Zestien hellcoptères bij Soestdijk De heer G. de Clercq zal voorlopig het zwijgen er toe doen Koning Boudewijn moet nog enkele weken rust houden Radio Londense kantoorbediende in één slag millionnar Hulp Bijna 50 millioen Koninklijk Paar ontving bemanningen voor Rampenfonds Gemeenschappelijke markt voorlopig zonder gevolgen voor ons land Hoofdbestuur van AVRO beried zich Belgische stap in Londen De VS bestuderen blokkade van China Woensdag 18 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11647 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Prinses Magriet vloog een rondje De huisbrand mag nog worden gesubsidieerd Toekomst is onzeker Zachter weer met regen en wind WEERBERICHT STORINCSAANVAL VAN FORMOSA-CHINEZEN „PUBLICATIES THANS MINDER PRETTIG" Nauwer overleg met DB gewenst SER tegen arbeid van veertienjarige meisjes Bonn wil belastingen verlagen Executie der Rosenbergs is uitgesteld Jack gokte volgens een ^uCheènocalnVndtoetbaV«iitl°temraden „simpel systeem" van 8 verschillende ontmoetingen cor- Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6254 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 PU IE 1f I De stand van het. tot gisteravond op de rekening van het Nationaal Ram penfonds gestorte bedrag bedraagt f 49.5 millioen. De hulp uit binnen- en buitenland vindt nog altijd voortgang. In Nijkerk kwam in totaal f 106.000 .bij een. Een Oostenrijkse dame. die als emigrante in Nice woont, zond een gift en vertelde er bij. dat haar zieke dochtertje in 1920 in Hulst liefderijk was opgenomen. Vandaag arriveert uit Straatsburg in Rotterdam een z.g. vriendschapsschip met goederen voor de getroffenen in het rampgebied. Het Alg. Mijnwer- kersfo&ds ontving van vele in Duits land woonachtige gepensionneerden brieven met het verzoek een of meer maanden van hun pensioen te willen storten bij het Rampenfonds. In de Stadsschouwburg te Djakarta werd een concert gegeven, dat voor het Rampen fonds 38.000 rupiah's opbracht. Gistermorgen zijn zestien helicoptères geland in de tuin en op bet voetbalveld van paleis Soestdijk. Elf landden er in de achtertuin, en vijf Engelse toestellen op het veld van KPS, de voetbalclub van het personeel van bet paleis. Om elf uur arriveerde het eerste toestel, de helicoptère waarover Nederland be schikt, in de tuin, daarna een toestel van de ,jSabena", waarna achtereenvol gens negen Amerikaanse helicoptères van het type „Bell" een keurige lan dingsmanoeuvre uitvoerden. De vol tallige bemanningen werden ten paleize door H.M .de Koningin en door Z.K.H. prins Bernhard ontvangen. Prof. Zijlslra over de K.S G. (Van onze parlementaire redacteur.) UET INTREDEN van de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot op 10 Februari j.1. heeft voorlopig vrijwel geen gevolgen voor de economische en sociale verhoudingen in Nederland. De Hoge Autoriteit der Kolen- en Staal gemeenschap heeft voorshands de hier te lande bestaande toestand zo goed als gehandhaafd. Wat er in de komende maanden zal gebeuren is nog niet volledig te overzien, aangezien de Hoge Autoriteit terzake nog geen concrete en definitieve uitlatingen heeft gedaan. Met name de prijzen van de huisbrand hangen geheel van toekomstige ontwikkelingen af; het is ons land niet verboden de huisbrand ook verder te subsidiëren. Aldus verklaarde de minister van Economische Zaken, prof. J. Zijlstra. Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer op de vragen van de heren Nederhorst en Vondeling (P. v. d. A-). Met grote klem wees de minister er op. dat nog geenszins vaststaat, dat er werkelijk prijsverhogingen voor kolen zullen ko men. Dit hangt geheel af van de nog in bespreking zijnde egalisatie-moge lijkheden. Uiteraard zullen op de lange De vorstperiode - loten wij ho pen dat het de laatste is van deze winter heeft gisteren voor zach tere lucht uit het Westen de af tocht moeten blazen. Gistermor gen bereikte ons een front met regen en motregen, waarna de temperatuur tot vijf graden Celsius steeg. De sneeuw, voor zover nog aanwezig, zal in de komende da gen in vloeibare vorm overgaan, daar van de Oceaan meer zachte lucht onaerweg is. Een depressie, die vandaag met regen en toene mende wind over Engeland en Schotland trekt, zal bij ons °ok de kans op regen en wind doen toenemen. Een zachter, maar on bestendiger weertype met meer wind uit westelijke richting is in de komende dagen te verwachten. Verwachting tot hedenavond. MISTIG Zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist en hier en daar wat lichte regen of motregen. Matige Westelijke wind. Temperaturen op de meeste plaatsen enkele gra den hoger dan gisteren. DONDERDAG: Zon op 7.48: onder 18.01; Maan op 9.25. onder 0.47 duur echter eventuele verschillen niet gehandhaafd kunnen worden. Met de schrootprijzen staat het an ders. Het huidige Nederlandse prijs peil is vergeleken bij andere Schu- man-landen laag: een prijsstijging is dan ook te verwachten. Door middel van een gemeenschappelijk egalisatie fonds wil men streven naar voldoende aanvoer bij redelijke prijzen. Met betrekking tot de ijzerertsvoor ziening heeft de Hcge Autoriteit geen bijzondere maatregelen genomen. Slechts werden de kwantitatieve be perkingen voor de uitvoer opgeheven. Overigens vinden op ministerieel ni veau en in de Hoge Autoriteit nog uit voerige informatie- en gedachtenwis- selingen plaats. Bepaalde beslissingen over toekomstige ontwikkelingen wor den later genomen. Men herinnert zich het onlangs ge melde gerucht over een „invasie' van de troepen van Tsjiang Kaï Sjek op het vasteland van China. Thans meldt het nationalistische nieuwsagentschap te Taioeh (Formosa), dat nationalistische Chinese guerilla's op 13 Februari een zen storingsaanval hebben gedaan op het eiland Meitsjow, ongeveer loO km. ten Noorden van de haven Amoy. Een dag later werd de plaats weer ont ruimd Men ontmoette geen tegenstand van de communisten. Het nieuwsagent schap zegt voorts, dat ruim 10.000 ge wapende Chinezen in het Zuidwesten van de provincie Joennan naar de nationalisten zijn overgelopen en vier districten hebben bezet De nationaal- Chinese marine voert alleen een blok kade van het Chinese vasteland uit. Engeland zal. aldus een mededeling in het Britse Hogerhuis, overwegen zijn schepen in de Chinese zee in convooi te laten varen. VLIEGTUIGONGELUK IN BERLIJN In de Franse sector van Berlijn is gisteravond een tweemotorig Frans mi- Titair vliegtuig neergestort, waarbij ze ven personen om het leven kwamen. Na afloop van deze ontvangst maakte H.K.H. prinses Margriet een tochtje per helicoptère over het paleis. Kort na 1 uur vertrokken de toestellen voor een gezamenlijke rondvlucht, waarna zij naar hun bases terugkeer den. Van een zeer grote Amerikaanse helicoptère, die op Soesterberg- geland is, werd de bemanning eveneens ten paleize ontvangen. Een aantal Japanners, dat nog in China verblijft, zal naar Japan wor den vervoerd. DE VOORZITTER VAN DE AVRO, de heer G. de Clercq, zal voorlopig niet voor de microfoon spreken of artikelen in de Radiobode publiceren. Deze beslissing is het resultaat van het beraad, dat Zondag is gevoerd in het hoofd bestuur van de AVRO, in verband met de deining, welke de afgelopen twee weken rondom deze omroepvereniging en inzonderheid rondom de persoon van haar voorzitter is ontstaan. In de loop van dit beraad is hem geadviseerd, dit besluit te nemen en de heer De Clercq heeft ingezien, dat mededelingen van zijn kant in het huidige stadium minder prettig zouden zijn. Aldus een mededeling van het hoofdbestuurslid prof. dr J. H. Tuntler te Groningen. Dit verklaart waarschijnlijk wel, waarom de heer De Clercq aan het ANP ieder commentaar heeft geweigerd op de publicatie van de heren Speet, Roosjen en Burger, die wij in ons blad van gisteren hebben opgenomen. QVER het beraad in het hoofdbestuur is van andere zijde nog het volgen de bemeld: De wenselijkheid is uitge sproken, dat de heer De Clercq zijn be sluiten in nauw overleg met het dage lijks bestuur neemt en dat twee vaca tures in het bestuur spoedig worden vervuld. Hierbij wenst men een ver jonging van het bestuur te bereiken. Deze zou voorts kunnen wbrden ver kregen door uitbreiding van het be- bestuur. Professor Tuntler heeft nog aan het ANP medegedeeld, dat er geen sprake is geweest van vordering van de AVRO-zendtijd door de adjunct-rege ringscommissaris van het radiowezen. Het bestuur van de AVRO heeft nim mer een schriftelijk vorderingsbevel gekregen. Ook al zou er van zulk een bevel wel sprake zijn, dan nog trekt prof. Tuntler de waarde ervan in twij fel. Naar zijn mening laten de instruc ties van de adjunct-regeringscommissa ris zulk een maatregel niet toe. DE BELGISCHE PREMIER, Jean van Houtte, verklaarde gisteren in de Kamer als antwoord op een vraag van socialistische zijde, dat koning Boude wijn ernstig ziek is. De twee en twintig-jarige vorst heeft bij voortduring een te hoge temperatuur. Hij heeft voor herstel van gezondheid „een minder ruw klimaat dan het onze gedurende deze bijzonder koude winter" nodig. Om erger te voorkomen moet de koning enige weken rust houden. Naar is gemeld, lijdt koning Boudewijn aan de gevolgen van een kwaadaardige vorm van griep en een ernstige keelaandoening. Bij afwezigheid van koning Boude wijn werd de jaarlijkse herdenkings dienst te Brussel voor koning Albert, die negentien jaar geleden bij het bergbeklimmen om het leven kwam, bijgewoond door prinses Josephine Charlotte en door prins Alexander, de tienjarige zoon van koning Leopold en de prinses De Rethy. Koning Boudewijn woonde in zijn villa te Antibes met zijn vader, stief moeder en zijn broer, prins Albert, een mis ter nagedachtenis van zijn groot vader bij. Naar te Londen vernomen wordt, heeft de Belgische ambassadeur te Lon den Maandag de aandacht van de Britse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Strang, gevestigd op de pijn lijke indruk, die in België gevestigd is door de Britse perscommentaren op het verblijf van koning Boudewijn aan de Rivièra. Leerplichiverlengirtg wordt wenselijk geacht De Sociaal-Economische Raad heeft zich in een advies aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid uit gesproken voor een verbod van be- drijfsarbeid door het veertienjarige meisje. Echter dient ruimte te worden gelaten voor een verantwoorde toepas sing van uitzonderingsmogelijkheden. Vrouwelijk industriepersoneel is im mers doorgaans slechts in het bedrijl werkzaam tussen 14 en 22 jaar, waar door de routine achterblijft bij dat van soortgelijke inrichtingen in het buiten land. De minister blijkt te willen be vorderen, dat de leerplichtvrije meis jes. .die geen bedrijfsarbeid mogen ver richten, voor haar toekomstige levens taak worden voorbereid. De raad stelt in dit verband de vraag, of verlenging van de leerplicht dan niet beter ware geweest. Zulks te meer, omdat van het arbeidsverbod het verrichten van huis houdelijke werkzaamheden en van ar beid in de landbouw zijn uitgezonderd, zodat de meisjes, die niet in de indu strie mogen werken, elders aan de slag zullen pogen te komen. De staking van personeel van de openbare vervoersmiddelen te Parijs, vnl. buslijnen, zal doorgaan tot de lo nen zijn verhoogd. PREMIER VAN HOUTTE Professor Tuntler heeft aan de hand van de bepalingen en instructies voor deze functionaris zijn standpunt voor het hoofdbestuur van de AVRO uiteengezet. Dit orgaan zal verder op deze zaak niet ingaan. Tijdens het overleg is voorts ter sprake gekomen de benoeming van een nieuwe directeur, als opvolger van de heer W. Vogt. Op een gisteren gehouden persconfe rentie deelde president Eisenhower mee, dat een marineblokkade van het vasteland van China in studie is bij verschillende regeringsinstanties in de VS. Officiële voorstellen over een blokkade of een embargo hadden hem evenwel nog niet bereikt. Eisenhower zei voorts: Het is absoluut waar, dat de Sovjet-Unie over atoomwapens be schikt. Over Korea zal geen besluit worden genomen zonder medewerking van de leiders van het Congres. De president gelooft niet dat de Ameri kaanse troepen geheel uit Korea kun nen worden teruggetrokken. Dit was de eerste persconferentie van Eisenhower als president. De journa listen waren teleurgesteld omdat hij met een lang gebruikte traditie brak door het gesprek zelf te sluiten in plaats van te wachten tot de oudste correspondent dit deed. Een groot aan tal vragen bleef onbeantwoord. Bijdrage Europese defensie in gevaar De NAVO-raad zal zich dezer dagen bezighouden met het vraagstuk van de Westduitse bijdrage aan de verdedi ging van West-Europa. Dit gebeurt naar aanleiding van het protest der ge allieerde hoge commissie tegen de plannen van Bonn om tot verlaging der belastingen over te gaan. Daardoor zou de Westduitse schatkist vijftien procent van haar inkomsten moeten missen. Te Londen wordt eraan herinnerd, dat West-Duitsland met ingang van 1 Juli niet meer zal bijdragen aan de kosten voor legering van de strijd krachten der geallieerden op zijn ge bied. Wel zal het volgens de conventie van Bonn aan de Westeuropese verde diging bijdragen in dezelfde mate als Engeland en Frankrijk. Men vreest, dat deze bijdrage door de verlaging der belastingen in gevaar zal komen. Het Amerikaanse Hof van Appel heeft de tenuitvoerlegging van het doodvonnis tegen Ethel en Julius Ro- senberg opgeschort tot 30 Maart ten einde hen in staat te stellen het hoog gerechtshof herziening van hun zaak te verzoeken. De terechtstelling van de Rosenbergs, die bijna twee jaar geleden wegens het verschaffen van atoomgeheimen aar. een Russische agent ter dood werden veroordeeld, was oorspronkelijk vast gesteld op 14 Januari. DE INZET VAN 6 PENCE (ongeveer 25 centin twee verschillende voet balpools en het juist invullen van een aantal uitslagen heeft van de 40-jarige Londense verzekeringsbediende jack Coulton een gefortuneerd man gemaakt. Kort na het ontwaken kreeg hij Dinsdagochtend de schok van zijn leven te verwerken toen bij in de brievenbus de mededeling vond, dat hij in de ene pool 75.000 pond en in de andere 34.171 pond bad gewonnen. Coulton kreeg daarmee dus een bedrag van ongeveer 1.162.671 gulden in de schoot geworpen. rect ingevuld. „Mijn systeem is sim- Coulon was overigens met de enige, pel", zo zei hij „Toen ik drie iaarVp voor wie deze dag een bijzonder ge- leden met dit gokken begon selerteër* lukkige betekende. In Southamptcm de ik de verschillende clubs reed er! sleepte iemand, die onbekend wenst te daarop heb ik steeds vnnrt „„Lf blijven. 75.000 pond sterling in de duurd". V00rt gebo' nE lezer zal hebben begrepen, dat wij er geen enkele behoefte aan heb ben gevoeld tijdens de hulpactie voor de door de watersnood getroffen gebie den op bepaalde punten critiek te oefenen. Wie niet aanvoelt, dat de spontaneïteit van deze hulp cismede het aanvankelijke gebrek aan coördi natie fouten deden ontstaan, is een criticaster. Waar zoveel liefde en menslievendheid zijn betoond, past geen muggenzifterij. Daarom blijven wij ons, ook nu de ergste nood gelenigd is, van critiek onthouden. Voor de radio liggen de zaken anders. De in volslagen veiligheid verkerende leiders van omroepverenigingen en reportagediensten konden zonder ge vaar voor eigen of voor andermans leven maatregelen nemen. Wij hebben niets dan lof voor de berichtendienst van het Algemeen Nederlands Pers bureau, die ijver paarde aan gematigd heid. De bekende nieuwslezers namen een onbewogenheid in acht, die wer kelijk treffend was. Veel raker en welsprekender dan het gebral (met duizend woorden in een paar minuten) van de radioreporters, die, op een enkele goede uitzondering na, de goede toon misten. Erger is evenwel, dat de omroepver enigingen onderling geen eenheid kon» den bereiken, terwijl het gehele Neder landse volk met bewonderenswaardige vastberadenheid en saamhorigheid de gebeurtenissen het hoofd bood. Dat de A.V.R.O. daarbij opnieuw in opspraak is gekomen, spijt ons om meer dan één reden. Wij geloven, dat zulks wel zo zal blijven zolang een ambitieus en slim man als de heer De Clercq daar het roer in handen houdt. De voorzitter van de A.V.R.O. heeft de nare eigen schap. dat hij meent altijd gelijk te hebben en dat hij derhalve drogreden en argument niet weet te onderschei den. Het interesseert ons weinig wat in de A.V.R.O.-studio intern geschiedt. Indien het personeel niet krachtig genoeg is om een stem in het kapittel te brengen, betreuren wij dat. Het gaat ons slechts aan, zodra belangrijke tegenstellingen hoe dan ook aan het licht treden.' Het siert de mens, dat hij ongelijk durft bekennen. Van de heer De Clercq zullen wij dat nimmer behoeven te verwachten. Het tekent inmiddels de situatie, dat V.A.RA.., N.C.R.V. en K.R.O. zich genoopt hebben gevoeld gezamenlijk een uiteenzetting van de loop van zaken in de rampweek te moeten geven. Dit zal de -j-. A.V.R.O. geen goed doen. [/CJ jyjILLIOENEN landgenoten houden zich actief bezig met hulpverlening aan de getroffen gebieden. Inderdaad geweldige bedragen worden bijeenge bracht om de slachtoffers te steunen. Een lezer van ons blad schrijft nu: „Toch zijn er nog mensen, die zich van deze nood van duizenden niets aantrekken. Gisteren vernam ik n.1., dat onlangs drie echtparen met vacantie naar Zwitserland gaan. Het goede geld, dat hier momenteel zo voortreffelijk besteed kan worden, wordt dus door hen naar het buitenland gebracht. Volgens mij moest de regering de eerste tijd geen deviezen voor vacantie- doeleinden beschikbaar stellen". En deze lezer vraagt ons standpunt. Een wintersportvacantie zou alleen uitermate afkeurenswaardig zijn, indien vastgesteld zou kunnen worden, dat de toeristen geen belangrijke bijdrage in het Rampenfonds zouden hebben ge stort. Vacantie is voor alle mensen even noodzakelijk als eten en drinken. Niemand kan er bezwaar tegen hebben, dat ook thans Nederlanders naar het buitenland gaan. Opdat zij straks, na hun terugkeer, ons land op hun plaats kunnen dienen, frisser en actiever dan tevoren. Bovendien zou intrekken van reis- deviezen van hogerhand ongetwijfeld dezelfde maatregelen in het buitenland tot gevolg hebben. En Nederland kan deviezen van buitenlanders, die op het punt staan een reis naar ons land te maken, zeker nu best gebruiken. De lezer moet goed begrijpen, dat het normale leven niet kan en niet mag stilstaan. Indien men de ontreddering van de staatshuishouding met kracht wil aanpakken dan zouden meer werkuren moeten worden gemaakt. Opdat de steun aan de getroffen gebie- den, particulier gegeven, niet wordt „ingelopen" door bezuinigingen, die andere bevolkingsgroepen treffen. Tot nu toe hebben wij hierover niets gehoord. Niettemin lijkt dit vraazstuk ons een snelle studie ten volle m waard. Ljjj

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1