Steunverlening veroorzaakte vele economische moeilijkheden Amnestie voor de Elzassers Rebellievan Deensesoldaten is ten einde Middenstand in inkomsten getroffen Dl De overdracht van herbouwplichten wordt weer mogelijk Canadees Pearson secr.-gen V.N.? Honderd Franse parlementariërs in verzet tegen E.V.G.-verdrag Nieuw-Guinea Spreekverbod BELGISCHE PERS HOUDT ZICH BEZIG MET KONINGSHUIS donderdag 19 Febr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaarga"ê No-11648 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Onvoorziene weerslag van watersnood Bestuur Rampenfonds zoekt oplossing DE VONNISSEN IN HET PROCES-ORAPOUR Opheffing verbod is spoedig te verwachten WEERBERICHT Thailand ontkent stapvan Birma Aanstichters komen voor de rechter Dekmantel voorde Duitse herbewapening Weer Bene'ux-beraad over lonen en prijzen Eén dode en vijf zwaar gewonden bij autobotsing Vrachtwagen zwenkte uit Rode Kruis-colonne pe benoeming van een Gouverneur EB. schijnt hier en daar het misver stand te heersen, dat wij „iets tegen de A.V.R.O." hebben. Wij willen wel nadrukkelijk zeggen, dat niets minder waar is dan dat. Wij „hebben wèl iets" tegen de toestanden bij de A.V.R.O., die zijn ontstaan tijdens en na de kwestie- Vogt en de gevolgen daarvan voor de neutrale omroep in ons land. Regeling status Prinses De Rethy gevraagd Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 (Van onze Haagse redacteur) IN EEN VERHEUGEND SNEL TEMPO is het bedrag, waarover het Natio naal Rampenfonds de beschikking heeft gekregen, aangegroeid tot ongeveer vijftig millioen gulden. Daarin zijn nog niet eens begrepen de bedragen, die toegezegd of onderweg zijn. Het is zeker niet uitgesloten, dat men tenslotte 75 millioen of misschien zelfs wel tegen de 100 millioen bij elkaar zal krijgen. Bovendien zijn enorme hoeveelheden goederen van allerlei aard geschonken. Hartverwarmend is dit medeleven van binnen- en buitenland met de slacht offers van de watersnoodramp. Maar deze offerbereidheid, die tot zo'n onver wacht resultaat heeft geleid, brengt ook haar problemen mee en zeker geen geringe. Het bestuur van het fonds is zich dat terdege bewust en er zijn reeds enkele besprekingen gevoerd om deze problemen onder het oog te zien en er zo mogelijk een oplossing voor te vinden. HE getroffen gebieden kennen op het ogenblik geen tekorten meer. Voor directe hulp is er meer dan voldoende kleding. Ook een voedsel- vraagstuk kent men niet. Juist hier schuilt een van de grootste problemen- Het economisch leven dreigt ontwricht te geraken. Met name de middenstand wordt de dupe van de uitgebreide hulp verlening. De middenstanders beginnen zelfs al bij het Rampenfonds aan te kloppen. Als dit fonds Zeeland, de Zuidholland se eilanden of westelijk Noord-Brabant vol stopt met goederen en levensmidde len, vaar blijft dan ons bestaan? vra gen zij. Niet ten onrechte laat men een waarschuwing horen. Voorkomen dien', te worden, dat de hulp op zich zelf onontbeerlijk en prachtig aan één categorie van de bevolking de noodlij dendheid van. of althans een ernstig nadeel voor een andere groep veroor zaakt. Daarom is het nodig een apparaat in te schakelen, dat de goederen ook op langere termijn redelijk en verant woord verdeelt. Het bestuur van het Rampenfonds zint thans op een oplos sing in deze richting en overweegt in het algeméén, "hoe de ecönmiscne Pfo- blernen het best kunnen worden opge vangen. Zondag jl. is daarover nog een vergadering gehouden, waarbii Prins Bernhard en minister Beel aanwezig waren. Een ton levertraan. TAANKBAAR is uit het buitenland de schenking van een ton levertraan aanvaard. Maar voor de rampgebieden is deze voorraad niet nodig. Aanbeve ling zou het daarom verdienen, dat de regering deze levertraan koopt en zorgt, dat ze op de plaatsen terecht komt, waar men deze levertraan het best kan gebruiken. Het meest is het Rampen fonds voorlopig geholpen met geld- In het algemeen heeft het buitenland ons ongelooflijke hoeveelheden van de meest uiteenlopende goederen gestuurd. Nederland is daar buitengewoon dank baar voor, doch ten behoeve van de ge troffenen is thans te veel aanwezig Dit schept moeilijkheden, die om een oplossing vragen. Voor een gedeelte kunnen de Neder landers zelf tegemoet komen aan be zwaren, die in sommige middenstands kringen gevoeld worden. Zo spraken wij een café-restauranthouder, die za len verhuurt voor vergaderingen, ge zellige avonden, danspartijtjes, enz. De eerste veertien dagen na de ramp zijn alle besprekingen van zijn zalen voor bijeenkomsten met een feestelijk ka rakter geannuleerd. Dat is begrijpelijk. De daaraan verbonden schade heeft hij gaarne geleden. In zekere zin is het zijn bijdragen in de algehele steunver lening, evenals het enige keren gratis beschikbaar stellen van zijn inrichting voor bijeenkomsten, die ten bate van het Rampenfonds belegd waren. Ik kan echter niet aan de gang blij ven, zegt hij terecht. Zeker kan ik geen genoegen nemen met annulerin gen tot in April en Mei toe. Het be stuur van het Rampenfonds is dezelfde mening toegedaan. Het is van oordeel, dat de lasten niet verschoven behoren te worden van de een op de ander. Kool en geit sparen WEEL geld is beschikbaar gesteld, dat eigenlijk bestemd was voor feest jes en ook voor de aanschaffing van levensbehoeften. Dat is lofwaardig. Doch er dient tegen gewaakt te worden, dat de- middenstand daarvan te lijden krijgt, enmisschien zelf om steun zal moeten aankloppen. Ook het bestuur van het Rampenfonds voelt dit, al breekt het zich op het ogenblik nog het hoofd over de wijze, waarop én de kool én de geit gespaard kunnen wor den. Eén ding blijft dit bestuur intussen duidelijk voor ogen staan. Er moet spoedig gesteund worden. Nu nog zijn er Zeeuwen, die wachten op de vergoe ding van schade, die zij in de oorlog geleden hebben. Daarom wil men snel op een soepele wijze helpen. Het heeft weinig zin thans reeds be dragen van enige betekenis aan de ge troffenen uit te keren. Volstaan is met de verstrekking van f 10.per vol wassene, f 5.voor een kind boven vijftien jaar en f 2.50 voor een kind beneden vijftien jaar. Dit geld is bestemd voor de aankoop van zuiver persoonlijke kleinigheden, zoals zeep. tandpasta, een tandenbor stel, enz. Met grote bedragen gesteld al, dat kon worden vastgesteld, waarop ieder getroffen gezin aanspraak mag maken kunnen de bewoners van do geteisterde gezinnen op dit ogenblik niets beginnen. Zodra echter duidelijke gegevens be kend zijn en de evacué's naar hun hu", zen gaan terugkeren, zal onverwijld worden geholpen. Het Rampenfonds dat liefst spoedig weer op de achter grond treedt zal bij zijn aankopen, steeds wanneer dat mogelijk blijkt, de Nederlandse industrie inschakelen. Belangloze arbeid Alle medewerkers verrichten hun arbeid men zij hiervan doordrongen geheel op basis van vrijwilligheid. Zij ontvingen geen salarissen of ver goedingen. De directeur heeft voor zijn omvangrijke taak gratis een auto be schikbaar gesteld gekregen. Kantoor ruimte en de daar benodigde hulpmid delen zijn eveneens gratis in bruikleen aangeboden. Alle gestorte bedragen komen volledig de getroffenen ten goede1 Een Gloster-Meteor van de vliegbasis Twente maakte gistermorgen in de nabijheid van het vliegveld, bij Oldenzaal, een fantastische noodlanding. Doordat de voorruit van het toestel plotseling bevroor, waardoor de 26-jarige reserve-sergeant vlieger Van Dieten uit Aarle-Rixtel, niets meer zien kon, moest hij op goed geluk trachten te landen. Hij had geluk en kwam vlak naast een woonhuis terecht. FRANSE Nationale Vergadering heeft vandaag even na middernacht met 344 tegen 206 stemmen besloten amnestie te verlenen aan de Elzassers, die in het proces-Oradour waren ver oordeeld, te weten zij, die gedwongen in Duitse dienst waren gegaan. Ji]AAR wij vernemen, is de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, ir H. B. J. Witte, van plan in de toekomst het overdragen van herbcuw- plichteu voor in de oorlog verwoeste panden weer toe te staan. Eigenaars van in de periode 1940 1945 als gevolg van oorlogshandelingen verloren gegane panden hebben daar- voor krachtens de wettelijke regeling van de vergoeding van oorlogsschaden uitkeringen ontvangen. Dit geld was evenwel geblokkeerd en kon alleen los gemaakt worden, als het ook werkelijk voor de herbouw van het perceel ge bruikt werd. Een aantal eigenaars droe gen die herbouwplichten over aan an deren. Zij ontvingen dan van die ande- Verwachting tot hedenavond WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Aanvankelijk nog mistig of ney^ lig, later overwegend zwaayi„Pf" wolkt. Plaatselijk af en toe licnie regen of motregen. Overwege matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG: Zon op 7.46, onder 18.03; Maan op 9-r>3. onder 2.11 ren een bepaald bedrag en waren van de zorg om het geld en om de her bouw bevrijd. Zij die de plichten over namen, konden op hun beurt aanspraak maken op de geblokkeerde vergoeding, als zij tenminste aan het bouwen gin gen. In de practijk bleek, dat sommigen links en rechts herbouwplichten over namen. niet met de bedoeling te bou wen, maar om deze plichten, met winst over te dragen aan weer nieuwe lief hebbers. Er ontstond een soort handel in deze herbouwplichten. Daarom is de overdracht op 15 Mei 1949 definitief onmogelijk gemaakt. Slechts bü hoge uitzondering werd zij nog toegestaan. Binnenkort is nu de opheffing van dit verbod te verwachten. Te Bangkok is officieel tegengespro ken dat de vertegenwoordiger van Rirma in de Thailandse hoofdstad van zi n regering order zou hebben gekre gen de Thailandse regeling te vragen om de doortocht van nationalistiscn- Chinese troepen naar Birma te verhin- deren en een einde te maken aan oe levering van wapens aan troepen van de Kwo-mintang en Biimese opslande- lineen via Thailand. De Thailandse autoriteiten verklaren dat zich weliswaar dergelijke gevarlen voordoen maar dat de politie en he. leer van Thailand in het betrokken gebied geiegeld patrouilleren. Dit zal waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat het comité der Vereniging van families van de slachtoffers van Oradour het kruis van het Legioen van Eer, dat gehecht is aan het massagraf der slachtoffers, zal verwijderen. Men acht amnestie n.1. „een nieuwe beledi ging" van de slachtoffers. De rouwsluier, die men in Straats burg had gehangen over het monument voor gevallenen als protest tegen de uitspraken van het proces inzake de Elzassers .(zie foto) zal nu echter wel weer worden weggenomen. Het wetsontwerp, dat door de Nat. Vergadering is aangenomen, moet nu nog worden behandeld in de Senaat. De driehonderd rebellerende Deense militairen op het eiland Bornholm hebben gisteren na een „staking" uit protest tegen een verlenging van de diensttijd met zes maanden, besloten zich weer aan de militaire discipline te onderwerpen. Twee leiders van de verzetsactie in het garnizoen van Ha- derslev (Zuid-Jutland) zijn voor twee weken in voorlopige hechtenis gesteld. Op een van hen, Jahannes Andersen, werd een brief gevonden van de Deense communistische jeugdbewe ging. Men vermoedt, dat deze brief hem na zijn arrestatie in handen werd gespeeld. Ook is een proces begonnen tegen twee drie en twintigjarige soldaten In diplomatieke kringen van de Ver. Naties is men van oordeel dat, indien de Sovjet-Unie zich niet tegen de be noeming van Pearson tot secretaris generaal verzet, deze Canadese staats man vrijwel zeker de opvolger van Lie zal worden. Woensdag deden in kringen van de Ver. Naties geruchten de ronde volgens welke de Sovjet-Unie geen veto zou uitspreken tegen de benoeming van Pearson tot secretaris-generaal. De kwestie van de benoeming van de nieuwe secretaris-generaal staat op de agenda van de Algemene Vergadering, die haar zitting Dinsdag onder voor zitterschap van Pearson zal hervatten. Als andere candidaten voor de post van secretaris-generaal worden ge noemd de Poolse minister Skrzesewski, die door de Russen wordt gesteund, de Pers Nasrollah Entezam en generaal Romulo uit de Philippijnen. Het hoofd van de Nederlandse mili taire missie in Indonesië, generaal Pe- reira, is Woensdagochtend, vergezeld van overste Duitz, per vliegtuig naar Nederland vertrokken voor periodieke besprekingen. Een groep van ruim honderd Franse parlementarieis heeft onder voorzitter schap van de gematigd conservatief Pierre André een „nationaal verdedi gingscomité voor de eenheid van Frankrijk en het Fianse gemenebest" gevormd, dat zal strijden tegen ratifi catie van het Verdrag voor een Euro pese Verdedigingsgemeenschap. André deelde gisteren mede. dat de ..Franse grondwet gewijzigd moet wor den voor het verdrag kan worden goed gekeurd". Dat betekent volgens de grondwet, aldus André, dat. tenzij tweederde van het aantal leden der na tionale vergadering grondwetsherzie ning goedkeurt, de gehele kwestie van het verdrag aan het volk zal moeten worden voorgelegd in een referendum. Het comité omvat Gaulisten, dissiden te Gaullisten en gematigd Conservatie ven. Aanvaarding van het verdrag zou volgens André aanvaarding van Duitse overheersing over Europa betekenen en leiden tot verwezenlijking van „pan- Germaanse dromen". André verklaarde, dat het EVG-ver- drag slechts een dekmantel voor Duit se herbewapening was. De leden van zijn comité waren het niet eens over Duitse herbewapening. Hijzelf is slechts voorstander van een „zuiver defensief statisch Duits leger zonder tanks". De aanvullende protocollen van het EVG-verdrag schenen niet aan de be zwaren van het comité tegemoet te ko men. zo voegde hij hieraan toe. Hoop op gunstiger uitslag De conferentie van de bijzondere Benelux Commissie voor de prijzen en lonen, welke Zaterdag 21 Februari in Valkenburg wordt gehouden, is een voortzetting van de op 21 Januari te Brussel gehouden vergadering. Bij die gelegenheid is men er evenwel nog niet in geslaagd een gemeenschappelij ke resolutie op te stellert Men ver wacht, dat de commissie, na een kleine wijziging in de structuur te hebben ondergaan, in de toekomst een gunstig resultaat zal weten te bereiken. die beschuldigd worden van muiterij en insubordinatie op Bornholm. Het ministerie van Defensie deelde mede, dat waarschijnlijk alleen de aanstich ters berecht zullen warden. Wel zullen allen, die deelnamen aan de actie wor den ondervraagd. Gistermorgen omstreeks elf uur is op de Orthenseweg onder Den Bosch een luxe personenauto in volle vaart op een vrachtwagen gereden, die plotse ling uit een Roode Kruis-colonne zwenkte. De personenauto, waarin zes personen, een dame en viif heren za ten. werd. totaal in elkaar gedrukt. De bestuurder J. R. uit Goes werd daarbij op slag gedood. De andere in zittenden, mej. B. de D. en de heren C. B.. P. v. d. H. J. L. en J. D„ allen uit Goes. werden zwaar gewond. De slachtoffers zijn naar een zieken huis te Den Bosch vervoerd. De be- stuuder van de vrachtwagen, een Fransman, kwam met de schrik vrij. van Nieuw-Guinea laat op zich wachten. Toen de heer Van Waarden- berg ontslag nam, schreven wij, dat de regering klaarblijkelijk weinig belang stelling had voor het heengaan van een man, die kennis van zaken bezat en bovendien beschikte over karakter eigenschappen, welke hem tot een voortreffelijk dienaar van 's lands be langen maakten. Wat onze ergernis opwekte was het feit, dat de regering zich eigenlijk niets aan Nieuw-Guinea gelegen laat liggen. Zij volstaat met liefdesverklaringen aan de lopende band, zonder verdere practische conse quenties. Uit het feit, dat een nieuwe benoe ming niet heeft plaats gevonden, leiden wij af, dat Nieuw-Guinea voor de regering noch een hoofdzaak noch een erezaak is. Nu weten wij wel, dat de regering ernstige zorgen heeft, maar dat neemt niet weg, dat één geweldig probleem de aandacht volledig opeist. Bovendien zou deze onbevredigende gang van zaken kunnen wijzen op verschil van mening over de persoon van de nieuwe gouverneur. Benoemin gen liggen in ons land meestentijds op het vlak van de politieke touwtrekkerij. Het is zeer wel mogelijk, dat deze situatie zeer vertragend werkt. En het gevolg is, dat de tijd voortgaat, zonder dat de problemen in Nieuw-Guinea met vaste hand en ruime blik wor- m den aangepakt. Led Wilt Ge het precies weten, dan willen wij wel zeggen, dat wij de heer De Clercq om tal van redenen de verkeerde man op een uitermate gewichtige post achten en dat deze man bezig is de A.V.R.O. die ons lief is in dis- crediet te brengen. Elders in dit blad drukken wij een ingezonden stuk af, dat onze volle instemming heeft. Wij moeten de rijen van de A.V.R.O. niet verlatende neutrale luisteraars moe ten zoveel invloed winnen, dat zij zeggenschap in hun omroepvereniging verkrijgen en de heer De Clercq op zij schuiven, zodra blijkt, dat zijn persoon in radiokringen ongewenst is. Het verheugt ons, dat het algemeen bestuur van de A.V.R.O. ruggegraat genoeg bezit om zijn voorzitter in te tomen. Dat is een eerste stap op de goede weg. [^J Volgens het neutrale Belgische dag blad „Le Soir" is men in parlementaire kringen van oordeel, dat de regering thans zo spoedig mogelijk contact dient op te nemen met de vertegen woordigers der drie partijen teneinde bij de Kamers een wetsontwerp in te dienen ter regeling van de status van de prinses De Rethy en de kinderen, die uit haar huwelijk met koning Leo- pold zijn voortgekomen. Het blad her innert er aan, dat verscheidene opeen volgende regeringen zich reeds met deze delicate aangelegenheden hebben beziggehouden, doch dat geen enkele een duidelijk standpunt heeft ingeno men. Naar sommige kranten berich ten zou ook het bliksembezoek, dat eerste minister Jan van Houtte Zon dag aan koning Boudewijn te Nice bracht, eveneens in verband moeten worden gebracht met deze kwestie. De aangelegenheid, zo merken deze bladen op. is n.1. bijzonder actueel ge worden, niet alleen met betrekking tot de beschuldigingen, die van linkse zijde zijn geuit, dat de prinses De Rethy koning Boudewijn zou hebben bewogen naar Nice te gaan, doch ook in verband met het huwelijk van prin ses Josephine Charlotte en prins Jan van Luxemburg in April a.s. Men blijkt er zich namelijk in Luxemburg het hoofd over te breken, hoe de pro- tocolaire volgorde moet zijn als de prinses De Rethy aan de zijde van koning Leopold op de huwelijksplech tigheid verschijnt en of zij voorrang moet hebben boven prinses Ingeborg de grootmoeder van moederszijde van' Josephine Charlotte en boven konin gin Eiisabeth, de grootmoeder van vaders zijde van de bruid. De katholieke „La Cité schrijft, dat minister Van Houtte te Nice eveneens met de koning zou hebben gesproken pfrscarnpagne' die de opposi- tebladen tegen de prinses De Rethv voeren. Het blad merkt in dit verband op, dat de regering niet geneigd zou zijn tegen deze kranten een vervol ging wegens majesteitsschennis' in te stellen. Het katholieke blad „La libre Bel- gique" schreef gisteren, dat de dok ters van koning Boudewijn deze slechts met veel moeite hebben kunnen be wegen naar Zuid-Frankrijk te ver trekken. De vorst had zijn bezoeken aan de geteisterde gebieden namelijk willen voortzetten en was voornemens zich met geneesmiddelen te verdoven. Het blad brandmerkt sommige Engelse bladen, die zover gingen te beweren, dat eerste minister Van Houtte naar Nice was vertrokken omdat koning Boudewijn afstand wilde doen of hem wilde raadplegen over een plan tot een huwelijk. Het blad spreekt cate- PRINSES DE RE1HY protocolair probleem gorisch tegen, dat de vorst de Belgische premier verzocht zou hebben eenver- bfidén6 l6\stellen te«en de Belgische lirte ?Vdu! de Pnnses De Rethy be ledigd hebben. „La libre Belgique" ver- wijt de raadgevers van koning Boude- de bevolking niet onmid dellijk te hebben ingelicht over de ge zondheidstoestand van de jonge vorst toen deze de eerste keer naar Nice ver- trok.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1