Evacuatie-schema voor Texel ontworpen ZAL WIERINGEN GEMEENTE ADOPTEREN? SCHEEPVAARTBERICHTEN ifiteken! Vreselijk gebeuren in Schiedam Na fweede waarschuwing in huis blijven Ge varenzones 't Zand De heer Egas sprak voor landpachters Excursie van LTB ers Callantsoog De verbetering bi] het onderwijs Ook een methode EEN SCHITTEREND RESULTAAT Nederland, let op Uw zaakl Zomerhuisjes voor Zee'and? Marktoverzicht Purmerend WOENSDAGl 1 FEBRUARI 1958 De burgemeester van Texel maakt, na overleg met het bestuur van het Water- schap der dert.g gemeenschappelijke polders op Texel, het volgende bekend: Hoewel van een acuut gevaar voor nieuwe dijkdoorbraken momenteel geen sprake is, is toch anderzijds de toe-iand van de dijken nabij Oosterend en in het Noorden zo. dat bij ongunstige weersgesteldheid met de mogelijkheid van ver- °.I^.r0^,7„er^un,ng moet "Hrd, n schoudtn. In verband hiermede is een globaal evacuatie-schema ontworpen, dat uitgaat van de veronderstelling dat, in geval van dijkbreuk na bi. Oosterend, het inundatie-gebied door het tref fen van enkele maatregelen zal kunnen worden beperkt tot de gronden om- sloten door de lijn Redoute, Kadijkje, Hoogeberg, I)en Burg Waalderwp? I)#» Waal, Polderweg,, Noorderdijk van het W aterschap de dertig^gemèenihappe- ltjke polders, terwijl een doorbraak in hel Noorden bij tijdige sluiting van een couprure in de Noorderdijk, beperkt zal blijven tot de polder In het Noorden. Deze gebieden worden ingedeeld in gevarenzone I en II. Gevarenzone r omvat in de polder 't Noorden de pe. celen O 137 t/m 156 en elders de per celen O no's 41 t/m 62, W no's 21, 2 V en 24a, B no 21, S no's 7, 16b t/m 22 en 30 t/m 39 en Oudeschild no's 25 t/m 39 en 374 t/m 394. Gevarenzone II omvat het overige gedeelte van de gebieden die mogelijk overstroomd kunnen worden. Als de weersomstandigheden daar toe aanleiding geven zullen de bewo ners van gevarenzone I en tevens het vee uit deze zone, na een zo tijdig mogelijk te geven mondelinge of te lefonische waarschuwing (eerste waarschuwing), worden geëvacueerd. Deze waarschuwing geldt voor de be woners van de gehele polder 't Noor den (dus ook van het gedeelte gelegen in gevarenzone II) het sein het vee naar elders over te brengen. Waarschuwingen. De personen die in gevarenzone I verblijven, kunnen ook in gevat van dijkdoorbraak, het best thuis bescher ming zoeken. De betrokken percelen liggen niet zó ongunstig dat weg spoelen redelijkerwijs behoeft te wor den gevreesd. Het verdient aanbeve ling dat zij die thuis blijven, vooraf rustig overwegen welke plaats in huis f schi plaats bedden, een hoeveelheid niet aan be of schuur het veiligst is. Op deze plaats kunnen dan tijdig de nodige derf onderhevig voedsel en voldoende drinkwater worden gereed gezet. In geval van werkelijke doorbraak zullen de in ae huizen verblijvende personen vanzelfsprekend per bootje worden overgebracht naar andere plaatsen op het eiland. De veehouders in gevarenzone II doen als gevarenzone I evacueert ver standig voor zichzelf te overwegen in hoeverre voor hen een overbrenging van het vee nodig is. Vele boerderijen in zone II zijn namelijk zo hoog gele gen dat in meerdere gevallen met het afvoeren van schapen en varkens vol staan zal kunnen worden. Men dient zelf acht te slaan op de evacuatie van zone I en reeds vooraf te overwegen of men het vee al dan niet wenst over te brengen en, zo ja, op welke wijze men de overbrenging wenst te regelen. Als werkelijk gevaar voor spoedige dijkdoorbraak dreigt zullen seinen worden gegeven (tweede waarschu wing) vanaf de molen in 't Noorden (dit alleen voor de polder 't Noorden), vanaf de kerktoren te Oosterend, d? schoorsteen van de voormalige zuivel fabriek te De Waal, van het gemaal te Dijkmanshuizen en van de molen te Oudeschild- De seinen zullen bestaan: a. overdag uit het hijsen van een blauwe vlag; b. 's nachts uit het ontsteken van 2 rode lichten boven elkaar. Een ieder wordt aangeraden om, ln geval de bedoelde signalen gegeven zijn, zich niet meer op de wegen te bgeven. Ook veeauto's en wagens die nen buiten het bedreigde gebied te blijv en. De doorbraak in de polder De Eendracht heeft geleerd hoe gevaar lijk dit is. Personen in de gevarenzone I d'fc ondanks de eerste waarschuwing thuis gebleven zijn doen derhalve ver standig het huis niet na het hijsan van de seinen (tweede waarschuwing) te veriaten. Zij moeten aannemen dat zij het gunstige tijdstip voor vertrek dan hebben laten voorbijgaan. Tenslotte deel ik mede. dat wethou der S. de Waard z>ch op mijn verzoek speciaal heeft beiast met de zorg voor de evacuatie van personen en wethouder Th. R. Hin met de zorg voor de evacuatie van vee. Een ieder wordt in zijn eigen be lang aangeraden van het bovenstaan de nauwkeurig kennis te nemen. De burgemeester C. DE KONING De boeren moeten nu. op dit ogen blik de handen ineen slaan, teneinde hun belangen te beveiligen, aldus de heer Egas, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, op een vergade ring, die belegd was door de Bond van Landpachters in de zaal van de heer Beeldman in 't Zand. Alleen een sterk georganiseerde boerenstand zal er voor kunnen zorgen, dat in de nieuwe pacht wet de nodige bepalingen worden op genomen waardoor de boer-pachter be veiligd is tegen de willekeur van de eigenaar. In de loop van zijn rede besprak de heer Egas tal van gevallen die er op wezen, dat het nodig is, dat de boeren en vooral ook de jonge boerenzoons op de hoogte zijn van de bepalingen welke in de nieuwe wet zullen worden opge nomen. Slechts enkelen zullen zich volkomen op de hoogte kunnen stellen van deze bepalingen, daarom moet het collectief gebeuren. De bond van landpachters heeft overal in het land consultatiebu- reaux, waar de aangeslotenen tal van inlichtingen kunnen krijgen en waar- hun belangen op de beste manier kunnen worden behartigd. Bovendien krrjgt men bij lidmaatschap het orgaan van de bond, waarin actuele problemen wor den besproken. Door de spreker wer den verschillende vragen beantwoord. De heer Klok, die de leiding had van deze, ten gevolge van de slechte weers omstandigheden, matig bezochte verga dering, dankte de heer Egas voor zijn duidelijke uiteenzetting. De leden van de LTB hebben een excursie gemaakt naar het in- en ver koopkantoor van de LTB, waar ze on der leiding van één der directeuren een rondwandeling hebben gemaakt door de enorme ruimten, waar de p o- ducten liggen opgestapeld, of de ma chines in werking waren .In de canti- ne werd, or-der het genot van een kop kolfie, geluisterd naar een uiteenzet ting van de heer Reeraar, waarin deze vertelde, hoe de tegenwoordige eigena resse, de Boerenleenbank in Eindho ven, de zaak zal overdragen aan de LTB, die het dan verder op coöpera tieve wijze zal voortzetten. Hierna werd een bezoek gebracht aan de gebouwen van de ZLTB in Alk maar, waar o.m. de zaaizaden op hun kiemkracht worden onderzocht. Het geheel was voor ue deelnemers een in teressante en leerzame dag. HET LAG OP DE WEG Op de weg tussen Schagen lag een koffer, inhoudende vijf pond kinne- bakspek, twee paar kousen, een blouse, een weckfles on een handdoek. lol tinten zijn te bekomen bij de Rijkspo litie in 't Zand. Een honderdtal bestuursleden van vele W'ieringer verenigingen had ge hoor gegeven aan de oproep van een werkcomité onder voorzitterschap van ds Van Beek om te overwegen of de bevolking van Wieringen zich kan stel len achter een eventueel plan van de gemeenteraad van Wieringen om een gemeente of deel daarvan in het zwaar getroffen deel van ons land te adoptc ren. De gemeente Wieringen kan zich vanwege het zweven boven de grens der noodlijdendheid niet permitteren voor dit doel een greep in de gemeen tekas te doen en zal zich dus gerugge- steund moeten weten door de bevol king. De vergadering kon zich, mede gezien de korte tijd van bezinning na het ont- Ivangen van de convocatie niet opwer ken tot een vastomlijnd plan. Men was over het algemeen van mening, dat adoptatie moet betekenen: het gedeelte van de schade dat door schaderegeling en rampenfonds niet wordt vergoed, behoort de adopterende, in dit geval de Wieringer bevolking voor haar rekening te nemen. Inderdaad kan dat de opvatting zijn: adopteren betekent immers aannemen, tot de zijne manen. Dit is een vrij materialistische opvat ting, die misschien kan worden toege schreven aan de meerdere rationalisti sche instelling van de Noordholander (prof. Kruyt). Op deze vorm van adop tie doorredenerend, kan men zich per gezin voor wel een f 1200.moreel aansprakelijk voelen. Een ander geluid was dit. Van het bedrag der schaderegeling (70%) kan men voor een gezin wel weer het hoogst- nodige aanschaffen. Adoptie wil dan zijn: het verstrekken van die dingen, die het leven kunnen veraangenamen en waarde geven. Dat kan zijn voor een huismoeder een tafelkleed of een boek; voor een huisvader een stuk gereedschap; voor een kind speelgoed; voor een gezin een sjoelbak of een kledingstuk. En dat alles met liefde gegeven. Daarvoor is een persoonlijk contact met de mensen nodig, welk contact kan worden versterkt door het geven van hulp in de huishouding voor die gezin nen, waar dit wordt vereist. Moeht het De raad der gemeente Callantsoog. die door de burgemeester in openbare vergadering is bijeengeroepen op aan staande Vrijdag, des namiddags te twee uur, zal zich o.m. hebben bezig te hou. den met een voorstel van B. en W., om de woning bij de school af te breken en een nieuwe woning voor het hoofd der school te bouwen. Voorts wordt voorgesteld de over dekte speelplaats bij de school te ver bouwen tot een reservelokaal, tevens openbare douchegelegenheid. De kosten w orderu geraamd op f 27.000, terwijl een rijksbijdrage in de kosten van bouw van een nieuwe woning wordt verkre gen tot een bedrag van f 4700. B. en W. stellen voor het raadsbesluit, waarbij beroep werd aangetekend tegen een besluit van Ged. Staten inzake niet goedkeuren van het ontworpen kam. peerterrein „De Noordduinen", in te trekken, daar bij de laatste storm over tuigend gebleken is, dat de zeewering daar inderdaad te zwak is. De agenda bestaat in totaal uit een vijf en twintig tal punten. De huisvrouwen in Callantsoog heb ben het initiatief genomen om naaizak- jes voor de getroffen gebiedt n te ver vaardigen. In deze zakjes, eenvoudig van vorm .wordt een hoeveelheid naal den. garen, enz. gedaan en zo kunnen ze de huisvrouwen in de getroffen ge- Bieden van nut zijn. De dames hebben zich in verbinding gesteld met het Fo rti- Kruis cn reeds is een dertigtal van deze onmisbare hulpartikelen ver zenden. nodig zijn, dan staan in de vacantie Wieringer gezinnen voor moeders en kinderen uit'de geadopteerde gemeen te open. En door het persoonlijk con tact kan men helpen dt getroffenen het geleden verlies van bloedverwanten helpen dragen. Deze uitleg omtrent adoptie eist een meer idealistische instelling. Zij zal zeer zeker beide partijen meer voldoe ning schenken. Alle verenigingen zullen zich voor lopig in eigen kring beraden wat men heeft aan te bieden. Binnenkort (23 Februari) volgt dan nogmaals een vergadering, waarna het geheel kan worden overzien en gebundeld. Met deze aanbiedingen zal men zich dan via het gemeentebestuur wenden tot de Ver. van Ned. Gemeenten en probe ren in het geheel van adopterende gemeente te worden ingeschakeld. Reeds vóór de lijstencollecte ten ba te van het Rampenfonds, georganiseerd door de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, begonnen was, kon men al verzekerd zijn van een groot aantal giften door de Wieringer verenigin gen en instellingen. Op de avond, waar de organisatie van de collecte bespro ken werd was in zeer korte tijd een bedrag van 3206.19 b/eengebracht door een groot aantal verenigingen. Na de lijstencollecte, die in Hippoly- tushoef 8.009, in Den Oever 5.110.45 en in Westerland 1.480,25 opbracht, kwamen nog bedragen binnen van an dere verenigingen en particulieren. Hengelsportvereniging „De Snoek" 15, afd. Wieringen PvdA 10, ANLB 20, Vrouwenvereniging Herv. Evang. 10, Fryske Krite 10, Buurtvereni ging Helderse Buurt 15, Burger Brandweer Ver. 300, Vereniging „Wi- ronruiters" 25. woningbouwver. Be ter Wonen 100, ijsclub „Voorwaarts' Den Oever f 125. Hiermee is de totale opbrengst op Wieringen geworden 20.554.50, voorwaar een schitterend resultaat. BENOEMD. De heer J. Duvvetter. onderwijzer aan de O. L. S. Westerland. is in ge lijke functie benoemd aan de O. L. S. te Enkhuizen. VACATURE GEMEENTE-ARCHITECT Voor de functie van Gemeente-ar. chitect in deze gemeente hebben zich 25 sollicitanten aangemeld. De evacuatie van het vee uit de overstroomde gebieden levert vele moeilijkheden op. Paarden worden weggevoerd uit Achthuizen, op Goeree-Overflakkee. Per schip worden zij over het Hollandsch Piep naar de vaste wal gebeacht. Maandagmiddag heeft zich te Schie dam een vreselijk gebeuren afgespeeld. Daar was bij een familie, wonende aan het Rubensplein, het echtpaar Den B. uit Zierikzee en twee kleine kinderen opgenomen. Gistermiddag ging de heer Den B. de stad in. Zijn vrouw bleef met haar gastvrouw thee drinken. Ze moet toen door een vlaag van verstandsverbijste ring overvallen zijn en snelde opeens naar boven, waar haar twee kinderen lagen te slapen. Ze nam eerst het zoontje van twee jaar op en wierp het van het 12 meter hoge balcon af op straat. Daarna wierp ze de baby naar omlaag en sprong tenslotte zelf van het balcon. De baby werd dood opgenomen en de moeder en het zoontje van twee iaar zijn in deerniswekkende toestand naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. NIEUWE GROEPEN VERZEKERDEN' BIJ ZIEKENFONDSEN Bepaalde categorieën krantenbezor gers, werknemers in land- en tuin bouw, melkslijters, loonsiachters. enz. kunnen, indien zij zich voor 1 Maart a s. als verplicht-verzekerde bij een al gemeen ziekenfonds aanmelden, van 1 Januari af aanspraak maken op ge neeskundige verzorging vanwege de verplichte ziekenfondsverzekering. De eventueel reeds voor de vrijwillige ver zekering betaalde premies worden dan terug betaald. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang Geachte Redactie, Misschien is uw bijschrift onderTet ingezonden stukje van de heer J. de Graaf, getiteld „De Rechte Weg" wel verstandig, doch menigeen zal zich niet geheel voldaan gevoelen. Zij het dat de maatregelen goed dan wel fout zijn, doch midden in een gigantisch werk als thans verricht wordt, moet iemand, ge komen tot de leeftijd dat hij tot de „wij zen, de ouden in de poort" is gekomen, de regering niet gaan adviseren. Trou wens. het blijkt, dat, afgezien van fou ten die overal en door ieder gemaakt kunnen worden, onze regering tegen 'haar taak wel opgewassen is. Het blijkt ook. dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Want onder het voorgeven van goede bedoeling wordt hier een volkomen misplaatste anti-militairisti- sche propaganda gemaakt. Een soort geestelijke marauderij. Er staat toch let terlijk: dat de oorlogsbegroting niet anders dan dood en verderf zaait! Nu, dat doet de oorlogsbegroting, zijnde on persoonlijk, zeker niet en dat doet de minister van Oorlog niet en dat doet de minister van Marine niet en als ooit de oorlogsbegroting haar nut heeft bewe zen, is het nu waar de aanwezigheid van een goed georganiseerd apparaat als dat van leger en vloot in staat was haar defensieve taak op uitmuntende wijze te verrichten. De strijd ging nu tegen het water en inplaats van „dood en verderf zaaien moeten, ook dan zul- matrozen een werk verricht, dat boven alle lof is verheven en wanneer zij dood en verderf zaoien moeten, ook dan zul len zij hun plicht doen, want onze sol daten en matrozen en onze oorlogsbe groting zijn er om dit dierbaar plekje grond tegen iedere vijand te verdedi gen, het zij mens. het zij water. Zonder dijken is dit. ons land en daar mede de heer De Graaf niet bestaan baar en het zal hem niet onbekend zijn, dat het water waar het niet gaan, niet stromen kan, probeert te kruipen en niet voor niets is hard gewerkt ook aan de dijken in Noord-Holland en in Den Helder heeft men dat zelf kunnen waarnemen. Die insijpeling dient afge damd te worden, evenals de insijpe ling van drogredenen, die stiekum de geesten van ons volk probeert te ver pesten om straks in een woedende baaierd de stormaanval te doen om met de rest gemakkelijk spel te hebben. Daar een zandzakje tegen aanbrengen acht ik mijn plicht Want Nederland, let op uw zaak! Het is niet alleen de watergolf, die op de loer ligt; er zijn ook andere vijanden, die u van de kaart willen hebben. Dat Nederland als een eenheid zijn plicht heeft gedaan en nog doet en in de toekomst zal doen moge genoemde inzender een vingerwijzing zijn. dat ons vredelievend volk daarom nog niet defaitistisch is. Met dank voor de plaatsruimte. Uw dw., F. BRANDT. Bijschrift redactie Waar inzender zich kennelijk met zijn critiek tot de heer De Graaf wendt en in feite ons bijschrift niet in Het ge ding brengt, menen wij ons van com mentaar te kunnen onthouden. Geachte Redactie, Langs deze weg wilde ik u vragen naar de mogelijkheid een opwekking te plaatsen in uw dagblad voor de eige naars van zomer-, land- of kampeer- huisies e.d. om deze af te staan voor de bevolking, welke zo zwaar werd ge troffen. Deze huisjes zijn m.i. zeer ge schikt voor dit doel en kunnen gemak kelijk in en uit elkaar worden genomen en verplaatst. - smüWWK»»MUW- Aagtedijk, 9-2 n.m. van Rio de Janeiro naar Santos Aardijk, 8-2 van New York naar New Orleans Agamemnon, 9-2 n.m. van Kingston naar Houston Al- blasserdijk, 7-2 van New Orleans te Houston Alioth, 10-2 van Buenos Aires te R'dam Amsteldijk, 9-2 van Corpus Christi naar Brownsville Amstelkroon, 7-2 van Liverpool te Belfast Aagte- kerk, pass. 9-2 Majorca (Baleare) naar Marseille Alamak, 10-2 van Karachi te Bombay Alcyone, pass. 9-2 Minikoy naar Aden Algenib, 9-2 van Las Pal- mas naar Antwerpen Alnati, 9-2 160 mijl noord van St Pauls Rock naar Las Palmas Aludra, 9-2 van Hamburg te R'dam Arendskerk, 10-2 van Hongkong te Manilla Arnedljk, 10-2 van Antwer pen naar Rotterdam Baarn, 9-2 van Amsterdam naar Hamburg Billiton, 10-2 te llo Ilo Bo naire, 10-2 te Barbados Boskoop, 9-2 370 mijl noordoost van Flores naar Ant werpen Bennekom, 10-2 te Callao Britsum, 9-2 van R'dam naar Vancouver Caltex Delft (t), 10-2 van Sidon te R' dam verwacht Caltex Leiden (t), pass- 9-2 Kaap de Gata Caltex Utrecht (t), 10-2 van Sidon te Rotterdam Ce lebes, 9-2 n.m. te Djibouti Cottica, 9-2 van Plymouth naar Amsterdam. Castor, 10-2 van Bremen te Amster dam Danae, 9-2 van Kopenhagen te A'dam Delfland, pass. 9-2 Fernando Noronha naar Las Palmas Die- merdijk, 10-2 van Antwerpen naar Rotterdam Elrnina, 9-2 namiddag van Wmneba te Acera Ena (t), 10-2 te Suez Eos, 10-2 van Valencia naar R'dam Fairsea, 9-2 160 mijl zuid ten westen van Ouessant Friesland (KRL), 11-2 n.m. te Singapore verwacht Gaas- terkerk, 9-2 van Kaapstad naar Teneriffe Gaasterland, 9-2 te Paranagua Garoet, 9-2 van Belawan naar Colombo Groote Beer, 9-2 170 mijl zuid van Sable Eilanden Ganymedes, 10-2 van Ciudad Trujillo naar Guanta Hathor, 9-2 van Bremen Hersilia, 9-2 van Ant werpen te R'dam Hector, 9-2 van Pa- lermo naar Burriana Hercules, 10-2 van de Middellandse Zee te A'dam Indrapoera, 9-2 250 mijl oost-zuidoost van Socotra naar Belawan Ittersum, van 9 op 10-2 Keywest gepass. Jagers fontein, pass. 9-2 Dakar naar Teneriffe Kota Baroe. 10-2 van New York te Bal- timore Kota Inten, 9-2 n.m. van Char leston naar Newport News Laurenskerk, pass. 10-2 Gibraltar naar Antwerpen Leersum, 9-2 van New Orleans te A'dam Limburg, 9-2 te Damman Lissekerk, 9-2 n.m. van Genua naar Hamburg Lutterkerk, 10-2 van Damman Laertes, 9-2 van Surabaja naar Makassar Lek haven, pass. 9-2 Kaap Finisterre naar Antwerpen Langk'oeas, 10-2 van Ant werpen te R'dam Maasdam, 9-2 260 mijl zuidwest van Bermudas. Macuba (t), 9-2 van Auckland naar Miri Ma- doera, pass. 9-2 Kaap Fin'sterre Me- liskerk, 9-2 van Port Said naar Genua Mentor, 9-2 van Tunis naar Piraeus Modjokerto, passeerde 9-2 Ouessant naar Rotterdam Molenkerk, pas seerde 9-2 Ouessant naar Antwerpen Maasland, pass. 10-2 Kaap Verd. Eil. naar Recife Noordam, 9-2 290 mijl west van Lands End Oranje, 9-2 van Col- De meeste dezer huisjes zijn geheel gemeubileerd met bedden, huisraad enz. en kunnen ook worden aangesloten op Buta-gas voor kook-, licht- en verwar mingsdoeleinden. Zouden er mensen be staan, die een goede vacantie genieten in zon huisje wanneer zij de weten schap hebben, dat een groot deel van onze Nederlanders het deze zomer zon der huis zal moeten stellen? Als zij be staan kunnen wij dat deze zomer con stateren op alle vacantieplekjes waar je anders tientallen van deze huisjes aantrof. Laat er dit jaar niet één staan! moet de leus worden. Aan de redactie dank voor de afge stane plaatsruimte, met de meeste hoogachting, v. T. Bijschrift redactie. Wij zouden inzender, wiens naam en adres ons bekend zijn, willen apmer- ken, dat zijn voorstel inderdaad sympa thiek ts, doch dat men het afgezien van alle practische bezwaren niet slechts moet bezien door de bril van de vacantieganger, maar ook door die van de eigenaren, die vaak in de verhuur van deze huisjes goeddeels een bestaan vinden en die men ernstig zou duperen, tenzij voor hen een schade vergoeding zou worden getroffen. lombo naar Suez Ovula (t), pass. 9-2 Kaap Finisterre Poelau Laut, pass. 9-2 ten zuiden van Kreta naar Beyrotrth Prins Johan Willem Friso, 10-2 van St John te Hamburg Raki, 10-2 te Kuwait verw, Roepat, p. 9-2 Miami n. Galveston Salland, 9-2 n.m. van Buenos Aires te A'dam Salatiga, 6-2 van Seatle te Van couver Sibajak, 12-2 van R'dam te Wel lington verwacht Singkep, 10-2 van Ryeka n. A'dam Slamat, p. 10-2 Bizerta naar Port Said Stad Dordrecht, 10-2 van R'dam naar Palermo Samarinda, 9-2 te Port of Spain Sarpedon. pass. 9-2 n.m. Kaap Hatteras Scherpendrecht (t), 11-2 van Trinidad te Santos ver wacht Schie 9-2 van Beyrouth naar Palermo Sommelsdijk, 11-2 te Ha vanna verwacht Stentor, pass. 9-2 Oues sant naar Barbados Sunetta (t). 10-2 van R'dam te Marseille Tawali. 9-2 van Surabaja naar Semarang Teucer, 10-2 van Sandakan te Rejang Thalatta (t), 9-2 v. Port de Bouc te Valetta (Malta) Tibia (t), 9-2 van Singapore naar Hohg- kong Tjibantjet, 10-2 v. Nagoya naar Osaka Tomori, 9-2 n.m. te Aden Trompenberg, 10-2 te Le Havre Tamo, 10-2 v.m. van Hamburg naar R'dam Tegelberg, 10-2 van Buenos Aires te San tos Thalatta (t), 10-2 van Port de Bouc te Valetta Veendam, 9-2 230 mijl oost v. Halifax Waal, 9-2 v. Lissabon n. A'dam Willemstad, 9-2 van Southampton naar Antwerpen Winsum, 10-2 te Dakar Waterland. 9-2 v. Fernando Noronha n. Montevideo Westerdam, 9-2 165 mijl zuid van Sable Eil. Wonosari, 11-2 te San Francisco verw. Zeeland (KRL), pass. 9-2 6 uur Ceylon naar Cochjn Zuiderkruis, 9-2 170 mijl west-zuidwest van Kaap St. Vincent naar A'dam. Aangevoerd 350 runderen, waaronder 219 vette koeien, van f 2.20 tot f 2.95 p. kg. handel: goed; 75 melk- en kalf- koeien van f 675.— tot f U00.—stil; 50 gelde koeien van f 550.— tot 725.—; kalm; 818 nuchtere kalveren voor de slacht van f 28.— tot f 70.—: stug- voor de fokkers van f 40.— tot f 80.—; stug; 6 stieren van f 700tot f 1300.—: goed; 457 vette schapen van f 80.— tot f 140.— vrij goed; overhouders van f 65.— tot f 105.kalm; 25 bokken en geiten van f 10.tot f 50.—: stug: 340 vette varkens van f 1.78 tot f 1.84 per kg: goed; zouters van f 1.78 tot f 1.82 stug; vette zeugen van f 1.54 tot f 1.62: kalm; 494 biggen van f 48 tot f 80.—: kalm; 27 paarden van f 675 tot f 1025.—: stil. Totaal 2511 dieren. 1900 oude kippen en hanen, rode en witte van f 2.15 tot f 2.30 per kg; 100 oude kippen en hanen, blauwe van f 2.30 tot f 2.40 per kg; 650 jonge ha nen, blauwe, van f 2.40 tot 2.70 per kg; 450 konijnen, van f 2.50 tot f 6.50 per stuk; 7000 kipeieren van f 14.tot f 15.per 100 stuks; 1000 eendeneieren van f 12 50 per 100 stuks. Eierveiling 50 000 kipeieren van f 14. tot f 16.— per 100 stuks; 50.000 eenden eieren van f 13.— tot f 13.18 per 100 stuks. PURMEREND. 10 Februari. Het aanbod van runderen was ook heden weer niet groot. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in het slechte weer en in de onzekere toestand van dit ogenblik, waar nog bij komt. dat nog lang niet alle bedrijven een be wijs kunnen overleggen vart tijdige in spuiting tegen mond-en klauwzeer, hoe wel dit van week tot week wel beter zal worden Daar ook het aanbod van vette koeten niet te groot was, viel er leeds vroeg een vrij vlotte handel waar te nemen, met iets vastere prijzen. Op de „gelde -markt, waar geen grote keuze was, ging het vrij kalm aan en ook met de verse melkkoeien ging het rustig. De handel in het weinige jong vee was van geen betekenis. De aan- voer van nuchtere kalveren neemt toe, maar de handel was verre van vlot en de prijzen waren lager. Zelfs voor de fokkers was de belangstelling niet groot. De wolveemarkt was niet druk bezet; met de overhouders ging het kalm aan, maar ze waren vrijwel prijs houdend. Voorts was er een iets betere vraag naar vette schapen, wat in de prijzen tot uitdrukking kwam. Op de vette varkensmarkt viel het aanbod nogal mee, waardoor de zware slacht- varkens een paar centen moesten prijs geven. Voor de zouters bestond een goede vraag, maar de handel in vette zeugen was stug. In de biggenmarkt gat iets meer gang dan vorige week.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5