Onderzeebootjager „Friesland" van de helling in het Amsterdamse IJ Communisme en Russische volk niet op een lijn stellen Amerikaanse landbouw op geheel andere leest geschoeid dan de Nederlandse De 'wereldreis van Jimmy Brown Grote boerderij nabij Burgerbrug door lelie brand vernield Overvloed van land, gebrek aan arbeidskracht en kunstmest r vrouwenhand bracht^tonnen staal beweging Eersie van twaalf oorlogsbodems voor verjongde Koninklijke Marine Symbolische kiellegging van bouwnummer 429 Verjongde vloot Bouwnummer 429 De elfde Friesland" Cóntactavond „AMC" is hedenavond Regeling storingsdienst Damnieuws van HCSC Veertig stuks vee met grote moeite gered Lezing voor NKJB te Breezand DOORLICHTING Tweede winterconcert Tussen Haaks en Kuifje Ir Dijkema sprak Schagerbrug in Dubbele opbrengst Voedsel genoeg Geen vrijheid Bravo Zijpe, goed zo Noord-Holland Julianadorp De !aat$ïe les in landbouweconomie HET VOOR RAMPENFONDS Uitvoering Zanglust Weiland verkocht Texel (Van één onzer redacteuren.) IIOOG TORENDE de scherpe voorsteven van de „Friesland" boven de menigte van menselijke mieren, die zich bij Helling 1 van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam verzameld had. Het grijs van deze seheepsneus kenmerkte het oorlogsschip, dat klaar lag om naar zijn element te glijden. Terwijl op het ereplatform, recht vóór de helling, de autoriteiten bijëengroepten, schoven de wijzers van de koperen scheepsklok, opgehangen boven het tafeltje met fraai bewerkt gereedschap tergend langzaam naar de twaalf. Een nieuwe oorlogsbodem voor de Koninklijke Marine zou te water gaan. „Om twaalfhonderd", de marineterm voor „high noon". Men kon er dus staat op maken, dat het schuim van de champagne om klokke twaalf tegen de bakboorsfiank van de „Friesland" zou vlokken. De donkere fles hing gereed, aan een dunne tros tussen de scheepsromp en een gigantische loopkraan. Glimlachend zag de minister van Marine, ir C. Staf, toe op het moment, dat zijn echtgenote, mevr. B Staf-Mol, met vaste hand het met zilver beslagen ivoren hamertje ophief en deed neerkomen op het kunstzinnig bewerkte bijltje. Het grote ogenblik voor de „Friesland", de eerste van twaalf onderzeeboot jagers voor de Koninklijke Marine, was gekomen. wind veel vat bleek te hebben, vrij van de lager wal te houden, manoeuvreerde een enorme kraan aan stuurboordszij van de helling met een kielplaat. De Nederlandse driekleur en de NDSM- viag waperden boven dit bouwelement, dat stoer een bordje „Bouwnummer 429" droeg. Helling 1 was door de „Friesland" verlaten, meteen kon de kiel voor een volgende onderzeeboot ja ger worden gelegd. Dat symboliseerde het tempo, waarin de aanbouw van deze oorlogsbodems geschiedt. A LOM Joeiden de scheepsfluiten enrsi- renes, toen de beviagde fles tegen het staal van de jager aan brokken viel, en het schuim van de champagne de grijze boeg besproeide. Het in blauwe unifor men gestoken muziekkorps „Tuindorp", waarvan de leden met hun witbepluim- de kepi's zo uit een operette van Franz Léhar schenen weggestapt, zette het Wilhelmus in. Maar de „Friesland" bleef de eerste seconden onwrikbaar zitten. Diep onder de zwarte kiel, waar toch luttele minuten tevoren alle hin derpalen met uitzondering van de klassieke „laatste beletselen" waren weggenomen, verrichtten enkele van die kleine mieren in overall een paar duistere manipulaties. Vermoedelijk stelden zij een hydrauilsche pers in werking, en dat had succes. Er kwam, haast onmerkbaar, beweging in het cas co, dat weldra met steeds toenemende vaart de sehuimkopjes van het IJ tege moet snelde. Wij zagen, hoe ir D. J. de Jonge, hoofd van het Bedrijfsbureau, van de Vlagof ficier Materieel, met zijn hoed het schip een „vaarwel" toewuifde. En wij begrepen deze scheepsbouw-ingenieur, die een ogenblik vervuld was Van de zelfde trots, die een Vroedvrouw moet gevoelen als zij wéér een welgeschapen kindje ter wereld ziet komen. QVERIGENS gaat deze Vergelijking wel enigszins mank. Want een schip als de „Friesland" heeft een lengte van 116 meter,, een breedte van 11.74 meter en een wa'térverplaatsing van 2450 ton. En toch is er eed ander punt van over eenkomst. Immers'ook hier is sprake van een nieuwe generatie. De Konink lijke Marine jpaiy.efde Zaterdagmorgen een symbolische" mijlpaal* ópdé wég naar. ie*i moderne-, oorlogsvloot. Aller- wege wordt hard aan deze verjonging en vernieuwing gewerkt. De beide nieuwe kruisers kunnen binnenkort proefvaren. vier onderzeebootjagers staan op de helling en de secties van zeven andere worden in de werkplaat sen van verschillende werven reeds opgebouwd. En dan is verder het nodi ge kleinere materieel in aanbouw. De serie van twaalf na-oorlogse on derzeebootjagers, waartoe de „Fries land" behoort, is in twee klassen ver- De „Holland", „Zeeland", „Noordbra bant" en „Gelderland" behoren tot de A-klasse en krijgen een lengte van 111.30 meter, 'n breedte van 11.30 meter een waterverplaatsing van 2160 ton en een machinevermogen van 45000 pk. De „Friesland", „Groningen", „Drenthe", „Overijssel", „Limburg", Utrecht", „Am sterdam" en „Rotterdam" krijgen een machinevermogen van 60000 pk. De maximum snelheid zal voor de A-klas se 32 mijl en voor de B-klasse 36. mijl bedragen, de bemanning resp. 250 en 26.5 koppen. De hoofdbewapening zal voor beide klassen bestaan uit vier kanons van 12 centimeter, die zowel tegen zee- als te gen luchtdoelen kunnen worden ge bruikt. De jagers van de B-klassp krij gen bovendien zes luchtdoelrnitrailleurs van 40 millimeter. Dus géén torpedo- lanceerbuizen meer, maar wel de vereis te anti-onderzeebootbewapening. Over eenkomstig de moderne richtlijnen wor den in de scheepsromp geen patrijs poorten aangebracht. TERWIJL twee havensleepboten nog worstelden om de hoge hul van de „Friesland", waarop de harde Westen- Slechts een symbool, inderdpad, want met ontwapenende openhartigheid ver klapte de heer De Boer een half uur later: „Dat stuk gaat er trouwens Maan dag weer af De directeur der Ne derlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij had overigens in zijn toespraak tot de honderden genodigden, waaron der de hoogste marine-autoriteiten met hun dames, die na de tewaterlating wa ren geïnviteerd in de cantine van de werf, niets dan lof voor de samenwer king tussen alle instanties, die bij de bouw van de ondezeebootjagers betrok ken zijn. De heer De Boer zegde mevr. Staf dank voor het verrichten van de tewa terlating en bood haar als souvenir een broche aan met de letter F. MINISTER STAF, die vervolgens het woord voerde, herinnerde er aan. dat o.a. ook Hr.Ms. „Sumatra", „Tromp" en „Heemskerck" bij de NDSM werden gebouwd. De Koninklijke Marine heeft gewaardeerde banden met deze scheeps werf. Voorts ging de minister even in op de naam van het nieuwe schip, de elfde oorlogsbodem, die „Friesland" werd gedoopt. „Ik moge in dit verband wijzen op de eeuwenlange verbonden heid tussen de nationale marine met. .Friesland", aldus ir Staf, die Tjerk Hiddes herdacht als één der beroemd ste admiraals die het Friese volk heeft voortgebracht. Zeer actueel was hetgeen mr H. P. Linthorst Homan, commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland, na de rede van minister Staf zeide over de samenwerking tussen de Friese schip pers en de Koninklijke Marine tijdens de jongste strijd te water,- in het ge teisterde gebied. De heer Linthorst Ho- man had allerlei interessante gegevens gevonden over de maritieme historie van Friesland, maar om des tijds wille moest hij zich zeer beperken in het memoreren daarvan. De beste wensen van het Friese volk vergezellen de oor logsbodem, die nu wordt afgebouwd en eerlang als Hr. Ms. „Friesland" de vlag van Nederland zal voeren over de zeven zeeën. Naar wij vernemen, zal de kapitein luitenant ter zee C. W. T. Baron van Boetzelaer, die thans het nautisch-mili- tair toezicht bij de bouw van de „Fries land" heeft, met het bevel over deze oorlogsbodem worden belast. In de wekelijkse agenda van de Hei deree Gemeenschap werd Zaterdag abusievelijk vermeld, dat de Auto- en Motorclub Den Helder en Omstreken op Dinsdag 24 Februari in Formos?. een contactavond zou houden. Deze bijeenkomst is namelijk niet morgen-, doch hedenavond. De storingsdienst van de gemeente water- en iiehtbedrijven is deze week als volgt geregeld: Electriciteit: Maandag A. A. Corniel- je Ruyghweg 201, telefoon 2842), Dins dag J. P. Agema (Fabrieksgi acht 16 telefoon 3594), Woensdag F. Kramer (Niasstraat 17, telefoon 2877), Donder dag W. Oostendorp (Reigerstraat 8, te lefoon 2457), Vrijdag, Zateidag en Zon dag A. Schutte (Jacob Beenstraat 25. telefoon 2431). Gas en water: H. J. Bennink (Bin nenhaven 147, telefoon 2882), S. Bier steker (Ceramstraat 32, telefoon 3467) en D. Oostendorp (Van Limburg Sti- rumstraat 24,'telefoon 2452). Voor de derde wintercompetitie werd verleden week op de clubavond van de Christelijke damclub HCSC het volgende programma afgewerkt: le tiental: R. EelmanG. C. Post I-I; D. C. DrupsteenJs. Keizer 2-0; M. de BoerG. C. Post afgebr.; E. Molema E. Vink afgebr.; Jt. KeizerJs. Keizer 2-0. 2e tiental: S. de Bock—J. J. Oord 2-0; Van LeeuwenCornielje 0-2; P. KramerH. Brds 2-0; HijmaBos 0-2; Van DrongelenBos 0-2. 3e tiental; J. ButC. Wal 0-2. IN DE ZIJPE heeft de rode haan weet gekraaid. Zaterdagavond kort na acht uur is de boerderij van de heer Sc aan de Oostelijke zijde van de uroir- sloot tussen Burgeibrug en Sint tensbrug in korte tijd door het vuur vernield. Door snel ingrijpen kon veestapel, bestaande uit vcertir d'eren, gelukkig tijdig worden gered, blernrs een op de dors verblijvend kalf «on uien niet meer bereiken. Mevrouw Schenk, die alleen ibuis was, ontdekte het vuur om ongeveer tien minuten over acht en maakte on middellijk groot alarm. Zij trad zeer kordaat op, waarschuwde eerst teieio- nisch de brandweer in Schagerbrug en belde haar man, die zich op een ver gadering van de boerenleenbank m Burgerbrug bevond. Vandaar reed men direct met twee auto's naar de boerde rij. Een knecht van de heer Schenk was toen al begonnen het vuur met een brandblusapparaat te bestrijden. Verder werd geprobeerd met een slang op de waterleiding de vlammen mees ter te worden. Het bleek spoedig, dat men machteloos was. Het vuur was reeds doorgedrongen tot het hooi, dat in minder dan geen tijd fel brandde. Nadat eerst de vier kinderen in veilig heid waren gebracht, werd het vee naar buiten gevoerd. Door de zeer snel om zich heen grijpende vlammen ging dit met zeer grote moeite gepaard. Met Voor de afd. van de Ned. Kath. Jon geren Beweging sprak de heer J. Domi- nicus, leraar van het ,r.k. lyceum te Hoewel de massa-doorlichting in 1952 een doorslaand succes is geworden, heeft de Bedrijfsunie voor het Bouw bedrijf te Den Helder besloten, ook in 1953 voor haar leden de gelegenheid tot doorlichting te scheppen. Dat zal vol gende maand i'n „Parkzicht" kunnen gebeuren. Door middel van een circu laire zijn de leden tot medewerking ge stimuleerd. Uiterlijk 28 Februari moe ten de aanmeldingen (alsmede de beta lingen ad f 1.— per geval) zijn geschied. Het Stedelijk Muziekcorps geeft op Zaterdagavond 28 Februari onder lei ding van de heer D. H. Steinroth in Casino het tweede wintei concert. Op het programma staan de „Vliegermars" (Doslal), een concertouverture van Chr. Bach. een wals van Waldteufel een fantasie over de opera „Cavalleria Rusticana" van Mascagni, het karak terstukje „Teddybeer's picnic" van Bratton. een fantasie, uit de operette „De Geisha" van Sidney Jones en de mars „Semper Fidelis' van Sousa. Na de pauze wordt onder leiding van de heer J. Purmer een. bont program ma onder hét motto „Sentiment en vro lijkheid" ten tonele gebracht. Gisteren arriveerde in Den Helder de Nederlandse kustvaarder „Confiance", die op weg was naar Frankrijk. Het scheepje zou beter weer afwachten. Het is morgen hoog water om 4.00 en 16.35- uur, en laag water om 10 20 en 23.13 uur. Er is een ontzaglijk verschil jn de wijze, waarop de landbouw in Amerika werkt en die, waarop de Nederlandse boer de producten aan de grond onttrekt. Dat is ons wel heel duidelijk geworden op de bijeenkomst in zaal Kuiper in Schagerbrug, waar ir Dijkema sprak over de ervaringen, die hij heeft opgedaan tijdens de studiereis, die hij te zamen met Noorse, Franse en Oostenrijkse collega's maakte in Amerika en waarvan het doel was een speciale studie te maken van de. .*ijl« waarop in Amerika gebruik wordt gemaakt van kunstmest. We zouden uit het hétoog van ir Dijkema eigenlijk kunnen concluderen: Nog géén gebruik wordt gemaakt. De cijfers die spreker verstrekte, wezen er op, dat wij wat dat betreft in Nederland veel verder zijn. Tegenover een gemiddeld gebruik aan stikstof, kali en fosfaat in Neder land van 200 kg zuivere meststof, be draagt dat gebruik in Amerika 28 kg per ha. Men staat in de Verenigde Sta ten nog pas aan het begin van het ge bruik van kunstmest. We hebben, aldus ir Dijkema, een bezoek gebracht aan Noord Carolina, wat» eigenlijk de kunstmeststaat is, waar 10 procent van de Amerikaanse kunstmest wordt gebruikt, waar een universiteit is gevestigd, waar men onderwijs geeft in het gebruik van kunstmeststoffen en zelfs in die staat hebben we tal van percelen aangetrof fen, vooral van granen, die het uit schreeuwden, dat ze gebrek aan stik stof hadden. Het moet dan ook zeer gemakkelijk zijn, om met een matige inspanning de opbrengst van de Amerikaanse bodem te verdubbelen. Niet alleen door het gebrek aan meer kunstmest, die op het ogenblik in Amerika moeilijk te krij gen is, tengevolge waarvan de MEKOG uit ons land stikstof exporteert naai de Verenigde Staten, maar ook door het toepassen van methoden, die in ons land gemeengoed zijn geworden, maar die in Amerika nog slechts sporadisch worden aanvaard. Methoden als de vruchtwisseling, het gebruik van beter zaai- en pootgoed, van betere rassen. Wel wordt er door de Amerikaanse voorlichtingsdienst veel gedaan, om deze methoden te propageren, maar de toepassing wordt in tal van streken ver waarloosd. Men heeft er nog de uitgesproken mais-, katoen- en tarwestreken, waar jaar na jaar niet anders wordt ver bouwd dan mais, katoen, tarwe, met alle nare gevolgen daarvan, als uit- uitputting van de grond, het aanwezig zijn van gevaarlijke parasieten, e.d. Er heerst op dat gebied als het ware nog een chaotische toestand. In bepaalde kringen in Amerika maakt men zich wel eens zorgen, hoe de groeiende bevolking te voeden, De ze zorg is, naar ir Dijkema meende, volkomen ongegrond. Als men ziet, wat in Amerika van een ha wordt ge haald en men vergelijkt dat met Ne derland, dan moet men om deze angst lrchcn. Er kan zo ontzaglijk veel meer geproduceerd worden dat er tot in lengte van jaren voor het Amerikaan se volk voldoende is en er nog een groot restant blijft om te worden ge ëxporteerd. Ondanks de minder inten sieve methoden van productie in de landbouw en ondanks het steeds afne mend aantal boeren, de agrarische be volking is nog maar 15 procent van het geheel, neemt de productie van tal van artikelen toe. Niet als gevolg van rationele bodembewerking en verant woord gebruik van kunstmest, maar omdat men er een overvloed van land heeft en op dat land tal van machines gebruikt. Zo is de opbrengst per ha In Nederland ongeveer drie maal zo groot als in de Verenigde Staten. Daar tegenover staat, dat de opbrengst per arbeidskracht in de Verenigde Staten vier keer zo groot is als in ons land, ondanks het feit, dat er toch ook in Nederland al 32.000 tractoren aan het werk zijn. Dat wil zeggen op 16 pro cent van de Nederlandse bedrijven. In Amerika zijn echter op 70 procent van de bedrijven tractoren aanwezig. Op iedere arbeider in Nederland heeft men 10 pk ter beschikking. In Amerika echter bijna 50 pk. Van onbeperkte vrijheid is in dit land met zijn nog zeer dunne bevol king geen sprake. Hoe dun die bevol king is, demonstreerde ir Dijkema, met de verklaring, dat de gehele wereldbe volking zou kunnen worden onderge bracht in de Verenigde Staten, indien de bevolkingsdichtheid van Nederland zou worden aangehouden. Mgn heeft er ten aanzien van zeer vele landbouwproducten teeltregelin gen, prijsregelingen, e.d. In Noord-Ca- rolina wordt de waarde van de grond niet bepaald door de grootte, maar door de aanwezigheid van de teeltver gunning voor tabak. De grond is er misschien een paar honderd gulden per ha waard, maar door de aanwezig heid van de teeltvergunning stijgt ze tot duizend of meer. Aan die vergun ning heeft men zich te houden. Ten aanzien van de tarwe worden garantie prijzen vastgesteld, waarbij de richt prijs wordt gebaseerd op de koop kracht. De boerenorganisaties zijn er zeer sterk en voortreffelijk georgani seerd. De overschotten aan tarwe wor den uit de markt genomen door een credietorganisrtie die het overschot Dat waren prachtige geluiden op de vergadering, waar ir Dij kema sprak over zijn indrukken uit Amerika. De heer Hopman deelde mede dat de boeren uit Zijpe 85 tan ,hooi naar de ramp- gebieden hadden gezonden, ter wijl reeds 53 kalveren waren aan geboden. Men kan deze nog steeds opgeven). Ir Dijkema ver strekte cijfers over Noord-Hol land. Hij schatte, dat er door de boeren in Noord-Holland voor ongeveer een half millioen gul den aan voer beschikbaar was gesteld. Wat misschien nog be langrijker was: De hulp was er buitengewon snel. Vier dagen na de ramp bereikte het eerste voer de koeien, die op Schouwen Dui- veland om voer stonden te schreeuwen, dat ze in geen vier dagen hadden gekregen. In to taal is verzonden 2300 ton hooi, 10 ton stro, 2500 ton voerbieten en tientallen tonnen krachtvoer. De aangeboden hoeveelheden kuilgras en bietenkuil zullen waarschijnlijk niet kunnen wor den afgenomen. met geld uit de schatkist opkoopt en later weer tracht af te zetten. Ten ein de die te grote productie in consump tie te brengen, stelt men pogingen in het werk, de Amerikanen meer te doen eten, een opgaaf, die ir Dijkema nogal moeilijk vond, omdat er per hoofd in Amerika b,v. reeds twee keer zo veel groente en fruit en vlees en vis ge bruikt wordt dan in ons land en vijf keer zo veel eieren. Tal van lichtbeelden verduidelijkten deze zeer interessante lezing, lichtbeel den, die ons o.m. een indruk gaven van de geheel andere wijze, waarop het grasland beweid wordt, hetgeen niet te verwonderen is als men be denkt, dat per koe b.v. 1500 kg kracht voer per jaar per koe wordt gebruikt. De heer Hopman was ongetwijfeld de tolk van de helaas weinige aanwe zigen, toen hij ir Dijkema dankte voor zijn zeer uitvoerig betoog, waaruit we de belangrijkste dingen hebben ver meld. Alkmaar, over „Het rode Rusland van heden". Hij deed dit in hoofdzaak aan de hand van lichtbeelden, maar hield, volgend op het openingswoord van de heer Th. Kloosterman, toch eerst een inleiding om zijn bedoeling met deze avond te verduidelijken. Door het vele. dat in de kranten over de Russische politiek wordt gelezen, zo betoogde spr., bestaat het gevaar, dat men aan een en ander gewoon raakt, als gewoon gaat beschouwen en de Rus sische communissten en het Russische volk op één lijn gaat stellen. Om enke le dingen wakker te houden zou spr. met zijn gehoor een wandeling door Moscou maken, de stad met Ameri kaanse allure en z'n tot 6 millioen zie len gegroeide bevolking. Het Kremlin. vertelde spr.. en de in teressante platen ervan illustreerden het, omvatte het prachtige paleis van de ezaren, prachtiger dan dat te Versailles, Londen of Madrid en binnen de 2 km lange muur staan thans ook nog de 7 kathedralen. Schitterend zijn de zalen met ikonen, de Russische heiligenbeel den. De Russische wet spreekt van godsdienstvrijheid, maar die vrijheid is niet wat men er hier onder verstaat. De godsdienst mag niet worden uitge dragen in het openbare leven, er mag geen godsdienstonderricht gegeven wor den aan kinderen beneden 18 jaar en dezelfde wet geeft recht tot anti-gods- dienstige propaganda. De kerk is de Russisch orthodoxe; er is in Moscou slechts één r.k. kerk. De paus heeft, in tegenstelling met de Amerikaanse, Russische films geprezen om de daarin behandelde huwelijks trouw. De huwelijkswetgeving van 1944 is geheel anders dan die uit het begin der revolutie, 1917. Spr. gelooft dan ook, dat de vele vrouwenarbeid tegen de zin der regeerders is, maar dat deze door de ontzettende verwoestingen, het sneuvelen der duizenden mannen in de oorlog en de vorming van het tegen woordige leger, de arbeid van de vrou wen niet kunnen missen voor ae sterk opgevoerde productie. De kinderen van die werkende vrouwen, soms onderge bracht in goed ingerichte bewaarplaat sen, moeten daardoor het gezinsleven, zoals wij dat kennen, missen. Behalve het in de aanvang genoemde, zag spr. nog als ander gevaar, dat men bij het horen van dit alles en wat hij verder vertelde en ook bij het zien der plaatjes zou zeggen: ,,'t Is daar zo kwaad nog niet". Maar, zei spr., we kunnen niet alles zien! In zijn toelich ting op de lichtbeelden liet hij dan ook steeds weer uitkomen wat hij als keerzijde van de medaille zag. Reeds aan het begin van de avond had de heer Dominicus gezegd, dat men wel het communisme, maar niet de communis ten mocht haten en moest bidden en offeren voor het Russische volk opdat Rusland zich zou bekeren. In dezelfde geest sprak hij ook zijn slotwoord 36. Jimmy Brown joeg de jeep in de kortst mogelijke tijd naar zijn topsnel heid. Bliksemsnel schakelde hii van de ene naar de andere versnelling en als een soort kanonskogel vloog de Witte Engel de heuvel af. Met "zijn ene oog hield Jimmy de witte paaltjes van de wegbebakening in de gaten en met zijn andere oog speurde hii naar het kamp van de roversbende. Daar had je 't al. Dat er alarm was geblazen, dat merkte Jimmv ondanks de duisternis. Hii zag een stuk of wat mannen in hun fladde rende mantels haastig rondlopen. Zij renden achter elkaar naar de stationcar en heel duidelijk zag Jimmy, hoe zij er stuk voor stuk als hazen insprongen- Het vijandelijk kamp lag nd recht voor hem en op dat ogenblik schakelde Jim mv zijn vplle verlichting aan. Hij wil de nu goed zien wat er ging gebeuren... Daar begon de stationcar al te rijden... De kerels probeerden natuurlijk hun auto dwars voor de zijne te schuiven om hun zpdoende de weg te versperren. Zouden de banden al voldoende leeg gelopen zijn?" vroeg Jimmy zich af. Daar maakte hii zich nu toch even be- ..'t Is gelukt. Piet!!" schreeuwt t-6"' my enthousiast, toen hij za^ dat stationcar onbestuurbaar wi'. at de den Met ogen die hifno Kewor- puilden van verbazing keek '£thp°'ld lood naar de vreemde ram-iüu andere auto. Hij begreep vin"1e geschiedenis geen snar» te er zich wel voor h," wach' nende ogenblik met vregen0 1 ,SPan" vallen. vragen lastig te uitzondering van het kalfje op ds h gelukte het toch. a°t| Toen de Zijper brandweer een kw= tier na het alarm de eerste stralen 1' de vuurhaard richtte, stond de r.i, 7 boerderij reeds in lichterlaaie en hoorde blussing tot de onmogelijk den. Men bepaalde zich dan ooit t!i het behouden van een tweetal schur in de onmiddellijke nabijheid van boerderij. Mede omdat de vrij st,r? wind gunstig was. slaagde de bran? weer hierin. Q' Men deelde ons mede, dat de sclua zeker f 50 000— bedraagt. Zowel heer Schenk als de eigenaar van j plaats, de heer S. Kooij uit Schoorlda,. was verzekerd. De heer Schenk be?, een polis, welke hem de plaatsing een veestalling met noodwoning E, randeert. De oorzaak van de brand vermoedelijk kortsluiting in de kook leidingen. Het vuur schijnt te zijn or! staan in een z.g. koets op de koegan» waarin een kooktoestel stond. In de Lagere Landbouwschool gaf dt heer J. Henderikx de laatste les Van 4. deze winter gehouden cursus in lMd. bouweconomie. Alle vraagstukken, die in de afgelopen winter aan de orde ren geweest liet de inleider de reyïe passeren. Hij besprak de plaats, die de land. bouwer in de Nederlandse samenleving dient in te nemen. De landbouw maaki een belangrijk deel hiervan uit. Ver. schillende organisaties trachten het peil te verhogen, maar in deze organi. saties bestaat een tekoit aan kader. De belangstelling van de boer voor zijn or. ganisatie is te gering. De taak van dt landbouw is, de bevolking van voedsel te voorzien. Dit is een moeilijk vraag, stuk, omdat er te weinig grond iS| waarvan elk jaar nog ongeveer 2500 ha. dor stadsuitbreiding. recreatieoor. den enz. verloren gaat. Dat is in acht jaar een gebied zo groot als de Wie. ringermeer. Hoewel ons land aan de top staat wai de opbrengsten betreft, toch moet deze nog hoger worden, want de biologische grens is nog niet bereikt. Ook de classificatie is voor het plat- teland nadelig. Daardoor komt er een trek van het platteland naar de stad. Er moet een toenadering komen tussen stad en platteland, ook tussen de vol keren. Er zijn in Nederland ongeveet 240.000 bedrijven. Hiervan zijn 70.000 te klein. Deze te kleine bedrijven vormen voor de gehele landbouw een strop. Daarom is herverkaveling een noodzaak. Er be staan nog geen officiële vestigingseisen voor een boer. Toch wordt hiermee bij de uitgifte van grond rekening gehou den, zoals in de Noord-Oostpolder, waar voor 80 boerderijen 4500 gegadig den waren. De boer moet ook belangstelling heb ben voor de vraagstukken buiten het bedrijf. Na deze interesante uiteenzet ting werden verschillende vragen be antwoord, die vooral op het organisatie leven betrekking hadden. Dat schoolkinderen op een aardig idee kunnen komen om een bedragje bij elkaar te brengen voor de getrof fenen van de watersnood, bleek, toen een der leerlingen van de Christelijke school aan de Korte Vliet demon streerde met een zelfgemaakt flanel bord. Zij deed dit in de klas en ook bij verschillende mensen in Juliana dorp. Het verdiende geld 7.33 stort ze op het gironummer van het Natio naal Rampenfonds en zij draagt zo doende ook een steentje bij tot leniging van de nood. Donderdagavond werd in de Hervormde Kerk een uitvoering gese' ven onder leiding van de heer J. Jong' kees. Aan deze uitvoering werd mede werking verleend door enige leden van de Harmonievereniging „Kunstzin'ter wijl als solisten optraden mevrou* A. van BaarsHollestelle, alt; mejuim A. Stins sopraan, de heer P. Schop, te nor. Voor orgelbegeleiding zorgde mevrouw C. Morees-Kokelaar. De num mers werden door het koor, sommige met blaasinstrumenten, uitstekend ge zongen. Tot slot werd de cantate ,V' Starrenhemel" voor koor. soli en orge zeer verdienstelijk uitgevoerd. Na at- loop werd een collecte voor het Najï>* naai Rampenfonds gehouden, die opbracht, welke door het koor tot I werd aangevuld. Donderdagavond had in café .PrlIJ Hendrik" de openbare verkoping Pja?" van een perceel weiland, groot 5.37 eigendom van de polder ..Het No gras". Dit weiland werd gekocht d® de heer C. Hoogschagen voor 1^ GEZIN EN SCHOOL Dinsdagavond om acht uur spreekt heer J. D. Zijlstra voor de Hei vorm Mannen- en Vrouwenclub over onderwerp ..Gezin en school"- De bu«en komst wordt gehouden in de kerk. Belangstellenden ziin welkom- BURGERLIJKE STAND 13 TOT EN MET 19 FEBRl"AI» Geboren- Albert z. v. AlbertJ5"'„ en Jannetje van Putten. Anna E„ Jan C. Hin en Johanna M. Bakker* hna A. d. v. Dominicu Geertruida A. van Twisk; 6. v. Jan Vermeulen en Jantje pagne. GEVONDEN VOORWERPEN Pijp. klomp, dasspeld, grijze h handschoen, hro-he. rlamesgiacé, s"8 rozenkrans, kleurboek. eü Dominicus Flapt*1 n Twisk: Lubertha^

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2