Oud-stadgenoot wil actie beginnen in Piet Retief (Transvaal) REEDTE r Zelfs telegrafische bestellingen voor Jeugdactie Rampenfonds' De wereldreis van Jimmy Brown Twee verdachten bij verstek tot dertig gulden veroordeeld DE SNEEUWBAL ROLT VERDER Grote hulpvaardigheid ook in Zuid-Afrika HRC voetbalt voor het Rampenfonds „Onder één dak" had opbrengst van f 550 Wederom succes voor ANA IN HET KORT „Genezing op 't gebed" Zware siraf voor ondeugdelijke koppeling Ook een „grapje" voor de kantonrechter „De laatste grens in het Tivoli-theater Reisvereniging geeft in Formosa filmavond ■■m Bouw van Ned.-hervormd rusthuis aanbesteed TUSSEN HAAKS EN KUITJE Julianadorp Nieuws van de bridgetafel De oogst van de straat Zijpe Nieuws in het kort Urk STRIJD om ITerkelijké COEDEREN 1 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 I QISTEREN bracht de post ons een brief uit Piet Retief in Transvaal, ondertekend door de heer J. Hercs, die enige jaren geleden Den Helder verliet om zich voorgoed in Zuid-Atrika te vestigen. Deze oud-stadgenoot schrijft ons, met verbijstering kennis te hebben genomen van de ramp. die Nederland getroffen heeft. De kranten in Zuid-Afrika staan er vol van. Het is „voorpagina-nieuws". Ook de heer Heres wil graag al het mogelijke doen om gelden voor het Nationaal Rampenfonds bijeen te brengen. Aan zijn verzoek tot het zenden van foto materiaal, dat ter ondersteuning van inzamelingen in bioscopen e.d. kan worden gebruikt, hebben wij bereids voldaan. jiffEN blijkt trouwens in Zuid-Afrika reeds druk in actie te zijn. De Ned. consul-generaal, de heer H. Bos, te Johannesburg, heeft een radiotoespraak gehouden tot de Nederlanders in Zuid- Afrika. Hij wekte alle Nederlandse gemeenschappen op tot het vormen van actie-comité's. Naar aanleiding daarvan zijn comité's opgericht in Johannesburg, Pretoria, Benoni, Alberton en verschei dene industriecentra aan de Witwa- tersrand. Het stadsbestuur van Johan nesburg stelde 1000 Pond Sterling (circa tienduizend gulden) beschikbaar, de burgemeester persoonlijk deed er 50 Pond Sterling bij. Hij is tot voorzitter van de plaatselijke commissie benoemd De consulaten worden overstroomd door aanbiedingen van landgenoten, hetzij in financieel opzicht, hetzij voor persoonlijke diensten. „Wij hier in de binnenlanden van Oost-Transvaal willen ook graag naar vermogen ons steentje bijdragen", zo schrijft de heer Heres. „Wij hebben reeds de koppen bij elkaar gestoken om een inzameling op touw te zetten. Plaatselijke couranten zijn hier niet, en dat maakt het moeilijk. De enige en meest doeltreffende manier om het publiek te bereiken, is het op te zoe ken in kerk of bioscoop. Overigens een zonderlinge combinatie, maar een feit is, dat dit de plaatsen zijn. waar iets onder de aandacht van hiet publiek kan worden gebracht. We zullen con tact zoeken met de plaatselijke predi kanten en bioscoopeigenaren. Ik ben zeker van hun medewerking". Wij hebben de heer Heres aangera den, ook contact te zoeken met het onderwijs, want ook de Zuidafrikaanse jeugd zal graag willen meehelpen. Van daar. dat wij bij onze brief niet alleen enkele foto's uit het rampgebied heb ben ingesloten, maar ook enkele exem plaren van de inmiddels algemeen bekende prentbriefkaart. Eerste reacties LIET is geenszins onwaarschijnlijk, dat ook het comité van de heer Heres veel zoden aan de dijk van het Nat, Rampenfonds zal zetten door mede te werken aan de in Nieuwediep geboren jeugdactie. Deze campagne krijgt inderdaad meer en meer een landelijk karakter. De eerste reacties op de circulaires, die aan U.L.O.- en Nijverheidsscholen wer den verzonden, zijn reeds binnen. De Johan Westermanschool in Den Haag bestelde telefonisch duizend kaarten, nauwelijks een uur nadat de post de circulaire kon hebben bezorgd. (Advertentie. Ing. Med.» Paar „Helder" Zondag voor de com petitie naar het Amersfoortse H.V.C. moet, kunnen de witjakken uiteraard niet voor het Nationaal Rampenfonds voetballen. Behalve de wedstrijd Hel derV.U.C. is er ook sprake geweesl van een derby H.R.C.Helder. Men heeft deze plannen dus moeten laten varen. H.R.C,, dat Zondag vrij is, heeft AFC- bereid gevonden voor een vriendschappelijke ontmoeting aan de Sportlaan, waarvan d'ë opbrengst aan hcj Rampenfonds zal worden afgedra gen. tv ij wijzen er op, dat de gemeente van 'deze strijd geen belasting zal hef fen, én dat ook de leden en donateurs van de roodjakken moeten betalen. De diploma's van de vereniging zijn even min'geldig. Het reisgeld van A.F.C. zal door H.R.C. uit eigen kas worden vergoed. Dé bezoekers mogen hiervoor niet wor den aangesproken, daar zij de opbrengst van hun eerstvolgende competitiewed strijd aan het Nationaal Rampenfonds zullen afdragen. Voor een zeer goed bezette zaal heeft de toneelvereniging „ANA" gisteravond in Casino ten bate van het Nationaal Rampenfonds een opvoering gegeven van het toneelstuk „Onder één dak" van Jan Fabricius, waarmee reeds enkele malen eerder een groot succes was ge boekt. Ook gisteravond hebben de aan wezigen bijzonder van het gebodene ge noten. De opbrengst van deze avond, die onder meer dank zij de medewerking van de heer Wassink en een aantal win keliers, die prijzen voor een verloting hadden beschikbaar gesteld, tot stand kon kómen, bedroeg ongeveer f 550. Het juiste bedrag hopen wij nog bekend te maken. Aan het einde van deze geslaagde avond sprak de heer A. Quak in het al gemeen woorden van dank tot alle per sonen en instanties, die de opvoering van „Onder één dak" voor het Natio naal Rampenfonds hadden mogelijk ge maakt. Hij noemde onder andere het ge meentebestuur en de grimeur, de heer L. M. W. Polman. De wekelijkse schoenenruilbeurs van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk wordt vanmiddag van twee tot vier uur gehouden in de Molenstraat; het spreekuur is vanavond van half acht tot half negen ten huize van de secretaresse. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37, telefoon 2129. Het dagelijks bestuur van de Hel derse Gemeenschap houdt vanavond met enkele sectiebesturen en afgevaar digden van verschillende verenigingen een informatieve bespreking over de plannen tot het organiseren van een „Zomerfeest", Post voor opvarenden van Hr. Ms. „Piet Hein" moet uiterlijk hedenavond ten poatkarrtore zijn, wil men kunnen rekenen op uitreiking in de aanloop haven Split (Joego-Slavië)de vorige postsluiting gold niet Split, maar Athene. Hedenavond houdt de heer J. D. Kok uit Zaandam in de bovenzaal van café „Fostbrug" voor de aquariumheu- dersvereniging „De Glasbaars" een lezing over het houden van vissen. Uitgaande van het Gereformeerd Comité voor Winterlezingen spreekt ds G. Visée uit Kampen Donderdagavond in de Nieuwe kerk aan de Weststraat over het onderwerp „Genezing op 't gebed". De toegang tot deze bijeen komst is vrij. Even later volgde een telefoontje van mej. A. Kingma, oud-directrice van de Helderse Vakschool vo»r Meisjes en thans directrice van een huishoudschool te Utrecht. Zij verzocht om spoedige toezending van zeshonderd kaarten. Een telegrafische bestelling van twee duizend kaarten kwam van de Christe lijke huishoudschool te Den Haag, waarna de openbare Van Kinsbergen U.L.O. te Apeldoorn in een expresbrief om vijfhonderd exemplaren vroeg. Zij zetten er spoed achter, en dat is een goed teken. Het behoeft geen betoog, dat Drukkerij De Boer onmiddellijk de bestelde aantallen heeft verzonden. De sneeuwbal rolt verder! Kerkcollecten jUTEN kon ons reeds enkele opbreng sten van de Zondag in verschillen de kerken gehouden bijzondere collec ten ten bate van het Nat. Rampenfonds mededelen. Wij geven de bedragen afgerond: Ned. Herv. Kerk f 2400. Geref. Kerk f 4500.—; R.K. Kerk l 5600.Lutherse Kerk f 550. 26. Jimmy stopte en sprong uit de jeep. „We moeten eens even krijgsraad houden, Piet", zei hij tot zijn metgezel. „Ik vertrouw dat zaakje niet. Hier is iets niet in de haak. Het is namelijk geen gewoonte in deze streek, dat men elkaar in de woestijn zo bejegent. De mensen mogen dan niet bijzonder vriendelijk zijn, maar in de woestijn laten zi.i elkaar nóóit in de steek. Als de één de ander om hulp vraagt, wordt deze niet geweigerdHet is naar mijn mening héél verdacht, dat die ke rels ons in zo'n snelle vaart voorbij stoven. Dat is niet in orde. Bovendien zou ik er mijn hoofd onder durven ver wedden, dat de vent die zijn gezicht afwendde, de snuiter is, die ons op dat terrasje in Tunis aansprak". Hier schrok Piet Potlood toch wel even van „Wat vertel je me nu, Jimmy?" vroeg hij. „Geloof je dat werkelijk?" Jimmy knikte. „Geef me de kaart nog eens. Ik ga eens op m'n gemak bestuderen of er geen mogelijkheid is die oase te ont wijken. Ik geloof, dat het raadzaam is een andere weg te kiezen. Als dat ten minste kan". Jimmy en Piet Potlood bestudeerden samen heel lang de kaart maar de slotconclusie was dat het te. taal onverantwoordelijk zou zijn, dt tocht in een andere richting te leiden. Andere oases lagen zo ver uit de koerj' dat zij waarschijnlijk halverwege zon.! der benzine en olie zouden komen te zitten en dat risico mochten zij njet nemen. Jimmy vouwde vastberaden de kaart weer op en zei: „Vooruit Piet we gaan er recht op af en we laten ons niet kisten. Of wou je liever terug gaan?" Piet Potlood keek Jimmy een beetje verontwaardigd aan „Hier ant woord ik niet eens op", zei hy. Misschien Is het slechte weer er de oorzaak van geweest, dat verdachte A. P. M. uit Callantsoog niet voor de Helderse kantonrechter verscheen. Hij was gedagvaard, omdat hij in gebreke was gebleven wat betreft de koppeling van zijn trekker met aanhangwagen. Getaige-deskundige Hop, toonde ter zitting de koppeling, die in het geheel niet aan de eisen had voldaan. De ambtenaar van het O.M., mr G. W. von Meijenfeldt, noemde het een geluk, dat er geen aanrijding was gevolgd, toen de aanhangwagen was losgeschoten. Zijn eis was f 30.of 10 dagen met vernietiging van de koppeling. Mr J. t Hooft vonniste M. bij verstek conform. Ook de verdachte J. de G. uit Bree- zand werd conform de eis bij verstek tot f 30 of 10 dagen veroordeeld. Hij had met zijn auto een gevaarlijk spel letje gespeeld met een marechaussee, die in een jeep achter hem reed. Als de bestuurder van de jeep wilde passe ren, dan gaf ook De G. gas. Het was de maréchaussee te bar geworden, met als gevolg een proces-verbaal voor De G., Het „grapje" kostte f 30 of 10 dagen. Nadat dit vonnis was geveld, verscheen De G- alsnog. Hij had alleen nog de ge legenheid, hoger beroep aan te tekenen. Hetgeen hij ook deed. Geringe boete De bode Jan L. uit de Waal was van eigen onvoorzichtigheid het slachtoffer gewof^pn.Qp d.» fiets tewam-i^ij-, j*it de uitrit van peréteel Waal'derwëg B 191 gereden, op het moment dat op de hoofdweg een auto naderde. Het was op een aanrijding uitgelopen, waardoor L. zwaar gewond was geraakt. In deze zaak werden twee getuigen gehoord, die de schuld van de wielrijder duide lijk aan de dag legden. De ambtenaar feliciteerde L. met de goede afloop en achtte bewezen, dat hij .bijzonder onop lettend was geweest. Mr. Von Meijenfeldt volstond met een eis van f 1.— of 1 dag, waarmee het strafbare feit was vastge legd. L. had reeds genoeg geboet voor zijn onvoorzichtigheid. De kantonrech ter kon zich hiermee verenigen. Jacob E., garagehouder te Texel, was ten laste gelegd, dat hij op de West straat en Bosweg niet voldoende rechts van de weg had gereden. De verdachte verdedigde zich met klem en voerde aan, dat er in het geheel niets zou zijn gebeurd, wanneer zijn wagen op het be slissende ogenblik niet was dóórgeslipt. Het wgs glad geweest, het had die dag gesneeuwd en de schade toegebracht aan een andere auto was gering gebleken. De moeiliike omstandigheden en het ontbreken van bewijsmateriaal deden de ambtenaar besluiten tot vrijspraak. De kantonrechter vonniste conform. Geen heer? De brandwacht S. J. uit Den Helder werd door getuige W. G. verweten, geen heer in het verkeer te zijn geweest. De verdachte had in de Spoorstraat in de richting van de Parallelweg gereden en had met zijn bellenwagen doorgezet, ofschoon uit tegenovergestelde richting een andere wagen naderde, die een aantal geparkeerde auto's reeds aan het passeren was. W. G. kwam vertel len, dat de bestuurder van de personen auto, C. H. Z„ had gestopt en even be sluiteloos was geweest, waarschijnlijk verwachtend, dat J. hem voorrang zou verlenen of de mogelijkheid zou geven, tussen de geparkeerde wagens te krui pen. Hoewel J. het met de getuigenver klaringen zeer beslist niet eens was, moest hij toch voor mr 't Hooft het hoofd buigen. Deze legde de vinger op enkele tekortkomingen en vonniste conform de eis tot f 15.of 5 dagen. James Stewart. Arthur Kennedy. Rock Hudson en Julia Adams nemen de hoofdrollen waar in de technicolor „De laatste grens", die heden- en morgen avond nog in het Tivoli-theater wordt vertoond. Het ligt Stewart, die voorna melijk bekend is van een aantal gees tige rolprenten, bijzonder goed. zo'n achteloze snuiter te spelen uit het wil de Westen, waar hij een bepaalde streek heeft verlaten, om ergens anders een nieuw en mooi leven te beginnen. Als Glyn McLyntock valt hem dat in „Dp laatste grens" niet mee, daar hij op zijn weg Emerson Colle (Arthur Kenned) ontmoet, die elders een even twijfelachtige reputatie geniet. De man nen redden om beurten eikaars leven, maar ten slotte geraakt Emerson weer op het slechte pad en gelukt het Glyn voor altijd het geluk te vinden, zij het in een onherbergzaam oord, waar een honderdtal mannen en vrouwen aarze lend de eerste schreden hebben gezet. Voor hem geen nood. want aan zijn zij de gaat de lieftallige Laurel Baile (Ju lia Adams), die hij waarlijk heeft moe ten veroveren! Dit eenvoudige verhaal is dermate boeiend in beeld gebracht, dat men er zeer prettige uren mee doorbrengt. Het ene moment baadt men in actie, het volgende ogenblik wordt de spanning nog aangezet middels rustige en fraaie natuuropnamen,. Daayt>ii worden de rollerf zo uitstekend gespeeld, dat het een onverdeeld genoegen is, naar „De laatste grens" te kijken. De afdeling Den Helder van de Ned Reisvereniging geeft morgen, Donder dag 12 Februari, in Formosa een film avond, die wordt verzorgd door onze oud-stadgenoot, de heer Spruit. Hij zal onder andere een prachtige film over Amerika vertonen. :v w? f - VERWORPEN Uet plan van de gepensi- onneerde (zie rubriek van Zaterdag) is verworpen, want Gradus heeft geen adhaesiebetuigingen ont vangen. Wél berichten van verwerping.' Hóór de heer G. Hollander, die in zijn brief vooropstelt, dat hij zijn instemming betuigt met elke goede actie en de goede bedoelingen van de vóórsteller geenszins in twijfel trekt: „Gelooft onze briefschrijver nu werkelijk, dat de „werkgevers" van de gepensionneercLen regering burgerlijk pensioenfonds, militaire departementen en zovoorts) een eventueel af gestane dag pensioen zou den verdubbelen? Ome er varingen hebben wel anders geleerd! Daarbij komt nog, dat er, ruw geschat, onge veer 250.000 gepensionneer- den zijn in ons land. Dat zijn dan burger-ambtenaren, spoor- en tramwegpersoneel, militairen en oorlogsslacht offers. Van deze 250.000 zijn er ongeveer 80.000 georga niseerd. in de vier grote bon den, te welen: Nederlandse Bond van Gepensionneerden, de Bond van gepensionneerd spoor- en tramweg-perso neel, de Algemene Militaire Pensioenbond en de Bond van Militaire Oorlogsslacht offers. Het aantal dat onge organiseerd is, bedraagt on geveer 170.000. Deze men- sen, hebben tot parool: „Als jullie verbetering van pen sioen bereiken, dan krijgen wij het ook wel"-. Hier in Den Helder zijn er van de ongeveer 1100 militaire ge pensionneerden 900 georga niseerd. Zestig procent van deze groep heeft een pen sioen van vóór de oorlog: sommige lieden (héél oude) zijn niet opgenomen in de Pensioenwet van 1920. Deze pensioenen zijn zo laag, dat het te veel is om te sterven en te weinig om van te le ven. Deze mensen hebben hun pensioen op voorschot bij de Nutsspaarbank en moeten daarvoor 1 en administratiekosten betalen. Ik wil hiermee aantonen, dat een actie, als door Gra dus' briefschrijver voorge steld, geen resultaat zal kunnen opleveren, hoe graag ik het ook anders zou willen zien". Verder wijst de heer Hol lander op de talrijke acties die reeds worden gevoerd. Hij schrijft: „Allemaal erg sympathiek. Gerust Gradus, het ware te wensen, dat een ieder daaraan spontaan kon. meedoen, maar er is een grens aan het menselijk kunnen. U moet dit intussen niet als een tegen-actie be schouwen, dat begrijpt u wel". En natuurlijk begrijpt uw stukjesschrijver dit. Hij dankt de heer Hollander voor zijn uiteenzetting. OóK TEGEN. Cr was nóg een reactie op het stukje „Plan" van een gepensionneerde. Dit schrijven luidde als volgt: „Uw stukje was erg aardig, maar een ieder heeft op het moment van diep-mede- ieven gegeven wat hij kón missen, misschien zelfs meer. Bij ons thuis is het zo: Zaterdagmiddag was er nog f .21; daarmee moeten wij toe tot 16 Februari, ter wijl er nog een mud cokes af moet. Reken maar uit, (vat er overblijft. Wanneer iemand het gevóel heeft, dat hij niet genoeg heeft bijgedragen, goed, dan zijn er adressen genoeg, waar hij het alsnog kan brengen. Maar het is niét gewenst, Ben hele groep een ver plichting op te leggen". Ook deze gepensionneer de dank voor zijn ziens wijze. De gepensionneerde- vóórsteller, die het allemaal bijzonder goed bedoelde, heeft zijn plan intussen la ten varen. Dit ter gerust stelling. ABONNé. fradus heeft uw brief aan- gaande de behandeling van Koopvaardij-beveili- ging-lieden door een familie te Huisduinen gelezen. Hij is niet voornemens, hierop in te gaan, daar het bericht niet in zijn Helderse Cou rant werd gepubliceerd. Er ligt voor u, abonné, slechts één weg open, U dient zich te wenden tot het dagblad, waarin het betreffende stukje werd geplaatst. JUBILARIS. Cn zo heeft uw stukjes- schrijver ook weer een gezellige dag in het ver schiet. Ge moet namelijk weten, dat de heer A. Fuld- ner, Diaconiestraat 37, op Vrijdag 13 Februari veertig jaar werkzaam is bij druk kerij „Het Noorden". Gradus wenst de jubilaris goede belangstelling en een bijzondere dag! VUILNIS. Nogmaals de vuilnisbakken- kwestie, die even op de achtergrond was geraakt. Moet u eens luisteren naar een vuilnisman uit Wierin- gen; „Volgens mij is de ratel helemaal niet nodig, nóch een bel. Er zijn tóch vaste ophaaldagen per week en per wijk? Welnu, moet men ratelen, tien tegen één. dait de mensen er op wachten. Het gevolg is, dat de vuil nismannen óók moeten wachten op in haast ge brachte emmers. Zelf vuil nisman zijnde, zeg ik: een ieder weet de dag; staat er niets klaar, dan dóór rijden, net zo lang tot de boel klaar staat. Ik spreek uit erva ring. Wij ratelen nooit! Wat besparing van arbeidskracht betreft, waarom geen wagen te gebruiken met zij-bestu ring? De chauffeur loopt rechts naast de wagen en helpt mee ledigen. Als ik in Den Helder kom, dan vallen mij steeds die gebrekkige attributen op: kisten, teilen, emmers enzovoorts. Ik zou Gradus willen toeroepen: Kom eens op Wieringen kij ken. Een boerenland: alle» maal uniforme emmers. De gemeente schaft ze aan en iedere burger wórdt eige naar tegen betaling (gedu rende enige tijd) van f 1 per maand. Dan behoeven de mensen en de vuilnis mannen niet meer driemaal te lopen met een kist, een Pfipf P| doos, een teil. Is dit iets ter navolging?" Gradus is er vóór, vuilnis- man-Wieringen! Zoals u het zegt, zo hóórt het. ZEGELS Alle lezers weten natuur- lijk dat er speciale post zegels van 10 cent zijn uit gegeven met een toeslag van 10 cent voor het Nationaal Rampenfonds. Men kan be doelde postzegels kopen op het postkantoor, waar een tentje is ingericht, dat met dit doel gedurende ongeveer een maand zal blijven staan. Aan datzelfde tentje kunnen verzamelaars tot en met Dinsdag 17 Februari, terecht voor gefrankeerde briefom slagen met toeslag, tegen betaling van twee kwartjes. Men weet dus waarom het gaat en voor wie de op brengst bestemd is. Men versta dit als een aanbeve ling. Door de architect, de heer L. Sok, h gisteren in „Formosa" de bonw van het nieuwe Nederlands-Hervormde rute- huis aan de Huisduinerweg aanbesteed. Laagste inschrflfster was de fa. Gebr. Smit te Sint Panera* met f 308.559. Op deze inschrijving volgden: Aan nemersmij. Friso, Sneek f 312 500; gebr. Kersbergen, Den Helder f 312.759; J, H. Keijzer, Den Helder f 314.444; K] de Klerk, Huisduinen f 315.500. De hoog ste inscbrijfster was de fa. Vink en Venema te Groningen met f 405.275. De laagste inschrijving voor het loodgieterswerk werd ingeleverd door de fa. Bakker te Leeuwarden (f 45.6861, voor het schilderswerk door de fa. Schoneveld te Den Helder (f 27.454). Gisteren kwam de Nederlandse mo to rsohoerser „Zwartemeer'* in Nieu wediep beschutting zoeken tegen het slechte weer. Het scheepje is van En geland onderweg naar Zweden. Het is morgen hoog water om 6.1J en 18.35, en laag water om 12.10 uur. De temperatuur van het zeewater was 2.9 graden Celsius. Gradus. oprecht als immer, zou niet praap beweren, dat zijn lijfkieker de jongens op bovenstaand plaatje aldus doende aantrof. Integendeel, h« heeft de knapen om deze handeling gevraagd.-.;, ter-wille'Van een'aardig sneeuw- bal-oootplaatje. Het mag hem niet kwalijk worden genomen. De uitslag van de deze week te Ju lianadorp gehouden bridgedrive luidt Groep A: C. Bregman Pzn.D. J. de Graaf 39 pt.; A. van Kempen—O. van Kempen 38.5 pt.: C. Bregman— mevr. Bregman 38.5 pt.; D'. Bregman —mevr. Bregman 31.5 pt.; D de Graaf —mevr. De Graaf 30 pt.; C. Hevblók— C. Schoonheden 29.5 pt.; L Tigehelaar J. Weidema 27 pt.; A. Heyblok—P. van Rijn 18 pt. Groep B: J. BuysK. Donkers 31 pt.; A BosC. Arpeau 26.5 pt.; L. Backer J. van Ammer* 18 pt.; A. Bregman— W. van de Haag 16,5 pt.; E. Zon—J. Homminga 15 pt.; A. Doorn—mevr. Doorn 13 pt. Gevonden: Paar glacé hanctedio»- nen; motorhandechoen; kinderwantje; zilveren ringetje (Zeeuws knoopje). Verloren: Ceintuur van jurk (blauwe wol); komen aanlopen een kortharige, bruine hond met rood hals bandje. B. en W. hebben de raad de be groting voor 1953 aangeboden. Hoewel tal van posten hoger moesten worden geraamd, is men er in geslaagd de be groting sluitend te krijen. De afdeling Schagen e.o. van d« Horeca heeft bij het gemeentebestuur van Zijpe een verzoek ingediend, de vermakelijkheidsbelasting te willen ver- lagen. Aan de heer A. van Groninfeft assistent bij de voorlichtingsdienst al hier is een vergunning verleend ingf volge het vogelbesluit, waarbij het hem vergund is onbeschermde vogels te dó den door middel van vergif. NAAR DE RAMPGEBIEDEN Burgemeester G. Keyzer, de twee wethouders en drie der plaatselijke predikanten, n.1. Ds C. Lasschuit 'Ned- Herv. Kerk), Ds Groenevelt (Gerei- Kerk), Ds C. den Hertog (Chr. Ge eet Kerk) en van elk dezer kerken ec0 ambtsdrager, brachten een bezoek sa" de rampgebieden, teneinde tiaar d» Urker vissers te bezoeken, die daar deelnamen aan de reddingswerkzaam heden. G. P. v. kiesvereniging Vorig jaar waren er bij de Twe**j Kamerverkiezingen al blijken, dat ne* Geref. Pol. Verbond hier aanhang®" had. Thans is het tot organisatie men en is men tot een kiesvereai£in» van het G-P.V. gekomen. In het be stuur namen zitting R. Brouwer, Kramer en I. van Veen. ELDERS BENOEMD. Onze plaatsgenoot J. Kraal, die w- 1 Januari hier tijdelijk onderwijzer w»s aan de Wilhelmina-School, werd be noemd aan de Chr. School te OosterenO op Texel. By de Kerkeraad der Gereformeerd* y*,r*te Onnen is bericht ingekome0: dat blijkens arrest van de Hoge Ra»° yan 9 Jan. 1953 de kerkelijke goadaraj m haai bezit zullen blijven. Dit arte» steunt op uitvoerige rechtsoverwe gingen. welke tot verwerping van hj* mgestelde beroep hebben geleid- f eiseres tot cassatie is tot betaling v*0 de gemaakte kosten veroordeeld. 5

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2