worden uitgeworpen. Gisteravond om negen uur was op de rekening van het Nat. Rampenfonds reeds drie millioen gulden gestort. Een minuut later was dit bedrag al weer hoger. Intussen is men op enkele plaatsen al begonnen met het droogmalen van ondergelopen polders, doch had op Flakkee een nieuwe dijkdoorbraak plaats. Bij Dubbeldam werden de eerste omgekomenen ter aarde be steld. CCHEVENINGSE VISSERS, uitgerust met negentien sloepen, hebben in de afgelopen dagen in de gemeenten Abbenbroek, Oudenhorn en Zuidland op het eiland Putten ruim 2000 mensen uit het overstroomde land gered. Deze werden naar Rotterdam overgebracht. Vier sloepen gingen verloren. Roeiers uit Scheveningen zijn ingeschakeld bij het reddingswerk op Tholen. STAVENISSE, onverhoeds door de springvloed verrast, is bijzonder ernstig getroffen. De toestand wordt er geschilderd als desastreus. Het aantal verdron ken personen bedraagt hier ruim tweehonderd. De bevolking heeft nagenoeg alles verloren. Het dorp is ontruimd. Elders op Tholen is de schade geringer. Doch het nabijgelegen Sc. Philipsland bestaat niet meer Geen belastingen zullen geheven worden van de schenkingen, hoe groot of hoe klein ook aan het Nationaal Rampenfonds. Mits de schenker een kwitantie of ander schriftelijk bewijs kan overleggen mogen zijn giften van zun inkomen of winst worden afgetrokken; ook zal in dit geval geen schenkingsrecht worden geheven. Zij, die een gedeelte van hun loon, hetzij uit gewone arbeid, netzu uit overwerk, aan het Nationaal Rampenfonds afstaan, behoeven over deze bedragen geen loonbelasting te betalen. Van aan het Nederlandse Rode Kruis ter beschikking gestelde goederen zal geen omzetbelasting, op tabaksartikelen bovendien geen accijns verschuldigd zijn. De uit bedrijfsvoorraad geschonken goederen kunnen voorts ten laste van de fiscale winst worden gebracht. HONDERDTWINTIG veehouders en hoeren van het Kampereiland heb ben gisteravond in een vergadering besloten, dat ieder van hen een rund zal afstaan voor een nader aan te wijzen gemeente of streek in het getroffen gebied. ten mLte 8 uren overwerk te verrichten en de verdiensten u,t ^en ho» de_ an liet Nationaal Rampenfonds, delen de Federatie van Bedrijts de Rijksverzekeringsbank, de Vereniging vanRaden van Arbeid paar geïsoleerde bewoners Velen teeds in veiligneid gebracht. Het lot van on geveer 400 mensen nog niet bekend Tholen: De overlevenden van Stave- nisse en St Annaland zijn allen gered. Het stadje Tholen en Scherpenisse heb ben niet zwaar geleden. Walcheren: In Vlissingen wordt de toestand beter Er is nog geen gas en waterleiding, wel electrisch licht. Sinds gistermiddag onderhouden de spoorwe- wegen weer een uurdienst tussen Vlis singen en Arnemuiden. Middelburg is droog, Noord-Beveland: Zuidelijke helft van het eiland ondergelopen. Zuid-Beveland: Behalve in het Oos telijk deel is de toestand zo goed als ge consolideerd. terseke is opvangcentrum Zeeuws-Vlaanderen: Over het alge meen is men de toestand meester. Voorne en Putten: De toestand is meer stabiel geworden. In enkele polders was zelfs val te bespeuren, West-Brabant: Gisteren werd een reddingsactie ingezet voor Nieuw-Vos- semeer, waar nog 370 van de 1670 in woners geëvacueerd moesten worden. In de Ahoy-hal te Rotterdam vin den vele vluchtelingen een voor lopig onderkomen. De evacuè's Zijn hier tn veiligheid doch reali seren zich eerst nu goed wat ze aan have en goed hebben verloren. In de dijk is een gat ontstaan ter breedte van 35 meter bij een diepte van ongeveer 5 meter. Hel water stroomt met grote kracht door het gat. Een groot aantal huizen in de omgeving is reeds gedeeltelijk ingestort, terwijl een groot aantal andere door het schurende water eveneens dreigt in te storten. De burgemeester heeft verzocht om toezending van vijftig man genietroepen voorzien van al het mogelijke materieel geschikt om het gat te dichten. De provinciale griffie van Zuid-Hol land heeft, de burgemeester van Den Bommel per Fadio meegedeeld, dat het groot materiaal, waarom verzocht is. niet kan worden gezonden. Nader onderzoek ter plaatse volgt spoedig. De haven van Den Bommel is bij eb alleen toegankelijk voor schepen met krach tige motoren, omdat het water met grote kracht door gat en haven stroomt. af"te"'sVaan "aanh'et" Nationaal Rampenfonds, delen de Federatie van Bedrijts- en'(Ie ^Ziekenfond^Mad^nTed^'z'iclihopkhe't6 standpunt "te steilen, dat over deze in aanmerking komen. REEDS ZONDAGMORGEN hebben leden van de Doesburgse zeilvereni ging een paar vletten en buitenboordmotoren op een vrachtauto geladen om naar het overstroomde gebied te rijden. Ook een bus met mannen trok mee. Ze kwamen aan als eerste hulpploeg in Bergen op Zoom en hebben tot gister avond kans gezien met minder dan tweehonderd zes en zest.g mensen het leven te redden. Gisteren in de loop van de dag waren ze opnieuw ingezet bij Steenbergen. OOK UIT WEST-DUITSLAND komen talloze schenkingen en aanbiedin gen voor hulp. Tien motorschepen vertrokken uit Wezel met reddingmateriaal. Ploegen technici uit Noordrijntand-Westfalen zijn onderweg. De premier van Sleefwijk-Holstem!autoriteiten uit Osnabrück, Oost-Enetland en andere ge bieden zegden hulp toe. Hel Westduilse Vakverbond gaf een eerste schending van 50.000 Mark De mijnen en .grote bedrijven m bel Ruhrgebted zenden hulpploegen. Munster wil honderd Nederlandse kinderen opnenien. Een grote chemische fahrtch b„ P,mtlo„ co.st *00, 281X10 Me.k meijc.yte. voorkoming van epidemieën. Schootkinderen in een dorp bij Kleef gaven 4. Mark. Bij de Nederlandse ambassade m Bonn en de consulalen komen vele schenkingen binnen. „Watersnood 1953" onder voorzlttff®0 secretaris-gencraal van het ministerie Zaken. In deze commissie hebben z,ttinS ministeries van Maatschappelijk van Financiën, de se.-retamsen gen^ het yerkeer ^"verz^/i^^'ln 'de' 'lei''|!'né>ehy "de 'bestrijding van dc ramp en bU de 'aterc verzorging van de getroffenen. TERWIJL het aantal slachtoffers van de springvloed voortdurend steeg, is gisteren het reddingswerk in het gehele geteisterde gebied in volle gang geko men. Een vloot van vaartuigen door kruist de wateren om de geïsoleerde be volkingscentra van het hoognodige te voorzien en om mensen, wier levens in gevaar zijn, op te nemen. Zo zijn gis teren vele honderden in veiligheid ge bracht. Vliegtuigen en helicopters vlie gen af en aan: zij werpen voedsel, me dicamenten en andere benodigdheden uit en assisteren bij het reddingswerk. Omstreeks 9 uur gisteravond moest van 873 slachtoffers met zekerheid wor den aangenomen, dat zij het leven in de vloedgolven hadden gelaten. Het grote aantal doden dat, naar thans moet worden aangenomen, in Stavenisse op Tholen is gevallen, deed het cijfer snel stijgen. In de middag concentreerde zich de angstig-gespannen aandacht op Brui- nisse en Oosterland (Duiveland), die dringende oproepen om onverwijlde hulp voor de in levensgevaar verke rende bevolking uitzonden. Onmiddel lijk stegen van het vliegveld Woens- drecht helicopters op. Bij de reddingsactie te water zijn 2000 vaartuigen betrokken. De Marine neemt met ver over de honderd een heden aan de actie deel. Voor Schou wen en Duiveland alleen al lagen 500 vaartuigen. Aan de hand van de tot dusverre be schikbare berichten kan het volgende algemene beeld worden gegeven: Op Goeree en Overflakkee was de toestand in het algemeen onoverzich telijk. Het ernstigst schijnt de toestand in Oude en Nieuwe Tonge te zijn. Dirks- land ligt droog. Ooltgensplaat is ge deeltelijk geëvacueerd. Voor Den Bom mel is de toestand gisteravond ernstieei geworden door een nieuwe dijkdoor braak Van Middelharnis en Soinmels- di.jk zijn 1000 inwoners vrijwillig ver trokken. Het overgrote deel der bevol king van Stad aan het Haringvliet heeft besloten te blijven Schouwen en Duiveland: Grote red- djngsactie gaande om naar schatting 1500 mensen op te halen die nog tussen Brouwershaven en Burch geïsoleerd zijn Zierikzee is veilig, het is van voor' •aden voorzien Bruinlsse en Oosterland iwamen door het bezwijken van een binnendijk in nood te verkeren Beide ilaatsen werden overstroomd. St. Philipsland: Geheel overstroomd. Militairen zoeken het gehele gebied af QISTERMIDDAG was een luchtvloot van honderdvierentwintig vliegtui gen ingezet bij de reddingswerken, waaronder niet minder dan vijftien hef- schroefvliegtuigen, n.1. acht Amerikaan se, vier Engelse, twee Belgische en één Nederlandse. Zich het relaas van de Belgische hefschroefpiloot, die zo voor treffelijk werk leverde op Overflak kee, herinnerend, zal men inzien van welk een voortreffelijke waarde dit ty pe toestel in het kader van reddiugen wel is. Behalve die 124 nemen straal jagers en „Harpoons" van de Maiine Luchtvaart Dienst deel door het inaken van verkenningsvluchten. Teneinde de vluchten van hefschroefviiegtuigen te verkorten, doen twee amphibieviiegtui- gen van de Kon Marine ter plaatse dienst, om geredden van deze heiicop- teres over te nemen. Z. K. H. Prins Bernhard heeft vier vliegtuigen ter beschikking gesteld en de Nat. Luchtvaartschool nog tien Prins Bernhard zal zich vandaag direct na zijn aankomst in ons land met pen Da- kota naar het vliegveld Valkenburg be geven en zich ter beschikking stellen van de commandant van de transport afdeling der luchtmacht. Behalve de genoemde aantallen nemen een Ameri kaanse Dakota en drie twee-motorige Amerikaanse Fairchild-vrachtvliegtui- gen aan het reddings- en transportwerk deel. Verwacht worden nog dertien hef schroefviiegtuigen uit Engeland en acht uit Amerika, Er is voorts nog een speciaal vrachtvliegtuig door de V S toegezegd. De meest uiteenlopende zaken zijn en worden door de vliegtuigen boven het noodgebied uitgeworpen, ni. hou ders met drinkwater, rubberlaarzen, zaklantaarns, blikken petroleum en benzine, touwen, broden, margarine, kindermelk, geneesmiddelen, radiotoe stellen en tienduizenden zandzakken. Op zulke dagen is ons vak een af schuwelijk vak. Wij hebben de plicht de tegenspoed van tienduizenden te no teren en de dodenlijst bij te houden. Er is hieraan slechts één positieve kant. Wij zullen van de daken blijven schreeuwen, dat hulp met de grootste snelheid geboden is. Het gaat niet eens meer om vrijgevige offervaardigheid. Het gaat om onze eerste plicht. Onze gewone plicht. Temidden van de stromen van onheil spellend nieuws is er één lichtpunt. De steun aan de noodgebieden, waar zich duizenden tragedies afspelen, waarvan wij ons geen voorstelling kunen vor men, uit buitenland en binnenland wordt in rijke mate geboden. Begrijpt ge: wij moeten niet geven, wat we kunnen missen. Wü moeten af staan, wat wü niet kunnen missen. Dat is een offer van waarde tegenover het leed van velen. Ge moet geven, zoals in Almelo, waar in één dag f 110.000 werd opgehaald. Laat het antwoord van alle Noord-Hol landers op de uitdaging van de natuur kort en duidelijk zijn. Stort uw gift op het gironummer van het rampenfonds dat wij niet voor niets in onze kop met vette letters afdruk ken. Of bezorgt uw gave uit uw be trekkelijke overvloed! aan onze bu- reaux. Opdat wij gezamenlijk de nood leni gen en herstellen wat in weinige uren tegen water en wind verlo ren ging. ^LLE middelen van de moderne com municatie worden uiteraard toege past om de bevolking van ons land op de hoogte te stellen van de ramp, die is geschied. Dat is goed. Het werk van de radionieuwsdienst, waarvan de spre kers een voortreffelijke toon behouden, is inderdaad boven alle lof verheven. Wij ergeren ons evenwel dagelijks aan de meeste reportages, die door de ver slaggevers van de omroepverenigingen worden verzorgd. Hoe ter wereld kan de AVRO een sportprater als Peter Knegjens uitzenden en de VARA een man als Jan de Troye. Zij missen de al lure om hun kracht in soberheid te zoeken. Zij vallen door het lot getroffen mensen lastig. Zij houden de hulpver lening door volkomen overbodige in terviews op. Wij hebben aan de koele, niettemin bewogen, sobere bewoordingen van de nieuwslezers en van de mannen van de Regeringsvoorlichtingsdienst, alsmede aan de reportages van de enkele goede sprekers volkomen genoeg. Dat de AVRO het zover heeft laten komen, dat er zendtijd moest worden gevorderd, omdat de voorzitter het met de gang van zaken niet eens was, is eveneens een teken, dat er zelfs in de uren van doodsgevaar mensen zijn die eigen haan koning willen laten kraaien. Deze dingen zijn een [/J notitie waard. ENKELE OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met enkele opkla hingen. Aanvankelijk zwakke wind uit N. richtingen, latei krimpend naar N.W. en tot matig toenemend. Aanvankelijk plaat selijk lichte vorst, overigens tem peraturen even boven het vries punt. DONDERDAG: Zon op 8.14, on der 17.35; Maan op onder 9.48. Nog steeds breken dijken door en zoekt het water met wild geraas een weg naar het lager gelegen polderland. Een van de doorbraken in Zuidland bij Oudehoorn.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1