inzameling van goederen geëindigd maar geldstroom blijft vloeien Schade aan nieuwe haven bedraagt ruw geschat een half millioen r De wereldreis van Jimmy Brown Toiaal collecie op f60.000 geschat Herstelwerk vordert Lichtschip „Texel" uit zijn positie Men moet geen ijzer met handen willen breken Dam in Westelijke bouwput bezweek pas bij allerhoogste waterstand De tweedaagse veldiochiin Den Helder Respectabel initiatief middenstand van onze U past bij ons met Röntgendoorlichting „De zesdaagse" bracht f 365.- op OKK-meisjes en dames naar het PP-lokaal Bijzondere viering van jubilea bij De Boer Geen evacué's Onze vissers VANNACHT hebben wij een poosje met bijzondere belangstelling zitten luisteren naar allerlei gesprekken op de visserij-band. Op en omstreeks de 153 meter vingen wij verscheidene boodschappen van Helderse vissers op. Even nuchter en helder alsof het hun normale werk gold bespraken zij hun opdrachten. Arie moest naar Bruinisse en Klaas was full-speed op weg naar Zierikzee. Ditmaal geen berichten over kantjes haring en manden scholletjes, maar mededelingen over hun nieuwe ongewone taak, die zij nochtans ver vulden alsof zij hun leven lang niets anders hadden gedaan dan vluchtelin gen naar veiliger streken overbrengen. Willy Rex-avonden ook uitgesteld De dekens kwamen er Twee offertjes Oldenbamevelisdijk weer in de frontlinie.... Zwaar weer bij de Haaks rrincipiele discussie over voor de buitenkerkelijken. Hij zal zich humanisme Orkaan, springiij en siormvloed in monsterverbond Sliedrechters toonden grote plichtsbetrachting Geen springvloed! Tussen Haaks en Kuitje n. do schut ÏÏS3ÏÏ b8E££ h"'.~ DE RECHTE WEG DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 H comité Hulpactie Watersnood Nieuwediep", dat onder leiding van de heren mr J. Mulder, wethouder van Sociale Zaken en J. Boon, directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, de inzameling van gelden en goederen heeft georganiseerd, kon gisteravond na de energiek ondernomen ..tweedaagse veldtocht" met voldoening de voorlopige resultaten overzien. De geldinzameling had, alleen reeds wat de lijsten betreft, op enkele gulens na f 28.000 opgebracht. Bij deze opbrengst komen nog de stortingen van de bijzondere inzamelingen onder het personeel van de Koninklijke Marine, de Rijkswerf, de Gemeente, de Belastingen en verscheidene bedrijven. Een praeh- tige gesle deed het bestuur van de V.B.Z., de vereniging van beroepssphepe- lingen bij de Zeemacht, door het disponibel stellen van f 10.000. Het ligt- In de lijn der verwachtingen, dat het totaal in Den Helder bijeengebrachte bedrag fle zestigduizend gulden zal overschrijden. Ook de inzameling van goederen is een écalant succes geworden. Volgens een globale schatting kwam een hoeveelheid van circa vijftig ton binnen. Het eerste transport, keurig gesor teerd, vertrok gistermorgen vroeg naar Den Haag, de rest is vanmorgen ver zonden. DE inzameling van kleding, schoeisel e.d. is thans stopgezet, omdat men in Den Haag de stroom niet meer kan verwerken en er thans ruimschoots vol doende is. Op verzoek van het comité vestigen wij er de aandacht op, dat geen „na- oogsting" zal worden gehouden. Stad genoten, die alsnog kleding willen ge ven, of feeds een hoeveelheid klaar hadden staan, die door toevallige om standigheden nog niet in de magazijnen is terecht gekomen, kunnen hieraan een andere bestemming geven. Voor de moei'ijkste ▼oeten. Moderne voethulp ALLEENVERKOOP tw i SPOORSTRAAT (Advertentie, ing. Med., Aan de Balgdijk tussen Van Ewijck- sluis en De Kooy wordt nog steeds met man en macht gewerkt om de door de lijk te herstellen. Aanvankelijk zijn de storm aangerichte 9chade zo snel moge- gaten gestopt met zakken zand, doch men is thans al weer doende deze te vervangen door het voor een goede dijk onontbeerlijke keileem. Ook bij Groote Keeten wordt elke 'dag gezwoegd om de daar aanwezige zwakke plekken in de waterkering te versterken. Er kan uiteraard geen sprake van zijn, dat de weggeslagen duinenrij op korte termijn in de oude toestand wordt hersteld. Men heeft hiér alle aandacht geconcentreerd op de lage punten nabij het dorp Groote Keeten. Nabij Sint Maartenszee bestaat uiter aard minder gevaar en kan het herstel werk nog wel even wachten. Wel wordt er aan de Honösbosse Zeewering stevig aangepakt om de wonden in de zware dijk te helen. De speciale kinöermatinée. die giste ren door de directie van Tivoli ten bate van het Nationaal Rampenfonds werd gegeven (De zesdaagse), heeft f 365 opgebracht. Wij herinneren er nog even aan. dat hedenavond voor hetzelf de doel de film „De zwarte pagina" in het Tivoli-theater wordt vertoond. Men verzoekt ons mede te delen, dat de gymnastieklessen van „OKK", wat betreft de meisjes en dames, vandaag niet worden gehouden in het gebouw aan de Wezenstraat, maar in het ge bouw van Pro Patria in de Hoogstraat. De lessen van de jongens 1 komen te vervallen- Alle leden, die aan de aan staande uitvoering meewerken, worden Zondagmorgen om tien uur in het lo kaal van Pro Patria verwacht voor de repetities. UET medeleven met de slacht- offers van de watersnood is allerwege zeer groot. Een bijzon der mooi staaltje van naastenlief de bereikte ons gisteren. Het is bij drukkerij De Boer een goede ge woonte, dat jubilerende perso neelsleden een prettige dag hou den, waarop de collega's worden uitgenodigd. De heren F. C. Du- kers en H. Timmerman, die op Vrijdag 6 Februari vijf en twintig jaar in dienst zullen zijn van de drukkerij, hebben besloten, van deze bijeenkomst met collega's af te zien en het bedrag, dat hiermee gemoeid zou zijn geweest (f 100), over te maken aan het Nationaal Rampenfonds. De directie heeft gemeend, dat het jubileum echter niet geheel onopgemerkt mag voor bij gaan. De beide heren zullen Vrijdag morgen om kwart voor twaalf op de zaak worden ontvangen en toe gesproken. A AN geld blijft uiteraard de behoefte zeer dringend. Vandaar dat wij met enthousiasme het initiatief van de plaatselijke middenstandsorganisaties willen stei^nen. Alle zakenmensen in Den Helder zijn of worden per circu laire opgewekt, van hun omzet in de periode van Zaterdag 7 Februari tot en met Zaterdag 14 Februari (dat zijn dus zeven koopdagen, waaronder twee Za terdagen) twee procent of te staan aan het Nationaal Rampenfonds. De winkeliers, die hiermee instem men (en wij twijfelen er niet aan, dat het voorstel aller sympathie heeft), ont vangen van het daartoe ingestelde actie-comité de nodige raamstroken met het opschrift: „Twee procent van het door U bestede bedrag in de perio de van Zaterdag 7 Februari t/m Zater dag 14 Februari komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds". Het publiek wordt opgewekt, zoveel mogelijk in de aangegeven periode te kopen, uiteraard bij voorkeur in de met oranje raamstroken aangeduide winkels. VAN de burgemeester vernamen wij, dat een eventuele evacuatie van vluchtelingen uit het geteisterde ge bied naar Noord-Holland alleen zal ge schieden naar het gedeelte van de pro vincie ten Zuiden van het Noordzee kanaal. Om zeer begrijpelijke redenen worden de verdreven bewoners van het overstroomde gebied zoveel mogelijk in de randgebieden ondergebracht. In dit verband vermelden wij één enkel feit: De Helderse kotter HD 37, die in de nacht van Maandag op Dinsdag op weg ging met o.a. aan boord een radio- zend- en ontvanginstallatie voor een geïsoleerde gemeente, heeft gistermor gen ruim veertig evacué's overgebracht van Bruinisse naar Rotterdam. Blijkens het desbetreffende bericht maakte de Helderse kotter deel uit van een kon vooi van zes schepen. De visserlui doen hun best. en dat verneemt een rechtge aarde Nieuwedièper met onverholen vreugde. Hedenavond geen basketball Gister, en hedenavond zou het gezel schap van Willy Rex in de Marine- cantine optreden, doch de voorstel lingen werden tot een nader te bepa len datum uitgesteld. De volleybalcómpetitie lag gister avond eveneens stil. Wat de sport be treft kunnen wij nog mededelen, dat ook de basketbail-competitie deze week zal stil liggen. Gisteravond ontving de burge meester, mr G. D. Rehorst, van de Commissaris der Kontngm in de provincie Noord-Holland een telegram, waarin een beroep werd gedaan op onze stad, wat betreft dekens en beddegoed. Een aantal dames en heren heef t zich hiervoor onmiddellijk in gespannen, met als resultaat drie auto's vol dekens en ma trassen. De eerste wagen, die om negen uur naar Den Haag vertrok, was geheel gevuld met beddegoed, dat met spoed uit de grote inzameling was geselec teerd. De beide andere auto's het busje van het ziekenhuis en een Rode Kruis-auto) be vatten beddegoed, dat nog gis teravond in allerijl werd verza meld. Zij vertrokken om half elf en tegen half twaalf. IJET is ondoenlijk, alle blijken van of fervaardigheid met name te noe men. Maar wij willen een uitzondering maken voor het sympathieke en spon tane gebaar van het kleine keurcorps, zonder hetwelk een redactie monniken werk verricht: de wijkbezorgers van de Helderse Courant. Zij trokken Maan dagmorgen vroeg om zes uur op pad met de extra editie, waarin het eerste nieuws over de nationale ramp ver scheen. Het hun voor deze bezorging toekomende loon hebben zij door onze administratie laten boeken voor het Nationaal Rampenfonds. En het perso neel van de brandweer onttrok honderd gulden uit de reiskas voor hetzelfde prachtige doel. CEN overzicht van de schade, die de zee tijdens de jongste orkaan heeft aangericht op de plaats, waar Noordholland's duinen zeer smal zijn: bij het Botgat ter hoogte van Callantsoog. De zeereep werd weg geslagen, waardoor het Water vrij spel kreeg in de duinvallei er ach ter. De uit 1610 daterende Oldenbar- neveltsdijk met de daaromheen ge groeide zandheuvels van de binnen ste duinregel bleven als enige barrière over om het laag-gelegen achterland van de kleine polder ,,'t Hoekje" tegen de zee te bescher men. Deze polder ten Zuiden van „Het Koegras'' heeft een oppervlakte van rcfnd 4Ó0 hectare. Gisteravond seinde het lichtschip „Texel", dat de harde wind en de hoge zeeën een niet-onbelangrjjke positie wijziging hadden veroorzaakt.. Besloten werd, het draailicht te doven, teneinde te voorkomen dat passerende schepen op een dwaalspoor zouden worden ge bracht. Eerste Kamer over Oorlog en Marine (Van onze parlementaire redacteur.) MarineE De^^otlng'weïd wnd^ hoofSke^temming' aangenomen met dê gebruikelijke communistische aantekening. ti- de kerken te geven noch een monopolie p)E hoofdmoot van het debat werd ge vormd door een zeer principiële dis cussie over het humanisme en de werK- zaamheden van het Humanistisch Thuis front. Minister Staf wilde in deze kwestie de principiële zijde evenmin uit het oog verliezen. Hij zal waken tegen een aantasting van humanistische kant van de christelijke waarden. In dit verband noemde hij de door de heer Algra (A.R.) geciteerde gedeelten uit officiële uitgaven van het Humanis tisch Verbond ontstellend. De minister is niet van plan het Hu manistisch Thuisfront gelijkstelling met Qmtrent de schade, door de orkaan en het opgezweepte water aan de nieuwe haven aangericht, doen in onze stad de wildste geruchten de ronde. Men spreekt zelfs over millioenen guldens. Gisteren zijn wü in de gelegenheid ge weest, de situatie ter plaatse te overzien, en daarbij zijn wjj inderdaad tot de conclusie gekomen, dat de schade zeer aanzienlijk is en naar ruwe schatting een half millioen zal bedragen. En hierbij is van overdrijving geen sprake. De Westelijke bouwput, het gedeelte althans waarin betonwerken in uitvoering waren, liep geheel onder water en daardoor kwam ook de Oostelijke bouwput blank te staan. Eerstgenoemd object had men gehoopt in Mei gereed te hebben, doch voorlopig wordt de vertraging in de werkzaamheden op zes weken geschat. nisch hoofdambtenaar van Rijkswater staat, moge ter illustratie dienen: Wan neer iemand twee meter hoog springt, dan zal geen mens van hem verwach ten, dat hij de 2.30 meter nog eens haalt. Misschien gelukt het hem er nog twee centimeter bij te snoepen. En zo was het, normaal gezien, dus ook met de waterhoogte. Om negen uur zou men het volkomen onmogelijk hebben geacht, dat de reeds abnormale hoogte van 2.51 meter NAP nog zou stijgen tot 2.70 meter, 3.10 meter en 3.25 meter NAP. En daarom mag men nog be wondering hebben voor de dam in de bouwput, daar deze de stoot van 3.10 meter NAP het hoofd heeft geboden en eerst bezweek voor die van 3.25 me ter NAP! Men versta goed. dat het Zuidelijke gedeelte van de Westelijke bouwput, waarin de betonwerken werden uitge voerd, middels een tijdelijke dijk van de zee was afgesloten. Deze dijk is over een lengte van honderdtachtig meter weggeslagen, en als gevolg daarvan lffep ook de Oostelijke bouwput onder, daar deze in verbinding stond met de Wes- Men weet wellicht, dat de hoogste waterstand, ooit in Den Helder vóór gekomen, ligt op 2.51 meter 4- NAP. Dat wil zeggen, dat een dergelijke stand gedurende honderd jaar éénmaal werd geregistreerd! In de nacht van Zater dag op Zondag bereikte het water hier een hoogte van 3.10 meter NAP en later zelfs van 3.25 meter NAP Het kan niemand worden euvel geduid, dat deze situatie niet werd voorzien. Zelfs als het niet toevallig een week end was geweest en de vierhonderd arbeiders dus onmiddellijk de handen extra uit de mouwen hadden kunnen steken ook dan zou men vrijwel werkloos hebben moeten toezien, dat de hele zaak was overstroomd. Om ne gen uur Zaterdagavond werd 2.70 me ter -+- NAP genoteerd en nauwelijks een uur later was de stand opgevoerd tot 3.10 meter NAP. Een aardige ver gelijking van de heer J. C. Visser, tech- 21. De donkere man, die naast hen was gaan zitten en die een glas zwarte koffie had besteld, beviel Jimmy maar half. Hij merkte dadelijk, dat de vreemdeling wel dééd alsof hij de twee anderen niet zag, maar dat hij in werkelijkheid scherp oplette en dat hij trachtte elk woord, drt Jimmy en Piet Potlood wisselden, te verstaan. Jimmy begon daarom fluisterend met zijn vriend te spreken, maar één ding kon hij zo gauw niet wegmoffelen Dat was de kaart van de Sahara. De vreemde man, die een zwart baardje droeg, keek Jimmy tot tweemaal toe aan met een raadselachtig lachje op zijn gezicht en toen stond hij op en kwam naar hen toe. „Vergeef mij, edele heren", zei hij met een zachte stem, „dat ik mij verstout mij met zaken te bemoeien die niet de mijne zijn, maar ik geloof toch, dat ik de plicht heb u er op te wijzen, dat u met uw verlof, bezig is een grote dom heid te begaan. Ik heb begrepen dat u met uw auto een tocht dwars door de woestijn wilt gaan maken en dat ge dat wilt doen zonder een gids mee te nemen. Veroorloof mij u er op at tent te maken dat dit een onverant woordelijke daad zou zijn die u beiden waarschijnlijk met de dood zou moeten bekopen". De vreemdeling had dit met een zachte welluidende stem gezegd en hij had zijn woorden besloten met het maken van een gracieuze buiging. Jimmy vond het maar een rare snoes haan. maar hij kon zich niet verhelen dat de waarschuwing hem toch had getroffen. Hij liet hier echter niets van blijken, toen hij vrij onverschillig tegen de vreemdeling zei: „Ik geloof, mijnheer, dat wij bes! onze eigen boontjes kunnen doppen en dat wij niemands hulp nodig hebben. Wij heb ben trouwens geen geld ons deze hulp te verschaffen". ID/J kregen gistermiddag talloze telefoontjes van verontruste stadgenoten, die door de radio hadden gehoord, dat weer een springvloed op til zou zijn. Het deed ons veel genoegen, al deze mensen te kunnen geruststellen, daar de omroeper kennelijk de begrip pen „springtij" en „storm vloed" had verward. Men moet weten, dat het eens in de veertien dagen springtij is. Dit hangt samen met de stand van zon en maan. en is een volkomen normaal ver schijnsel. Van een stormvloed kan sprake zijn, wanneer het zeewater door zeer harde Noordelijke of Noordwestelijke winden in de richting van de kust wordt opge stuwd. De vloed brengt dan meer water mee dan normaal, maar ook dan behoeft nog geen enkele reden tot bezorgdheid te bestaan. De kans 0p een samenvallen van springtij en stormvloed is uiter aard vrij groot, vandaar dat zeer dikwijls aan de zeekant hoge wa terstanden worden waargenomen De zeeweringen zijn hierop ten volle berekend. Geen mens heeft echter kunnen voorspellen, dat de jongste stormvloed zulke enorme proporties aannam en juist met net springtij samenviel. De kans °Vhfrllalln" v?n de fdtale om standigheden, die de verschrikke lijke watersnood hebben veroor zaakt, is verwaarloosbaar klein. Weliswaar vereisen de dijken die zwaar hebben geleden! op' het ogenblik extra zorg, maar de toe stand is stellig niet kritiek. telijke put. Er is dus schade aan het betonwerk, waarmee vierhonderd men sen zijn gemoeid, en voorts is er een M'f J0P 2es weken wordt ge schat Met andere werkzaamheden zijn nog tweehonderd arbeiders bezig en het baggerwerk vindt momenteel vrij wel normaal doorgang. J Het kan geen kwaad, dat wil stil staan bij een vijftigtal mannen uit Sliedrecht, die de baggermolens bcdie nen. Men had er stellig niet op g(.re kend, dat zy, afkomstig uit een gf££ terde stad, Maandagmorgen rceil« J zouden verschijnen En 'toch"kwamen er twintig, van wie er ver«eh„fn zelf met de gehele familie uit hun hui' zen waren gespoeld. Doordat zi hun werk hervatten, konden de bageer werktuigen Maandag al weer voor de' helft worden bemand. Het meest beducht is men Zaterdag avond nog geweest voor de dijk om h werkhaven ten Zuiden van hit v (die ook werd doorbroken), dafr^de 'inge, kans bestond, c huizen zou bereiken. Acht t ge in. het gat te op de hoogte doen houden van het be sprokene in de bijeenkomsten van dit Thuisfront teneinde miskenning van christelijke waarden tegen te kunnen gaan. Deze bijeenkomsten zullen voorts slechts twaalf maal per jaar met ten hoogste dertig deelnemers mogen wor den gehouden. Minderjarige militairen behoeven de toestemming van hun ouders; alleen positieve aanhangers van het Humanisme zullen verlof krijgen de bijeenkomsten te bezoeken. Voor het overige herhaalde of ver duidelijkte minister Staf vele van zijn vroegere uiteenzettingen. Tegen mal- versatie zullen zonder aanzien des per- soons strenge maatregelen worden ge- nomen. Nederland heeft als bruggehoofd in het kader van de Westeuropese ver- dediging grote betekenis: de ministe riële raad van de Noordatlantische Verdrags Organisatie is vast besloten geheel West-Europa integraal te ver dedigen. Voor een militaire dictatuur over deze ministeriële raad behoeft niet te worden gevreesd; het zal een lange, lange weg zijn om tot een supra-natio- nale N.A.V.O. te komen. Voortdurende, waakzaamheid en krachtsinspanning is en blijft geboden. De paraatheid tegen strategische over vallen op vliegvelden en havens wordt opgevoerd; binnenkort zal een gedeelte der troepen ook tijdens de weekends op haar post blijven. De territoriale ver dediging bevindt zich in een toestand van gestadige opbouw. Minister Staf hoopte op een spoedige ratificatie van het Europese Defensie gemeenschapsverdrag. maar wilde wel iets meer over de Franse plannen tot aanvulling of wijziging van dit vedrrag weten. Hr. Ms. „Queen Wilhelmina" is gisteren naar Rotterdam vertrokken. In de haven van Nieuwediep arri veerde de „Linfjord". de „Gretchen" en de „Batavier 3". Eerstgenoemd scheep je. op weg van Gothenburg naar Alk maar, zette de reis binnendoor voort. De „Nectan" heeft Den Helder weer verlaten. Het tankbootje van Piet Bot, de schipper van de reddingboot ..Prins Hendrik", is gisteren gelicht. Het was, zoals men weet. tijdens de storm van Zaterdag op Zondag in de Buitenha ven gezonken. De hoogste waterstand in dc afge lopen nacht was 1.58 meter boven NAP (gisteravond plm. half elf). Het is morgen hoog water om U en 23-30 uur. en laag water om 5.45 en 17.40 uur. De temperatuur van het zee water was 3.4 graden Celsius. zij het geringe, kans bestond daf h, water de huizen zou bereiken Arh mannen zijn evenwel aan het werk f togen en z.j slaagden er in. het «L8?. dichten. Het heeft urenBednn'rH was bar koud. geduurd en het Intussen rijst de vraag win ri„ ton schade aan arbeidsloon en aan dl omdijking moet betalen Over riet gelegenheid zal nog wei ren hafrifaa"' worden gekraakt. He iiid't aicjenoot dat ook de aannemers zoiien hf ,W1J^e Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. Met ontsteltenis heb ik kennis nomen van de ramp, die Nederland heeft getroffen. Waar ik destijds het reddingswerk bij de overstroming m Anna Paulowna heb meegemaakt, ka® ik mij enige voorstelling maken van hetgeen er is gebeurd. Nu zijn overal comité's opgericht om zoveei mogelijk steun te verlenen, maar 1 als arbeider van 73 jaar acht het een plicht van de regering om op kor- termijn een spoedvergadering te leggen van de Tweede Kamer en •e.u bedrag van vijftig millioen ter leW* ging van de nood beschikbaar te ste- Jen. zulks '-en koste van de oorlog begroting, die toch niets anders zaai dan dood en verderf. Hiermede z n zowel door de ministers Drees en Donker als door de andere regeerdej die toch zyn gekozen door het vo een daad worden gesteld. Ook de De stuurders van P.v.d.A. en NVV. enZ.j zou ik er op willen wijzen dat hun plicht is. J. DE GRAAF, Oudesluis, gem. Züpe. Bijschrift reductie Natuurlijk vai' er iets te zeggen voor hetgeen inzen der betoogt, doch wij zouden nl.e' gaarne inbreuk willen maken op spontane reactie van het Nederlann se volk, noch op de eensgezindheid. die slechts in tijden van nood aan oppervlakte komt. En wat de rege* "ng betreft, die komt wel aan boa met het herstel van dc dijken en jne wat er verder gebeuren moet. Dcz rekening zit tenslotte onder in de za^

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2